Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ισχύει άραγε η φράση (Δεν είχα γάλα;) ;;;


Recommended Posts

θελω να ρωτησω κατι και μην παρεξηγηθω καταρχινσυγχαιρω τις μαμαδες που θηλασαν αποκελιστικα και εκεινες που προσπαθησαν αλλα ρε κοριτσια θελω να μου πειε απο τη στιγμ που ολη την ωρα θηλαζατε ειχατε καποιον δικο σας να σας βοηθαει στα υπολοιπα ; και αυτο το ρωταω γιατι ολες ξερουμε ποση λατρα εχει ενα μωρο ; επισης ο προσωπικος σας χρονος ; και αν ειχατε και αλλο παιδακι ; ειλικρινα θεωρω μεγαλο κατορθωμα να μπορει ενας οργανισμος να ανταπεξελθει σε ολο αυτο .Ξεραρκετες γυναικες που θηλασαν αλλα η δνε το εκαναν γα εμγλο διαστημα η εδειναν και συμπληρωμα εγω απευθυνομαι σεεσας με το αποκελιστικο θηλασμο .Ξερετε δνε θηλασα και ο χροος σουηταν μεσα στο τρεξιμο παρολο ου ο μικρος δνε ξυπανγε τη νυχτα τουαχιστον κοιμομουν καλα αλλα στη διαρκεια της νυχτας τι να κανεις ;εγω βεβαια δνε ειχα καμια βοηθεια αλλα πιστευω τι αι πολλες θηλαζουσες μαμαδες δεν εχουν .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάνια εγώ έχω και μεγαλύτερο παιδάκι, Όταν γέννησα την κόρη μου ο γιός μου ήταν 4 και ευτυχώς πήγαινε παιδικό οπότε το πρωϊ δεν ήταν στο σπίτι.

Η μόνη βοήθεια που είχα ήταν από τον άντρα μου και η μητέρα μου που κάποιες μέρες έπαιρνε τον γιό μου.

Στο σπίτι όμως έπρεπε να τα κάνω όλα εγώ μαγείρεμα πλύσιμο σίδερο σκούπισμα κλπ.

Ομολογώ ότι ήταν πολύ δύσκολα το πρώτο καιρό και σκέφτηκα πολές φορές να τα παρατήσω. Υπήρχαν μέρες που ήμουν με 1 ώρα ύπνο. Ευτυχώς είχα πολύ υποστήριξη από τον άντρα μου και φυσικά από το mammy

Χαίρομαι πάρα πολύ που τα κατάφερα και θηλάζουμε εδώ και 17 μήνες.

Μπορεί τους πρώτους μήνες να είναι δύσκολα αλλά μετά είναι μεγάλη ευκολία και φυσικά απόλαυση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν ειχα και δεν εχω βοηθεια απο ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!! Ολοι χαιροντε που θηλαζω αλλα κανενας δεν εχει βαλει το χερακι του ποτε! :angry: Παρ ολα αυτα κι αν και πονουσα φριχτα για 20 μερες εβαλα προτεραιοτητες. Το μωρο σκουλαρικι στο στηθος και τις δουλειες με ενα χερι. Μαγικο ραβδακι που σου δινει δυναμη. Ακομα δεν ξερω πως τα εχω καταφερει! Και ειμαι κι αυπνη 11 μηνες! :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Na σημειωσω ομως πως με βοηθησε το ιδιο το παιδι. Αν και ξεσκισμενες οι θηλες, να τρεχουν αιμα αυτο δεν επαιρνε μπιμπερο με τιποτα. Ηθελά να αντικαταστησω 1-2 γευματα για να συνελθω γιατι ποναγα και απο κατω αλλα δεν επαιρνε ουτε μπιμπερο ουτε συμπληρωμα. κι ετσι αυτος με εμαθε να θηλαζω κι οχι εγω αυτον! Και ειναι μεγαλη βοηθεια γιατι αν πονας και το μωρο δεν πιανει την θηλη δεν δεν δεν υποχωρεις πολυ ευκολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο ρε κορτσια και καλα κανετε και τα λετε ετσι πιστευω οτι πολλες κοπελες θα παρουν τη δυναμεη να ξεκιησουν το θηλασμο σωστα , τωρα βεβαια καποιες αλλες ισως να τους φανει δυσκολο ολη αυτη η διαδικασια καινα μη νμπορεσουν να ανταπεξελθουν οποτε η καθε μια πραττει αναλογα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oxi den eixa kamia bohthia ,

kai egw kai o antras mou kserame oti oi doulies perimenoun protereothta exei to mwro .

hlikrina den mporw na diabazw na anxononte gia tis doulies kai ton prosopiko xrono .....

ektos kaian exeis megalitera paidia pou nai prepei na ta frontiseis ola ta upolipa mporoune na pane pisw h kai na balei ena xeraki kai to sizigos.

den uparxei to "douleuei toses wres kai ti tha erxete spiti na katharizei?"

o antras mou meta apo bardies aipnos kai kourasmenos apo 48 wres sinexomenhs douleias erxotan kai magireue .

ton prwto kairo h mama exei mono mia ypoxreosh .....to mwro .

ola ta upolipamporoun na perimenoun h na bohthisei kai kapoios alos pou den to theorei douleia tou ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνισω με την Αφροδιτι..

