Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η γέννα στο δρόμο της φύσης- Φυσικός τοκετός


Recommended Posts

Αφρο μονιζω πως αυτο που θες ...ειναι εξωπραγματικο για τα Ελληνικα δεδομενα...

αμα δε τολμισεις να το ξεστομισεις μπροστα σε γιατρο..θα σε περασει για εξωγιηνη!!!

Παιδια δεν ξερω...αν δεν ειχα αυτο ψυχολογικο ΣΟΚ μετα την καισαρικη...αν υπεφερα κανενα 10ωροε ..για να γεννησω..μπορει να ειχα αλλη αποψη επι του θεματοσ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσια για να εχει μια γυναικα φυσικο τοκετο θα πρεπει να προετοιμαστει καταλληλα καθ'ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης της.

Να ενημερωθει και να παρακολουθησει μαθηματα πως θα συμπεριφερεται την ωρα του τοκετου,πως θα διαχειριζεται τους πονους,πως θα ελεγχει την αναπνοη της και αλλα παρα πολλα.

Δεν γινεται να κανεις φυσικο τοκετο οταν ολη η εγκυμοσυνη σου εχει ιατρικοποιηθει.

Θελω να πω πως αυτη η επιλογη ειναι αποτελεσμα μιας γενικοτερης στασης στον τροπο ζωης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VENI έγραψε:

νατασσα και μαρια καλο κουραγιο και καλη επιτυχια, να ειναι οι γεννες σας οι δευτερες οπως τις ονειρευεστε.

δεν ξερω για το θεμα απλα να σας πω για τους παλμους..

εγω πηγα με προκληση και ειμουνα με καρδιοτακογραφο..καποια στιγμη πεφτανε οι παλμοι του μωρου επαιρνε λιγοτερο οξυγονο και το εβλεπα στην οθονη..μου εξηγησε ο γιατρος ποσοι πρεπει να ειναι οι παλμοι..και χτυπουσε ενα απαισιος θορυβος...

οποτε ψεμματα δεν μπορουσε να μου πει..

μου βαλανε οξυγονο και μου ειχε πει ο γιατρος πως αμα συνεχιζε ετσι ισως πηγαιναμε για καισαρικη..

του ειχα πει να κανει οτι νομιζει αρκει να ειναι το μωρο μου καλα..

διαστολη ειχα 3 οποτε για γεννα δεν ημουνα.. κια ξαφνικα ως εκ θαυματος εγινε αποτομη διαστολη και με 3 σπρωξιματα γεννησα στον ζουζουνο μου!

ειχα κανει επισκληρηδιο..

η εμπειρια μου ητανε μια χαρα..

εσπρωξα κανονικα με τις οδηγιες γιατρου και μαιας και μετα δεν ποσνουσα καθολου πουθενα.

οποτε δεν ειναι παντα η επισκληριδιος "κακια" :)

παντως παπακι νομιζω μπως δεν θα ηθελα να γενναω 22 ωρες και να μην με βοηθησουνε γιατι ετσι ειναι ο φυσιλογικος τοκετος..απαπαπαπαπααπα!!!! :(

Veni μου διάβαζα την εμπειρία σου και μου ήρθαν οι σκηνές από την δική μου γέννα..

Να σας πώ δυο λόγια κι εγώ που δεν είχα την επιλογή..

Τον Ιούνιο του 2008 πήγα να κάνω την προγραμματισμένη εβδομαδιαία εξέταση NST που κάναμε με την γιατρό μου μια φορά την εβδομάδα γιατί είχα έντονες συσπάσεις από τον 8ο μήνα και με είχε ακινησία με χαπια PREPAR αν τα γνωρίζετε. Να μην σας τα πολυλογώ, η γιατρός μου (σημείωση: ήταν Παρασκευή) μου είπε ότι Δευτέρα έμπαινα με τεχνητούς πόνους μόλις είχα μπει στην 38η εβδομάδα γιατί το παιδί έχανε βάρος...

