Μετάβαση σε περιεχόμενο

καταρεω...


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια............τι να πω??????????Ευα μου υπομονή............

Σας διαβάζω συνέχεια και σας έχω ξαναγράψει αν θυμάστε.Έχω ένα μωράκι σχεδόν 6 μηνών που δεν κοιμάται το βράδυ ξυπνάει 3-4 φορές βυζί και ξανακοιμάται...........κάποτε δεν του δίνω βυζί και ξαπλώνει ανάμεσα μας και κοιμάται...........Εγώ θέλω να τον πάμε στο δωμάτιο του ο άντρας μου δε θέλει :evil::evil::evil::evil:

Με τα αποτελέσματα που είχε ο ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ με τον Σπύρο είπα να πάρω κ γω το βιβλίο.......το διάβασα.....λογικά μου φαίνονται όσα λέει..........η πράξη με φοβίζει...............ο άντρας μου δεν αντέχει με τίποτα να τον ακούει να κλαίει θα κλαίνε μαζί!!!!!!!!!!!!Νομίζω πως και σ' αυτό θα αποτύχουμε............

Πρέπει πρώτα να μετακομίσει στο δωματιο του και δεν ξερω πότε θα γίνει αυτό.........πρέπει να κοιμηθούμε όμως.............

Ευα μου κ συ νομιζω πως πρεπει να το εφαρμοσεις μπας και ηρεμήσει ο αντάρτης σου............με όλο το θάρρος...........

Υπομονή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 964
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλως την marinah ! Τι κανεις καλη μου , πως τα παει το μικρο σου ? Καιρο ειχαμε να δουμε νεα σου ..Οσο για την μετακομιση του μωρου στο δωματιο του καντε το τωρα μην το καθυστερεις ..Εμεις που την πηγαμε στο δωματιο των κοριτσιων πριν λιγο καιρο , δηλαδη 9 μηνων κ κατι εχουμε δεινοπαθησει ..Οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο η γνωμη μου ..Σε τελικη αναλυση μεινε για λιγες μερες στο ιδιο δωματιο μαζι του κ βλεπεις ..Αυτοι οι αντρες πλεον δεν αντεχουν το παραμικρο αυτο νομιζω ..Η συμμετοχη τους σε εκπαιδευση κ γενικα στα δυσκολα ειναι μηδαμινη εως ανυπαρκτη ..Αντε γιατι εχω φορτωσει με τον δικο μου ..Πεστε μου ρε κοριτσια τι ζορι τραβανε τελικα αυτοι ? Τιποτα μα τιποτα ..Ουτε κυοφορουν , ουτε ..περιοδευουν , ουτε γεννανε , ουτε θηλαζουν , ουτε γινονται ελατηρια ολη μερα για να καλυψουν αναγκες σπιτιου παιδιων δουλειας κτλ ..Αντε να τα παιξουν λιγακι κ αυτο ειναι ολο ..Αντε να τα ταισουν κ καμια φορα ..αντε να τα πανε κ καμια βολτα ..Κατα τα αλλα τι ? Φιλικη συμμετοχη ,γκεστ σταρ δηλαδη ..

Χριστε μου τι εχω παθει σημερις ...

Καλως κ την Κ147 , Περαστικα σας κ σας ..ειναι η εποχη της μυξας τελικα ..Υπομονη καλη μου κ συ..Εμενα το προηγουμενο σκ ηταν αρρωστος κ ο Νικος κ ειλικρινα προτιμω να εχω κ τα τρια μου παιδια συναχωμενα παρα να ειναι αυτος ..Βαλτε με το μυαλο σας ..Ειναι γκρινιαρης οταν αρρωσταινει ..στο τελος του ειπα μηπως να σου βαλω κ σενα λιγο ορο στην μυτουλα ?

Κοριτσια που εφαρμοσατε το κοιμησου παιδι μου εχω ερωτηση ..Μια γνωστη της νονας της Σοφουλας μου εχει το βιβλιο κ ξεκιναει αποψε εκπαιδευση στον μικρο της ΞΑΝΑ. Ο μικρος ταλιμπαν της Γιωτας ετσι λενε την κοπελα ειναι κατι μερες μεγαλυτερος απο την δικη μου ταλιμπανεζα , κ ειναι πιστευω το ιδανικο ζευγαρι της αυπνιας ..Την μεθοδο ειχε δοκιμασει να εφαρμοσει κ πριν ενα μηνα ομως δεν τα καταφερε ..Εσεις που το κανατε μηπως μπορειτε να μας πειτε τι κανατε στην παρακατω περιπτωση γιατι αυτο ειναι το προβλημα της ..

