Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010 Νο 16


Recommended Posts

κοριτσια μου μιλησα χθες με την ακαδημια αθηνων για να στειλω τη μαμα να παρει τον ασκο για τα βλαστοκυτταρα και μου ειπε πολλα πραγματα η κοπελα στο τηλεφωνο. μεταξυ αυτων μου ειπε και για φυλαξη τμηματος του ομφαλιου λωρου το οποιο αυτο δεν ειναι δωρεα στην τραπεζα αλλα φυλασσεται για προσωπικη (αχρειαστη να ειναι) χρηση με χρεωση 1000 ευρω + φπα.

το κρατησε η θα το κρατησει καμμια??? εχω την εντυπωση οτι αυτο ειναι ακομη σε πειραματικο σταδιο :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 985
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

vasiliki76 έγραψε:

κοριτσια μου μιλησα χθες με την ακαδημια αθηνων για να στειλω τη μαμα να παρει τον ασκο για τα βλαστοκυτταρα και μου ειπε πολλα πραγματα η κοπελα στο τηλεφωνο. μεταξυ αυτων μου ειπε και για φυλαξη τμηματος του ομφαλιου λωρου το οποιο αυτο δεν ειναι δωρεα στην τραπεζα αλλα φυλασσεται για προσωπικη (αχρειαστη να ειναι) χρηση με χρεωση 1000 ευρω + φπα.

το κρατησε η θα το κρατησει καμμια??? εχω την εντυπωση οτι αυτο ειναι ακομη σε πειραματικο σταδιο :unsure:

Βασιλική μου κι εμείς αυτό σκεφτόμαστε. Είναι σε πειραματικό στάδιο και με αμφίβολα αποτελέσματα αλλά στο μέλλον ποιος ξέρει. Ξέρεις αν στέλνουν το κιτ φύαλξης; Μπορείς να μου δώσεις το τηλεφωνό τους;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

κοριτσια μου μιλησα χθες με την ακαδημια αθηνων για να στειλω τη μαμα να παρει τον ασκο για τα βλαστοκυτταρα και μου ειπε πολλα πραγματα η κοπελα στο τηλεφωνο. μεταξυ αυτων μου ειπε και για φυλαξη τμηματος του ομφαλιου λωρου το οποιο αυτο δεν ειναι δωρεα στην τραπεζα αλλα φυλασσεται για προσωπικη (αχρειαστη να ειναι) χρηση με χρεωση 1000 ευρω + φπα.

το κρατησε η θα το κρατησει καμμια??? εχω την εντυπωση οτι αυτο ειναι ακομη σε πειραματικο σταδιο :unsure:

Bασιλική μου στην κόρη μου έκανα ιδιωτική φύλαξη & ας είναι σε πειραματικό στάδιο.Αχρείαστα ας είναι!

Τώρα στον μπεμπάκο θα τα κάνω δωρεά.

Τότε είχαμε μπεί σε δειλημμα & ίσως να είναι πεταμένα χρήματα δεν ξέρω. :unsure:

όπως & να έχει για καλό κάνουμε ότι κάνουμε & έχω πει την άποψη μου για το θέμα των βλαστοκυττάρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kuo28 έγραψε:

Βασούλα :kiss: Ακριβώς τα ίδια με το θηλασμό... Ακριβώς. Η μικρή δεν έχει πάρει βάρος (κάτι γραμμάρια απ' όταν βγήκαμε) και το θήλαστρο το μόνο που έκανε ήταν να μου πληγώσει τις θηλές. Ο άντρας μου τρόμαξε! Σκεφτόμουν πάντως ότι και αποκλειστικά να μην κάτσει, ακόμη κι αν παίρνουν ό,τι μπορούν από εμάς, καλό είναι δεδομένων των συνθηκών. Απίστευτο μου φαίνεται που γεννήθηκαν ακριβώς με το ίδιο βάρος :P

Βασιλική μου, δεν πλένομαι σαν το γατί βρε. Είναι αδιάβροχο αυτό και δεν περνάει τίποτε. Από την επομένη της γέννας κάνω κανονικά μπανάκι :) Φαντάζεσαι να μην...; Μπλιαχ!

