Μετάβαση σε περιεχόμενο

καταρεω...


Recommended Posts

καλως ηρθες στο κλαμπ :lol: :lol:

ποσο ειναι το μωρακι σου??

ο θηλασμος τα εχει αυτα αλλα μην νομιζεις οτι και με το ξενο υπαρχει μεγαλη διαφορα!!

εμενα που επινε ξενο μεχρι να χρονισει ξυπναγε ανα 3ωρο(το πιο πολυ)για γαλα

μαρεσει που λενε οτι με το ξενο κοιμουνται πιο πολυ....

μηπως το ενοχλει κατι? η κοιλιτσα του ισως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 964
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα και απο εμενα

εχω περασει παλι μια νυχτα ..αλλο πραγμα..

απο τις 9 που πηγε για υπνο ξυπνησε δυο φορες μεχρι τα μεσανυχτα που την ταισα ξανα ..Μετα ξυπνησε στις 3 και ξανα στις 5 που εφαγε και απο τοτε ειναι μεσα στο γλεντι..Παιδια δεν μπορω αλλο ..σοβαρα τωρα ..αρχιζω κ δεν λειτουργω κανονικα ..

marygeo γεια σου καλη μου , ναι εδω ειναι της αυπνιας το αναγνωσμα ..καλως ηρθες κ συ ..

μπεμπουλης , τι στο καλο παθαινουν μου λες ?

new_mammy , ολα ειναι μια ιδεα καλη μου τελικα ..Σιγουρα απο πειρα ξερω οτι δυο μωρα ταυτοχρονα ειναι δυσκολη υποθεση ομως υπαρχουν κ μωρακια πιο συνεργασιμα απ'την Αριαδνη μου πιστεψε με ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια η δική μου μπήκε σ ενα προγραμματάκι...Πριν από κανένα 1μιση μήνα που ξαναμπήκα στο θέμα τα πραγματα ήταν διαφορετικά..Τώρα κοιμόμαστε 11-5 5.30-7.30.Φυσικά τη μέρα σχεδόν καθόλου...Είμαστε ζωηρές κ με όρεξη για παιχνίδι συνέχεια...Εντάξει τη νυχτα κοιμόμαστε αλλά τη μέρα με τεντώνει η μπέμπα,δεν μπορώ ούτε να μαγειρέψω ούτε τουαλέτα να πάω..Αφου αναγκάζομαι να μαγειρεύω τη νύχτα όταν την παίζει ο μπαμπάς της!

Εγώ νομιζα ότι τα μπεμπάκια κοιμούνται αρκετά κ μόνο η δική μου είναι η τσαούσα αλλά βλέπω ότι όλες τα ιδια περνάμε...Αχ τι να κάνουμε?!Υπομονή βρε κοριτσια!!!!!καλήμερα σ΄ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μαμαδες-νυχτερίδες!!

Πάνω που΄καμάρωνα εχθές ότι τα παιδιάμου δεν ξυπνάνε, η μεγάλη ξύπνησε απο μυξούλες στις 2:30 και είδαμε και πάθαμε ώς τις 4:00 να την ξανακοιμίσουμε :shock:

Χαράστο κουράγοι σας που αντέχετε ακόμα!!!!!!

Ξέρω πως θα σας έχουν πεί διάφορα τρύκ, παρ'όλα αυτα θα σας πω και γω κάτι που με βοήθησε.Βέβαια το έκανα όταν ήταν βρέφη...αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Βαλτε στην κούνια τους σαν προσκέφαλο ένα τ σερτ δικόσας φορεμένο για να έχουν την μυρωδιά της μανουλας και να νιώθουν ασφάλεια. Αν χρησημοποιείτε μαξιλάρι περάστε το σαν μαξιλαροθήκη.

