Μετάβαση σε περιεχόμενο

καταρεω...


Recommended Posts

Ειχα πει πως δεν θα ξαναγραψω εδω μιας και δεν μου ταιριαζει πια ο τιτλος του θεματος, πραγμα που συνεχιζει να ισχυει!

Ομως το θεμα ειναι στις "συζητησεις μου", και εβλεπα καμια φορα τι γραφετε περισσοτερο ελπιζοντας οτι τα πραγματα θα σας πηγαινουν καλυτερα...

Θεωρω πως ολα τα αρθρα που παρατεθηκαν ειναι σωστα... Τα περισσοτερα τα ειχα στα υπ'οψιν οταν ξεκινησα αυτη τη μεθοδο. Καποια αλλα παλι, οπως τη μεθοδο του βιβλιου "The no cry sleep solution" δεν τα γνωριζα!

Για τη δικη μου περιπτωση θεωρω οτι εκανα το καλυτερο!

Απλα σταθμισα τα υπερ και και τα κατα... και τα υπερ μου βγηκαν πολυ περισσοτερα.

Το πρωτο βραδυ θα εκλαιγε πολυ (μεχρι και 2 ωρες) και το ηξερα! Οχι ομως συνεχομενα... Ποσο κακο μπορει να επαθε με υπερεκκληση κορτιζονης στον εγκεφαλο του για μια μονο φορα και ποσο κακο παθαινε με τη συνεχομενη αυπνια του (7-8 αντι για 13-14 ωρες υπνο στο 24ωρο)?

Θεωρησα πως η συνεχομενη αυπνια ηταν χειροτερη για την νοητικη-πνευματικη και σωματικη του αναπτυξη!

Το "πονανε τα δοντακια του" ηταν ενα θεμα που ταυτοχρονα με τη συχνη χορηγηση παυσιπονου και του γνωστου τζελ οδοντοφυιας, μου ειχε δημιουργησει μεγαλη ανησυχια! Επιβεβαιωθηκε αυτο προχθες οταν συνειδητοποιησα οτι για να φυτρωσουν οσο γινεται πιο ανωδυνα οι 3 τραπεζιτες ειχε παρει 6 φορες σιροπι και αμετρητες τζελ, ενω για τον τεταρτο, δεν το καταλαβαμε παρα μονο αφου ειχε σκασει και αυτο τη μερα λογω των υπερβολικων σαλλιων...

Το αγχος του αποχωρισμου, οι ασφαλεις και ανασφαλεις δεσμοι με τη μητερα και οι συνεπειες αυτων στην ενηλικη ζωη ειναι το θεμα της πτυχιακης μου εργασιας!

Το αγχος του αποχωρισμου ειναι κατι που βιωνουν ολα τα μωρα ξεκιναει περιπου στον ογδοο μηνα της ζωης του παιδιου και ξεπερνιεται ετσι κι αλλιως απο την ηλικια των 18 εως 32 μηνων. Στο διαστημα αυτο εκαθισταται ενας ασφαλης ή ανασφαλης δεσμος με τη μητερα του. Ο ασφαλης δεσμος ειναι μια καλη βαση για να αναπτυσει ασφαλεις σχεσεις στη ζωη του ως εφηβος και ενηλικος πραγμα που θεωρειται προυποθεση για καλη ψυχικη ισορροπια. Ο ανασφαλης δεσμος, το αντιθετο.

Αναρρωτηθηκα λοιπον ποσο θα ωφελουνταν η ισορροπια του παιδιου μου απο μια μανα που ηταν για μηνες στα προθυρα της καταρρευσης, ετρεμε απο τους 3-4 φραπεδες, ειχε πραγματικη ελλειψη υπομονης (που προερχονταν φυσικα απο σωματικη και ψυχικη εξουθενωση) με τις αναμενομενες αταξιες του, νευρα που οδηγουσαν σε φωνες και καυγαδες με τον αντρα μου... Τι ειδους δεσμο θα ανεπτυσσε το παιδι με μια μανα σε αυτη την κατασταση? Ασφαλεις? Και πως στο καλο θα ξεπερνουσε το αγχος του αποχωρισμου αν διαλυαμε την οικογενεια μας, γιατι εκει πηγαιναμε εμεις!