Τυχερούλα! Εγώ χτες έκανα το πρώτο μου μπάνιο μετά απο μία βδομάδα. :blink::blink: αδιάβροχη γάζα???? :huh: μπράβο πολυτέλειες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα μου ειπαν οτι θα στειλουν και γι αυτο δοχειο οπως και ενημερωτικο υλικο...

το τηλ και η διευθυνση..

Σωρανού Εφεσίου 4

Αθήνα

115 27

210 6597697

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

αννα μου ειπαν οτι θα στειλουν και γι αυτο δοχειο οπως και ενημερωτικο υλικο...

το τηλ και η διευθυνση..

Σωρανού Εφεσίου 4

Αθήνα

115 27

210 6597697

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JennyBill έγραψε:

aggelike. έγραψε:

καλημέρα.

Συμφωνώ πως η μαία μπορεί να κάνει & όλη τη δουλειά μόνη της αν είναι έμπειρη & πως είναι σημαντική.Απλώς στα ιδιωτικά (για την Πάτρα μπορώ να πώ μόνο) είναι χαζό να έχεις τη μαία σου,διότι ο γιατρός είναι δίπλα σου απο την αρχή μέχρι να πάρεις εξητήριο,το ίδιο & οι μαίες.

Θα είχα θέμα να είμαι ειλικρινής αν ο γιατρός μου ήταν σε δημόσιο στην Πάτρα γιατί η κατάσταση είναι απαράδεκτη! Ντροπή μας δηλαδή,λες & δε φορολογούμαστε να είμαστε αξιοπρεπείς.

:kiss:[/quote:3j5nsx7x]

JennyBill στο Ολύμπιο θα γεννήσεις με το καλό? Είχε γεννήσει μια γνωστή μου κ είχα πάει επίσκεψη.Πολύ καλό κ καθαρό.

Κ γω από Πάτρα είμαι αλλά λόγο δουλειάς μένουμε Πειραιά. :S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

κοριτσια μου μιλησα χθες με την ακαδημια αθηνων για να στειλω τη μαμα να παρει τον ασκο για τα βλαστοκυτταρα και μου ειπε πολλα πραγματα η κοπελα στο τηλεφωνο. μεταξυ αυτων μου ειπε και για φυλαξη τμηματος του ομφαλιου λωρου το οποιο αυτο δεν ειναι δωρεα στην τραπεζα αλλα φυλασσεται για προσωπικη (αχρειαστη να ειναι) χρηση με χρεωση 1000 ευρω + φπα.

το κρατησε η θα το κρατησει καμμια??? εχω την εντυπωση οτι αυτο ειναι ακομη σε πειραματικο σταδιο :unsure:

Bασιλικη ενα μονο πες μου! Πως τα καταφερες και σου εδωσαν τηλεφωνικα τις πληροφοριες που ηθελες? Γιατι εμενα μου ειπαν οτι επειδη γενναω στην Αθηνα να περασω απο εκει!Για το κομματι του ομφαλιου λωρου το σκεφτομαι και εγω. Αλλες πληροφοριες δεν ξερω, πρεπει να περασω απο εκει γιατι τηλεφωνικα δεν δεχονται να με εξυπηρετησουν!

Μπορεις να μου πεις τι αλλο σου ειπανε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ή μαλλον καλησπερα σε ολα τα κοριτσακια. Σορι που δεν αναφερθηκα καθολου σε εσας, αλλα διαβασα το μηνυμα της Βασιλικης και μου εκανε τοοοοοοσο μεγαλη εντυπωση που μπλοκαρα!

Ειδα ομως οτι ειστε ολες σας μια χαρα και τα μωρακια σας μεγαλωνουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκλίτσες καλημέρα... αν κ λιγο αργα. Πριν καμια ωρα γυρισα απο το Αλεξάνδρας (διαβητολογικό) κ είπα να βάλω το φαγητό κ μετά να κάτσω...