Εφαρμοσε κατα γραμμα το μεταβατικο αντικειμενο με αρκουδακι πιπιλες κ μουσικο παιχνιδι κουνιας κτλ οπως επισης τους χρονους που λεει για να ηρεμισει το παιδι ..Το θεμα ηταν οτι καθε φορα που πηγαινε για να του πει τα γνωστα οτι η μαμα κ ο μπαμπας σ'αγαπανε πολυ κ σου μαθαινουν να κοιμασαι μοναχουλης με τον μπομπο τις πιπιλες κτλ κτλ , αντι να ηρεμει το παιδι εκλαιγε ολο κ περισσοτερο ..Το δοκιμασε μερικα βραδια ομως το ιδιο σκηνικο γινοταν ..Το παιδι γινοταν ολο κ πιο νευρικο ..Εχετε καμια συμβουλη να της δωσουμε ? Σημειωστε οτι ειναι το πρωτο της παιδακι κ τα χει δει ολα κ αυτη ..Επισης αποθηλασε εδω κ 2 μηνες περιπου ομαλα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ ωχ ωχ...........μη μου λες τετοια.............κι εγώ αυτό φοβάμαι...............να κλαίει σπαραχτικά και μετά να μην τον πάρεις αγκαλιά????????????? :cry::cry::cry::cry:

Καλη επιτυχία της εύχομαι αυτή τη φορά..........Ισως αν μπαινει στο δωματιο χωρις να μιλάει???????Μόνο να τη βλέπει?????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια φορα που μου εκλαψε πολυ ο σπυρος δεν του μιλησα κανονικα αλλα ψιθυριστα στο αυτι και τσουπ ηρεμισε

εν τω μεταξυ αν ξυπνησει κανενα βραδυ δεν του μιλαω κανονικα αλλα ψιθυριστα!!!

ευακι οσον αφορα τους γκεστ σταρ μια απο τα ιδια σκευτομαι κι εγω!!!!

να σας δωσω ενα παραδειγμα???

οταν ο σπυρος ξεκινησε φυσικοθεραπειες την πρωτη φορα ηταν πειπου 11 μηνων καπου λιγοτερο αν θυμαμαι καλα

μας ειχε δωσει η γιατρος ασκησεις να του κανω στο σπιτι...κλααααααμμα ο μικρος κλααααααμμα και ο μπαμπας...μου λεει λοιπον μια μερα 'δεν αντεχω αλλο να το βασανιζεις το παιδι αστο ησυχο' :o:o:o

εγω!!!! το βασανιζα!!!! εεεε ελεος!!!!!

μετα απο κατι μηνες μας εδωσε μια αλλη ασκηση και μου ειπε να την κανει ο αντρας μου γιατι εμενα δεν θα μου καθοταν....εεεε μονο εγω την εκανα τελικα ο λιγοψυχος δεν αντεχε

που να ηταν μεσα στο παιδων και να τον ακουγε να ουρλιαζει(οταν καναμε τις ασκησεις)

εκει θα τον παιρναμε σηκωτο :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

παντως κοριτσια ευτυχως που εμεις τον βαλαμε απο την πρωτη μερα που ηρθε σπιτι στο δωματιο του(βεβαια ηταν εντολη γιατρου γιατι επρεπε να ειναι σε ενα 'αποστειρωμενο' περιβαλλον) αλλα δεν διαμαρτυρηθηκε καθολου,εκατσα μαζι του 2 βδομαδεςκαι απο τοτε κοιμαται εκει μονος του εδω και 27 μηνες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα!

Λοιπον διαβασα το περιβοητο βιβλιο και εχω να καταθεσω τα εξης:

οκ ναι μια χαρα αυτα που λεει και οχι δεν ειναι τραγικα αλλα κατα τη δικη μου γνωμη αυτη η μεθοδος μπορει να εφαρμοστει σε παιδακια που καπως μπορεις να συννενοεισαι μαζι τους και οχι σε νεογεννητα βρεφη ή σε παιδακια που δεν μπορουν να αντιληφθουν αυτο που τους λες.Δηλαδη θα παω να εξηγησω στον 11μηνο γιο μου οτι θα κοιμαται με το αρκουδακι του το μομπιλο και την αφισα και θα καταλαβει;;;;απο τι;;;;;;;;απο τον τονο της φωνης λεει ο συγγραφεςας που πρεπει να εμπνεει σταθεροτητα.ε με συγχωρειται αλλα εγω δεν μπορω να ξερω πως να μιλησω σε ενα μωρο 11 μηνων για να κατανοησει εκεινη την στιγμη πως δεν τον εγκαταλειπω.κατα τ'αλλα νομιζω πως οσα λεει αψογα μπορει να εφαρμοστουν σε παιδια που εχουν αναπτυξει το λογο και την αντιληψη τους.και ειναι λογικο να εχει αποτελεσμα σε αυτα.οποτε εγω προσωπικα αναβαλω την εκπαιδευση μεχρι να μπορεσει ο γιος μου να φτανει στο σημειο πραγματικα να καθυσηχαζεται με αυτα που θα του πω.Θα κανω και ενα τελευταιο σχολιο για το βιβλιο.Με ξενισε λιγο ο τροπος που αναφεροταν στα παιδια.τα παρουσιαζε σαν τερατακια παμπονηρα που μονο τους στοχο εχουν να εκμεταλλευονται τους γονεος τους...επισης διεκρινα ενα ιδιαιτερα ειρωνικο υφος -συγκαλλυμενο με καποια δοση μλακ χιουμορ-ως προς τα παιδια σε πολλα σημεια.

