Μετάβαση σε περιεχόμενο

καταρεω...


Recommended Posts

κοριτσια ενα ειναι σιγουρο και να το ξερετε οτι στην ηλικια του ενος ετους τα παιδακια περνανε την φαση του αποχωρισμου και τα ξυπνηματα την νυχτα ειναι πολυ συχνα και εντονα!!!

εκει δεν πρεπει να γινει το λαθος να τα κοιμησετε στο κρεβατι σας αλλα να συνεχισουν να κοιμουνται στο κρεβατακι τους

βεβαια θα εχει πολλα πηγαινε-ελα αλλα αξιζει τον κοπο

ετσι εμαθε και ο δικος μου!!

ασε τωρα που περναει αλλη φαση :evil::evil:

χθες τελικα ξυπνησε μονο μια φορα ;);););) γιουπιιιιιιι και ελπιζω και ευχομαι να συνεχιστει

ομως τον μαλωσα :(:( του ειπα οτι ειναι πολυ κακο αυτο που κανει γιατι δεν υπαρχει κανενας λογος να ξυπναει την νυχτα αφου η μαμα ειναι διπλα του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 964
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας

να σας πω πως περασα την χτεσινη νυχτα κ ολο το πρωι σημερα ?...Δεν μπορω να το περιγραψω ...Ολη νυχτα στο ποδι , απο την ωρα που την εβαλα για υπνο χτες βραδυ κοιμηθηκε ενα μισαωρο κ μετα λυσσαξε ...Σε τετοια ενταση δεν το εχει ξανακανει και κατα την διαρκεια της νυχτας ηταν συνεχως ανησυχη , το ιδιο κ κατα την διαρκεια της μερας ..Τωρα που την εβαλα στο κρεββατι της ειδα κ επαθα να ηρεμησει ..Λεω οτι ειναι τα δοντια αλλα αυτο το πραγμα κραταει πια πολυ καιρο ..Σερνομαι σημερις ..Συνολο καφεδων 5 ..

Ειναι κ οι μεγαλες που εχουν αφηνιασει τελειως σημερα το πρωι , να φταιει αραγε ο νοτιας που μας επιασε τι να πω ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπομονη ευακι υπομονη!!!

εγω τωρα παω να τον βαλω για υπνο και ελπιζω για εναν καλο και ολονυχτιο υπνο

καληνυχτα μανουλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ευχομαι κ γω ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ , σε ολες μας αλλα κ στα μωρα μας μπας κ δουμε καμια νυχτα της προκοπης και κοιμηθουμε σαν ανθρωποι ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας γραψω και γω για να πω μια αντιθετη αποψη . Εντελως αντιθετα απο τη μαμα της "μικρουλαχρηστος" , δεν πιστευω οτι τα μωρα ειναι εκμεταλλευτες αλλα μεσα απο το κλάμα τους -ιδιαιτερα σε τοσο μικρες ηλικιες- μας εκφράζουν αναγκες τους . Ακομα και η αγκαλιά ή η παρέα της μαμας , ειναι ανάγκη για ενα μωράκι οπως ειναι και για μας ανάγκη και ζητουμε τα χαδια και την παρεα αυτων που αγαπαμε .

Ειμαι επισης αντιθετη ως προς την αποψη να "ξεθεωνεις" τη μικρη στο παιχνιδι ή να την βαζεις αργα για υπνο . Μερικα μωρα , το δικο μου ετσι ηταν , παιρνουν τοσα πολλα ερεθισματα κατα τη διαρκεια της μερας που αν τα πιεσουμε περισσοτερο με παιχνιδι ή με αργοπορια του υπνου , μπορει αυτο να ειναι χειροτερο και να τα οδηγησει σε τρελη υπερενταση . Η ρουτινα και η ηρεμια πριν τον υπνο βοηθουν καλυτερα .

