Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!!! Νο 3


Recommended Posts

tesh έγραψε:

φιλη diosa κ για μενα ειναι δυσκολες αυτες οι μέρες...σε λίγο κλείνουμε χρόνο κ το σκεφτομαι συνεχεια. κουραγιο...

Ευχαριστώ Τέση μου... κουράγιο λοιπόν σε όλες μας!!! θα περάσει!!! :)

Όπως είπες Χρύσα μου Υπομονή και θετικές σκέψεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

maraki24 έγραψε:

Χρύσα μου εσύ ξεκίνα τις προσπάθειες και ποτέ δεν ξέρεις! Στην αρχή ηταν σταθερή τώρα τους τελέυταίους 2 μήνες μου τα κάνει αυτά..Πρώτη φορά ξεπέρασα τις 32 μέρες (εκτός από τότε που ήμουν έγκυος).

Όσον αφορά τα όνειρα..εγώ να δείτε τι βλέπω!!! Ότι θηλάζω, ότι γεννάω χίλια δυο και πάντα το μωράκι είναι κοριτσι!! Όλα στο υποσύνειδητο μας είναι κορίτσια, ο πόνος πάντα θα είναι στην ψυχή μας!

Εγώ πάντα 2 αγοράκια βλέπω... ΠΑΝΤΑ!!! τα ντύνω τα κάνω μπάνιο... τα θηλάζω... απόψε όμως δεν μπορούσα να τα βρώ!!! Μάλλον το υποσυνείδητό μου τώρα καταλαβαίνει ότι χάθηκαν... τι να πώ??Δύσκολες καταστάσεις...

Διαβάστε και αυτό...

Οτάν έχουμε μια μεγάλη απώλεια όλοι περνάμε μέσα απο τα 5 διαφορετικά στάδια του πένθους.

την άρνηση, γιατί η απώλεια είναι τόσο αδιανόητη που δεν μπορούμε να φανταστούμε ότι είναι αληθινή...Θυμώνουμε με τους πάντες, με αυτούς που επιζούν, με τους εαυτούς μας.

Μετά διαπραγματευόμαστε,παρακαλούμε,εκλιπαρούμε, προσφέρουμε όλο μας το είναι την ψυχή μας ως αντάλλαγμα για να γίνουν όλα όπως πρίν...

Όταν αποτυγχάνει και το παζάρεμα και ο θυμός είναι πολύς για να τον συγκρατήσεις περνάμε στην κατάθλιψη, στην απόγνωση...

Μέχρι τελικά να αποδεχτούμε πως κάναμε ότι μπορούσαμε... Τότε τα παρατάμε και προχωράμε στην αποδοχή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

DIOSA μου είναι αλήθεια αυτά που λες...Στο πανεπιστήμιο είχα κάνει μια εργασία για το πένθος και την ψυχολογία και βρήκα απίστευτα πράγματα..Βέβαια αυτά που διάβασα άφηναν ένα θετικό μήνυμα, για ελπίδα και ζωή..Αν την βρω την εργασία θα σας βάλω κανένα απόσπασμα..θετικού περιεχομένου όμως!! :P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki24 έγραψε:

DIOSA μου είναι αλήθεια αυτά που λες...Στο πανεπιστήμιο είχα κάνει μια εργασία για το πένθος και την ψυχολογία και βρήκα απίστευτα πράγματα..Βέβαια αυτά που διάβασα άφηναν ένα θετικό μήνυμα, για ελπίδα και ζωή..Αν την βρω την εργασία θα σας βάλω κανένα απόσπασμα..θετικού περιεχομένου όμως!! :P :laugh:

Ναι ναι να μας βάλεις... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό με τον θυμό το έζησα πολύ έντονα...τα ειχα βαλει με όλους, γιατρούς,συγγενείς, μοιρα,Θεό, όλοι μου έφταιγαν. Και δεν μπορώ να πώ οτι το έχω ξεπεράσει τελείως τελείως όμως εχω αποδεχτεί οτι δεν μπορώ να κάνω τίποτα ,δεν αλλάζει τίποτα. Έγινε κ ο χρόνος ο άτιμος πάει μονο μπροστά κ μαζι μαυτον οσο κ αν δεν το θελω καποιες φορές πάω κι εγώ. Αναπολώ τις στιγμές που χτυπούσαν κ οι δυο την κοιλιά μου κ ενιωθα τοσο μα τοσο ευτυχισμένη.

