Μετάβαση σε περιεχόμενο

καταρεω...


Recommended Posts

και η ξαδερφη μου, μετα απο 2 κανονικες εγκυμοσυνες, χωρις προβληματα ειχε μια παλλινδρομη... μετα απο 6 μηνες ξαναεμεινε εγκυος και γεννησε μια χαρα το 3ο αγορακι της!

υπνοσακο τους εχω φαρδουλο, η ετικετα γραφει για 2χρ. απο τζαμπο. δεν εχει πατουσακια, και η μαμα μου εκοψε τα μανικια και εβαλε φερμουαρ για να τα προσθετω οποτε θελω. οποτε δε δειχνουν να ζοριζονται. ιδιως ο Σπυρος, που ειναι πιο δραστηριος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 964
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα ..

ειμαι ενα ορθιο πτωμα ..δεν ξερω τι επαθε παλι το μικρο κ εσκουζε ..γλωσσα δεν εβαλε μεσα ολη νυχτα ..Πανω που ηρεμουσε παλι ..Ειναι κ αυτος ο κωλονοτιας που δεν λεει να σταματησει να δουμε θεου προσωπο..Η μεσαια μου χτες ξυπνησε δυο φορες για τουαλετα , βαλτε κ το ξυπνημα για την αντιβιωση της Σοφιας ε ..δεν εχω κοιμηθει πανω απο 2 ωρες ..Ειμαι παλι καταρρεουσα μανα ..φτου ..

Και τι να πω στο μεσαιο μου κοριτσι , γιατι ξυπνας να πας τουαλεττα ? Αφου το καημενο κ τις δυο φορες μισοκοιμισμενο εκανε τσισα κ μετα επεφτε ξερη..

Το μπουλουκακι χτυπιοταν περα δωθε στα καγκελα του κρεβατιου , δεν βολευοταν , φωναζε , εβαζε την πιπιλα της μονητης , ξαναεσκουζε κ φτου κ απ την αρχη ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε ρε ευακι

πηγαμε στο ικα πηραμε εγγριση για τις λογοθεραπειες του μικρου και μας εδωσαν χαρτι για αμεση φοιτηση του μικρου σε παιδικο

πηγα σημερα σε 5 παιδικους και εφαγα πορτα!!!!

ουτε το χαρτι τους νοιαζει ουτε τιποτα!!!!!!!

πηραν παιδακια λεει με κοινωνικα κριτηρια αλλα οταν τους ειχα πει οταν εκανα τις αιτησεις να τους παω χαρτι γιατρου μου ειχαν πει οτι δεν χρειαζεται και ενω ηξεραν οτι το χρειαζοταν δεν τον πηρανε!!!!!

στεναχωριεμαι γιατι δεν εχω δουλεια να τον παω σε ιδιωτικο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γ..ω το κρατος προνοιας!!!

ΑΧ, ΡΕ ΕΛΛΑΔΑ.....

ελα ρε Αναστασια μη στεναχωριεσαι...

δηλ ειπε η επιτροπη οτι πρεπει να παει παιδικο για να ειναι με αλλα παιδακια και να μιλαει και να παιζει μαζι τους;;;

γιατι οι νηπιαγωγοι στους δημοσιους δε νομιζω να ασχοληθουν με καθε παιδι ξεχωριστα τοσα που εχουν.

αν βρεις πουθενα στο ιντερνετ ή απο γνωστη νηπιαγωγο ή απο τον λογοθεραπευτη ενα προγραμμα με δραστηριοτητες για να του κανεις καθε μερα να μη βαριεται;; ποιος θα ασχοληθει περισσοτερο μαζι του απο σενα!!!

να κανετε χειροτεχνειες, ζωγραφικες, πλαστελινες... το τζαμπο γεματο ειναι και νομιζω ειναι προσιτα. νομιζω. δεν εχω ασχοληθει. ακομα...

αχ, σε παρακαλω μη στεναχωριεσαι γιατι τωρα στεναχωρεθηκα και εγω...

και νευριασα ακομη μια φορα με το κ..οκρατος μας...

ζουμε στην πιο ομορφη και ευλογημενη χωρα με τους πιο επικυνδυνα ασχετους ( ; ) υπουλους και οτι αλλο επιθετο θελεις, προσθεσε, ηθυνοντες... αυτο δεν εχω ιδεα πως γραφεται... :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε Αναστασια ..στεναχωρηθηκα για την ολη κατασταση ..

ειναι ενα χαος ολη αυτη η γραφειοκρατεια μαζι κ οι καρεκλαδες της κ ο καθε εξυπνακιας ..Συμφωνω με την Βαγκμαν ομως , μηπως θα μπορουσες προσωρινα να εκανες κατι αναλογο κ συ με καποιο προγραμμα αναλογο μαζι του ? Θελεις να ρωτησω την νηπιαγωγο των κοριτσιων τι θα μπορουσε να μας προτεινει ? Ειναι πολυ καλη κ ευχαριστως ξερω οτι θα βοηθουσε ..