Θα συμφωνησω ομως και με καποιες κοπελες που λενε οτι ειναι μια φαση και περναει . Στον 6ο μηνα το μωρο πλεον ξερει οτι ειναι μια ξεχωριστη προσωπικοτητα απο τη μαμα και πολλα μωρα αρχιζουν να περνουν το αγχος αποχωρισμου .

Κουραγιο ομως , δεν θα ειναι για παντα ετσι , θα μεγαλωσει η μικρουλα σου και μπορει να μην κανει τον τελειο υπνο αλλα σιγουρα θα σταματησει τα τοσο συχνα ξυπνηματα ειδικά το πρωτο τριωρο που πεφτει να κοιμηθει.

Συμφωνώ απόλυτα....και διαφωνώ με μια φίλη (συγνώμη δεν συγκράτησα το όνομα, το ξέχασα διαβάζοντας όλα τα άλλα!!!! :oops::oops: ) , που είπε να αφήνεις το μωράκι να κλαίει μέχρι να σταματήσει από μόνο του (ήταν μάλιστα και συμβουλή παιδιάτρου, απορώ πώς έγινε παιδίατρος!!!)....είναι ποτέ δυνατόν να αφήνεις ένα μικρό πλασματάκι να κλαίει χωρίς να πας να δεις τι του συμβαίνει? έστω και αν κλαίει κάθε βράδυ, το κλάμα στα μικρά παιδιά είναι και μέσο επικοινωνιας, θέλουν κάτι να μας πουν.........στον γιο μου δεν αντιμετώπισα την αυπνία, άρχισε να κοιμάται όλο το βράδυ από 6 μηνών, μέχρι τότε ξυπνούσε μόνο για να θηλάσει!......στην κόρη μου, όμως, τώρα είναι 2 ετών, έχω που κοιμάμαι όλο το βράδυ μόλις 2 - 3 μήνες!!!!...έχω ρίξει ΤΟ ξενύχτι, ποτέ μου όμως δεν την άφησα να κλάψει επί ώρες, την άφησα μόνο για 10 λεπτά και ήταν λάθος, όταν την πήρα στην αγκαλιά μου το παιδί δεν μπορούσε να ηρεμήσει και έκανε σαν να έχει σπασμούς!!!! :o:shock: ....μου έχει τύχει και βράδια να την έχω στην αγκαλιά μου επί 6 ώρες!!!!...είναι το παιδί μου όμως και θέλω να του δείξω ότι θα είμαι πάντα στο πλάι της ό,τι και αν της τύχει, όταν με αναζητήσει θα είμαι δίπλα της....!

είχα διαβάσει την άποψη μιας παιδοψυχολόγου, η οποία έλεγε ότι αφήνοντας ένα παιδί να κλαίει και περιμένοντας έτσι να ηρεμήσει του δημιουργούμε ψυχολογικά προβλήματα που θα τα βρει αργότερα στην ζωή του!!! κάτι τέτοιο προσωπικά δεν θα ήθελα, γιατί θεωρώ τον δικό μου ύπνο όχι και τόσο σημαντικό, αλλά πιο σημαντικό την ψυχική υγεία των παιδιών μου!

κλείνοντας να πω ότι η κόρη μου κοιμάται τώρα ήσυχα....απλά θέλουν τον χρόνο τους.....θα κοιμηθούν κάποια στιγμή.......!!!!!

Καλή και ήρεμη νύχτα..... :x[smilie=sleepy2.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Argi , εγω θα συμφωνησω σε κατι που εχει προειπωθει οτι δηλαδη σιγουρα ο καθε γονιος ξερει τι πρεπει να κανει για το μωρο η το παιδακι του .Πολλες μανουλες απο εδω εφαρμοσαν η καθε μια την μεθοδο που εκεινες θεωρησαν καλο για το δικο τους παιδι ..