Τελικά για κάθε μανα το κάθε παιδί ειναι ξεχωριστό και εξίσου αγαπητό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tesh έγραψε:

αυτό με τον θυμό το έζησα πολύ έντονα...τα ειχα βαλει με όλους, γιατρούς,συγγενείς, μοιρα,Θεό, όλοι μου έφταιγαν. Και δεν μπορώ να πώ οτι το έχω ξεπεράσει τελείως τελείως όμως εχω αποδεχτεί οτι δεν μπορώ να κάνω τίποτα ,δεν αλλάζει τίποτα. Έγινε κ ο χρόνος ο άτιμος πάει μονο μπροστά κ μαζι μαυτον οσο κ αν δεν το θελω καποιες φορές πάω κι εγώ. Αναπολώ τις στιγμές που χτυπούσαν κ οι δυο την κοιλιά μου κ ενιωθα τοσο μα τοσο ευτυχισμένη.

Τελικά για κάθε μανα το κάθε παιδί ειναι ξεχωριστό και εξίσου αγαπητό.

Συμφωνώ απόλυτα!!! Με όλα!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tesh μου κι εγώ συμφωνώ με όλα! Θυμό ένιωθα πάρα πολύ, μου έφταιγαν όλα αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να γυρίσω το χρόνο πίσω κ να αλλάξω ότι έγινε..Μια ζωή μεγάλωνε μέσα μας και χάθηκε..και εδικά όταν είναι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Πώς να ξεχάσω κάθε κίνηση της? Πάντα θα πονάμε για τα μωράκια μας που χάθηκαν αλλά πρέπει να είμαστε δυνατές για αυτά που έρχονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

DIOSA έγραψε:

tesh έγραψε:

Συμφωνώ απόλυτα!!! Με όλα!!! :):)[/quote:fwgxvd9j]

Κ εγώ μια απο τα ίδια..

Μπορείτε να μου πείτε όμως γιατί πέσαμε έτσι?? Tesh είπαμε στην κατάστασή σου τώρα μόνο θετικές σκέψεις!!! Diosa μου κ εσύ κοπέλα μου,όσο μπορείς να σκέφτεσαι θετικά..Θα περάσει κ αυτό..

Αχ αυτή η πανσέληνος τί κάνει..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

DIOSA έγραψε:

Έχετε χαιρετίσματα και φιλάκια απο τη συμπεθέρα μου!!!! Μόλις μιλήσαμε στο τηλ...

Πολλά φιλιά να της δώσεις!!!

Τα βιντεάκια super πολύ γέλιο έχουν!!! :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

DIOSA έγραψε:

Ε τι να κάνω!!! Είπα να ανέβουμε λίγο!!! :):)

Καλά κάνεις..Έτσι πρέπει!

Η συμπεθέρα σου πότε γυρνάει??

Αχ κολλάει το mammy!!!! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σημερα ειδα για αλλη μια φορα στον υπνο μου οτι ημουν εγκυος κ παθαινα παλι τα ιδια....ισως επηρεαστικα επειδη συζητουσαμε χτες με τον αντρα μου γιαυτο....

μου ελεγε οτι οταν θα θελω να ξαναπροσπαθησω θα πρεπει να ειμαι προετοιμασμενη για τα χειροτερα παλι...κ αν μας τυχη κ 3η φορα θα πρεπει να ειμαι δυνατη....μιλαμε μες την αισιοδοξια ειμαστε..... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσάνθη_ έγραψε:

σημερα ειδα για αλλη μια φορα στον υπνο μου οτι ημουν εγκυος κ παθαινα παλι τα ιδια....ισως επηρεαστικα επειδη συζητουσαμε χτες με τον αντρα μου γιαυτο....

μου ελεγε οτι οταν θα θελω να ξαναπροσπαθησω θα πρεπει να ειμαι προετοιμασμενη για τα χειροτερα παλι...κ αν μας τυχη κ 3η φορα θα πρεπει να ειμαι δυνατη....μιλαμε μες την αισιοδοξια ειμαστε..... :(

Γειά σου Χρυσάνθη μου..