Τωρα τις ωρες που ειναι ξυπνιος παργματικα περναμε καλα! Οι περισσοτερες δουλειες γινονται οταν ο Ιασωνας κοιμαται και ετσι την περισσοτερη μερα παιζουμε, γελαμε, αγκαλιαζομαστε, παμε βολτες... Το μονο που εχει αλλαξει στη συμπεριφορα του οταν ειναι ξυπνιος ειναι οτι εχει μειωθει αισθητα η γκρινια. Και το θεωρω λογικο αφου το παιδακι μου ειναι ξεκουραστο, δε νυσταζει ενω δε θελει με τιποτα να κοιμηθει και φυσικα τα επιπεδα εντασης στο σπιτι εχουν πεσει πολυ!

Τελος ηθελα να προσθεσω πως και το δικο μου ενστικτο με επρωχνε στο να τον παιρνω παντα αγκαλιτσα οποτε εκλαιγε επι 15 μηνες. Δεν τον αφησα ποτε ως τωρα να κλαψει ουτε για 5 λεπτα μονος του οχι για μιση ωρα οπως διαβασα καπου...

Ομως εμεις οι ανθρωποι εχουμε και νοημοσυνη, οχι μονο ενστικτα... Πιστευω πως οφειλουμε να τη χρησιμοποιουμε! Ενιωσα πραγματικα ανοητη οταν συνειδητοποιησα ποσο ευκολα σταματησε αυτο το βασανιστηριο που αφησα να συνεχιζεται τοσο καιρο και για το ιδιο το παιδι. Ακομα περισσοτερο οταν καταλαβα οτι τα 4-7 ξυπνηματα του Ιασωνα στη μεση της νυχτας με διαρκεια απο 5 λεπτα εως 2 ωρες αγκαλιτσα ηταν αυτο που πραγματικα απαιτουσε γερα νευρα! Και τα δικα προφανως δεν ηταν και τοσο γερα...

Επαναλαμβανω πως η τελευταια φορα που γκρινιαξε (οχι εκλαψε) για 5 λεπτα ηταν οταν τον εβαλα στην κουνια του την τριτη μερα εκπαιδευσης, οτι απο το δευτερο κιολας βραδυ δεν χρειαστηκε να μπει κανεις για τριτη φορα στο δωματιο του ή να περιμενει περισσοτερο απο 5 λεπτα. Οτι ακολουθησαμε τη μεθοδο κατα γραμμα, γιατι ενιωθα πως ειναι σωστο και ασφαλες και οτι αυτο προφανως μεταδοθηκε και στο παιδι.

Αλλα δεν ξερω πως θα αντιδρουσα αν παρ' ολα αυτα φταναμε να συμπληρωθει ολοκληρο το διαστημα εκπαιδευσης (7 ημερων) κλαιγοντας για χρονο που εφτανε τα 17 λεπτα!!!

Οτιδηποτε εχω γραψει αφορα μονο τη δικη μας περιπτωση συμφωνα με τη δικη μου κριση. Αν συστησα να διαβασετε αυτο το βιβλιο δεν ηταν για να πεισω κανενα να εφαρμοσει τη μεθοδο αλλα γιατι μπορει και καποια αλλη μαμα εκτος απο εμενα να ενιωθε οτι ειναι σωστο, ασφαλες και ταιριαζει στο δικο της παιδι και στη δικη της οικογενεια, πραγμα που ειναι προαπαιτουμενο οπως γραφει και ο συγγραφεας για να ξεκινησει να εφαρμοζεται σωστα η μεθοδος. Διφορετικα, δεν υπαρχει πειριπτωση να πετυχει... Αν δεν νιωσει ασφαλεια, σιγουρια και ηρεμια η μαμα πως θα τη μεταδωσει στο παιδι της?

Σας ευχομαι πραγματικα καλο κουραγιο και καλη τυχη, οποιονδηποτε τροπο και αν επιλεξετε να αντιμετωπισετε αυτη τη δυσκολη κατσταση! Προ παντων ομως... ΜΗΝ ΚΑΤΑΡΕΥΣΕΤΕ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 964
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ θα ήθελα μόνο να συμμπληρώσω σε όλα αυτά που είπε η Αγγελική αυτό :

όλα θέλουν μέτρο. σε κανένα άκρο δεν πρέπει να φτάνουμε.

ΥΠΟΜΟΝΗ

μόνο αυτό λέω στον εαυτό μου όταν τον πιάνω να ξεφεύγει και τότε όλα φτιάχνουν.