Σιγουρα το κλαμα ειναι ενας τροπος εκφρασης για τα μωρα σιγουρα ειναι ο τροπος επικοινωνιας τους με εμας αλλα τι γινεται οταν το κλαμα απλα υποδηλωνει την συνηθεια ενος παιδιου να μην κοιμαται και να ξυπναει εντελως τυχαια τις ιδιες ωρες καθε βραδυ ? Δεν ξερω ειλικρινα ..Το μονο σιγουρα που μπορω να πω ειναι οτι το δικο μου μωρακι ειναι δυσκολο , δεν ειναι οτι δεν εχει προγραμμα ημερισιο , απλα τα νυχτερινα της τερτιπια ειναι πλεον εξουθενωτικα ..Για τον παιδιατρο που αναφερεις ομολογω οτι ειναι λιγο σκληρο , εμας ο δικος μας εκτος απο υπομονη που μας λεει να κανουμε , μας συνεστησε οταν ξυπναει οσες φορες κ αν ειναι αυτες , να προσπαθησουμε να την ηρεμησουμε χωρις να την σηκωνουμε απο το κρεβατι της ..

Δεν θεωρω τον δικο μου υπνο σημαντικοτερο , απλως αναγκαιο για την εξυπηρετηση κ φροντιδα τριων παιδιων , ενος συζηγου , ενος σπιτιου κτλ . Απλως ελπιζω κ ευχομαι καποια στιγμη να μπορεσω να εχω λιγη ξεκουραση ετσι ωστε να μπορω να ανταπεξελθω στις αναγκες των παιδιων μου καλυτερα , να μπορω να κατσω με ηρεμια να πιω εναν καφε με τον καλο μου κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alitheia evoula me ton antra sou pws ta kataferneis na vleposaste otan trexeis olh mera me treis psixoules pou zitane olo to xrono sou>?

emeis vriskomaste ligo to vradu prin koimithoume -i mallon prin koimithei autos- giati egw sunexizw tin olonuxtia

alla apo voltes tipota ennoeitai, mpanio to kalokairi kaname me tin psixi sto stoma, ena miswro kai auto me agxos gia to ti pernaei pisw h mana mou monh ths me duo paidia, ktl ktl

genika ola einai gurw apo ta mwra twra alla den mas peirazei katholou

mono pou egw toulaxiston kourazomai polu kai alla pragmata menoun polu pisw...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ καλη μου new_mammy !

ετσι ειναι στην αρχη ειναι λιγο δυσκολο με τα δυο μωρακια , μετα συνηθιζεις και δεν μπορεις χωρις αυτα ..Εγω λεω συνεχεια οτι θα ηθελα λιγο να ηρεμησει το κεφαλακι μου και τις σπανιες φορες που εμεινα μονη στο σπιτι κοντευα να τρελαθω με την ησυχεια ..

Αν προλαβαινω να δω τον Νικο ? Χμ .. εξαρταται ..ερχεται κ αυτος κουρασμενος απο την δουλεια του , αντε να δει τις κορες του που λυσσανε γιατι δεν τον βλεπουν αρκετα η τουλαχιστον οχι οσο θα ηθελαν παρα μονο τα σκ , οταν βαλω τα παιδια για υπνο θα καθησουμε λιγακι να τα πουμε ..Εννοειται αν μας αφησει λιγο χωρο η Αριαδνη κ δεν αρχισει τις τσιριδες απο το κρεβατι της ..Ειναι δυσκολα τα πραγματα δε λεω , ομως κανω κουραγιο δεν μπορω να κανω κατι αλλο ..Αυτο που λες , με την ψυχη στο στομα ειναι και για εμας αναποσπαστο κομματι της ζωης μας ..Για να μπορουν οι μεγαλες μου να εχουν τα μπανακια τους στη θαλασσα αλλα κ για να μην επιβαρυνω τους γονεις μου , φετος την θαλασσα την ειδα με τα κυαλια που λεει ο λογος ..Ευτυχως ο Νικος επαιρνε τις μικρες για να κανουν το μπανιο τους και να παιξουν και εμενα εγω με την Αριαδνουλα ..Του χρονου ευελπιστω να εχουμε ενα πιο ηρεμο και χαρουμενο καλοκαιρι τουλαχιστον θα εχει μεγαλωσει κ το μικρο μας και ετσι θα εχουμε την ανεση να κανουμε καποια πραγματα παραπανω ..