Όμως το παιδί δεν έχανε βάρος αφού είχε κάνει λάθος μετρήσεις. Το υπερηχογραφημα εδειχνε 2.030 γρ. ενώ ο υιος μου βγήκε 2270 γρ. μετα από 4 μέρες...

Γένησα σε δημοσιο νοσοκομειο και η γιατρος μου δεν ηθελε με τιποτα να ακουσει για καισαρικη οπως και ολοι εκει μεσα...και μπραβο τους, όμως μετα απο 9 ωρες απειρα δαχτυλα μεσα μου και διαστολή 1 (και μόνο 1) εκλειπαρουσα τους παντες για την καισαρικη...ξαφνικα ειχα ταση εμετου, και ακουγα τον καρδιοτοκογραφο να χτυπαει δυνατα, ειδα κινητοποιηση και μου ειπαν οτι το παιδι ειχε θεμα με τους παλμους του και οτι οντως δεν επρεπε να περιμενουμε αλλο...

ο ορος με τους πονους μπηκε στις 8 το πρωϊ και στις 8.20 άνοιγα στα 2 δεν αντεχα να παρω ανασα, επισκληριδιο μου εκαναν μονο στις 14.35 για να ανοιξουν ετσι απλα την κοιλια μου και να μου παρουν το μωρο, ωρα γεννησης 14.48!!!!

ΑΝ μπορουσα να γυρισω τον χρονο πισω θα πηγαινα εκεινη την παρασκευη και σε 2ο γιατρο για 2η γνωμη δεν θα εκανα με τιποτα προκληση με το που ειχα μπει στον μηνα μου για μια μετρηση που ουτως ή άλλως είναι στο περίπου...κι όχι ακριβης!!!

Συγνώμη αν σας κούρασα...αλλα τα θυμήθηκα τώρα και συγχύστηκα πάλι...

Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια το καλύτερο μέσα από την καρδιά μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεννησα τρια παιδια με φυσιολογικο τοκετο και χωρις επισκληριδιο,και οταν ρωτησα τον γιατρο μου για την επισκληριδιο στο πρωτο μου παιδι μου ειπε οτι αν χρειαστει τοτε μονο θα μου κανει,δεν αλλαζω με τιποτα τα συναισθηματα μετα απο μια φυσιολογικη γεννα και με τιποτα δεν θα ηθελα να κανω καισαρικη,η καθε γυναικα φυσικα βιωνει διαφορετικα την γεννα της και δεν εχουμε ολλες τις ιδιες αντοχες στον πονο,αλλα δεν μαρεσει οταν ακουω οτι καποιες γυναικες επιλεγουν την καισαρικη χωρις να ειναι αναγκη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia apo oti katalava exoume arketes apo Thessalonikh edw..Epidi o giatros mou einai polu thermos ipostirikths tou genesis( giati arage?? :whistle: )kai egw den to simpathisa pote oute thelw na gennhsw ekei, thelw an mporeite na mou pite thn gnomh sas...Thanks ek ton proteron :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

λοιπον κανω μια λιστα με τι δεν θελω και τι θελω να γινει στην επομενη γεννα μου .

α) δεν θελω κλισμα (αν και δεν εκανα στην πρωτη)

β) δεν θελω να μου βαζουν συνεχεια χερι για να βλεπουν την διαστολη

γ) δεν θελω να μου σπασουν τα νερα

δ) δεν θελω να μου χορηγησουν φαρμακα για να επισπευσουν τον τοκετο .

ε) δεν θελω να μου πατησουν την κοιλια την ωρα που βγενει το μωρο .

ζ) δεν θελω να κοψουν τον ομφαλιο λωρο αμεσος .

η) δεν θελω να με ραψουν χωρις τοπικη αναισθησια

θ) δεν θελω τομη

τα θελω

α) θελω μονο μια μαια και τον γιατρο .

β) θελω τον γιατρο παρον στην αιθουσα και οχι να παει να πινει καφεδακι .

