Μετάβαση σε περιεχόμενο

καταρεω...


Recommended Posts

μπεμπουλης, εσυ αυτο εκανες??

τι ακριβως εκανες???

καλα ετσι μου ερχεται να το παρω κι εγω, αλλα πιστευω πως δεν θα καταφερω καμια μεθοδο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 964
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα κοριτσουδια μου !

τι κανετε ?

zeteras, νομιζω με την ..πειρα μου πανω στην αυπνια οτι ο μικρος τσιριζει γιατι ξερει οτι η μαμα θα του δωσει μεμε ...Για δοκιμασε να τον ξεγελασεις λιγακι ..Δεν ξερω αν εσυ ειχες γραψει οτι δεν θελει πιπιλα , δεν θελει ουτε λιγακι νερο ? Δοκιμασες διαφορες μαρκες στην πιπιλα ?

new_mammy , για το βιβλιο εννοεις ? Θυμισε μου λιγακι ποσο ειναι τα μπεμπακια σου ..Νομιζω ειναι λιγο μικρουλια ακομη σωστα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειμαστε 5 μηνων!!!

ναι ναι ,μικρα ειμαστε αλλα θελω να διαβασω να ξερω!

παντως εμενα ξυπνανε τελικα 2-3 φορες

πιστευα οτι ειχαμε βελτιωθει αλλα τζιφος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

New_mammy είναι πολύ μικρά τα δικά σου για να βάλουν πρόγραμμα.... τα δικά μου τουλάχιστον μετά το 6μηνο άρχισαν να κοιμούνται λίγο καλύτερα.... όχι όμως όλη νύχτα χωρίς ξυπνήματα... ακόμα και τώρα που είναι 11 μηνών ξυπνάνε για πιπίλα, νερό ή γιατί έχουν κάποια ενόχληση....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ147 ποτε λες να ξεκινησω προγραμμα?

ρε κοριτσια να πω κατι αλλο?

παλευω τον μεσημεριανο υπνο και αλλες μερες βγαινει 1 το μεσημερι αλλες 12 αλλες 3 το μεσημερι, αλλες καθολου! :( ...

κανω κατι λαθος?

με δυσκολευει πολυ η ρουτινα που πρεπει να κρατηθει για τον μεσημεριανο υπνο και αυτο γιατι ειναι μερα και πολλα συμβαινουν

τη μια κατι χτυπει ειτε ειναι τηλεφωνο ειτε ειναι κορνα απο το δρομο

την αλλη μαγειρευω και με ακουν

δεν ξερω τι να κανω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρέπει να έχεις υπομονή, όταν περάσουν και στις στερεές τροφές θα αλλάξει τελείως το πρόγραμμά σας.... Και φυσικά θα χρειαστεί καιρός για να μάθουν να τρώνε.... και πολλή υπομονή.....

Όσο για το πρόγραμμα.... βασικό για μένα είναι να τα βάζω για ύπνο την ίδια ώρα κάθε βράδυ.... κατά τη διάρκεια της ημέρας τα ίδια φτιάχνουν το πρόγραμμα.... Τί εννοώ; Ανάλογα με την ώρα που θα ξυπνήσουν το πρωί θα φάνε τα γεύματά τους ... σίγουρα θα κοιμηθούν κανένα δίωρο περίπου το μεσημέρι, αλλά η ώρα παίζει ανάλογα με τη διάθεσή τους.... μπορεί να κοιμηθούν στις 14:00 μπορεί και στις 15:30.... πάντως σίγουρα θα κοιμηθούν λίγο.... :)

Πάντως αυτά διαμορφώνουν το πρόγραμμά μου.... αυτή είναι η αλήθεια..... εγώ απλά προσπαθώ να είμαι συνεπής στα γεύματά τους.....

Όσο μεγαλώνουν όμως η κατάσταση βελτιώνεται αισθητά σε όλους τους τομείς..... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχουμε προβλημα τελικα με αυπνια....ωωωω ναι καλα ακουσατε ΑΥΠΝΙΑ!!!!!

μετα το αγχος του αποχωρισμου ηρθε αυτο!!

συμβαινει πολυ συχνα,απο οτι εψαξα,σε ηλικιες απο 2 χρονων και μετα..αμαν αυτα τα διχρονα!!!!

μια τα νευρα,μια οι εφιαλτες,μια η αυπνια ελεος πιαααααα

(ειδατε???? για να εισαστε προετοιμασμενες για αργοτερα :?:?:? )

αυτο τι κανει...ξυπναει το παιδι και δεν μπορει μετα να ξανακοιμηθει η δυσκολευεται να κοιμηθει εξαρχης.