θέλει πολύ εσωτερική αναζητηση, καθηερινό διάλογο με τον εαυτό μας για να μην καταρρεύσουμε κορίτσια,

και όπως λέει και η φίλη μου Αγγελική ΜΗΝ ΚΑΤΑΡΕΥΣΕΤΕ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου τι μου κανετε? ο μπεμπης που με ξεπατωσε χθες κοιμηθηκε τελικα 11-7 αν ειναι δυνατον ετσι? κ ειχε φαει 9,30 η ώρα αλλα ε λεω θα ξυπνησει να φαει δεν ξυπνησε κ για να πω την αληθεια μου μιας κ κοιμηθηκα κ εγω ταβλα δεν τον ξυπνησα. αποψε ξυπνησα μονο τις 2,30 που ξυπνησε ο αλλος μου μπεμπης να φαει κ γεμισε κ κακακια κ μετα 7 η ώρα το πρωί ποιος εμεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

καλη μου αγγελικη κανενας δεν κατηγορει κανεναν προς θεου !!! Απλα ισως εγω ειμαι αδυναμη τελικα στο να κανω ορισμενα πραγματα ..Απ΄την μια δεν θελω να στεναχωρησω την Αριαδνη κ ισως και αυτη πανω σ'αυτο στηριζεται , απ'την αλλη η λογικη μου μου λεει οτι καλο θα ηταν να δοκιμασεις κατι αλλο ..Δεν ξερω , εννοειται οτι τωρα που ειναι αρρωστουλα ουτε λογος για εκπαιδευση..Δεν μπορω να το βλεπω βρε παιδια να κλαιει δεν το αντεχει η ψυχη μου δεν μπορω ..Αυτο με το την υπερεκκληση κορτιζονης , με τρομαξε να πω την αληθεια ,με τρομαζει ομως κ το γεγονος οτι οσο συνεχιζεται αυτη η κατασταση δεν ανταποκρινομαι ετσι οπως θα επρεπε σ'αυτα που θελουν τα παιδακια μου :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα!!!!

και το εννοω αυτη τη φορα!!!!

κατ' αρχην να με χαιρεστε εμενα και τον αντρα μου γιατι σημερα εχουμε επετειο γαμου!!!! 4 χρονια!!!!

κατα τα αλλα εχω παθει στερηση που δε μπορω να μπαινω αλλα εχουμε εβδομαδα εκπαιδευσης!! "εξ'απο δω" βδομαδα που λενε και στο στρατο!

ακολουθουμε τη μεθοδο του βιβλιου "Κοιμησου παιδι μου".

και ναι!!!!! εχει κι ολλας αποτελεσματα!!!!!

χθες, τριτο βραδυ, και η Μαριαννα δε γκρινιαξε πανω απο 2-3 λεπτα οταν την εβαλα στο κρεβατι, την αλλαξαμε και δωματιο και ειναι μονη της, και κοιμηθηκε σερι 12ωρες!!!! 21:00-09:10!!! μονο 1 φορα καπου τη νυχτα γκρινιαξε για λιγοτερο απο 1λεπτο!!! και χθες, τη μερα, κοιμηθηκε 2χ25΄ μετα τα φρουτα και 25΄ το μεσημερι!!!

ο Σπυρος, πιο δυσκολη περιπτωση, κοιμηθηκε 2 βραδυα, μετα απο μονο 20-30 λεπτα γκρινιας, στα οποια εμπαινα στο δωματιο του ανα τακτα διαστηματα, μεχρι τις 8 με μια διακοπη περιπου 45΄το βραδυ. χωρις κλαμα, μονο καπου καπου γκρινια. τη μερα ακομη δεν κοιμηθηκε και ειναι κομματια το μωρο. κουτουλαει και τον παιρνει ο υπνος στο πατωμα, αλλα τον σηκωνω. που θα παει θα μαθει. επισης απο το ζορι εμαθα να λεει μαμααααα και μπαμπαααα!!

κοριτσια δε λεω, ωρες ωρες στεναχωριεμαι που κλαινε, κυριως ο Σπυρος, αλλα δεν πηγαινε αλλο! ασε που βλεπουμε τρομερη διαφορα προς το καλυτερο! ελπιζω ως το τελος της βδομαδας να κοιμουνται σαν πουλακια!!!

δεν εχω παρακολουθησει τι εχετε πει τις τελευτεες μερες.

ελπιζω σιγα σιγα να μπορω να μπαινω, γιατι μεταφεραμε και το ρουτερ, να μην ειναι στο δωματιο τησ Μαριαννας.