Δεν παλευονται ομως ..

Μην στεναχωριεσαι ..δεν υπαρχει πιθανοτητα να κανουν εστω μια επανεξεταση του θεματος στον παιδικο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια και σας ευχαριστω για την στηρηξη

αποφασισα να τον πηγαινω καθε κυριακη στον παιδοτοπο για να ερχεται σε επαφη με παιδακια

δεν εχω και πολλα περιθωρια προς το παρον μιας και το χερι μου εχει επιδυνωθει και δεν μπορω να το κουνισω(εχω παθει τενοντιτιδα στον αγκωνα,με το ενα χερι τα κανω ολα)

συμφωνω βαγκ μου οτι δεν ασχολονται με καθε ενα παιδακι ξεχωριστα...μα εμεις δεν θελαμε αυτο,θελαμε να ερχεται ο μικρος σε επαφη με παιδακια και να παιζει μαζι τους,να τα ακουει και να αντιγραφει(ομιλια-κινησεις)

στον παιδοτοπο δεν γινεται αυτο αλλα τουλαχιστον ειναι με παιδακια!!!!

χθες πηγαμε για λιγο στην νονα του και ηταν εκει μια φιλη της με ενα κοριτσακι 2 χρονια μεγαλυτερο απο τον σπυρο...το ποσο ωραια παιζανε,τρεχανε,χορευανε αφου με πηραν τα κλαμματα απο την χαρα μου που επιτελους επαιξε με ενα παιδακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα...

Αναστασια δεν εχετε αλλους γνωστους ή συγγενεις με μικρα για να συναντιςστε για παιχνιδι;;;

εμεις δεν ξερω τι να πω...

χθες στις 17:00 τους ειδε η γιατρος τα λαιμα τους, ηταν απλα κοκκινα. ο Σπυρς εβηχε που και που λιγο. η μικρη καθολου. σε 2 ωρες, αρχισε να βηχει πιο εντονα! εβηχε ολο το βραδυ, ευτυχως χωρις να ξυπναει ή να κλαιει και τωρα το πρωι βηχει σα νταλικιερης και αρχισε λιγο και μυξα... 2 φορες τον εβαλα ορο απο το πρωι... ειναι δυνατο;;;!!! πυρετο δεν εχει, ακομα. δε θελουμε να τον παμε για εξεταση νοσοκομειο, γιατι εκει με 1 πας, 10 κολας! καμια ιδεα για γιατροσοφι;;; θα του δινω ζεστο τσαγακι συχνα. αλλο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα η παιδιατρος για τον βηχα τι σας δινει??

εμας σπρει και ενα χαπακι αν ειναι πολυ εντονος ο βηχας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις δεν ξαναειχαμε τετοι θεμα...

δεν εχουμε παρει σιροπι ή κατι αλλο. την προηγουμενη φορα μονο ο Σπυρος αντιβιωση σεκλορ.

ασε στις 11 η μικρη ανεβασε πυρετο. την εβαλα υποθετο. εφτιαξα χαμιμιλακι και τους εδινα συνεχεια, αλλα ως τωρα καμια 70μλ ηπιαν και τα 2 μαζι...

ευτυχως φαγανε ολα τα φρουτα και αφησαν μονο 2-3 κουταλιες φαγητο. με χιλια δυο χαζα και τραγουδια κλπ. παντος φαγανε.

αρχισαν παλι και οι μυξες... τους εβαλα ορο και οτριβιν πριν τους βαλω για υπνο... ευτχως κοιμηθηκαν...

η γιατρος, που την πηρε τηλ ο αντρας μου ειπε να παρει ενα σιροπι... αντε να δουμε...

πως υποτροπιασαν ρε γμτ...

ειναι που δεν ειμαστε και συνηθησμενοι ακομα σε αρρωστιες και ακομα και τα απλα μας φαινονται δυσκολα...

γι' αυτο σας πριζω... σορρυ...

Ευα εμαθα καλοπερασετε στη συναντηση των Ηρακλειοτων!!! ευχαριστω για τα χαιρετισματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια χαρα κ απο μας !

Ωραια περασαμε στο καφεδακι με υπολοιπες τις μαμμυλαντεζες ..θα τα πουμε συντομα ξανα ελπιζω ..Ευη ανταπεδωσα τα χαιρετισματα .. :P

Υποτροπιασαν παλι τα μικρα ? Μωρε ο καιρος ειναι λιγο χαλια δεν ξερεις απο που να κρυφτεις ..Δεν μου λες ο παιδιατρος σας εχει επιτρεψει το μελι ? Εμας μας ειχε προτεινει τοτε χαμομηλακι ζεστο με μια μικρη κουταλιτσα του γλυκου μελι για το λαιμο ειναι οτι πρεπει..Αν δεν ειναι κατι αμεσο μην πατε νοσοκομειο γιατι οντως ολο κ κατι τσιμπας στο πι κ φι εκει ..Για ρωτηστε κ τον γιατρο σας για την ανακουφιση του βηχα τι προτεινει ..Στο χαμομηλι ισως μπορειτε να βαλετε λιγουλακι ζαχαρη αν δεν υπαρχει πιθανοτητα για μελι ..

