Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΟ EXPRESS ΤΟΥ ΒΥΖΟΝΥΧΤΙΟΥ Νο 17 - Η γαλήνη!!!!!


Recommended Posts

καλημερα και απο εμενα!!!

γεια σου βικακι μου τι κανει η τσουπρα σου???

αντε καλε ξυπνηστε και εβαλα καφε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 973
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

Αναστασία και εγώ πίνω καφεδάκι σου κάνω παρέα!!! :)

Βίκυ αριθμούς έχουν ξεκινήσει από πέρυσι (προνήπιο) να μαθαίνουν αλλά φέτος (νήπιο) τους μαθαίνουν πιο εντατικά!

ευτυχώς το μπουμπούκι κοιμήθηκε όλο το βράδυ χθες!!!!

πρέπει να βγάζει δοντάκια γιατί βάζει και το χέρι στο στόμα, κυρίως όταν κλαίει!!! :huh:

έκανα καθαρισμό δοντιών στη Λάρισα και η οδοντίατρος μου είπε ότι έβγαλα και τους φρονιμήτες μου αλλά χαμπάρι δεν πήρα!!!!

βαριέμαι αφάνταστα σήμερα θα πάω τα παιδιά σε λούνα παρκ που έρχεται στηνν γειτονιά μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!

Μόλις έκανα καφέ κι εγώ είμαι στη δουλειά/

Θούλη μου τι να κάνουμε από δω και πέρα τα έξοδα θα είναι μόνο για τα μωρά μας. Εμένα ακολουθεί και η άλλη από κοντά :) αλλά μπορεί του χρόνου να τις πάρω εδω στο νηπιαγωγείο του ΤΕΙ. Που να βγούμε με 600 το μήνα μόνο για παιδικό? Βάλε και το στεγαστικό που λέμε να πάρουμε για το νέο σπίτι? Βάλε και το δικό μου το μεταπτυχιακό ??

Φυλακή μας βλέπω να μπαίνουμε. Τέσπα καλά να είμαστε και καλά να είναι τα παιδάκια μας :)

Η Ιωάννα τρώει εκεί δεκατιανό και μεσημεριανό και της επιστρέφουν γύρω στις 2 στη μαμά μου. Απο κει θα την παίρνουμε εμείς. Μπορεί και πιο αργά αλλά λέω να μη κουράζεται και αφού υπάρχει η εναλλακτική.

Δασκάλα έχει την αδερφή μου :laugh: τη φωνάζει "κυρία" όταν είναι στο σχολείο :laugh: :laugh:

Argi λες κι εμείς του χρόνου να έχουμε διάβασμα?? :S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κουκλεσ!!!!!

τι κανετε;;;;;

Θου μια χαρα ειναι τα 240...εγω 210 πληρονω...βαλε και τη βενζινι γιατι ειναι σχετικα μακρια..τα ιδια λευτα πανω κατω.

Καλυτερα ρε συ..γιατι αλλιως!!!!

Καλε ο γιος μου ειναι τρομενη μαρκα...παμε στον παιδικο...χτυπαει αυτοσ το κουδουνι....πασπατευει ενα μαντζαφλερι που μοιαζει με καραβακι που εχουν κρεμασμενο στην πορτα..μπαινει μεσα..και κλαιγοντασ τρεχει εκει που ειναι τα μικρα για να παιξει...αχ παιδια..πεθαινω στα γελια....

χτες που πηγε να τον παρει η πεθερα μου...γιατι ολη αυτη την ευδομαδα ηταν μεχρι τις 1 και απο βδομαδα θα τρωει και μεσιμεριανο εκει, βγαινει..κοιταει..κανει "μαμα"..και κανει την κινιση "που ειναι" με τα χερια...ξανακοιταει γυρω..."μαμα"....το κουκλι μουυυυυυυ

Παω να κανω καφε και επανερχομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

μόλις έκανα κι εγώ καφέ και σας διάβασα

Η Έλενα χθες μου έσπασε τα νεύρα έχει γίνει πολύ νευρική και όταν

θέλει κάτι και δεν το παίρνω τσιρίζει και κλαίει :(:(

χθες το βράδυ είχα πάει στο γραφείο και ήρθε μαζί και ο

άντρας μου με την Έλενα, επειδή δεν την άφησα να πατάει τα πλήκτρα

στον υπολογιστή έκλαιγε και χτυπιόταν για μισή ώρα μέχρι που

φύγαμε και σε όλο τον δρόμο μέχρι να φτάσουμε σπίτι :ohmy::ohmy:

Ένιωθα πολύ χάλια που την έβλεπα έτσι αλλά δεν γίνεται πρέπει να

καταλάβει ότι δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει. Δεν ξέρω πως να φερθώ

θέλω να καταλάβει ότι υπάρχουν όρια και δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει :dry:

Μάρθα όλοι οι δημοτικοί έτσι λειτουργούν, δυστυχώς είναι δύσκολα

αν δεν υπάρχουν γιαγιάδες και παππούδες για να βοηθήσουν.

