Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010 Νο 16


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσάρες. Από νωρίς στο πόδι σήμερα. Πάλι μαστόρια έχω :side: Δεν τελειώνουν ποτέ όμως αυτές οι δουλειές :angry: Ευτυχώς που έπιασε η ευχή της Σταυρούλας. Είχα σχετικά καλή νύχτα και πρώτη φορά σηκώθηκα στις 5:00 :)

Αννούλα μου, τα σεμινάρια που παρακολούθησα ήταν αυτά του Mothrcare συν ένα στο Ιπποκράτειο. Μαθήματα ανώδυνου δυστυχώς δεν παρακολούθησα. Σας ζηλεύω από τη μία εσάς που είστε ήδη μανούλες. Για εμάς τις υπόλοιπες νομίζω η ανυπομονησία είναι μεγαλύτερη.

Βασούλα μου, αν μπορέσεις κάποια στιγμή να μας δώσεις τα τηλ από τις εταιρίες που νοικιάζουν θήλαστρα; Σ'ευχαριστούμε :kiss:

Σας αφήνω προς το παρόν και θα επανέλθω αργότερα που θα ξυπνήσετε. Μην βιαστείτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 985
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερουδια!!Αγγελικουλα περασαν ολα και τωρα ειναι μια χαρα!!μην τα σκεφτεσαι...

Ντορακι πραγματι και μενα η μαια μου πε να μην πειραζω την κοιλια μου,γιατι αυτο κανουν στον τοκετο αυτες για να βοηθησουν στο να αυξηθουν οι συσπασεις!!οχι θωπειες λοιπον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! B)

Τελικα ξανακοιμηθηκα λιγο, αλλα οταν ξυπνησα ημουν σαν να ξυπνησα απο ολικη ναρκωση (που δεν ξερω πως ειναι, αλλα υποθετω... :blink: )

Αννουλα παλι μαστορια εχεις? Τι στο καλο φτιαχνεις βρε παιδι μου? :ohmy:

Οσο για εμας που ειμαστε ηδη μανουλες, μη νομιζεις, η ανυπομονησια ειναι η ιδια ακριβως οπως την 1η φορα! Ανυπομονησια να το κρατησεις στην αγκαλια σου, λαχταρα να το δεις, αγωνια να πανε ολα καλα στην γεννα και να ειναι το παιδι γερο...(Μιλαω προσωπικα ετσι? Αν και πιστευω οτι για ολες το ιδιο θα ισχυει...) Δεν αλλαζει κατι, αν κανεις 2ο παιδακι θα το δεις και εσυ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Αννουλα μου!καλυτερα ειμαι, οσο πλησιαζουν οι μερες που θα το σταματησω το χαπι ηρεμω!και μετα θα χει πολυ γελιο να σταματησουν εντελως και οι συσπασεις..χαχαχαχαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχθές το βραδάκι μιας και φυσούσε και λιγάκι δροσερό αεράκι πήγαμε μια βόλτα για περπάτημα στη παραλία, ωραία ήταν αλλά εγώ έννοιωθα συνέχεια ότι κατουριέμαι :blush: και στο σπίτι το ίδιο παθαίνω και όταν πάω τουαλέτα δεν έχω σχεδόν τίποτα :blush: πάνω στην κύστη μου πήγε και βολεύτηκε η μικρή :huh:

Σήμερα θα πάμε στους γονείς μου στο εξοχικό για φαγητό, θα παίξει και η μικρή να ξεσκάσει με την ψυχή της, πάντα το ευχαριστιέται εκεί γιατί έχει την άπλα της. Βέβαια εγώ λιώνω απότ την ζέστη αλλά τι να κάνουμε λίγο μας έμεινε ακόμα.....αυτό που σκέφτομαι είναι ότι οι γονείς μου δεν θέλουν καθόλου να κάνω πάλι πρόκληση και θα με ζαλίσουν όλη μέρα με τις θεωρείες τους περί αυτού :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρια@ έγραψε:

Εχθές το βραδάκι μιας και φυσούσε και λιγάκι δροσερό αεράκι πήγαμε μια βόλτα για περπάτημα στη παραλία, ωραία ήταν αλλά εγώ έννοιωθα συνέχεια ότι κατουριέμαι :blush: και στο σπίτι το ίδιο παθαίνω και όταν πάω τουαλέτα δεν έχω σχεδόν τίποτα :blush: πάνω στην κύστη μου πήγε και βολεύτηκε η μικρή :huh:

Σήμερα θα πάμε στους γονείς μου στο εξοχικό για φαγητό, θα παίξει και η μικρή να ξεσκάσει με την ψυχή της, πάντα το ευχαριστιέται εκεί γιατί έχει την άπλα της. Βέβαια εγώ λιώνω απότ την ζέστη αλλά τι να κάνουμε λίγο μας έμεινε ακόμα.....αυτό που σκέφτομαι είναι ότι οι γονείς μου δεν θέλουν καθόλου να κάνω πάλι πρόκληση και θα με ζαλίσουν όλη μέρα με τις θεωρείες τους περί αυτού :dry:

giati θα κανεις προκληση;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραααααα!Τι κανουν οι μανουλες? :) Ξυπνησα νωρις κ διαβασα περιπου 20(!) σελιδες γιατι τις 2 τελευταιες μερες δεν προλαβα να μπω πολυ.