γ) θελω τον αντρα μου διπλα μου ....αν το αντεχει

δ) θελω ...αν γινετε να ακουω μουσικη !!!εστω και απο κινητο .

ε) θελω το μωρο να μεινει με τον ομφαλιο λωρο ωσπου να σταματησει να παλετε

ζ) θελω να το εχω πανω μου και να θηλαζει ωσπου να κοπει ο λωρος

η) θελω να βγει ο πλακουντας φυσιολογικα ,χωρις να μου τον τραβανε .

θ) θελω στην ανανηψη να ειμαι μαζι με το μωρο .

ι ) φυσικα να το εχω στο ιδιο δωματιο οπως και το πρωτο .

AFRODITH όλα σου τα θέλω θα τα εχω!!!!!!!!!!! Η γιατρός μου επίσης είπε ότι δε θα μου κάνει περινεοτομή εκτός αν δει πως χρειάζεται. Προληπτικά όχι!!! Φαντάζεσαι να μη χρειαστει και να περπατάω από την πρώτη μέρα σαν άνθρωπος και όχι σαν συγκαμένη????

Κλίσμα θέλω γιατι κάνω και από μόνη μου όταν έχω δυσκοιλιότητα οπότε είμαι εξοικιωμένη. Μόλις γεννήσω αν όλα πάνε καλά πάω σε 2 ώρες σπιτάκι μου ή σε μια μέρα ή σε 2 ανάλογα το πρόγραμμα που θα επιλέξω και μετά έρχεται μαία και παιδίτρος σπίτι σου. Αν χρειαστεί θερμοκοιτίδα στην φέρνουν σπίτι σου επίσης.

Ψάξτο και νομίζω αν πάρεις τηλ στην Ευτοκία ή επικοινωνήσεις με την Αγλαία ή τη Rosie από το parents θα σου πει γιατρούς στην Αθήνα που ξεγεννάνε εναλλακτικά και όχι ιατρικοποιημένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εβη ουτε εγω το συμπαθησα...και δεν θα ηθελα να ξαναγεννησω εκει.

γι'αυτον τον λογο αλλαζω γιατρο- γιατι κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστιμενη.

Εχω ακουσει τα καλυτερα για την Βιοκλινικη ΓΑΛΙΝΟΣ χωρις να εχω προσωπικη αποψη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Emena mou eipe pos tha paei opou thelw egw alla egw thelw na paw Bioklinikh kai otan tou to eipa arxise na mou leei pos sto genesis exoun tous kaliterous anesthisiologous,tous kaliterous paidiatrous kai kati tetia, vevea mou eipe pos sto galino exoun polu kales maies, epidi exw rantevou me ton giatro mou se liges meres skeftika na arxisw na dromologw ligaki ta pragmata pros thn Bioklinikh gia na to xonepsei....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για τους παιδιατρους θα διαφωνισω!!!!

Αν εχω καποιο παραπονο απο την κλινικη- γιατι ειλικρινα σε γεννικες γραμες εμεινα ικανοποιημενη- ειναι απο παιδιατρο.

Και αν δεν ηταν ο γιατρος μου τοσο ενημερωμενος για πολλα πραγματα εκει μεσα μπορει να ειχα παραπονα και ασε αλλους τομεις.

Γεννικα το πιστευω μου ειναι να πας εκει που αισθανεσαι εσυ καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια. Με απορροφησε πολυ το θεμα που συζητατε και το διαβασα ολο με πολυ ενδιαφερον... Δεν πιστευω οτι μια κοπελα ειναι περισσοτερο η λιγοτερο μανα αναλογα με το πως θα φερει στον κοσμο το μωρο της, και σ'αυτο πιστευω ολες συμφωνουμε. Η αληθεια ειναι οτι διαβαζοντας ολα αυτα που λετε υπερ του φυσιολογικου τοκετου για πρωτη φορα προβληματιστηκα. Παντα ελεγα οτι δεν υπαρχει περιπτωση να κανω φυσιολογικο τοκετο, οτι θα παω για καισαρικη. Και τωρα που ειμαι εγκυος στην πρωτη κιολας επισκεψη στο γιατρο του ειπα οτι θελω οπωσδηποτε καισαρικη και μου ειπε ειναι νωρις, θα το συζητησουμε στην πορεια. Τωρα που σας διαβαζω καταφερατε να με προβληματισετε λιγακι... Ισως να πρεπει να το ψαξω κι εγω, αν και οσο το ψαχνω τοσο περισσοτερο τρομοκρατουμαι...

