Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η γέννα στο δρόμο της φύσης- Φυσικός τοκετός


Recommended Posts

Επί του θέματος, ας καταθέσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία :

Απ' την αρχή της εγκυμοσύνης μου (η οποία σε γενικές γραμμές ήταν καλή) μου είχε ανακοινώσει ο γιατρός μου ότι σε δίδυμες κυήσεις επιλέγεται η καισαρική τομή για να μη ταλαιπωρηθούν τα έμβρυα και ότι το ίδιο θα κάναμε και στη δική μου περίπτωση. Στεναχωριόμουνα γι' αυτό αλλά τον εμπιστευόμουνα γιατί θεωρείται απ' τους καλύτερος εδώ.

όμως, πολύ θα ήθελα να είχα γεννήσει φυσιολογικά. Να ήμουν η πρώτη που θα αντίκρυζα και θα αγκάλιαζα τα μωράκια μου και όχι η τελευταία :(

Είχα και κακή ανάρρωση και πιστεύω ότι αυτό οφείλονταν στη κακή ψυχολογία μου λόγω της καισαρικής..

Αν ποτέ με αξιώσει ο Θεός να ξαναμείνω έγγυος θέλω να διεκδικήσω και να κερδίσω έναν φυσιολογικό τοκετό.

Θεωρώ ότι είναι απ' τις πιο συγκλονιστικές εμπειρίες που μπορεί να ζήσει κάποιος άνθρωπος (αν και δυστηχώς δεν την έζησα :dry: )

Ωστόσο εξακολουθώ να πιστεύω ότι η καισαρική πολλές φορές σώζει ζωές (κάτι που πιστεύω ότι είναι απο όλες μας αποδεκτό :))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα κοριτσια!

Εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα αποφασισει οτι θα γενησω με επισκληριδιο και ετσι εκανα.

Ηταν ωραια εμπειρια αλλα ο πονος που τραβηξα μετα με τα ραματα ηταν ανυποφορος.

15 μερες εκανα να καθησω κανονικα.

Στην δευτερη εγκυμοσυνη λογω του οτι εδω δεν κανουν επισκληριδιο τον πρωτο τον γεννησα Θεσ/νικη ημουν φοβισμενη στην αρχη ομολογω.

ΤΑ εφεραν ετσι οι συγκιριες και μια κοπελα που εκανε γιογκα για εγκυες εψαχνε μια κοπελα σε προχωρημενη εγκυμοσυνη για καποια μαθηματα κι ετσι τα παρακολουθησα.

Οφειλω να πω οτι ηταν απο τις ωραιοτερες εμπειριες!

ειχα προετοιμαστει για εναν φυσιολογικο τοκετο!

Οταν ηρθε η ωρα του πονου μπορεσα και εμεινα συγκεντρωμενη και με λιγες ανασες καταφερα και γεννησα με ενα μικρο ραμα μονο!

Ενιωσα την χαρα της γεννησης του γιου μου με ολο της το μεγαλειο!

Οταν βγηκα απο την αιθουσα τοκετου και περνουσε η ωρα περιμενα να νιωσω τους πονους απο τα ραματα οπως στον πρωτο μου γιο αλλα διαπιστωσα οτι δεν ενιωθα τιποτα!

Πιστευω πραγματικα οτι η δευτερη γεννα μου ηταν απο τις πιο δυνατες και ωραιες εμπειριες που εζησα!

Ευχομαι ολες οι κοπελες να χουν μια τετοια εμπειρια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για μενα αυτο ειναι ενα θεμα που με ποναει πολυ γιατι ενω ολα πηγαιναν καλα και ειχα μια σχετικα καλη εγκυμοσυνη οταν ηρθε η ωρα της γεννας απο τις 8.30 το πρωι που ειχαμε ραντεβου με τον γιατρο στις 7.30 το απογευμα με εκανε επισκληριδιο για να κανουμε καισαρικη επειδη η εφημερια του τελειωνε στις 9,00 και επρεπε να γεννησω και ας ειχα περασει ολους τους πονους και ειχα φτασει 7,30 διαστολη {οπως εμαθα αργοτερα με τετοια διαστολη γεννανε κανονικα} και το μωρο ειχε παρει θεση με το κεφαλι κατω.