Φιλακια σε ολες,

απο μια μανα που επιτελους ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα βαγκ κοιμηθηκες επιτελους!!!!!!δεν το πιστευω..κ εμεις εχουμε βελτιωθει αισθητα..

επειδη οντως εχασες επεισοδια σου λεω οτι αλλες κοπελες υποστηριζουν τη μεθοδο του βιβλιου αυτου κ αλλες παλι ειναι κατα,εχουν μαλιστα παραθεσει κ σαιτ για καποια αρθρα σχετικα με αυτο..

νομιζω οτι καθε μαμα που δεν κοιμαται ενημερωνεται για ολα αυτα κ απο εκει κ περα κανει αυτο που της λεει η καρδια της...

εγω αυτο εκανα κ κανω.δε μπορω προσωπικα να αφηνω την αγγελικη να κλαιει.

δε θα κατηγορησω ποτε καμια μαμα για τις επιλογες της...

κ ουτε κ οι υπολοιπες κοπελες πρεπει να το κανουν.

ευα πως ειναι η μικρουλα?ειναι καθολου καλυτερα??

ζετουλα θα ελεγα αρχικα να παρεις μια βαθια ανασα κ να χαλαρωσεις λιγακι..ασε το σπιτι κ τις πολλες δουλειες..κανε τα πολυ απαραιτητα.το μπανιο κ την κουζινα.κανε τη ζωη σου ευκολη..σουιφερ κ αγιος ο θεος γι

α επιπλα κ πατωματα...πανακια κλινεξ για το μπανιο...

να ζητας να σε βοηθανε!!!ο αντρας σου τι κανει?εφοσον δουλευεις δε μπορεις 2 φορες το μηνα να παιρνεις κοπελα για τα χοντρα??

βοηθησε τον εαυτο σου να χαλαρωνει εστω κ 10' τη μερα....

πως θα εχεις κουραγιο με τα ξενυχτια?πρεπει τα παιδακια σου να σε βλεπουν χαρουμενη...

εγω ακομα ψαχνω τη χρυση τομη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ti kanete koritsakia?βλεπω καλα νεα.ε ναι και εμεισ κοιμομαστε καλα τελευταια.χτεσ κοιμηθηκαμε σερι 12-6 το πρωι(στο κρεβατακι του παρακαλω) :) .ευχομαι σε ολεσ οειρα γλυκα! :P:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalypso μου σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου. Ναι το σκεφτομαι κ εγω οτι πρεπει να κανω την ζωή μου πιο ευκολη γιατι δεν θ αντεξω.

Ευτυχως σημερα ειμαστε καλύτερα κ ελπιζω να συνεχισουμε. Ο ενας μπεμπης ειναι ηδη στο κρεβατι του κ περιμενω να ξυπνησει ο αλλος να τον μπανιαρω κ αυτον κ να τον ταισω κ να τον κοιμησω. Ο αλλος κοιμαται απο τις 9 περιπου οποτε πριν ξαπλωσω θα τον ταισω αλλη μια φορα κ βλεπουμε ποσο θα παει αλλα αυτον που κοιμαται τον αφηνω να ξυπνησει μονο του γιατι κοιμαται τοσο ωραια που τον λυπαμαι. Ευτυχως θα ερθει η μαμα μου κ θα μπορεσω κ εγω να μαζευτω σπιτι μου να κανω κ τις δουλειες μου αλλα κ να ηρεμισω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο εμας ...

Ειναι λιγακι καλυτερα κ η Αριαδνη , κοιμηθηκε λιγακι την νυχτα ξυπνησε δυο φορες γιατι δυσκολευοταν το πουλακι μου ..Συνεχιζουμε αερολιν κ ολα τα σχετικα και μεσα στην εβδομαδα θα την ξαναπαμε στο γιατρο..

Εγω επαθα τα εξης , εβγαλα φλουμπες απο τον ιδρωτα γιατι ολη μερα κ νυχτα αναπαυλα δεν εχω κ αν σκεφτητε οτι απο την τριτη που αρρωστησε η μπουμπου ειμαι κυριολεκτικα σαν ζομπι , εβγαλα ενα σπυρακι στο ματι που με πεθαινει κ σκεφτομαι τι αλλο θα παθω ακομα ..Νιωθω τυψεις ρε παιδια ..

