Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΕΜΒΡΥΟΥ


Recommended Posts

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΣΕ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑ ΜΗΝΑ.ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΕΜΒΡΥΟΥ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΣΤΗΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ?Α ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MAIMOUDAKI ΑΝ ΑΝΝΟΕΙΣ ΑΝ ΕΞΕΤΑΣΕ ΣΤΗ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΝΑΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΕ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΙΡΑΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΖΑ ΟΤΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΚΑΠΟΥ 170Ε.ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι αυτο εννοω.. στη β επιπεδου ειχαν δει κ την καρδουλα του μωρου μου πολυ εξονυχιστικα.. τωρα δεν ξερω τι να σου πω..εφοσον ηταν ολα καλα δεν ξερω για ποιο λογο σε βαζει να το κανεις αυτο.

και να σου πω δεν εχω ακουσει αλλη φορα να κανει μια εγκυος υπερηχο καρδιας ενω ολα ηταν καλα.. ξερω γω.. μηπως σε ειδε πλουσια?? χαχαα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Eri.Και μεις ενώ όλα ήταν φυσιολογικά στη Β επιπέδου μας συνέστησε ο γιατρός να κάνουμε υπέρηχο καρδιάς εμβρύων λόγω δίδυμης κύησης επειδή έτσι ορίζει η βιβλιογραφία.Είναι ένας εξονυχυστικός υπέρηχος της καρδούλας του μωρού.Δεν το κάνουν πολλοί γιατροί,θέλει εμβρυοκαρδιολόγο που μας είπαν έχει από έναν κάθε μεγάλο μαιευτήριο.Εμάς μας έστειλαν σε μία που είναι στο Ιασώ, πήγαμε στο ιατρείο της που είναι πίσω από το Ιπποκράτειο και μας κόστισε 100€ για 2 μωρά με απόδειξη.Αν προλαβαίναμε να πάρουμε και παραπεμπτικό γιατρού του ΙΚΑ θα παίρναμε τα λεφτά πίσω από το ΙΚΑ.Ευτυχώς δεν έδειξε τίποτα.Οι γιατροί τα συστήνουν αυτά προληπτικά.Με το καλό το μωράκι σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MARDIO έγραψε:

Καλημέρα Eri.Και μεις ενώ όλα ήταν φυσιολογικά στη Β επιπέδου μας συνέστησε ο γιατρός να κάνουμε υπέρηχο καρδιάς εμβρύων λόγω δίδυμης κύησης επειδή έτσι ορίζει η βιβλιογραφία.Είναι ένας εξονυχυστικός υπέρηχος της καρδούλας του μωρού.Δεν το κάνουν πολλοί γιατροί,θέλει εμβρυοκαρδιολόγο που μας είπαν έχει από έναν κάθε μεγάλο μαιευτήριο.Εμάς μας έστειλαν σε μία που είναι στο Ιασώ, πήγαμε στο ιατρείο της που είναι πίσω από το Ιπποκράτειο και μας κόστισε 100€ για 2 μωρά με απόδειξη.Αν προλαβαίναμε να πάρουμε και παραπεμπτικό γιατρού του ΙΚΑ θα παίρναμε τα λεφτά πίσω από το ΙΚΑ.Ευτυχώς δεν έδειξε τίποτα.Οι γιατροί τα συστήνουν αυτά προληπτικά.Με το καλό το μωράκι σου..

MARDIO ευχαριστω για την πληροφορια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ερη μου εγω εκανα επισης και μια φιλη μου με διδυμα αυτο το υπερηχο!Δεν υπηρχε κανενα προβλημα.."ενδειξη" στο Β επιπεδου για να μας στειλει για την εξεταση αυτη!Καμμια σχεση με το Β έπιπεδου!κι ομως γινεται οπως προαναφερθηκε η φιλη ΜΑRDIO πολυ λεπτομερης εξεταση της καρδουλας του μωρου απο ΕΙΔΙΚΟ γιατρο!Υπαρχουν 5 σε ολη την Ελλαδα!Αν θελεις στειλε μου μηνυμα να σου στειλω το τηλ.του γιατρου..στο Παιδων που πηγα και θα σου εξηγησω..τι και πως ..Σε συμφερει..! ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρινα έγραψε:

Ερη μου εγω εκανα επισης και μια φιλη μου με διδυμα αυτο το υπερηχο!Δεν υπηρχε κανενα προβλημα.."ενδειξη" στο Β επιπεδου για να μας στειλει για την εξεταση αυτη!Καμμια σχεση με το Β έπιπεδου!κι ομως γινεται οπως προαναφερθηκε η φιλη ΜΑRDIO πολυ λεπτομερης εξεταση της καρδουλας του μωρου απο ΕΙΔΙΚΟ γιατρο!Υπαρχουν 5 σε ολη την Ελλαδα!Αν θελεις στειλε μου μηνυμα να σου στειλω το τηλ.του γιατρου..στο Παιδων που πηγα και θα σου εξηγησω..τι και πως ..Σε συμφερει..! ;);)

ΚΑΤΡΙΝΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΜΩΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ?ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΔΙΟΤΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ Κ ΑΥΤΟΣ.ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΥΤΗ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΡΗ , ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.

ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ (ΕΙΑΙ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ).

Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΗΤΑΝ 160 ΕΥΡΩ.

ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ.

ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΥ (ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ,ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΕΓΚΥΟΣ...)

ΕΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΛ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.

ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ERI79 έγραψε:

Κατρινα έγραψε:

ΚΑΤΡΙΝΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΜΩΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ?ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΔΙΟΤΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ Κ ΑΥΤΟΣ.ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΥΤΗ?[/quote:3agmk93s]

ο δικος μου γιατρος ειναι παλαιων αρχων .γιατρος και πολυ εμπειρος στην ηλικια του!τον εμπιστευομαι πολυ!ειναι σε δημοσιο νοσοκομειο!πραγματι λιγοι γιατροι το ζητουν!

σου στελνω αιτημα φιλιας ..και θα σου γραψω τα σχετικα κοριτσακι μου! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω κάνει κι εγώ ηχοκαρδιόγράφημα εντελώς προληπτικά στο Embryocare με ειδική γιατρό στους υπερήχους καρδιάς.Η αλήθεια είναι ότι η β επιπέδου δεν τα δείχνει όλα.Η εξέταση της καρδιάς διαρκεί περίπου 40 λεπτά και μπορεί να ανακαλύψει και μία μικρή τρυπούλα που δε φαίνεται στη β επιπέδου πάντα.Προσωπικά την κάναμε γιατί δε θέλαμε να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση και επειδή τα παιδάκια με σύνδρομα έχουν προβλήματα στην καρδιά προτιμήσαμε να κάνουμε ηχοκαρδιογράφημα που δεν είναι επεμβατικό.Η αλήθεια είναι ότι είναι ακριβή εξέταση αλλά αξίζει τον κόπο για την υγεία του παιδιού μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΓΝΩΜΗ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΟΝΗΡΕΥΕΣΤΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ;ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΦΑΝΕΙ ΣΤΗ Β'ΕΠΙΠΕΔΟΥ;ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΠΑς ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΤΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙΣ;ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!ΕΜΕΝΑ ΣΤΗ Β'ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΑ ΕΙΔΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΔΙΚΟς ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΙΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ.ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΖΗΤΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ!!ΚΑΙ ΝΑ ΣΑς ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΗς ΦΙΛΕΝΑΔΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΥΣΤΗ ΩΟΘΗΚΩΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕ ΟΣΟ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ!!ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΤΟΜΟΓΡΑΦΟ ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΓΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΜΒΡΥΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΙΠΟΤΑ!! ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ Ο ΗΧΟς ΤΟΥ ΜΑΓΝΗΤΗ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ!ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΥΠΟΨΙΑΣΜΕΝΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ!!ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΖΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΩς ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marylou έγραψε:

ΣΥΓΝΩΜΗ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΟΝΗΡΕΥΕΣΤΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ;ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΦΑΝΕΙ ΣΤΗ Β'ΕΠΙΠΕΔΟΥ;ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΠΑς ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΤΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙΣ;ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!ΕΜΕΝΑ ΣΤΗ Β'ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΑ ΕΙΔΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΔΙΚΟς ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΙΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ.ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΖΗΤΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ!!ΚΑΙ ΝΑ ΣΑς ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΗς ΦΙΛΕΝΑΔΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΥΣΤΗ ΩΟΘΗΚΩΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕ ΟΣΟ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ!!ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΤΟΜΟΓΡΑΦΟ ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΓΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΜΒΡΥΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΙΠΟΤΑ!! ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ Ο ΗΧΟς ΤΟΥ ΜΑΓΝΗΤΗ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ!ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΥΠΟΨΙΑΣΜΕΝΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ!!ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΖΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΩς ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ!![/quo

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ!!!ΕΤΣΙ ΗΜΟΥΝΑ Κ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ!!!ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΤΟΝ 8??ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ ΑΝ ΒΡΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?ΜΕ ΤΙ ΚΑΡΔΙΑ?ΟΥΦ

Α ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΔΙΑ ΠΗΤ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαριλου καμμια σχεση το τι δειχνει η β επιπεδου με τον υπερηχο καρδιας εμβρυου!!!

