Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Αυγούστου-Σεπτεμβρίου 2010 Νο.19!!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 993
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κοριτσάκια. Τι βάσανο είναι αυτό το μαμμυ????

Δεν έχω καταφέρει να μπω εδώ και μέρες. Βλέπω γέννησε το μισό φόρουμ :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: . Εύχομαι σε όλες τις φρεσκομανούλες να τους ζήσουν τα μωράκια τους, να είναι πάντα υγιή και τυχερά στη ζωή τους, και εννοείται να κάνουν ευτυχισμένες τις μανουλίτσες τους. :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Αλήθεια πόσες γέννησαν;; Αν θυμάμαι καλά έχουμε τη Χρύσα (χρυσανθεμο), Βασιλική, Κατρίνα, Μπέλλα, Θέκλα (τελικά κορίτσι ε;), μΑννούλα, ziz. Η Λαμπρινή και η Βάσω (wendy) γέννησαν; Συγγνώμη που ρωτάω αλλά τόσο γρήγορα :angry::angry::angry::angry::angry: που πάει το μαμμυ δεν μπορώ να διαβάσω όλα τα νέα μιας εβδομάδας.

Εγώ τώρα είμαι στην αναμονή. Τη Δευτέρα είχα ραντεβού και ο μικρός ζυγίζει 3 κιλά (36 εβδομάδα) . Ξαναέχω ραντεβού στις 13 και ο γιατρός με προειδοποίησε ότι θα κάνει κολπικό έλεγχο την επόμενη φορά. Πάντως από συσπάσεις τίποτα. Μάλλον θα φάω όλο το μήνα. Βαρέθηκααααααα...

Φιλάκια σε όλες και ελπίζω το μαμμυ να μου κάνει τη χαρη να πάρει το μηνυμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera koritsakia mou!!!!na sas zhsoun se oses gennhsate!!!kai ta yoloipa koritsakia me ena pono!!!exo xazeypsei me ton mikro kai de koitao tipota!!!soupitsa ante akoma!!!na pame gia kafe!!!

poio einai to thema ths kuo ???to psaxno alla den...xmmm... :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΟΛΕΣ!!ΣΕΡΝΟΤΑΝ ΤΟ ΜΑΜΥ ΤΡΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΩΝ ΜΟΙΚΑΝΩΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ :(:(

ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΩΣ ΤΗΣ 25 ΜΕΤΡΑΩ ΣΑ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΑΝΑΠΟΔΑ.

ΑΥΡΙΟ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΠΛΑΚΙΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

magykal έγραψε:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΟΛΕΣ!!ΣΕΡΝΟΤΑΝ ΤΟ ΜΑΜΥ ΤΡΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΩΝ ΜΟΙΚΑΝΩΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ :(:(

ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΩΣ ΤΗΣ 25 ΜΕΤΡΑΩ ΣΑ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΑΝΑΠΟΔΑ.

ΑΥΡΙΟ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΠΛΑΚΙΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ!!

Μάγδα βάλε και εμένα στους φαντάρους που μετράνε αντίστροφα... :angry::angry::angry::angry::angry: Υπομονή μέχρι τις 28/9. Έλα καλό μου μωράκι νωρίτερα και η μαμα δεν μπορεί να πάρει τα πόδια της πια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σε όλες τις εγκυούλες που απέμειναν! Και σε όλες τις νέες μανούλες :kiss: !

Χαθήκαμε ρε κοριτσάρες,λογικό,πέφτει πολύ αυπνία τις νύχτες!

Μια ερώτηση έχω αν ξέρει κάποια να μου πεί,που μπορεί να πάει μια φιλενάδα μου για Β' επιπέδου χωρίς να πληρώσει πολλά λεφτά? Στο Ελενα κάνουν?

Σας αφήνω,φιλάκια πολλά σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΣΤΑ ΦΩΤΕΙΝΟΥΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΡΘΟΥΝ ΜΟΥ ΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΝΑ ΜΕ ΞΑΝΑΔΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΡΘΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΚΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΕΚΕΙ ΔΕ ΒΑΡΕΘΗΚΕ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΣΑ 150 ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elpidaki83 έγραψε:

Γειά σε όλες τις εγκυούλες που απέμειναν! Και σε όλες τις νέες μανούλες :kiss: !

Χαθήκαμε ρε κοριτσάρες,λογικό,πέφτει πολύ αυπνία τις νύχτες!

Μια ερώτηση έχω αν ξέρει κάποια να μου πεί,που μπορεί να πάει μια φιλενάδα μου για Β' επιπέδου χωρίς να πληρώσει πολλά λεφτά? Στο Ελενα κάνουν?

Σας αφήνω,φιλάκια πολλά σε όλες!!!