μαμα ευα το ξέρω οτι σε τρομάζει η ιδέα να την μεταφέρεις στο παιδικό και γω το ίδιο φοβόμουνα,αλλά απο το βράδυ που το έκανα (4 μηνων) σταμάτησαν τα ξυπνήματα! Κάποιοι θόρυβοι των ενηλίκων (ροχαλητο κλπ)μπορεί να την τρομάζουν.

Μακάρι να σας βοηθήσα...

Καλή δύναμη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα δοκιμασω κι εγω αποψε αυτο που λες και ελπιζω να γινει κατι!!!!

κι εμενα μονος του κοιμαται απο ενος μηνων,μαζι δεν μπορουμε να κοιμηθουμε γιατι ο ενας ξυπναει τον αλλο :lol::lol::lol:

εγω εχω προβλημα με τα μεγαλα παιδια του αντρα μου που οταν ερχονται στο σπιτι δεν μπορω να τα βαλω στο παιδικο γιατι εχει μαθει ο μικρος μονος του οποτε πρεπει να φτιαξω ενα ακομη δωματιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα.............

Εμείς ψες κοιμηθήκαμε μέχρι τις 5 από τις 11......

marygeo να σου πω εγώ του δίνω 1 φορά ξένο το βράδυ ψες του φτιαξα 180 μλ το ήπιε όλο στις 10 κοιμήθηκε, εκλαψε 2 φορές μέχρι τις 11, του δωσα και λίγο βυζάκι και τελος........Μεχρι τις 5 κοιμηθηκε τον ταισα ξανά μεχρι τις 9 που τον πήρα στη μαμά μου.........

Εμένα ξυπνούσε πάντα στις 3 προσπαθούσα να τον ξανακοιμήσω όμως χωρίς φαί και όταν ξαναξυπνούσε τον τάιζα.............Δοκίμασε το και συ...........Και προσπάθησε να αραιώσεις τα γεύματα της μέρας τουλάχιστον κάθε 3 ώρες να τρώει ίσως και παραπάνω γιατί κι αυτό μας έφταιγε............

Τώρα κοιμόμαστε περισσότερο όμως........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ επειδη το δικό σου είναι μεγαλύτερο ψάξε μήπως τον φοβήζει τίποτα μεσα στο δωμάτιο!!

Καμία σκια ή κάτι τετοιο.Επίσης μήπως το παιδι έχει εφιάλτες :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα ταλαιπωρες μανουλες..χτες ξυπνησαμε παλι 3 φορες...κ ηπιαμε γαλα στις 4....εγω βεβαια δεν ηθελα να την ταισω τοσο νωρις αλλα αν δεν ετρωγε δεν κοιμοτανε!!!φανταστειτε την πηρα στο κρεβατι μας αλλα δεν ηθελε με τπτ να κοιμηθει εκει,δεν εχει μαθει ετσι κ δε γουσταρει!!!!νομιζω οτι ετοιμαζει καποιο δοντακι γτ εχει αρχισει να πιπιλαει το δαχτυλο της ενω δεν το εκανε ποτε..

μαμα ευα κ εγω οταν ηταν στην ηλικια τη δικη σας ελεγα οτι εκανα πατατα που της εμαθα πιπιλα γτ ξυπναγε οποτε της εφευγε...αλλα μολις πηγε 10 μηνων απο μονη της σταματησε να ξυπναει τοσο συχνα..μεχρι που κοιμοταν κ χωρις πιπιλα...αλλα τα πισωγυρισματα ειναι πολυ συνηθισμενα στην ηλικια τη δικη μας..μακαρι να ειναι απλα δοντι κ να μην αρχισουμε παλι τα ιδια...