Αυτο που επελεξα να κανω εγω προς στιγμην συμβουλευομενη το βιβλιο ειναι να μειωσω τους υπνους που κανει μεσα στην ημερα.Εχθες ειχαμε αποτελεσμα για να δουμε και σημερα...

Να συμβουλευσω τη φιλη μας με το 6 μηνων μωρακι να το παει σιγα σιγα στο δωματιο του ειναι καιρος τωρα πια και το εχεις καθυστερησει.Δεν υπαρχει πια λογος να κοιμαται στο ιδο δωματιο με εσας.καντο οσο ειναι νωρις γιατι μετα ισως αντιμετωπισεις δυσκολιες απο την αποψη προσαρμογης του παιδιου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,

η Μαρία για πρώτη φορά εχθές κοιμήθηκε όοοοολο το βράδυ χώρις να ξυπνήσει ούτε μία φορά, το πήγε σερί από τις 11 (άργησε λιγάκι να κοιμηθεί) μέχρι τις 7μιση... Δεν το πίστευα όταν είδα το ρολόι το πρωί...Λες και κατάλαβε ότι ο μπαμπάς της θα σηκωνόταν πολύ πρωί και τον άφησε να ξεκουραστεί!!!!!

Μακάρι να το ξανακάνει και απόψε γιατί όλη μέρα είχα χίλιες δουλειές να κάνω και είμαι ψόφια στην κούραση.

Πάντως και εμείς αργήσαμε να την βάλουμε σε δικό της δωμάτιο (9μιση- 10 μηνών κι αυτό γιατί δεν ήθελε ο άντρας μου να κοιμάται μόνο του το παιδί) και τώρα το μετανιώνω γιατί δυσκολεύεται να συνηθίσει με αποτέλεσμα το μεγαλύτερο μέρος της νύχτας να το περνάει στο δικό μας κρεβάτι...αλλιώς την "βγάζουμε" κόβοντας βόλτες μες τη νύχτα σαν τους βρικόλακες!

Πασχαλάκι το βιβλίο δεν το έχω πάρει ακόμα αλλά απ'ότι κατάλαβα μάλλον εφαρμόζεται καλύτερα στα πιο μεγάλα (από τα δικά μας) παιδάκια? Μέχρι τότε όμως δεν θα έχουν ήδη αποκτήσει συνήθειες που δύσκολα θα κοπούν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νασια μου συμφωνω πως οσο συνεχιζεις κακες συνηθειες στα παιδια τοσο δυσκολοτερο ειναι να κοπουν οσο μεγαλωνουν.Σιγουρα πρεπει να κοπουν οσο πιο νωρις γινεται.Απλα η ενσταση μου ειναι πως για ν ακοπουν με το σωστο τροπο που υποδεικνυει ο συγγραφεας πρεπει το παιδι να μπορει να αντιληφθει αυτο που κανεις και ασφαλως ο γονιος να ναισιγουρος πως μπορει να μεταδωσει στοπαιδι του αιθημα ασφαλειας.Απλα εγω προσωπικα πιστευω πως ο Μακης σε αυτη τη φαση δε θα μπορεσει να κατανοησει αυτο που θα πρισπαθησω να του διδαξω.Νομιζω πως πρπει να μεγαλωσει λιγο ακομα(οχι βεβαια να φτασει 3 χρονων).Πιστευω ομως οτι ενα παιδι ας πουμε 15 μηνων θα μπορεσει να κατανοησει καλυτερα τη μεθοδο που προτεινει το βιβλιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλάκι νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο, μάλλον πρέπει να περιμένουμε λίγο καιρό ακόμα για να είμαστε σίγουρες ότι τα παιδιά μας θα καταλάβουν για ποιό λόγο γίνεται όλο αυτό και να μην νιώσουν ανασφάλεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω τους εκανα την εκπαιδευση οταν ηταν 10μηνων. και καταλαβαιναν μια χαρα! ειναι πιο εξυπνα απ'οτι φανταζομαστε και καταλαβαινουν πολλα περισσοτερα...

οταν περασε η εκπαιδευση και κοιμοταν καλα, αρχισα να ειμαι λιιιγο πιο ελαστικη και το πηραν χαμπαρι και πηγαν να αρχισουν τα χαζα παλι!

