Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010 Νο 12


Recommended Posts

an-n έγραψε:

λαμπρινη μου εννοειται πως δεν 8α φοραμε διαφανειες και με το στηθος εξω..ωστοσο υπαρχουν πολυ ομορφα νυχτικακια τα οποια δεν παραπεμπουν σε τπτ προστυχο.πολυ ομορφο το σετακι!!!καλοφορετο!!!!

αγγελικη μου εχεις οντως χαμηλη πιεση.και γω το ιδιο..κοριτσια δεν σας εγραψα για καμια ωρα γιατι ημουν ετοιμη να λιποθυμισω.αργησα να φαω μεσημεριανο και προφανως επεσε το σακχαρο μου..ξαπλωνα και ενιωθα πως θα λιποθυμισω!

Αμάν ρε κούκλα. Έχει σχολάσει τουλάχιστον ο άντρα σου ή είσαι μόνη; Εννέα με πέντε είναι όντως αρκετά χαμηλά για εγκυμοσύνη. Αγγελική κι εσύ πολύ προσοχή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ασε ασε αννα!χανομουν !!!πολυ αισχος!!!ταυτοχρονα ειχα και το νου μου στη πιτσα μη καει..ασε!ο αντρας μου ευτυχως ειναι σπιτι γιατι ειχε βραδινη εφημερια και σχολασε το πρωι.η πιεση μου ειναι 10 με 6,5.πωπω δεν εχω νιωσει σε ολη την εγκυμοσυνη χειροτερα!ευτυχως περασε..νιωθω λιγο αδυναμη ακομα αλλα δεν ειναι το ιδιο με πριν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

ασε ασε αννα!χανομουν !!!πολυ αισχος!!!ταυτοχρονα ειχα και το νου μου στη πιτσα μη καει..ασε!ο αντρας μου ευτυχως ειναι σπιτι γιατι ειχε βραδινη εφημερια και σχολασε το πρωι.η πιεση μου ειναι 10 με 6,5.πωπω δεν εχω νιωσει σε ολη την εγκυμοσυνη χειροτερα!ευτυχως περασε..νιωθω λιγο αδυναμη ακομα αλλα δεν ειναι το ιδιο με πριν.

Η πιτσούλα είναι ότι πρέπει τώρα! Τσάκισε την χωρίς τύψεις :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχετε δίκιο, αν λερωθώ τι θα κάνω :blink::blink:

αυτό δεν το χα σκεφτεί :blush:

θα περιμένω βέβαια λίγες μέρες μήπως και πάρω κάτι με τις εκπτώσεις ...εχουν ξεκινήσει βέβαια ανεπίσημα απότι βλέπω!

άσε ρε Μπέλλα και μετά στις 31.07 έχω κι άλλο γάμο :S τι στο καλό??? όλοι τώρα βρ'ηκανε να κρεμαστούνε :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μου την τσακισα..4 κομματια εφαγα..και οχι μικρα..χιχιχιχιχι!!!εγινε εκπληκτικη!!!!ελατε να σας κερασω!!!!

και γω θα περιμενω ως το τελος και μετα θα παρω σουτιεν..ως τωρα δεν εχει μεγαλωσει το στηθος μου και θα περιμενω να γινει τουμπανο και μετα να ψωνισω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

Αννα μου την τσακισα..4 κομματια εφαγα..και οχι μικρα..χιχιχιχιχι!!!εγινε εκπληκτικη!!!!ελατε να σας κερασω!!!!

και γω θα περιμενω ως το τελος και μετα θα παρω σουτιεν..ως τωρα δεν εχει μεγαλωσει το στηθος μου και θα περιμενω να γινει τουμπανο και μετα να ψωνισω!!

Εγώ πάλι πήρα χτες 2. Το στήθος μου έχει μεγαλώσει ήδη 2 νούμερα, πόσο θα πάει ακόμα;;; Θέλω να πιστεύω ότι θα μείνει στάσιμο :P Πάντως η κοπέλα στο Mothercare επέμενε να πάρω με μικρότερη πλάτη απ'ότι με βόλευε εκείνη την ώρα γιατί μόλις πέσει η κοιλιά λέει θα θέλουμε μικρότερο νούμερο. ΄Αντε να δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α πλεονεκτήματα της επισκληριδίου νάρκωσης

1. Παρέχει πλήρη ανακούφιση από τους πόνους, αφού στην ουσία μουδιάζει εντελώς το κάτω μέρος του σώματός μας.

2. Επιτρέπει την πλήρη επαφή με το περιβάλλον που σημαίνει ότι μπορούμε να έχουμε καλύτερη επικοινωνία και συνεργασία με τον μαιευτήρα μας.

