Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες που γέννησαν το 2010 Νο1!


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ. ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΚΤΙΝΙΑΡΙΚΑ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΟΠΟΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΣΥΧΑΖΟΥΝ. ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ, ΣΟΥΛΑ ΚΑΙ ΖΕΤΟΥΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΑ!!!! ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ.

ΑΛΙΚΗ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΠΙΤΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ!!! ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΜΗΝΑ, ΟΠΟΤΕ ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.

ΣΟΥΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΑΛΜΙΡΟΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΟ APTAMIL EC ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΤΡΩΓΑΝΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, 130ML ΚΑΘΕ 3 ΩΡΕΣ, ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΜΕ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΚΑΘΕ 4 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΦΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΑ. Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΕΝΑ ΓΕΜΑΤΟ 3ΩΡΟ, ΑΛΛΑ Η ΜΙΚΡΗ ΠΕΤΑΧΤΗΚΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΗΡΕ 3 ΩΡΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΗΡΕΜΗΣΟΥΜΕ ΟΠΟΤΕ ΕΦΤΑΣΕ ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΑΪΣΜΑ. ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΕΥΜΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 11. ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ, ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΝΥΧΤΕΡΙΝΑ ΓΕΥΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ΕΥΚΟΛΑ Ή ΚΑΛΑ. ΞΥΠΝΑΝΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΡΓΟΥΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΟΥΝ.

ΕΠΙΣΗΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΑΓΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΣΚΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ ΜΟΥ!!! ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΟΥ ΚΛΑΙΓΑΝΕ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΖΑ ΠΑΝΑ!!! ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΓΕΙ ΒΟΛΤΑ, ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 932
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επιτελους καταφερα να μπω.τρεις μερες τωρα στην κατηγορια που ειμαστε με πεταγε εξω.αλλα βρηκα αλλο δρομο!!μπηκα απο το προφιλ μου στις κατηγοριες που εχω γραψει!!!

κ εμεις δυο μερες τωρα απιστευτη γκρινια.καλα τι επαθαν ολα τα μωρα;;;

η μεγαλη μου χτες βραδυ δεν κοιμηθηκε λεπτο.κ στην αγκαλια εκλαιγε.δεν ξερω τι επαθε.σημερα λιγο ηρεμουσε κ παλι ξανα γκρινια.αφηστε που συγκαηκε στο λαιμουδακι της εκει που κανει διπλες.κ τις κανω μπανιο δυο φορες την ημερα ρε γμτ.αλλα εκει ειναι δυσκολο σημειο.κ τωρα τους βαζω κρεμουλα.κ η μεγαλη επαθε επιπεφυκιτιδα κ κανει τσιμπλιτσες.στεναχωριεμαι πολυ να τα βλεπω να πονανε.δεν μπορω καθολου.

αλλα κατα τα αλλα ειναι τελειες!!!ηρθε η παιδιατρος.η μεγαλη εφτασε 3350 (πηρε 1100 γρ)κ η μικρη 3450 (πηρε 1200 γρ).ψηλωσαν 7 ποντους κ τα αντανακλαστικα τους ειναι τελεια.

στο φαγητο εχουμε κανει τετραωρα περιπου.κ το βραδυ (εκτος απο το χτεσινο πο ευχομαι να μην ξανα συμβει) κοιμομαστε μια χαρα.

βολτες βγαινουμε καθε μερα πρωι βραδυ!!!!

το πρωι τις παιρνω κ κατεβαινω για καφε με τις φιλες μου κ το βραδυ με το μπαμπα κ τους φιλους μας!!!ευτυχως καθονται πολυ ησυχες!!τους αρεσει πολυ!!!παιρνω το γαλατακι μαζι μου κ ολα τα συμπραγκαλα κ φευγουμε!!!!