γενικα εχω καταλαβει οτι εκει που λες αντε μπηκαμε σε ενα προγραμμα χωρις λογο προφανη αλλαζουν ολα!!!!δε μπορεις να ξερεις γτ ξυπνανε,ειτε ειναι μικρα ειτε ειναι μεγαλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να πω βρε kalypso , εχω απλα απογοητευτει..Κυριως γιατι στενευουν τα περιθωρια και δεν ξερω τι να κανω ...Γι'αυτην κ οχι για μενα ..Ο δικος μου υπνος ειναι απλως αναγκαιο κακο για να ειμαι σε θεση να τα βγαζω περα ..κυριως γιάυτην με νοιαζει..

μ'αρεσει που ψαχνομαι καθημερινα με εφημεριδες να βρω δουλεια .. ενα ματσο χαλια νιωθω ..ειναι κ ο καιρος μ'αυτον τον κωλονοτια που θα μας παρει στο τελος ..τι ναπω ..

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ., και γω συμφωνω με karamelenia , ισως κατι τον τρομαζει κ αντιδραει ετσι ..ψαχτο λιγακι με τις σκιες ..

karamelenia, δοκιμασα κ το κολπο με την μπλουζα αλλα τζιφος ..Ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα το οποιο ειναι σιγουρα δοκιμασμενο απο πααααρα πολυ κοσμο κ εχει αποτελεσματα.Τουλαχιστον στις μεγαλες μου ειχε καποια ..Μπααα η Αριαδνη παιδια δεν μασαει απο κολπακια..και εκει ειναι που εγω τρελαινομαι γιατι εχω κανει οτι μπορει να βαλει ο νους σας και ειναι απτοητη..

Η πλακα ειναι οτι οποιος και να την δει την μπουλουκα μου λεει οτι αδυνατον το συγκεκριμενο παιδι να ειναι τοσο δυσκολο ..Ναι το πουλακι μου σε μας τα κανει τα ζοριλικια , στην μανουλα ..Κατα τ΄αλλα με τον υπολοιπο κοσμο ειναι σαν να κανει δημοσιες σχεσεις ..Γελακια , φωνες χαρουλες κτλ

Τρελαινεται να ειναι στο επικεντρο , υδροχοος παιδι μου ..

marinah , απο που εισαι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εμενα ο μικρος σε ολους τους αλλους ειναι παναγια

σε εμενα κανει ολα τα νουμερα...

σημερα εφτιαξα το φωτακι του δωματιου του μηπως τον ενοχλει καμια σκια εβαλα και κατι δικο μου στο κρεβατι του και θα δουμε!!!

μεσημερι δεν κοιμηθηκε :evil::evil::evil: οποτε τωρα που θα τον ταισω ελπιζω σε εναν ολονυχτιο υπνο :roll::roll:

εεε τωρα αν δειτε να εχω γραψει στις 5 το πρωι θα καταλαβετε τι εχει γινει την νυχτα :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

εγω παντα καθε βραδυ προσευχομαι για μια καλυτερη νυχτα ..δεν ξερω πια τι αλλο να κανω ιδιαιτερα το χτεσινο βραδυ ηταν πραγματικα εφιαλτης ..

Μπεμπουλης ,εαν δεν κοιμηθηκε μεσημερι ισως πεσει ξερος απο την κουραση , ποτε δεν ξερεις ..

Εμεις παλι ειτε ετσι ειτε γιουβετσι παλι το ιδιο θα ειμαστε ..κλαψ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

εγω παντα καθε βραδυ προσευχομαι για μια καλυτερη νυχτα ..δεν ξερω πια τι αλλο να κανω ιδιαιτερα το χτεσινο βραδυ ηταν πραγματικα εφιαλτης ..

Μπεμπουλης ,εαν δεν κοιμηθηκε μεσημερι ισως πεσει ξερος απο την κουραση , ποτε δεν ξερεις ..

Εμεις παλι ειτε ετσι ειτε γιουβετσι παλι το ιδιο θα ειμαστε ..κλαψ

ετσι για το γμτ της καταστασης , απο τις 2100 που την εβαλα στο κρεβατι της με το γαλα της , το κουβερτακι της , τον ροζ κουνελο που λατρευει και το περιστρεφομενο σε ενεργια πανω απο την κουνια , εχω παει μεχρι τωρα κοντα της 5 φορες ..Η νυχτα προβλεπεται ..