3. Κατεβάζει την αρτηριακή πίεση οπότε είναι η ιδανική λύση για όσες έχουν υψηλή πίεση.

4. Η επισκληρίδιος ωφελεί γυναίκες με καρδιακά προβλήματα, αφού περιορίζει το έργο των πνευμόνων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι παρενέργειες που μπορεί να έχει μια επισκληρίδιος νάρκωση είναι οι εξής:

• Ίλιγγοι, ζαλάδα, κρυάδες από την πτώσης της πίεσης που προκαλεί, αλλά και τρέμουλο.

• Πονοκέφαλος μετά την αναισθησία, που κρατάει λίγες ώρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιθανές παρενέργειες τις μεθόδου

Όπως συμβαίνει με όλα τα φάρμακα, μερικές φορές παρατηρούνται παρενέργειες, οι συνηθέστερες από τις οποίες είναι οι εξής:

- Έντονη κεφαλαλγία

- Ναυτία

- Πυρετός

- Μυϊκή αδυναμία

- Ελάττωση του αναπνευστικού ρυθμού

- Δυστοκία (επιβράδυνση της εξέλιξης του τοκετού)

- Πτώση της αρτηριακής πίεσης (υπόταση)

Η πτώση της πίεσης κατά τον τοκετό είναι πολύ σημαντικό γεγονός στο οποίο θα πρέπει να δίνεται μεγάλη προσοχή. Αν η πτώση της πίεσης είναι μεγάλη (πάνω από 20mmHg), μπορεί αφενός να προκαλέσει κυκλοφοριακή καταπληξία στη μητέρα και αφετέρου να ελαττώσει σε μεγάλο βαθμό τη ροή του αίματος προς το νεογνό, αυξάνοντας την πιθανότητα σοβαρών επιπλοκών σε αυτό.

Αυτές οι παρενέργειες είναι πολύ σπάνιες τόσο για τη μητέρα όσο και για το βρέφος. Πολλοί υποστηρίζουν ότι η επισκληρίδιος ενδέχεται να επιβραδύνει την εξέλιξη του τοκετού, αλλά αυτό είναι μικρό τίμημα σε σύγκριση με την ανακούφιση της μητέρας από τον πόνο. Δεν πρόκειται για καθυστέρηση ωρών, και ακόμη και αν παρατηρηθεί τέτοια καθυστέρηση, αυτή δεν ξεπερνά κατά μέσο όρο τα 25 λεπτά έως μία ώρα το πολύ. Επιπλέον, δεν υπάρχουν στοιχεία που να υποστηρίζουν ότι αυτός ο πρόσθετος χρόνος επηρεάζει τη μητέρα ή το παιδί. Μάλιστα, πρόσφατες μελέτες έδειξαν ότι η επισκληρίδιος αναλγησία δεν επηρεάζει καθόλου την εξέλιξη του τοκετού.

Η αντίθετη άποψη

Πολλοί ειδικοί ενοχοποιούν την επισκληρίδιο αναλγησία για δυσμενείς επιπτώσεις στον τοκετό. Συγκεκριμένα, υποστηρίζεται ότι μπορεί να σταματήσει τις συσπάσεις της μήτρας, να αυξήσει τον κίνδυνο ανώμαλης προβολής του νεογνού και την ανάγκη διεξαγωγής καισαρικής τομής. Ωστόσο, τα αποτελέσματα των ήδη υπαρχουσών επιστημονικών μελετών δεν αποδεικνύουν ουσιαστικά καμία τέτοια συσχέτιση και αποδίδουν την αυξημένη συχνότητα αυτών των επιπλοκών σε άλλους συνυπάρχοντες επιβαρυντικούς παράγοντες που μπορεί να εμφανιστούν στη διάρκεια της εγκυμοσύνης κάθε γυναίκας.

Η επισκληρίδιος αναλγησία είναι αποτελεσματική και θεωρείται μια σχετικά ασφαλής μέθοδος, γι' αυτό και οι περισσότεροι ιατροί την προτείνουν στις επιτόκους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα και εσυ απο τις τυχερες ε?εμενα ρε καθολου δεν εχει μεγαλωσει..τι πραγμα και αυτο.. η μαια μου ειπε πως θα μεγαλωσει οταν γεννησω..τις 3 πρωτες μερες..αντε να δουμε!!!λες να μας βολεψει που θα εχει πεσει η κοιλια μας???απορια:οταν γεννησουμε η κοιλια μας θα ειναι σαν τσουβαλι????