Τι μ'εχει πιασει παλι ..Ναι νιωθω τυψεις γιατι ξερω οτι δεν προσφερω στα παιδακια μου το 100% απο μενα ..Παρολα αυτα προσπαθω με νυχια κ με δοντια να μεινω ορθια κ να τα καταφερω .. Νιωθω τυψεις γιατι αφησα τον εαυτο μου πισω , νιωθω τυψεις γιατι κοιταξα τον καθρεφτη σημερα κ δεν με αναγνωρισα ..

Ξερω οτι χρειαζομαι βοηθεια αλλα που να την βρω ..Δεν θελω με τιποτα να βαλω την πεθερα στο κολπο - τα τυπικα κ οκ ..- την μαμα μου δεν μπορω να την βαλω επισης σε βαθεια νερα ..Και μονο που μας σιδερωνει η γυναικα ειναι πολυ δεν μπορω να ζητησω τιποτα αλλο ..

Θα νιωσω καλυτερα που θα παει ..θα μπουμε σε μια γραμμη κ με τον παιδικο ..Αλλα τα βλεπω που μου γελανε κ αμεσως ξεχναω ολα τα παραπανω που σας εγραψα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια μου εγω δεν ειμαι κ στα καλυτερα μου σημερα.

ΑΠο χθες μ επιασε ο λαιμος μου κ μαλλον νευραλγια γιατι μου χτυπαει στα δοντια δηλαδη νομιζω συνεχεια οτι εκτος απο τον λαιμο μου εχω τρελό πονοδοντο. Τελος παντων μιας κ θηλαζω παιρνω μονο ντεπον. Τα μωρα δεν κοιμηθηκαν κ τελεια αποψε αλλα τελος παντων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο εμας ..

ποτε θα σταματησω να τσακωνομαι με τον καλο μου για τα θεματα των παιδιων δεν ξερω ..κλαψ..

Ζετουλα κουραγιο νευροπονοι ειναι ολα αυτα ..

Καλε η vag, τι απεγινε να μας πει την προοδο της εκπαιδευσης των ζουζουνιων της ?

εμεις πορευομαστε οπως μπορουμε , οπως και να το κανουμε ειναι ακομα αρρωστουλα η καημενη οποτε την δικαιολογω ..Ειναι λιγακι καλυτερα κοιμηθηκε καλυτερα και ξυπνησε βεβαια μερικες φορες αλλα την ηρεμησαμε , νυσταζε κιολας ειναι εξαντλημενη μ'ολα αυτα που τραβαει το καημενο..

Βρε κοριτσια τωρα που το θυμηθηκα αλλαξαμε γαλα και αμεσως επιασε τα 200μλ !!! Τρελαθηκα , δεν μ'εχει συνηθισει ετσι , επινε πολυ λιγο και εν μερει ισως γι'αυτο να ξυπνουσε ..Μια μικρη ποσοτητα πως να την κρατησει , και για την κρεμα κοιμαμαι κ μεγαλωνω της νουνου που μας συστησε ο παιδιατρος στο τελευταιο της γευμα , δεν της την ξαναεβαλα , περιεχει γλουτενη οποτε μακρυα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειασας κοριτσια μου τι κανετε? εμεις ξυπνησαμε αποψε 4 ο ενας κ 5 ο αλλος κ μετα το πρωι βεβαια κοιμηθηκαν 9 ευτυχως για μενα γιατι ημουν στα κακα μου χαλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zetoyla τι κανετε?

ενταξει καλο βραδυ μου φαινεται οτι περασατε φτου φτου ..Και μεις σιγα σιγα συνερχομαστε απο την ολη κατασταση αντε να καλυτερευσει το Αριαδνακι μηπως και αλλαξει το γουρι .. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κανετε κοριτσακια μουυυυ? με ψιλομπερδευει η νεα κατασταση εδω στο φορουμ αλλα ελπιζω να την συνηθησουμε κ αυτη λιγο λιγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας ..