Αναστασια μου ειναι μια λυση ο παιδοτοπος σιγουρα ..Ομως σκεψου κ την πιθανοτητα ιωσεων κτλ τωρα τον χειμωνα μιας κ ειναι κλειστος χωρος ..Παντως ειναι μια καλη ευκαιρια για να ερθει σε επαφη μ'αλλα παιδακια ..Εμεις το καναμε αυτο για ενα μηνα περιπου πριν πανε οι μικρες για πρωτη φορα παιδικο περισυ κ γενικα μας βοηθησε ..Ειμαι σιγουρη οτι θα του αρεσει του μικρου ..Οπως λεει κ η Ευη κ οι επισκεψεις σε παιδακια βοηθανε εξισου στην κοινωνικοποιηση τον λογο κτλ ..

Εμεις κοριτσια εδω κ δυο βραδυα το μικρο εχει επανελθει στις γνωριμες του συνηθειες δυστηχως ..Δεν ξερω τι παει στραβα παλι ..Στη συναντηση με τα κοριτσια ηπια τον 4ο καφε ετσι για να κρατηθω ..Το αποκορυφωμα ηταν οτι η Αριαδνη με τρελανε γιατι ηταν η δευτερη φορα που σε βολτα κοιμηθηκε στο καροτσι..Και τωρα ειναι στο δωματιο της με τις αλλες δυο κ η Σοφια αφου κοιμισε την Νικη αποφασισε να νανουρισει την Αριαδνη ..Εις τον αφρο της θαλασσας η μπεμπα μας κοιμαται ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα...

μωρε αν ειναι να κοιμηθει η μπεμπα σας, ας κοιμηθει και στον αφρο της θαλασσας!!!! :lol:

εμεις χθες καναμε βολτα στα νοσοκομεια...

ο αντρας μου εχει μεγαλο κολημα με αρρωστιες κλπ και επεμενε να παμε...

ξεκινησαμε...

παμε στο Γεννηματα, μπαινω μεσα, χαμος! γεματο αθυγγανους και αλλοδαπους. παιρνω χαρτακι και ηταν 34 ατομα πριν απο μενα!!! φυσικα φυγαμε.

πηγαμε στο λοιμοδων. μπαινω παλι μονη μεσα... ειχε μονο 6-7 ατομα σειρα, αλλα στη 1 ωρα που περιμενα μπηκανε μονο 2 μεσα! μετα ηρθε και ενα ζευγαρι με κοριτσακι γυρω στα 4 χρ. και μετα απο ωρα ειπε οτι εχει πυρετο και κανει εμμετους, αρα γαστρεντεριτιδα! και δεν το λες καλη μου απο την αρχη! γιατι δεν περιμεναν μεσα στο αμαξι τους; να μας κολησουν ολους;;; περιμενα εξω ακομα λιγο, δεν περασε κανεις μεσα. ηταν 2 γιατροι, 2 ειδηκευομενες και ποσες νοσοκομες και μονο 1 εξεταστηριο λειτουργουσαν! ντροπη! επρεπε δηλ να εχουν ουρα μεχρι εξω για να δουλεψουν;

φυγαμε και απο κει...

η μικρη το βραδυ ειχε πυρετο 39,2 στον ποπο, αρα 38,8 ο Σπυρος εβηχε.

ευτυχως το βραδυ περασε χωρις ξυπνηματα. εκτος αν δεν τους ακουσαμε.. :oops:

ελπιζω να ειναι καλυτερα σημερα γιατι δεν εχω ορεξη για βολτα στο ΑΧΕΠΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!

βαγκ μου πες του αντρα σου οτι ειναι χειροτερα να πηγαινουν με το παραμικρο στο νοσοκομειο γιατι δεν ειναι μονο οι ιωσεις αλλα και τα ενδονοσοκομειακα μικροβια!!!

τα ξερω,τα εχω νιωσει στο πετσι μου που λενε γιαυτο στα λεω.

τον σπυρο τον πηγα μονο μια φορα στο παιδων και αυτο γιατι ειχε πυρετο 39+ ο οποιος δεν επεφτε με τα αντιπυρετικα καθολου και η παιδιατρος μας ειπε να παμε νοσοκομειο.εκει μεεεεεχρι να μας παρουν στο εξεταστηριο ο μικρος κοιμηθηκε απο την εξαντληση και του επεσε και ο πυρετος στις 1 το βραδυ απο τις 10 που ειχαμε παει!!!!

ο μικρος μου περναει μια χαρα στους γονεις μου!!!