Σε αυτόν που πήγαινα τον Μιχάλη πάντως δίνανε φρούτα το πρωϊ

αλεσμένα στον βρεφονηπιακό δηλαδή στα παιδάκια μέχρι 2,5χρ και στα

μεγαλύτερα δίνανε φρούτα μετά το μεσημεριανό.

240 πάντως δεν είναι πολλά για ιδιωτικό.

Παναγιώτα εγώ όταν γέννησα την Έλενα τα ξαναέπλενα όλα

βέβαια είχαν περάσει και 4χρόνια ;) και τα χρησιμοποιώ

όλα στην Έλενα όπως λέει και η Αργυρώ τι κι αν είναι μπλέ

πυτζαμάκια και φανελάκια δεν τα βλέπει κανείς :P

Αργυρώ φρονίμεψες επιτέλους :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Μαρία περαστικά :)

Στο γιατρό το απόγευμα θα πάω οπότε θα σας πώ το βράδυ νέα

Φιλιά σε όλες :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατασσούλα το κατάλαβα και εγώ!!! κάτι άλλαξε στην συμπεριφορά μου!!! έγινα πιο ώριμη τώρα με τους φρονιμήτες!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

λοιπόν τα πιτσιρίκια στο σχολείο του Λουκά σήμερα έχουν πρωινό μπουφέ!!!, μιλάμε είναι πολύ ωραίο, έχουν τα πάντα: φρούτα, γιαουρτάκια, δημητριακά, γάλα, κακάο, αλλαντικά, τυράκια, ψωμί μαύρο, όλα....το ζήλεψα!!!!

ΜαρίαΙωαάννα τα νήπια έχουν λίγο διάβασμα, αργότερα γίνεται και πιο δύσκολο!!!! πιστεύω και στην Ελλάδα το ίδιο θα είναι, θα ρωτήσω την αδελφή μου που είναι νηπιαγωγ.!!!

Νατασσούλα καλά πράγματα να ακούσεις σήμερα......

Χρύσα το μωρό σου γίνεται παιδάκι! μεγαλώνει και απομακρύνεται από την μαμά του!!!!....αλλά μην ανησυχείς αφού στο είπαν και στο fb ότι θα κάνει άλλα 6!!!! :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaxaxax..Αρτζ καλημερα!!!!

Δε με πειραζει καθολου που ανεξαρτητοποιητε...μου αρεσει...θα ηθελα να αποθηλαζε κιόλας μονος του!!!

Η αληθει αειναι παιδια οτι δεν χωρταινω να τον ζουλαω να τον αγκαλιαζω να τον χαιδευω και να τον φιλαω..αλλα θα ηθελα αντι να ειναι κολλιμενος πανω μου ολη μερα να παιζει και μονος του λιγο

Ρε αρτχ..τι πρωινο ειναι αυτο...πενταστερο!!!

Να πω την Παναγιωτα...εγω θα τα ξαναπλενα..αλαλ εγω ειμαι ιστερικια οποτε μη μου δινεις σημασια...

Ρε κοριτσια δεν θυμαμαι αν σας ειχα ρωτησει..θαλλω την εμεπιρια σας μια και οι περισσοτερες εχετε παιδια πιο μεγαλα απο το δικο μου.

Εβγαλα τα ρουχα του Χριστοφορου τα φθηνοπωρινα χειμωνιατικα...

Τα περισσοτερα του ειναι μεγαλα λιγο αλλα ΟΚ..δεν με νιαζει..αλλα τα περισσοτερα παντελονια του ειναι μακρια ενω του ειναι καλα στη μεση...και αναρωτιεμαι εγω τωρα ..να τα κοντινω λιγο;;;;; η να τα αφισω για του χρονου..ποσο υχος μπορει να παρει μεσα σε ενα χρονο;;;..και ποσο πια μπορει να παχυνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ρε κοριτσια κι εγω ηθελα να τον βαλω σε παιδικο αλλα δυστηχως δεν βγαινω οικονομικα και το κακο ειναι οτι το χρειαζοταν

δεν πειραζει τι να κανουμε..υπομονη....