επισης και τα δικα μου τις πρωτες μερες οταν εμπαινα εκλαιγαν περισσοτερο. τοτε μονο εμπαινα, μαζευα οτι πιπιλα κλπ ειχαν εξφενδονισει τα εβαζα στο κρεβατακι και εφευγα. οσο μεγαλωναν τα μεσοδιαστηματα τοσο ηρεμουσαν...

η ξαδερφη μου το εφαρμοσε στην 3,5μην κορη της και σε 2 μερες την θηλαζε 20:30, ξανα ξυπνουσε γυρω στις5, την ξαναθηλαζε και ΑΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΤΑ ξανακοιμοταν, ενω πριν επρεπε να κοβουν βολτες καμια ωρα να την κουναει...

οσο για τους μπαμπαδες..... θα πω για τη δικη μου περιπτωση. βοηθαει πολυ στο σπιτι. στις δουλειες, στα ψωνια. και στα μωρα δε λεω. αλλα νομιζω πως δεν εχει αντιληφθει ακομα οτι αλλαξαν οι προτεραιοτητες μας πια! δεν ειμαστε μονοι! δεν μπορουμε να ρυθμιζουμε τη μερα συμφωνα με τις δικες μας αναγκες! τσατιζεται οταν δεν μπορει να κανει αυτο που θελει τη στιγμη που το θελει! του τα λεω βεβαια ενα χερακι οταν το παρατραβαει και συνετιζεται για καποιο διαστημα...

αυτα...

περαστηκα στα αρρωστα διδυμακια...

καλο Σαββατοκυριακο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω την μεθοδο την εφαρμοσα μονη μου

ο αντρας μου δεν διαβασε καν το βιβλιο αλλα μου ειπε οτι ειναι μαζι μου σε οτι κανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vagman μου εσυ που το περασες το σταδιο της εκπαίδευσης εκλαιγαν πολύ??????????Αυτό το φοβαμαι πολύυυυυυυυυυυυ να ην σπαράζει από το κλάμα............και έμπαινες και δεν τους μιλούσες??????????Και σταματούσαν?????????

Σίγουρα πρέπει να πάμε στο δωμάτιο μας............σήμερα αύριο θα το κάνουμε.............απλά φοβάμαι που θα ξυπνάει συνέχεια και θα πηγαίνω για θηλασμό........... σαν το Βεγγο θα τρεχω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινα σαν το Βεγγο θα τρεχεις ουτως ή αλλως....

καλο κουραγιο σε δινω, ε;;;

αλλα εμεις το σκεφτηκαμε και ειπαμε να τρεξουμε για καποιο διαστημα, αλλα με καποιο σκοπο. με καποια προοπτικη. οχι να τρεχουμε για να τρεχουμε.

τα μωρα στην ουσια δεν κλαιγανε οπως οταν πχ πονανε κλπ. φωναζανε με νευρα. κυριως ο Σπυρος. το ποσο, ειναι ανλογα με το παιδι. παντως την 3 και 4η μερα εκλαιγα μαζι τους. γιατι τις πρωτες 2 απο την κουραση, ημουν πολυ σταθερη, μετα αρχισα να σπαω, με εδωσε δυναμη ο αντρας μου οτι θα τα καταφερουμε και αρχισαν ηδη να βλεπω σημδια βελτιωσης που μου εδιναν δυναμη. το ξερω οτι δεν ειναι ευκολο. ποια μανα ετσι απλα βλεπει το παιδι της να φωναζει-κλαιει και να μην παει να το αγκαλιασει. αλλα ηταν για το καλο ολων μας. και τα αποτελεσματα τα ειδαμε αμεσα. το ποσο ηρεμα ειναι και τη μερα, το ιδιο και εμεις. το οτι δεν αρχιζω να αγχωνομαι οταν αρχιζει να σκοτεινιαζει για το πως θα περασουμε το βραδυ Παναγια μου!!!! ακομα και που αρρωστησαν, εβηχαν, κοιμηθηκαν κανονικα!

και μια ακομη επιτυχια...

πριν λιγο μιλησα με τη φιλη μου στην Αθηνα που γενναει με το καλο τον Ιανουαριο και μου ειπε οτι το ζευγαρι συναδελφου του αντρα της, που τους χαρησαν το βιβλιο, γιατι ειχαν να κοιμηθουν 10 μηνες με τα διδυμακια τους, επιτελους κοιμουνται ολο το βραδυ σαν πουλακια!!! μεσα σε 5 μερες!!! τους συναντησαν σε ενα γαμο και η κοπελα ηθελε να τους αγκαλιασει για το καλο που τους κανανε! και ηταν λεει τοσο καλα παιδακια και ηρεμα στο γαμο, ενω πρωτα ηταν θηρια!

Ευα που εισαι;;;;; αντεχεις;;;; ολες ειμαστε μαζι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το χθεσινό βράδυ ήταν μια μεγάλη αποτυχία τελικά...