απο ολη την εμπειρια μου περα απο την κουκλα που απεκτησα μου αφησε μια πικρα γιατι δεν χαρηκα κατι που ειναι ικανο μονο το γυναικιο σωμα να αντεξει.

συγνωμη για το μεγαλο ποστ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lemon δεν γινοταν να μην σου ευχηθω για το νεο μωρακι κι ας ειμαι off-topic :blush:

Nα σου ζησει!!!!Να τα χαιρεσαι τα παιδακια σου! :)

Χαιρομαι και για την ωραια γεννα που ειχες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας πω λοιπόν και εγώ την δική μου εμπειρία πάνω στο θέμα!

Είχα ΠΗΤ 4/4/10 ανήμερα Πάσχα φέτος!Ο γιατρός μου την τελευταία βδομάδα πριν γεννήσω μου έλεγε να περπάταω πολύ να κατέβει το μωρό.Τρελάθηκα στο περπάτημα και δεν κατάφερα τίποτα(μύθος τελικά το περπάτημα).Δευτέρα 29/03 πάω στο γιατρό τελευταία επίσκεψη μου λέει έλα 31/03 Μ.Τετάρτη με πρόκληση έιναι κρίμα να περάσεις το Πάσχα σου στην κλινική.Το μωρό έχει εμπεδωθεί επομένως δεν θα ταλαιπωρηθείς καθόλου θα σου βάλουμε ορό και σε λίγες ώρες θα έχεις γεννήσει!Ο άντρας μου ξετρελαμένος ανυπονούσε και εγώ να πω την αλήθεια δεν με πέιραξε ιδιαίτερα αλλά καθαρά για λόγους δικούς μου παρακάλεσα τον γιατρό να μπω με πρόκληση την επόμενη μέρα που έπεφτε Πρωταπριλιά γιατί μου άρεζε περισσότερο η ημερομηνία!!!!Μου λέει άντε ας είναι δεν θα σου χαλάσω το χατήρι αφού το θελεις τόσο έλα Μ.Πέμπτη 7 το πρωι στην κλινική.Όλα ήταν έτοιμα!!Θα γεννούσα με πρόκληση την ημέρα που ήθελα(είχα ένα θέμα επειδή είμαι λίγο προκατειλλημένη δεν ήθελα να γεννήσω με τίποτα Μ.Παρασκευή ο καθένας ας με κρίνει όπως θέλει)Το λέω στη μητέρα μου οτι γεννάω την Μ.Πέμπτη να ξέρει και θύμωσε πολύ με τον γιατρό μου τι είναι αυτά τα πράματα λέει γιατί να γεννήσεις με πρόκληση αφού δεν πέρασε η ΠΗΤ σου θα καταλήξεις σε καισαρική χωρίς λόγο κάνε βλακείες θα το μετανοιώσεις το μωρό όποτε θέλει θα βγεί γιατί να το βγάλεις με το ζόρι και άλλα τέτοια ωραία.Εγώ το δικό μου θα πάω να γεννήσω με πρόκληση δεν θα έχω κανένα πρόβλημα μαμά μην ανησυχείς!Η μητέρα μου είχε τρομερό άγχος το τελευταίο βράδυ πριν μπω για πρόκληση δεν κοιμήθηκε καθόλου και προσευχόταν να γίνει ένα θαύμα να μην κάνω τελικά πρόκληση ή έστω να πάνε όλα καλά και να μην καταλήξω με καισαρική.Φυσικά ούτε εγώ κοιμήθηκα λογικό φαντάζομαι..