Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η γέννα στο δρόμο της φύσης- Φυσικός τοκετός


Recommended Posts

Νατασσουλααααα μου κι εγω μαζι σου και ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερεις!!!!! ;)

Στην Θεσσαλονικη εχουμε εξαιρετικη ομαδα που αναλαμβανει τετοιες περιπτωσεις.Φανταζομαι γνωριζεις ηδη!αλλιως παρε με τηλ.

Αληθεια ποτε θα ειδωθουμε καλεεεεεε????? :P:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

pantos ola pezoun rolo .emena ksexnousan k ta tria na vgoun pernousan oi 40 evdomades ta mora paramegalonan k den ixa kanena simadi genas,o traxilos skliros k diastoli 0 .etsi mou elege o giatros gia na min argisi k allo k kani kaka mesa pame gia texnitous,ti allo tha kanate esis? ti na elega oxi otan theli tha vgi?ime 1,57 k to trito pou telika den evgene k tou epeftan oi palmoi k telika ekana kesariki itan 3700

edo zoristika me ta alla pou bvikan 3300 auto oso k an to palepsa me fisiologiko den evgene.tora to dikeologo alla apo mesa mou stenaxorieme k leo giati sto trito na fao maxeri ti tha mporousa na kano isos kati mou ksefige :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όλοι οι γιατροί είναι της καισαρικής....

έμένα η κουνιάδα μου πήγε με ραντεβού, κοιλοπονούσε 10 ώρες και όταν άρχισε τις εξωθήσεις της είπε ο γυναικολόγος μας ότι είχε σφηνώσει το σαγόνι του παιδιού στα κόκκαλα τησ λεκάνης....και καισαρική

του ίδιου γιατρού εγώ του είχα πει ότι καισαρική θα μου κάνεις ΜΟΝΟ αν κινδυνεύει η ζωή του παιδιού.

μπήκα λοιπόν το πρω'ι με ραντεβου (γιατί είχα πίεση)και ξεκινησαμε.

περνούσε η ώρα, δεν έκανα επισκηρίδιο,προχωρούσε η διαστολή και μεις λέγαμε ανέκδοτα.... :huh:.

μόλις ΄΄εφτασα εκεί γύρω στο 6 πέφτω να κοιμηθώ και με το που κλείνω τα μάτια μου ξεκινάει ο τοκογραφος- έχνε παλμούς το πουλ'ακι μου. ΄το μωρό εκανε ντου να βγεει και επιδή ήταν τυλιγμένο με το λώρο στο θώρακα φοβήθηκε και γύρισε πίσω (και όλο μι αφοβία έχει το πουλάκι μου :().

έρχεται ο γιατρός, ηρεμώ και του λέω "όχι καισαρική" ο άντρας μου φώναζε (ήταν μέσα) "κάντε της καισαρική, δε μπορώ να τη βλέπω άλλο έτσι".

τελοσπαντων μου κάνουν μια δόση επισκληριδιίου γιατί έσρωχνα και δεν έβγαινε και ηρεμήξσαμε όλοι. προς το παρόν..γιατί δε με έπιασε και το κατάλαβαν όλοι στη διαστολή (10)όπου μου κάναν διπλή δόση καισαρικής.

όμως τους έλεγα εγω θα γεννήσω φυσιολογικά, κάντε ότι άλλο νομίζετε....και μετά από 16 ωρω΄ν προσπαθειών κρατουσα στην αγκαλιά μου έναν άγγελο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξέρω τι να σου πω...

ήμουνα πολύ σίγουρη ότι θα γεννήσω φυσιολογικά..

είχα βγάλει από το μυαλό μου την καισαρική έστω και σαν ενδεχόμενο.

δεν ξέρω ένστικτο, τύχη, δεν ξέρω πως λέγεται.

