Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010 Νο 12


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατερινάκι μου μήπως είναι κανένα σπυράκι;

Μην ανησυχείς!

Το καλό είναι οτι θα πας σήμερα στον γιατρό σου, οπότε θα σου λυθεί η απορία!!!

Θα περιμένουμε νέα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

θεκλα και κατερινακι εσεις που δοκιμασατε αυτο τον κορμο, για να επανελθουμε στο θεμα μας :P , εγινε σφιχτος?????

Ναι, αν και έκανα διάφορες "ταρζανιές". Δεν είχα αναδευτήρι χειρός, η κρέμα δε γινόταν με τίποτα σαντιγί στο μίξερ κι έτσι κατέληξα να χύνω κρέμα μέχρι να δέσει αρκετά με τη μερέντα... Μήπως ήταν πολλά τα 200 γραμμάρια κρέμας; Ή μήπως έβαλες κρέμα λάιτ που είναι πιο αραιή; Πάντως έτσι κι αλλιώς όταν το βγάζεις από την κατάψυξη, δε μένει για πολύ "σφιχτό". Ο δικός μου το καταβρόχθισε ήδη (ευτυχώς για μένα).

Άννα, είσαι λίγο καλύτερα με τα πονάκια και τις ζαλάδες; Σίγουρα φταίει και η ζέστη, όπως είπε η Κατερίνα foufou. Λίγο έμεινε όμως :)

Αναστασία, εσύ καλύτερα από χθες; Α ρε κορίτσια, ερείπια είμαστε :P

mitsi1985 έγραψε:

kuoμου για ποιο μπανακι λες?αυτο της προσφορας του σαητ????

Ναι Μητσάκο μου, το ίδιο είναι. Κάνει θραύση, δικαίως μάλλον! Να δούμε και στην πράξη όμως.

Βασούλα, δεν έχω ιδέα από λεύκωμα. Ελπίζω να μην είναι τίποτα κοριτσάρα μου. Όπως και να 'χει, το αλάτι καλοκαιριάτικα κιόλας δεν πολυλέει! Άσε που έμεινε λίγο τώρα, τι σημασία έχει;! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelike. έγραψε:

na rwtisw kati koritsia exete vrei oles maia??? kai an pws, ennow einai tou giatrou sas i apo allou???

Εγώ δεν έχω. Ο γιατρός έχει τη "δική του" μαία, η οποία μάλιστα πληρώνεται extra (σου το λέω μήπως ισχύει και για άλλους γιατρούς το ίδιο), αν και με την καισαρική, δε θα τη φωνάξει απ' ό,τι είπε, οπότε δε θα την πληρώσουμε.

Εγώ έχω μια άλλη ερώτηση-φόβο. Ξέρουμε όλες τι παίζει με τα ιδιωτικά και το θηλασμό. Τι γίνεται αν επιμείνουμε να θηλάσουμε; Δηλαδή καταρχάς τις 2-3 πρώτες μέρες -μέχρι να κατέβει το γάλα- το μωρό θα είναι νηστικό; Ή θα το μπουκώσουν με ξένο γάλα και μετά θα προσπαθούν να μας πείσουν ότι το μωρό δε μας θέλει/δεν έχουμε γάλα/ό,τι μ@λ@κί@ λένε τέλος πάντων; Και τα βράδια τι θα γίνεται; Θα δεχτούν να το φέρνουν στο θάλαμο (όπου θα είναι κι άλλες δύο κοπέλες) ή θα παίξω ξύλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμενα μου αρεσει πολυ το λαχανι! αγγελικη μου θα περασει συντομα.αχ ναι κοντευωωωω!!!ανυπομονω!!!!!!!!απ'οτι φαινεται πρωτη απο ολες θα ειμαι!θα σας πω την εμπειρια μου!!!!μαλλον η μπεμπα μου ειναι πολυ ζωηρουλα!!!χαχαχαχαχαχαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγγελικη μου δεν ξερω αν σε στενοχωρησω λλ ααυτου του ειδους τα καροτσια δεν ειναι πολυ ασφαλη...

βασουλα ασε!!!!ξερεις τι αλατι τρωω??????ειμαι συνεχεια με κατι αλμυρο στο χερι...θελω τοσο πολυ να τρωω φρουτακια και δεν μπορω..ετρωγα 5 ροδακινα την ημερα,καρπουζι,πεπονι και επαθα ζημια..επεσε τοοσ πολυ η πιεση μου που νομιζα πως θα πεσω κατω..ναι κοντευω τι καλαααα!!!