όλο το βράδυ άκουγα μουσική και περίμενα να πάει 6 η ώρα να αρχίζω να ετοιμάζομαι!!Είχε παει 5 και 20 ξημερώματα Πρωταπριλιάς εγώ άκουγα μουσική όταν ένιωσα κάτι δυνατό κάτω χαμηλά και μετά έγινε μούσκεμα το κρεβάτι πέταγομαι μεσα στην τρελή χαρά.Ξυπνάω τον άντρα μου λέω σπάσαν τα νερά!!Παίρνω τηλ τη μαμά μου η οποία έλεγε προσευχόμουν στη Παναγία να γεννήσεις φυσιολογικά και με άκουσε!!!Της λέω πάμε κλινίκη ετοιμάσου έλα και εσύ!Ευτυχώς η κλινική ήταν 15 λεπτά απο το σπιτί μου!Φτάνω 6παρά 15 και 6και 15 γέννησα!!!!Πιο φυσικά και απο όσο φανταζόμουν.Ο γιατρός ίσα που πρόλαβε να έρθει και με ξεγγένησε με το πουκάμισο μόνο τα γάντια φόρεσε!!Όταν έφτασα στη κλινική πονούσα πολύ μου λέει η μαία πώς κάνεις έτσι έχεις καιρό μέχρι να γεννήσεις κοιτάει τη διαστολή μου χλομιάζει και μου λέει μην σπρώχνεις περίμενε να έρθει ο γιατρός!!!Είχα κάνει αμέσως διαστολή 10 είχα οξύ τοκέτο οπως μου είπε ο γιατρός μου μετά αρκετά σπάνια περίπτωση!Όταν ήρθε ο γιατρός μου 6 η ώρα ακριβώς(πρέπει να είχε τον πιο γρήγορο τοκέτο μέσα σε ένα τέταρτο τελείωσε)τον παρακαλούσα να κάνω επισκληρίδιο και μου λέει δεν προλαβαίνουμε σπρώξε και βγαίνει το μωρό!Και όντως έτσι έγινε με 5 εξωθήσεις είχα γεννήσει!Κλίσμα φυσικά δεν πρόλαβαν να μου κάνουν και ξύσιμα είχα κάνει εγώ στο σπίτι το προηγούμενο βράδυ γιατί θα έμπαινα με πρόκληση.Τώρα για τους πόνους δεν θέλω να τρομάξω καμία έγκυο αλλά ήταν ανυπόφοροι!!Να πω στο σημείο αυτό οτι μου έκανε περινεοτομή χωρίς να ξέρω τον λόγο αλλά απο οτι έμαθα αργότερα κάνει σε όλες!Δεν το συζήτησα μαζί του ποτέ!Με ενδιέφερε που όλα πήγαν καλά!Α!!Και το κορυφαίο όταν ήρθε ο γιατρός μου λέει αχ σου έλεγα εγω να έρθεις χτες να γεννήσεις και δεν με άκουσες τώρα δεν θα υπέφερες θα έκανες επισκληρίδιο και δεν θα καταλάβαινες πόνο!!Τελικά γέννησα Πρωταπριλιά όλα πήγαν καλά και για την ιστορία να σας οω οτι η μαμά μου έφτασε στην κλινική όταν είχα ήδη γεννήσει γιατί είχε πάει πρώτα στην εκκλησία να προσευχηθεί φυσικά δεν περίμενε οτι θα είχα τόσο γρήγορο τοκετό!Αυτή ήταν η εμπειρία μου που δεν θα ξεχάσω ποτέ!!Απλά μοναδική!!Καλή λευτεριά σε όλες τις έγκυες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατακάκι μου καλά κάνεις και το ψάχνεις!!!