κοιμαται!!!!!!!!!!!! και μεσημερι και ολο το βραδυ(η μαμα μου κανει οτι το βιβλιο)

και τρωει!!!!! εφαγε φακες :o:o:o:o:o:o που εδω μου τις φτυνει

εεε μηπως να πηγαινω να τον ταιζω εκει :lol::lol::lol::lol::lol:

αααα αυτη η σεκλορ......φετος ειναι το 3ο μπουκαλακι που ηπιαμε!!!!!

αλλα οταν εχει εντονο βηχα μονο τα σπρει τον βοηθουν

τωρα την τριτη θα παμε παλι παιδιατρο να τον δει και να μας πει αν θα συνεχισει να πινει την σκονη για το ασθμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα...

κοριτσάκια μου εγώ εχθές πραγματικά κατέρρευσα...πλέον από την κούραση λειτουργώ σαν ζόμπι, αφήνω βρύσες ανοιχτές, ξεχνάω κουζίνες ανοιχτές, νομίζω ότι έχω αρχίσει να γίνομαι επικίνδυνη!

Η Μαρία την Παρασκευή περπάτησε τελικά, το δοκίμαζε εδώ και καιρό και τελικά τα κατάφερε...Το Σάββατο λοιπόν δεν είχε σταματημό, εγώ τελείως πτώμα γιατί πλέον δεν ξεκουράζομαι ούτε μέρα ούτε νύχτα...μου έφτιαξε ένα σπίτι...τί να σας λέω!!! Καλοκαιρινό!!! Να μαζεύω από τη μια να σπάει από την άλλη, να ανοιγοκλείνει συρτάρια και να κοπανάει τα δάχτυλά της κι ούτε που την ένοιαζε καθόλου, ήθελε ντε και καλά να φάει την εφημερίδα του πατέρα της κι επειδή δεν την άφηνα μου έσπασε τα τύμπανα με τις τσιρίδες, έσπασε κάτι χριστουγεννιάτικα στολίδια...

Πήρα τηλέφωνο την μαμά μου, της λέω θα καταρρεύσω (τη Μαρία την είχα στο πάρκο και ούρλιαζε)...εκείνη την ώρα προσπαθούσα να ανοίξω μια logo στιγμής για να κολλήσω τα στολίδια που έσπασε η μικρή κι επειδή δεν άνοιγε το @#$@#$ σωληνάριο προσπαθούσα να ανοίξω το καπάκι με τα δόντια...τί να σας λέω κορίτσια, άνοιξε απότομα και γέμισε το στόμα μου κόλλα, στο δευτερόλεπτο κόλλησε η γλώσσα, τα δόντια...Φρικάρησα, άρχισα να τσιρίζω...

Σηκώθηκαν και ήρθαν οι γονείς μου από το χωριό άρον άρον (μένουμε γύρω στα 20 χλμ. μακριά), με ηρέμησαν κάπως, κατάφερα να βγάλω και την περισσότερη κόλλα από το στόμα και τα δόντια, ευτυχώς νομίζω ότι δεν πρόλαβα να την καταπιώ κιόλας, αλλά έχει μείνει λίγο πάνω στο σμάλτο, μάλλον πρέπει να πάω για καθαρισμό από Δευτέρα.

Τα 'χω παίξει τελείως νομίζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα νασια και καλα περπατηματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τωρα πρεπει να παρεις ασφαλειες για τα ντουλαπια,να εξαφανισεις βαρια αντικειμενα που σπανε και να ειχεις τα ματια σου 1014!!!!

ειναι λογικο στην πρωτη τους εξερευνηση να τα κανουν αυτα.....εσυ απλα προσπαθησε να ελαχιστοποιησεις τους κινδυνους

οσο για τον υπνο τι να πω εχεις παρει κι εσυ το βιβλιο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Μπεμπούλη σ' ευχαριστώ πολύ, ναι έχω πάρει κάποιες ασφάλειες για ντουλάπια και πρίζες κυρίως αλλά πρέπει να πάρω κι άλλα και για συρτάρια γιατί τα έχει ριμάξει όλα κι ακόμα είμαστε στην αρχή!

Το βιβλίο δεν το έχω πάρει ακόμα αλλά τώρα που θα πάω στην Θεσ/νίκη για ψώνια κάποια στιγμή πριν τα Χριστούγεννα έχω σκοπό να πάω στον Ιανό ( υποθέτω μόνο εκεί θα το βρώ) και θα το πάρω το βιβλίο γιατί η κατάσταση έχει αρχίσει να ξεφεύγει και η Μαρία το έκανε χούι πλέον να κοιμάται μόνο στο δικό μας κρεβάτι ανάμεσά μας!

Αυτά που κάνει ο Σπυράκος (να κοιμάται και να τρώει μια χαρά στη μαμά σου) τα κάνει και η δικιά μου, μόνο εκεί είναι ήσυχη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα ..

