Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010-Νο10


Recommended Posts

anna10019 έγραψε:

Είδες Κατερίνα (Soup), βγήκε και κάτι καλό :)

Κι εμένα μου γράψαν σήμερα την άδεια μου. Και περιμένω τώρα την άλλη Πέμπτη για να σταματήσω. Πρέπει να είμαστε στις 56 πριν, έτσι δεν είναι; Μπορούμε να σταματήσουμε ακόμα και ανευ'αποδοχών νωρίτερα;

Και κάτι ακόμα, το διάστημα που καθόμαστε πλήρωνόμαστε μόνο από το ΙΚΑ ή και από τον εργοδότη;

Μπορείς να σταματήσεις νωρίτερα και να είσαι άνευ αποδοχών μόνο αν έρθετε σε συννενόηση με τον εργοδότη. Η πιο ασφαλή λύση είναι να πάρεις άδεια λόγω ασθένειας ακριβώς μέχρι και 1 μέρα πριν την άδεια κύησης. Το διάστημα που κάθεσαι πληρώνσεαι μόνοα πό το ΙΚΑ. Αν δεν έχεις πάρει αναρρωτική από την δουλειά σου κατά την εγκυμοσύνη πληρώνεσαι +περίπου 1 μισθό από τον εργοδότη τον άλλο μήνα. Υπολόγισε και το επίδομα αδείας που θα πάρεις από τον εργοδότη. Ο εργοδότης βέβαια έχει δικαίωμα να στο καταβάλει όποτε εσύ θα πάρεις την κανονική σου άδεια και όχι υποχρεωτικά τώρα.

Ελπίαω να σε βοήθησα λίγο... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ναι τα καταφερα και εκανα πεντικιουρ αν και δυσκολευτικα λιγο με την κοιλια!!!!

κι εγω ενδιαφερομαι για τα σεμιναρια στο ιπποκρατειο !!! πειτε μας τι να κανουμε για να τα παρακολουθησουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιούλη, θα δώσουμε εκείνη την μέρα ένα ραντεβού απ'έξω και θα πάμε μάζί. Εμένα με ξέρει η μαία από τα Mothercare και δε θα υπάρξει πρόβλημα. Απλά να το κανονίσουμε λίγο νωρίς γιατί μας είπε ότι γίνεται χαμός και μπορεί να μην βρούμε να κάτσουμε.

Κατερινάκι, κι εγώ έχω μπερδευτεί. Θα δείξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεκλα μου αυριο 5 και τεταρτο εχουμε ραντεβου,ειμαστε λιγο στην τσιτα!!!

καλα πετικιουρ πως κανετε;;εγω με τιποτα δεν μπορω να σκυψω,με το ζορι τα κοβω που να λιμαρω και να τα βαψω!και μαλιστα γαλλικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

Θεκλα μου αυριο 5 και τεταρτο εχουμε ραντεβου,ειμαστε λιγο στην τσιτα!!!

καλα πετικιουρ πως κανετε;;εγω με τιποτα δεν μπορω να σκυψω,με το ζορι τα κοβω που να λιμαρω και να τα βαψω!και μαλιστα γαλλικο!

Και εγώ τα έχω παρατήσει!! Το Σάββατο έχω ραντεβού γαι πεντικιού. Πάω ανά 3 εβδομάδες. Και πριν πήγαινα γιατί δεν πιάνει καθόλου το χέρι μου.....

Μπράβο στην Βασούλα που ακόμα μπορεί ;):cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna10019 έγραψε:

Γιούλη, θα δώσουμε εκείνη την μέρα ένα ραντεβού απ'έξω και θα πάμε μάζί. Εμένα με ξέρει η μαία από τα Mothercare και δε θα υπάρξει πρόβλημα. Απλά να το κανονίσουμε λίγο νωρίς γιατί μας είπε ότι γίνεται χαμός και μπορεί να μην βρούμε να κάτσουμε.

Κατερινάκι, κι εγώ έχω μπερδευτεί. Θα δείξει.

Άννα θέλεις να σου στείλω PM να σου δώσω το κινήτο μου να συνεννοηθούμε?

Τι ώρα δηλαδή θα πρέπει να είμαστε εκεί?