κυο μου ειμαι καλυτερα σημερα,ευχαριστω πολυ!!!!!!!με τον θηλασμο αρχικα θα δινεις απο το δικο σου και μεχρι να κατεβει θα δινουμε και ξενο..μετα την 2η-3η μερα ομως κρεμασμενο απο το τζιτζι μας θα ειναι!!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ξεκινησα με μια μαια στο κεντρο υγειας οπου πηγαινω και με παρακολουθει.αλλαξα στην πορεια ομως γιατι η πρωρη ελειπε για ενα διαστημα και μετα συνεχισα με εκεινη..πολυ καλη..ωστοσο στην γεννα θα ειναι οποια δουλευει..δεν παιζει ρολο.ολες ειναι πολυ καλες και εμπειρες!να φανταστειτε πως εδω αν ολα πανε καλα θα με ξεγεννησει η μαια.θα ειναι στο δωματιο ο αντρουλης μου εγω (χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα) και 2 μαιες!γιατρος καπουτ!!!αν παρευρεθει γιατρος σημαινει οτι κατι δνε παει καλα....φτου φτου Παναγιτσα μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια....εχω επιτελους internet.... :) τι κανετε?εγω ολα καλα...ο μπεμπης εχει τρελαθει τελειως ολο κουνιεται κλωτσαει κανει σαν παλαβο...καμια φορα την ποναει την μανουλα η δεν την αφηνει να κοιμηθει κ σερνομαι εγω το πρωι... :blink::S αλλα οκ χαλαλι του...εχετε κανενα νεο απο την βερονικα?ειδα στο προφιλ της επισκεψη πριν απο 50 λεπτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγγελικη μου που εκανες μπανακι?στα καλαμια???

δεν ειναι ασφαλη γιατι οι μπροστινες ροδες ειναι μικρες και δεν εχουνν καλη ισορροπια.με μια αποτομη κινηση του παιδου μπορει να πεσει.ετσι μου ειπαν.να ειναι ψεμμα?δεν ξερω.να ηθελαν να μου πουλησουν αλλο?παλι δεν ξερω.απλα εδω οι σουηδοι ειναι ειλικρινης συνηθως και τα λενε εξω απο τα δοντια.μπορει να μην ειναι ασφαλη για τους σουηδικους δρομους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα πουλανε πολυ εδω παντως απλα εμενα ισως ηθελε να μου πουλησει αλλο..τι να πω..και αυτοι δεν ξερουν τι λενε και τι ισχυει..φυσικα και δεν ειναι το ιδιο με το 3ροδο.καμια σχεση!!μαλλον μπουρδες μας λενε και ολα αυτα για τα χρηματα!

ααα ωραιαα!!τι καλα να ημουν και γω κορινθο..θα πηγαιναμε παρεακι για μπανια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

θεκλα και κατερινακι εσεις που δοκιμασατε αυτο τον κορμο, για να επανελθουμε στο θεμα μας :P , εγινε σφιχτος?????

εμενα δεν εγινε σφιχτος σαν την αλλη συνταγη που κανω και οταν εβγαλα να φαω ελιωσε πολυ γρηγορα... :blush:

κατι δεν εκανα καλα????

δεν γίνεται τόσο σκληρός όσο ο άλλος ο κορμός,και πρεπει να φαγωθεί άμεσα,διαφορετικά ναι λιώνει!!! αλλά δεν έχει τέλεια γεύση :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική με γεια σας. Κι εμένα μου αρέσει πολύ το λαχανί. Μεταξύ λαχανί και μωβ ήμουν αλλά επικράτησε το μωβ.

Ως προς την τομή, είναι χίλιες φορές καλύτερα να μας κόψουν παρά να σκιστούμε όπως να είναι. Και εγώ αυτό που έχω ακούσει είναι ότι το τελευταίο πράγμα που θα μας νοιαζει εκείνη την ώρα είναι αυτό :unsure:

Κuo μου είμαι πολύ καλύτερα σε σχέση με το πρωί, ευχαριστώ. Σχετικά με το θηλασμό έχω να σημειώσω τα εξής σύμφωνα με αυτά που άκουσα στα σεμινάρια και όσα μου είπαν εκεί που θα γεννήσω εγώ, στο Διαβαλκανικό:

1) Το γάλα μας τις πρώτες μέρες (πρωτόγαλα) αν και λίγο επαρκεί αφού καταρχήν είναι εξαιρετικά πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά και έπειτα επειδή οι ανάγκες του μωρού στις πρώτες μέρες είναι πολύ περιορισμένες. Τα στομαχάκια τους χωράνε από 2 έως 7 ml!!!!!