Λοιπόν, ευτυχώς αυτή τη φορά τ' αποτελέσματα ήταν μια χαρά στα όρια, κανένα πρόβλημα! Στις 23/8 έχω την τελευταία μου εξέταση εκεί.Την Δευτέρα έχω ραντεβού με το γιατρό μάλλον για να κάνουμε τον προτελευταίο υπέρυχό μας... κ να κλείσουμε οριστικά την ημερομηνία τοκετού. Τι ωραία. 3 βδομάδες ακόμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα μου να σου πω την αληθεια πιστευω πως μαλλον επεσα σε πολυ ευγενικη και εξυπηρετικη κοπελα!!! φαντασου οτι μου εξηγησε και πως θα παει εκει η μαμα μου με μετρο και μετα ο αντρας μου με το αυτοκινητο :P

μου ειπε οτι θα μου ετοιμασει ενα πακετο για διδυμα το οποιο ειναι μια ισοθερμικη τσαντα που περιεχει δυο ασκους για τα βλαστοκυτταρα, 2 δοχεια σε περιπτωση που θελησω να φυλαξω και λωρο καθως και 3 μπουκαλακια για δικο μου αιμα.

επισης θα εχει ενημερωτικα εντυπα για ολα...

μου ειπε πως αυτη τη τσαντουλα πρεπει να τη φυλαξω σε ξηρο και δροσερο μερος μεχρι τη χρηση και μετα τη ληψη να σταλει οσο πιο αμεσα γινεται!

η συντηρηση της μετα ειναι για 24 ωρες σε -5 βαθμους οποτε κατα τη μετακινηση να τοποθετησω μεσα και μια παγοκυστη αν εχει πολυ ζεστη τυλιγμενη ομως σε πετσετα ωστε να μην παγωσει το αιμα...

μου ειπε επισης πως εαν κρατησω το λωρο παρολο που ειναι διδυμα η χρεωση ειναι μονη.

αυτα θυμαμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σόρι ρε κορίτσια αν ξύνω πληγές με το μπάνιο. Δεν το ήξερα καθόλου ότι άλλοι δεν αφήνουν :unsure: Όπως και να 'χει, μικρό το κακό μπροστά στο μεγάλο καλό :cheer:

Κορίτσια όσο προχωράει η μέρα τόσο εύχομαι να ΜΗΝ μπει η Αναστασία μας mammy. Μπαίνω κάθε φορά με ένα τρελό άγχος ότι θα την πετύχω μέσα. Άντε να βγει η καραμελίτσα επιτέλους! Πέρασε το "fashionably late" στάδιο :P

Παιδιά εμείς δεν φυλάξαμε ομφάλιο λώρο. Δεν είχαμε προλάβει καν να πάμε για ενημέρωση, αλλά πήγε επί τόπου ο άντρας μου και πήρε τον ασκό για τη δωρεά. Ο γιατρός ξέρει τι πρέπει να κάνει, αν έχει ενημερωθεί.

Άννα, στο Μητέρα μας επέτρεψαν να φυλάξουμε τον ασκό στο ειδικό ψυγείο τους μέχρι το επόμενο πρωί που το πήγε ο άντρας μου στην τράπεζα. Αν μπορώ να βοηθήσω κάπως, πες μου ε.

Λαμπρινή, συγχαρητήρια! Καλή όρεξη να ευχηθώ; :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

αννα μου να σου πω την αληθεια πιστευω πως μαλλον επεσα σε πολυ ευγενικη και εξυπηρετικη κοπελα!!! φαντασου οτι μου εξηγησε και πως θα παει εκει η μαμα μου με μετρο και μετα ο αντρας μου με το αυτοκινητο :P

μου ειπε οτι θα μου ετοιμασει ενα πακετο για διδυμα το οποιο ειναι μια ισοθερμικη τσαντα που περιεχει δυο ασκους για τα βλαστοκυτταρα, 2 δοχεια σε περιπτωση που θελησω να φυλαξω και λωρο καθως και 3 μπουκαλακια για δικο μου αιμα.

επισης θα εχει ενημερωτικα εντυπα για ολα...

μου ειπε πως αυτη τη τσαντουλα πρεπει να τη φυλαξω σε ξηρο και δροσερο μερος μεχρι τη χρηση και μετα τη ληψη να σταλει οσο πιο αμεσα γινεται!

η συντηρηση της μετα ειναι για 24 ωρες σε -5 βαθμους οποτε κατα τη μετακινηση να τοποθετησω μεσα και μια παγοκυστη αν εχει πολυ ζεστη τυλιγμενη ομως σε πετσετα ωστε να μην παγωσει το αιμα...