2002 το απταμιλ εξτρα κεαρ το δεχτηκαν καλα;;κ εγω το απταμιλ 1 τους δινω κ μου ειπε η γιατρος να τους δωσω το εξτρα κεαρ μηπως αυτη η γκρινια που κανουν ειναι απο ηπιους κολικους.μολις μου τελειωσει το κουτι θα το παρω.

ουφ πολλα τα νεα μου.σας μουρλανα.φιλια στα μωρακια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλιτσες....λοιπον πρεπει κ εγω να πω τν εμπειρια...μετα απο απαιτηση της ζετουλααας :silly: :silly: :silly:

Που λετε κοριτσια μου....αρχες ιουλιου παω στη γυναικολογο για ραντεβουδακι να δουμε πως πανε τα κοριτσακια μου...ομως διαπιστωσαμε οτι χανω αμνιακο υγρο και μαλιστα γρηγορα..οποτε μου ανακοινωνει οτι τηα πηγαινω ανα 2 μερες να με παρακολουθει και αναλογα θα πραταμε κιολας..ειχα φοβερο αγχος καθε μερα..φοβομουν μην παθουν τιποτα..στς 23 ιουλιου ξαναπαω στη γιατρο(μετα τα ραντεβου ηταν καθημερινα σχεδον)και με βλεπει κ μου λεει....εισαγωγη σημερα και ΓΕΝΝΑΜΕΕΕΕ..μου ειχε πει στην αρχη να προσπαθουσαμε για φυσιολογικο ομως ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα δεν ειχαμε τν δυνατοτητα..φοβομουν κιολας...οποτε μπαινω στο μητερα εισαγωγη κατα τη μια το μεσημερη...με παρακολουθουσαν και ηξερα οτι απο στιγμη σε στιγμη θα εβλεπα τα μικρακια μου και ολο και αγχονομουν...στς 24 το πρωι ειδαμε οτι τα περιθωρια μας τελειωναν..οποτε ετοιμαζομαι για χειρουργειο..συμφωνησαμε να μην μου κανουν ολικη ετσι ωστε να τα ακουσω αλλα κ να τα δω με το που θα εβγαιναν..οποτε κοριτσια μολις ακουω το πρωτο κλαμα..ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ....λεω τελος τα ψεμματα....και οταν μου εδωσαν την πρωτη(ελενη θα την βγαλουμε)εκλαιγε πολυ η μικορυλα μου..ομως οταν αρχισα να της μιλαω σταματησε..κ εκει αρχισα εγω....μετα μου εδωσαν και την δευτερη κορουλα μου(αιμιλια θα την βγαλουμε)και συμπληρωθηκε η ευτυχιαμου...δεν μπορουσα να σταματησω να κλαιω απο την χαρα κ την συγκινηση...ηταν κατι ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΟΧΟ...δεν μπορω να το περιγραψω διαφορετικα...μειναμε ομως 2 εβδομαδες νοσοκομειο...γτ δεν ειχαμε αρκετο βαρος ωστε να φυγουμε ησυχες...και ετσι παχυναμε λιγακι κ μετα ηρθαμε σπιτακι μαααας...!!!!!!!!Τωρα η μαμα κ ο μπαμπας....εχουν γινει ζομπιιιιι...δεν ξερω κοριτσια...ειναι πολυ ανησυχες...ειδικα το βραδυ..τις ταιζω καθε 2 ωρες..και νιωθω οτι δεν χορταινουν με το γαλα μου...δεν ξερω..ειπα θα ρωτησω μηπως ξεκινησω και συμπληρωματικα ξενο...αλλα δεν θελω ειναι μικρουλια ακομη μωλεεε :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΟΥ!!! ΦΤΟΥ-ΦΤΟΥ!!! ΕΜΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΒΟΛΤΑ ΣΤΗ ΠΑΡΑΛΙΑ!!!

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΓΑΛΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΗΡΑΝ...ΑΠΛΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΤΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ALMIRON ΒΕΒΑΙΑ, ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΤΑΪΖΟΥΜΕ ΑΝΑ 4ΩΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katergari να σου ζησουν οι κουκλες σου!!!!