εγω ειχα βοηθεια μονο ως προς το οτι ερχοταν η κουνιαδα μου 5-10 λεπτα για να κανω ενα ντουζακι και η πεθερα μου επλενε το μπανιο 1 φορα την ευδομαδα.

και θεορω οτι ειχα ΤΗΝ βοηθεια.

Κατα τα αλλα το σπιτι ηταν ανω κατω..ο αντρας μου ερχοταν και ετρωγε οτι εβρισκε...οταν ανακαλυψα ποσο χρισημο μου ηταν να βαζω τον μικρο σε εναν μαρσιπο και να κυκλοφορω μεσα στι σπιτι..γιατι το δικο μου το παιδι ποτε δεν εκατσε σε ριλαξ, καροτσια κλπ..ηθελε να τα κοιταζει ολα αφιψιλου, σωθηκα..μπορουσα τουλαχιστον να βαλλω πλυντιριο- χωρις να πρωταγωνιστω σε ταινια του Βεγγου, να βαλω να φαω, να βαλλω μια ηλεκτρικη, να στροσω το κρεβατι..να κανω μια σαλατα, μια προετοιμασις..

Εκανα τα ΒΑΣΙΚΑ και ΜΟΝΟ οταν κοιμοταν..

Αν και επειδη δεν κοιμοταν τα βραδια κοιμομουνα μαζι του πολλες φορες..δε με ενιζει.

Ακομα και τωρα που ο μικρος μας ξενυχταει τα βραδια ο αντρας μου συκωνετε και φερνει νερο στο παιδ..αλαλ και σε μενα, ο αντρας μου παει στο δοματιο του και τον φερνει.

Μπορω να πω πως γυρω στο τριμηνο ο θηλασμος εγινε Παρα πολυ ευκολος για μενα..με δυσκολεψαν οι ανλυσεις..αλλα μονο και μονο γιατι ο Χριστοφορος δεν επινε το κατεψηγμενο γαλα. Αμα μπορουσα να χρισημοποιησω την τραπεζα που ειχα φτιαξει- και πεταξει- δεν θα ειχα το αγχος και την ανασφαλεια των γευματων του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μωρό έχει προτεραιότητα πάντα. Και να μην είχα βοήθεια θα έβαζα τον άντρα μου να κάνει καμιά δουλειά και εγώ άντε να μαγείρευα. Οι δουλειές δεν τελιώνουν ποτέ.

Παλιά το σπίτι ήταν στην πένα τώρα ουτε που με νοιαζει αν έχει πέσει βόμβα. Καθαρό το πάτωμα, η τουαλέτα και ένα φαγητό και πολύ είναι. Αλλιώς δεν θα προλαβαινω να πρόλάβω. Θέλω και γω χρόνο για μένα και ξεκούραση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπρααααααααααααααααααααααααβο εσεις που θηλαζεται ειστε οι καλυτερες μαμαδες του κοσμου...ενω εμεις που θηλασαμε μονο δυο μησι μηνες...δεν ειμαστε αξιες μανες.....ελεος πια δεχτειτε και αλλη αποψη και μην μιλατε απολυτα δεν γνωριζεται τι εχει τραβηξει η καθε μια που προσπαθησε να θηλασει και δεν τα καταφερε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα αυτο που ειπες σουζανιτα τι σχεση εχει με το θεμα..

που ακριβως αναφερθηκε καποια κοπελα οτι θεψρει τον εαυτο της αξια μανα...θα μπορουσες να μου το κανεις παραθεση;;;

γιατι εγω προσωπικα δεν ειδα καμια απαντηση σε αυτο το μινημα που εστω να υπονοει κατι τετοιο.

Γιατι επομενως διμηουργεις αντιπαραθεση απο κατι που δεν εχει λεχθει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με αυτα που λετε και επιμενετε κιολας αυτο καταλαβα....οι μελουσες μαμαδες που εχουν αποριες για αυτο το θεμα δεν θα τολμησουν να ρωτησουν τιποτα γιατι εσεις κατευθειαν θα την κραξετε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το τι καταλαβαινει ο καθενας μας ειναι υποκειμενικο..

