Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΝ να μη θηλασω...


Recommended Posts

ΜΑΝΝΟΥΛΑ έγραψε:

Εχω φτασει (για να μην πω εχω ξεπερασει...) τα ορια της υπομονης μου! Ειμαι στην απολυτη απογνωση...

Σε περιπου 1,5 μηνα γενναω και εχω μια χρονια παθηση για την οποια ακολουθω μια συγκεκριμενη θεραπεια, με καλα αποτελεσματα, την οποια ομως εχω διακοψει κατα τη διαρκεια της κυησης. Μολις γεννησω ομως, απο το μαιευτηριο ακομα, θα πρεπει να την ξεκινησω παλι, 1ον για να μην εχω επιπλοκες οσον αφορα την υγεια μου και 2ον για να μπορεσω να θηλασω (με αυτη τη θεραπεια δεν υπαρχει προβλημα για το θηλασμο).

Αφου εκανα τα χαρτια μου στο ΙΚΑ για να μου χορηγησουν τα φαρμακα, το αποτελεσμα της επιτροπης (μη χεσω...)ηταν αρνητικο! Που σημαινει οτι δεν μου τα εγκρινουν και μου δινουν οτι θελουν αυτοι και βεβαια εχουν απολυτη αντενδειξη το θηλασμο!!! :angry:

Ποιος εχει το δικαιωμα να μου στερησει κατι τοσο πολυτιμο και μοναδικο???Ποιος εχει το δικαιωμα να αφαιρεσει το γαλατακι της μανουλας απο το μωρακι μου???Ποιος παιρνει μια τοσο ΑΝΗΘΙΚΗ, ΑΠΑΝΘΡΩΠΗ και ΑΔΙΚΗ αποφαση και ποιος θα μου υποδειξει αν θα θηλασω ή οχι? Στην τελικη, ποιος ειναι αυτος που αποφασιζει για μενα και για το αγεννητο μωρο μου?

Καποιες ισως πειτε, ε, εσυ να εισαι καλα, τι εγινε αν δεν θηλασεις, και αλλα μωρακια δεν θηλασαν, θα μεγαλωσει με ξενο γαλα, αλλα θα μεγαλωσει...Πως μπορω ομως να μην κλαιω μεσα μου οταν βλεπω και χαιρομαι μανουλες και μωρακια που θηλαζουν και ξερω οτι εγω και το δικο μου μωρακι δεν θα νιωσουμε ποτε αυτη την ευτυχια? Οτι ειμαι καταδικασμενη απο την αρχη να μη ζησω ποτε κατι τετοιο?

Δεν αντεχω αλλο, δεν ξερω που θα φτασω...

Σας ευχαριστω που με ακουσατε...

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΑΜΕΙΟ?ΣΕ ΑΛΛΟ ΟΝΟΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΣΟΥ...ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ?ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ?ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΡΩΤΑ ΜΑΘΕ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εαν το ΙΚΑ τα εγραφε παλιοτερα τοτε ισως με την βοηθεια του γιατρου που σε παρακολουθουσε να καταφερετε κατι.Να βρει μια δικαιολογια οτι δεν θα εχουν σωστο αποτελεσμα σε σενα αυτα που σου προτεινουν,κατι τετοιο.Ο γιατρος σου ισως κατι να καταφερει.Αλλιως βρες κανενα γνωστο στο ΙΚΑ,μην ξεχνας οτι σε αυτη τη χωρα πολλα μπορουμε να παρακαμψουμε...σου ευχομαι να τα καταφερεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΝΟΥΛΑ έγραψε:

Τα φαρμακα αυτα τα επαιρνα και πριν την εγκυμοσυνη, για το λογο αυτο ακριβως, ηθελα να μεινω εγκυος και ηταν τα μονα που ενδυκενειονταν για την περιπτωση αυτη. Οποιαδηποτε αλλο φαρμακο για την παθηση μου, σε περιπτωση που εμενα εγκυος (και που φυσικα δεν το ξερεις απο την αρχη, το μαθαινεις 5η-6η εβδομαδα) θα εβλαπτε ανεπανορθωτα το εμβρυο. Μου τα εδινε το ΙΚΑ, αλλα παλι με φασαριες και παρατραγουδα...Καβγαδες που εχει ριξει μαζι τους ο καημενος ο μπαμπας μου!!! :angry: Μου τα εδιναν ομως!