Στο Αλεξάνδρα νομίζω ότι κάνουν τα πάντα... παω να θηλάσω τη μικρή κ επανέρχομαι με ιστορία..... φιλάκια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σε όλες τις μανούλες...!!!

Σας διάβασα αλλά θα πω ψέματα αν σας πω ότι θυμάμαι τα πάντα. :P:P:P

Λοιπόν :

Τη Δευτέρα 30/8/10 κ στις 7:30 το πρωί είμασταν στο νοσοκομείο. Γύρω στις 8 με φωνάζουν στην ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΕΠΙΤΟΚΩΝ για τη δημιουργία του ιστορικού κ τις σχετικές περιποιήσεις - προετοιμασίες της γέννας :S:S:S Με έβαλαν να ξεβάψω κ τα νυχάκια μου (χέρια μόνο) που με τόσο κόπο έφτιαξα :P Έρχεται κ ο γιατρός μου με κοιτάει όλα καλά κ μου λέει ότι είμαστε πρώτοι στη λίστα για την καισαρική. Ααααα λέω ωραία, θα τελειώσω κ σχετικά νωρίς. Βγήκα κ περίμενα έξω μαζί με την μαμά μου, τον σύζυγο κ τον πεθερό μου, μιας κ ακόμα τα ρουχαλάκια μου δεν τα είχα βγάλει για να φορέσω αυτή την υπέροχη διάφανη ρόμπα που σου δίνουν. (Να σας πω μόνο ότι από το προηγούμενο βράδυ στις 11 δεν είχα φάει κ δεν είχα πιει τπτ - ούτε νεράκι). Η ώρα περίπου 8:30. Κάποια στιγμή γύρω στις 10:00 έρχεται η θεία μου (που δουλεύει στα χειρουργεία) και μου λέει ότι μάλλον θα καθυστερήσουμε γιατί ήρθαν έκτακτα, αλλά καλύτερα περίμενε το γιατρό σου να ρθει να σου πει... ήλπιζα ότι δεν θα ερχόταν :(:(:( αλλά δυστυχώς στις 10:30 ήρθε ο γιατρός κ μου πε ότι πάμε για μεσημέρι μετα της 2. :angry::angry::angry::(:(

Τελικά όλες αυτές τις ώρες τις έβγαλα σε μια καρέκλα χωρίς καν νεράκι... γύρω στις 12 πήγα πάλι στην αίθουσα των επίτοκων κ ζήτησα να ξαπλώσω. ΄Δεν πρόλαβα η κακομοίρα να κάτσω 10 λεπτά ήρθε ο γιατρός κάναμε ένα τελευταίο υπέρηχο, ήρθε η νοσοκόμα κ μου λέει ήρθε η ώρα οπότε βγάλε ρούχα, κλπ. Με βάζουν στο φορείο, στο ασανσέρ κ κατευθείαν στα χειρουργεία. Πω πωωωωωωωω πόσο απότομο μου ρθε. Μέσα στο ασανσέρ βάζω τα κλάματα (δεν ξέρω γιατί) απλά δεν μπορούσα να σταματήσω τα δάκρυα με τπτ. Φτάνουμε στα παγωμένα χειρουργεία. Από τη μία χάρηκα γιατί είχε aircool κ δροσίστηκα λιγάκι από την άλλη το κλάμα - κλάμα. Με βάζουν στην αίθουσα κ με γρήγορες κινήσεις μου βάζουν ορούς (οι χαζές μου παν ότι δεν βρίσκουν φλέβες κ με τρύπησαν σε 500 μεριές) μου δένουν και τα χέρια σαν τον Χριστό... κ γω αναρωτιόμουν ότι έτσι πρέπει να 'ναι για να κάνουν την επισκληρήδιο που τόσο επέμενε ο γιατρός μου να κάνω? Έρχεται κ ο γιατρός κ μου λέει ότι τελικά θα κάνουμε ολική νάρκωση... :woohoo: :woohoo: :woohoo: τέλεια σκέφτηκα κ μέχρι να πω να καλώ πω ξύπνησα στο δωμάτιο ανάνηψης στις 2:35. Μια χαρά ήμουν. Πονούσα λιγάκι αλλά λογικό... Η μικρή γεννήθηκε στις 13:50, ήταν 3650 και 52 πόντους, υγιέστατη. Στις 3:15 ήμουν στο δωμάτιο 120 στην πτέρυγα ΚΟΝΣΟΛΑ. Το μωρό το είδαν οι δικοί μου όταν γεννήθηκε. Εγώ το είδα το βράδυ στις 9:00 γιατί λόγω δικού μου ζαχάρου έπρεπε να το κρατήσουν να του κάνουν τις απαραίτητες εξετάσεις. Όταν το έφεραν τρελάθηκα κ γω κ ο μπαμπάς της... Το ίδιο βράδυ σηκώθηκα να περπατήσω (από τη μία άκρη του δωματίου στην άλλη).Την άλλη μέρα λιγάκι ακόμα, μέχρι που μου έβγαλαν ορούς, κλπ. Από το νοσοκομείο βγήκαμε εχθές (2/9/10) στις 2:00 το μεσημέρι. Και όλα καλά.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ... έτσι αισθάνθηκα να το γράψω... για όποια το διαβάσει κουράγιο :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly:

θα βάλω κ φωτό... σε λίγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,κοριτσάκια μου!Τι κάνετε;

Ποπίτσα,να σου ζήσει το μωράκι και να έχετε μία πολύ ευτυχισμένη οικογένεια!

