Μετάβαση σε περιεχόμενο

β επιπεδου επιστροφη χρηματων


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια . θα ηθελα οσες ξερουν την βοηθεια σας

ποια εκανε β επιπεδου και μετα εκανα ενσταση στο ικα για να παρει τα μισα λεφτα πισω ασ με πει καποια την διαδικασια που να παω???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχας δεν παιρνεις τα μισα λευτα, παιρνεις περισσοτερα

Υποθετω πως ηδη εχεις παρει τα 8,30;;;

Οταν τα παρεις με το χαρτι που σου δινουν πας στην προισταμενη και κανεις ενσταση, σου δινουν αριθμο πρωτοκολλου. Μετα απο μερικου μηνες σου ερχετε χαρτι να περασεις επιτροπη- εκει μπορει να παει και αλλος- και αφου περασεις επιτροπη..τηπποδα δηλαδη αολα δηλωνεις παροσια εκτως αν ποεσεις σε περιπτωση...σου ερχετε η αποφαση και πας και ειπραττεις τα λευτα- κανεις εξουσιοδοτηση και παει αλλος.

Να φανταστεις εγω ειχα να περασω επιτροπη 27 μαιου...και 26 μπηκα για να γεννησω 10 μερες πριν την ΠΗΤ!!! για να καταλαβεις ποσο χρονο μηλαω.

Μετα τηνεπιτροπη σε 2 ευδομαδες πηρα ειδοποιηση για να εισπραξω τα λευτα

Πληρωσα 140 ευρω και πηρα πισω τα 120

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα επειδή σκοπεύω και γω να κάνω ένσταση θέλω περισσότερες λεπτομέρειες.

Αφού κάνω τη β'επιπέδου πηγαίνω στο ΙΚΑ με τη απόδειξη από το κέντρο και πάω που;;;

Help............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε βρε..καλωστηνα

Λοιπον παιρνεις την αποδειξη του κεντρου..και το βιβλιαριο εννωειται και πας στο ΙΚΑ να κανεις δαπανη.

Συμπληρωνεις ενα χαρτι και σου δινουν εναν αριθμο, μετα απο λιγες μερες παιρνεις τα 8.30 που ειναι η κρατικη διατιμηση.

Αμεσως μολις τα οπαρεις κανεις ενσταση τους λες θελλω να κανω ενσταση..μην περιμενεις να σου πουν αυτοι, και σε στελνουν στην προισταμενη τους

Τα υπολοιπα ειναι οπως στα ειπα..

ΑΛΛΑ!!!! συνιστω να πατε σε ΚΕΠ με την φωτοτυπια και το πρωτοτυπο πριν το παραδοσετε στο ΙΚΑ, γιατι κρατανε την πρωτοτυπη αποδειξη να σας κανουν ενα γνησιο αντιγραφο.

Αυτο βακτε το στην εφορια..ολο και κατι θα παρετε και απο εκει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι πολυπλοκη..απλα χρονοβορα διαδικασια στο περιμενε..στο ΙΚΑ μανι μανι τα κανετε απο ενα χαρτι συμποληρωνετε..το πολυ πολυ με την ενσταση να περιμενετε τον αριθμο πρωτοκολλου.

απλα περιμενετε τις επιτροπες κλπ..αλλα τα παιρνετε..μαλιστα ξερω περιπτωση κοπελας που χρειαστηκε 2 μεγαλους υπερηχους και πηρα πισω ολο το ποσο που κατεβαλε στο ακαιρεο.

Στην τελικη το ποσο θα σου δοσουν εξαρταται απο την επιτροπη αλλα παιρνετε το μεγαλυτερο μερος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη που γινομαι κουραστικη κοριτσια .

δηλαδη με την αποδειξη και το βιβλιαριο μ παω στο ικα και τι τους λεω?

τα 8 ευρω που δινουν τα περνω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λες πως ηρθες να κανεις δαπανη για εξεταση Β επιπεδου..

Α!!! ξεχασα να σας πω οτι πατε στο τμημα παροχων.