Σε ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα η δουλεια μου ειναι!αλλα δεν φτανω!χαχαχαχα!εχω τεραστια κοιλια!αφου τον ιουλιο που εχουμε γαμο δεν ξερω τι θα κανω,μαλλον θα παω καπου να μου τα κανουν,θελω να κανω και σχεδια με διαφορα χρωματα,και ειμαι και περιεργη γιατι θελω να τα κανω μονη μου,τωρα θα μου πεις πολλα θες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

εμενα η δουλεια μου ειναι!αλλα δεν φτανω!χαχαχαχα!εχω τεραστια κοιλια!αφου τον ιουλιο που εχουμε γαμο δεν ξερω τι θα κανω,μαλλον θα παω καπου να μου τα κανουν,θελω να κανω και σχεδια με διαφορα χρωματα,και ειμαι και περιεργη γιατι θελω να τα κανω μονη μου,τωρα θα μου πεις πολλα θες!!

Σε καταλαβαίνω... Η δουλειάσ ου είναι και όσο νάναι θέλεις να τα κάνεις μόνη σου με τον τρόπο που ξέρεις κτλ.

Μην σκας..... Άσε να σε περιποιηθούνε και σένα μία φορά. ¨ολο εσύ περιποιήσε τις άλλες κοπέλες... :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κανετε εγκυουλες μου?κανα 12 σελιδες πριν σας αφησα εχθες και σπασατε ρεκορ!!!σας διαβαζω 2 ωρες..σιγουρα θα ξεχασω καποια γι'αυτο ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη..

Βασουλα μου χρονια σου πολλα κοπελα μου!!να τα 100στησεις!!με το καλο και το μωρακι σου!!!καθε ευτυχια προσωπικη και επαγγελματικη ευχομαι!!

κυο μου τα πονακια ειναι συνηθισμενα!μην σε αγχωνουν!

Αννα μου ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση!πολυ σημαντικα ειναι ολα αυτα που μας ειπες.οσο για τη ραγαδα μακαρι να εξαφανιστει!

Λαμπρινι μου σου εστειλα προσκληση στο φβ.Αναστασια με λενε.

καλη επιτυχια με τα κοριτσακια που περιμενουν τις εξετασεις!!!

σημερα κοριτσακια μου δεν ενιωθα πολυ καλα.οι σφουγμοι μου ηταν πολυ γρηγοροι και πηρα τον αντρουλη μου τηλ να μου κανονισει ενα ραντεβου μεσα σε 5 λεπτα και πηγα στο νοσοκομειο για να μου μετρησουν τον αιματοκριτη.ευτυχως ολα καλα ειναι!αλλα εγω παρολα αυτα δεν ενιωθα καλα και το απογευμα η' αυριο θα παω στον γυναικολογο μου να μου κανει καρδιοτοκογραφο.ανυπομονω να δω οτι ολα ειναι καλα και με την καραμελιτσα μου.βεβαια μου ειπε πως αν κουνιεται η μπεμπα και δεν εχω αιμορραγια(πραγμα που δεν συμβαινει σε μενα) τοτε ειναι καλα και ισως να μου παταει καμια αρτηρια η μπεμπα και να το προκαλει αυτο.ωστοσο πρεπει να παω να δω οτι ολα ειναι καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες!

Βασούλα μου γλυκιά να τα χιλιάσεις!!!Θα περιμένεις λίγο για το δώρο σου φέτος αλλά θα είναι το καλύτερο ΕVER!!!

Κατερινάκι μου,όλα θα πάνε καλά μην αγχώνεσαι,πάρε κ μια 2η γνώμη πριν!

Αννα μου κι άλλη κούκλα είδα στο φόρουμ...!! :woohoo:

Λαμπρινη σε έκανα αντ στο φεις :)

Κατρινάκι μου δεν την ειχες κανει ξανά την καμπύλη?

Βαστεράκι κι εγώ με το ζόρι στις αρχές του6ου έκανα μόνη μου πεντικιουρ,μετά έξω!

Κυο,Αναστασία κ Αγγελικούλα τι κάνετε εσείς?

Εμείς πήγαμε να δούμε για ταπετσαρίες σήμερα...ενώ μου αρέσουν όλες οι ροζουλι,σκέφτομαι για κάτι πιο ουδέτερο,ή όχι?Τι λέτε κι εσείς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μαι κι εγω!!!!!!