Γέννησα φυσιολογικότατα χωρίς επισκληρίδιο και δεν το μετάνιωσα καθόλου!

Οι αναπνοές βοηθάνε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...Χωρίς αυτές δεν ξέρω εάν κατάφερνα να αντέξω 14,5 ώρες τεχνητών πόνων που όπως λένε είναι 100 φορές πιο δυνατοί απο τους φυσιολογικούς...Μου έκαναν τεχνητούς πόνους γιατί μου έσπασαν τα νερά και δεν είχα καθολου διαστολή...

Εύχομαι να ζήσεις το μεγαλείο του φυσιολογικού τοκετού!!!

Πολλά φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατασακι μου ευχομαι μεσα απ΄την καρδια μου να ζησεις το τοκετο που εχεις ονειρευτει και να μη μπεις ποτε ξανα στη διαδικασια της καισαρικης που τοσο πολυ σου εχει κοστισει...

Χαιρομαι για την δυναμη σου και την λαχταρα που εχεις να φερεις στον

κοσμο το δευτερο αγγελουδι σου με φυσικο τροπο...

Εισαι μια υπεροχη μαμα... χαιρομαι πραγματικα για σενα..

Την δικη μου εμπειρια την γνωριζεις.. γεννησα φυσιολογικα (μετα απο 27 ωρες) αλλα τα εκανα θαλασσα στο τελος.. εφαγα την επισκληριδιο 2 ωρες πριν γεννησω και τα πραγματα εγιναν χειροτερα.. ειχα τους πονους της γεννας ειχα και τον πονο της επισκληριδιου η οποια δε με επιασε ποτε... :(

(μου πατησε τοσο δυνατα την σπονδ. στηλη η αναισθησιολογος για να βρει το σημειο που θα μου κανει την επισκληριδιο που δεν μπορουσα να αναπνευσω... :(.. Πολυ κακη εμπειρια.. :(:(

Αν και ειχα κανει και μαθηματα με την μαια..εκεινη την ωρα τα εχασα..

Η αυπνια και οι πονοι με ειχαν γονατισει.. :(

Απο τον γιατρο μου δεν εχω κανενα αποτυλως παραπονο.

Ηταν εκει μαζι μου ολες αυτες τις ωρες και μου εδινε απιστευτο θαρρος.. δεν κανει καισαρικη τον κ@λο σου να χτυπας... ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!

Ευχομαι τα καλυτερα κοριτσαρα μου

και με το καλο να ερθει στον κοσμο και η δευτερη κουκλαρα σου!

Φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά τη γέννα μου και όταν μάθαινα για διάφορες γυναίκες πως γέννησαν με καισαρική ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ γιατί πέρασαν και αυτές το ίδιο. Ίσως έτσι ένιωθα πιο καλά και οτι τελικά υπήρχε λόγος για να φάω το μαχαίρι. Τώρα πια φυσικά δε χαίρομαι αλλά με την πρώτη ευκαιρία διατυμπανίζω πως πρέπει να ψάχνουμε ό,τι μας ενδιαφέρει και πως όλες (πλην εξαιρέσεων) οι γυναίκες μπορούν να γεννήσουν με φυσικό τρόπο.

Πρέπει να έχουμε το δικάιωμα της επιλογής!

Πρωτο εγκυούλες διαβάστε το!!!!!!

Μην ψάχνετε μόνο καροτσάκια-κρεβατάκια κλπ. Υπάρχουν πολύ σημαντικότερα θέματα που μας διαφέυγουν. Μη χάνετε την ουσία....

Γράψτε τη γνώμη σας, πείτε κάτι,ρωτήστε.

;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σαι καλά Φανή!

Τη θυμάμαι την εμπειρία σου...

Όταν διάβασα πως περίμενες 27 ώρες χτυπούσα το κεφάλι μου στον τοίχο γιατί δεν έκανα το ίδιο....

:(:(:(

Αχ αχ αχ

(Κάνε καμιά βουτιά και για μας :P:P:P )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2& ... z0qSIfmShn

Αφορά την προκληση τοκετού. Ειμαι πολύ αντίθετη και όταν μου ζητήθηκε από την γυναικολόγο μου να κάνω πρόκληση γιατί είχα διαβήτη κύησης (μικρό πρόβλημα όμως) αρνήθηκα με δική μου ευθύνη. Θεωρώ πως ένα μωρό "ξέρει" πότε να έρθει στον κόσμο και δεν θα του το υποδείξει κανένας γιατρός εκτός βέβαια αν υπάρχει αναγκαιότητα. Δεν θεωρώ όμως αναγκαιότητα το ότι ξεπέρασε τις 40 βδομάδες άρα πρέπει να γεννηθεί. Στο εξωτερικό νομίζω είναι μέχρι και 42 το όριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oliax73 έγραψε:

Εγω επειδη εχω γεννησει και φυσιολογικα και με καισαρικη θα πω οτι οντως η καισαρικη ειναι μια επωδυνη διαδικασια.Το μονο καλο ειναι οτι το μωρο δεν ταλαιπωρειται..

Εδώ διαφωνώ αρκετά. Το ότι δεν ταλαιπωρείται το μωρό δε σημαίνει ότι είναι και σωστό. Όλη η κάθοδος στον γενετικό σωλήνα προετοιμάζει το μωρό για τη νεά του ζωη πιο ομαλά. Του "ζορίζει" τα πνευμονάκια και τα στραγγίζει από τα υγρά. Ένα μωρό που γεννήθηκε με καισαρική δεν έχει τη δυνατότητα αυτή. Το δικό μου που ξεκίνησε αυτή η διαδικασία της καθόδου και στα μισά το τραβήξαν με βεντούζα έπαθε σοκ και δεν μπορούσε να εκπνεύσει καλά. Έμεινε 3 μέρες στη θερμοκοιτίδια γι'αυτο το λόγο. Επειδή δεν ολοκληρώθηκε μια φυσικη διαδικασία.