Α!! και επισης ξεχασα να σας πω..πολυ αλτσχαιμερ τελικα..τι χαζη που ειμαι..ειναι και βασικο σορυ κοριτσια.

Πρεπει να εχετε και παραπεμτικο απο γιατρο του ΙΚΑ.

Αν δεν εχετε να πατε να ζητησετε

Λοιπον ανακαιφαλαιονουμε

1.Πατε και παιρνετε παραπεμτικο απο γυναικολογο του ΙΚΑ

2.οταν κανετε την εξαιταση παιρνετε αποδειξη

3. με τη αποδειξη, το βιβλιαριο και το χαρτι απο τον γιατρο του ΙΚΑ πατε στο τμημα παροχων, δηλωνετε πως ηρθατε να κανετε δαπανη για εξεταση Β επιπεδου

4. παιρνετε τα 8 ευρω και τους λετε- καποιες φορες σας το λενε και οι ιδιοι- οτι θελετε να κανετε ενσταση.

5. σας στελνουν στην προισταμενη του τμηματος παροχων, συμπληρωνετε ενα χαρτι, παιρνετε αριθμο πρωτοκολλου και περιμενετε....δεν ξερω ποσο..χαχαχ

μετα οπως τα ειπα στο πρωτο μηνημα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σε καλα αυριο θα παρω να κλησω ραντεβου στον γυναικολογο . αντε ν δω ποτε θ μ βαλει το ραντεβου . αλλη ερωτηση μολις παω στο γιατρο τι να του πω θελω παραπεπτικο για πιο πραγμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ πειτε πως θελετε παραπεμτικο για εξεταση Β επιπεδου..καλα θα κανετε να μη πολυβριστειτε μαζι του..γιατι θα σας χρειαστε και στο αλλο χαρτι που θα σας δοσει για να παρετε τα επιδοματα

Νατασα σου εστειλα..σοβαρα δεν πηρες τιποτα;;;;

θα σου ξαναστειλω αυριο...ηθελα να σε ρωτισω κατι για τον γιατρο σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω οταν πηγα να ζητησω παραπεπτικο για να κανω β επιπεδου μ ειπε δεν χρειαζεται θ πας στον εξω για τρο κ μετα με την αποδειξη σου θ ερθεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια συγνωμη που χωθηκα στη συζητηση σας αλλα μηπως ξερετε αν ισχυει κατι παρομοιο και για την αμνιοπαρακεντηση ?δηλαδη αν μου την γραφει ο γιατρος του ικα και ακολουθω τις ιδιες διαδικασιες ? πολλες ευχες σε ολες :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασχετο με το τι σου ειπε ο γιατρος, εσυ να πας και να παρεις παραπεμπτικο για να εισαι κατοχηρωμενη...υποψιαζομαι οτι πηγες στο ΙΚΑ ΕΥΟΣΜΟΥ!!!

Για αμνιοπαρακντιση δεν ξερω, δεν χρειαστηκε..αλλα υποθετω πως ναι γιατι οχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα! και εγώ είμαι μέλλουσα μανούλα και έχω πητ 13 νοέμβρη. όταν έκανα αυχενική διαφάνεια έδωσα 200ε, εξέταση και αίμα απτο μικροβιολογικό τόσο κόστισαν. Πήρα παραπεμπτικό απτην γυναικολόγο του ικα και με την απόδειξη μαζί μου επέστρεψαν περίπου 19ε. Εκεί η κοπέλα στο ικα μου είπε να κάνω ένσταση. Συμπλήρωσα ενα έντυπο και τώρα περιμένω να έρθει το χαρτί στο σπίτι. Κάνει περίπου 3 μήνες και απλά περιμένω.. Αυτή είναι η δική μου περίπτωσω.