Παντως χρονος δεν υπαρχει ..εννοω προσωπικος , ειναι ελαχιστος εως μηδαμινος ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα φετος το καλοκαιρι ηταν καπως καλυτερο απο περσυ γιατι ο σπυρος ηταν πιο μεγαλος και καθοταν πιο ησυχος στην παραλια

το μονο μειον ηταν οτι εγω δεν εκανα μπανιο μονη μου

εκανα εγω με τον σπυρο,εγω με τον αντρα μου και τον σπυρο,ο αντρας μου μονος του

αν πηγαινα εγω μονη μου ο σπυρος ξεσηκωνε την παραλια με τις φωνες του :roll::roll::roll: δεν ηθελε να φευγω απο διπλα του!!!!!!!

παντως οσο μεγαλωνει δεν μπορω να πω εχω αρκετο 'ελευθερο' χρονο με τον μπαμπα γιατι παιζει με τα παιχνιδακια του αλλα αν μας δει αγκαλιτσα ερχεται και μπαινει αναμεσα :lol::lol::lol:

πηγαινει και στην γιαγια κανενα σκ για να κοιμηθω λιγακι παραπανω αλλα να σας πω την αληθεια μου λειπει η 'φασαρια' του

δεν την μπορω την ηρεμια του σπιτιου οταν λειπει ο μικρος ειμαστε σαν δυο κουτσουρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα ..

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ, ετσι ειναι οπως τα λες ..Η ησυχια στο σπιτι δεν παλευεται οταν λειπουν ..Ιδιαιτερα περισυ τετοιο καιρο που ημουν εγκυος , ειχαν ξεκινησει οι μικρες παιδικο και γω βολοδερνα απο δωματιο σε δωματιο ..

Εμεις σημερα περασαμε ωραια γιατι πηγαμε βολτιτσα ολοι μαζι φαγαμε εξω σ'ενα ταβερνακι κοντα στην θαλασσα , επαιξαν ωραια , εγιναν χαλια βεβαια αλλα το πλυντηριο να'ναι καλα ..

Η Αριαδνη κοιμηθηκε ισα ισα ενα μισαωρο στο αμαξι , οσο ηταν η διαδρομη της επιστροφης και κοντεψε να την παρει ο υπνος λιγο νωριτερα μεσα στην μπανιεριτσα της ..Ας ελπισουμε οτι δεν θα εχει ορεξη για πολλα πολλα αποψε ..Χτες βραδυ ηταν καπως καλυτερα τα πραγματα , για να δουμε σημερα τι σχεδια εχει ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλσπερα!

mama eva πως τα πηγατε χτες απο υπνο?

εμεις συνεχιζουμε την ανησυχια των τελευταιων ημερων!

η φωτο με τα καλαμακια φοβερη!

μπεμπουλης φτου φτου ο κουκλος σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

new_mammy , εσεις πως τα πατε ? Εμας η γκρινια παραμενει ευτυχως εχει μειωθει λιγακι αυτο το εντονο φαινομενο των τελευταιων ημερων ..Μιλησα κ με τον γιατρο μας και γενικα εχουμε καταληξει στο συμπερασμα οτι η αλλαγη του καιρου την επιρεαζει , την προηγουμενη φορα που ειχαμε νοτια εδω , ειχε μυξες εντονη ανησυχια απο το πουθενα κτλ .Τουλαχιστον αυτη την φορα δεν εχουμε να κανουμε κ αναροφηση της ..μυξας παλι ..

Εσεις πως τα πηγαινετε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια

τι κανετε???

ειναι καλα τα ζουζουνακια σας???

εμενα εχει 3 μερες που κοιμαται καλα μπορω να πω!!!