μου ειπε επισης πως εαν κρατησω το λωρο παρολο που ειναι διδυμα η χρεωση ειναι μονη.

αυτα θυμαμαι...

Βασιλικη μου ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου!

Συγγνωμη αν σε κουραζω ομως, αλλα εγω οταν παιρνω αυτο το τηλ. μου βγαινει τηλεφωνητης και λεει οτι αν γεννησω στην Αθηνα με λιγα λογια να περασω απο εκει(μερες και ωρες). Δεν βγαινει καποια κοπελα για να μιλησω, εσυ πως τα καταφερες, τι πρεπει να πατησω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια συγγνωμη αν σας μεταφερω το αγχος μου σχετικα με τα βλαστοκυτταρα, στο 1ο παιδι δεν ειχα κρατησει γιατι δεν ειχα την αναλογη ενημερωση απο πουθενα και τωρα θελω να το κανω σωστα, περναει ο καιρος και δεν εχω κανει τιποτα και νιωθω ετσι πανικο!

Κατερινα μου, ευχαριστω και εσενα για τη βοηθεια. Μου ειπες να σε ρωτησω και θα το κανω. Ειπες δεν σας χρεωσαν τιποτα για τη συλλογη βλαστοκυτταρων, ουτε για τη χρηση του ψυγειου τους? Γιατι ικανους τους εχω εκει... Τι κανει η μικρη? Μεγαλη φατσα ειναι, δως της δυο ρουφηχτα φιλακια στα μπουτακια απο εμενα! :kiss::kiss:

Λαμπρινη πασας ο δικος σου. Καλη σας ορεξη μαμα+γιος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οσο δεν μπαινει η Αναστασια, αρχιζω και εχω μια μικρη, κρυφη ελπιδα οτι μπορει να κραταει αυτη τη στιγμη την καραμελιτσα της! Μακαρι η κοπελα, εχει περασει τοσα πολλα!

Ειχαμε κανενα νεο απο τη Ντορα? Λετε να εκανε εισαγωγη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι κοριτσάρες.Τι μου κάνετε?

Εγώ γύρισα στο σπίτι και περιμένω να περάσουν πως και πως οι ώρες να πάμε στον γιατρό.

Η Αναστασία και η Ντόρα τι να κάνουν άραγε?Δεν έχει καμία νέα τους?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα εγω πατησα το νουμερο που λεει για να κλεισεις ραντεβου!

μεχρι τις 3 ειναι....

αυριο παρε παλι!

κοριτσια θα στειλω μνμ στη ντορα στο κινητο να δω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα μην ανησυχείς, δεν χρέωσαν κάτι. Απ´ ό,τι μου λέει τώρα ο Χρήστος, με το που γέννησα του έδωσαν τη σακούλα με τα βλαστοκύτταρα, τα πήγε στον όροφο που ήταν ο θάλαμός μας και ζήτησε από τις νοσοκόμες να τα βάλουν στο ψυγείο να τα πάρει την επόμενη μέρα. Δεν μπορούν να χρεώσουν κάτι. Συνενοήσου και με το γιατρό σου να το ξέρει κι αυτός και είσαι έτοιμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!!!!Βλέπω ότι τα μπουμπούκια μας μεγαλώνουν!! Ελπιδάκι, η κόρη σου σπάει κάθε ρεκόρ!!

Μακάρι η Αναστασία να γέννησε και να πήγαν όλα καλά...

Η Γιούλη πού έχει εξαφανιστεί???

Εμένα μου έφυγαν οι αϋπνίες και με έχει πιάσει τρελή υπνηλία... Κοιμάμαι άπειρες ώρες και πάλι νυστάζω!

Εγώ για τα βλαστοκύτταρα τελικά αποφάσισα ότι αν κάνω καισαρική θα τα δωρίσω στη δημόσια τράπεζα και αν γεννήσω φυσιολογικά θα τα πάρει το ίδιο το παιδί μου αφήνοντας το λώρο για αρκετή ώρα πριν κοπεί.

Πάω να διαβάσω και τα υπόλοιπα νέα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια τη ντορα την κρατησαν μεσα....