μπεμπουλης μας βλεπω να συνομιλουμε στις 5 το πρωι σαν τα φαντασματα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαμα ευα μια απο τα ιδια...απο τις 10 παρα την ταισα κ την εβαλα για νανι,εμενα παιρνει αγκαλιτσα ενα μαξιλαρακι κ της βαζω διπλα κ ενα γαιδουρακι..κ ακομα μουγκριζει...τωρα πηγα κ της εδωσα λιγο νερακι κ την νανουρισα 2 λεπτα..ισως κοιμηθει...

με εχει κουρασει αλλα οχι μονο το θεμα του υπνου...

ολη μερα θελει αγκαλιες,παιχνιδι,δεν καθεται στιγμη μονη της...την πηγα το πρωι κουνιες..το απογευμα παιδοτοπο..ποναει τοσο πολυ η μεση μου...εχω αναγκη να κανω ενα μπανιο κ να αραξω απλα...κ να κοιμηθω ολοκληρο βραδυ!!!!!!!ζηταω πολλα?????

για να μαγειρεψω δε την ειχα κ επαιζε με ολα τα τροφιμα απο ενα ντουλαπι της κουζινας..για να παω να κατουρησω της βαζω dvd..μεχρι κ σερβιεττα μαζι αλλαζουμε!!!!ελεος πια!!!! :lol::lol:

μπεμπουλη ευχομαι να κοιμηθει ολο το βραδυ με το φωτακι,μπορει να ηταν τοσο απλο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαμα ευα μια απο τα ιδια...απο τις 10 παρα την ταισα κ την εβαλα για νανι,εμενα παιρνει αγκαλιτσα ενα μαξιλαρακι κ της βαζω διπλα κ ενα γαιδουρακι..κ ακομα μουγκριζει...τωρα πηγα κ της εδωσα λιγο νερακι κ την νανουρισα 2 λεπτα..ισως κοιμηθει...

με εχει κουρασει αλλα οχι μονο το θεμα του υπνου...

ολη μερα θελει αγκαλιες,παιχνιδι,δεν καθεται στιγμη μονη της...την πηγα το πρωι κουνιες..το απογευμα παιδοτοπο..ποναει τοσο πολυ η μεση μου...εχω αναγκη να κανω ενα μπανιο κ να αραξω απλα...κ να κοιμηθω ολοκληρο βραδυ!!!!!!!ζηταω πολλα?????

για να μαγειρεψω δε την ειχα κ επαιζε με ολα τα τροφιμα απο ενα ντουλαπι της κουζινας..για να παω να κατουρησω της βαζω dvd..μεχρι κ σερβιεττα μαζι αλλαζουμε!!!!ελεος πια!!!! :lol::lol:

ποσο σε νιωθω βρε kalypso! ετσι σκεφτομαι κ γω ..ολη μερα τρεχω περα δωθε σαν τον Βεγγο και ειλικρινα μερα νυχτα ειμαι στο ποδι ..Θελω να κοιμηθω ..δεν ζηταω πολλα πραγματα εστω εναν 4ωρο η 5ωρο υπνο χωρις διακοπες ..Δεν μπορει να ειναι τοσο δυσκολο η ακατορθωτο..