παντα υγεια και τυχη να εχουν!! με το καλο να μπητε σε ενα προγραμμα τωρα που γυρισατε σπιτακι σας!!!

ποσο γεννηθηκαν οι μικρουλες σου και σε ποια εβδομαδα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εθχαριστω κοριτσια μου!!!ομοζυγωτικα ειναι τα ζουζουνια μου!!!!!ελπιζω Βασιλικη μου να μπουμε γρηγορα σε προγραμμα....ειναι λιγακι ζωηρουλες θα ελεγα...απο την κοιλια βεβαια ηταν ανησυχα μωρακια!!!!Γεννησα 36 εβδομαδων και οταν γεννηθησαμε η πρωτη ηταν 1800 και η δευτερη 1870!!!αλλα δεν παιρναμε βαρος..αντιθετα χασαμε λιγα γραμμαρια και μετα τσουπ τα πηραμε...τωρα εχουμε φτασει επιτυχως τα 2500 και 2650...και συνεχιζουμε αργα και σταθερα...τι να κανω??ηθελαν να γεννηθουν μοντελακια...!!!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μενα ομοζυγωτικα ειναι!!!!

μοιαζουν οι δικες σου;εμενα δεν ειναι ολοιδιες!!!η μια εχει πολυ περισοοτερα μαλλια απο την αλλη,η μικρη ειναι πιο στρογγυλοπροσωπη κ τσουπωτη με στρογγυλα ματια κ η αλλη με πιο σκιστα ματια!!βεβαια μοιαζουν σαν μωρακια αλλα δεν ειναι φτυστες.δεν ξερω βεβαια μεγαλωνοντας πως θα ειναι αλλα προς το παρον δεν εχουμε προβλημα να τις ξεχωρισουμε....ευτυχως γιατι το ειχα ενα αγχος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μοιαζουν παρα πολυ!!!!!ομως μπορουμε και τις ξεχωριζουμε..γιατι η μεγαλη εχει ενα σημαδακι στο προσωπο το οποιο το εχω κ εγω και ετσι ξερουμε πια ειναι πια...διαφορετικα θα μας ηταν δυσκολο πιστευω...!!!!Μπορει μεγαλωνοντας να αλλαξουν αλλα προστοπαρον ειναι ιδιες..με εξαιρεση το σημαδακι..Βεβαια η δευτερη φαινεται πιο παχουλη σε μενα αλλα οι υπολοιποι μου λενε οτι δεν φαινεται διαφορα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katekargi έγραψε:

Μοιαζουν παρα πολυ!!!!!ομως μπορουμε και τις ξεχωριζουμε..γιατι η μεγαλη εχει ενα σημαδακι στο προσωπο το οποιο το εχω κ εγω και ετσι ξερουμε πια ειναι πια...διαφορετικα θα μας ηταν δυσκολο πιστευω...!!!!Μπορει μεγαλωνοντας να αλλαξουν αλλα προστοπαρον ειναι ιδιες..με εξαιρεση το σημαδακι..Βεβαια η δευτερη φαινεται πιο παχουλη σε μενα αλλα οι υπολοιποι μου λενε οτι δεν φαινεται διαφορα!!!!

Κατερινακι μου!!πολυ χαιρομαι που ξαναηρθες στη παρεα!ειμαι σιγουρη οτι οι κορακλες σου θα ειναι κουκλες σαν τη μαμα τους!!χιχιχι φανταζομαι..να ειναι ολοιδιες και να σας κανουν συνεχεια ..φαρσες!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katekargi πολύ χαρηκα που διαβασα την ιστορια σου. Να σαι καλα κ εσυ κ τα μικρουλια σου.

Τι μου κανετε κοριτσακια μου?

