Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυουλες Νοεμβριου-Δεκεμβριου Νο4


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Μόλις γύρισα απ'το ΙΚΑ. Πήρα την βέβαιωση που θα συμπληρώσει ο εργοδότης μου για να πάρω την άδεια τοκετού και το επίδομα τοκετού απ' το ικα κατα συνέπεια. Βάση λοιπον αυτής σήμερα είναι η τελευταία μου μέρα που πρέπει να δουλέψω. Ο γιατρός του ικα κοιτοντας την β' επιπέδου είδε ότι ΠΗΤ έχω 12/11/2010. Όμως η γιατρός μου με έχει βάλει 20/11/10 λόγω ότι το μωρό υπερηχογραφικά (λέει) είναι μια βδομάδα μικρότερο. Σημασία έχει ότι εγώ από αύριο μπορώ αν θέλω να κάθομαι. Μάλλον όμως θα μείνω στην δουλειά μέχρι τέλος του μηνός και θα πάρω αυτές τις δύο επιπλέον εβδομάδες μετα την γέννα + μία εβδομάδα που έχω υπόλοιπο απ' το καλοκαίρι της αδείας μου. Σας ζάλισα ε;

Εσείς τι νέα; Μαράκι μου ξενητεμένο απ' ότι διάβασα το καμάρι σου είναι σκληρό αντράκι ε; Μπράβο του! Να είναι πάντα έτσι. Όσο για το φτύσιμο και τα πασατέμπο καλά κρατούν. Ελλάτώθηκαν κι άλλο βέβαια αλλά κάποιες ώρες της ημέρας με θυμούνται.

Μαράκι από την Κρήτη baby looney tunes το θέμα δωματίου ε; Θα είναι τέλειο! Όπωσδήποτε φωτογραφίες θέλουμε όταν το φτιάξεις.

Κατερινάκι καλά ψώνια! Να το ευχαριστηθείς σήμερα. Αυτόν τον πανικό για την ώρα της γέννας νιώθω να μου 'ρχεται και μένα σιγά-σιγά. Προς το παρόν το σκέφτομαι και το ελέγχω, όμως είμαι σίγουρη ότι κυρίως όταν μπω στο μήνα μου θα τρέμω στην ιδέα ότι θα με πιάσουν οι πόνοι και θα είμαι μόνη ή θα σπάσουν τα νερά και δεν θα ξέρω τι να κάνω ή θα δω αίμα και θα με πάρουν τα κλάματα. Στάνταρ κάτι τέτοιο θα γίνει!

Ευγενία μου υπομονή αλλά και χαλαρά μέχρι να περάσουν 10 μερούλες ε; Μην πιέζεσαι όσο μπορείς στην δουλειά. Εμένα εδώ είναι χαλαρά τα πράγματα γι' αυτό κι θα μείνω 2 βδομάδες ακόμα αλλιώς κι εγώ ούτε ώρα δεν θα καθόμουν παραπάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 986
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα μανούλες κι από εμένα!

ΜαρίαΚαπ πολύ ευχάριστα τα νέα σου, ο μικρούλης σου το παλεύει μια χαρά! μην ανησυχείς είναι μαχητής και σκληρό καρύδι!

Κορίτσια εμένα η ψυχολογία μου από το πρωί που ήρθα στο γραφείο έγινε μαύρα χάλια... ας ξεκινήσω όμως πρώτα από τα ευχάριστα!

Ο γιατρός χτες μου είπε ότι η μπεμπούλα μου είναι-κατά λέξη- "σούπερ"!! μεγαλώνει φυσιολογικά και έχει φτάσει αισίως τα 1.350 γραμμάρια!! οπότε βάλτε με κι εμένα στη λίστα με τα αφρατούτσικα μωράκια! έχει πάρει θέση και μου είπε ότι πιθανότατα θα παραμείνει έτσι. Το μόνο που με ανησύχησε είναι ότι θέλει να με ξαναδεί αρχές Νοέμβρη (όταν θα μπω στο μήνα μου δηλαδή!). Δεν ειναι πολύ μακριά βρε κορίτσια; ίσως ξαναπάω ενδιάμεσα κάπου έξω για υπέρηχο, για να παραμείνω ήρεμη..