καταρχην τα κανουν αλλης ειδικοτητας γιατροι!!!!

τον υπερηχο καρδιας τον κανει καρδιολογος και βλεπει πολυ περισσοτερα πραγματα!!!!

ερη εγω ειμαι η διδυμομανουλα που σου ειπε η κατρινα και το εκενα κι εγω... με ειχε μια ωρα και 15 λεπτα!!

εμενα το ζητησε λογω υποψιας διαβητη κυησεως...

το κανουν και στο ελενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

μαριλου καμμια σχεση το τι δειχνει η β επιπεδου με τον υπερηχο καρδιας εμβρυου!!!

καταρχην τα κανουν αλλης ειδικοτητας γιατροι!!!!

τον υπερηχο καρδιας τον κανει καρδιολογος και βλεπει πολυ περισσοτερα πραγματα!!!!

ερη εγω ειμαι η διδυμομανουλα που σου ειπε η κατρινα και το εκενα κι εγω... με ειχε μια ωρα και 15 λεπτα!!

εμενα το ζητησε λογω υποψιας διαβητη κυησεως...

το κανουν και στο ελενα!

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ.ΣΤΟΝ 1 ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ!!ΑΧ ΔΕΝ ΞΕΡΩ..ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ Κ ΕΓΩ.ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΣΚΑΛΙΖΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ!!!ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατά τη γνώμη μου αφού έκανες τη β επιπέδου εγώ δε θα έκανα τίποτα. Και οι πολλές πολλές παρεμβάσεις δε σημαίνει ότι είναι και καλές αφού ακόμα δεν έχει αποδειχτεί τίποτα ως προς το αν έχουν επιπτώσεις στην υγεία των παιδιών μας. Εφόσον έκανες κάποιους υπέρηχους και όλα πήγαν καλά ένας παραπάνω δε νομίζω ότι θα οφελήσει. :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΙΛΟΎ και γω έτσι σκέφτομαι και στο δεύτερο μωρό μου θα κάνω μόνο 2 υπερήχους. Αυτόν που θα μου δείξει την καρδιά και αν ειναι ενδομήτριο και τον β επιπέδου. Μη σου πω και αυτοί πολλοί μου φαίνονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ERI79 έγραψε:

vasiliki76 έγραψε:

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ.ΣΤΟΝ 1 ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ!!ΑΧ ΔΕΝ ΞΕΡΩ..ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ Κ ΕΓΩ.ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΣΚΑΛΙΖΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ!!!ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ[/quote:3ey9wyi9]

Ερη μου τελικα τον πηρες τηλ?Τι σου ειπε ο ανθρωπος?για ποτε σου εκλεισε?

και εγω και η Βασιλικη καναμε εκει την εξεταση αυτη..και εμεις εχουμε διαφορετικο γιατρο!Εμενα η Β επιπεδου ηταν τελεια χωρις ιχνος υποψιας..για"κατι " που μπορει να εβλεπε..καμμια σχεση..Απλα οπως σου ειπα μερικοι γιατροι ..κυριως οι πιο υπευθυνοι ζητανε πιο εξεζητημενες εξετασεις..για το καλο των μωρων μας..και γαι να γνωριζουν το ιστορικο τους απο καθε πλευρα!Για να ειναι πιο σιγουροι..!εξαλλου οπως σου ειπα δεν εχει κανενα οικονομικο οφελος στη συγκεκριμενη εξεταση..και στο τονισα αυτο..οπότε γιατι να υποψιαζομαι..διαφορα?εμενα ολες τις εξετασεις με στελνει εξω να τις κανω..,εκει που εγω θελω..Τη περιπτωση αυτη μου τη συστησανε ..και γιαυτο πηγα και εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο το συγκεκριμενο νεο-γιατρο-επιστημονα-ανθρωπο!