εχω ενα θεμα που δεν ξερω πως να το χειριστω!!

ο σπυρος δεν κοβει το μπουσουλιτο με τιποτα...ολη μερα μεσα στο σπιτι μπουσουλαει με τα παιχνιδια του

του τα παιρνω..βρισκει κατι αλλο να μπουσουλισει ακομη και με την σκια του!!!!!!

το ειπα στην φυσιοθεραπευτρια μας γιατι αυτο ειναι μειον του και μου ειπε θα το δει την δευτερα

τι να κανω να το κοψει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα εγώ απλώς τα δίπλωνα από κάτω

Μάρθα γαι τους θηλασμούς που ρώτησες κι εμείς 3 την ημέρα κάνουμε τους τελευταίους 2 μήνες εκτός από κάποιες μέρες που μπορεί να ξυπνήσει και την νύχτα

Αναστασία δεν έχω εμπειρία στο θέμα καλύτερα να ακολουθήσεις τις συμβουλές των ειδικών

Αργυρώ ζήλεψα κι εγώ με το πρωϊνό :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξερω γω ρε νατασουλα...φοβαμαι μη πεφτει με τα γυρισμενα..αλαλ και παλη αμα θα του κανουν ακι του χρονου...κριμα..μερικα ειναι ωραια ρουχακια

Αναστασια δεν ξερω τι θα επρεπε να κανεισ..αλλα οντως σε αυτην την περιπτωση νομιζω οτ ειναι καλυτερα να ακουσεις τη γνωμη του ειδικου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα και εγώ διπλώνω τα μπατζάκια από κάτω, αλλά ο δικός μου είναι και μινιόν και μαζεύω και την μέση με το λαστιχάκι που έχει!!!!

γενικώς δεν αγοράζω μεγαλύτερα νούμερα γιατί δεν μου αρέσει το θέαμα: να πλέουν τα ρούχα!!!! πάντως τώρα με τον παιδικό χρειάζεσαι αρκετά ρούχα, κάθε μέρα και άλλη φορεσιά!!!!

Αναστασία αν παίζει με αυτοκινητάκι είναι φυσιολογικό να μπουσουλάει πώς αλλιώς θα το παίξει? μπορείς όμως να του λες να σηκωθεί πάνω!!! μάλλον δεν είναι καλό να του αφαιρείς το παιχνίδι γιατί φαίνεται ότι τον τιμωρείς!!!! εξήγησέ του πώς αλλιώς να παίζει ένα παιχνίδι!!!!

πιστεύω ότι θα σου πει και η ειδικός!!!

είναι η 2η φορά που κάνουν τέτοιο πρωινό και το παρουσιάζουν πολύ ωραία!!!! μάλλον έχουν περίσσευμα χρημάτων!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Artz το γυρισμα τοσο δε με πειραζει αρκει να ειναι για μια φορα , τα περισσοτερα ειναι δωρα..και παρολο που ειναι για 2 ετων του κανουν στη μεση αλλα ειναι πολυυυυ μακρια..

δεν ξερω..ειτε οι Ελληνεσ ξαφνικα ψηλωσαν..η δεν ξερω και εγω τι.

Εχει αρκετα ρουχα κυριως καλα, εγω αγορασα κυριως φορμεσ ειχα παει στην Adidas & Nike Stock και πηρα εχει τωρα 7 φορμεσ πανω κατω τα οποια του ειναι λιγο μακρια αλλα με ενα γυρισμα καθονται καλα..καθως και παρα πολλα παντελονακια φορμασ- κυριως λεπτα τα οποια τα ειχαμε απο την ανοιξη που φορουσε ρουχα για 18 μηνων και του κανουν ειναι ισα ισα στο μικος οοτε υποθετω μεχρι τελη οκτωβριου που θα πιασουν τα κρια θα του κανουν

Παντως δεν του πηρα χοντρα φουτερ γιατι ειναι απο αυτοκινητο στον παιδικο οπου θα εχει ζεστη.

Καλα ρουχα εχει απειρα...ολα δωρα...οταν μας καναν στη βαφτηση περισυ αλλα και στα γεννεθλεια φετοσ τα αλλαξα σχεδον ολα..πηρα ακριβως το ιδιο ρουχο..αλλα σε οτι μεγαλυτερο νουμερο ειχε...τωρα εχουμε "καλα" σετακια μεχρι 4 ετων περιπου καλοκαιρινα και χειμωνιατικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα παντελόνια ιδίως τα τζιν μια χαρά κάθονται γυρισμένα

το πρόβλημα είναι με τις φόρμες που είναι φούτερ αυτές

ίσως χρειαστεί να τις κοντύνεις

Χρύσα η Εύη τι κάνει? πολύ καιρό έχει να γράψει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα ειναι..εχει σταματησει απο την δουλεια εδω και καιρο.