Τα δυσάρεστα τώρα... κάθε χρόνο το Νοέμβριο στη δουλειά υποβάλλαμε τον προϋπολογισμό για το επόμενο έτος, εγώ θα σταματούσα γύρω στις 15 Οκτώβρη οπότε τον κύριο όγκο της δουλειάς και τα ξενύχτια που συνεπάγονται, θα τα γλίτωνα. Ετσι νόμιζα... με το που ανοίγω το πρωί τον Η/Υ μου, βλέπω e-mail από το εξωτερικό που λέει ότι φέτος πρέπει να τον υποβάλουμε 1 μήνα νωρίτερα, στις 18 Οκτώβρη!!! μου κόπηκαν τα πόδια... μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΟ όγκο δουλειάς και ακόμα δεν έχει βρεθεί το άτομο που θα με αντικαταστήσει όσο θα λείπω, άρα δεν έχω βοήθεια! ξεκαθάρισα βέβαια στον διευθυντή μου ότι δεν είμαι σε θέση να δουλεύω 18ωρα κάθε ημέρα και Σ/Κ όπως πέρσι, είπε ότι είναι κατανοητό αυτό, αλλά αφού δεν έχουν βρει ακόμα άτομο ποιός θα τα κάνει μέχρι να βρουν;;; σε μένα θα σκάσει όλο το πακέτο... Συγνώμη για το μεγάλο post αλλά νιώθω πολύ χάλια και αγχωμένη και ήθελα κάπου να τα πω... όχι μόνο έχω άλλο ένα μηνα μέχρι να σταματήσω, αλλά θα τραβήξω και μαρτύριο... με έχει πιάσει το παράπονο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια τι κανετε?ειχα καρδιοτοκογραφο σημερα κ ολα καλα!καθε ποτε κανετε εσεις?εδω στη γερνανια ειναι απο τις 30 εβδ καθε βδομαδα μεχρι να γεννησεις.μου φαινεται πολυ συχνο ομως...20 του μηνος εχω υπερηχο.ενινα οντως κ μενα μου φαινεται μακρινο που σου ειπε να σε δει οταν μπεις στον μηνα σου.καλα θα κανεις να κανεις εναν υπερηχο στο ενδιαμεσο.υπομονη με τη δουλεια οντως μεγαλο μαρτυριο πες κ εσυ οτι εισαι αρρωστη δε μπορεις κανεις εμετους ξερω γω?τοσα μπορει να εχει μια εγκυος!!!! 8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι πω πω πως εφτασε ο καιρος...σε λιγο θα εχουμε γεννητουρια...Τι ωραια,τελειο θα γινει το δωματιο του μπεμπουλη.Καλα δεν το συζητω το ποσο θα τρελαθεις με τον γιοκα σου...εγω ακομα τον βλεπω και λεω "δικος μου ειναι"?

Αναστασια ,επειδη δεν θυμαμαι τιποτα απο την προηγουμενη φορα...(το ικα το εχω σβησει απο την μνημη μου, γιατι αραγε?")πρεπει να παω και εγω τωρα να τα κανω αυτα?Στις ποσες μερες πριν την πητ βγαινεις σε αδεια?

Πω πω Ενινα μου ,μεγαλο πακετο εφαγες.Δεν μπορει να κανει τιποτα ο διευθυντης να βρει καποιον γρηγορα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελίζα κανονικά σταματάς 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ, 8 εβδομάδες δηλαδή.... δεν ξέρω γιατί αλλά είχα την εντύπωση ότι δεν δούλευες! καλό κουράγιο κι εσύ!

Κορίτσια ευχαριστώ για τη συμπαράσταση! Δήμητρα θα μπορούσα να πω κάτι τέτοιο ή ακόμα και να πάρω αναρρωτική μιας και όντως πονάει πολύ η μέση μου, αλλά το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να το κάνω! το ξέρω ότι είμαι ηλίθια αλλά πάντα έτσι σκεφτόμουν, δεν μπορώ να αφήνω εκκρεμότητες κλπ και για αυτό και πάντα την πληρώνω! Δεν υπάρχει κάποιος άλλος που να ξέρει να κάνει αυτά που πρέπει, αν φύγω έτσι απλά με αναρρωτική τότε θα φάει αναγκαστικά κάποιος άλλος συνάδελφος το "μπαλάκι", που θα τα έχει κιόλας χαμένα γιατι δεν θα ξέρει από που να πιάσει και τι να κάνει, και δεν θέλω να το κάνω αυτό σε κάποιον συνάδελφο! εκτός βέβαια αν καταρρεύσω στο τέλος, που μεταξύ μας έτσι το βλέπω να γίνεται, οπότε θα μείνω μια και καλή στο κρεβάτι μέχρι να γεννήσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