θα μπορουσα να "καταλαβω" οτι καποιοες μαμαδες που δεν θηλαζουν επιτιδες διμηουργουν θεμα σε ποστ σχετικα με τον θηλασμο.

ΕΔΩ σε αυτο το αρθρο δεν υπονοηθηκε..δεν ειποθηκε τιποτα τετοιο.

Δεν εκραξε κανενας και δεν υποτιμιθηκε κανενος η αποψη..αντιθετα- μεχρι τωρα τουλαχιστον υπηρχε ενα επιπεδο, δεν υπαρχει λογος να το χαλασουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε νομιζω α εχουμε κραξει ποτε καμια !

οσες κοπελες ζητησαν βοηθεια του προσφερθηκε απλοχερα με υπομονη και κατανοηση αλλα σε λιγο δεν υπαρχει καμια να βοηθησει!

παλι το θεμα εγινε μπαχαλο απο ενα ποστ...

αν καποια θελει-μπορει να θηλασει θα θηλασει ...αν καποια οχι δεν θα θηλασει .....εμεις δεν εχουμε κανενα κερδος!

δεν επιβαλαμε σε καμια την γνωμη- εμπειρια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάπως έτσι ξεκινάνε όλα τα θέματα και καταλήγουν κλειδωμένα

και είναι κρίμα γιατί το συγκεκριμένο είναι πολύ ενδιαφέρον

και μπορεί να βοηθήσει πολλές νέες μανούλες

Εμένα πάντως το mammyland με βοήθησε να θηλάσω τόσο καιρό

όπως και πολλές άλλες μανούλες νομίζω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! Κ,Ι ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΓΑΛΑ!!!! ΘΑ ΠΡΠΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!!! ΕΜΕΙΣ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΚΙ ΑΛΛΟ!!!!! ΒΕΒΕΙΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΔΕ ΘΗΛΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΙΑ ΕΤΣΙ;; ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ!! ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΕΙ ΤΟ ΝΙΝΙ ΤΗΣ ΟΠΩΣ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

suzanita έγραψε:

μπρααααααααααααααααααααααααβο εσεις που θηλαζεται ειστε οι καλυτερες μαμαδες του κοσμου...ενω εμεις που θηλασαμε μονο δυο μησι μηνες...δεν ειμαστε αξιες μανες.....ελεος πια δεχτειτε και αλλη αποψη και μην μιλατε απολυτα δεν γνωριζεται τι εχει τραβηξει η καθε μια που προσπαθησε να θηλασει και δεν τα καταφερε.....

Μάλλον δεν κατάλαβες τι συνέβη και αναφέρουν τις εμπειρίες τους οι κοπέλες...ειπώθηκε πως το άγχος για τις δουλειές και τα μαγειρέματα τείνουν να φέρνουν τη μαμά λίγο πριν την κατάθλιψη και οι περισσότερες θέλουν να το διαψεύσουν επειδή κάποια πράγματα πήγαν πίσω τους πρώτους μήνες μετά τη γέννα όπως οι δουλειές του σπιτιου...Αλλωστε δεν πιστεύω ότι λύνει τα χέρια μιας μαμάς το γεγονος ότι δίνει ξένο γάλα..νομιζω πως τα χειροτερευει τα πράγματα και νομιζω πως είναι ακόμη πιο δύσκολο απο το να θηλάζεις...πλυνε-αποστείρωσε-βράσε-φτιάξε τη θερμοκρασία του γάλακτος κτλ τκλ...σε σχέση με το ξαπλώνω-θηλάζω-αμα θέλω ρίχνω κι έναν υπνακο ταυτόχρονα...Μπορεί να είναι 24ώρεςτο 24ωρο αλλά είναι πιο ξεκουραστο αν τη βγάλεις όλη μέρα ξάπλα...(πόυ δεν είναι 24 ωρο..υπερβολή είναι αυτό..εγώ προσωπικά έχω φτιάξει ένα μικρο 2ωρο-3ωρο προγραμμα που επαναλαμβάνεται μέσα στη μέρα και έχει βοηθησει τόσο το μικρό όσο κ εμένα να καταλαβαίνω τι θέλει και ποτε το θέλει. Γιατί πολλες μαμάδες λένε οτι κλαίει το μωρό συνέχεια νομιζοντας ότι πεινάει και συνέχεια!!! Ενώ υπάρχουν κι άλλες ανάγκες..)

Όμως...