Λοιπον, τα νεα μου δεν ειναι κ πολλα.Πηγα χθες σε γιατρο του ΙΚΑ για βεβαιωση ΠΗΤ (ο Θεος να τον κανει γιατρο) και μετα για ψωνια.Πηρα ενα νυχτικακι πολυ γλυκουλι κ κατι αλλα ψιλολογια.Εχω καταμπερδευτει με τους αποστειρωτες κ δεν μπορω να αποφασισω ποιον να παρω.Εσεις ποιον πηρατε βρε κοριτσια?

Δευτερα πρωι εχω ραντεβου με το γιατρο μου κ ελπιζω να δουμε οτι το κοριτσακι μας γυρισε...Μετα ο γιατρος μου παει διακοπες(γκρρρ) περιπου 10μερες κ ελπιζω να μη γεννησω το διαστημα που θα λειπει :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ziz έγραψε:

Καλημεραααααα!Τι κανουν οι μανουλες? :) Ξυπνησα νωρις κ διαβασα περιπου 20(!) σελιδες γιατι τις 2 τελευταιες μερες δεν προλαβα να μπω πολυ.

Λοιπον, τα νεα μου δεν ειναι κ πολλα.Πηγα χθες σε γιατρο του ΙΚΑ για βεβαιωση ΠΗΤ (ο Θεος να τον κανει γιατρο) και μετα για ψωνια.Πηρα ενα νυχτικακι πολυ γλυκουλι κ κατι αλλα ψιλολογια.Εχω καταμπερδευτει με τους αποστειρωτες κ δεν μπορω να αποφασισω ποιον να παρω.Εσεις ποιον πηρατε βρε κοριτσια?

Δευτερα πρωι εχω ραντεβου με το γιατρο μου κ ελπιζω να δουμε οτι το κοριτσακι μας γυρισε...Μετα ο γιατρος μου παει διακοπες(γκρρρ) περιπου 10μερες κ ελπιζω να μη γεννησω το διαστημα που θα λειπει :blink:

εγω πηρα της chicco τον αποστειρωτη, καθως και τα μπιμπερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασχετο, αλλα σκεφτομαι συνεχεια αυτο που σαςεχουν πει να μην χαιδευουμε την κοιλια μας γιατι προκαλουμε συσπασεις...

μα γινετε ομως να σκουντανε/ κλωτσανε τα μικρουλια μου κι εγω να κανω την αδιαφορη??? :blush:

δεν μπορω!!!!! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Βασούλα μου, σου έκανα αίτημα επαφής... Όσο για το βάρος, και η μπέμπα 2450 είναι τώρα :dry: Ευτυχώς έχει ανοίξει κάπως η όρεξή της. Καλή επιτυχία με το θήλαστρο! Κι εσύ βλέπω στη στρατηγική του 3ωρου βασίζεσαι ε :P Εγώ τώρα περιμένω το επόμενο 3ωρο για να πάω σούπερ μάρκετ (χαχαχ οτιδήποτε για να βγω απ' το σπίτι!)

Αννούλα, το Medela το αγόρασα (κακώς απ' ό,τι αποδείχθηκε), αλλά στο Μητέρα συνεργάζονται με κάποια εταιρεία που παρέχει καλά νοσοκομειακά θήλαστρα. Η μια κοπέλα στο θάλαμο το χρησιμοποιούσε και ήταν πολύ ευχαριστημένη. Δε θυμάμαι όνομα, αλλά σίγουρα θα σε γεμίσουν με φυλλαδιάκια.

Μαράκι, γιατί δε θέλουν οι γονείς σου να κάνεις πρόκληση; Αν θέλεις απαντάς βέβαια!

Βασιλική, αυτό για την κοιλιά δεν το πολυπίστευα :blush: αλλά μου το είπε κι ο γιατρός μου, αν και λέει για λίγες φορές τη μέρα δεν πειράζει. Είχα διαβάσει για μια χώρα στην Αφρική (Νιγηρία; Δεν είμαι σίγουρη) όπου συνηθίζεται οι άντρες να κάνουν έντονο μασάζ στην κοιλιά της εγκύου γυναίκας τους και ότι αυτό έχει ως αποτέλεσμα πολλές τραγωδίες :dry: Μπροστά σε αυτό, μερικά χαδάκια θα πειράξουν; :)

ziz, εσένα πώς και δε σε έχω στη λίστα μας;; Πώς σε λένε; Πότε γεννάς και τι περιμένεις; Το ΑΦΜ σου; :P

Σήμερα το απόγευμα λέω να βάλω τη μικρούλα στο sling και να πάμε στη μαμά μου (γύρω στο 10λεπτο από εδώ)! Ξεθαρρέψαμε :cheer: Ελπίζω να μην με παρεξηγείτε όσες έχετε σκοπό να πάρετε ευχή (τώρα μου ήρθε αυτό) :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

σήμερα ξύπνησα στις 6 χαπακώθηκα, έφαγα πρωινό και ξανακοιμήθηκα.

