Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προβλημα με την αντληση


Recommended Posts

Στην ηλικια του δικου σου...και ο δικος μου εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα...

Υπολογησε οτι η ροη στο μπιμπερο ειναι πιο ευκολη... μερικα μωρακια θελουν περισσοτερη "εκπαιδευση" για να θηλασουν στην αρχη.

Αν παντως θελεις να το παλεψεις πανω στο διμηνο θα βελτιωθουν παααααρρρρρααααα πολυ τα πραγματα.

Επισης να ξερεις οτι πολλες φορες δεν ψαχνει το στηθος για να φαει...

Το στηθος της μαμας δεν ειναι μονο φαη, ειναι ζεστασια, μυρωδια, θαλπωρη...

Και στην παρουσα φαση προσπαθει να σου εδρεωσει γαλουχια και να σου αυξησει την παραγωγη...σκεψου τον να λεει με τον τροπο που θηλαζει στο μεμε..."κοιτα,...πρεπει να παραγεις πιο πολυ γαλα..μεγαλvνω ξερεις..εχω αναγκες..πειναωωωωωωωω" :D:D:D:D:D

Οσο για το γαλα..εγω ημουν απο τις μαμδες που ειχαν γαλα "νερο"..δηλαδη οποτε αντλουσα οποιαδηποτε ωρα της ημερας ακομα και μετα απο 4 ωρες- οταν δουλευα- δεν υπηρχε ποτε στρομμα λιπους στην επιφανεια.

Τι θελλω να πω..το μητρικο γαλα οταν κρυωνει στο ψυγειο διαχωριζεται...ε οι θειες μου ελεγαν..πωπω..εμεις οταν αντλουσαμε ειχαμε 2 δαχτηλα λιποσ..ε εχω δεν ειχα ουτε 2 χιλιοστα ....

δεν εχεις γαλα, το γαλα σου ειναι σαν νερο..πως περιμενεις να μεγαλωσεις ετσι το παιδι..δωσε σκονη...

Σε πληροφορω οτι το πρωτο τριμηνο ο γιοςμου εβαλε 1200, 1200, και 1000...μετα παλη εβαζε 800- 600 γραμμαρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσπάθησέ το λίγο ακόμα... Δίνεις και σκόνη; Όταν το βλέπεις νευρικό το παιδί βάζε το στο στήθος. Εκεί δεν ηρεμεί; Μήπως έχει κολικούς; Μη τα παρατάς αν θέλεις να θηλάσεις. Μόλις στρώσει ο θηλασμός θα είναι όλα πολύ πιο εύκολα και πολύ πιο όμορφα! Αξίζει την προσπάθεια!

Εγώ θήλασα γιατί το ήθελα πραγματικά. Είχα να αντιμετωπίσω πολλά ζητήματα και ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ στην αρχή. Ποτέ μα ποτέ δεν σκέφτηκα ότι δεν είχα γάλα, ακόμα και όταν για 3 μέρες το ένα μου στήθος δεν έβγαζε σταγόνα. Με υπομονή όλα επανήλθαν. Καταλαβαίνω το άγχος σου γιατί δεν γνωρίζεις. Και εγώ αγχωνόμουν μέχρι και 12 μήνες μετά. Γιατί ήπιε λιγότερο, γιατί έκλαψε, γιατί το ζήτησε πάλι το στήθος και ένα σωρό ερωτήσεις που τρέλαναν τη ΛαΛα! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια,απλα δεν μπορω να το βλεπω ετσι το καημενο....νυσταζει και κοιματε μολις κανενα μισαωρο,την ημερα ετσι παμε,το βραδυ κοιματε εφοσον εχει ταλαιπωρηθει,του δινω βεβαια και ξενο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster κακώς σκέφτεσαι ότι ταλαιπωρείς το μωράκι σου με το θηλασμό. Κάνει αυτό ακριβώς που ξέρει ότι πρέπει να κάνει για να ρυθμίσει την παραγωγή σου και να έχει αρκετό γαλατάκι. Πέρα από αυτό δεν ψάχνει το στήθος σου μόνο για να φάει... Το ψάχνει γιατί εκεί νιώθει ασφάλεια και ζεστασιά! Με το ξένο κοιμάται πιο πολύ όχι γιατί είναι πιο χορτάτο αλλά γιατί του πέφτει βαρύ και ξεραίνεται για να το χωνέψει...