προχθες επεσε απο το κρεβατι στο κενο αναμεσα στο κρεβατι και στον τοιχο(εχει ενα μικρο κενο γιατι εχει κολονα εκει)

πηγαμε χθες στα jumbo και πηραμε ενα προστατευτικο καγκελο και τωρα ειναι οκ!!!

εχει μια κρεβαταρα ουουουουου για κανει υπνους ωραιοτατους!!!!!!! ελπιζουμε :lol::lol::lol::lol::lol:

χθες ξυπνησε κατα τις 11 λιγακι και τον ξανακοιμησε ο μπαμπας του...και ξανασηκωθηκε στις 5 που ηπιε το γαλα του(βεβαια στις 5 σηκωσε ολη την γειτονια με τις φωνες του δεν περιμενε με τιποτα να ετοιμασω το γαλα του ...εμμμμ βεβαια αφου δεν τρωει οοοολη μερα τον κοβει λορδα την νυχτα :whistle::whistle::whistle:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο εμας

κοιμηθηκαμε καλυτερα !!! ξυπνησε μονο μια φορα , :ymapplause::ymapplause:#-o

βλεπω και σεις ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ, μια χαρα τα πηγατε , φτου φτου

αμαν παναγιτσα μου , ηπιε το γαλα εξι παρα τεταρτο αφου ειχε ενα ξυπνημα στις 0400 και τωρα κοιμαται ακομα !!! Δεν εκανα τιποτα διαφορετικο , ισως ηταν απλα κουρασμενη απο τις προηγουμενες μερες τι να πω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο μας!!!σημερα δουλευω 10-6..

αυτες τις μερες εχουμε οξεια κριση μαμακιασης που λες κ εσυ ευα..

μεχρι κ στη μπανιερα χτες εγω εβαλα την αγγελικη κ αφου την επλυνα λιγο ηρθε ο μπαμπας της για να συνεχισει-κανονικα την κανει εκεινος μπανιο.νομιζω οτι σκαει το 7ο δοντακι κ για αυτο...

τα βραδια ειναι μακραν πολυ καλυτερα...

τα ιδια διαβαζω κ για εσας κοριτσια μου!!!

κατεληξα στο συμπερασμα οτι η αγγελικη δεν χορταινε με το βραδινο γαλα..θελει να πινει λιγακι παραπανω..οποτε της δινω κανονικα το μεγαλο μπουκαλι κ ετοιμαζουμε κ ενα μικρο για να πιει ισα ισα 50-60μλ παραπανω..αλλα μαλλον αυτα κανουν δουλεια!!!!!

μακαρι να συνεχισουμε ετσι!!!!!!!

ευα φοβερη η φωτο με τις πιτσιρικες που πινουν με καλαμακι..

αληθεια ποτε κοβουμε το μπιμπερο??????για το γαλα εννοω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalypso , ασε η μαμακιαση και σε μας καλα κρατει ...

Τα εχω παρει πολυ αγρια σημερα !!!!!! :evil::evil::evil::evil::evil:

Περασε ο πεθερος λιγο νωριτερα απο δω εννοειται ακαλεστος κτλ ( δεν ειναι κακος ανθρωπος , ειναι χαλι να τον πατησεις απλα δεν σκεφτεται ...) του κανω καφεδακι παιζει λιγο με τις μικρες και την ωρα που σηκωνει την Αριαδνη λεει το εξης "πως μεγαλωνεις π...ακι " Το οποιο βεβαια το επιασαν στον αερα οι αλλες δυο και το φωναζαν η μια στην αλλη !!! Ελεος δηλαδη !!! Ο πεθερος μου το μονο που μου ειπε οταν του εκανα για πολλοστη φορα παρατηρηση του τι λεμε κ τι οχι μπροστα στα παιδια μου ειπε απλα " ελα βρε σιγα το πραγμα , θα το ξεχασουν μεχρι το βραδυ "

...αμ δε που θα το ξεχασουν..τωρα το λενε κ τραγουδιστα !!!