έλεγα του γιατρού μου να μη με "λυπηθεί" όσα "24ωρα " και αν παλεύω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν έκανα την επισκληρίδιο, υπέγραψα κάτι χαρτιά ότι γινόταν με δική μου ευθύνη. Ούτε που με έννοιαζε. Δεν ξέρω όμως γιατί, μετά τη γέννα πονούσα απίστευτα πίσω στο σημείο που έκανα την αναισθησία. Ο πόνος κράτησε περίπου 3 εβδομάδες και ήταν ένας από τους λόγους που δεν ήθελα να ξανακάνω. Αλλωστε η γέννα στο νερό δεν γίνεται με επισκληρήδιο, οπότε τη δεύτερη φορά τη γλύτωσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spirtouli έγραψε:

ποιες ηταν οι κακες συνεπειες που ειχες απο την επισκληριδιο βρε παπακι70 γιατι ειναι καλο να ξερουμε...

Νέκρωσαν όλα, το μωρό απτη ζαλούρα του φράκαρε 1 βήμα πριν την έξοδ. Εγώ ενώ μου λέγαν να σπρώξω δεν ένιωθα το πως και έκανα ό,τι να ναι οπόε το πήραν με βεντούζα. Από το σοκ του τραβήγματος μπήκε στη θερμοκοιτίδα με δυσπνοια για 3 μέρες. Βάζεις μετά μυαλό ή δεν βάζεις.

Να προσθέσω ότι ο συνεχής καρδιοτοκογράφος δεν είναι απαραίτος. Στο εξωτερικό τον βάζουν ανά διαστήματα, μετά βλέπουν τα αποτελέσματα και κρίνουν αν όντως έχει πρόβλημα το μωρό ή όχι. Δλδ μπορεί σε μια μετρηση να πεφτουν οι παλμοί του μωρού και σε μια άλλη να είναι καλά. Εδώ με το που βλέπουν να πεφτουν οι παλμοι τσουυυυπ καισαρική, εμβρυουλκα κτλ. Στο εξωτερικό που δεν το κάνουν αυτο αλλά περιμένουν και οι γιατροί ειναι λιγότερο κοτάρες και σέβονται τη δουλειά τους έχουν τα ίδια ποσοστά θνησιμότητας με εδώ ή επιτυχίας της γέννασ και χωρίς τόσες καισαρικές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ από τη στιγμή που μπήκα στη μπανιέρα με διαστολή 8 δεν τον έβγαλα τον καρδιοτοκογράφο, παρά μόνο λίγο πριν γεννήσω. Βέβαια η όλη διαδικασία κράτησε κοντά 1,5 ώρα.

http://www.facebook.com/photo.php?pid=1 ... =666627494

Η διαφορά στο εξωτερικό (σε κάποιες χώρες) είναι ότι τη γέννα την αναλαμβάνει η μαία και ο γιατρός έρχεται στο τέλος. Έτσι δεν κάνουν καισαρική χωρίς λόγο. Όχι όμως ότι αφήνουν τα παιδιά να κινδυνεύουν. Όπου χρειάζεται εννοείται ότι θα κάνουν ΚΤ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α!Η κουνιάδα μου γέννησε πριν 10 μέρες. Πάει στο νοσοκομείο φοβισμένη και ο γιατρός με το που την είδε της είπε ότι θα αργησει να γεννήσει οπότε επειδή τη βλέπει έτσι καπως μήπως να της κάνει καισαρική. Αυτή δέχτηκε αφού κόντευε να κατουριθεί πάνω της. Τον πλακώνεις στο ξύλο?

Μια φίλη στη Σουηδία πάλευε 22 ώρες, ικέτευε για καισαρική και αυτοί κάναν πως δεν άκουγαν.Πόσοι είναι οι γιατροί στην Ελλάδα που περιμένουν τόσο πολύ. Δλδ οιπαλμοί του μωρού της δεν πέφταν μετά από τόσες ώρες τοκετού ενώ των Ελληνόπουλων πέφτουν από το πρώτο 3ωρο. Ρε είμαστε για γέλια και μεις παμε σαν τα ζώα στη σφαγή. Εμπιστευόμαστε τυφλά τον γιατρό και όχι το σώμα μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η γέννα στο δρόμο της φύσης πραγματεύεται το γεγονός ότι οι καισαρικες αυξηθηκαν επειδή αυξήθηκαν οι παρεμβάσεις από τους γιατρούς.