Είχα μία κρυφή ελπίδα ότι ίσως να κοιμόταν σερί πάλι όπως προχθές αλλά...μπααααααα! Ξύπνησε 2-3 φορές κλαίγοντας (φυσικά) ώσπου αναγκαστήκαμε να την πάρουμε ΠΑΛΙ στο κρεβάτι μας.

Κι εγώ δεν αντέχω όταν κλαίει και την παίρνω αγκαλιά αμέσως, μου πονάει η ψυχή μου να την αφήνω να κλαίει...δεν το αντέχω, αλλά μου φαίνεται ότι το εκμεταλλεύονται και λιγάκι τα σκατουλάκια μας!

Μήπως να το ξανασκεφτούμε για το βιβλίο συμπεθερούλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλακι εγω δε συμφωνω μαζι σου σε 2 σημεια κυριως...

Το ενα ειναι το τι καταλαβαινει ενα παιδακι 11+ μηνων. Απο 8-9 μηνων καταλαβαινουν πολλες λεξεις. Μερικες απο αυτες ειναι λεξεις που χρησιμοποιουνται πολυ συχνα οπως μαμα, μπαμπας, κουνια, μονος σου, κοιμασαι ή κανεις νανι, πιπιλες, αρκουδακι (αν εχει και ονομα το αρκουδακι και αυτο)... Τωρα λεξεις οπως μομπιλο ή αφισσα που πιθανον να μην τις εχει ξανακουσει, τις αντικαθιστας με λεξεις οπως ζωγραφια, εικονα, παιχνιδακι που κρεμεται, στολιδι...

Η λεκτικη κατανοηση σε συτες τις μικρες ηλικιες λιγο εχει να κανει με το αν μιλαει ενα παιδακι ή ποσσες λεξεις λεει.

Και το αλλο σημειο ειναι οτι αν καθυστερησεις την εκπαιδευση υπνου θα καταλαβαινει καλυτερα. Ενω συμφωνω στο οτι θα καταλαβαινει καλυτερα με προβληματιζει το γεγονος οτι οσο περισσοτερο καιρο μαθαινει τη λανθασμενη συνηθεια του υπνου τοσο περισοτερο συνηθιζει αυτην και τοσο δυσκολοτερο ειναι να την αλλαξεις.

Μου εδωσες ακομα την εντυπωση πως δεν σου αρεσε και τοσο το χιουμορ και ο τροπος γραφης του βιβλιου αλλα αυτο ειναι καθαρα προσωπικο θεμα. Εμενα ο τροπος αυτος με χαλαρωσε και με βοηθησε να το διαβασω πιο ευκολα ενω ημουνα επι 7 μηνες σχεδον αυπνη.

Αυτα δεν τα γραφω για να σου αλαξω γνωμη αλλα εντελως φιλολογικα. Οπως λεει και το βιβλιο απο τη στιγμη που δεν νιωθεις ασφαλης και βεβαιη γι αυτη τη μεθοδο, δεν πρεπει να την εφαρμοσεις γιατι δεν θα εισαι σε θεση να μεταδωσεις την ασφαλεια που χρειαζεται στο παιδι για να αποδωσει η προσπαθεια και θα ειναι τζαμπα ο κοπος και ταλαιπωρια ολων σας.

Εγω θα την εφαρμοζα στην ηλικια των 11+ μηνων χωρις δισταγμο αν την ηξερα τοτε. Για νωριτερα παντως δεν ειμαι σιγουρη... αλλα για αλλους λογους και οχι κατανοησης της γλωσσας και της μεθοδου απο το παιδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδω ειμαι κ γω ..

βρε κοριτσια τι θα γινει με τα μικρα μας ..Θεωρω οτι η δικη μου εχει κακομαθει σε υπερτατο βαθμο..Οσο για το αν αντεχω πλεον ? Οχι δεν εχω αλλες δυναμεις για να την παλεψω ..Την αφηνω πλεον να κλαψει αρκετα πριν παω κοντα της ..οταν ξερω οτι ειναι χορτατη , καθαρη κ γενικα δεν τις φταιει τιποτα θεωρω οτι απλα τρωγεται με τα ρουχα της γιατι ετσι εχει μαθει ..Καιρος λοιπον να το αλλαξω αυτο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως την Ευα! Πως τα πατε? Ζορια βλεπω...

Κι εμεις ειχαμε μια νεα εξελιξη απο χθες... κοιτα!

post-1311-13873934649868_thumb.jpgΕικόνα0267.jpg[/attachment:2iwyt10b]

Εικόνα0268.jpg[/attachment:2iwyt10b]

Δεν μιλησε και δεν εκλαψε ουτε εκανε τον παραμικρο θορυβο αλλα οταν ξυπνησε το πρωι ηρθε και χτυπησε την πορτα του δικου μας δωματιου και επειδη ημουνα προγραμματισμενη να ακουσω την ενοεπικοινωνια, δεν ξυπνησα. Φροντισε ομως ο Ιασωνας να σηκωθει στις μυτες των ποδιων, να ανοιξει την πορτα και να ορμησει στο κρεβατι μας. Κεραυνος με βαρεσε...