Οσο για ..την σερβιετα ..καταμεσης στο κωμικοτραγικο προσπαθουν να την βαλουν κ αυτες πανω απο το παντελονι ..αστα βραστα ..Αν μετρησω απο ποτε εχω να κοιμηθω σαν ανθρωπος θα φρικαρω ! Οταν ημουν εγκυος στις διδυμες απο τον 4ο μηνα ξυπνουσα καθε φορα που αλλαζα πλευρο καλη ωρα οπως η Αριαδνη τωρα ..Μετα μας πηρε 16 ολοκληρους μηνες μεχρι να γινει το μεγα θαυμα κ να κοιμηθουν κ αυτες ..Πανω που ειπα ναι τωρα θα κοιμηθουμε σαν ανθρωποι , προκυπτει η εγκυμοσυνη και φτου κ απ την αρχη παλι απο τον 4ο τα ιδια . Βαλε κ τους 8μιση μηνες που μετραει η μπουλουκα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιμηθηκε πια...παω να κανω ενα μπανιο κ να ξεσκισω οτι βρω μπροστα μου..σε φαι εννοειται,για τα ....αλλα....που κουραγιο!!!!!εχω πεσει με τα μουτρα σε σοκολατες κ πατατακια...ειμαι χαλια ψυχολογικα.κ σωματικα!!!!!!

ευτυχως που υπαρχει κ ο καφες!!!!

να σας πω ομως κατι??ειμαστε μανουλες!!!!!αλλες γυναικες παλευουν χρονια κ δεν μπορουν να κανουν ενα παιδακι...πρεπει να σκεφτομαστε αυτο κ να κανουμε υπομονη!!!!

καποτε θα μεγαλωσουν!!!!!!!!!οσο κ να μας ταλαιπωρουν ειναι τα παιδακια μας!!!!

κ αυτα εχουν λογο που ξυπνανε κ ας μη μπορουν να μας τον πουν..'

αποψε της αλλαξα κ σκεπασμα μηπως την ζεσταινε αυτο που ειχε...για να δουμε!!!!!

αντε καληνυχτα κ τα λεμε το πρωι!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας!

καλυψω αυτο σκεφτομαι κι εγω και προσπαθω να κανω υπομονη. ειμαι μαμα και αλλες γυναικες προσπαθουν για χρονια και ποτε δεν το καταφερνουν ενω εγω ειπα αντε να μεινω εγκυος τωρα, εμεινα και εκανα και δυο. επομενως δεν κανει να πολυγκρινιαζω γιατι ο καλος Θεουλης μου χαρισε το μεγαλυτερο δωρο που θα μπορουσε να παρει μια γυναικα στη ζωη της. και πραγματικα οταν δεν εισαι μητερα βλεπω τωρα ποσα πολλα στερεισαι και μονο τωρα καταλαβαινω τη σπουδαιοτητα της μανας.

παρολα αυτα ομως και ετσι για το αρχειο να πω οτι εμεις ξυπνησαμε στις 5 και ειπαμε οτι αγκου, μπου, με, μα, αααααααα, γουυυυυ, εχουμε μαθει και τωρα τον πηρε ο υπνος. σημερα κρατησε η μαμα μου την μπεμπα.

εψαξα χθες το "κοιμησου παιδι μου" στα βιβλιοπωλεια και δεν το βρηκα πουθενα. πρεπει να το παραγγειλω.

νιωθω οτι τα παιδακια μου εχουν γινει παιδακια πλεον και φευγουν απο τη βρεφικη φαση,καταλαβαινουν πολυ καλα τι γινεται γυρω τους και φοβαμαι οτι με δουλευουν κανονικοτατα και ειδικα την νυχτα.

καλημερα σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τζιφοςςςςςςςςςςςςςςςς

ουτε με το φωτακι που αλλαξα εγινε τιποτα ουτε που ηταν ξυπνιος ολη μερα εγινε τιποτα

ξυπνησε παλι μεσα στην νυχτα και εξφενδονιζε οτι πιχνιδι εχει στην πορτα του :evil::evil: αφου κοριτσια απο το ουρλιαχτο του πεταχτικα απο το κρεβατι σαν την τρελλη!!!!!

τα νευρα μου..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας..........