Οπως και να χει, ευχομαι σε καθε κοπελα να γινουν ολα οπως τα επιθυμει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nutella αν επιτρεπετε γιατι ειχες αποφασισει για καισαρικη;;;

Απλα με ενδιαφερει η αποψη σου επειδη και εγω πριν κανω καισαρικη ισος και να ημουν λιγο υπερ..παντως δεν ημουν και εξακολουθω να μην ειμαι εναντιων.

Απλα εγω..και η Λοβι που ανοιξε το θεμα ειχαμε μια πολυ ασχιμι εμειρια καισαρικης..κυριως στον ψυχολογικο τομεα.

Μπορω να πω ομως πως στο θαλαμο μου οι υπολοιπες κοπελες που γεννησαν με καισαρικη ηταν μια χαρα..και ψυχολογικα και σωματικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nutella giati exeis tromokratithei me thn idea tou fisiologikou toketou??? Logo ton odinon? nomizeis pos den tha to antekseis? To soma mas einai kataskevazmenw na kanei akrivos auto to pragma kai o ponos einai nai men dinatos alla antexete kai meta esthanese san Super woman, afou exeis kataferei auto mporeis na kaneis ta panta...Mia enxirish thn kanei o opiosdipote akomi kai enas antras alla o fisiologikos toketos einai pronomio mas...Egw perimenw pos kai pos na erthei pali h stigmh pou tha me piasoun oi ponoi kai na ferw ston kozmo to antraki mou....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υβοννη έγραψε:

Κοριτσια για να εχει μια γυναικα φυσικο τοκετο θα πρεπει να προετοιμαστει καταλληλα καθ'ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης της.

Να ενημερωθει και να παρακολουθησει μαθηματα πως θα συμπεριφερεται την ωρα του τοκετου,πως θα διαχειριζεται τους πονους,πως θα ελεγχει την αναπνοη της και αλλα παρα πολλα.

Δεν γινεται να κανεις φυσικο τοκετο οταν ολη η εγκυμοσυνη σου εχει ιατρικοποιηθει.

Θελω να πω πως αυτη η επιλογη ειναι αποτελεσμα μιας γενικοτερης στασης στον τροπο ζωης.

Συμφωνω απόλυτα...εγω γεννησα φυσιολογικα κ χωρις επισκληριδιο ειχα παρακολουθησει μαθηματα κ με βοηθησαν παρα πολυ να ελεγχο το πόνο κ να τον αντεχω χωρις ουρλιαχτα :woohoo: :woohoo: τα τελευταια 5 λεπτα πριν βγει το ζουζουνι μου εχασα λιγο τη ψυχραιμια μου αλλα κ παλι σαν κυρια χαμηλοφωνα :P αλλα ευτυχως ο καλος μου γιατρουλης με ενθαρυνε κ τσουπ με ενα σπρωξιμο ακριβως βγηκε το μπουμπουκι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Evi.D έγραψε:

Emena mou eipe pos tha paei opou thelw egw alla egw thelw na paw Bioklinikh kai otan tou to eipa arxise na mou leei pos sto genesis exoun tous kaliterous anesthisiologous,tous kaliterous paidiatrous kai kati tetia, vevea mou eipe pos sto galino exoun polu kales maies, epidi exw rantevou me ton giatro mou se liges meres skeftika na arxisw na dromologw ligaki ta pragmata pros thn Bioklinikh gia na to xonepsei....

