Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010-Νο10


Recommended Posts

τι να πω με αυτο το σακχαρο...εχω μπερδευτει εντελως..ινσουλινη με τοσο λιγο ;;;τα μηχανακια γενικως λενε λιγοτερο νομιζω,αλλα και παλι νορμαλ ειναι οι τιμες σου,δεν καταλαβαινω,διαβητης κυησης μπορει να διαγνωστει μονο σε μεγαλη καμπυλη,2ωρη 3 ωρη,και κει θεωρειτε διαβητης οταν 2 τιμες ειναι αυξημενες,τι να πω,γι'αυτο λεω ο καθε γιατρος εχει αλλα κριτηρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

WENDY έγραψε:

το αμνιακο υγρο γιατι ειναι αυξημενο ???????

δεν σου ειπε τον λογο ????

Λέει ότι μπορεί να οφείλεται σε τρεις λόγους (α) ζάχαρο, (β) πρόβλημα με νεφρά του μωρού και (γ)..γιατί απλά έτσι είναι...

Το (α) το αποκλείσαμε, το (β) μάλλον το αποκλείσαμε και έτσι ανήκω στην κατηγορία (γ).

Αν πάω σε τρίκλινο θα είναι 2000 το νοσοκομείο + 1900 ο γιατρός = 3.900.

Βάλε ότι θα προκύψει και κάτι έξτρα, όλη η γέννα θα μου κοστίσει 4500. Χμ... Τώρα έβαλα και τόπικ πως είναι τα τρίκλινα στο Λητώ και στο Μητέρα μπας και διαλέξω και νοσοκομείο.

Σας ζάλισα σήμερα!!!!

Λέτε να μην είναι σε ισχυακή προβολή και να με δουλεύει για να κάνει καισαρική να ξεμπερδεύει? (ή σκέφτομαι σενάρια επιστημονικής φαντασίας??) :blink: (αλλά αφού το είδα και μόνη μου στον υπέρηχο). Α πα παπαπαπα, δε σκέφτομαι λογικά!! Πάω στο ΙΚΑ να μου γράψουν τις ενεσούλες και το σίδηρο μπας και ξελαμπικάρω. ΄

Μετά θα σας ζαλίσω με αγορές και καρότσια χιχιχιχι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LianaB έγραψε:

LianaB έγραψε:

απ ότι μου 'παν οι φυσιολογικές τιμές είναι : νηστική από 70-90 κ 1 ώρα μετά φαγητού από 100-130.[/quote:18c9yl6n]

μεχρι 140 μετα φαγητου ειναι ανεκτο,απο 140 μεχρι 180 θεωρειτε πως πρεπει να μπεις σε διατροφη,και πανω απο 180 ινσουλινη,αλλα στην εγκυμοσυνη καποιοι τα μετρανε αλλιως ...βγαλε ακρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και τώρα τα νέα του σεμιναρίου της Mothercare. Στο Prenatale όπως προείπα δεν πρόλαβα να πάω.

Το σεμινάριο ήταν για το θηλασμό. Για όσες Θεσ/νικές ενδιαφέρονται τη Δευτέρα στις εξι και μισή, στο Ιπποκράτειο θα έχει δύωρο σεμινάριο.

Λοιπόν, η μαία που μας μίλησε, ειδικευθείσα στο εξωτερικό, επιμένει στη μεγάλη σημασία του αποκλειστικού θηλασμού για 6 μήνες. Μας μίλησε για την επικινδυνότητα των συμπληρωμάτων καθώς και για τη μεγάλη αξία του μητρικού γάλατος.

1)Όχι σε μπιμπερό και πιπίλες που μπερδεύουν τα μωρά

2)Να ζητήσουμε και αν είναι δυνατόν να απαιτήσουμε από το μαιευτήριο να έχουμε τα μωρά μας 24 ώρες μαζί μας και να θηλάζουν αποκλειστικά.

3)Να ζητήσουμε, να θηλάσουμε το πρώτο μισάωρο με 1 ώρα και αν αυτό δεν είναι δυνατόν το πολύ σε 4 ωρες.

4)Κρατάμε το μωρό στο στήθος μας για 20 λεπτά με μισή ώρα τουλάχιστον προκειμένου να πάρει όχι μόνο νερό αλλά και λίπος.