Τωρα πρεπει να βγαλω εντελως το καγκελο της κουνιας του (μη σπασει και κανενα κεφαλι) και να ξαναδιαβασω τι λεει το βιβλιο για τα παιδακια που κοιμουνται σε κρεβατι και οχι σε κουνια...

post-6-13873935484022_thumb.jpg

post-6-13873935484599_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια εσυ που το κατεχεις το θεμα υπνος σε κρεβατι, δωσε καμια συμβουλη...

Α! Ουτε και ο δικος ηθελε να διαβασει το βιβλιο (μου ειπε να του γραψω σε ενα χαρτι τα συμαντικα...) αλλα υποχρεωθηκε να το κανει οταν του ειπα οτι θα πει καμια χαζομαρα οσο εγω και ο Ιασωνας εκπαιδευομαστε με το νεο τροπο υπνου και θα τα παρατησω εντελως αλλα επειδη θα ειναι δικη του η ευθυνη για την αποτυχια, δε θα ξανασηκωθω απο το κρεβατι νυχτα που να χαλαει ο κοσμος και θα φαει ολο το ξενυχτι μονος του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια να ρωτησω κατι ..

Ας υποθεσουμε οτι ξεκιναω αυριο την μεθοδο με την μικρη..Εχω μιλησει με κορες & μπαμπα ο οποιος βεβαια ειναι λιγο αρνητικος για το ολο θεμα να υπογραμμισω ..( εμ βεβαια , αν σηκωνοταν κ αυτος καθε μια ωρα θα του ελεγα εγω πως θα ηταν ..)

Εχω τα μεταβατικα αντικειμενα κ εχω διαλεξει κ ονομα για μια μικρη καμιλοπαρδαλιτσα κιτρινη πολυ γουστοζικη , θα την βγαλω Ντιντα..μην γελατε ..

Λοιπον θα ξεκινησω ως εξης κ πεστε μου αν ειμαι οκ ..Οταν ξεκιναει σπιτι μας η διαδικασια υπνου κ αφου εχουμε τελειωσει τα μπανια μας πινουν οι μεγαλες το γαλα τους , πανε τουαλετα κ πλενουν τα δοντακια τους .Εν τω μεταξυ η Αριαδνη βαζει τα πιτζαμακια της κ ετοιμαζεται κ το δικο της γαλα ..Μεχρι τωρα της το εδινα στο κρεβατι της ομως τωρα δοκιμαζω να το πιει παρεα με τις αλλες ..Μετα δινουμε φιλακι στον μπαμπα κ τα κοριτσια πανε για υπνο..Λεω τον τελευταιο καιρο στην μικρη το ιδιο πραγμα για να καταλαβαινει οτι μετα απ'ολα αυτα πηγαινουμε για υπνο.Της λεω Αριαδνη παμε τωρα να κανουμε νανι στο δωματιο σας με τις αδερφουλες σου στα κρεβατακια σας ..Η πλακα ειναι οτι ακολουθει μπουσουλωντας ..Βαζω τις μεγαλες , σκεπαζω φιλαω , ξανασκεπαζω , ξαναφιλαω λεω καληνυχτα ..Πηγαινω στην μικρη κ θα της πω αυτα που γραφει το βιβλιο , οτι την αγαπαω πολυ γι'αυτο θα της μαθω να κοιμαται σαν τις αδερφουλες της παρεα με την καμιλοπαρδαλι σου την Ντιντα , τα πιπιλακια σου κ τον λαγο σου ( αφηστε εχει κολλημα με τον συγκεκριμενο λαγο απο νεογεννητο ..)Θα την φιλισω , θα την σκεπασω κ θα βγω απο το δωματιο ..Μεχρι εδω καλα ?

Με το που θα βγω εξω απο το δωματιο θα σηκωθει σιγουρα ορθια στα καγκελα του κρεβατιου της , ειτε θα μουρμουριζει ηρεμα , ειτε θα παιζει με το λαγουδακι ..Μετα απο λιγο θ'αρχισει να γκρινιαζει ..Θα μπω στον προβλεπομενο χρονο κ θα της πω την ιδια ιστοριουλα κ θα βγω ..Θα σηκωθει παλι ορθια κ θα κανει τα ιδια ..Εγω θα περιμενω παλι με το χρονοδιαγραμμα για να την ξαπλωσω κτλ ..Ειμαι ενταξει μεχρι στιγμης ? Για πειτε μου ..

Βαγκμαν θα συμφωνησω μαζι σου , θεωρω οτι στην ηλικια 10-11 μηνων καταλαβαινουν αρκετα πραγματα ..