κατερινα (σουπιτσα) τι ποσοτητα ηταν η γλυκοζη που πηρες????

γιατι στο φαρμακειο που πηγα οταν μου ζυγισαν 75 γρ μου φανηκε παρα πολυ!!!!

αυριο μαλλον θα γυρισω στο σπιτι..

παντως βρε κοριτσια δεσμευτικο το ροζ...

αν ακολουθησει και αγορακι????/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι κοριτσάκια, αυτή τη φορά από δουλειά μετά από καιρό. Αύριο όμως είναι η τελευταία μου μέρα. Το συζητήσαμε με τους συναδέλφους και όλα ΟΚ :woohoo:

Λοιπόν, όσα θυμάμαι:

Καταρχάς, Βασούλα εορτάζουσα, αυτή η λίστα που έβαλες με τρόφιμα που έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε σίδηρο μήπως δεν απευθύνεται σε εγκύους; Απ' ό,τι ξέρω το συκώτι τουλάχιστον απαγορεύεται διά ροπάλου. Καλύτερα σοκολάτα :P

Κατερινάκι μου, όλα καλά θα πάνε αφού ο γιατρός ξέρει ακριβώς πώς έχει η κατάσταση. Πάρε εσύ τις δεύτερες γνώμες σου να νιώθεις καλύτερα, αλλά μήπως σε έχει επηρεάσει και το ξενέρωμα με τα χρήματα; Απ' όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα, οι περισσότεροι παρόμοιες μεθόδους εφαρμόζουν δυστυχώς. Α, επειδή το είδα σε άλλο θέμα που άνοιξες, προσωπικά αν είχα επιλογή θα γεννούσα στο Λητώ (που έριξε και τις τιμές σε αντίθεση με το Μητέρα). Γιατί δεν πας να δεις δωμάτια;

Άννα ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! Θα πάω κι εγώ στου Prenatal το σεμινάριο να ακούσω για θηλασμό.

Μάγδα μη στενοχωριέσαι βρε για την καμπύλη. Λίγο τσιμπημένο και τσιμπημένο δεν είναι το ίδιο ;) Κάντε τη μεγάλη (110;; κουράγιο!) και μετά βλέπεις, αλλά αφού δεν υπήρξε ανησυχία, εσύ γιατί ανησυχείς; :kiss:

Αναστασία, όλα καλά να είναι εύχομαι. Σαν αδιαθεσία ακούγεται... Όσο περνούν οι εβδομάδες πυκνώνουν μου φαίνεται :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elpidaki83 έγραψε:

Καλησπέρα μανούλες!

Βασούλα μου γλυκιά να τα χιλιάσεις!!!Θα περιμένεις λίγο για το δώρο σου φέτος αλλά θα είναι το καλύτερο ΕVER!!!

Κατερινάκι μου,όλα θα πάνε καλά μην αγχώνεσαι,πάρε κ μια 2η γνώμη πριν!

Αννα μου κι άλλη κούκλα είδα στο φόρουμ...!! :woohoo:

Λαμπρινη σε έκανα αντ στο φεις :)

Κατρινάκι μου δεν την ειχες κανει ξανά την καμπύλη?

Βαστεράκι κι εγώ με το ζόρι στις αρχές του6ου έκανα μόνη μου πεντικιουρ,μετά έξω!

Κυο,Αναστασία κ Αγγελικούλα τι κάνετε εσείς?

Εμείς πήγαμε να δούμε για ταπετσαρίες σήμερα...ενώ μου αρέσουν όλες οι ροζουλι,σκέφτομαι για κάτι πιο ουδέτερο,ή όχι?Τι λέτε κι εσείς?

Καλησπέρα Ελπιδάκι..

Εμείς πήραμε ουδέτερη (πρασινο/λαχανί) με το σκεπτικό του 2ου παιδιού. Βέβαια γλυκοκοίταζα της γαλάζιες,,, αχ δύσκολη απόφαση. Πάρε αυτήν που θα σου κάνει το κλικ και μην το πολυσκέπτεσαι.... :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασιλική η κοιλίτσα μεγάλωσεεεε :silly: :silly: Ειναι τέλεια όμως!