Εμεις καλά κοιμηθηκαμε κ χθες κ ημαστε οκ. Ιδιως ο ενας μου κανει 5ωρα κ την ημερα αλλα κ το πρωτο χθες βραδυ. Βεβαια μολις ξυπνησουν πρωτη φορα την νυχτα μετα ειναι λιγο πιο ελαφρυς ο υπνος του αλλα πιστευω οτι οσο μεγαλωνουν θα στρωνουμε. Κ εμεις απο βολτουλες αλλο τιποτα. Τωρα τις τελευταιες μερες δεν τους βγαζω τα πρωινα γιατι κανει πολύ ζεστη κ δεν θελω να μου ιδρωνουν κ να μου συγκεονται. Απογευμα ομως βγαινουμε καθε μερα κ ας εχει κ αερακι τους ντυνω τους σκεπαζω κ παμε. Να δειτε την αδερφη τους που καθεται μπροστα κ δεν αφηνει κανεναν να πλησιασει το καροτσι κ οποιος πλησιασει πρεπει να χει κανει ασφαλεια ζωής γιατι χτυπαει κ λεει ¨οχι μωρα μουυυυυ¨ δηλ να μην της πειραξουν τα μωρα της.

Κατα τ αλλα οκ ειναι κουραση με 3 ολομοναχη. Κ τσαντιζομαι με καποιες γνωστες μου που εχουν φοβερη βοηθεια κ ενα μονο παιδι κ γκρινιαζουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

Ζετούλα λέω στη μαμά ότι τα βγάζεις πέρα μόνη σου με 3 μωρά και τρελαίνεται. Καλά εμείς 2 άτομα με 2 μωρά και με βοήθεια από τον μπαμπά μου και τον άντρα μου και πάλι δυσκολευόμαστε. Και θηλάζεις κιόλας. Αν υπάρχει μετάλιο πάντως εμείς σου δίνουμε χωρίς δεύτερη σκέψη. Να είσαι καλά κορίτσι και εσύ και τα μωράκια σου.

Εμάς τρώνε κάθε 3 ώρες αλλά το βράδυ πράγματι επειδή μάλλον δεν θέλουν να χαλάσουν τον ύπνο τους και πάνε 4 ώρες και έχουν αρχίσει να τρώνε μεγαλύτερες ποσότητες πρωινές ώρες παρά βραδυνές. Σε κανένα μήνα ελπίζω να στρώσουν.

Τις δίνω 100-110 σε κάθε γεύμα, αλλά μου φαίνεται οτι θέλουν κι άλλα, ο γιατρός όμως λέει οτι στο σύνολο της μέρας τρώνε ήδη αρκετά. Αν αυξήσω την ποσότητα λέτε να πάμε στο 4ωρο, ή θα ανοίξει το στομαχάκι τους και θα τρώνε ακόμη πιο πολύ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρινα έγραψε:

katekargi έγραψε:

[/quote:1hog4lyq]

Κατερινακι μου!!πολυ χαιρομαι που ξαναηρθες στη παρεα!ειμαι σιγουρη οτι οι κορακλες σου θα ειναι κουκλες σαν τη μαμα τους!!χιχιχι φανταζομαι..να ειναι ολοιδιες και να σας κανουν συνεχεια ..φαρσες!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:[/quote

χαχαχαχα κουκλια ειναι τα μωρουλια μου...αντε με το καλο να ερθει και ο πριγκιπακος σου...!!!!αυτο με τις φαρσες το συζητουσαμε και με τον αντρουλη μου και μου εκανε τον εξυπνο οτι θα καταλαβαινει ποια ειναι ποια κ τετοια..και οτι σιγα μν κανουν φαρσες στο μπαμπακα τους...!!! :silly: :silly: :silly: σου λεω ειμαι κ εγω χαζομαμα αλλα ο μπαμπας δεν παλευεται... :lol::lol::lol:

ελπιζω καποια στιγμη να καταφερω να σου στειλω και φοτο να τις δεις...!!!! B)B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ σουλααααααα κι ομως η πεθερα δεν το πιστευει αυτο μαλλον κ ενω το ξυνει δεν βοηιθαει καθολου. Γι αυτο για το φαγητο δεν ξερω μηπως σου κανουν εμετο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζετούλα να σε ρωτήσω κάτι???εχω την αίσθηση οτι δεν χορταίνουν...δεν ξέρω ίσως να είναι και στο μυαλό μου..αλλα ενω τις θηλάζω ανα 2 ωρο αρχίζουν νωρίτερα και παραπονιούνται για φαγάκι...!!!λες να χρειάζονται συμπλήρωμα??θα μιλησω βέβαια και με την γιατρό αλλα θα ήθελα μια γνώμη.. :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν παιρνουν σωστα βαρος ειναι κριμα να δωσεις ξενο. πιπιλα δινεις?

εγω τους θηλαζω οταν θελουν αλλα αν ξυπνησουν νωριτερα δινω κ πιπιλα εφοσον παιρνουμε σωσταα βαρος

κ εχω κ τον κοσμο κ λενε μα θηλαζεις 2 μωρα/ κοψτο καημενε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχώς πλέον πέρνουμε σωστά βάρος!!Ναι δινω πιπίλα όταν ξυπνάνε νωρίτερα..κοίτα δεν θέλω να σταματήσω..είπα απο την αρχή ότι θα τα θηλάσω όσο έχω και μπορώ..απλά σκεφτόμουν ότι μπορεί να μην χορταίνουν..μπόρει να είναι και ιδέα μου βέβαια..είναι τα πρώτα και είναι και 2 και κάποιες στιγμές νιώθω ότι δεν είμαι καλή μαμα γτ δεν τα καταλαβαίνω πάντα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου δεν θελω τετοια μην σε παιρνει απο κατω. Κ εγω πολλες φορες κλαιω κ φτανω στο αμην που βγαζω 3 μονη μου αλλα εχουμε δυναμεις κ γι αυτο μας τα δινει ο Θεος. Κοιτα να δεις ειναι απλο το θεμα ειναι θεμα προσφορας ζητησης ο θηλασμος. Οσο τους δινεις κ πινουν παραγει το στηθος. Αν τα μωρουλινια σου κοιμουνται μετα τον θηλασμο παει να πει οτι χορταινουν. Εφοσον το βαρος τους αυξανεται κανονικα επισης παει να πει οτι χορταινουν. Ειναι πολυ πιθανον να θελουν απλα αγκαλιτσες κ να ασχοληθεις μαζι τους. Εμενα το κανει περισσοτερο ο ενας μπεμπης αυτο.

Αν δεν χορταιναν τα μωρακια σου θα εκλαιγαν συνεχεια οποτε μην ανησυχεις θα το καταλαβαινες. Κ παλι σου λεω οτι οταν τα βλεπεις ανησυχα βαζε τα στο στηθος κ βλεπεις. Εγω ετσι κανω αν δω οτι δεν πιανει η πιπιλα κ η αγκαλια τα βαζω στο στηθος κ στην τελικη ενα εχω μαθει απο τα μωρα μου ολα οτι κ μια σταγονα μονο να τους λειπει δεν ηρεμουν. Ελπιζω να μπορω να σε βοηθησω αλλα αν θελεις κ μια συμβουλη εφοσον εχεις γαλα μην το κοψεις. Εγω θηλασα την κορη μου 15 μηνες. Οκ τα διδυμακια μου δεν θα τα θηλασω τοσο αλλα κ παλι θα προσπαθησω με νυχια κ με δοντια να το κρατησω τουλαχιστον εξαμηνο κ αν δω οτι φτανει κ αντεχω θα το παω χρονο. Ετσι ξεκινησα κ με την κορη μου λεω αντε 4 μηνες μετα 6 μετα 8 μετα 12 κ τελος το εκοψα λιγο πριν γινουμε 15 μηνών

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κανετε κοριτσακια???εμεις ευτυχως ειμαστε μια χαρα..!!!!