Καλύτερους αναισθησιολόγους το ΓΕΝΝΕΣΙΣ???? χαχαααα....Από τους χειρότερους έχει. Ξέρω πολλές κοπέλες που έκανα επισκληρίδιο και ΔΕΝ τους έπιασε. Είναι πάνω από 5 και όλες μέσα στην 5 ετία. Καμιά τους δεν ξαναπήγε εκεί εκτός από μία που πήγε και την ξαναπάτησε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie κ εγω θελω πμ!! :P

Υβοννη καναμε τα 4 πρωτα βηματακια!Θα πιουμε τωρα καφε? :laugh:

Εγω τωρα γτ νομιζω πως τζαμπα εκανα επισκληρηδιο????Στο καλο...!!!!

Τωρα το καταλαβα! :P

Αφου ετσι κ αλλιως η τελευταια δοση δεν με επιασε! :blink: Τεσπα!

Κοριτσια..Αυτο με τον λωρο...

Ειναι λιγακι τρομακτικο να φανταζεσαι το εμβρυακι σου να "πνιγεται"...

Δε θα ξεχασω ποτε την περιγραφη της κουμπαρας μου που η 3η της κορη βγηκε "μαυρη"...Το μωρο βγηκε μελανιασμενο...Κ να φανταστειτε πως ο γιατρος ειχε πει να παει να την δει 1 βδ μετα ενω ο κουμπαρος μου επεμεινε να γεννησει ΑΜΕΣΑ...

Δε θελω να τρομαξω καμια κ συγνωμη αν το κανω..Απλα μοιραζομαι το φοβο μου(ισως για να τον ξεπερασω απο τα λογια των υπολοιπων)..

Το παν ειναι να εχεις απολυτη εμπιστοσυνη στο γιατρο σου!

Να τον εχεις τσεκαρει!Να ειναι ανθρωπος...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,πάρα πολύ ενδιαφέρον το θέμα κ μπράβο που ανοίχτηκε για να ψαχνόμαστε λιγάκι όλες μας.Γέννησα τον Αγγελο με καισαρική,στο νοσοκομείο με ολική νάρκωση.... Η εγκυμοσύνη μου ήταν σχετικά καλή κ πολύ εύκολη. Λεω σχετικά καλή,γιατί απο τον 6ό μηνα το αμνιακό υγρό ηταν λίγο,κ αρχίσαμε πλεον να παρακολουθούμε την ανάπτυξη του εμβρυου,για να μην αρχίσει να μειώνεται κ να αρχίσει το μωρό να δυσφορεί...Ξεκινησα κ σαλοσπίρη (είδος ασπιρίνης αλλά πιο ελαφρύ),ωστε να υποβοηθούμε την κυκλοφορία του αίματος στον πλακούντα...

Μην τα πολυλογώ,σαν ανθρωπος απο πριν μείνω εγκυος θεωρούσα δεδομένο το φ.τ. κ σε περιπτώσεις ανάγκης κ.τ.Το τελευταιο τρίμηνο,το περάσαμε με την αγωνία της κάθε βδομάδας που παρακολουθούσαμε την πορεία του μωρού, αν αναπτύσσεται κανονικά κ αν είναι ακόμη κινητικό που δείχνει πως δεν δυσφορεί...Αν κ δεν ήθελα την καισαρική,απο πεποιθηση τόσο κ οχι επειδή είχα ψάξει ή διαβάσει,(εκείνη την περίοδο αλλά με έκαιγαν κ έψαχνα), άρχισα να αποδέχομαι την σκέψη γιατί στην περίπτωσή μας 'ισως κ να ηταν μονόδρομος.Ο λόγος είναι πως ανα πάσα στιγμή υπήρχε η περίπτωση να "γεννήσουμε" νωρίτερα κ αυτό μόνο μεσω κ.τ.θα γινόταν.Ολα αυτά βέβαια είχαν να κ'ανουν με την ασφάλεια του παιδιού,κ φυσικά δεν με ένοιζε τίποτε άλλο παρα μόνον αυτό.