Νασια τι επαθες καλε με την κολλα ?

Κοριτσια επανηλθαμε πληρως στα παλια κακα μας νυχτερια ..Τι παει στραβα δεν ξερω κ ειναι η τριτη νυχτα σερι ..Ακολουθω τα γνωστα αλλα αντι να ηρεμει οταν πηγαινω να της πω το ποιηματακι ουρλιαζει περισσοτερο ..δεν ηρεμουσε με τιποτα ομως ..Ουτε γαλα ηπιε οταν την βαλαμε για υπνο , ουτε το βραδυνο ηθελε εστω κ κοιμισμενη , ουτε αργοτερα που ξαναπροσπαθησα παλι ..Στις 530 μετα απο πολυ ζορι ηπιε γυρω στα 100 μλ κ ξεραθηκε ..Κανει κ απεργια πεινας ..τουλαχιστον στα φαγητα που ετρωγε τα αλεσμενα γιατι χτες πχ εφαγε αρκετα μπιζελια ..Πως θα την φερω παλι σε λογαριασμο δεν ξερω ..Ν'αρχισω παλι απο την αρχη την μεθοδο ?

Ευη τα νοσοκομεια ειναι μυλος ..εγω ετρεμα κ μονο στην ιδεα τοτε που η Αριαδνη ειχε την βρογχειωλιτιδα 10 ημερων λεχουδακι κ μας ειπε ο γιατρος να ειμαστε προετοιμασμενοι για οτιδηποτε κ με την παραμικρη ενδειξη να τρεξουμε στο πλησιεστερο κ ο θεος βοηθος ..

Παντως αυτο που λετε για τους παππουδογιαγιαγιαδες οτι ηρεμουν δεν ξερω ..Οι μεγαλες πχ δεν ειχαν ποτε προβλημα αν κ δεν εχουν κοιμηθει ποτε εκει απλα εχουν περασει την ημερα τους καποιες στιγμες που δεν γινοταν αλλιως ..Η Αριαδνη ομως ουτε συζητηση γιατι γκρινιαζει πολυ ..Μαλλον αναζητα τις αδερφες της γιατι για μενα με το συμπαθιο κιολας ..χεστηκε ..

Αυριο γιορταζει ο Νικολας μου αλλα κ η Κοκο μου , η Νικη μας ..θα παρουμε κ γλυκακια οπως θα πηγαινουμε αυριο στον παιδικο για να κερασουμε τα αλλα παιδακια ..Ειναι πολυ χαρουμενη η μικρη γιατι σκεφτεται κ τα δωρα που θα παρει ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυριο γιορταζει και ο μπαμπακας μου!!!!!

να σας πω...ο μικρος κοιμαται και σε εμας σερι,πανε πια τα ξενυχτια!!!!!!

αλλα για το θεμα του φαγητου η μαμα μου ειναι και πιο εμπειρη(εγω δεν ετρωγα καθολου!!!!)και πιο υπομονετικη

αλλα γαλα εχει αρχισει να μην πινει...παρασκευη δεν ηπιε καθολου,χθες ηπιε μονο το βραδυ και της ειπα της μαμας μου να του το δωσει σε ποτηρι με καλαμακι να δουμε αν θα το πιει ετσι,σε περιπτωση που κοβει το μπιμπερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια....

Νασια, τι να πω... χαρα στο κουραγιο σου που αντεξες ως τωρα... εγω δε θα την εβγαζα καθαρη...

τωρα κιολλας που περπατησε η μικρη σου με το καλο... εγω ακομα τους εχω περιορισμενους σε ενα κομματι του σαλονιου, περιτριγυρισμενους απο επιπλα και σκαμπω και κατω εχ στρωμενα τα μαλακα παζλ απο τα τζαμπο. αλλιως ουτε φαγητο θα μπορουσα να κανω... οσο για το βιβλιο, εγω το ειχα παρει απο το Μαλλιαρη 10,80Ε. δεν ειναι σπανιο βιβλιο. η κοπελα με το που ειπε ο αντρς=ας μου τον τιτλο, καρφι πηγε και το εφερε... ειμαστε πολλες τελικα...

Αναστασια εγω φοβαμαι τι θα γινει με τον ημερησιο υπνο οταν παω στη δουλεια... τουλαχιστο για κανενα 10ημερο προβλεπω να μην κοιμουνται καθολου... ευτυχως με το φαγητο, ως τωρα, δεν εχουμε προβλημα.

Ευα φτου κα απο την αρχη και θα ελεγα πιο αυστηρα αυτη τη φορα.

καλη Κυριακη να εχουμε!!!