Γνωριζω οτι υπαρχουν γιατροι που λειτουργουν οπως ειπε η Μαριλου/...αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση..καμμια σχεση! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χτες του πηγα του γιατρου μου το DOPPLER που εδειξε οτι ολα ειανι καλα..Κι ομως..επειδη ημουν 29 εβδομαδων και το μωρο εδειχνε για 31 εβδομαδων..μου ειπε να επαναλαβω το DOPPLER!Τωρα τι επρεπε να πω δηλ..?που αποσκοπεις γιατρε μου και οχι δεν παω..??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα σας!!κι εμένα υπερηχογραφικά έδειξε μία εβδομάδα μεγαλύτερος.Αλλά μου είπε ότι θα αλλάξουμε την Π.Η.Τ κατά μία εβδομάδα νωρίτερα.Γιατί να αγχωθούμε ;έγινε η σύλληψη νωρίτερα.'οσο για τον παιδοκαρδιολόγο γνωρίζω πολύ καλά την ειδικότητά του,το θέμα είναι ότι αν πάω τώρα και μου πει ότι βλέπει ένα φύσημα που οι περισσότεροι άνθρωποι το έχουν τι θα κερδίσω;θα κάνει επέμβαση μήπως ή θα μου δώσει χάπια;Γι΄αυτό κι εγώ του είπα αμνιοπαρακέντηση δεν κάνω με τίποτα γιατί τελικά αυτός ήταν ο σκοπός του!και όταν με το καλό γεννηθεί το μωράκι θα κάνω μια επίσκεψη σε έναν καλό παιδοκαρδιολόγο που ξέρω.Γιατί δεν μπορώ την εκμετάλλευση και την πελατιακή σχέση που έχουν αναπτύξει οι περισσότεροι γιατροί και σε στέλνουν όλο σε δικούς τους!!Σήμερα έκανα και την καμπύλη σακχάρου και βλέπουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marylou έγραψε:

καλησπέρα σας!!κι εμένα υπερηχογραφικά έδειξε μία εβδομάδα μεγαλύτερος.Αλλά μου είπε ότι θα αλλάξουμε την Π.Η.Τ κατά μία εβδομάδα νωρίτερα.Γιατί να αγχωθούμε ;έγινε η σύλληψη νωρίτερα.'οσο για τον παιδοκαρδιολόγο γνωρίζω πολύ καλά την ειδικότητά του,το θέμα είναι ότι αν πάω τώρα και μου πει ότι βλέπει ένα φύσημα που οι περισσότεροι άνθρωποι το έχουν τι θα κερδίσω;θα κάνει επέμβαση μήπως ή θα μου δώσει χάπια;Γι΄αυτό κι εγώ του είπα αμνιοπαρακέντηση δεν κάνω με τίποτα γιατί τελικά αυτός ήταν ο σκοπός του!και όταν με το καλό γεννηθεί το μωράκι θα κάνω μια επίσκεψη σε έναν καλό παιδοκαρδιολόγο που ξέρω.Γιατί δεν μπορώ την εκμετάλλευση και την πελατιακή σχέση που έχουν αναπτύξει οι περισσότεροι γιατροί και σε στέλνουν όλο σε δικούς τους!!Σήμερα έκανα και την καμπύλη σακχάρου και βλέπουμε!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ MARΥLOY ΜΟΥ!!! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...
Ερη μου εγω εκανα επισης και μια φιλη μου με διδυμα αυτο το υπερηχο!Δεν υπηρχε κανενα προβλημα.."ενδειξη" στο Β επιπεδου για να μας στειλει για την εξεταση αυτη!Καμμια σχεση με το Β έπιπεδου!κι ομως γινεται οπως προαναφερθηκε η φιλη ΜΑRDIO πολυ λεπτομερης εξεταση της καρδουλας του μωρου απο ΕΙΔΙΚΟ γιατρο!Υπαρχουν 5 σε ολη την Ελλαδα!Αν θελεις στειλε μου μηνυμα να σου στειλω το τηλ.του γιατρου..στο Παιδων που πηγα και θα σου εξηγησω..τι και πως ..Σε συμφερει..! ;);)

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ, ΕΠΕΙΔΗ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΕΜΒΡΥΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ....ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ..ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΔΙΔΥΜΑ..ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΟ ΕΝΑ ΒΡΗΚΑΝ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18 ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΕΜΒΡΥΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 9 years later...

Καλή σας μέρα κοριτσια !

Εμένα μου ζήτησε στην Α επιπέδου να δω παιδοκαρδιολογο λόγω του ότι υποβόσκει ήπια μορφή ΣΕΛ, δλδ. λυκου στον οργανισμο μου η οποία προκαλεί πιθανές  βραδυκαρδίες στο έμβρυο και θέλει παρακολούθηση κατά τη διάρκεια κυρίως του β τρίμ. Ωστόσο αυτο που δεν κατάλαβα είναι αν πέσουν όντως οι παλμοί του εμβρύου, αν θα μπορούν να παρέμβουν...

Πλήρωσα 150€ σε πρώην αναπλ.διευθυντρια του παίδων, ιδιωτικά. Επειδή, έχω χάσει μωρό στην 36η εβδομάδα από ολική αποκόλληση πλακούντα χωρίς παθογενη αιτιολογία  και έχουμε καεί, καλυτερα περισσότερες εξετάσεις παρά λιγότερες και χαλαλιν τα χρήματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...