...κρίμα που βλέπεις χωρίς να υπάρχει κάτι τέτοιο προσβολή και ασέβεια στο πρόσωπο κάθε μητέρας μη θηλάζουσας μέσα στην κουβέντα μας..

...κρίμα που αφήνετε να υπάρχουν δύο μέτωπα στην ανατροφή των παιδιών μας ενώ το βασικότερο από όλα είναι η αλληλοκατανόηση και αλλήλοβοήθεια ανάμεσα στις μαμάδες...

...κρίμα που σνομπάρετε κάθε φορά τις συμβουλες μας και τις εμπειρίες μας επειδή απλά κάναμε κάτι διαφορετικό...

Ας μη δημιουργήσουμε άλλο αρνητικό κλίμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αδερφη μου δεν ειχε ποτε γαλα αλλα δεν την χαλασε καθολου......

δεν φουσκωσε ποτε το στηθος της απο το γαλα.....

εμενα φουσκωσε σαν μπαλονι απο την τριτη μερα και μετα.....

θηλασα για 4 μηνες και οταν καταλαβα οτι δεν εχω αλλο γαλα

το εκοψα και εγινε μπουκαλακι....ολα μια χαρα.........

ασε που δεν ηθελα να θηλασω αλλο :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

διαβασα υπερδυμαμεις και μου ηρθε κατι ...οφ τοπικ αλλα θα το πω.

εγω δεν απεκτισα υπερδυναμεις αλλα αμνησια :woohoo:

δεν θυμαμαι τι εκανε ποσο μηνων ,ποσες φορες ξυπνουσε τοσο μηνων και ολα αυτα τα υπεροχα καψωνια .....αν στιψω το μιαλο μου κατι αρχηζω και θυμαμαι σιγα σιγα :silly:

απορω με την λαλα κυριος που θυματε στην ταδε ευδομαδα ποσεσ φορεσ ξυπνουσε .....λες να κρατουσε ημερολογιο ? λες να τα εχει γραψει τοσες φορες που να της εμειναν .

λαλα με αγαπη το λεω .... :kiss::kiss: πολλες φορες μου θυμιζεις καταστασεις που το μυαλο μου τις εχει απωθησει (μαλλον για να δεχτει να ξανα κανει και αλλο μωρο :laugh: :laugh: )και δεν μιλαω αποκλειστικα για τον θηλασμο .

Παλιοτερα φημιζομουν για το μνημονικό μου . Ο αντρας μου , που ειναι το εντελως αντιθετο , ακομα και τωρα καθε φορα απορει που θυμαμαι απιστευτα (γιαυτον ) πράγματα .

Χαιρομαι που το λες αυτο γιατι εγω πραγματικά μετα τη γεννηση της Χριστιάννας νομιζα οτι εχω παθει αμνησια :laugh: Βεβαια πολυ σημαντικό ρολο παιζει η κουραση αλλα δεν μπορουσα μια ταινια να δω ή να διαβασω ενα βιβλιο . Ξεχνουσα τι διαβαζα !!!

Δεν κραταω ημερολογιο , αν και θα ηθελα , και πιστευω πως εχω ξεχάσει πολλα πράγματα ! Διαβάζω τυχαια παλιοτερα μνμτα μου (εδω ή σε αλλο φορουμ) και λεω "α ναι , το χα ξεχασει αυτο" .

Να σου πω τωρα οτι δεν θυμαμαι ποτε αποθηλασε η Χριστιάννα ... Ξερω περιππου πιο μηνα αλλα δεν θυμαμαι καθολου ποτε θηλασε τελευταια φορα . Μετανιωνω τοσο πολυ που δεν βγαλαμε τους τελευταιους μας θηλασμους φωτο για να το θυμομαστε και οι δυο αργοτερα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικο συμπερασμα:oλες οι γυναικες εχουν γαλα!

Αλλο το...δεν αντεχω-δεν μπορω άλλο-κουραστηκα-μπαφιασα-δεν θελω γιατι νιωθω θα σπασουν τα νευρα μου..

και αλλο το ..δεν εχω γαλα..που δεν υφισταται

ασχετως των επιλογων τους ολες οι μαμαδες θελουν το καλυτερο για τα παιδια τους και αυτο ειναι αυτονοητο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama_xina έγραψε:

να ρωτησω κατι ασχετο...η ψυχολογια δεν παιζει ρολο στο αν θα μπορεσεις να "παραγεις" ?

Μα οταν μια μαμα λογω κακης ψυχολογιας δεν βαζει συχνα το μωρο στο στηθος ...τοτε πως θα παραγει?αφου με τις θηλαστικες κινησεις του βρεφους παραγεται το γαλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...