Τωρα στην εγκυμοσυνη δεν χρειαζεται να τα παρω, ακριβως για το λογο οτι η ιδια η εγκυμοσυνη με προστατευει απο υποτροπες! Με το που θα γεννησω ομως, ο οργανισμος μενει χωρις την ''προστασια'' αυτη, παθαινει ενα ειδους σοκ και χρειαζεται οπωσδηποτε αντιμετωπιση.

Αναστασια μου, δεν γινοταν να συνεχισω την θεραπεια στην εγκυμοσυνη, αν και ειναι απολυτα ασφαλης και για κυηση και για θηλασμο, για δυο λογους. Πρωτον η εγκυμοσυνη με προστατευει και δευτερον επειδη η εγκυμοσυνη με προστατευει δεν μου χορηγουν τα φαρμακα απο το ΙΚΑ,δεν μου τα δινουν με τιποτα!Μια χαρα εισαι στη Σουηδια, μπορω να ερθω και εγω εκει????

TI NA ΣΟΥ ΠΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΤΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ---ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΣΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΠΕΡΝΟΥΣΕΣ.. ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΑΜΕΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ, ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΥΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΥΧΟΜΑΙ.

ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μανουλα σκεφτηκακατι υπαρχουν πολλα μελοι του mammyland που ζουν μονιμα εξωτερικο αν παρακαλουσες και ελεγες πως λεγοναι τα φαρμακα ισως μπορουσαν να σε διευκολυνουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια σας ευχαριστω θερμα ολες για την συμπαρασταση που μου δειχνετε, ειλικρινα ειναι πολυ καλο να διαβαζω θετικα μηνυματα απο εσας.

Οσο για τη γιατρο που με παρακολουθει, ειναι πολυ καλη, εκεινη με προετρεψε να κανω και 2ο παιδι, αφου το ειδε ποσο πολυ το λαχταρουσα και το ηθελα και δεν επιβαρυνε και την υγεια μου φυσικα, (εγω νομιζα οτι θα μου το απαγορευε...) και φυσικα οταν της ανακοινωσα την εγκυμοσυνη μου χαρηκε πολυ και μου ειπε να συνεχισω την θεραπεια αυτη γιατι δεν με ρωτησε αν θελω να θηλασω, το θεωρησε ΑΥΤΟΝΟΗΤΟγια τουλαχιστον ενα 6μηνο. Στη συνταγη των φαρμακων που μου εδωσε, εχει γραψει ''παπαδες'' για να μου τα δωσουν, αλλα και παλι...Και να φανταστειτε οτι η γιατρος που με παρακολουθει ειναι διευθυντρια του τμηματος του νοσοκομειου και θεωρειται ενα απο τα κορυφαια ονοματα στην Ελλαδα στην ειδικοτητα της. Ουτε αυτο δεν υπολογισαν!!!

Το θεμα το ψαχνουμε, δεν το εχουμε αφησει ετσι, σημερα θα πηγαινε απο εκει ο μπαμπας μου να δουμε τι μπορει να γινει...Εκλαιγα παλι χτες, μου ειπε οτι θα κανει οτι χρειαστει, οτι περναει απο το χερι του...πραγματικα στηριζομαι πανω του!