Λοιπον κοριτσακια μου ..πειτε μου πως σας φαινεται η παραπανω περιγραφη ? Οποιαδηποτε παρεμβολη κ ιδεα θα την εκτιμουσα ιδιαιτερα !

Δεν εχω νεα ρε γμτ απο την κουμπαρα μου για το τι εκανε η Γιωτα με τον μικρο , που θα ξεκινουσε χτες ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικη μου ο δικος μας μολις εχθες εγινε 11 μηνων.Μπορει να καταλαβαινει καποια πραγματα και λεξεις, το θεμα ειναι οτι εγω δεν μπορω να ξερω αν γινεται αυτο και σε πιο βαθμο-τουλαχιστον ακομα-μονο υποθεσεις μπορω να κανω.Κατα συνεπεια δεν μπορω να νοιωσω ασφαλεια και να μεταδωσω το ιδιο και στο παιδι.αλλιως ειναι να ναι λιγο -επαναλαμβανω λιγο μεγαλυτερο.τοσο οσο να μπορω να αντιληφθω τι πραγματικα καταλαβαινει και τι οχι.

ναι το χιουμορ του συγγραφεα παντα κατα τη δικη μου αποψη λιγο ατοπο με υφος σαρκαστικο(θελοντας να διακωμωδησει;;;;την κατασταση που τοσο καιρο βιωναν οιγονεις).εμενα με εκανε να νοιωθω λιγο "κοροιδο"που τοσο καιρο πηγαινω οποτε με φωναζει ο Μακης.

Ελπιζω να ξεπερασετε τη νεα κατασταση με το πηδημα απο την κουνια!πολυ γελασα με τις φωτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευα μια χαρα το εχεις σχεδιασει. Μονο που το βιβλιο λεει για 10 λεπτα πριν τον υπνο ενα ηρεμο παιχνιδι ή παραμυθι... σαν μεταβαση απο το φαγητο στον υπνο. Ολα τα αλλα μια χαρα... Καλη επιτυχια αν ξεκινησεις αποψε! Θελει λιγη δυναμη στη αρχη... αλλα νομιζω πως θελει περισσοτερη δυναμη το να συνεχισεις να ξενυχτας με τετοιους ρυθμους. Μακαρι να αλαξουν τα πραγματα το συντομοτερο...

Πασχαλακι, εμενα δεν καταφερε ο συγγραφεας να με κανει νιωσω κοροιδο γιατι πολυ απλα ενιωθα ηδη ετσι και η ιδεα μηπως νιωθει ο Ιασωνας ανασφαλεια ή φοβο μου ειχε περασει προ πολλου. Ετσι κι αλλιως μονο οταν θα εισαι εσυ ετοιμη ειναι η καλυτερη στιγμη για να κανεις κατι... Μεχρι τοτε υπομονη!

Για τη μεγαλη αποδραση μετα το πρωτο σοκ, αισθανθηκα πολυ τυχερη που αποφασισε να μπουκαρει στο δωματιο και δε σκεφτηκε τιποτα αλλο να κανει πρωτα... να τρεχουμε... Και δεν ειχε δωσει κανενα σημαδι το ατιμο οτι προσπαθει να κανει τετοιο. Ετσι ξαφνικα του 'ρθε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επιτελους φτιαξαμε το ιντερενετ..θα τα λεμε καθημερινα πια...

ευα μου ενα θα σου πω...βγαζει 4 τραπεζιτες ολους μαζι...μπορεις να καταλαβεις τι γινεται απο το πρωι μεχρι το βραδυ?????

ολη μερα γκρινια..ολη μερα κολλημενη πανω μου...διαβασε ο αντρας μου οτι για να κοιμαται το μωρο ευκολα πρεπει να μαθει να ειναι οσο το δυνατον περισσοτερο στο δωματιο του,αν γινεται κ το βραδινο γαλα να το πινει εκει,ωστε να ειναι ενας χωρος οικειος κ οχι ενας χωρος αποχωρισμου απο τους γονεις(μονο για υπνο ).οποτε πηγα ολα τα παιχνιδια στο παιδικο,ειμαστε ολη μερα εκει,τρεχω σαν το βεγγο απο την κουζινα στο παιδικο γτ δεν καθεται καθολου μονη της..κ το βραδυ ξυπναμε 5-6 φορες...

καλη φαση!!!!!

καλα εκανες κ αποφασισες να ακολουθησεις τη μεθοδο..συντομα θα διαβασω κ εγω το βιβλιο..να περασει λιγο αυτη η φαση με τα δοντια κ θα γινει κ αυτο..

εγω εχω κρεμασει σε αλυσιδακι την πιπιλα πλεον οποτε την βρισκει μονη της..το κυπελλακι με το νερο ειναι διπλα της οταν πεσει για υπνο..το μαξιλαρακι που παιρνει αγκαλια επισης...

κ εμεις ακολουθουμε αρκετα βηματα του βιβλιου κ ας μην το εχουμε διαβασει...