1. Η γέννα ξάπλα είναι αφύσικη γιατί δεν αφήνεις να λετουργήσει ο νόμος της βαρύτητας και να εξωθείς πιο εύκολα. Επίσης από το βάρος της κοιλιάς πατιέται η κοίλη φλάβα στην πλάτη και οξύνεται ο πόνος. Αν αφήσεις μια γυναίκα να γεννήσει όπως θέλει συνήθως προτιμαει τη γνωστή στάση σε όλες μας όταν κάνουμε πιπί στην εξοχή. Το ξάπλα είναι αποκλειστικά στάση που βοηθάει στον γιατρό να κάνει πιο εύκολα τη δουλειά του. Επίσης σκίζεται πιο εύκολα το περίνεο.

2. Τα έντονα φώτα και αυτό το μπάτε σκύλοι αλέστε την ώρα του τοκετού αποδιοργανώνουν την επίτοκο και δεν μπορεί να συγκεντρωθεί. Όλα τα θηλαστικά την ώρα της γέννας τους θέλουνε ένα ήσυχο, σκοτεινό και απομονωμένο περιβάλλον να γεννησουνε.

3. Ο ορός οξυτοκίνης που βάζουν για επίσπευση τοκετού όταν κρίνουν οι γιατροί και όχι το ίδιο σώμα κάνει τους πόνους αφόρητους. Ενώ το σωμα αυξάνει από μόνο του σταδιακά την ορμόνη αυτή και στη χρονική στιγμη που πρέπει έτσι ώστε οι πόνοι να είναι σταδιακοί όχι απότομοι, άρα και πιο υποφερτοί. Απλά οι γιατροί για να ψεκάσουν,σκουπίσουν,τελειώσουν σου λέει πατα της εκει έναν ορό για να μην το ξημερώσουμε.

Μια σειρα από άχρηστες παρεμβάσεις (στην πλειοψηφία) είναι αυτές που δεν αφήνουν τον οργανισμό να κάνει αυτό για το οποίο προγραματίστηκε καικαταλήγουμε σε καισαρικές, εμβρυουκλα, βεντούζες και περινεοτομές.

ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΙΚΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΒΡΦΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νατασσα και μαρια καλο κουραγιο και καλη επιτυχια, να ειναι οι γεννες σας οι δευτερες οπως τις ονειρευεστε.

δεν ξερω για το θεμα απλα να σας πω για τους παλμους..

εγω πηγα με προκληση και ειμουνα με καρδιοτακογραφο..καποια στιγμη πεφτανε οι παλμοι του μωρου επαιρνε λιγοτερο οξυγονο και το εβλεπα στην οθονη..μου εξηγησε ο γιατρος ποσοι πρεπει να ειναι οι παλμοι..και χτυπουσε ενα απαισιος θορυβος...

οποτε ψεμματα δεν μπορουσε να μου πει..

μου βαλανε οξυγονο και μου ειχε πει ο γιατρος πως αμα συνεχιζε ετσι ισως πηγαιναμε για καισαρικη..

του ειχα πει να κανει οτι νομιζει αρκει να ειναι το μωρο μου καλα..

διαστολη ειχα 3 οποτε για γεννα δεν ημουνα.. κια ξαφνικα ως εκ θαυματος εγινε αποτομη διαστολη και με 3 σπρωξιματα γεννησα στον ζουζουνο μου!

ειχα κανει επισκληρηδιο..

η εμπειρια μου ητανε μια χαρα..

εσπρωξα κανονικα με τις οδηγιες γιατρου και μαιας και μετα δεν ποσνουσα καθολου πουθενα.

οποτε δεν ειναι παντα η επισκληριδιος "κακια" :)

παντως παπακι νομιζω μπως δεν θα ηθελα να γενναω 22 ωρες και να μην με βοηθησουνε γιατι ετσι ειναι ο φυσιλογικος τοκετος..απαπαπαπαπααπα!!!! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

3. Ο ορός οξυτοκίνης που βάζουν για επίσπευση τοκετού όταν κρίνουν οι γιατροί και όχι το ίδιο σώμα κάνει τους πόνους αφόρητους. Ενώ το σωμα αυξάνει από μόνο του σταδιακά την ορμόνη αυτή και στη χρονική στιγμη που πρέπει έτσι ώστε οι πόνοι να είναι σταδιακοί όχι απότομοι, άρα και πιο υποφερτοί. Απλά οι γιατροί για να ψεκάσουν,σκουπίσουν,τελειώσουν σου λέει πατα της εκει έναν ορό για να μην το ξημερώσουμε.