αυριο θα γιορταζε και ο μπαμπας μου Αναστασια. νικο τον ελεγαν. καλα τι συμπτωση! πατεραδες και γιους τα ιδια ονοματα! μη μου πεις πως λενε και τη μαμα σου Μαρια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ γω σκεφτομαι οτι ισως πρεπει να σφιξω λιγακι το λουρι ..Αλλα αφου μπορεσε κ τα καταφερε για αρκετο καιρο κ ειμασταν σε πολυ καλη φαση σημαινει οτι μπορει να το κανει κ τωρα ..Οποτε θα ξαναμπουμε σε φαση εκπαιδευσης ..Ρε κοριτσια οταν της ελεγα απο την αρχη το ποιηματακι με κοιταζε σαν να μην καταλαβαινε τι της ελεγα ..Ενταξει δεν καταλαβαινει ακριβως ισως ομως πριν με ακουγε προσεκτικα κ μισοεκλεινε τα ματια της ..Ισως εχει υπερενταση αλλα για τρεις μερες σερι ..Μας δουλευει η μανταμιτσα ..

Ευη οταν θα ξεκινησεις παλι δουλεια σιγουρα τα παιδια θα περασουν μια φαση προσαρμογης , το ιδιο κ συ αλλωστε ..Εκει θελει λιγη προσπαθεια να κρατηθει το προγραμμα για να μην απορυθμιστουν..Αλλωστε σ'αυτη την φαση η ρουτινα ειναι η δικλειδα ασφαλειας τους οποτε οποιος θα τα προσεχει οσο εσυ θα εισαι στην δουλεια καλο θα ηταν να ξερει τα πως κ τι της ολης διαδικασιας ..

Αναστασια μερικες φορες οι γιαγιαδες κανουν θαυματα ..Ισως εχουν περισσοτερη υπομονη αν κ ειναι αναλογα κ το χαρακτηρα του παιδιου ..Αυτο παει στην δικη μου την μικρη ..

Εχω περιοδο κ νιωθω χαλια ..Εναν πονοκεφαλο ντριννννν στο κεφαλι ..κ αυτος ο κωλοκαιρος δεν λεει να ηρεμισει ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανουλίτσες,

Βαγκ μου για το Λοιμωδών ειδικά έχω να πώ τα χειρότερα...δεν ξέρω σαν γιατροί τί σόι είναι αλλά από συμπεριφορά είναι για πάρα πολλά χαστούκια! Το καλοκαίρι χρειάστηκε να πάω την Μαρία γιατί είχε πρηστεί ένας αδένας κάτω από το αυτάκι της (ευτυχώς δεν ήταν κάτι σοβαρό τελικά) και με αντιμετώπισαν σαν την τρελή υπερπροστατευτική μάνα του χωριού που δεν ξέρει τί της γίνεται, 7 γιατροί πάνω από το παιδί μου, ο καθένας έλεγε τα δικά του κι όλοι μαζί εννοούσαν πως δεν έχει τίποτα και κακώς τους απασχολώ...Αν μπορούσα να βγάλω μόνη μου διάγνωση τότε τί τους θέλουμε τους γιατρούς? Ήθελα να 'ξερα αυτοί παιδιά δεν έχουν? Δεν ανησυχούν για τα παιδιά τους? Πώς κατακρίνουν έτσι τους άλλους γονείς? Πώς είναι τώρα τα διδυμάκια σου?

Mama Eva χρόνια πολλά για αύριο για τον Νικόλα σου και την Νίκη, να είναι γεροί και να τους χαίρεσαι! Σου εύχομαι από σήμερα γιατί αύριο έχω αρκετές επισκέψεις και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να μπώ για να σου ευχηθώ... Πολύχρονοι λοιπόν!

Μπεμπούλη να χαίρεσαι τον μπαμπάκα σου!

Φιλάκια πολλά κοριτσάκια,

εύχομαι να κοιμηθούμε απόψε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα δικα μου νεα: Κολλησα ιωση απο τον Ιασωνα και ημουνα με 40 πυρετο επι τριημερο... με τον ξεσαλωμενο Ιασωνα να αναρρωνει μονοι μας στο σπιτι τις περισσοτερες ωρες της μερας... φρικη!!! Για να τα βγαλω περα κοντεψα να αυτο-δηλητηριαστω με αντιπυρετικα...

Ο Ιασωνας παλευει να μιλησει... δεν νομιζω οτι θα πει λεξεις μεμονωμενες εκτος απο αυτες που λεει ηδη. Κανει προτασει με 2-3 λεξεις, μου απευθυνει το λογο αλλο μονο απο το βλεμα και τις χειρονομιες του κατι καταλαβαινω. Οταν του απανταω σωστα ή του δινω αυτο που ζηταει χαμογελαει... Μαλον θα πρεπει να αφησω τις ανησυχιες για το ποτε θα μιλησει στην ακρη μεχρι να γινει 2μισι ετων οπως μου λενε οι περισσοτεροι. Κανει και διαφορα αλλα... συμβολικα και μιμητικα παιχνιδια. Ολα αυτα μεσα στις τελευταιες 5-6 μερες.