συγνωμη που εχω φρικαρει αλλα κοντευω να σκασω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11 :evil::evil::evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευακι σου απαντησα και στις μανουλες

πολυ χαιρομαι κοριτσια που προοδευετε στον υπνο

ελπιζω κι εμεις συντομα να ερθουμε στα ισα μας παλι

να τωρα π.χ. η μπεμπα αποκοιμηθηκε στο πιτς φιτιλι

ενω ο μπεμπης εκανε μουτσουτσουνια για καμια ωρα

αυτο μαλλον ειναι προεορτιο για την εξελιξη της νυχτας...

ο πεθερος μου να γραψω κι εγω εδω ειναι επισης ηλιθιος!

μου αρεσει να το λεω εκτονωνομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εκτονωσου new_mammy φαινεται οτι το πεθερικο συνδρομο καλα κρατει .. και γω θα εκτονωθω [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυακι τωρα ειδα οτι εχεις ανοιξει ποστ!!! :o

καλα ξερεις πως κοιμαται κ εμενα τι να λεμε...ξυπναει τουλαχιστον 5 με 6 φορες καθε νυχτα..δεν αντεχω αλλα οπως σας ελεγα κ εχτες κανω υπομονη κ πιστευω οτι πολυ συντομα οοοολα θα αλλαξουν!!

οσο για τον πεθερο σου..... :twisted: τι να πεις???

διαβασα εστρωσε λιγακι η Αριαδνη σου..εμενα τιποτα σταθερα τα ιδια καθε βραδυ εδω κ τοσους μηνες...

να πω την αληθεια μου χαιρομαι λιγακι που διαβασα οτι κ αλλες μανουλες εχουν αυτο το θεμα... :oops:

αχ!! αντε καλη μας μερα!!!!!!!!!!! ~o)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!! τι καλα που τα πατε ολο και καλυτερα!

Καλυψω που λες για περισσοτερο γαλα... τι μαρκα μπιμπιρο εχεις; γιατι εμεις που εχουμε chicco, ειναι καιρος που πηραμε τα μεγαλυτερα πλαστικα μπουκαλια που εχουν μετριση μεχρι 330μλ. εκει πινουν και τα δικα μου.

εγω αρχισα να ξεδιαλεγω και να βγαζω χειμωνιατικα! ψυχρανε εδω πανω ο καιρος!!! και μου τη σπάει!!!

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια !

Τελικα ονειρο ηταν το προχτεσινο βραδυ ..ονειρο κ περασε ετσι ομορφα οπως ηρθε , κλαψψψ :((:((:((:((:((:((:((

Ε βεβαια το μανταμακι μου , πηρε δυναμεις γιατι ειχε εξαντληθει κ χτες εκανε παλι τα γνωστα κολπακια . συνολο ξυπνηματων 4...

vagman , τι νεα εσεις ? Και μεις της chicco χρησημοποιουμε τα πλαστικα κ τωρα τουλαχιστον που η Αριαδνη με την αλλαγη του γαλατος πινει παραπανω κ μας εχουν βολεψει ..

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ , εσεις πως τα πηγατε ?

firfirikos, ναι καλη μου εδω ειναι της αυπνιας το ..αναγνωσμα , μηπως να κανουμε κ στην κοινοτητα καμια ομαδα με αυπνες Μammylandεζες μαμαδες ? Και γω καλη μου αυτο λεω στον εαυτο μου , οτι θα γινει μια μερα ενα θαυμα και ξαφνικα θα αλλαξουν ολα και θα στρωσει η κατασταση ..Παρηγορω τον εαυτο μου αλλα μεχρι τοτε η Ευα παραμενει run Forest run !!!!!