εδω και δυο τρεις μερες μπορω και μπαινω σχεδον κανονικα στο μαμμυ ..Τι κανετε κοριτσουδια και μπεμπουδια ?Εμεις περασαμε ταλαιπωρια παλι με την Αριαδνη , αερολιν , ορο στην μυτη , αντιβιωση , ρινικη αποφραξη και εν τελει σκονακι που θα παιρνει μεχρι τον Απριλιο σαν προφυλαξη ..Τι να πω..Για μερες ηταν αυπνο το μπουλουκακι αλλα τουλαχιστον τωρα ειχε λογο , δυσκολευοταν πολυ η καημενη..Τωρα εχει στρωσει λιγακι η κατασταση και σιγα σιγα επανερχεται στα γνωστα της ...Χτες ειχαμε τρια - τεσσερα εγερτηρια για πιπιλα και ηταν ξυπνια σημερα απο τις 0700 το πρωι μεχρι τις 1430...Πως αντεχει ηθελα και να 'ξερα ..Και παλι ο μεσημεριανος της υπνος διακεκομμενος ποτε για πιπιλα , ποτε γιατι την ξυπνανε οι αλλες δυο που εβγαλαν καινουργια μοδα να μην κοιμουνται μεσημερι ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κανετε κοριτσακια μουυυυυυυ? εισαστε καλά? εμεις οκ αν εξαιρεσουμε λιγο την απιστευτη γκρινια της μικρης που δεν μ αφηνει ολη μερα σε ησυχια κατα τ αλλα καλα. Τα διδυμα φτουφτου μη τα ματιασω ειναι ησυχα αναλογως αλλα πιο πολύ με κουραζει η μικρη που με θελει συνεχεια απο πισω της ουτε στο τηλεφωνο δεν μπορω να μιλησω. Καταλαβαινω οτι ψιλοζηλευει αλλα κ εγω τι να κανω. Εκει που ειπα οτι οκ στρωσαμε τον βραδυνο υπνο των μωρων κ θα ηρεμισω κ εγω ξεπατωνομαι ολη μερα με την μεγαλη μου. Τελος παντων. :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Ζετουλα !

χαιρομαι που ειστε καλα , κουκλακια ειναι τα μεζεδακια σου ...να τα χαιρεσαι το ενα ειναι λιγο πιο μπουλουκακι απ'οτι βλεπω ε.. ;)

Το θεμα της ζηλειας ειναι μεγαλη υποθεση βρε ζετουλα..Εμεις φαντασου οτι μεχρι τωρα οι μεγαλες μου δεν ειχαν την παραμικρη ενδειξη και επαιζαν και απασχολουσαν την Αριαδνη , οι καλυτερες ντανταδες οταν πρεπει να κανω καποιες δουλειες στο σπιτι .Τον τελευταιο καιρο ομως εχουν αρχισει να αλλαζουν λιγακι τα πραγματα , υπαρχουν στιγμες που ξεσαλωνουν....Δεν λεω θελουν και αυτες τον χρονο τους μαζι μου ειναι λογικο..Για αυτες ειναι φυσιολογικο το να με μοιραζονται μεταξυ τους τωρα μαλλον αρχισαν ν'ανακαλυπτουν οτι με μοιραζονται και με την Αριαδνη και αυτο αρχιζει κ τις χαλαει ..Θα δουμε τι θα κανουμε και εκει..

Καλε που ειναι τα τικερακια σου ? Εγω εκανα εκανα κ ξαναεκανα προσπαθειες εντελει μου κοψε και στον πινακα ελεγχου στην υπογραφη ξεμαρκαρισα κατι κουτακια που εχει και ετσι τα καταφερα ..Για δοκιμασε ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α λες θα παω να το ψαξω γιατι μου τη σπαει που δεν φαινονται. Ειδες μωρε ο ενας ναι ειναι πιο μπουλουκος ενω γεννηθηκαν κ οι δυο 2400 τωρα ο ενας ειναι 5540 κ ο αλλος 4780 απλα ο ενας ειναι πιο φαγανουλης πιανει πιο καλα το στηθος κ τρωει πολυ πιο ανετα. χιχι

Ασε αυτο με την ζηλια ειναι απιστευτο. Προσπαθει με οποιονδηποτε τροπο να μου αποσπασει την προσοχη κ εχει κ δικιο το καταλαβαινω κ εγω εκει μου ημουν μονή κ διπλή πανω της τωρα δεν εχω χρονο κ οταν ασχολουμαι κουραζομαι κ τσαντιζομαι ευκολα κ αυτο ειναι πολύ κακο. Πρεπει να ασχοληθω πολύ περισσοτερο μαζι της τωρα που τα μεζεδακια δεν καταλαβαινουν ακομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να 'μαι και εγω!!!!

που τωρα πια ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΕΩ!!!!!!

αρχισε να πιανει η εκπαιδευση!

ο Σπυρος πολυ σκληρο καρυδι, αλλα δε θα του περασει...

κοιμουνται καθε βραδυ ΣΕΡΙ 20:30 - 7:30 περιπου... εχει πιαστει η πλατη μου απο τον πολυ υπνο!!!!