Διαβασα διαφορα απο τα νεα σας...

Για το βαρος που λετε... να με βαλετε κι εμενα στο club των σχεδον 80 κιλων. Δεν την επαθα απο την εγκυμοσυνη... 3 μηνες μετα τη γεννα ημουνα πιο αδυνατη και απο πριν. Μετα τα πρωτα γεννεθλια του Ιασωνα πηρα την ανηφορα... Εχω ηδη παρει 10 κιλα γιατι αρχισα το σοβαρο διαβασμα για να τελειωσω τη σχολη και αυτο παει πακετο με στελειωτη μεταμεσονυχτια σοκολατοφαγια... Δεν μπορω να σταματησω με τιποτα. Να δω που θα φτασω μεχρι το τελος του Γεναρη που ξεμπερδευω πια με ολα τα της σχολης. Ειναι και οι γιορτες που ερχονται... Ηδη δεν εχω ρουχα να βαλω... με βλεπω με τα ρουχα εγκυμοσυνης. Ραγαδες δεν εκανα καθολου απο την εγκυμοσυνη αλλα εχω μερικες ψηλα στα ποδια απο πολυ βαρος που πηρα και εχασα αποτομα πολυ παλιοτερα.

Αναστασια, καταλαβαινω τη φρικη σου με την κατασταση με το Δημο και τους παιδικους σταθμους... Τον Αυγουστο ειχα παει να γραψω τον Ιασωνα και μου ειχαν πει αποκλειεται! Χαλασα τον κοσμο, ενοχλησα πολους και εκανα φασαριες στο δημο καθε μερα σχεδον για ολο το Σεπτεμβριο. Τελικα 1η Οκτωβριου τον πηραν. Ηταν και οι δημοτικες εκλογες στη μεση βεβαια και αυτο οπωσδηποτε βοηθησε... Α! ρε ελαδαρα με τα ωραια σου... χαλια!!! Θα σου ελεγα αν εχεις κουραγιο για παρακαλια και απειλες να μην τα παρατησεις! Ενοχλησε κοσμο, δημαρχους, τον προεδρο των παιδικων σταθμων, τα τοπικα ΜΜΕ, το συνηγορο του πολιτη... μπορουν αν θελουν να παρουν ενα παιδακι σαν υπεραριθμο!

Βαγκ, τι παθατε? Χαλασε η δουλεια με τον υπνο των μικρων σου? Πως ξεκινησε? Δεν πολυκαταλαβα... Ηταν αρρωστουλικα αν θυμαμαι καλα... Μηπως πρεπει να ξαναρχισεις τη εκπαιδευση απο το πρωτο βημα και παλι? Κουραγιο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπηκα για μια γρηγορη καλημερα κ την κανω γιατι εχω δουλειες που με κυνηγανε .. :lol:

Καταρχην χρονια πολλα στους εορταζοντες παιδια !

Να τους χαιρομαστε οοοοοολους !

Χτες κοιμηθηκαμε σερι :shock: απο τις 9 μεχρι τις 6 το πρωι ..Ομως απο εκεινη την ωρα δεν ξαναεκλεισε ματι ..Τωρα την εβαλα πριν λιγο για υπνακο εκτος προγραμματος γιατι κουτουλουσε ..

ΕΜεις επισης αποκτησαμε παλι απεργια πεινας στο ..μενου..Δεν πινει γαλα παρα ελαχιστο κ οσο για φαγητο ελαχιστες κουταλιες ..Ελπιζω να βγαζει δοντι γιατι αν αρχισει παλι χουρχουρισματα θα παρω τα ορη ..

Καλημεραααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!

ΝΙΚΟΛΕΣ ΚΑΙ ΝΙΚΟΛΕΤΕΣ να ειστε ολοι καλα!

Περαστικα Αγγελικη! και εμεις ακομα δεν αναρρωσαμε πληρως. τα μωρα μετα το πισογυρισμα που εκαναν το Σ/κ ειναι καλυτερα σημερα.ευτυχως το νυχτερινο υπνο δεν τον χαλασαν ΚΑΘΟΛΟΥ! ακομα και οταν ο Σπυρος εβηχε. απλα τα εχω με τον αντρα μου που οταν ειναι σπιτι τους καλομαθαινει και τους δινει οτι θελουν για να μη γκρινιαζουν και μου χαλαει το προγραμμα. γι'αυτο φοβαμαι πως σε λιγο καιρο που γυρναω στη δουλεια θα γινει μπαχαλο! στη μαμα μου εχω εμπιστοσυνη. ειναι αυστηρη. και τηρει προγραμμα. η πεθερα, στον κοσμο της... μην τυχων κλαψουν!