enina μου μεγαλο πακετο...μπορεις ομως να κανεις και τιποτα να το αποφυγεις????βοηθεια απο καποιον συναδελφο δεν θα εχεις???να προσεχεις κοριτσακι μου το μπεμπε σου και το αγχος της δουλειας ας το εχει ο διευθυντης...εεε μα πια....παντως για να σου βαλει τοσο αργα το επομενο ραντεβου ο γιατρος παει να πει πως ολα ειναι μια χαρα οποτε μην αγχωνεσαι ζουζουνα...εσυ κανε και ενα υπερηχο στο μεσοδιαστημα ετσι για να ηρεμησεις και ολα θα ειναι σουπερ...

λιζακι οχι απλα περασε ο καιρος αλλα ειλικρινα οσο θελω να βγει απο κει μεσα αλλο τοσο αγχωμενη ειμαι και λεω κατσε λιγο ακομα μην βγεις τωρα δεν ειμαι ετοιμη ψυχολογικα και μετα σκεφτομαι τις αγκαλιτσες μας και λεω αντε τελειωνε ακομα εκει μεσα εισαι????λετε να μου λειψει η εγκυμοσυνη μου η δεν θα προλαβαινω να την σκεφτω??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπότε εσύ είσαι σε καλύτερη μοίρα από εμένα, ευτυχώς! Αλλά πάρε τη βεβαίωση να ξεμπερδεύεις, γιατί από ότι βλέπω σε 18 μέρες πρέπει να σταματήσεις επισήμως.

Μαρία όντως, μεγάλο πακέτο! και υποτίθεται ότι το άτομο που θα με αντικαταστήσει θα ερχόταν από αρχές Αυγούστου, για να έχω την άνεση να το εκπαιδεύσω... αλλά από ότι μου λένε δεν έχουν βρει ακόμα κάποιον κατάλληλο, τόσος κόσμος ψάχνει για δουλειά, τι να πω... αλλά είναι όπως το είπες, δεν μπορώ να κάνω κάτι να το αποφύγω! απλά είναι και οι ορμόνες και με έχει πιάσει το παράπονο, μου φταίνε όλα τώρα! που θέλω 2 ώρες στο τιμόνι για να έρθω και να γυρίσω από τη δουλειά, που κουράζομαι γιατί δεν έχω βοήθεια εδώ, που δεν έχω βοήθεια ούτε στο σπίτι, που όταν σταματήσω θα είμαι όλη μέρα μόνη στο σπίτι γιατί ο άντρας μου θα σχολάει αργά και αν πάθω κάτι ποιός θα με πάρει χαμπάρι, και πολλά τέτοια ωραία! ΑΤΙΜΕΣ ΟΡΜΟΝΕΣ!!! λες και δεν μας φτάνουν αυτά που έχουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

enina τεράστειο πακέτο. Προηγείται η δική σου η υγεία και η υγεία του μωρού και αν αυτοί είναι αχάριστοι και δεν καταλαβαίνουν ότι εσύ δεν μπορείς να βγάλεις την δουλειά, γιατί να κάτσεις να σκάσεις εσύ? Ουτε εγώ έχω αρχίσει να μοιράζω την δουλεία στους συνάδελφους - σε εμένα δεν θα υπάρχει αντικαταστάτης από όσο γνωρίζω. Δεν πειράζει - θα με ζαλίσουν στην αρχή στα τηλέφωνα αλλά κάποια στιγμή θα τα μάθουν. Κρατάω σημειώσεις να τους αφήσω για τα πιο περίεργα και απο εκεί και πέρα ας κάνουν ότι θέλουν. Δεν μου καίγεται καρφί γιατί και αυτοί αδιαφορούν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

enina μου μεγαλο πακετο...μπορεις ομως να κανεις και τιποτα να το αποφυγεις????βοηθεια απο καποιον συναδελφο δεν θα εχεις???να προσεχεις κοριτσακι μου το μπεμπε σου και το αγχος της δουλειας ας το εχει ο διευθυντης...εεε μα πια....παντως για να σου βαλει τοσο αργα το επομενο ραντεβου ο γιατρος παει να πει πως ολα ειναι μια χαρα οποτε μην αγχωνεσαι ζουζουνα...εσυ κανε και ενα υπερηχο στο μεσοδιαστημα ετσι για να ηρεμησεις και ολα θα ειναι σουπερ...