καλε η καραμελιτσα μου εχι τρελαθει σημερα!!!πωπωπω!!!τα χερακια της τα κανει μπουνιτσες και σπρωχνει τα πλαινα της κοιλιας μου..το πιανω κανονικα το χερακι της αλλα δεν την πτοει..δεν το μαζευει..

βαστερ ωχ με βλεπω να λιποθυμαω κατα τη διαρκεια του τοκετου τοτε..

ευχαριστουμε πολυ για το μνμ !!!!πολυ ενδιαφερον!!!!να εισαι καλα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsakia mou girisa kai gw ;)

i thalassa itan super an kai exei sunnefia, to kata euxaristirhika, eutixos kolimpaw etsi kanw kai ti kathimerini mou askisi xixixixi

anastasia mou kat' arxin perastikoulia, mallon apo to zaxaro itan to pathenw kai gw sixna, skepsou akoma den exw faei gia mesimeri :blink: opwte logiko

mpella mou oute kai gw tha kanw episkliridio, pros t :blink: ekei egerna ex arxis alla mou pe kai i aderfi tou antra mou pou einai fisiotherapeutria oti paizei na ginei asximi zimia stin idi polipathi mesi mou opwte na mou leipei alwste oi dinatoi ponoi kratane mono ena tetartaki ti sto kalo, edw adexan genies kai genies emeis tha kollisoume :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelike. έγραψε:

koritsakia mou girisa kai gw ;)

i thalassa itan super an kai exei sunnefia, to kata euxaristirhika, eutixos kolimpaw etsi kanw kai ti kathimerini mou askisi xixixixi

anastasia mou kat' arxin perastikoulia, mallon apo to zaxaro itan to pathenw kai gw sixna, skepsou akoma den exw faei gia mesimeri :blink: opwte logiko

mpella mou oute kai gw tha kanw episkliridio, pros t :blink: ekei egerna ex arxis alla mou pe kai i aderfi tou antra mou pou einai fisiotherapeutria oti paizei na ginei asximi zimia stin idi polipathi mesi mou opwte na mou leipei alwste oi dinatoi ponoi kratane mono ena tetartaki ti sto kalo, edw adexan genies kai genies emeis tha kollisoume :P

αντεχονται οι πονοι Αγγελικουλα,και ειδικα οταν σκεφτεσαι πως επιτελους θα παρεις το μωρακι σου αγκαλια ;) ,μια χαρα τους αντεχεις!και γω επειδη ξερω πως ποναει και μαλιστα και με πονους προκλησεις,δεν σκεφτομαι καθολου την επισκληριδιο,ασε που με φοβησει και αυτος ο καθετηρας στην σπονδυλικη στηλη.. :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω αγγελικη μου!!!το εχω ξαναπαθει αλλα οχι τοσο εντονα οσο σημερα!!!

τυχερουλα εκανες και το μπανακι σου!να προσεχεις με το μαγιο ομως,να το αλλαζεις αμεσως γιατι μπορει να παθεις καμια κολπιτιδα. φτου φτου+ξου ξου μακρια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας πω την αλήθεια κι εγώ το σκέφτομαι... Θα ξεκινήσω και όσο αντέξω :dry: Ο πεθερός μου, είναι καθηγητής, νευρολόγος και δε θέλει καθόλου να την κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ύστερα από έναν μικρό υπνάκο ήρθα κι εγώ.

κορίτσια θέλω συμβουλή για το στρώμα, θα παέμ να δούμε κρεβατάκι σε λίγο :woohoo: :woohoo: τι στρώμα να προτιμήσουμε? και γτ? :huh::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

CrazyMummy έγραψε:

ύστερα από έναν μικρό υπνάκο ήρθα κι εγώ.

κορίτσια θέλω συμβουλή για το στρώμα, θα παέμ να δούμε κρεβατάκι σε λίγο :woohoo: :woohoo: τι στρώμα να προτιμήσουμε? και γτ? :huh::huh:

http://www.letoshop.gr/default.asp?itmS ... 05&pid=40#εμεις αυτο πειραμε,αντι ακαρεα,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

CrazyMummy έγραψε:

http://www.letoshop.gr/default.asp?itmS ... 05&pid=40#εμεις αυτο πειραμε,αντι ακαρεα,[/quote:14wtrtro]

α τώρα το είδα το μνμ :blush:

με ποια κριτήρια το επιλέξατε Μπέλλα μου?

Πρέπει να προσέξω κάτι στο στρώμα??? Να έχει ή να μην έχει??? :blink:

είμαι α΄σχετη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...