Ζετουλα μου το ξερω απλα ωρες ωρες νιωθω οτι μου εχει πεσει πολυ..οτι ειμαι μικρη και οτι δεν ειμαι καλη οπως θα ηταν μια μεγαλυτερη απο μενα..γτ απο την στιγμη που τις γεννησα ενιωσα οτι πλεον εχω πολυ ευθυνη και για την ανατροφη τους και για ολα..ισως αυτο μου το περασε περισσοτερο η μαμα μου η οποια συνεχεια μου ελεγε πως θα πρεπει να φερομαι πως θα ειναι τα πραγματα με 2 μωρα στην ιδια ηλικια και οτι θα μου ειναι δυσκολο..ομως παρολο που δεν εχω ιδιαιτερη βοηθεια..(περαν του οτι ερχται η μαμα μου οποτε μπορει γτ και αυτη δουλευει)Αλλα δεν πρεπει να εχω παραπονο..θελει παρα πολυ να ερχεται περισσοτερο αλλα το ωραριο της ειναι σπαστο και αυτο δεν βοηθαει..ευτυχως εχω τον αντρουλη και την αδερφη μου(η οποια ομως απο χειμωνα δεν θα μπορει να ερχεται τοσο συχνα γτ θα δωσει πανελληνιες φετος και ετσι εχει αρκετο διαβασμα)και θα ξεκινησω και δουλεια....αλλο μεγαλο θεμα...γτ θα εχ κυκλικο ωραριο...θα ειμαστε ομως μια χαρα...πρεπει να εχουμε αισιοδοξια και να πιστευουμε στις δυναμεις μας..και ελπιζω τα κοριτσακια μου να ειναι περηφανα για μενα οταν μεγαλωσουν και να με αγαπανε και μενα και τον μπαμπακα τους πολυ γιατι τις αγαπαμε περισσοτερο απο οτι τους εαυτους μας....!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia ti kanete?

emeis gia akomh mia fora allaksame to gala.

twra pinoume to viologiko ths frezyderm to frezylac.

ta mwra mou enw pane kala pairnoun varos dhladh, den mporw na pw oti agapoun to gala pou tous dinoume.

olo ponakia kai provlimatakia. o mpempis mou perissotero.

to vrady shmera eixame olonyxtia

koimithike molis treis wres.vevaia einai kai paliozesth!

h paidiatros leei na kanw upomonh kai tha perasoun oi kolikoi

alla egw pleon exw stenaxwrithei para polu.

skeftomai mipos kati den ekana kala me to thilasmo kai ftaiw pou den fagane perissotero diko mou.lete na mhn eixan ola auta ta provlimata?pantws oso thilaza(evgaza me to thilastro perissotero giati mou eixan pei oti ta mwra kaine thermides sthn prospatheia na thilasoun kai gia na mhn xanoun kalutera na to dinw sto mpimpero) varos den epairnan kai malista h mpempa exase kai varos.dustyxws oso kai na travaga me to thilastro h posothta meiwntan para auksanotan enw ta paidia den mporousan na roufiksoun mona tous. telika stenoxwrithika para polu me kati pou egine spiti kai meta teleiwsan ola. travaw me to thilastro kai evgaza mono 20 ml. tipota dhladh. an ksanameinw egkuos tha kanw idiaitera gia ton thilamso.

katekargi na sou zhsoun ta mwra.

koukles den prolavainw na diavasw polla apo ta nea sas

elpizw na eiste oles kala.

zetoula upoklinomai sthn upomonh sou.

koritsia vazete sygkekrimenh wra teleutaiou geumatos sta mwra sas gia na apokthsoun routina ?

pote to kanoume auto?

filia

a kai kati akoma!ta mwra mas exoun trellanei sto agkou! ti shmainei re koritsia auth h magikh leksoula???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σας κοριτσάκια, επιτέλους βρήκα λίγο χρόνο!

ketekargi να σου ζήσουν οι μπεμπούλες σου, χαίρομαι που ξαναμάθαμε νέα σου!