τη μερα, τις τελευταιες μερες αρχισαν να κοιμουνται. λιγο, αλλα χωρις πολυ γκρινια.

το μονο αρνητικο ειναι οτι επιδη ο Σπυρος για 10 περιπου μερες δεν κοιμοταν καθολου τη μερα και για 1 ωρα που τον ειχα αναγκαστηκα στο κρεβατι πηγαινε περα δωθε, ερεψε το κακομοιρο. τσιλιβιθρακι τον λεω. αλλα εμαθε να περπαταει!!! δεν πειραζει ομως, θα τα παρουμε τα κιλα μας!

μου λειψατε καλε!

σας αφηνω, μπας και δω τι γινεται με το μαμμυ, γιατι ή ειναι ολα αναποδα, ή εγω κανω κατακορυφο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου vag !

χαιρομαι που βελτιωθηκαν τα πραγματα για σας ..Εμεις σχετικα με την ταλαιπωρια που περασε παλι το μπουλουκακι παλι καλα ..Ξυπναει πλεον 2-3φορες για πιπιλα και αυτο ειναι ολο ..

Απεδωσε δηλαδη η μεθοδος του βιβλιου ε ?

Για τον μικρουλη σου μην ανησυχεις θα τα παρει τα κιλακια του , καθε φαση προσαρμογης εχει και το χρονο της ..

Ο αντρας μου , μου ελεγε για εναν συναδελφο του στην δουλεια οπου το ξενυχτι που εριχναν με την γυναικα του για το μωρο τους ηταν κατι αναλογο με τα φορτε της Αριαδνης ωσπου ξαφνικα ενα βραδυ οταν ηταν περιπου 9 μηνων ...κοιμηθηκε ..Χωρις να κανουν τιποτα το ιδιαιτερο τιποτα το διαφορετικο..Απλα κοιμηθηκε ..Και απο τοτε δεν ξυπναει κατα την διαρκεια της νυχτας εκτος απο πολυ μεμονομενες καταστασεις ..Δεν ξερω αν αυτο το ειπε στον Νικο για να του δωσει κουραγιο η αν οντως ετσι ειναι ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου λειψατε καλε ταλαιπωρημενες μανουλες..το μαμμυ δε μπορω με τπτ να το συνηθισω ετσι..ειναι ολα αναποδα!!!!

εμεις καλα ειμαστε,αν εξαιρεσει κανεις οτι η μικρη ξυπναει για γαλα τη μια μερα στις 3.30,την αλλη στις 4,την αλλη στις 4.30...αλλα στανταρ ξυπναει για μαμ τις μεγαλες ωρες!!!!εχω αρχισει να κουραζομαι πια η αληθεια ειναι.,.ειδικα τωρα που δουλευω κιολας ειμαι λιωμα..γτ αν σηκωθω να την ταισω μετα ξυπναω κ κανω καμια ωρα να ξανακοιμηθω!!!κ μετα στις 8 ξυπναει παλι οποτε....χεστα!!!!!

την παρασκευη εχουμε παιδιατρο...θα την ρωτησω πως της ακουγεται ενα μωρο 11μηνων να ξυπναει για φαι τετοια ωρα να δω τι θα μου πει!!!!

αν κ ξερω τη μοιρα μου..θα μου πει οτι καποια παιδια ειναι ετσι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου kalypso

τι κανεις ? ειναι λιγο μπερδεμα στην αρχη το νεο μαμμυ αλλα θα το συνηθισουμε που θα παει ..Ακομα σε ξυπναει για γαλα η μικρη ? Για ρωτα την παιδιατρο καλα το λες ..Μηπως ειναι απλα συνηθεια που δεν μπορει να την κοψει ? Εμας μας βοηθησε πολυ το νερο με την Αριαδνη και το ξεχασαμε αυτο το ξυπνημα για μαμ ..

Η μεγαλη μου κορη το ειχε κοψει απο 40 ημερων , η μεσαια ...δεινοπαθησα γιατι ηταν κολλημενη στο να πιει εστω και 20μλ για να ξανακοιμηθει ...Για δοκιμασε το νερο..

Θα τα πουμε αργοτερα ..ξυπνησαν τα λουλουδακια μου

καλο απογευμα κοριτσια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μουυυυυυυυ τι μου κανετε? επεστρεψαν τα τικερακια μου η μάλλον εβαλα νεα χιχι.