μεσα σε 3 μερες ο σπυρος ξυπνησε απο μια φορα μονο(καλο αυτο οσον αφορα την συχνοτητα)

και οι ωρες που ξυπναγε ηταν (1η-3,2η-4:30 και 3η-5)

οσο παει το πηγαινει ολο και πιο κοντα στην ωρα που πινει το γαλα του(6)

διαπιστωσα επεισης και κατι αλλο...ο μικρος μου δεν τρωει οοοολη μερα σχεδον τιποτα και μαλλον το βραδυ πειναει αλλα γευμα μεσα στην νυχτα δεν του δινω.

τωρα προσπαθω να βρω τροπο-ους να το σταματησω αυτο και να κοιμαται ολη νυχτα.....με το να τον αφησω να κλαιει δεν γινεται μιας και κοιμαται σε κρεβατι και αν τον αφησω να κλαιει θα τα σπασει ολα μεσα απο τα νευρα του!!!!!!!!

βασικα την τακτικη 'αστο παιδι να κλαψει' δεν την εφαρμοσα ποτε,μια φορα το εκανα και μετα μεσα στον υπνο του εκανε λυγμους.

στην φαση ΑΓΧΟΣ ΑΠΟΧΩΡΙΣΜΟΥ που εγινε στην ηλικια του ενος ετους

ξυπναγα 5-10 φορες μεσα στην νυχτα,πηγαινα στο δωματιο του,τον ηρεμουσα και ξανακοιμοτανε

αυτο κρατησε μια εβδομαδα αν θυμαμαι καλα ομως...ποτε δεν τον εβγαλα απο την κουνια του!!!

τον ηρεμουσα παντα εκει!!!

μολις καταλαβε οτι η μαμα ειναι εκει και εμαθε να αποκοιμιεται μονος του

εφαρμοσα αλλη τακτικη

αν πχ ξυπναγε καποιο βραδυ και εκλαιγε δεν πηγαινα αμεσως στο δωματιο του αλλα περιμενα 5 λεπτα(συνηθως στα 2-3 λεπτα ξανακοιμοταν)

αν συνεχιζε μετα το πενταλεπτο τοτε πηγαινα μεσα

τωρα αυτο που αντιμετωπιζω ειναι τελειως διαφορετικο γιατι πριν λιγο καιρο ξυπναγε,τον ηρεμουσα και κοιμοταν

τωρα ξυπναει και θελει τουλαχιστον μια ωρα να ξανακοιμηθει :shock::shock:

σημερα σηκωθηκε στις 5 ηπιε το γαλα του και τωρα που ειναι 8:30 εχει ηδη ξυπνησει,εδω και μιση ωρα!!!!!(και το βραδυ του εκανα περισσοτερο γαλα για να μην πεινασει...παλι καλα κρατησε μεχρι τις 5)

πηγα στο δωματιο του του ειπα οτι ειναι πολυ νωρις και να μην φωναζει...να κανει νανι η να παιξει με τα παιχνιδακια του

αυτην την στιγμη τον ακουω παιζει χαμηλοφωνα :lol::lol::lol::lol::lol:

το βιβλιο θα το παρω αν δεν δω βελτιωση στις επομενες μερες μιας και απο οτι ειπε η vagman αφορα παιδια μεχρι 5 χρονων,παιδια που κοιμουνται σε κρεβατι κτλ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κ απο εμας ..

της αυπνιας το αναγνωσμα ..αχ θεε μου τι να φταιει δεν ξερω ..

μπεμπουλης βλεπω και σεις καλοπερνατε τα βραδυα ..

new_mammy , η αληθεια ειναι οτι αν και λιγο μικρα τα ζουζουνια σου καλο θα ηταν να κρατησεις ενα ρυθμο απο τωρα ..Και μεις στην Αριαδνη παρολη την νυχτερινη ταλαιπωρια κραταμε με θρησκευτικη ευλαβεια το ημερισιο της προγραμμα απο σχετικα νωρις ..Δηλαδη περιπου γυρω στον τεταρτο μηνα προσπαθησα σιγα σιγα να την βαλω σε μια ρουτινα ..Που θα παει θα στρωσει κ τα βραδυνα της ..Η αληθεια ειναι οτι συγκεκριμενες ωρες πλεον πρεπει να ειναι στο κρεβατι της κ εχει προσαρμοστει σ'αυτο ..Απλα το προβλημα ειναι να παραμεινει ..κοιμισμενη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια !

πως ηταν το χτεσινο βραδυ ? Μπεμπουλης, zeteras πως τα πηγατε ?

Εμας ειχε μονο δυο ξυπνηματα και ξανα το θεωρω θαυμα αλλα ειπαμε παιρνει δυναμεις για να συνεχισει ..

Σημερα θα πεταχτω μεχρι το βιβλιοπωλειο της γειτονιας μηπως και το εχει φερει το "κοιμησου παιδι μου "..Δεν ξερω αν καταφερω κατι η αν εντελει το εφαρμοσω απλα θελω να δω τις μεθοδους ..

καλημερα σε ολες σας !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!!!!

εμενα η νυχτα μου ηταν καλη γιατι κοιμηθηκα!!!!!!!!

τον μικρο τον ειχε η μαμα μου χθες και εγω πηρα δυναμεις :lol::lol::lol: δεν ξερω ακομη αν κοιμηθηκε καλα η οχι σε λιγο θα μαθω

το βιβλιο θα το παρω κι εγω αν εχει καποια μεθοδο που δεν ειναι με το να αφηνεις το παιδι να κλαιει γιατι σε εμας δεν πιανει :roll::roll:

παω σε λιγο οδοντιατρο,λαικη και μετα να παρω τον σπυρακο

τα λεμε κοριτσια μου φιλακια πολλα στα ζουζουνακια!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπεμπουλης μια χαρα σε βρισκω , αν κοιμηθηκες εχεις παρει οντως δυναμεις ..Ετσι λεω και γω οταν εχουμε μια σχετικα καλη νυχτα αλλα μου βγαινει εμενα προσωπικα ξινο την ακριβως επομενη ..Τι να πω ..Κοριτσια εδω πριν καμια ωριτσα εριξε μια βροχη ...Κατι μπουμπουνητα , ευτυχως τα κοριτσια δεν τρομαξαν μονο η μπουλουκα αναστατωθηκε λιγακι ..

Κοριτσια βγηκε η μυτουλα απο το πρωτο δοντακι της Αριαδνης !!!!! Δεν το πιστευω , δεν ειμαστε πια φαφουτες ..ω ναι ! Αντε να δουμε αν θα ηρεμησει λιγακι αν και δεν το νομιζω γιατι βλεπω ολο το συστημα φουσκωμενο ..για να δουμε θα σκασει μυτουλα κανενα αλλο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο σας!!!!!

το πρωτο δοντακι ε?????

γιουπι!!!

αντε ευχομαι και ολα τα υπολοιπα να βγουν γρηγορα και ανωδυνα

αχχχχ κι εμενα ξινο μου το βγαζει ευακι μου

σηκωθηκε 4:30 και τωρα που γραφω ειναι 5:30 και μολις αποκοιμηθηκε :?:? και τα νευρα μου ειναι κροσια γιατι χθες στην γιαγια του κοιμηθηκε σερι..οοοολη νυχτα χωρις ουτε ενα ξυπνημα :shock::shock:

δηλαδη η αυπνια τον πιανει μονο εδω?????? αν ειναι δυνατον!!!!

σημερα θα του ξαναβαλουμε το παρκοκρεβατο(σε τετοιο κοιμαται στην μαμα μου)και θα δειξει

επεισης εχουμε παιδιατρο σημερα να παμε μιας και ο αδυνατος κανει διαιτα και εχει να φαει 4 μερες

το παλεψα αλλα τιποτα,σκευτικαμε μηπως ειναι τα δοντια αλλα μπαααα την φρυγανια πως την τρωει και το φαγακι οχι???

δεν παει αλλο θα τον παω μπας και μας δωσει βιταμινες!!!

τα καλα τα δικα μου ξεκιναει

:shock::shock::shock: κι εγω μικρη δεν ετρωγα τιποτα και μου εδωσαν βιταμινες...ετσι ξεκινησα το φαγητο

μα καλα ολα μου τα πηρε τιποτα απο τον μπαμπα του???? :lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

μπεμπουλης , ωστε κοιμηθηκε σερι στην γιαγια ε? Τοτε καλη μου νομιζω οτι αυτο το κανει για να σε τσεκαρει ..Να δει αν θα σηκωνεται η μαμα καθε φορα που φωναζει ..Οσο για την απεργια πεινας και μενα η μεγαλη μου το κανει αυτο εδω κ αρκετες μερες πινει μονο γαλα , τιποτα αλλο ..Μιλησα κ γω με τον παιδιατρο και μου ειπε να μην την ζορισω γιατι τοτε σιγουρα θα περιμενει να την παρακαλεσουν για να φαει κ τοτε χαθηκαμε ..Της αφηνω λοιπον το πιατο της στο τραπεζι και δεν το αγγιζει ..Που θα παει θα φαει , ποσο θα την κραταει το γαλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευακι μαλλον αυτο ειναι

αλλα κανει στην μαμα και αλλα στην γιαγια

ποσο πονηρα ειναι τελικα τα παιδια??????????????????????