Παρεπιπτωντος σημερα εκαψα το δαχτυλο μου γιατι κουτουλουσα πρωι πρωι οταν ζεσταινα το γαλα των μεγαλων μου κοριτσιων ...Αρχισε παλι η μεση μου να κανει τα δικα της κ ελπιζω κ ευχομαι να μην φτασω στο σημειο να μην μπορω ουτε να κουνησω ...

new_mammy , αν με ακους εξακολουθω να εκτονωνομαι για το πεθερικο συνδρομο [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κ απο μας!!!!!

βαγκ εχω τα στραβα της κικο αλλα αυτα χωρανε μονο 250μλ μαξιμουμ..βεβαια ειναι με τις μερες της η κυρια....οταν το απογευμα εχει σαβουριασει εκτος απο το δικο της γευμα κ κατι παραπανω απο το δικο μας,το βραδυ παει στα σκουπιδια το 2ομπουκαλι γαλα..

μηπως να παρω κ εγω τα μεγαλα πλαστικα που λες για να της κανω τουλαχιστον 1 κ ας πιει οσο θελει????τι μαρκα ειναι αυτα που λες????

ευακι τωρα διαβασα για τον πεθερο...τελικα ολα τα πεθερικα σε αυτον τον κοσμο ειναι ανεγκεφαλα???????

εγω εχω θεματα με την πεθερα..εννοειται.....

αλλα αυτη ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια....

σε τσακισε παλι η μικρη το βραδυ,ε???

εμενα ευτυχως κοιμαται.........

βεβαια λογω μαμακιασης εχουμε αλλα προβληματα..

χτες παλι δεν εμπαινε στη μπανιερα αν δεν την εβαζα εγω..

με το μπαμπα της δεν καθεται ξαφνικα καθολου..πρεπει να ειμαι κ εγω εκει..

εννοειται οτι με επιασε η μεση μου...