περιμενει να κανει κατι εξετασεις και υπερηχο και θα με παρει να μου πει νεα οποτε και θα σας ενημερωσω...

πιστευω θα πανε ολα καλα και θα βγει γρηγορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν λέτε παντόφλες τι εννοείτε? Αφού είναι καλοκαίρι...Εγώ σκεφτόμουνα μόνο σαγιοναρίτσες και ένα ζευγάρι μιας χρήσης για το μπάνιο πετσετέ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη! ❤️ Έχετε όλες τα δίκια σας ✨ ειδικά στέκομαι σ αυτό που είπε η @Katiana1987 δε θέλω να στεναχωρώ το μπιζελακι μου με τις δικές μου ανησυχίες, όπως και να χει και το στρες επηρεάζει κάπως. Απλά το θέλω τόσο πολύ ρε γαμώτο που τώρα που το ζω πάλι κάτι βρίσκω να ανησυχώ 😅 ας απολαύσουμε λοιπόν το ταξίδι 🌈 Επανέλαβε μαζί μου @Naty_: Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Τρελαααααα 🤣🤣🤣🤣 @Diwni έχεις δίκιο, γι'αυτό τον πήρα το γιατρό, ήξερα ότι θα μου την πει, και θα μ έβαζε στη θέση μου 😅 Τι θα χουν ακούσει κι αυτοί οι άνθρωποι! @Naty_ λυπάμαι για τη φίλη που έδωσε βαρύτητα σε άσχετα στοιχεία απ' το να σου σταθεί. Όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια, όπου νιώθουμε ασφάλεια και οπότε είμαστε έτοιμες να μιλάμε. Δεν υπάρχει λάθος και σωστό στις ανακοινώσεις, όπως αισθάνεται κανείς, κι ότι έχεις ανάγκη τη δεδομένη στιγμή ❤️  
    • Καλέ γιατί το προδικάζεις;;; Όλα καλά θα είναι. Αφού μετριέσαι και ψιλό προσέχεις! Πόσες μέρες κάνουν να βγουν;;; Άσε!!! Εγώ δεν πολύ ξυπνάω για τουαλέτα. Αν ξυπνήσω, θα είναι μια φορά. Αλλά για την αλλαγή πλευρού... σε νοιώθω! Για τη θάλασσα όπως είπα ίσως είναι λίγο υπερ προστατευτικός!
    • Καλέ τι χαζά είναι αυτά;;; Δηλαδή αν αύριο αισθάνεσαι τελείως "καλά" θα μπεις ξανά στο ίδιο τριπάκι;;; Συμπτώματα είναι! Τη μια μέρα θα έχεις το ένα, την άλλη το άλλο και κάποια άλλη μέρα δε θα έχεις τίποτα!!! Για ηρέμησε σε παρακαλώ πολύ και μη μου αγχώνεις και στεναχωρείς το μπιζελάκι σου!!! Όσο για την ανακοίνωση... όπως, όποτε και σε όποιον θέλεις εσύ και μόνο θα το πεις!!! Σιγά μην καταπιεστούμε και για αυτό!
    • Ναι, κουλό. Κ εγώ δεν το είχα ξανακούσει, μου φαινόταν πολυ αντιφατικο, γι αυτό ρωτούσα την κοπέλα πώς εγινε... Τελικα από τιποτα δεν μπορούμε να είμαστε 100% ήσυχοι.
    • Καλημέρα! Ωχ φαντάζομαι πώς πέρασες.. βασικά δε θέλω να το φανταστώ 😆 Νομίζω πλέον θα πάρει καιρό να ξανακοιμηθώ ωραία όπως πριν..🤷 κάθε βράδυ πονάω γοφούς και μέση και με δυσκολία γυρνάω από τη μια πλευρά στην άλλη..έχω και τα ξυπνήματα για τουαλέτα.. άσε.. ευτυχώς εγώ δεν πρήστηκα ακόμη στα πόδια.. Να σου πω γτ όχι μπάνιο στη θάλασσα; Για τους μύκητες; Πάλι διχογνωμία στους γιατρούς βλέπω.. θα ρωτήσω κι εγώ σε μια βδομάδα που θα πάω..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...