Εγώ αυτες τις μέρες ειμαι ετσι κ ετσι χθες επαθα ενα ψιλοσοκ γιατι κλειδωσα κ τα δυο κλειδια μεσα στο αμαξι κ ειναι με κεντρικο κλειδωμα αλλα ημουν κ...φαρδη κ καταφερα τελικά κ τα εβγαλα αλλα απο το σοκ το βραδυ ημουν λιωμα δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου. Κ απο την αλλη απο χθες νομιζω οτι θα αδιαθετησω γιατι ολο κατι εχω στο σκουπισμα αλλα τιποτα σπουδαια κ ειχα κ τρομερο πρηξιμο κ σε συνδιασμο με 3 παιδια αυτο δεν ειναι κ οτι καλύτερο. Απο μια αποψη ευχομαι να μην αδιαθετησω ακομα γιατι θα μου μειωθει το γαλα τις μερες τις περιοδου κ με δυο μωρα να θηλαζουν... ειναι σκουρα τα πραγματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα και καλή επιτυχία σου εύχομαι!!! Εγώ έχω μία άλλη περίπτωση συγγενούς ανωμαλίας, έχω δίκερο μήτρα που είναι χωρισμένη σε 2 κοιλότητες. Όσους γυναικολόγους είχα επισκεφθεί μου έλεγαν ναι θα κάνεις παιδί αλλά θα έχεις 2-3 αποβολές μέχρι να ανοίξει λίγο η μήτρα! Ταλαιπωρη΄θηκα αρκετά και άλλαξα 4 γιατρούς μέχρι να καταλήξω στον τωρινό. Στο μεταξύ είχα 4 αποβολές και ανακαλύψαμε και μία αδυναμία στο σπέρμα. Εν τέλει έχω τώρα την κόρη μου, 15 μηνων, με φυσική σύλληψη! Είμαι τώρα 40 ετών, ελπίζω να σου έδωσα θάρρος!!!
    • Καλησπέρα @AGAPOULLA1993! Το αντιμετώπισα κ εγώ αυτό με την μικρή μου. Διήρκησε λιγο παραπανω απο χρονο , μετα σταδιακά τα προσθέσαμε κ τώρα στα 2.5 έτη τρώει τα πάντα.  Ως προς τον θηλασμό ναι , δεν έτρωγα τίποτα που να περιέχει έστω κ ίχνη. Είναι λίγο δύσκολο στην αρχή αλλά μετά είναι μια συνήθεια. Εμείς θηλασαμε μέχρι τα 2 έτη,  οπότε όπως καταλαβαίνεις το περάσαμε μαζί!! Σου στέλνω μπόλικη δύναμη και υπομονή!! 
    • Άντε ωραία ξεκινήσατε και εγω τώρα λέω αύριο να κάτσω να τα ξεδιαλέξω να βγάλω αυτά που θα χρειαστώ για τους πρωτους μηνες γιατί τα έχω λίγο μπερδεμένα όλα μαζί καλοκαιρινά χειμωνιάτικα δεν τα έχω χωρίσει 
    • Και εγω δεν έχω πάρει μπιμπιλινα καθόλου και μερικά αλλά πραγματακια που θα χρειαστώ  γιατι αγχώνεσαι μήπως τελικά δεν σου τα στείλει καθόλου και ψάχνεσαι τελευταία στιγμή ; Γιατί αν σου τα στείλει και αργότερα δεν σε πειράζει ένα καθάρισμα θα θέλουν μόνο  αλλα να πω την αλήθεια και εμένα μου έστειλε η ξαδέρφη  μερικά πράγματα πληρωσα μεταφορική να έρθουν στο χωριό και τελικά ήταν άχρηστα πχ το κάθισμα του αυτοκινήτου ήταν για πέταμα αγόρασα άλλο τελικά και μερικά ακόμα που μου έστειλε τα πέταξα έκλαψα τα λεφτά που έδωσα στην μεταφορική 😕
    • Εγω γενικα κοιμάμαι το βράδυ λίγο όταν αλλαζω πλευρό ζορίζομαι και η ζεστη με ενοχλεί αρκετα αλλά γενικα κοιμάμαι ακόμα  εγω καμία φορά πονάω ανάμεσα από τα πόδια στους προσαγωγούς με πιάνουν κάτι απότομα για λίγο και με αφηνει  Και τα πόδια μου πρήζονται αρκετά αλλά γενικα δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα  ακόμα τουλάχιστον 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...