λιζακι οχι απλα περασε ο καιρος αλλα ειλικρινα οσο θελω να βγει απο κει μεσα αλλο τοσο αγχωμενη ειμαι και λεω κατσε λιγο ακομα μην βγεις τωρα δεν ειμαι ετοιμη ψυχολογικα και μετα σκεφτομαι τις αγκαλιτσες μας και λεω αντε τελειωνε ακομα εκει μεσα εισαι????λετε να μου λειψει η εγκυμοσυνη μου η δεν θα προλαβαινω να την σκεφτω??????

Αρχικά πάντως δεν νομιζω ότι θα μας λείψει η εγκυμοσύνη γιατί όπως είπες, δεν θα προλαβαίνουμε να την σκεφτούμε! αργότερα ίσως... όσο για το ραντεβού με το γιατρό, έτσι μου είπε ότι αφού είναι όλα καλά δεν χρειάζεται να με δει νωρίτερα, ότι μια και καλή αρχές Νοέμβρη όπου θα μου κάνει ο ίδιος και το dopler... αλλά έχω ακούσει ότι από τον 8ο μήνα και μετά πυκνώνουν τα ραντεβού, και εγώ δεν θα πάω καθόλου για 1,5 μήνα;; εσύ με τι συχνότητα πηγαίνεις τώρα στο γιατρό; και η Δήμητρα κάθε εβδομάδα είπε ότι πηγαίνει μετά την 30η εβδομάδα, βέβαια άλλο σύστημα στο εξωτερικό... εμείς εδώ είμαστε και λίγο χάος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα τωρα που θα τα ριξουμε ολα στις ορμονες απλα παραδεξου πως εισαι και εσυ σαν και εμενα και αμα εχεις καποια ευθυνη πρεπει να την βγαλεις εις περας ακομα και κατω να πεσεις... 8-)8-)8-)8-)8-) δουλεια στο σπιτι μπορεις να παρεις????αν ειναι βρε κοριτσακι μου να μπορεις να εισαι ξαπλωμενη στον καναπε στο κρεβατι μην εισαι τοσες ωρες καθιστη σε μια καρεκλα η μεσουλα σου θα σε πιασει....

εγω τελευταιο ραντεβου ειχα στις 2του μηνα που μπηκα και στον 8 και το επομενο θα ειναι στις 27 τωρα για τα επομενα δεν ξερω παντως επειδη τον ειχα πρηξει τον ανθρωπο πως ποτε θα γεννησω κτλ μου υποσχεθηκε μια εκ βαθεων συζητηση γιατο θεμα οποτε θα σας εχω και λεπτομερειες μετα

σας αφηνω τωρα εγω...ηρθε ο αντρας του σπιτιου παμε να φαμε γιατι το στομαχι μου κανει σβουρες :P:P:P:P:P:P θα τα πουμε πιο βραδακι φιλιααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas kai apo emena koritsares... Aman vre enina ti maniki einai auto twra, anti na fortothei enas to diko sou meridio den mporei na mirastei se olous gia na se apalksoun esena??? Kita mhn eksantlise me thn doulia kai exeis dravala meta..Oso gia to rantevou me ton giatro polu makria mou akougete kai emena, giati den tou eipes pos theleis noritera akomi Septemvrio exoume....

Mariakap sinexizoume aklonitoi,o mpempis einai souper kai etsi tha einai mexri to telos tha deis :-bd