Τοτε λοιπόν,ελεγα πως δεν θέλω την ολική αλλά επισκληρίδιο για να εχω συνείδηση του τι γίνεται.Ο γιατρός είχε πει πως αυτό θα το κρίνει ο αναισθησιολόγος εκείνη την ωρα....Ναναι καλά ο Αγγελός μου γεννήθηκε κ μας πήγε ως κ την 39ή υγιής κ δυνατός χωρίς κανένα πρόβλημα!! Αυτό που δεν μάρεσε καθόλου κ σπάστικά πριν μπω στο χειρουργείο ηταν η ολη προεγχειριτική διαδικασία. Ψυχολογικά με ενόχλησε,δεν είχα ξαναμπεί ποτέ σε νοσοκομείο ούτε ειχα π0αρόμοια εμπειρία.Αλλά οσο δυνατός ανθρωπος κ να ε΄μαι σωματικά κ απο υπομονή αλλο τόσο ψυχολογικά εκείνη την ημέρα είχα γίνει χάλια...

(Κλισμα ούτε ηξερα πως γίνεται,ξύρισμα-που το είχα κανει αλλά με πασπάτευαν για έλεγχο,το απαίσιο του καθετήρα....εκείνη η αίσθηση που είσαι ξάπλα στο φορείο σε πάνε κ τα βλέπεις ολα απο κάτω κ αυτά τα φωτα...)Κ σε όλα αυτά να είναι το μωρό μου καλά,μου είχε δημιουργηθεί

ενα απίστευτο στρεσσάρισμα,που εν τέλει καλώς μου κάναν ολική γιατί εκλαιγα ασταμάτητα κ μάλλον δεν θα βοηθούσα πολύ......

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ,Πραγματικά μπράβο για το θέμα για να μαθαίνουμε,εύχομαι στην καθεμια να εχει τον τοκετό που επιθυμεί,σε συνδιασμό με την ασφάλεια του μωρού κ την ψυχολογική της ηρεμία!!

Μακάρι αν κάνω δεύτερο παιδάκι,να πάνε ολα καλά κ να ζήσω τα συναισθήματα του φυσιολογικού τοκετού.Κ πάλι συγγνώμη για την εκταση στο κείμενο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω επειδη εχω γεννησει και φυσιολογικα και με καισαρικη θα πω οτι οντως η καισαρικη ειναι μια επωδυνη διαδικασια.Το μονο καλο ειναι οτι το μωρο δεν ταλαιπωρειται..Εγω μετα την καισαρικη πονουσα παρα πολυ εκανα ποσες ενεσεις για να μην ποναω τοσο πολυ και πηρα ενα σωρο παυσιπονα .Ασε που δεν καταλαβαινεις τη γεννα .Οπως ειπε και καποια ειναι μια εγχειριση..Την πρωτη φορα που γεννησα φυσιολογικα γεννησα μεσα σε μια ωρα και δεν καταλαβα τιποτα ουτε πριν ουτε μετα τη γεννα.Το κακο ειναι πως ο γιατρος μου απεκλεισε την περιπτωση αν ξαναμεινω εγκυος να γεννησω φυσιολογικα..

Νατασα συζητησες με το γιατρο σου για τη γεννα ? Αντε με το καλο η αδερφουλα της Ειρηνης :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρακολουθω το θεμα και χαιρομαι πραγματικά παρα πολυ που δεν κατεληξε (και ελπιζω να μην γινει ) οπως καταληγουν παρομοια θεματα .

