Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός και ίκτερος, τη βοήθεια σας


Recommended Posts

Αννα πολυ χαρηκα με τα νεα σας :) Αντε ολα καλα τωρα και μην ανησυχεις , ο ικτερος στα μωρα που θηλαζουν μπορει να κρατησει και 2-3 μηνες . Οι τιμες ειναι τετοιες που δνε ειναι καθολου ανησυχητικό .

Τωρα το μωρο στο στηθος και θα ρυθμιστει η παραγωγή σου γρηγορα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Άννα,

δεν είναι κάποια από τις 2 που αναφέρεις η παιδίατρός μου

Πως τα πάτε με τον θηλασμο?

Έκοψες το συμπλήρωμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Τα νέα μας είναι ότι χτες την είδε παιδίατρος στο σπίτι που ζήτησε καλού κακού έναν επανέλεγχο αύριο. Ας ελπίσουμε τον τελευταίο. Μου είπε επίσης να κόψω το θήλαστρο και να την βάζω ανα τρεις ώρες το μέγιστο στο στήθος και αν δεν χορταίνει να της δίνω συμπλήρωμα. Σήμερα ξεκινήσαμε ξανά στήθος (και όχι γάλα από το θήλαστρο). Σε γενικές γραμμές τα πήγαμε καλά αλλά το μεσημέρι της έδωσα και 60 ml μπουκάλι γιατί δεν της έφτασε το δικό μου. Ξινίστηκε στην αρχή η καημένη αλλά μάλλον πεινούσε οπότε το έφαγε. Μάλλον θα μας πάρει λίγο καιρό να συνηθίσει να ζορίζεται λίγο. Κατά τη διάρκεια της ημέρας σε νορμάλ επίπεδα ζητάει κάθε 1 1/2 με 2 ώρες. Κάποιες φορές όμως κουράζεται και αν και τη βάζω ανά μισή ώρα πάλι γκρινιάζει.

Ήθελα επίσης να σας ρωτήσω αν κάνω καλά που τη βοηθάω σε όλη τη διάρκεια του θηλασμού με μαλάξεις ή θα πρέπει να την αφήνω μόνη της.

Καλό βράδυ σε όλες. Ελπίζω αύριο τα νέα μας να είναι ακόμα καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα το θήλαστρο συμφωνώ κι εγώ να το κόψεις αλλά οι υπόλοιπες οδηγίες της παιδιάτρου είναι βλακείες. Ένα μωρό 10 ημερών δεν το βάζεις στο στήθος ανά 3 ώρες αλλά όποτε θέλει και για όση ώρα θέλει. Αλλιώς δεν θα ρυθμιστεί η παραγωγή σου. Το ότι μπορεί να θέλει ανά μισή ώρα και μετά πάλι να γκρινιάζει δεν σημαίνει ότι δεν έχεις γάλα ;)

Τα μωρά σε αυτήν την ηλικία δεν ζητάνε το στήθος μόνο για να φάνε αλλά και παρηγοριά για επαφή κλπ

Ελπίζω να το δεί η Lala και να σου απαντήσει αλλιώς στείλτης πμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μου σε καμια περιπτωση δεν ακολουθεις τις συμβουλες του παιδιατρου. Εγω και για το θηλαστρο θα ημουν λιγο επιφυλακτική και θα προτεινα για λιγες μερες ακομα να κανεις μερικες αντλήσεις (οσες προλαβαινεις) και να δινεις αυτο ως συμπληρωμα (αν χρειαστει) στο μωρακι σου .

Η επαφη με το μωρο μεσω του συχνου θηλασμου ειναι για σας τωρα παρα πολυ σημαντική . Το μωρο εχει αναγκη την επαφή και το συχνο θηλασμο αφενος για να προσαρμοσει την παραγωγή στις αναγκες του και αφετέρου για να διώξει ολα τα δυσαρεστα συναισθήματα απο τις δυσκολες στιγεμες που πέρασε .

Θα θηλάζεις χωρις ωράρια , μαλιστα θα παρακινεις το μωρο να θηλάζει οσο πιο συχνα μπορει. Ετσι θα φυγει ο ικτερος , θα ρυθμιστει η παραγωγή σου και θα ηρεμήσει το μωρακι σου . Η γκρινια τωρα μπορει καποιες φορες να μην ειναι απο πεινα , απλα να ειναι κουρασμένη ή να εχει αερια ή απλα να εχει υπερένταση .

Κανεις πολυ καλα που τη βοηθάς με τις μαλάξεις στο στηθος σου και να το συνεχίσεις . Θα μετράς τις πανες καθημερινά και δεν θα αφηνεις να περνανε μεγαλα διαστήματα (3ωρες) χωρις θηλασμο .