αντε να δουμε!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα.. Να σας πω την αλήθεια και εγώ δεν ξέρω ποτε είναι η κατάλληλη  στιγμή. Ο ίδιος μας είπε πως δεν υπήρχε και νόημα να πάμε εχθές αλλά επέμενε ο άντρας μου από την χαρά του και δεν ήθελα να του το χαλάσω. Ρώτησα τον γιατρό για να πάμε μετά από 2 εβδομάδες και μου είπε πως την επόμενη θα μπορούμε να διακρίνουμε σίγουρα εμβρυϊκά στοιχεία και πιστεύει πως θα ακούσουμε και καρδούλα. Τι να πω… ακολουθώ τις οδηγίες του.
    • Καλημέρα κορίτσια... ούτε εγώ εχω ετοιμάσει κάτι ακόμα...τα έχω πάρει ολα οτι χρειαζομουν..εκτος απο: 1 κουβέρτα πικέ που θα χρειαστώ, σαμπουαν και κρέμες, παμπερς και μωρομαντηλα...και βάση για το καθισματακι του αυτοκινήτου...θα τα ετοιμάσω αρχές Ιουλίου λέω..να ξεκινήσω να πλύνω και να σιδερωσω ότι είναι! εξάλλου μέχρι τέλους Αυγούστου έχω πολύ καιρό μπροστά! εμένα αυτο που με αγχώνει είναι οτι είπε ο κουνιαδος μου οτι θα μ στείλει καρότσι και καθισματακι αυτοκινήτου και ακόμα δεν μου το εχει στείλει...και καπως ενα αγχος το έχω!
    • @Maria98Συμφωνώ κι εγώ με τη @Diwni! Είσαι πολύ νέα κι εφόσον οι εξετάσεις απ' τη μεριά σου δεν έχουν δείξει κάτι πρέπει ο σύντροφός σου να εξεταστεί άμεσα. Πραγματικά το σπερμοδιαγραμμα δεν είναι τίποτα, ίσως τον αγχώνει περισσότερο το αποτέλεσμα παρά η εξέταση η ίδια, αλλά ο,τι και να είναι (αν φυσικά υπάρχει θέμα, γιατί κι αυτός νέος είναι ο άνθρωπος) θα το αντιμετωπίσετε 😊 υπάρχουν πολλές κοπέλες εδώ που έχουν αναφέρει ότι με όχι καλό σπέρμα κατάφεραν εγκυμοσύνη και 1 και 2 φορές. Είναι θέμα χρόνο ότι θα τα καταφέρετε, 4 μήνες δεν είναι και πολύς καιρός. Όπως σου έγραψα και παραπάνω και σε μας η πρώτη εγκυμοσύνη ήρθε πανευκολα αλλά τώρα μας πήρε χρόνο χωρίς να έχουμε κάποιο "θέμα". Όλα είναι σχετικά, μην απελπιζεστε 🙏
    • @Maria98 ο σύντροφος σου καλο ειναι να εξεταστει αμεσα. Για να έχετε μια εικονα. Για σενα το ειπα με την εννοια οτι εισαι μεσα στα φυσιολογικά πλαισια για  σύλληψη κ δ χρειάζεται να αγχωθεις αμεσα με εξετάσεις. Να περασεις ομορφα τ καλοκαιρι σου και ο Σεπτέμβριος αν δ εχει έρθει μεχρι τοτε ειναι κοντα. Αν ησουν 36 πχ θα σ ελεγα ναι ψαξου κ συ αμεσα. Βαλε ενα χρονοδιάγραμμα, κανε τις προσπαθειες σου, αλλα εστιασε να περασετε ομορφα τ καλοκαιρι σας.
    • Εμείς η αλήθεια είναι πως προγεννητικό δεν είχαμε κάνει πριν μάθω για την εγκυμοσύνη επειδή δεν περιμέναμε πως θα πετύχουμε τόσο γρήγορα, μέσα σε 2 μήνες πιο στοχευμενης προσπάθειας είχε έρθει.  Εγω ειχα κανει καποιες εξετασεις ορμονολογικες-όχι ολοκληρωμενες- επειδη ειχε μια ανωμαλία η περιοδος πριν ξεκινησουμε ελευθερες επαφες, ειχα ξεκινησει και την μυο-ινοσιτολη που είχε προτείνει η γυναικολογος. Επισης εχω ελεγξει και θυρεοειδη ειναι οκ+ οτι εξετασεις ειχα κανει ως προγεννητικο στην αρχη της εγκυμοσυνης επισης οκ. Τώρα είναι 4 κύκλοι που έχουν περάσει, ξανά οι 2 τελευταίοι πιο στοχευμενης προσπάθειας (χρησιμοποίησα και τα τεστακια) . Αλλά περίμενα πως τώρα θα ερχόταν κάπως πιο γρήγορα το σπορακι , όσο δεν έρχεται απογοητευομαστε  Ειχα κανει και αυτές τις εξετάσεις για την θρομβοφιλία μετά την αποξεση ...αλλα τώρα τον έχει πιάσει ένας φόβος μήπως εκεινος έχει κάποιο θεματακι , θα το συζητήσω με τον ουρολόγο εδώ της περιοχής για αρχή και βλέπουμε  Η αλήθεια είναι πως καλύτερα να δούμε και το σπέρμα πιο πολύ και για κεινον , για να φύγουν τυχόν υποψίες ή ακόμα και να διορθωθεί κάτι αν χρειάζεται  Εγώ είμαι 26 χρονών, αλλά από την στιγμή που θέλουμε ένα μωράκι καλό δεν είναι να έχουμε ένα ολοκληρωμένο ιστορικό και να το παρακολουθούμε το πράγμα; κάπως σκέφτομαι πως δεν θέλω να το αφήσω και στη τύχη του  Είμαστε πολύ καλά ως ζευγάρι, έχουμε επικοινωνία περνάμε καλά όλα πολύ καλά, όσο και να θέλουμε το ότι είχαμε μια εγκυμοσύνη που δεν προχώρησε μας περνάει από το μυαλό και το σκεφτόμαστε συχνά ίσως τώρα να είναι μια φάση που να το σκέφτεται και ο σύντροφος μου πιο έντονα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...