lovie μου σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να εχεις εναν τοκετό οπως τον εχεις φανταστεί . Να πανε ολα καλα και να κρατησεις υγιεστατη στην αγκαλια σου την κορουλα σου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • ναι έτσι έχω σκοπό να κινηθώ από εδώ και πέρα. Καλημέρα κορίτσια καλό Σαββατοκύριακο!!  @Katiana1987 φάνηκε από την αρχή ότι δεν άξιζε να ασχοληθείς! Κοίτα την ζωούλα σου.. κοίτα το μωράκι σου, θα έχετε ένα ιδιαίτερο δέσιμο οι δυο σας!  Να πάνε όλα κατευχην! 
    • Εγώ θα κάνω την καμπύλη το άλλο Σάββατο θα είμαι 25+5  εγω πάντως προσωπικά πιστεύω ότι τα ένζυμα σου ήταν ψηλά λόγο κοβιντ κ όχι λόγο βιταμινών αλλά εντάξει άμα ήθελε να το τσεκάρει η γιατρος σου οκ…  Συμφωνώ με την αλλαξιερα κ εγώ πήρα μια απλή κ την έβαλα πάνω στην συρταριερα στο δωμάτιο μας! Τα περισσότερα παιδικά πράγματα είναι απλά μάρκετινγκ… εγώ ήμουν πολύ συνηδητοποιημενη τότε τι ήθελα γιατί κ οικονομικά ήμασταν  λίγο ότι ναναι γιατί κ εμεις χτίζαμε σπίτι κ δεν είχαμε κ χώρο στο διαμέρισμα όποτε πήρα πολύ βασικά πράγματα… χθες πήγαμε στην παιδίατρο μας για τον γιο μου για εμβόλιο και τη ρώτησα λίγο για τα ρούχα κτλ γιατί ο Οκτωβρης μηνας εδώ στη Κύπρο είναι ακόμη ζέστη…εκεί δε ξέρω άμα δροσίζει. Εμας εδώ καλά μέσα Νοέμβρη να χειμωνιάσει κ πέρσι καθόλου… μου είπε για τα ρούχα κοντό μανίκι κορμάκι εσωτερικό κ από πάνω ολόσωμο μακρυμάνικο με λεπτές κουβέρτες κ πάνες αγκαλιάς. Ο γιος μ είχε γεννηθεί Δεκέμβρη τα είχα πάρει όλα χειμερινά όποτε τώρα θα πάρω 1-2 κουβέρτες καλοκαιρινές λεπτές βασικά  π δεν έχω κ πάνες αγκαλιάς γιατί με βόλεψαν πάλι καλοκαιρινές κ μερικά εσωτερικά κορμάκια καλοκαιρινά π δεν είχα καθόλου στον γιο μου… τα αγόραζα όλα ουδέτερα σχεδόν όποτε ευτυχως έχω κ κάποια ρούχα ουδέτερα αν κ χθες πήγα κ πήρα κοριτσίστικα 😂😂  
    • Καλημέρα κορίτσια! Χτες το βράδυ είδα στο χαρτί πολύ απαλό ροζ χρώμα. 1η φορά δε είχα ξανά δει .και μετά ένα πολύ μικρό μικρο σαν βλεννα κόκκινο.τι ήταν τώρα αυτό? Στεναχωρηθηκα. Μήπως από τη κούραση κτλ η μπορεί να δεις κ λίγο ροζ? Δε είχα ξανά δει ποτέ αιμα ούτε στην εμφύτευση που λενε ούτε ποτε
    • Τι ωραία απόλαυσε το, απόλαυσε την κάθε στιγμή με την κοιλιτσα σου 💕είναι μερες π δε γυρνάνε πίσω 
    • Καλημέρα κορίτσια μου... Ευτυχώς σήμερα, ξανά πήρα maalox, γιατί είχα έντονη καούρα πριν πέσω για ύπνο, και κοιμήθηκα 5,5 ώρες σερί κορίτσια μου! Τελευταία μέρα σήμερα εδώ! Φτιάχνω βαλίτσα κι αύριο μεσημέρι... ξεκινάει η πιο γλυκιά αναμονή και προσμονή! Ευτυχώς έχω λίγα πράγματα να κάνω και στην Αθήνα ακόμα, οπότε θα περάσουν γρήγορα οι τελευταιές εβδομάδες.  Εχθές με πήραν και απο το μαιευτήριο και κανόνισα και το μάθημα τοκετού!!! Κοντεύουμε κορίτσια μου κι ακόμα δεν το πιστεύω πως πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός! Τελευταίο μπάνιο... εδώ!!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...