τα μωράκια μου είναι πολύ γκρινιάρικα όλη μέρα δεν στέκονται πουθενά!το βράδυ όμως κοιμουνται κατά τις 11-12 και ξυπνάει ο μπέμπης κατά τις 5 και η μπέμπα 7!!! χθες κάναμε τα πρώτα εμβόλια και τα λυπήθηκα τα καημενούλια! Ο μπέμπης έφτασε 4.700 και η μικρούλα 4050! τρώνε πάρα πολύ, αρκετά περισσότερο από την ηλικία τους αλλά η παιδίατρος είπε να τους δινουμε όσο θέλουν. ο μπέμπης πίνει 180 και η μπέμπα 150 ανά 4 ώρες. δεν τα χορταίνουμε με τίποτα!

ρε κορίτσια τί γίνεται με την περίοδο, ποτε έρχεται?εγω χθες έκλεισα 2 μήνες και ακόμη τίποτα! άλλες γνωστες μου είπαν ότι τους ήρθε περίπου στις 40 μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ; ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΗΡΕΜΗΣΑΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΚΑΤΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΤΙΣ INFACOLIC ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ 1 3ΩΡΟ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΜΑΣ. ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ;

ΕΠΙΣΗΣ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΚΙΑ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ ΠΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ALMIRON HA1 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΔΥΑΡΙΑ ΚΑΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΟΥΛΙΕΣ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εμεις έχουμε θέμα στο μπέμπη με γουλιές και εμετούς. επίσης είναι δυσκοίλιος και χθες αλάξαμε γάλα. μας έδωσε το frisolac comfort που είναι και για τα 2. είναι πίο πυχτό (σαν τσιμέντο λέμε, τον λυπάμαι που το πίνει!) για να μη βγάζει γουλίτσες, θα δείξει!

σταγόνες δεν μας έδωσε και δεν τις έχω ξανακούσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα κοριτσακια μου με τον φυσιολογικο τοκετο με την κορη μου αδιαθετησα στις 30 μερες. Τωρα που θηλαζω παλι ειμαστε 1 1/2 μηνων κ ακομα ευτυχως.

Εμεις ειμαστε πανω απο 4 κιλά κ οι δυο μπεμπηδες.

ΤΟυς κομιζω γυρω στις 11,30 με 12 κ μου ξυπνανε προς το παρον κατα τις 4 κ μετα γυρω στις 7 αλλα ελπιζω λιγο λιγο να το κοψουμε κ αυτο.

new mammy μαλλον εφταιγε το θηλαστρο εγω με την κορη μου στην αρχη που ειχα ψιλοκαταθλιψη το αφησα λιγο κ μου κοπηκε σχεδον κ εκανα μονη μου επαναγαλακτισμο με το θηλαστρο. Στο τελος θηλασε 15 μηνες η κορη.

Τωρα με τα μωρα δεν το αφηνω καθολου κ οποτε χρειαζεται βγαζω κ με το θηλαστρο για να βγαινω πιο ανετα.

Λιονταρακι που εισαι κ σε χασαμεεεεεεε?