Αυτο ελεγα να κανω..να κοντινω τις φορμες, οχι εντελως να αφισω κανα 2 ποντους μεσα περιθωριο να τα φοραει μεχρι την ανοιξη...και του χρονου βλεπουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σες,ηθελα να σε ρωτησω χτες για το γαλα αλλα δεν μπορεσα να ξαναμπω... :blush: αφου πινει απο το δικο σου ολη την ωρα γιατι φοβασαι για το ασβεστιο????δεν παιρνουν ασβεστιο απ το δικο μας γαλα????εγω για το σιδηρο σκεφτομαι γιατι τρωει μεν η δικια μου αλλα οχι μεγαλες ποσοτητες.... :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία δεν σε βλέπω οnline ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό

Ενημέρωσέ μας μόλις μπορέσεις

Ευα κι εγώ φοβόμουν πολύ για το σίδηρο και κάναμε εξετάσεις μόλις χρόνισε. Ευτυχώς είναι μέσα στα όρια και ο σίδηρος και η φεριτίνη

Το σύγκαμα πέρασε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρες μου!!!!!!!!!!!!!

Τι μου κανετε;;;

Ααααααχχ εκανα ντουζακι και σας διαβαζω. Εχω τον μικρο κατω και εχει μια ωραια ησυχια!!!!

Νατασουλα και ο δικος μου ετσι κανει. :angry: Και τον λυπαμαι :(:(

και στο τελος υποκειπτω :blush: και τα ακουω και απο τον αντρα μου.

Δε μπορω ρε συ αυτη την τσιριδα.Μου τη δινει!!!!!

Με το γιατρο τι εγινε;;

Χρυσα αν τα κοντυνεις στο χερι;;;Εγω αυτο θα κανω.Δεν θα τα κοψω καθολου.

Αργυρουλα μου ανοιξες την ορεξη ρεεεεεεεεεε!!!Ααααχχχ και οσο θυμαμαι τις κρεπες στο grecotel που τσακιζα για πρωινο!!!Aaxxxx και πάλι ααχχχχχχχχχ!!!!

Ευα ,Αναστασια ,Βικυ, θουλιτσα τα φιλιά μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο δικό μας το σχολείο κανένα παιδάκι δεν φοράει φόρμες!!!! και ο Λουκάς είναι λάτρης του τζιν!!!! ακόμη και τον χειμώνα τζιν θέλει να φοράει!! εκεί ρίχνουμε ένα μάλωμα γιατί με -10 που να φορέσεις τζιν θα παγώσεις!!!!....ακόμη και στο σπίτι τζιν θέλει!!!! ούτε να την δει την φόρμα, μόνο όταν κάνουν γυμναστική φοράει επειδή φοράνε και τα άλλα παιδάκια!!!!

εγώ κοιτάζω επίσης να έχει και εύκολο κούμπωμα ώστε να ανοίγει το παντελόνι μόνος του όταν πηγαίνει τουαλέτα και να μην ζητά βοήθεια!!! καλά τώρα είναι μεγάλος και μπορεί μόνος του αλλά μιλώ για όταν ήταν μικρότερος!!!!

πήγαμε βόλτα και για καφεδάκι με το μπουμπουκάκι μου, αν και έχει λίγο κρύο, μόνο 15 βαθμοί και συννεφιά!!!

ρε συ Αναστασία πού την βρήκε την κρέμα του συγκάματος? :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!! τι μου κανετε?

νατασουλα εμενα να δεις πως κανει... ξαπλωνει κατω και χτυπαει το κεφαλι του στο πατωμα.. αλλα δεν του δινω σημασια απλα καθομαι τον κοιταω και του λεω τι κανεις εκει δεν πονας?? εχει σχεδον ενα μηνα και τωρα εχει σταματησει το κοπανημα.

εφυγε η συμπεθερα...... σνιφ σνιφ θα μου λειψουν πολυ!!! ειναι φοβεροι και οι 3!!