Μια σειρα από άχρηστες παρεμβάσεις (στην πλειοψηφία) είναι αυτές που δεν αφήνουν τον οργανισμό να κάνει αυτό για το οποίο προγραματίστηκε καικαταλήγουμε σε καισαρικές, εμβρυουκλα, βεντούζες και περινεοτομές.

μαρια για αυτο που εγραψες..

ρε συ δεν ξερω η επιστημη προχωραει και καλο ειναι να υπαρχουνε ολα αυτα τα βοηθηματα αλλα ΜΟΝΟ οταν ειναι απαραιτητα..

συμφωνω πως οι πονοι με τεχνιτους ειναι πιο εντονοι αλλα τι κανεις οταν περνανε οι εβδομαδες και το μωρο δεν εχει σκοπο να βγει?

διακυνδυνευεις να το εχεις μεσα σου μεχρι η φυση να κανει το θαυμα της? και αν κατι παει στραβα?

δεν ξερω βρε κοριτσια..η επιστημη οταν εχρησιμοποιειται με συνεση ειναι σωτηρια.. :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι σωστο να υπαρχει ενημερωση ωστε μια γυναικα να αποφασιζει για τον τροπο που θελει να γεννησει. Ειναι επισης σωστο να εχει επιλογη. Εγω δεν ηθελα σε καμμια περιπτωση να γεννησω με φυσιολογικο τοκετο, ηταν επιλογη μου, οταν αρχισα να το λεω στη γιατρο μου απο τον 7 μηνα περιπου μου ελεγε θα δουμε, οταν εφτασε η ωρα και αρχισα να εχω πονους ακανονιστους και αιμα μου ελεγε ακομα θα δουμε.Επεσα στην περιπτωση υπερμαχου του φυσιολογικου τοκετου, σπανιο ε? Χρειαστηκα 2 ωρες να τη θερμοπαρακαλαω να παμε για καισαρικη. Αν δεν επεφταν οι παλμοι του παιδιου θα με πηγαινε για φυσιολογικο, αλλα εγω δεν ηθελα. Αν ζουσα στο εξωτερικο θα με αναγκαζαν να κανω κατι που δε θελω. Το δικαιωμα στην επιλογη ειναι σημαντικο οποια κι αν ειναι η επιλογη τελικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπαμαι για την ταλαιπωρια σου Φρανιτα, χαιρομαι ομως που δεν ειχε αισια εκβαση η σχεση μου με καποιο Δανο πριν πολλα πολλα χρονια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΡΟΥΚΤΗΝΟΣ έγραψε:

Το δικαιωμα στην επιλογη ειναι σημαντικο οποια κι αν ειναι η επιλογη τελικα.

Για μένα ο σωστός γιατρός πρώτα θα σε ενημέρωνε για τους κινδύνους που εμπεριέχει η καισαρική και μετά αν επέμενες να σεβόταν την αποφασή σου.

Είναι όμως πολύ λίγες οι γυναικες που επιλέγουν την καισαρική από πριν. Οι περισσότερες πανε για φυσιολογικό από την αρχή. Εκεινών το δικαίωμα ποιος το σέβεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πω και εγώ ότι στη Γερμανία αν θέλει η γυναίκα να κάνει καισαρική χωρίς να υπάρχει ιατρικός λόγος, μπορεί να την κάνει. Σεβαστή η επιθυμία της. Απλά δεν θα την καλύψει το ταμείο και θα την πληρώσει από την τσέπη της.

Συμφωνώ ότι η ξαπλωτή στάση για να γεννήσει μια γυναίκα είναι από τις δυσκολότερες. Εγώ ανακουφιζόμουν σε διαφορετικές στάσεις.

Επίσης συμφωνώ ότι η επιστήμη έχει κάνει μεγάλες προόδους και σώζει ζωές όταν κάτι δεν πάει καλά. Η συζήτηση αφορά περιπτώσεις που όλα πάνε καλά και δεν υπάρχουν επιπλοκές.