Λαμπρινούλα,τις καλύτερες ευχές κι απο'δω!Να σου ζήσει και καλή λοχεία!

Ναννούκα,στις κατηγορίες θεμάτων Γονεις με παιδιά στην ίδια ηλικία είναι το Μπεμπάκια Αυγούστου-Σεπτεμβρίου.

Υπομονή,κοριτσια!Πού θα πάει,θα γεννήσουμε κάποια στιγμή με το καλό ;)

Πάω για περπάτημα,φιλάκια πολλά :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

foufou έγραψε:

Καλησπέρα,κοριτσάκια μου!Τι κάνετε;

Ποπίτσα,να σου ζήσει το μωράκι και να έχετε μία πολύ ευτυχισμένη οικογένεια!

Λαμπρινούλα,τις καλύτερες ευχές κι απο'δω!Να σου ζήσει και καλή λοχεία!

Ναννούκα,στις κατηγορίες θεμάτων Γονεις με παιδιά στην ίδια ηλικία είναι το Μπεμπάκια Αυγούστου-Σεπτεμβρίου.

Υπομονή,κοριτσια!Πού θα πάει,θα γεννήσουμε κάποια στιγμή με το καλό ;)

Πάω για περπάτημα,φιλάκια πολλά :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Κατερινάκι μου ευχαριστώ κ για το μήνυμα αλλά δεν είχα κάρτα για να σου απαντήσω... εκείνη την στιγμή !!! φιλάκια !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν σου πω ότι το χω κ γω απορία ????

Στην πρώτη καισαρική σηκώθηκα σχεδόν την τρίτη μέρα το πρωί και εξιτήριο πήρα την 5η μέρα το μεσημέρι...

Τώρα σηκώθηκα από την πρώτη μέρα κ εξιτήριο 3 24ωρα μετά... τυχαίο ? δεν ξέρω αλήθεια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαμπρούκο, τι όμορφη μπουμπού! Να σου ζήσει! Η φωτογραφία με τους τρεις σας είναι πολύ γλυκιά και τρυφερή. Να τα χαίρεσαι και τα δυο :kiss:

Να σας ζήσουν, όσες κρατήσατε τα μπεμπάκια σας αγκαλίτσα αυτές τις μέρες! Πάντα γερά να είναι όλα τους και με το καλό όσες περιμένετε. Υπομονή. Λίγες μέρες έμειναν μόνο. Κι αυτές έχουν τη χάρη τους.

Πολύ κρίμα που έσπασε η παρέα μας, μια το mammyland, μια τα ξενύχτια. Ελπίζω να ανασυνταχθούμε τώρα με τη... νέα σεζόν. Φιλάκια!

Υ.Γ.: Θέλω να περάσω στην υπογραφή τα μωράκια που γεννήθηκαν, αλλά ακόμη δε με βάζει στο προφίλ :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ΓΕΝΝΗΣΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Γέννησα την ζωή μου την περασμένη Πέμπτη στις 17.03!!! Είναι τέλειος! Όλα πήγαν καλά!

Προσπαθώ από την Δευτέρα να μπω να σας γράψω τα νέα μου αλλά το Mammy κολλούσε συνέχεια.

Συγχωρέστε με αλλά δεν έχω διαβάσει τίποτα!! Φαντάζομαι είχαμε πολλές γέννες!!!! :silly: :silly: :silly:

Σε όλα τα κορίτσια που γεννήσανε σας εύχομαι ότι καλύτερο για τα μπεμπάκια σας!!!

Σε όλα τα κορίτσια που θα γενήσουν δίνω μόνο μία "συμβουλή". Η εμπειρία είναι ότι πιο τέλειο υπάρχει! Μην φοβόσαστε. Όλα θα πάνε καλά...

Σιγά σιγά θα κάνω Catch up και θα τα λέμε και πάλι!!

Σας φιλώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ΓΕΝΝΗΣΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Γέννησα την ζωή μου την περασμένη Πέμπτη στις 17.03!!! Είναι τέλειος! Όλα πήγαν καλά!

Προσπαθώ από την Δευτέρα να μπω να σας γράψω τα νέα μου αλλά το Mammy κολλούσε συνέχεια.