Οτι χρειαστεις ειμαστε εδω να βοηθήσουμε οσο μπορουμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Εννοείται ότι δεν τηρώ τα 3ωρα της παιδιάτρου. Όπως σας έγραψα το βάζω στο στήθος κάθε μιάμιση με δύο ώρες, ακόμα και ανά μισάωρο. Με προβληματίζει ωστόσο ότι εχτές ένιωθα το στήθος μου σχετικά άδειο και μετά από τρεις ώρες χωρίς θηλασμό έβγαλα με το θήλαστρο (για να τσεκάρω) μόνο 50 ml. Κατα τη διάρκεια της νύχτας βέβαια το μωρό έδειξε να χορταίνει και μετά από ένα μισάωρο θηλασμού κοιμόταν αμέσως. Αλλά από την άλλη πώς ξέρω ότι κοιμάται γιατί ηρεμεί και όχι από νωθρότητα λόγω ικτέρου; Σήμερα θα πάμε για επανέλεγχο οπότε θα είμαι σε θέση να διαπιστώσω αν έχει ανεβασμένη χολερυθρίνη και θα ηρεμήσω λίγο.

Θα σας ενημερώσω μόλις γυρίσουμε. Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

το ότι δεν αισθάνεσαι το στήθος σου πρισμένο δεν σημαίνει ότι δεν έχεις γάλα, ούτε ότι μετά από 3 ώρες που είχες να θηλάσεις έβγαλες μόνο 50ml.

Όπως σου είπε και η Lala θα βάζεις το μωρό στο στήθος συχνά και θα μετράς τις πάνες που βρέχει. Μόνο έτσι θα είσαι σίγουρη ότι πίνει αρκετή ποσότητα.

Περιμένουμε νέα σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Νατασούλα. Χτες κάναμε τελικά επανέλεγχο και η τιμή ήταν 12,3!!!! Πρώτη φορά σε πτώση χωρίς φωτοθεραπεία. Η παιδίατρος ζήτησε βέβαια επανέλεγχο και την Τετάρτη αλλά δεν ξέρω... το έχουμε χιλιοτρυπήσει το πουλάκι μου και δεν αντέχω να το ταλαιπωρώ άλλο. Αν δω και είναι καλό το χρώμα της μάλλον δε θα την πάμε.

Όλο το ΣΚ ήμουν με τον άντρα μου που δεν καταλαβαίνει ότι μωρά είναι και θα γκρινιάσουν και θα κλάψουν. Με το πρώτο κιχ που έκανε η μπουμπού "δεν της έφτασε το γάλα, δώσε συμπλήρωμα" Και επειδή είμαστε ήδη σε ένταση και δε μπορώ τους καυγάδες, της έδωσα. Το αποτέλεσμα ήταν το μωρό να φάει ημερησίως συνολικά περίπου 100ml συμπλήρωμα. Σήμερα σκέφτηκα να κάτσω όλη μέρα και να αντλήσω το κάθε γεύμα της προκειμένου να δω που βρισκόμαστε περίπου (και για να σας προλάβω, ξέρω ότι είναι ενδεικτικό και ότι το μωρό από το στήθος μου μπορεί να παίρνει περισσότερο). Από βρεγμένες πάνες πάντως πάμε πολύ καλά, γεγονός που με καθησυχάζει πολύ. Είναι και κάτι που ήθελα να ρωτήσω πάλι αλλά αυτό το άτιμο το ξενύχτι δε βοηθάει... Αν θυμηθώ θα επανέλθω.

Ελπίζω να μη γίνομαι κουραστική, αλλά νιώθω την ανάγκη να σας ευχαριστώ συνέχεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις θυμήθηκα. Η παιδίατρος μου είπε όταν χρησιμοποιώ το θήλαστρο να το κρατάω 10-15 λεπτά σε κάθε στήθος όπως και στο θηλασμό. Αν ωστόσο, βλέπω στο 5λεπτο να σταματάει το γάλα τι κάνω; Έχει νόημα να περιμένω τον υπόλοιπο χρόνο; Εγώ αυτό που κάνω είναι να το βάζω εναλλάξ σε κάθε στήθος 3-4 φορές από λίγα λεπτά (όσο διαρκεί η ροή,) κάνοντας βέβαια ταυτόχρονα και τις απαραίτητες μαλάξεις. Με αυτόν τον τρόπο αντλώ από 50 έως 100 ml.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα χαίρομαι για την μέτρησή σας, είναι πολύ καλή :)

Για το θήλαστρο εγώ το άφηνα 15λεπτά στο ένα στήθος και 15 στο άλλο, δεν άλλαζα στο ενδιάμεσο. Με αυτό τον τρόπο αντλούσα 8 μήνες στην δουλειά. Τα πρώτα λεπτά έτρεχε περισσότερο αλλά αρύ μετά μειωνόταν η ροή και στην ουσία έσταζε αλλά το άφηνα για 15 λεπτά. Ούτως η άλλως εγώ ποτέ δεν μπορούσα να βγάλω μεγάλες ποσότητες με το θήλαστρο. Για να βγάλω ένα γεύμα έκανα και 3 αντλήσεις.

Προσπάθησε να εξηγήσεις στον άντρα σου ότι το μωρό όταν κλαίει δεν είναι απαραίτητο να πεινάει και πως το στήθος δεν είναι μόνο τροφή αλλά και παρηγοριά. Είναι σημαντικό να είναι σύμμαχός σου και να σε στηρίζει.

Από βάρος πως είναι? την ζυγίσατε καθόλου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...