Εμένα ψες κοιμήθηκε στις 10 ξύπνησε 1-2 φορές μέχρι τις 12 και μουρμουρούσε αλλά αποκοιμήθηκε και ξύπνησε στις 5:30.........ευτυχώς κάθε μέρα κοιμάται και περισσότερο............

Εγώ είμαι από Κύπρο κορίτσια Λεμεσό........Σπούδαζσ στην Αθήνα 5 χρόνια.

Εσείς από που είστε???????Μόλις έμεινα έγκυος ανακάλυψα το μαμμυ και κόλλησα...........είναι πολύ ωραίο να χεις κάποιον να λες τα προβλήματα σου και να σε καταλαβαίνει............

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ίσως να πω βλακεία αλλά δεν του θυμώνετε να μην κάνει αταξίες τη νύχτα?Μόνο τη μέρα δικαιούμαστε να παίζουμε......Είναι μεγάλος..........Αν του πείτε ότι όλοι κοιμούνται το βράδυ...........?????????Τι να σου πω?????????Πολύ δύσκολο..........

Γι αυτό λένε οι γιατροί ότι από μωρά πρέπει να μάθουν να κοιμούνται γιατί είναι μια συνήθεια κι αυτή.........και να μην τρώνε το βράδυ...........

Φιλάκια πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ?

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 15 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΒΕΒΒΑΙ.ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 11 ΠΑΡΑ (ΑΡΓΑ ΞΕΡΩ) ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ 10 ΚΑΙ ΜΙΣΗ-ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ 2,5-3,5 ΩΡΕΣ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΞΥΠΝΑΕΙ-ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ-ΕΙΤΕ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΕΙΤΕ ΓΑΛΑ.ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 4.ΜΕΤΑ Η' ΘΑ ΓΚΡΙΝΙΑΞΕΙ ΞΑΝΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 8 ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΕΙ Η' ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΟ ΠΡΩΙ.ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ Η' ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΔΟΝΤΙΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.ΤΟ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΕΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΑΝ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΞΥΠΝΑΝΕ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ?

ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ:ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΑΝΕΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρινα εγω μενω αθηνα

τον εχω μαλωσει σχεδον καθε βραδυ τον μαλωνω και δεν μου αρεσει καθολου!!!!!

τι του λεω οτι το βραδυ κοιμομαστε και δεν κανει να φωναζουμε,τι του λεω η μαμα ειναι κοντα και να μην φοβαται...μπααααα τιποτα αυτος μολις παει 3 με 4 ξεκιναει τις φωνες και αν δεν παω γρηγορα στο δωματιο του απο τα νευρα του πεταει τα παιχνιδια του παντου :o:o:o:o:o

μολις μπω στο δωματιο τρεχει και ξαπλωνει στο κρεβατι του...μολις φυγω ξανα τα ιδια

αφου του εχω ριξει στον ποπο κανα δυο φορες

μολις γινει αυτο κοιμαται αμεσως :shock::shock: μαζοχας ειναι???? τι να πω!!!

αλλα φυσικα και αυτο δεν ειναι λυση ε??? δεν ειναι δυνατον να του τις βρεχω στον ποπο καθε βραδυ που ξυπναει!!!!!!

χρυσουλα καλως ηρθες κι εσυ

κι εμενα την ιδια ωρα σηκωνεται αλλα γκρινιαζει με ανοιχτα τα ματια

συνηθως αν γινεται με κλειστα ειναι εφιαλτες..μπορει ομως κι εμενα να βλεπει εφιαλτη και να ξυπναει αλλα καθε μερα????