5)Βάζουμε το μωρό σε διαφορετικό μαστό/γεύμα

6)Ένα νεογέννητο έχει χωριτικότητα στομάχου 2-7ml. Πρέπει να κάνει 8-12 γεύματα την ημέρα, όποτε τα ζητήσει ακόμα κι αν θεωρούμε ότι χώρτασε.

7)Το νεογέννητο τρέφεται καλά αν βρέχει την πάνα του (1-2 φορές την πρώτη μέρα + μία εκκένωση, έως 3 φορές τη δεύτερη μέρα + 1-2 εκκενώσεις, 3-5 φορές την τρίτη μέρα + 2-3 εκκενώσεις κοκ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΟ ΟΡΙΟ 130 ΚΑΙ ΕΧΩ 139 ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ 1 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΜΠΥΛΗ 110ML

ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ.

Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και συνεχίζω:

Σύγχρονες μελέτες δείχνουν τη σημασία του θηλασμού όχι μόνο για βιολογικούς-ιατρικούς λόγους (θρεπτικά συστατικά, αντισώματα κ.α.) αλλά και για ψυχοπνευματικούς. Ότι δηλαδή, τα μωρά που θηλάζουν έχουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, υψηλότερο IQ και άλλα πολλά.

Κατά αυτήν πάντα, δεν υπάρχει γυναίκα που δεν μπορεί να θηλάσει εκτός αν κάνει χημειοθεραπεία ή έχει κάνει επέμβαση στο στήθος. Όλοι οι τύποι θηλών είναι ικανοί προς θηλασμό με κατάλληλη εξάσκηση.

Τα συμπληρώματα διατροφής, έχουν ενοχοποιηθεί για παιδική παχυσαρκία, δυσαναίξια, αλλεργίες και ακαταλληλότητα. Δεν μπορούν να αποστειρωθούν και έχουν βρεθεί κατα καιρούς με ύποπτες ουσίες. Τα pre-biotics και συναφή είναι ένας μεγάλος μύθος. Αυτό το έδειξε έρευνα σε 850 βρέφη στη Γερμανία, αν θυμάμαι καλά.

Και κλείνω αναφέροντας την ατάκα της:

"Είμαστε το πλέον νοήμον είδος στη γη και όμως το μόνο είδος που εμπιστευόμαστε τη διατροφή των μωρών μας στο γάλα άλλου είδους"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

magykal ,Aννουλα ,lina μου ευχαριστω πολυ πολυ για τις ευχες σας κι εσεις οτι επιθυμειτε κοριτσακια..

δεν ξερω αλλα με την καμπυλη εχω μπερδευτει πραγματικα ...

εγω πηρα 75mg γλυκοζης ( σας το λεω γιατι αναλογα με το ποση γλυκοζη παιρνεις ανεβαινει συνηθως και το ζαχαρο ..δηλαδη αν κανεις καμπυλη με 50gr αλλες τιμες θα εχεις ..αν κανεις με 75gr αλλες κ.οκ !)

πριν την γλυκοζη ειχα 70

μετα απο μια 60' 120

μετα απο 120 123

ο γιατρος απο το νοσοκομειο μου ειπε οτι ειναι μια χαρα ..

οταν πηγα στον γιατρο μου μου ειπε οτι μετα απο δυο ωρες ( 123) το ζαχαρο μου ειναι λιγο τσιμπημενο ..το οριο μου λεει ειναι 120 και εχεις 123 ..οποτε μου ειπε ..οχι συχνα ζαχαρη ,μακαρονια,πατατες ,και το ασπρο ψωμι να το κοψω να τρωω μονο μαυρο !!!