στολισαμε και εμεις χθες! εβαλα και τραγουδια χριστουγεννιατικα για ατμοσφαιρα... ο Σπυρος να φωναζει και να τσιριζει γιατι δεν του εδινα να παιξει με τα στολιδια! ευτυχως το μινι δεντρακι μας, που το πηραμε προπερσυ που δεν ειχα ορεξη για στολισμους ( ηταν λιγο πριν αρχισουμε διαδικασιες για εξωσωματικη) το αφησα στολισμενο περισυ και το κλεισαμε σε μια σακουλα σκουπιδιων! ετσι φετος ηταν ετοιμο!!! ακομα και τα λαμπακια ηταν στη θεση τους!!! :lol: μονο τη γιρλαντα στο τζακι στολισα...

Νασια και η κουμπαρα μου που πηγαν τη δικια τους μες τη νυχτα γιατι εκλαιγε οτι πονουσε η κοιλια της, στο Λοιμοδων μονο που δεν τους εβρισαν! η μικρη πριν λιγο καιρο ειχε νοσηλευτει, οποτε εβλεπε ασπρη ποδια και φωναζε. τι κακομαθημενο το ειπαν, τι να κανετε και 2ο να μην ειναι ετσι αυτο, κλπ κλπ. και τι μας τη φερατε κλπ κλπ. τελικα τους εστειλαν στο Γεννηματα για παιδοχειρουργο. ευτυχως δεν ηταν τιποτα. η μικρη δεν ειχε κανει κακα στον παιδικο οπως κανει παντα, αλλα η δεσκαλα δεν το ανεφερε, και πονουσε γι'αυτο η μικρη. τη βαλανε ενα υποθετακι και σε 5΄ φωναζε γρηγορα γρηγορα κακα!!! και δεν προλαβε η δολια και τα εκανε στο πατωμα!!!

καλα να περασετε οσες γιορταζετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια καλησπέρα,μια ερώτηση,ξέρει κάποια που μπορώ να βρω  μπομπονιέρες με θέμα την ταινία ice age;Γιατί στο ίντερνετ όπου έχω κοιτάξει είναι εξαντλημένες.Εχω χρόνο ακόμα,είναι για τον Οκτώβρη.
    • @elbe δεν πρόλαβα να διαβάσω ακριβώςς τι ρωτάς.  Γενικά έχω χαμηλά αιμοπετάλια, στην εγκυμοσύνη όταν ήμουν  39+5 ειχα γυναικολόγο και είδαμε ότι τα αιμοπετάλια πέσανε ακόμα πιο πολύ , με έστειλε στην κλινική και 40 ακριβώς μπήκα για πρόκληση (μένω Γερμανία και δεν κάνουν με το καλημέρα καισαρική) παλέψαμε μήπως και δεν προλάβουμε να γεννήσω χωρίς καισαρική αλλά εμένα δε με έπιασαν πόνοι κτλ το βράδυ είχα ανεκτους πόνους αλλά 0 διαστολή και καμιά εξέλιξη κάνανε συνεχως αιματολογικές εξετάσεις το πρωί εφόσον έγινε επανέλεγχο στις αιματολογικές είδαμε ότι έπεφταν και άλλο τα αιμοπετάλια δεν μας επαιρνε να περιμένουμε. Οπότε μπήκα για καισαρική με τον τελευταίο επανέλεγχο αίματος να μου δίνει το οκ για επισκληριδειο αλλιώς έπρεπε να έκανα ολικη νάρκωση.  Και το πιο παράλογο απ' όλα στην δεύτερη μου εγκυμοσύνη δεν είχα θέμα με τα αιμοπετάλια 🤷 ήταν σε όρια ακόμα και για φυσιολογικό τοκετό . 
    • Αχ έχεις μια γλυκούλα καραμέλα 🍬 βήμα βήμα και τσουπ φτάσαμε στην αγκαλίτσα μας να έχεις το κοριτσάκι σου.   
    • μηπως καθυστερήσει να μου τα στείλει...και γεννήσω και δεν τα έχω...πιο πολύ για το πως θα βγω απο την κλινική χωρίς κάθισμα 🤷 θα πρέπει αναγκαστικά να αγοράσω μετά!
    • Καλησπέρα και καλή επιτυχία σου εύχομαι!!! Εγώ έχω μία άλλη περίπτωση συγγενούς ανωμαλίας, έχω δίκερο μήτρα που είναι χωρισμένη σε 2 κοιλότητες. Όσους γυναικολόγους είχα επισκεφθεί μου έλεγαν ναι θα κάνεις παιδί αλλά θα έχεις 2-3 αποβολές μέχρι να ανοίξει λίγο η μήτρα! Ταλαιπωρη΄θηκα αρκετά και άλλαξα 4 γιατρούς μέχρι να καταλήξω στον τωρινό. Στο μεταξύ είχα 4 αποβολές και ανακαλύψαμε και μία αδυναμία στο σπέρμα. Εν τέλει έχω τώρα την κόρη μου, 15 μηνων, με φυσική σύλληψη! Είμαι τώρα 40 ετών, ελπίζω να σου έδωσα θάρρος!!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...