εγω θα ρωτησω την παιδιατρο γιατι ειναι πολυ κατω στα κιλα και τρεμω

ισως αν του δωσει βιταμινες,λεω τωρα εγω,να του ανοιξει η ορεξη και να φαει και αλλα πραγματα!!!

τωρα ειναι στον μπαμπα του και παιζει ηρθε λιγο στην κουζινα δοκιμασε ενα σπορακι απο καρυδοπιτα και εφυγε

ευα ειχαν οι διδυμες σου γεννεθλια???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η προηγουμενη μας παιδιατρος ελεγε παντα οτι λατρευει τα παιδια γι'αυτο τον λογο αλλωστε ακολουθησε κ αυτο το επαγγελμα ..Ελεγε ομως οτι δεν μπορουμε να φανταστουμε μεχρι που μπορει να φτασει ενα παιδακι για να παρει αυτο που θελει ..Ξερουν που..να πατησουν για να τρεξει η μανουλα και στην περιπτωση του Σπυρακου σου νομιζω ετσι ειναι ..Συζητησε το και με τον γιατρο σας ..Τωρα για το θεμα της ..διαιτας ολα τα παιδια περνανε φασεις ισως απλα ειναι κατι περαστικο , ενας τροπος να τραβηξουν την προσοχη κτλ

Ναι οι μπουρμουλιθρες μου ειχαν γενεθλια , εγιναν τριων τα ζουζουνια μου ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...αχ ξυπνησαν τα κοριτσουδια μου ..Οι μεγαλες τραγουδανε και ξυπνησε κ η μικρη ..τραγουδαει κ αυτη ..παω να ετοιμασω πρωινο

τα λεμε αργοτερα !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion1.gif]

να σου ζησουν ευακι μου να ειναι χιλιοχρονες και να τις καμαρωνεις!!!!

ζυγακια ε?????? το καλυτερο ζωδιο σου λεω απο πειρας :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: εγω ειχα γενεθλια χθες 7/10 :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστουμε πολυ να χαιρεσαι κ συ την οικογενεια σου !

Χρονια πολλα κ σε σενα , να εισαι υγιης πανω απ'ολα και πολυχρονη!! :ymparty::ymparty: [smilie=occasion15.gif] [smilie=occasion18.gif]

εμεις παλι τρελη γκρινια σημερα ..Και οι τρεις ..οι μεγαλες αυπνες παλι για μεσημερι λυσσαξαν το απογευμα με καθε τροπο , η μπουλουκα ακομα κ τωρα που γραφω απο τις 2100που πηγε στο κρεβατι εχει ξυπνησει 3 φορες ..Ο θεος ξερει τι βραδυ θα εχουμε παλι ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!!!

ειχα προβλημα με το μαμμυ πολλες μερες τωρα κ δε μπορουσα να μπω...

εχω χασει παρα πολλα επεισοδια...

εμεις αυριο εχουμε τα πρωτα μας γενεθλια κ ετοιμαζουμε το παρτυ μας...

βεβαια δε θα εχουμε πολλα πιτσιρικια αλλα αυτο δεν αλλαζει τιποτα!!!\

θα ειναι ολα τελεια!!!

ευχομαι ειλικρινα να εχουμε ενα ομορφο κ κυριως ησυχο βραδυ κ εναν μακρυ υπνο χωρια διακοπες!!!

φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρονια σας πολλα προκαταβολικα κ με υγεια πανω απ'ολα .. :ymparty::ymparty::ymparty: [smilie=occasion15.gif]

περναει τοσο γρηγορα ο καιρος ε / Ποτε ηταν μωρακια ποτε χρονιζουν ..