Egw koritsia exw tis meres mou, kapies meres me pianei to anxos gia thn genna kai kapies eimai xalarh auto pou me vasanizei den einai toso o ponos pou tha traviksw oso to na pane ola kala kai me emena alla kai me to mwro..Mia filh mou leei pos otan mia gunneka genna einai me to 1 podi ston tafo "ftou,ftou makria apo emas" alla distixos etsi einai kai fovame mhpos kati paei strava kai afisw kanena orfano piso mou..Exthes ida kai ena apesio oneiro alla eixe na kanei me thn korh mou oxi me to mwro,ksipnisa kai otan me ksanapire o upnos to ksanaida to apesio kai mou emine mia melanxolia olh mera shmera :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία και συμπεθερούλα, καταλαβαίνουν ότι δεν μπορώ να βγάλω εγώ τη δουλειά, το θέμα όμως είναι ότι η δουλειά πρέπει να βγει μέσα στο συγκεκριμένο χρόνο και δεν υπαρχει και κανείς να την κάνει, άρα είναι μονόδρομος! Για να καταλάβετε, η εταιρεία που δουλεύω είναι πολυεθνική και ελεγχόμαστε από το εξωτερικό, είναι γενικά πιεστική η κατάσταση σε ό,τι έχει να κάνει με την τήρηση των χρόνων που θέλουνε! αυτοί βαράνε παλαμάκια κι εμείς πρέπει να χορεύουμε! και, δυστυχώς για την κατάσταση που βρίσκομαι, έχω υπεύθυνη θέση στην εταιρεία, είμαι οικονομική αναλύτρια και υποτίθεται το δεξί χέρι του οικονομικού διευθυντή, δεν μπορεί να με βοηθήσει άμεσα κάποιος άλλος συνάδελφος αν δεν έχει κάποια σχετική εμπειρία, άσε που και οι υπόλοιποι έχουν φόρτο δεν ειναι ότι κάθονται! Τώρα που σας είπα σχεδόν όλα τα δεδομένα, τι θα κάνατε στη θέση μου;

Εύη μου κι εγώ το σκέφτομαι αυτό που είπες για το "ένα πόδι", αλλά όπως το σκέφτομαι την ίδια στιγμή προσπαθώ να το ξεχάσω! έχω ακούσει κι εγώ ιστορίες για ρήξη μήτρας κλπ μετά τη γέννα αλλά αυτές είναι σπάνιες περιπτώσεις, τόσες γυναίκες γεννούν φυσιολογικά, εμείς θα σκεφτόμαστε θετικά και όλα θα πάνε καλά και για εμάς και για τα μωράκια μας!

Μαράκι καλή σας όρεξη! σε ευχαριστώ για τη συμπαράσταση και τις συμβουλές σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Simpethera akou ti tha sou pw.....Na apetiseis na sou vroun antikatastati, ti tha pei den vrikan akomi?? Tosos kozmos ekei ekso me ptixia pou lisaei gia doulia kai autoi den vriskoun antikatastati...Aman pia auth h xora me trelenei,oi ergazomenoi den exoun dikeomata mono ipoxreosois (ston idiotiko tomea) giati to dimosio einai to alo akro apo oti katalavenw....Eixan tosous mhnes na to kanonisoun kai den to ekanan,GIATI ?????????????? Mhn eisai xazei kaneis den tha sou pei euxaristw sthn telikh..Kita ligo ton eauto sou kai ase na ginei diko tous to provlima oxi na skaseis esu....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από όσο έχω ακούσει σε όλες λείπει η κοιλιά τους. Και όλες ξέρω ότι με το που πάνε σπίτι λένε να ξαναμπεί το μωρό μέσα στην κοιλιά!!! :lol::lol:

Κορίτσια, έτσι νιώθουμε οι περισσότερες - θέλουμε πολύ περισσότερη προσοχή απο το περιβάλλον μας από ότι πιο πριν. Και εγώ έχω συνεχές παράπονο που ο άντρας μου σχολάει μερικές μέρες αργά και δεν θα βλέπει καθόλου το μωρό ούτε θα με βοηθάει. Αλλά είναι δική του δουλειά και καταλαβαίνω ότι αν δεν τρέχει, ο μπέμπης δεν θα έχει μια άνετη ζωή...Και τώρα που τον έχω ανάγκη σε μερικά πράγματα και δεν είναι σπίτι..και σαν ζευγάρι, να βγούμε οι δυό μας, να χουχουλιάσουμε μαζί.. (πάντα υπάρχει κάτι αναμεσά μας...ενα μαξιλάρι!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ξέρω Εύη μου, έχεις απόλυτο δίκιο!! μα κι εγώ το ίδιο απόρρησα το πρωί που το συζήτησα, τόσος κόσμος άνεργος πως γίνεται να μη βρίσκουν ένα άτομο;;; οκ η θέση έχει κάποιες ιδιαίτερες απαιτήσεις, αλλά δεν είναι δα και πυρηνική φυσική!!! τόσοι οικονομολόγοι και λογιστές υπάρχουν, κανείς δεν είχε μια σχετική εμπειρία; και είναι όπως τα λες στον ιδιωτικό τομέα δυστυχώς... έχουν τις γυναίκες και δουλεύουν σχεδόν μέχρι τελευταία στιγμή, και είμαστε και υποχρεωμένες μόλις 2 μήνες μετά τον τοκετό να γυρίσουμε για δουλειά!! στο δημόσιο κάθονται τόσους μήνες και πληρώνονται κανονικότατα... λες και δεν γεννάνε όλες οι γυναίκες με τον ίδιο τρόπο, αυτές του ιδιωτικού γεννάνε πιό εύκολα και τα μωρά τους δεν έχουν τόση ανάγκη την παρουσία της μαμάς τους! τι να πεις, δεν είναι κράτος πρόνοιας αυτό που ζούμε!! και πάλι καλά που εδώ και 2 χρόνια υπάρχει και το επιπλέον 6μηνο άδειας που μπορείς να πάρεις (αν δηλαδή μπορείς και δεν σε απειλήσουν με απόλυση τα αφεντικά, γιατί συμβαίνουν κι αυτά!), στο οποίο όμως πληρώνεσαι από τον ΟΑΕΔ με τον κατώτατο μισθό ανειδίκευτου εργάτη, άντε να ζήσεις αν έχεις δάνεια και υποχρεώσεις αλλά ταυτόχρονα και καμία βοήθεια για το μωρό! τι να πεις... Οσο για το "ευχαριστώ", αυτό και αν δεν θα το ακούσεις από κανέναν όσο και αν σκίζεσαι για τη δουλειά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε μενα παλι ποτε δε μου ελειψε η εγκυμοσυνη κ η κοιλια!παντα ελεγα τι καλα που ξελαφρωσα κ μου φυγε το βαρος!δε ξερω ρε παιδια η εγκυμοσυνη μου φαινεται πολυ κουραστικη!νομιζω οτι ειμαι εγκυος 10 χρονια!οχι εκεινο οχι το αλλο μη ετσι μη αλλιως!να μη μπορω να σηκωσω οσο βαρος θελω να μη μπορω να κανω οτι θελω χωρις να κουραστω η να ζοριστω!να εχω μια κοιλαρα να με εμποδιζει στις κινησεις ουφφφφ να μη μπορω να κατσω να κοιμηθω οπως θελω!ασε που παω τουαλετα καθε 15 λεπτα!!!αντε να γεννησω///

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Enina να απαιτήσεις τουλάχιστον να έχεις έναν συνάδελφο βοηθό που θα του λες τι να κάνει κάθε φορά και να τα βγάζει αυτός - εσύ απλά να τα ελέγχεις. Μπορείς να το κάνεις αυτό? Δυστυχώς στον ιδιωτικό τομεά και περισσότερο σε πολυεθνικές δεν υπάρχει καθόλου ανθρωπιά. Εγώ είμαι σε μικρή εταιρεία και το βασικότερο μου έχει αδυναμία το αφεντικό - για αυτό και σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά χαλαρή. Περισσότερο με τους συναδέλφους νευριάζω παρά με την ηγεσία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία εγώ έχω ακριβώς το αντίθετο: με τους περισσότερους συναδέλφους δεν έχω κανένα πρόβλημα, κάνουμε και το χαβαλέ μας όταν χρειάζεται, είμαστε και φίλοι και γενικά όσο μπορούμε βοηθάμε ο ένας τον άλλον... μάλιστα μια συνάδελφος από το λογιστήριο πριν λίγο προσφέρθηκε από μονη της να κάνει ό,τι μπορεί για να με βοηθήσει, και με συγκίνησε πολύ! αλλά δεν θέλω να την ταλαιπωρήσω, ούτε αυτή φταίει όπως ούτε κι εγώ! το θέμα είναι με τον διευθυντή μου, όχι ότι είναι εντελώς αναίσθητος ο άνθρωπος αλλά, λόγω θέσης κυρίως, βάζει τη δουλειά πάνω από όλα, πριν 2 μήνες που πάλι είχε "σκάσει" κάτι από το εξωτερικό καθόμουν κάθε μέρα μέχρι τις 9-10 το βράδυ και ούτε μία φορά δεν με ρώτησε αν αντέχω ή να μου πει μήπως χρειάζομαι να φύγω νωρίτερα κλπ. Βέβαια δεν έχει παιδιά, και αναρωτιέμαι αν με το καλό μείνει έγκυος η γυναίκα του αν θα του αρέσει να της κάνουν στη δουλειά της αυτά που μου κάνει! βέβαια ανάγκη από χρήματα δεν έχουν, οπότε αυτή μπορεί να σταματήσει τη δουλειά αν δει τα ζόρια....