Τώρα που σηκώθηκα ξαναπινάω όμως!!! Βαρέθηκα όλη μέρα μέσα στο σπίτι, ουφ! θέλω να βγω,να πάω μια βόλτα! αλλά δεν είμαι για πουθενά με αυτή την κατάσταση! :(:(

Σήμερα με τον αντρούλη μου γιορτάζουμε, είμαστε 5 χρόνια μαζί. ποιος θα το έλεγε πως από τότε που έγινε το...κονέ!! μετά από 5 χρόνια θα έμπαινα στον μήνα μου :blink: ελπίζω να το θυμηθεί :huh: αν και οι άντρες δεν τα πάνε καλά με αυτά :blink:

Αννούλα μου, μπορεί το μωράκι σου να έχει γίνει ολόκληρο παιδάκι αλλά και εσύ βλέπω στην φωτογραφία είσαι σούπερ μαμα-κοιλίτσα :silly:

Μπέλλα μου τελικά στις 7 αλλάζεις μήνα? εγώ σε έχω για τις 9! πρέπει να διορθώσω την λίστα μου. εγώ μπαίνω αύριο στον μήνα μου κι αν δε γεννήσω σύντομα με βλέπω να παίρνω στον 9ο καμιά δεκαριά κιλά!!! ούτε βήμα δεν μπορώ να κάνω!!!ουφ!

vasiliki76 έγραψε:

ασχετο, αλλα σκεφτομαι συνεχεια αυτο που σαςεχουν πει να μην χαιδευουμε την κοιλια μας γιατι προκαλουμε συσπασεις...

μα γινετε ομως να σκουντανε/ κλωτσανε τα μικρουλια μου κι εγω να κανω την αδιαφορη??? :blush:

δεν μπορω!!!!! :silly:

συμφωνώ απόλυτα μαζί σας, είναι δυνατόν :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατι κατερινακι εσυ δεν πηρες ευχη?????

η μαλλον ευχες!!!! τοσα ατομα τοσες μερες σου ευχομασταν!!! δεν σου αρεσουν οι δικες μας??? :P:P:P:P

βασικα δεν την χαιδευω ολη την ωρα αλλα οταν κουνιουνται θελω να με νιωθουν.... :blush:

ασχετο τωρα αλλα εφαγα φλασια και θα σας την πω!!!

τον δεκεμβρη οπου εμεινα και εγκυος, ενα ζευγαρι πελατων μου , οι οποιοι ειναι εξαιρετικοι ανθρωποι και ειχαν μεινει πολυ ευχαριστημενοι, μου εκαναν δωρο ενα ζευγαρι σκουλαρικια. τα σκουλαρικια αυτα ειναι χειροποιητα και ειναι ενα αγορακι για το ενα αυτι και ενα κοριτσακι για το αλλο!!!!! :woohoo:

οταν εμαθα οτι περαν απο διδυμα ειναι και ενα κι ενα ειχα παθει πλακα με το προφητικο δωρο τους!!! αφου τους ειχα παρει και τηλεφωνο!!

δεν ξερω πως μου ηρθε παλι να σας το πω αλλα δεν ειναι φοβερο?!?!?!? :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κουκλίτσες. Σήμερα είναι τ μοναδικό βράδυ που κοιμήθηκα συνολικά 6 ώρες χωρίς ν' αλλάξω καν πλευρό... (κ αυτό έγινε γιατί χθες κουράστηκα πάρα πολύ...) Αφού κοιμήθηκα όλα καλά!!!

Βλέπω όμως ότι τα νέα μωράκια άρχισαν κιόλας τις βολτούλες του ε? Μια χαρά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kuo28 καλε, ειμαι το ζευγαρακι της soupitsas!Γενναμε την ιδια μερα κ μαλλον κ στο ιδιο μαιευτηριο (το σκεφτομαι λιγο ακομη...)Πόπη με λενε,ΠΗτ 2/9/10,κοριτσακι και το ΑΦΜ μου ειναι 1192....χαχαχαχαχ :P

CrazyMummy να τα εκατοστησετε κ τα χρονια σας μαζι κ...τους απογονους αν θελετε!

vasiliki76 ανατριχιασα!Τα "σημαδια" τα πιστευω παντα ;)

Εμες, οταν "πιασαμε" τη μπουμπου μας ειμασταν διακοπουλες κ μεναμε διπλα σε ενα χωριο που το λενε Βασιλικη οπως κ την πεθερα μου!Βεβαια,εγω προτιμω να βαφτισω τη μικρη μου οπως τη μανουλα μου,αλλα το θεωρω σημαδι οτι θα κανω κοριτσακι κ εμεινα εγκυος εκει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...