ενα μηνα τωρα γινεται αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρούλα μου ούτε εμενα ανοίγει τα μάτια του απλά μουρμουράει και θέλει γάλα..........τον αφήνω να ξανακοιμηθεί αμα είναι κατά τις 11-12 αλλά μετά στις 5 τον ταίζω και ξανακοιμάται αμέσως μέχρι το πρωί.......ευτυχώς που δε θέλει παιχνίδι τέτοιες ώρες........Δοκίμασε να μην του δίνεις γάλα γιατί μάλλον γι 'αυτό ξυπνάει.Ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να μάθει ότι δεν ξυπνάει κανείς τέτοια ώρα για να μην ξυπνάει ούτε αυτός.....οπότε όχι γάλα!!!!!!!!!Λίγο πιπίλα οκ αλλά γάλα ποτέ.......θα καλομάθει και θα το ζητάει........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ μολις θυμήθηκα ένα κόλπο που έκανα στον γιό μου όταν κάποια φάση ξυπνούσε το βράδυ.Πήγαινα στο κρεβάτι του παντα ήρεμη καθόμουνα λίγο μαζι του και μετα του έλεγα πως θα πάω για τσίσα. την 1η φορα γύρισα σε 1΄την δευτερη σε 2΄την τρίτη λίγο περισσότερο κ.ο.κ.μέχρι που ξανακοιμότανε μόνος του και σταμάτησα να ξαναπηγαίνω.Βέβαια όταν με φώναζε του απαντούσα παντα έρχομαι σε 1' και ξαναπήγαινα.Α! όταν έβγαινα απο το δωμάτιο του έβαζα παντα ένα παραμύθι στο σι ντι για να μην τον φοβίσει η ησυχία της νύχτας

Ο μικρούλης σου είναι σε μια ηληκία που μπορεί να έχει διάφορες ανασφάλειες και να του βγαίνουν την νύχτα.Αν ισχείει αυτό τότε πρέπει να νιώσει ασφαλής με την μανούλα στο πλευρό του αλλά και να μην γίνει συνήθειά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα.εμεις ειχαμε 2 ξυπνηματα χτες..

ευα περιμενουμε να μας πεις τι εγινε..ελπιζω να ηρεμησες!!!!! :D

δε θυμαμαι ποια κοπελα ειπε για τη μεθοδο του βιβλιου κοιμησου παιδι μου, θα σε κατατοπισει η βαγκμαν που το δοκιμασε κ πλεον κοιμουνται τα διδυμακια της μια χαρα..αλλα θελει γερα νευρα κ υπομονη γτ πρεπει να αφηνεις το μωρο σου να κλαιει χωρις να το σηκωνεις..

συμφωνω οτι απο καποια ηλικια κ μετα καταλαβαινουν πολυ καλα τι γινεται κ μας δουλευουν τα μικρα μας...μαλλον τσεκαρουν τα νευρα μας κ την υπομονη μας..κ γενικα θελουν να νιωθουν ασφαλεια οποτε μας φωναζουν για να δουν οτι ειμαστε εκει..το κολπο νομιζω ειναι να καταλαβει το παιδι οτι εισαι εκει αλλα δεν προκειται μεσα στη νυχτα ουτε να φαει ουτε να παιξετε...

να σε δει δηλαδη για να ηρεμησει απλα,να παρει την πιπιλα αν του εχει φυγει κ να ξανακοιμηθει..

μπεμπουλη θα κανεις μαλλον υπομονη μεχρι να περασει αυτη η φαση της ανασφαλειας..

πλεον ξερει οτι μολις φωναξει θα πας κ θα του φωναξεις η θα του τις βρεξεις...

για αυτον αυτο σημαινει οτι εχει την προσοχη σου ειτε ειναι θετικη ειτε αρνητικη..

οποτε απλα να πηγαινεις να σε βλεπει αλλα να μην αντιδρας κ να ξαναπηγαινεις για υπνο...

κανε λιγη υπομονη κ οταν καταλαβει οτι δεν θα καταφερει αυτο που θελει νομιζω θα κοιμαται μια χαρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κ απο μενα ..