ειχα μια συζητηση με τον αντρα της γωγως και ειχε δικιο. πρεπει να τον αγηνω περισσοτερο μονο του. οταν βγαινουμε εξω εγω δεν τρωω μεχρι να φαει ο μικρος ουτε πινω τπτ κλπ γιατι αγχωνομαι και μου το ελεγε και τοτε καταλαβα ποσο ασχημο φαινεται. και οσες φορες τον εχω αφησει μονο του μια χαρα τρωει με το πηρουνακι του και ουτε γκρινιαζει ουτε φευγει ουτε τιποτα. εχω ενα αγχος παντα οταν παμε καπου εξω και τελικα ειμαι υπερβολικη. οι σχεσεις του μικρου με τον τολη εχουν αποκατασταθει πληρως, αν θυμαστε που σας ελεγα οτι του ηταν θυμωμενος με τη δουλεια. βεβαια παλι κολλημενος πανω μου ειναι αλλα καθεται και ωρα με τον πατερα του.

αυτα απο μενα. τριτη θα μαθω που θα ειμαι τελικα... χαιρετισματα.

χρυσα κ εγω του τα γυρναω οταν του ειναι μακρια. εγω ακομα δεν τα εχω βγαλει τα μακρυμανικα, μονο μια ζακετα εχω πλυνει.

αφροδιτη καλο παιχνιδι

ειδα και τη νατασα-λαβι σημερα

καλε πως μιλαει ετσι η ειρηνη??? επαθα πλακα!!!!! εμενα εχει αρχισει και λεει κατι λεξουλες δειλα δειλα και χαιρομαι, οχι να κανει προτασεις κανονικες!!! πω πω!!!

αλλα στεναχωρεθηκα λιγο για τη νατασα, ολο φευγει η μικρη και αυτη με την γλυκια κοιλιτσα ολο απο πισω της ετρεχε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρα σβεστιο παιρνει απο το δικο μας γαλα το μωρακι μας..το θεμα μου ειναι πως ειμαι σε φαση - υτποτιθετε- αποθηλασμου...και πως θα αποθηλασω αμα δεν θελει να πινει γαλα...

και δε με νιαζει τοσο πολυ να πινει γαλα...αλλα το αν θα του φτανει γενικα το ασβεστιο..ΟΚ τρωει γιαουρτι αλλα μεχρι εκει...απο κει και περα χειμωνας ερχετε θα φαει μπροκολα με τη σεσουλα..ισος να του βαζω και αμυγδαλα κοπανισμενα στο κεικ του...θα δουμε.

Κατα σιδηρος ειναι μεγαλο θεμα και για μας..απο τι μια χαιρομαι που δεν πινει πολυ γαλα...αλλα δεν τρωει και κρεασ..με το ζωρι...

Παντως χτεσ και προχτεσ που γυρησε απο τον παιδικο του ειχα κρεασ...το εγλειψε το πιατο!!!..εμ βεβεια..εκει δεν τον ταιζουν ολη μερα..θα φτιαξει προγραμμα.

Κοριτσαρεσ να ρωτισω κατι....εχετε κανενα που να θελει ρουχα για αγορακι;;;;

εχω μερικα παντελονακια που μας εχει δοσει η κουμπαρα του αντρα μου, ειναι του βαφτισιμιου του που ειναι ενα ψιλο και πολυ αδυνατο αγορακι..δηλαδη ειναι "πειραγμενα" στη μεση..ο δικος μου δεν θα τα φορεσει ποτε...ειναι για 2-4 ετων..καθως και ενα ζεστο αμανικο μπουφανακι..

Αν εχετε καποιον πειτε μου να σας τα στειλω, αλλιως θα τα βαλω στο χαριζω ζηταω

Αναστασια τι εγινε με την κρεμα;;;;

ολα καλα με τον Σπαιρουσ

Αφρο- Λανεκι φιλια πολλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα..

τι κανετε?

εγω δουλεια..

κ εχει κινηση..

επομενως περναει η ωρα..

το μικρο θα τον παω απο δευτερα παιδικο..

θα τον αφησω κ 2-3 ωρες να κανω κ γω τις δουλειες μου κ να προσαρμοστει κ ο μικρος

νατασουλα σε θαυμαζω για το θυμητικο σου..

φιλια σε οοοοοολεςςςςςςςςς :kiss::kiss:

αυτες τις μερες ξυπναει το πρωι μετα της 8..

σημερα 9 παρα.,,

κ σκεφτομουν δε θα ναι κριμα να τον ξυπναω 8 παρα για να τον πηγαινα στο δημοσιο παιδικο'? :(

πρεπει να βγαζει κυνοδοντες :woohoo:

2 φορες ξυπνησε για γαλα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...