Μια φίλη μου πήγε στον "ΤΟΠ" γιατρό της Αθήνας και της έκανε προγραμματισμένο φυσιολογικό τοκετό όταν αυτός είχε χρόνο δύο εβδομάδες πριν την ΠΗΤ της. Πόνεσε πάρα πολύ η κοπέλα γιατί δεν ήθελε επισκληρίδιο και οι τεχνιτοί πόνοι είναι πιο δυνατοί και πιο συχνοί...

Τελικά το μωρό βγήκε 3 κιλά. Η δική μου ένσταση είναι γιατί να το πάρει δύο εβδομάδες νωρίτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω προσωπικα ημουν ενημερη για τους κινδυνους της καισαρικης και παλι δεν αλλαξε η γνωμη μου.

Για τις κοπελες που η επιλογη τους ειναι διαφορετικη πρεπει να υπαρχει η σωστη ενημερωση και αυτο το φορουμ εχει προσφερει πολλη ενημερωση απο εσας που το ψαχνετε περισσοτερο, ετσι ωστε να διεκδικησουν την επιλογη τους και να μην πανε σαν τα προβατα στη σφαγη. Δυστυχως, βεβαια, εκεινες τις ωρες δεν περισσευει η ψυχραιμια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρομαι που το θέμα πήρε έκταση και γίνεται συζήτηση.

Σήμερα έκανα την Β'επιπέδου σε μεγάλο κέντρο στη Θεσ/νίκη.

Βλέπω λοιπόν στον υπολογιστή απέναντι μου μια φόρμα συμπλήρωσης στοιχείων και πάνω πάνω έγραφε 'Στοιχεία ασθενούς'. Μα εγώ δεν είμαι άρρωστη... Ποιος είπε πω είμαι ασθενής;;;

Αυτό είναι το πρόβλημά μας. Αντιμετωπίζουμε αυτήν τη γιορτή σαν μια παθολογική κατάσταση παρόλο που είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα στον πλανήτη.

Μ'ενοχλεί επίσης το γεγονός πως οποιαδήποτε γυναίκα έχει διαφορετική άποψη και στάση απέναντι στο θέμα της γέννας είναι δακτυλοδεικτούμενη και εισπράτει άρνηση από τον περίγυρο που αγνοεί πλήρως κάποια θέματα.

Πραγματικά αν δεν ξέρω ή δεν έχω κάνει την έρευνά μου για κάτι δε θα μιλήσω γι'αυτό. Δεν μπορώ να έχω άποψη.

ΦΡΟΥΚΤΗΝΟΣ χαίρομαι που ήταν καθαρή επιλογή σου η καισαρική και νιώθεις καλά μ'αυτό. Εγώ δεν το χώνεψα ποτέ και θα το κουβαλάω πάντα μέσα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον κανω μια λιστα με τι δεν θελω και τι θελω να γινει στην επομενη γεννα μου .

α) δεν θελω κλισμα (αν και δεν εκανα στην πρωτη)

β) δεν θελω να μου βαζουν συνεχεια χερι για να βλεπουν την διαστολη

γ) δεν θελω να μου σπασουν τα νερα

δ) δεν θελω να μου χορηγησουν φαρμακα για να επισπευσουν τον τοκετο .

ε) δεν θελω να μου πατησουν την κοιλια την ωρα που βγενει το μωρο .

ζ) δεν θελω να κοψουν τον ομφαλιο λωρο αμεσος .

η) δεν θελω να με ραψουν χωρις τοπικη αναισθησια

θ) δεν θελω τομη

τα θελω

α) θελω μονο μια μαια και τον γιατρο .

β) θελω τον γιατρο παρον στην αιθουσα και οχι να παει να πινει καφεδακι .

γ) θελω τον αντρα μου διπλα μου ....αν το αντεχει

δ) θελω ...αν γινετε να ακουω μουσικη !!!εστω και απο κινητο .

ε) θελω το μωρο να μεινει με τον ομφαλιο λωρο ωσπου να σταματησει να παλετε

ζ) θελω να το εχω πανω μου και να θηλαζει ωσπου να κοπει ο λωρος

η) θελω να βγει ο πλακουντας φυσιολογικα ,χωρις να μου τον τραβανε .

θ) θελω στην ανανηψη να ειμαι μαζι με το μωρο .

ι ) φυσικα να το εχω στο ιδιο δωματιο οπως και το πρωτο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...