εμεις τα γνωστα οσον αφορα το βραδυνο παρτυ..Τιποτα δεν καλυτερευει αντιθετα καθε μερα γινεται κ πιο δυσκολο..Την βαζω στο κρεβατι και ξερω οτι νυσταζει κ θελει να κοιμηθει , γυρναει δεξια αριστερα μεχρι να βρει την σταση που θελει αλλα παραλληλα θελει κ την πιπιλα ..Και αν δεν την βολευει η σταση μαζι με την πιπιλα σκουζει , θα κοιμηθει εστω λιγακι θα της πεσει η πιπιλα φτου κ απ την αρχη ...

Μπεμπουλης , ειχα μια ελπιδα οτι εσυ τουλαχιστον θα ειχατε καποια βελτιωση ..Ο παιδιατρος τι σας λεει ? Παιρναει φαση αποχωρισμου , τι ?

Κοριτσια μου εμενα η Αριαδνη οταν λεω οτι ξυπναει εννοω οτι μισοξυπναει - ματια μισοκλειστα - οτι αν δεν την προλαβω εγκαιρως να ξαναδωσω την πιπιλα τοτε θα ξυπνησει τελειως και για να ξανακοιμηθει θα χρειαστει ενα δυωρο τουλαχιστον..

Για μεγαλυτερα μωρα νομιζω οτι δεν επιτρεπεται να συνεχισουμε να τους δινουμε γαλα καθε φορα που ξυπνανε . Ο παιδιατρος μας μου ειχε πει οτι απο την στιγμη που παιρνουν κανονικα βαρος , το να το κανουμε αυτο τους δημιουργουμε μια συνηθεια που οσο μεγαλωνουν πολυ δυσκολα θα την αποχωριστουν ..Βαλε κ το οτι τους προσθετει εξτρα στο βαρος ..

Οπως κ να το κανουμε ομως , οπως εγραψε κ η Καλυψω χτες βραδυ ειναι τα παιδακια μας , οι ψυχουλες μας , η υπαρξη μας η ιδια ..Κανουμε το παν να τα ανακουφισουμε , τον πονο τους το κλαμα τους , τους φοβους τους ..Αυτη ειναι η δικη μας δουλεια , ομως νομιζω οτι απο ενα σημειο κ επειτα τα παιδακια μας οταν αρχισουν να αντιλαμβανονται οτι μπορουν ανα πασα στιγμη οτι ωρα κ να ειναι , οσες φορες θελουν να ειμαστε ελατηρια , ε εκει αρχιζουν τα δυσκολα ..

Κοριτσια νομιζω οτι εγω προσωπικα δεν εχω πια κουραγιο ..Εκνευριζομαι με το οτιδηποτε κ ξερω οτι ειναι λαθος , οτι κ αν εχω κανει εχει πεσει στο κενο .

Σημερα τσακωθηκα με την μανα μου , ..Δεν με απασχολει αν το σπιτι μου δεν ειναι στην εντελεια , αν ειναι φουλ στο παιχνιδι απ'ακρη σ'ακρη , αν τα παιδια ειναι ζωηρα κτλ . Η μητερα μου σημερα μου ειπε οτι κακως ψαχνω για δουλεια γιατι δεν ειναι σε θεση να κρατησει τα παιδια ..Δεν της ζητησα κατι τετοιο , αλλα μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι ..Δεν με ρωταει αν εχω φτασει στα ορια μου , δεν αναρωτιεται αν το αντεχουμε οικονομικα το να μην δουλευω κτλ .Δεν ειμαι αχαριστη ουτε ζηταω πολλα ..Η μαμα μου μας παρεχει βοηθεια , οχι οικονομικη αλλα το σιδερωμα που εχω αναφερει κ αλλες φορες ειναι για μενα θειο δωρο..Τα παιδια μου στις αρχες του μηνα θα πανε στον παιδικο , οι μεγαλες . Η μικρη αν τελικα πιασω δουλεια θα καταφυγει οσο κ αν το απεχθανομαι κ βγαζω καντηλες , στην πεθερα μου ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...