Συγχωρέστε με αλλά δεν έχω διαβάσει τίποτα!! Φαντάζομαι είχαμε πολλές γέννες!!!! :silly: :silly: :silly:

Σε όλα τα κορίτσια που γεννήσανε σας εύχομαι ότι καλύτερο για τα μπεμπάκια σας!!!

Σε όλα τα κορίτσια που θα γενήσουν δίνω μόνο μία "συμβουλή". Η εμπειρία είναι ότι πιο τέλειο υπάρχει! Μην φοβόσαστε. Όλα θα πάνε καλά...

Σιγά σιγά θα κάνω Catch up και θα τα λέμε και πάλι!!

Σας φιλώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsakia mou glika ti kanete???

giouli mou kai popi na sas zisoun ta mpempakia sas :):):)

labrinoula mou sto egrapsa kai sto face i mikri sas einai kouklitsa :woohoo: telika kai sy isoun tyxeri kai piges konsola ;)

diklino i triklino isoun???? gnwrises tis maies? tin kiria xara kai tin erasmia oi opoies einai apla teleies, na nai kala oi gynaikes :)

kuoula mou asta na pane oles ksenyxtame kai meta pou kouragio na grapsoume :( eseis alitheia pernate kolikous??? emena i mikroula mou upoferei i kaimenoula :(:(:(

emeis xtes vixame ligaki kai i mama mas(dld egw :P:P:P ) ta xreiastike :dry:

nomiza oti kriwse to fasolaki mou kai mou pige na :blink::blink:

prwi prwi irthe o paidiatros o opoios ti vrike mia xara kai epivevaiose apla tous vromokolikous :angry:

na sas pw oti exoume ftasei 3.300gr par' oti gennithikame 2.730gr :):):):)

tha mpw na valw kamia foto mas poio meta

meri tote polla polla filakia :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Giouli30 έγραψε:

Κορίτσια ΓΕΝΝΗΣΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Γέννησα την ζωή μου την περασμένη Πέμπτη στις 17.03!!! Είναι τέλειος! Όλα πήγαν καλά!

Προσπαθώ από την Δευτέρα να μπω να σας γράψω τα νέα μου αλλά το Mammy κολλούσε συνέχεια.

Συγχωρέστε με αλλά δεν έχω διαβάσει τίποτα!! Φαντάζομαι είχαμε πολλές γέννες!!!! :silly: :silly: :silly:

Σε όλα τα κορίτσια που γεννήσανε σας εύχομαι ότι καλύτερο για τα μπεμπάκια σας!!!

Σε όλα τα κορίτσια που θα γενήσουν δίνω μόνο μία "συμβουλή". Η εμπειρία είναι ότι πιο τέλειο υπάρχει! Μην φοβόσαστε. Όλα θα πάνε καλά...

Σιγά σιγά θα κάνω Catch up και θα τα λέμε και πάλι!!

Σας φιλώ

na sou zhsei kai sena o mpompiras!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LabriniB έγραψε:

Αν σου πω ότι το χω κ γω απορία ????

Στην πρώτη καισαρική σηκώθηκα σχεδόν την τρίτη μέρα το πρωί και εξιτήριο πήρα την 5η μέρα το μεσημέρι...

Τώρα σηκώθηκα από την πρώτη μέρα κ εξιτήριο 3 24ωρα μετά... τυχαίο ? δεν ξέρω αλήθεια !

emena εδωσε εντολη στις μαιες η γιατρος μου να με σηκωσουν την ιδια μερα και οπως και εγινε,την δευτερη σηκωθηκα μονη και εκανα καποια βηματα στο δωματιο,την τριτη πετουσα! :P χαχαχαχαχα!ευτυχως απο το πρωτο βραδυ αεριστηκα( :P ),οποτε την αλλη μερα μου εβγαλαν και τους ορους,ασε που ειχα και στα δυο χερια :(:( ,μου εφερναν το μωρο την πρωτη μερα και δεν μπορουσα να τον παρω,καθομουν τον κοιτουσα και εκλαιγα :(:(:( ...τωρα ομως :woohoo: :woohoo: :woohoo: ,τον εχω στην αγκαλιτσα μου και τρελαινομαιιιιιι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσουν Γιουλάκι και koukou! Πω πω πόσα γεννητούρια μαζί :cheer:

Αγγελικούλα κι εδώ μια από τα ίδια δυστυχώς. Στην εβδομάδα σας άρχισε και τώρα περνάει τρελή κρίση. Σφίγγεται, κοκκινίζει, ουρλιάζει, γατζώνεται... :( Σήμερα σε μια φάση την πήρα αγκαλιά μήπως και ηρεμήσει και με έλουσε με εμετό (σόρι)... Τουλάχιστον με το που την έκανα μπάνιο της πέρασε :(

Μήπως πρέπει να μετακομίσουμε σιγά σιγά στο άλλο θέμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...