Να σε ρωτησω που το χω απορία,πως καταλαβαίνεις ποτε κλωτσαει το καθενα? ειναι στανταρ στην ίδια θέση παντα?

Κι εγω αυτό λεω για το ροζ,αλλα μ'αρεσει τόσο πολυ....τι θα κάνω μετα ομως,θα την ξυλώσω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέχασα! Ειμαι στο εστιατόριο του μπαμπά μου κι εχω βάλει σε ενα απ τα μεγάλα μπωλ απο μια μπαλα παγωτο και τις τσακιζωωωω.......

Αναβω επιτηδες φωτιές!Τι μόνο εγώ θα χοντρένω??? :evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster και kuo μου μακαρι να μην ειναι τπτ..κουνιεται το καμαρι μου και αυτο με ηρεμει.λετε να παταει καμια αρτηρια μου το ζουζουνακι μου και να μου προκαλει αυτο?την νιωθω και ψηλα..ισως να ειναι κ αυτο..σπρωχνει τα πλευρακια μου κ μ'ενοχλει πολυ!

ελπιδακι το παλευω!!!

κυο μου τι καλα που σημερα ειναι η τελευταια μερα στη δουλεια!!με το καλο να ευχαριστηθεις το υπολοιπο της εγκυμοσυνης σου!

ελπιδακι αν εχεις και αλλο χωρο για το επομενο καντο ροζουλι.αν οχι και αναγκαστεις να βαλεις και τα 2 παιδακια σε ενα δωματιο κανετο σε ουδετερα χρωματα.τι σκεφτομαι ε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

vaster και kuo μου μακαρι να μην ειναι τπτ..κουνιεται το καμαρι μου και αυτο με ηρεμει.λετε να παταει καμια αρτηρια μου το ζουζουνακι μου και να μου προκαλει αυτο?την νιωθω και ψηλα..ισως να ειναι κ αυτο..σπρωχνει τα πλευρακια μου κ μ'ενοχλει πολυ!

ελπιδακι το παλευω!!!

κυο μου τι καλα που σημερα ειναι η τελευταια μερα στη δουλεια!!με το καλο να ευχαριστηθεις το υπολοιπο της εγκυμοσυνης σου!

ελπιδακι αν εχεις και αλλο χωρο για το επομενο καντο ροζουλι.αν οχι και αναγκαστεις να βαλεις και τα 2 παιδακια σε ενα δωματιο κανετο σε ουδετερα χρωματα.τι σκεφτομαι ε???

Τι έπαθες Αναστασία μου??? Μάλλον μου διέφυγε κάποιο μνμ σου! Τι έχεις?

Καλά τα σκέφτεσαι...Γι αυτό το λόγο λέω οτι έχω δίλλημα,ενω εχω 1 δωμάτιο,μ άρεσει το ροζουλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elpidaki83 έγραψε:

Ξέχασα! Ειμαι στο εστιατόριο του μπαμπά μου κι εχω βάλει σε ενα απ τα μεγάλα μπωλ απο μια μπαλα παγωτο και τις τσακιζωωωω.......

Αναβω επιτηδες φωτιές!Τι μόνο εγώ θα χοντρένω??? :evil:

Χαχαχχα μην ανησυχείς. Έχεις και παρέα - όλο το ψυγείο έχω φάει :P Πολλή πείνα έχει πέσει γαμώτο.

Τι γεύση είναι το παγωτό;

Όσο για το χρώμα, γιατί δεν κάνεις ό,τι σου αρέσει περισσότερο; ;)

Αναστασία μου κι εσένα σου σπρώχνει τα πλευρά ε; Κι εμένα με φρικάρει αυτό, μου κόβεται η ανάσα. Τίποτα δε θα είναι βρε, αφού κουνιέται και δεν έχεις τπτ άλλο, όλα ΟΚ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elpidaki83 έγραψε:

Ξέχασα! Ειμαι στο εστιατόριο του μπαμπά μου κι εχω βάλει σε ενα απ τα μεγάλα μπωλ απο μια μπαλα παγωτο και τις τσακιζωωωω.......

Αναβω επιτηδες φωτιές!Τι μόνο εγώ θα χοντρένω??? :evil:

αχ τι μας κανειςς.....

ευτυχως εχθες πηρα 4 παγωτακια και τρωω το ενα τωρα!

magnum strawberry white....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...