Αληθεια, ερχομαι στη θεση του πατερα μου, γιατι και εγω μανα ειμαι, πως ειναι να βλεπεις το παιδι σου να εχει καποιο προβλημα υγειας, να πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να παρει καποια συγκεκριμενα φαρμακα (να τονισω οτι η θεραπεια αυτη δεν με βοηθαει μονο στο θηλασμο, αλλα και να μην παρουσιασω επιπλοκες μετα τη γεννα) και το %^&$%&%$&%$& το κρατος το οποιο εσυ πληρωνεις με τη φορολογια σου να μην του τα χορηγει? Πως ειναι να βλεπεις την εγκυο κορη σου σε κατασταση πανικου να κλαιει και να μην ξερεις τι να κανεις??? Ελπιζω κανενας γονιος (βαζω και εμενα μεσα) να μην χρειαστει να περασει κατι παρομοιο...

Συγνωμη για τα πολλα που εγραψα, αλλα θελω και εγω να τα βγαλω απο μεσα μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ERI79 έγραψε:

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΑΜΕΙΟ?ΣΕ ΑΛΛΟ ΟΝΟΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΣΟΥ...ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ?ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ?ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΡΩΤΑ ΜΑΘΕ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΟΥΛΑ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΠ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ?ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ?ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΙΚΑ ΑΛΛΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΡΗ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν μπορει να παει σε αλλο ικα αλλης περοχης δνε ειναι απλα φαρμακα οταν περνας απο επιτροπη πρεπει να πας στο ΙΚΑ που ανηκεις να παρεις οτι δικαιουσαι δυσυτχως φαινετε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η διαγνωση εγινε μετα απο 20μερη(!) παραμονη μου σε δημοσιο νοσοκομειο. Η γιαρος που με παρακολουθει ειναι διευθυντρια του τμηματος σε μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο και θεωρειται κορυφη στη συγκεκριμενη παθηση.

Για να παρω τα φαρμακα αυτα πρεπει πρωτα να κλεισω ραντεβου με τη γιατρο που με παρακολουθει στο δημοσιο νοσοκομειο για να μου γραψει τη συνταγη.Μετα να υποβαλλω τα χαρτια μου και να περασω απο επιτροπη απο τη διοικηση του ικα (η οποια ειναι στην οδο Αγ. Κων/νου στην Ομονοια και μονο απο εκει)και αφου βγει η αποφαση-εγκριση να παω στον γιατρο του ικα που ανηκω για να μου τα γραψει στο βιβλιαριο. Σε περιπτωση που μου τα γραψει ο γιατρος, παω στο 7ο θεραπευτηριο του ικα (δεν ξερω καν που ειναι, ο μπαμπας μου τρεχει και για αυτο) και τα παραλαμβανω μονο απο εκει. Ε, και αφου τα παραλαβω, παω στο νοσοκομειο που με παρακολουθουν και μου τα δινουν εκει (ειναι σε ενεσιμη μορφη, κατι σαν ορος). Ζαλιστηκατε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννούλα μου εύχομαι να τελειώσει θετικά όλη αυτή η ταλαιπωρία...

Σκεψου το μωράκι σου φιλενάδα μου γιατί όλα αυτά που περνάς τώρα έχουν αντικτυπο στο μωράκι σου!

Ενσταση δεν μπορείς να κάνεις στην επιτροπη;

Ζήτα τους να σου δείξουν την υπουργική απόφαση...Να την διαβάσεις κι εσύ η ίδια...

Σίγουρα κάποιο παραθυράκι θα υπάρχει...Πίεσέ τους...Ψάξτο...

Αλλά με ηρεμία...

Φιλιά πολλά καρδούλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσι μου

είναι πραγματικά απίστευτο αυτό που συμβαίνει!

Σίγουρα θα βρεθεί μια λύση...

Προσπάθησε να είσαι ηρεμη

γιατί το εμβρυάκι σου

που σε χρειάζεται καλά

και μην χάνεις την πίστη σου.....

Αφού μπορούν «αυτοί» κ κάνουν του κεφαλιού τους

σίγουρα θα μπορέσουμε κ «εμείς» να βρούμε ...παραθυράκι!

Έχεις όλη μου την θετική ενέργεια !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...