οσο για την ευχη για ησυχο βραδυ απο το στομα σου κ στου θεου τ'αυτι ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

τι καλημερα δηλαδη...εμεις εχουμε παλι μεταμεσονυχτιο παρτυ....Θεουλη μου το παρακανε ομως χτες..απο τις 9 που πηγε για υπνο μεχρι τα μεσανυχτα ,συνολο ξυπνηματων 5... Απο τοτε μεχρι και τις 0700 κουραστικα να μετραω..ας ηπιε κ ολο το γαλα της στις 0530..Ας της εδωσα κ ντεπονακι γιατι σκεφτομουν οτι μπορει να εχει θεμα με τα δοντακια της ..Ειμαι πτωμα παλι..Τωρα βεβαια η μανταμιτσα μου κοιμαται, αλλες αντοχες δεν ειχε ..Το θεμα ειναι οτι σε λιγο θα ξυπνησουν οι αλλες δυο οποτε θα ξεκινησει η μερα μας και γω την εχω στρουμφισει παλι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aν καταρρέω λέει..........δε βλέπω την τύφλα μου απ' το ξενύχτι...........

Γεια σας κορίτσια ήρθα κι εγώ να σμίξουμε τον πόνο μας..........

Εχω ένα αγοράκι 4,5 μηνών και με δυσκολεύει πολύ το βράδυ ψες ξύπνησε 5-6 φορές με κλάματα μέχρι να φάει και να ξανακοιμηθεί............

Τώρα τον προσέχει η αδερφή μου γιατί εγω είμαι δουλεια.......και κοιμάται

Κουράγιο σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια

χθες ηταν ενα πολυ καλο βραδυ σχετικα

ξυπνησε στις 4:30 παλι αλλα...κοιμηθηκε αμεσως :o:o:o:o:o μολις πηγα και του ειπα 'νανι σπυρο'

γυρισε πλευρο και κοιμηθηκε!!!

του εδωσα στις 6 το γαλα του και ξυπνησε τελειωτικα στις 8!!!! :ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause:

λετε να υπαρχει ελπιδα στον οριζοντα και να μην χρειαζεται να πηγαινω στο δωματιο του???? λετε????

αχχχχ μακαρι!!!!

εμεις τελικα εχουμε στοματιτιδα :(:( μας εδωσε η παιδιατρος αλοιφη για το στομα και βιταμινες οταν της εξηγησα την διατροφη του μικρου

αντε να περασει και αυτο και να ανοιξει παλι η ορεξη του

τις βιταμινες θα τις παιρνει για εναν μηνα!

marinah καλως ηρθες στην παρεα των ξενυχτιδων μαμαδων!!!

να σου ζησει το αγορακι σου!!

ειναι πολυ μικρουλι ακομη και εχεις πολλα ξενυχτια μπροστα σου μεχρι να στρωσει το προγραμμα του υπνου

κι εμενα ο δικος μου μεχρι να του ετοιμασω το γαλα του χαλαγε τον κοσμο

το καλο ηταν οτι μετα ξανακοιμοταν ευκολα.

εμενα ο γιοκας μου ειναι 27 μηνων και εχει περασει πολλες φασεις ξενυχτιου(κολικοι,αλματα αναπτυξης,αγχος αποχωρισμου,εφιαλτες,φαση αυπνιας,δοντια)

κοιμαται σερι την νυχτα απο ενος χρονων αλλα κατα διαστηματα προεκυπταν ολα αυτα τα διαφορα

υπομονη μονο και να εφαρμοζεις με συνεπεια το προγραμμα υπνου ετσι ωστε να το συνηθησει πιο ευκολα και πιο γρηγορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεια σας ..

βγηκαμε βολτιτσα το πρωι ολοι μαζι , κατεβηκαμε κεντρο και ηπιαμε καφεδακι..Ομως μου βγηκε ξινο..Η μπουλουκα δεν κοιμαται γκρινιαζει συνεχεια αλλα μου φαινεται οτι θα εχουμε κ το επομενο δοντακι συντομα..Της εδωσα κ ντεπονακι μηπως ανακουφιστει λιγο αλλα δεν βλεπω φως ..

Οι μεγαλες μου κλασικα , τραγουδανε εδω και 45 λεπτα στα κρεβατια τους απο Χατζηγιαννη μεχρι ζουζουνια ...

marinah, καλως ορισες στης ..αυπνιας το αναγνωσμα , οπως βλεπεις δεν εισαι μονη ..Τα κοριτσια ξενυχτανε μ'ενα μυστικο , ω ωω ετσι κανω κ γω

θεε μου εχω λαλησει απ'τους πολλους καφεδες ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...