2)Δεν πρέπει να επιτρέψουμε να δώσουν ξένο γάλα γιατι το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα πάρει το δικό μας. Και λόγω του ότι τα μπουκώνουν σε μεγάλες ποσότητες και γιατί παθαίνουν σύγχιση θηλής.

3)Στις κλινικές τα πράγματα είναι συζητήσιμα, δηλαδή υπάρχουν κλινικές που υποστηρίζουν τον αποκλειστικό θηλασμό και ακόμα και σε θαλάμους με πολλές κλίνες σου φέρνουν το παιδί όποτε ζητήσεις. Εσύ πάντως πρέπει να επιμείνεις και να δηλώσεις ότι θέλεις αποκλειστικό θηλασμό σε κάθε περίπτωση.

Βάσω αν θυμάμαι καλά εσύ έχεις θέμα με την πίεσή σου; Το 10 με 6 είναι πολύ καλή πίεση γενικά, πόσο μάλλον για έγγυο.

Θέκλα, μόνο εμένα δεν έχει η λίστα σου :(

Θα σκεφτώ τι ξέχασα και θα επανέλθω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelike. έγραψε:

koritsia exasa 1,5 kilo :woohoo: :woohoo: :woohoo:

αγγελικη το 1 κιλο το βρηκα εγω!!!!

να σου το επιστρεψω η να το κρατησω??? :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποσο τιμαται αγγελικη μου αν δεν γινομαι αδιακριτη?το δικο μας κοστιζει 660 ε.μας το εκανε δωρο ομως η πεθερα μου..πωπω!ξεσηκωθηκα!!!!ολη μερα θα ειμασταν στην παραλια!!!!θα παιρναμε και μπολικο φαι..πωπωπω!!!δεν πειραζει του χρονου που θα ερθουμε το καλοκαιρι μπορουμε να παμε με τα μωρακια μας πρωτα ο Θεος!!!!και εγω εχασα 1 κιλο χωρις να κολυμπαω..μπραβοοοοο παντως!!!!!!δεν θα ανησυχεις για τα κιλακια σου αγγελικουλα!!

ανννουλα πολυ ενδιαφεροντα τα του θηλασμου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

CrazyMummy έγραψε:

Βρε Αννούλα μου δεν το έκανα εσκεμένα :(

πωπωπω νιώθω πολύ άσχημα :S

πες μου την ΠΗΤ σου και θα βάλω αμέσως , καλά?

Άντε καλέ που νιώθεις άσχημα. Με τέτοιο κατεβατό που να το προσέξεις. 22/8 είναι η ΠΗΤ και περιμένω κοριτσάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelike. έγραψε:

annoula mou kai meis to mov thelame alla de vgainei se auto to montelo, mono sto pliko p3

koritsia exasa 1,5 kilo :woohoo: :woohoo: :woohoo:

eimai dld sta +6,5 :)

telika to kolimpi kanei kalo ;)

Αγγελική μου μπράβο σου . Σε θαυμάζω και σε φθονώ :P:P:P

Βασιλική κι εσύ το βρήκες; Κι εγώ σήμερα το πρωί :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μένα ο γιατρός μου συνεργάζεται με μία μαία την οποία την πληρώνεις έξτρα €250. Δεν τον ρώτησα αν μπορώ να μην την πάρω (και να φέρω π.χ. μια άλλη). Η μαία (αυτή των μαθημάτων) είπε ότι για τον άμεσο και αποκλειστισκό θηλασμό πρέπει στα ιδιωτικά να το πεις (α) στο γιατρό σου και (β) στην προϊσταμένη. Στα δημόσια είναι το πιο δύσκολο όπου πρέπει να το πεις μπόλικες φορές ή να δώσεις κατιτίς στην προϊσταμένη. Λέει ότι είναι πολύ σημαντικό να θηλάσει αμέσως το παιδάκι...

Κάπου στις προηγούμενες σελίδες είδα μια φωτογραφία ενός γιάμι γιάμι κορμού. Πείτε μου ότι φτιάξατε αυτό το λαχταριστό πράγμα να γίνω κόκκινη από το ζήλεια μου :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...