Πρέπει να είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό που περνάς..Μακάρι κοπέλα μου να ο γεννετιστής που θα συναντήσεις να σου προτείνει κάποια σίγουρη λύση και όλα να πάνε καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς την Χρυσάνθη μας... Κορίτσι μου μην σκέφτεσαι έτσι... Προσπάθησε να σκεφτείς πως όλα θα πάνε καλά... και θα πάνε!! :kiss:

Χρύσα μου όντως κολλάει το mammy σήμερα... 2 ώρες έκανα να μπω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσα μου ειναι οντως πολυ δυσκολο...κ ευτυχως εχω εναν ανθρωπο διπλα μου που προσπαθει καθε μερα να μου συμπαρασταθει με το καθε τροπο...

κ σημερα να πω στον αντρα μου θελω να ξαναπροσπαθησουμε θα ακουσει αυτη την αναγκη μου αλλα προσπαθω να το ξεπερασω κ να μην εχω τον ιδιο φοβο...ωρες ωρες λεω δεν γινετε μαλλον πλακα μου κανουν...αφου κ εγω η ιδια ενω το εχω αποδεχτει οτι η μπεμπουλα μου εφυγε, ωρες ωρες χανομαι κ λεω μαλλον δεν ημουν εγκυος....

αυτα τα 2 κοριτσια μου με καναν να βαλω αλλη προτεραιοτητα στην ζωη μου...κ αυτο ειναι η υγεια...μονο αυτο τιποτε αλλο δεν εχει αξια...θελω να εχει υγεια ο γιος μου κ δεν με νοιαζει τιποτε...δεν ασχολουμε με μικρα πραγματα πια..ποτε δεν ασχοληθηκα αλλα γενικα τωρα βλεπω αλλιως τα πραγματα...καθε βραδυ σκεφτομαι πως θα ηταν το τωρα αν η μπεμπα η περσυνη ηταν καλα...θα ηταν 11 μηνων κ θα κυνηγουσε τον αδελφουλη της...αλλα δυστηχως δεν....

ειμαι δυνατη πολυ τελικα αλλα δεν επρεπε να το διαπιστωσω ετσι...παντα βλεπω στο ονειρο μου ενα κοριτσακι να τρεχει διπλα μου...κ μου μοιαζει, μαλλον ετσι θα μου μοιαζαν κ οι 2.

Μερικοι ανθρωποι θελουν τοσο τα παιδια κ δε τα κανουν για να λενε οτι κανουν παιδια, ουτε τα προγραμματιζουν κ κατι γινετε κ τραβανε ζορια...μια απο αυτες ειμαι κ εγω που ειπα θελω να κανω πολλα παιδια κ να τα κανω για να τους κανω σωστους ανθρωπους....

χτες πηγαμε σε ενα παιδοτοπο το μικρο μας, ο παιδοτοπος ελεγε μεχρι 8 ετων...ειμασταν απο τα λιγα ζευγαρια που προσεχαμε το παιδι μας...κ δεν εννοω μην πεσει κ χτυπησει...αλλα κοιταζαμε μην πειραξει κανενα μικροτερο παιδακι....να φανταστειτε ειμαστε 3 ωρες σε ενα παιδοτοπο κ ογιος μου ΑΨΟΓΟΣ με ολη την σημασια της λεξεως δεν εκανε μαγκιες σε αλλα παιδακια ουτε ηταν 13 χρονων κ εμπαινε στα φουσκωτα για τα μικρα κ οι γονεις να καθοντε να κοιταζουν που το παιδι τους καταφερε κ απο το πολυ χοροπηδηχτω ξεφουσκωσε το φουσκωτο....θα μου πεις με τι ασχολουμε τωρα...δεν ειναι ετσι εγω χαιρομουν που το παιδι μου ηταν φρονιμο κ ακουγε την κοπελα....κ εδω παει η εκφραση που λεω εκανα παιδι γιατι το ηθελα κ οχι για να λεω οτι εχω παιδι...πιστεψτε με ισχυει...

κ εγω ηθελα να κανω πολλα....

πεφτουμε κοριτσια πεφτουμε...αντε να πουμε τιποτε καλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλους! Μόλις τελείωσα το σιδέρωμα. Μπαίνουν τα πράγματα σιγά-σιγά στη θέση τους μετά τις διακοπές! Σας ευχαριστώ όλους για το καλοσώρισμα!

Diosa μου κράτα γερά κορίτσι μου... Να σκέφτεσαι τα ωραία που πρόκειται να έρθουν... Δυστυχώς, θα συμφωνήσω με τα κορίτσια, ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω, όσο κ αν το θέλουμε... :( Κ το θέλουμε πολύ-πολύ-πολύ...