Το καταλαβαίνω ότι αγχώνεσαι αλλά είναι απόλυτα φυσιολογικό να κοιμάται μισάωρα και να θέλει να είναι στο στήθος συνέχεια! Εμένα μες τη μέρα δεν κοιμόταν ούτε αυτά τα μισάωρα μακρυά από το στήθος μου... Και τη νύχτα άντε να κοιμόταν κανα 2ωρο κι αυτό πάνω μου...Στην κούνια της κοιμήθηκε πρώτη φορά 2μιση μηνών... Τώρα ειναι 9 μηνών και ακόμα ξυπνάει τα βράδυα και ψάχνει το στήθος μου... Είναι πείνα? Δε νομίζω...

Αν θες να θηλάσεις μη δίνεις άλλο ξένο γιατί με το μπουκάλι το μπερδεύεις... Χαλάρωσε, σκέψου ότι το μόνο που χρειάζεται το μωρό σου σε αυτή τη φάση είναι η αγκαλιά σου και το στήθος σου, και να είσαι σίγουρη ότι κάνεις το καλύτερο για αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vaster το δικο μου μωρο εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα...και για πολυ πολυ καιρο..,ρωτα και την Λαλα την ειχα πρηξει..και την pebii και την Νατασουλα..και ολες τις κοπελες που μου ελεγαν οτι ειναι φυσιολογικο.

Το γαλατακι της μαμας ειναι πιο ευπεπτο και γι'αυτο και τρωνε συνεχεια.

Αφου καταφερα να θηλασω εγω..θα τα καταφερεις και εσυ, απλα βαζε το στο στηθος..οσο και οποτε το ζηταει, δεν το κακομαθαινεις τριμηνο αρχησε να κοιμαται μια ωρα σ

Μπορω να σου πω οτι μετα το ριμηνο αρχησε να κοιμαται μια ωρα σερτ, υπηρχαν νυχτες που ξυπναγε ανα 3 ωρες, ανα 4...αλλες ανα μισαωρο..τι να κανουμε ετσι ειναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αληθεια ρε κοριτσια;;ειναι φυσιολογικο δλδ;; :roll: που να ξερω εγω ετσι το θηλαζα συνεχεια μεχρι που πηγα στον παιδιατρο και μου πε να το αφηνω μονο 20 λεπτα συνολο και στα 2 στηθη γιατι αλλιως θα μου κανει ραγαδες,και θα γινουν χαλια οι θηλες μου....απο κει ξεκινησε το ολο θεμα,μεχρι τοτε μια χαρα θηλαζε το γιαβρι μου,ενταξει οι θηλες μου πονουσαν και ανοιξαν,αλλα απο τοτε που τον βαζω σωστα η μια εχει περασει,η αλλη με ταλαιπωρει ....θα φτιαξει και αυτη που θα παει...παντως με τα χαζα του γιατρου το μωρο εχει παθει συγχιση,μια στηθος ια μπιμπερο :cry::cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εαν εχεις πληγομενες θηλεσ, βαλε λιγο απο το γαλα σου γυρω γυρω και οσο μπορεις αφισε τα εκτεθημενα μεσ αστο σπιτι..θα δεις οτι θα περασει συντομα

Αυτη ειναι μονο η αρχη...θα ακουσεις πολλα κουφα απο παιδιατρους ασχετους με το θηλασμο.

Εμπιστευσου τον στα θεματα που τον αφορουν..στην υγεια του παιδιου σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...