Επίσης για φαντάσου, εκεί που πλέεις σε πελάγη ευτυχίας, ξαφνικά να λούζεσαι με ένα φως και κάποιος να σε τραβάει από την ηρεμία σου!!! Δεν είναι ένα σοκ???

Σιγουρα μελανιασμένο δεν βγαίνει, αλλά ένα σοκ το παθαίνει όπως και να το κάνουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν βρε λεει ταλαιπωριμενο ειναι πως ειναι ροδαλο και ομορφο.

Ασχετα αν το δικο μου ηταν ασχιμουλικκκκοοοοοοοο.

Το σοκ το παθαινου ολα...ασχετως μορφης...διαβαζα ενα αρθρο στο περι θηλασμου..και ομολογω εμεινα λιγακι με μια πολυ περιεργη αισθηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γι'αυτό και γω αν γεννήσω φυσιολογικά και αυτή τη φορά θα μου το αφήσει πάνω μου να θηλάζει, στο μεταξύ θα το εξετάσει και μετά θα μείνει μαζί μου μέχρι να φύγουμε. Δεν θα το πασπατέψει όλος ο ντουνιάς. ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥΥΥΥΥΥ.... : :angry::angry:

:woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki ουτε εγω ειμαι υπερ της προκλησης...

αλλα οταν σου λεει ο γιατρος περασε η πητ καλο ειναι να γεννησεις τι στο καλο να κανεις?????????

εγω θα ηθελα αν κανω δευτερο να παω φυσιολογικα αλλα με επισκληρηδιο παλι..αλλα χωρις προκληση αν δεν συντρεχει λογος και ειναι μονο λογω πητ

αφου και ο πητ δεν ειναι ακριβως ιδιως σε γυναικες σαν εμενα που δεν ξερανε ακριβης ημερομηνια τελευταιας περιοδου

τελοσπαντων οταν εισαι πρωτομανα πολλα ακους πολλα πιστευεις, μετα τα ψαχνεις καλυτερα.

παντως για την επισκληρηδιο δεν μετανιωνω γιατι οι πονοι της προκλησης ητανε απαισιοι, μεχρι και τα ποδια μου ειχαν μουδιασει και κρυωνα..δεν γινοτανε να μην κανω..παντως συνεργαστηκα μια χαρα..ειχα καλη μαια μαλλον..και μετα δεν πονουσα καθολου σχεδον και ολο βολτες εκοβα :)

τωρα αυτο που λες πως οι νορμαλ πονοι ειναι πιο ομαλοι..δεν ξερω ελπιζω να μαθω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλίτσες μου ζητώ συγνώμη που δε διάβασα όλες τις δημοσιεύσεις σας, αλλά θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου!!!

Κατ' αρχάς, μία υπέροχη γιατρό!!!

Το πρώτο πράγμα που της είχα ζητήσει, ήταν οτι ήθελα φυσιολογικό τοκετό!

Η απάντηση της ήταν: "το ελλάττωμα μου είναι οτι προσπαθώ πολύ το φ.τ."

στη συνέχεια μου είπε για τους συναδέλφους της που αναρωτιούνται γιατί πεδεύεται με την κάθε μέλλουσα μανούλα και δεν κάνει καισαρικές να ξεμπερδεύει... (ουδέν σχόλιο...)

Γέννησα 38 +6...

Επί 26 μέρες είχα πλήρη εξάληψη τραχήλου και διαστολή 3- 5 εκατοστά!!!

Αποφασίσαμε να πάω τη Δευτέρα στις 8:30 να γεννήσω με πρόκληση.

Αυτό με είχε στενοχωρήσει πολύ... αλλά εμπιστευόμουν τη γιατρό μου...

Ξημερώματα Δευτέρας και ώρα 2:30... σπάνε τα νερά μου!!!

Γιούπι!!!

Γέννησα στις 8:25!!!

Δεν έκανα επισκληρίδιο γιατί δεν ήθελα!!!

Ήθελα να ζήσω αυτό το θαύμα από την αρχή μέχρι το τέλος όπως έχει προνοήσει η φύση!!!