καλη επιτυχια ευχομαι κ καλο κουραγιο σε ολες μας!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α επισης με ενδιαφερει να μου πεις τους λογους που δε θα το εφαρμοζες σε ενα παιδι κατω των 11 μηνων.

Ειναι μεγαλη κουβεντα... Παντως σε γενικες γραμμες εχει να κανει με το αγχος του αποχωρισμου, το δεσμο που πρεπει να αναπτυξει με ασφαλεια ενα παιδι με τη μητερα του και το οτι το τμημα της προσωπικοτητας που χτιζεται σε αυτη την περιοδο ειναι κατι που δεν αλλαζει ευκολα γιατι δεν υπαρχουν ξεκαθαρες αναμνησεις για να επεξεργαστει αργοτερα το ατομο αλλα μονο μια εντυπωση που του μενει για το πως ειναι ο κοσμος και βασιζει καποια σημαντικα στοιχεια της προσωπικοτητας του σε αυτη τη θολη εντυπωση. Αυτα για μεχρι 12 μηνων... εγω θα εκανα και ενα σκοντο, να αλλαξω τακτικη απο τους 11μισι μηνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια :) Εμείς ακόμα άρρωστοι,παρόλα αυτά οι αγάπες μου έχουν πολλή πλάκα.... έχουν συνηθίσει τον ορό και σκάνε στα γέλια κάθε φορά που με βλέπουν με τη σύριγγα :roll: Μιλάμε για πολύ γέλιο....

Δεν έχω καμιά διάθεση να μπω στο μέσο της διαμάχης σχετικά με το βιβλίο, ευτυχώς δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερα προβλήματα με τον ύπνο των παιδιών. Πρέπει όμως να σας πω ότι από την πρώτη μέρα που μπήκαν τα παιδιά στο δωμάτιό τους, όταν έκλεισαν τον 5ο μήνα, επέλεξα να τους μάθω να κοιμούνται μόνοι τους, όσα δρομολόγια και αν σήμαινε αυτό για μένα κάθε βράδυ. Φυσικά δεν άφησα ποτέ τα παιδιά μου να κλάψουν, σκεφτείται ότι στην ουσία είχα την αποκλειστική ευθύνη και διπλό άγχος αφού ο άνδρας μου έρχεται λόγω δουλειάς μόνο τα Σαββατοκύριακα σπίτι. Σήμερα τα μικρά μου κοιμούνται μόνα τους το καθένα στην κούνια του, με τα αρκουδάκια τους και τα νανουρίσματά τους, χωρίς αντιρρήσεις. Φυσικά υπάρχουν βράδια που μπορεί να έχουν κάποια ενόχληση, όμως ξανακοιμούνται σύντομα τις περισσότερες φορές χωρίς να χρειαστεί καν να τα σηκώσω, μόνο με πιπίλα. Περάσαμε Εύα μου και τη φάση της 1ης ανεξαρτητοποίησης, όταν ο Δημήτρης άρχισε να σηκώνεται μόνος του στην κούνια και σηκωνόταν πολλές φορές όρθιος κάθε βράδυ, περάσαμε και φάσεις με τα δόντια, και τώρα με ίωση και βήχα και συνάχι που τα ταλαιπωρεί... όμως δε μετανοιώνω ούτε στιγμή την απόφασή μου να έχουν από νωρίς το χώρο τους. Αν αυτό με κάνει κακιά μαμά τότε μάλλον είμαι ;) (αν και ακόμα τρέχω στο δωμάτιό τους κάθε φορά που κάνουν κιχ....) δε θα είχα το κουράγιο όμως να πολεμάω και κάθε βράδυ με δυο μικρά ταλιμπανάκια.... και φυσικά προτιμώ να έχω δυο παιδιά χαρούμενα και ανεξάρτητα που κοιμούνται και ξεκουράζονται πραγματικά. Και όσον αφορά τις αγκαλιές πιστέψτε με δε τους λείπουν, αντίθετα είναι δυό πολύ τρυφερά και χαδιάρικα παιδιά τα οποία μεγαλώνουν μέσα σε πολλή αγάπη από όλους, γονείς και παππούδες. Αυτά αφορούν τη δική μου εμπειρία.

Εύα μη φοβηθείς, η μικρή σου θα μάθει σύντομα τί πρέπει να κάνει αρκεί εσύ να είσαι σταθερή, ξέρει πως την αγαπάς και ότι σε έχει κοντά της κάθε φορά που σε χρειάζεται, πρέπει όμως και εσύ να έχεις τις αντοχές να λειτουργείς μέσα στην οικογένεια και την καθημερινότητά σου. Όλα θα πάνε καλά και οι κούκλες σου θα έχουν στο τέλος μια πολύ πιο χαρούμενη μαμά που θα απολαμβάνει τελικά όλες τις στιγμές με τα παιδιά της. :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...