Μαράκι κ Χρύσα εγώ έχω απογοητευθεί με την περίοδο... Νομίζω πως δεν θα σταθεροποιηθεί ποτέ πια. :unsure: Εγώ χθες είχα λίγα πονάκια κ υγρά, άρα είχα χθες ωορηξία κ εγώ νόμιζα ότι είχα την προηγούμενη Τρίτη! Ό,τι να΄ ναι όμως! Μάλλον θα πέρω τεστ τον άλλο μήνα... Δεν γίνεται έτσι!

Tesh μου το ξαναέγραψα αλλά θα το ξαναπώ: γνωρίζω κοπέλες που δεν είχαν απολύτως κανένα σύμπτωμα στην εγκυμοσύνη τους κ όλα πήγαν τέλεια! Ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.

Χρυσάνθη μου είσαι υπέροχη μανούλα, φαίνεται απο τον τρόπο που μιλάς για τον μικρό σου, εύχομαι να δώσεις την αγάπη αυτή κ σε άλλα παιδάκια σύντομα!

Φιλιά σε όλους! :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • έτσι λέω αρχες του μήνα να ξεκινήσω να παίρνω ότι μπορώ! εντωμεταξυ το κοιτάω και με τις μερες και κάπως με βοηθάει πιο πολύ 😂 αλήθεια μπερδευομαι! ενταξει 10 μέρες έμειναν ακόμα 🤷 γενικα κορίτσια κουράζεστε εσείς; εγώ πλέον πάρα πολύ! και συνεχίζω να μην κοιμάμαι καλά τα βράδια 🤦
    • * Τους χωρισα γι αυτο δεν εχω προβλημα στον υπνο... Αλλιως κλασσικη χορωδια διδυμων , τα ξερουν πολλες κοπελες εδω μεσα.. 
    • Καλη μου kiddo!!!! Ειμαστε καλα δοξα το Θεο! Μεγαλωνουμε και τρελαινουμε τον κοσμο... Ειναι πολυ ωραια τα διδυμακια αλλα εχουν αρκετη δουλεια, μονιμα κατι κανεις γιατι τελειωνει ο ενας και αρχιζει ο αλλος.. οι πρωτοι μηνες ηταν πιο ευκολοι κατα τη γνωμη μου μιας και  τα δικα μου ηταν γενικα βολικα παιδακια  , οσο μεγαλωνουν ομως δυσκολευει γιατι περπατανε και αλλος για χιο τραβηξε και αλλος για μυτιληνη αλλα τι να κανουμε ολα στα προγραμμα ειναι!χτιζουμε κορμι για καλοκαιρι με τοσα χλμ!  Τις περισσοτερες ωρες που πλεον παιζουν και σκαρφαλωνουν και τα δυο πανω μου ειναι ερωτας! Στην καθημερινοτητα τα παμε καλα δεν εχουμε προβληματα με φαγητο , υπνους και κλπ ..τουλαχιστον δεν συναντησα εγω ακομα ... Τα ΔΟΝΤΙΑ ομως ...ειναι μεγαλο κεφαλαιο!  Γενικα ειναι μεγαλη ευλογια και αξιζει καθε προσπαθεια απλα θελει πολυ υπομονη .. αυτο που ηθελα ναπω στις κοπελες που προσπαθουν με εξωσωματικη ειναι περα απο κουραγιο και υπομονη, οτι ολο αυτο που περνανε τωρα  δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο που τις περιμενει παρακατω... Υπομονη κυριως και ολα θα ερθουν απο μονα τους.. εσυ πως τα πας? Ολα καλα? 
    • στην 27 εβδομάδα μπαίνουμε στον 7ο μήνα αν τα λέω και εγω σωστά 😊 όλοι οι γιατροί σε βδομαδες μετράνε  Άντε με το καλό να πάτε στο ραντεβού να δείτε το μωρακι σας  και εγω Ιασώ γέννησα το πρώτο παιδάκι εκεί είναι ο γιατρός που είχα  εεε καλά θα είναι όταν μπεις στο 7ο να ξεκινήσεις μετά ψώνια σου σιγά σιγά  βαζω ένα πινακα μήπως βοηθήσει εγω αυτόν κοιτάω     
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...