το μωράκι μου δε φαινότανε καθόλου ταλαιπωρημένο...

Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες να έχουν μία γέννα όπως την ονειρεύονται!!!

&πάνω απ' όλα... γερά μωράκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie,τωρα ειδα το θεμα σου!!!!!!! ;)

μακαρι να γεννησεις φυσιολογικα!!!!!!!!!!! :silly: να παρω κι εγω θαρρος που σκεφτομαι το vbac!!!!!!!περιμενω την εμπειρια σου!!!!!!!!!!!!!!!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie ειδα κ τη φωτογραφία σου σήμερα σto facebookomammyland..ενώ είχες την Ειρηνη σου σχεδόν νεογέννητη...τι κουκλίτσα..φαντάζομαι τώρα ποσο θα έχει μεγαλώσει!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Papaki 70 στην πρωτη γεννα μου που γεννησα φυσιολογικα η κορη μου ειχε σφηνωσει στη λεκανη και δεν εβγαινε και την τραβηξε ο γιατρος με βεντουζα με αποτελεσμα το κεφαλακι της να ειναι σαν πεπονακι .Αντιθετα ο γιος μου τωρα που εκανα καισαρικη βγηκε μια χαρα.Αυτο εννοουσα οτι το μωρο δεν ταλαιπωρειται στην καισαρικη ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια,

έχει καμια απο εσάς εμπειρία φυσιολογικού τοκετού μετά την 1 καισαρική?

Ακόμα (7 μήνες τώρα) βασανίζομαι ότι δεν με άφησαν να γεννήσω φυσιολογικά και το ήθελα παρα πολύ..

:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Βανέσσα!

Είμαι έγκυος στο 2ο παιδάκι μου και υποψηφια για VBAC!

Αν τα καταφέρω σίγουρα θα καταθέσω την εμπειρία μου!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα....

Πολλές γυναίκες νιώθουν όπως εσύ. Ψάξ'το.

Μάθε ό,τι μπορείς και κάνε ό,τι περνάει από το χέρι σου για να διεκδικήσεις το 'φυσικό'.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατασα μου δεν ειχα καταλαβει οτι η Είρηνη ηταν με καισαρικη. :blush:

Αυτη τη φορα ευχομαι να πάνε ολα οπως τα εχεις εσυ ονειρευτει και να ζησεις τον τοκετο σου οπως ακριβως θελεις εσύ.

Πάρα πολυ ωραια και ενδιαφεροντα αυτα που γραφεις.Περιμενω την εμπειρια σου!!!!