α παρεπιπτοντως εμεις με τον θηλασμο δεν καναμε κολικους απλα ο ενας μπεμπης ειναι λιγο πιο δυσκοιλιος κ καμια φορα κλαιει λιγο μεχρι να κανει κακακια του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Συγγνώμη που πετάγομαι στο θεματακι σας κορίτσια απλώς ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία σχετικά με τη θρομβοφιλια. Λοιπόν κορίτσι, μετά από τη δεύτερη αποβολή (1η παλινδρόμη, 2η βιοχημική) πήγα σε αιματολογο για να μου γράψει τις εξετάσεις θρομβοφιλιας για να διερευνήσουμε την κατάσταση μιας κι όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μας ήταν φυσιολογικές. Επειδή στον κύκλο ακριβώς μετά τη βιοχημική είπαμε να κάνουμε πρόκληση ωορρηξιας για να δοκιμάσουμε, η αιματολογος μου είπε να περιμένω ένα τρίμηνο μέχρι να αποβληθούν απ' τον οργανισμό μου οι γοναδοτροπινες για την πρόκληση. Μένω έγκυος ωστόσο και πήγα να τη δω για να της ζητήσω να κάνουμε παρόλα αυτά τις εξετάσεις για να προλάβω κι εγώ τυχόν 3η απώλεια... Τις έκανα, αλλά η αιματολογος μου επισήμανε ότι λόγω της εγκυμοσύνης που ανεβάζει τη χοριακή ούτως ή άλλως αλλά και των γοναδοτροπινων από την πρόκληση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγουν οι τιμές λανθάνουσα αυξημένες. Εν τέλει σε μένα βγήκαν αρνητικές, ωστόσο παίρνω ασπιρίνη τύπου σαλοσπιρ των 150 προληπτικά λόγω ιστορικού αποβολών και μόνο. Επιπλέον, οι μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας απασχολούν μόνο το 2ο τρίμηνο κι έπειτα κατά τα λεγόμενα της αιματολογου όσο και της γυναικολόγου μου, οπότε θεωρώ πως δεν πρέπει να σ ανησυχεί που ξεκίνησες τώρα τις αντιπηκτικες. Μόλις μπήκες στο 2ο τρίμηνο οπότε μια χαρά μου ακούγεται το timing. Ίσως και γι'αυτό να σου έδωσαν αντιπηκτικες κατευθείαν κι όχι ασπιρίνη όπως εμένα, επειδή είναι πιο δραστικές/ισχυρές. Όλα καλά θα πάνε, σου εύχομαι εσένα και σε όλα τα κορίτσια όμορφες και τελειομηνες εγκυμοσύνες ❤️❤️❤️🙏🙏🙏
    • Ναι, έχουμε καθίσει αλλά σε εξωτερικό χώρο! Είσαι πολύ τυχερή για αυτό το πιάτο φαγητό! Πολύ θα το ήθελα! 
    • @flowerv ναι στο Fivi με τον κ. Παππά.  Τον είδα σε επίσκεψη μου πριν σχεδόν ένα χρόνο στην Ξάνθη όπου και κατεβαίνει 1 φορά στις 15 κάθε μήνα. Έμεινα ευχαριστημένη η αλήθεια είναι! Αν και σκοπός μου ήταν να πάω στο Χριστοφορίδη στο embryolab αναγκαστικά θα πάω στο Διαβαλκανικό λόγο του συγκεκριμένου γιατρού. Από όσο γνωρίζω πριν πάει στο Διαβαλκανικό ήταν κι αυτός στο embryolab οπότε και τον εμπιστεύομαι.  @kokkinoskoufitsaπεθαίνω με το υπέροχο χιούμορ σου και γενικά με το λόγο σου.. είσαι όλα τα λεφτά κορίτσι μου, σε χαίρομαι! Νομίζω πως θα γινόμασταν αυτοκόλλητες αν μέναμε στην ίδια πόλη.! 😅 Μου άρεσε το "σαν την τσουτσού".. 🤣🤣🤣 Λίγο πάντως που είχα μιλήσει με το γιατρό για την εξωσωματική μου είχε πει πάνω κάτω στα 3200 με 3500 από όσο θυμάμαι.  Ελπίζω να μην άλλαξε κάτι προς τα πάνω. 😅
    • Αυτά σκέφτομαι @ditakiμου! Στις 28 που θ' ανέβω πάνω θα δω πως θα κινηθώ. Σκέφτομαι να το συζητήσω και με τον μπαμπά του και την αδερφή του.
    • @kokkinoskoufitsa χαίρομαι που όλο αυτό είχε θετική έκβαση και είσαι καλά! Έχεις απίστευτη ψυχική δύναμη και σε νοιωθω σίγουρη και αποφασισμένη για το πως θα συνεχίσεις! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...