Τελοσπάντων σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τη συμπαράσταση, είχα μεγάλη ανάγκη να ξεσπάσω και να τα πω κάπου που θα με καταλάβουν!! ελπίζω να βρουν άτομο σύντομα. Και πάλι συγνώμη αν σας κούρασα! :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ?? ΧΑΘΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ---ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΓΛΥΚΟΖΗ ΤΗΝ 50ΑΡΑ ΑΛΛΑ ΒΓΗΚΕ 159 ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ 100

3 ΩΡΕΣ 4 ΛΗΨΕΙΣ---ΒΓΗΚΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ--ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ---ΑΔΕΙΑ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΠΑΩ---ΑΥΤΑ!!!! ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΝΕΑ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΤΙΚΕΡΑΚΙ ΜΟΥ?? ΑΧ ΧΑΘΗΚΑΝ ΟΛΑ!!! ΠΑΩ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι πω πω πως εφτασε ο καιρος...σε λιγο θα εχουμε γεννητουρια...Τι ωραια,τελειο θα γινει το δωματιο του μπεμπουλη.Καλα δεν το συζητω το ποσο θα τρελαθεις με τον γιοκα σου...εγω ακομα τον βλεπω και λεω "δικος μου ειναι"?

Αναστασια ,επειδη δεν θυμαμαι τιποτα απο την προηγουμενη φορα...(το ικα το εχω σβησει απο την μνημη μου, γιατι αραγε?")πρεπει να παω και εγω τωρα να τα κανω αυτα?Στις ποσες μερες πριν την πητ βγαινεις σε αδεια?

Πω πω Ενινα μου ,μεγαλο πακετο εφαγες.Δεν μπορει να κανει τιποτα ο διευθυντης να βρει καποιον γρηγορα?

Γεια σας κορίτσια! Βλέπω πήραμε φόρα πάλι στο μπλα-μπλα ε; Καλά κάνατε!

Ελίσα μου όντως 56 ημερολογιακές μέρες είναι η άδεια τοκετού απ'το ικα και πρέπει να πας με την β' επιπεδου και το βιβλιάριο σου σε γυναικολόγο του ικα. Επειδή έχω μια γνωστή στο ικα έμαθα και κάτι που δεν το λένε αλλα αν δειξεις οτι είσαι ενημερωμένη δεν μπορούν να κάνουν κι αλλιώς. Αν λοιπόν έχεις δηλωμένο το πρώτο σου παιδάκι με το δικό σου αρ. μητρώο δικαιούσαι τα διπλάσια λεφτά του βοηθήματος τοκετού επομένως μην το αφήσεις. και οι υπόλοιπες μανούλες να το ψάξουν.

Enina μου εύχομαι να βρεθεί λύση σύντομα στην δουλειά σου και ότι κι αν κάνεις να προσέξεις πολύ τον εαυτό σου και το μπεμπάκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!! Παρασκευή σήμερα, λίγες ώρες υπομονή και μετά σπιτάκι μας!!!

Enina να δεχτείς την προσφορά της - θα την χρειαστείς. Πρέπει να δεχτείς κάθε πιθανή βοήθεια!! Πρέπει να είσαι εσύ καλά για να μπορέσεις να ελέγχεις τουλάχιστον την δουλειά. Εγώ πλέον έχω βάλει πάνω από όλα το μωρό μου - επειδή φοβήθηκα πολύ στην αρχή με την αποκόληση ότι είχα χάσει το μπεμπέ, είπα οτι θα κάνω τα πάντα για να το κρατήσω κοντά μου. 10 χρόνια που είμαι στην δουλειά μόνο 2 μέρες αναρωτική έχω πάρει, επειδή έκανα 39 πυρετό. Αλλιώς ήμουν συνέχεια εδω - τώρα όμως πάνω από όλα τα μωράκια μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...