Δυστυχως οταν ήμασταν εγκυες στα πρωτα κοιτουσαμε τι ζιπουνακια θα πάρουμε και όχι να διαβασουμε κανα βιβλιο (εγω τουλαχιστον).Παλι καλα που γεννησα και φυσιολογικα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia egw exw 2 files pou kai oi 2 gennhsan fisiologikotata meta apo kesarikh h mia malista gennhse prhn klisei 2 xronon to proto ths kai h defterh meta apo 3 xronia alla kai h 2 sto eksoteriko, h mia ekane kai 3o meta fisiologika panta.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Evi.D,κι εγω μονο στο εξωτερικο εχω ακουσει για φυσιολογικο μετα απο καισαρικη....στην ελλαδα μονο μια περιπτωση ξερω κι αυτη απ οτι μου ειπε κατα τυχη μπορεσε να γεννησει φυσιολογικα.... :unsure: δυσκολα αναλαμβανουν οι γιατροι.... :( αλλα κι εγω το θελω πολυ!!!!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια μου... Ευτυχώς σήμερα, ξανά πήρα maalox, γιατί είχα έντονη καούρα πριν πέσω για ύπνο, και κοιμήθηκα 5,5 ώρες σερί κορίτσια μου! Τελευταία μέρα σήμερα εδώ! Φτιάχνω βαλίτσα κι αύριο μεσημέρι... ξεκινάει η πιο γλυκιά αναμονή και προσμονή! Ευτυχώς έχω λίγα πράγματα να κάνω και στην Αθήνα ακόμα, οπότε θα περάσουν γρήγορα οι τελευταιές εβδομάδες.  Εχθές με πήραν και απο το μαιευτήριο και κανόνισα και το μάθημα τοκετού!!! Κοντεύουμε κορίτσια μου κι ακόμα δεν το πιστεύω πως πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός! Τελευταίο μπάνιο... εδώ!!!
    • Καλημέρα κορίτσια μου... Βρέθηκα με το μπαμπά της μπουμπούς εχθές και μιλήσαμε! Δε θέλει ούτε να τη δει. Δεν αξίζει να ξανά ασχοληθώ καθόλου. Θα το αντιμετωπίσει όταν πάει η μικρή να του ζητήσει τα "ρέστα".  Ευτυχώς σήμερα, ξανά πήρα maalox, γιατί είχα έντονη καούρα πριν πέσω για ύπνο, και κοιμήθηκα 5,5 ώρες σερί κορίτσια μου! Τελευταία μέρα σήμερα εδώ! Φτιάχνω βαλίτσα κι αύριο μεσημέρι... ξεκινάει η πιο γλυκιά αναμονή και προσμονή! Ευτυχώς έχω λίγα πράγματα να κάνω και στην Αθήνα ακόμα, οπότε θα περάσουν γρήγορα οι τελευταιές εβδομάδες.  Εχθές με πήραν και απο το μαιευτήριο και κανόνισα και το μάθημα τοκετού!!! Κοντεύουμε κορίτσια μου κι ακόμα δεν το πιστεύω πως πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός! Τελευταίο μπάνιο... εδώ!!!
    • Πραγματικά δε νομίζω πως αξίζει στην μπουμπού μου να έχει έναν τέτοιο πατέρα. Δεν αξίζει καν να ασχοληθώ μαζί του. 
    • Είναι απόλυτα κατανοητα όλα αυτά που νιώθετε.. περάσαμε κ μεις μια παρόμοια κατάσταση.. περίπου στις ίδιες ηλικίες με σας κάναμε εξετάσεις γιατί προσπαθούσαμε πάρα πολύ καιρό.. εγώ με κάποια μικροπροβλήματα διαχειρισιμα αλλά ο σύζυγος χαλια σπερμοδιαγραμματα.. σκέτη απογοήτευση.. κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται περισσότερο χρόνο να συνειδητοποιήσουν αυτό που τους συμβαίνει.. και ο άντρας μου πέρασε αυτή την άρνηση που περιγράφεις ότι είναι ανίκανος κλπ (οι περισσότεροι άντρες νομίζω έτσι αντιδρούν) και επειδή στην πίεση είναι δύσκολος ο δικός μου τον άφησα να αποφασίσει μόνος του τι θέλει να κάνει.. είχε πολύ μεγάλη λαχτάρα για παιδάκι και σε εκείνη τη φάση με βοήθησε πάρα πολύ ο γυναικολόγος μου τον οποίο ο άντρας μου ακούει σαν θεό οπότε δεν του άφησε περιθώρια.. μετά από τρεις ουρολόγους πολλές βιταμίνες και διάφορα άλλα εμεις δεν είδαμε κάποια θεαματική βελτίωση.. οι θεραπείες των αντρών είναι τρίμηνες τουλάχιστον αλλά αξίζει εννοείται να δώσεις αυτόν τον χρόνο (αφού οι δικές σου εξετάσεις είναι καλές ) καταρχήν γιατί ο κάθε οργανισμός και το κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό και μπορεί να δείτε βελτίωση, ομως ισχύει ότι ακόμα και εξωσωματική να κάνετε ότι διορθώνεται το κάνουμε ώστε να πάμε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις... απλά χρειάζεται ηρεμία (όσο γίνεται) και να είστε ενωμένοι να αντιμετωπίσετε μαζί τις δυσκολίες γιατι όλα φαίνονται βουνό το ξερω.. εμείς τελικά κάναμε εξωσωματική, έχω χαμηλή αμη  δεν γινόταν να περιμένουμε άλλο και έχουμε το αγοράκι μας και σε πληροφορω ότι ο αρχικα αρνητικός άντρας μου με εχει φάει να κάνουμε προσπάθεια για δεύτερο και είναι ήδη έτοιμος (από μόνος του) να ξεκινήσει όλες τις εξετάσεις από την αρχή γιατί φυσικά δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται, έχουν περάσει και 3 χρόνια.. υπομονή και πίστη και εύχομαι να τελειώσει με τον καλύτερο τρόπο όλη η περιπέτεια σας!!!
    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...