Ήθελα να ρωτήσω η β επιπέδου είναι αυτή που γίνεται κοντά στον 5ο μήνα, ο μεγάλος υπέρηχος που λέμε..Σωστά? τον έχω 20 ιουλίου οπότε θα κάνω την ίδια διαδικασία... Εσείς στην αυχενική διαφάνεια πόσα πήρατε επιστρεφόμνα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια

εγω γενησα τον ιανουάριο τη β επιπέδου την έκανα τον οκτωμβρη κοριτσια που θενα δεν άκουσα οτι μπορούσα να πάρω πισω λεφτα εδω ο γιατρος μου που τυχαινε να ειναι και στο ικα δεν μου το ανεφερε καν οποτε πανε τζαμπα τα λεφτα μουθα το ξερω για αλλη φορα αν συνεχισω να δουλευω. κοριτσια οτι ξερετε να το γραφετε για να μαθαινουε γιατι εγω δεν το ειχα καν ακουσει.

φιλια καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια εχει σηγουρα αναφερθει...απλα ειναι αρκετα παλιο το θεμα που να ψαξει κανεις.

Καλο θα ηταν τετοια θεματα να τα ανανεονουμε συνεχεια

Νομιζω παντως οτι ισσος να μπορεις να το κανεις και αναδρομικα, αν εξακολουθεις να εχεις τα χαρτια( παραπεμτικο και αποδειξη) δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις.

Παντως φανταζομαι οτι το εβαλες στην εφορια ετσι;;;;

Ναι ο Β επιπεδου ειναι ο μεγαλος υπερυχος, εγω την αυχενικη την εκανα στο ιατρειο του γυναικολογου και ολες μου τις αιματολογικες σε μια γνωστη της μαμα μου οπουπληρωνα ψηχουλα οποτε δεν εκανα δαπαναι.

Επισης ακομα και αν κανετε τον Β επιπεδου σε νοσοκομειο δημοσιο- οπου παλη πληρωνετε τα 8,30...να τα παρετε πισω, μπορειτε.

Θεορω οτι τα λευτα που πληρωνουμε στο ΙΚΑ ειναι υπερβολικα πολλα σε σχεση με τις υπηρεσιες που μας προσφαιρουν

Προσωπικα ακομα και τα γιαλια μου τα κανω εκτος ΙΚΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πηρα και ρωτησα στο ΙΚΑ και μου ειπαν οτι μεχρι 6 μηνες απο τη στιγμη που κανεις τον υπερηχο μπορεις να κάνεις τα χαρτια σου. δεν πειραζει θα ξερω για άλλη φορα ευχαριστω πολυ παντως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BREEZE έγραψε:

κοριτσια συγνωμη που χωθηκα στη συζητηση σας αλλα μηπως ξερετε αν ισχυει κατι παρομοιο και για την αμνιοπαρακεντηση ?δηλαδη αν μου την γραφει ο γιατρος του ικα και ακολουθω τις ιδιες διαδικασιες ? πολλες ευχες σε ολες :cheer:

καλημέρα :) ΝΑΙ ισχύει το ίδιο για αμνιοπαρακέντηση. Εγώ έκανα τροφοβλάστη τέλος Μαίου πλήρωσα 220 και με το παραπεμπτικό και την απόδειξη πήγα στο Ικα και με την διαδικασία που περιγράφουν τα κορίτσια πήρα πίσω 45 ευρώ μόνο δυστυχώς. ένσταση δεν είχε για περισσότερα χρήματα :unsure:

πάντως εμένα με ενημέρωσε ο γιατρός που έκανα την εξέταση για την διαδικασία και πως μπορούσα να πάρω επιστροφή χρημάτων :) δεν ήξερα οτι δικαιούμαι κάτι τέτοιο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κι απο μενα κοριτσια!γνωριζετε μηπως αν ολα αυτα ισχυουν κι αν δεν εισαι αμεσα ασφαλιζομενος αλλα προστατευομενο μελος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δικαιουσαι να κανεις δαπανη ακομα και αν εισαι εμμεσα ασφαλησμενος και δικαιουσαι το βοηθημα τοκετου. Δεν δικαιουσαι το επιδομα κυοδοριας- λοχειας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ cesilia!οταν ερθει εκεινη η ωρα με το καλο θα σε ρωτησω διαφορα!!!!!!!!!!!ανακουφιστικα λιγο γιατι το ειχα αγχος αυτο και δεν ηξερα και ποιον να ρωτησω!!!!!!!!!!!ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...