προσπαθω οσο μπορω βασικα να μην εχω στην διατροφη μου ζαχαρη ( σημερα τουρτα ομως θα φαω χαχαχ)αλλα μου φανηκε λιγο υπερβολικος ο γιατρος μου ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμ και γω έκανα καμπύλη πριν ένα μήνα κ η δεύτερη τιμή ήταν ανεβασμένη... αλλά το προηγούμενο βράδι ξεχάστηκα και έφαγα πίτσα...χχχ... που πήγαινα η τρελή.Μετά με έστειλαν στο διαβητολογικό κέντρο του Αλεξάνδρα (ο γιατρός που χω εκεί)για να κάνουμε μια μικρή ρύθμιση.Αφού έκαναν την εξέταση σε 0 και 60 ήταν σχετικά καλές οι τιμές... αυτοί εκεί όμως θεώρησαν καλό να μου δώσουν να μετριέμαι 7 φορές την μέρα για ζάχαρο, αλλά να κάνω και ινσουλίνη...ξεκίνησαν από 8 μονάδες κ κάθε φορά που πάω το ανεβάζουν.Έχω φτάσει στις 13 μονάδες τώρα (υποτίθεται). Καλά όταν μου το παν? Έβαλα τα κλάματα! ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ? τους είπα. ΑΑΑΑΑΑ μου δωσαν κ δίαιτα. Καλό αυτό γιατί έτσι έχασα 3 κιλά σχεδόν σε 2 βδομάδες και συνεχίζω.... ;)

Συγνώμη αν σας κουράζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

labrini ηθελα να γραψω ευχαριστω και εγραψα Lina ... τι να πεις ?? εγκυος !!!!

Labrini τι τιμες σου ειχαν βρει οταν εκανες την καμπυλη και ποσα γραμμαρια γλυκοζης πηρες θυμασαι ?????

κι εγω το βραδυ ειχα φαει δυο τοστ και πατατακια !!!

τωρα στην γενικη αιματος που εκανα το ζαχαρο μου ηταν 69 με φτ απο 70 εως 100 δηλαδη απο οτι μου ειπε η γιατρος ηταν κατεβασμενο ..

για αυτο εχω μπερδευτει !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΦΙΛΕΝΑΔΟΥΛΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΠΑΡΗΓΟΡΗΣΑΤΕ

ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ.

ΑΠΛΑ ΘΑ ΞΑΝΑΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΗ

ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΕ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ML ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ

ΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΤΑ ΑΝΤΕΞΩ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ

ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vre koritsia emena me fortisi sta 75ml oi times itan oi exeis, tin proigoumeni eixa xtipisei dyo krouasanakia siropiasta me sokolata

nisteias 89mg (ft <90mg)

1 wra meta 154mg (ft<180mg)

2 wres meta 107mg (ft <155mg)

koritsia o giatros pou mou tin ekane edw mou ti vrike ok, o allos stin athina thelei na ti ksana kanw :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πες μου λιγο βρε κοριτσακι μου ξανα ποσα γραμμαρια γλυκοζης πηρες και ποσο σου βρηκαν....

μην αγχωνεσαι και τσιμπημενο να ειναι θα σου δωσει διατροφη....

ο καθε γιατρος εχει σιγουρα τα δικα του κριτηρια ..αλλα σου λεει ο ενας αλλα ο αλλος ..για αυτο δεν βγαζουμε ακρη !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

magykal έγραψε:

ΑΜΑ ΛΕΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΣΤΑ 70 ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΟΥ ΠΗΡΑΝ ΑΙΜΑ ?

ΣΤΑ 50ΜL EMENA 2 ΦΟΡΕΣ.

στα 75 ml μου πηραν αιμα τρεις φορες ..

την πρωτη ημουν νηστικη ..

την δευτερα μετα απο 60'

την τριτη μετα απο 120'

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΜΠΟΛΙΚΕΣ ΩΡΙΤΣΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ..

ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΣ 1 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΑΩ.ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΝΕΑ.

ΣΕ ΛΙΓΟ ΣΧΟΛΑΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΓΙΑ ΦΑΙ ΣΕ ΤΑΒΕΡΝΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΕΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ.

ΙΣΩΣ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΩ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΟΤΙ ΑΔΥΝΑΤΟΥΛΑ ΤΟ ΧΑ ΡΙΞΕΙ ΣΤΟ ΦΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΘΩ ΛΙΓΑΚΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαζί με τις ενέσεις και το σίδηρο, ο γιατρός μου έγραψε και την άδειά μου :woohoo: . Ο καημενούλης δεν μου ζήτησε τίποτα του είπα την ΠΗΤ και την έγραψε!

Δεν φαντάζεστε πόσο ανυπομονώ να σταματήσω τα πάντα και να αφιερωθώ στην κοιλίτσα μου και στον μικρούλη μου :) Α.. και να κάνω και beaute που με έχω αμελήσει τελείως! Ένα πεντικιούρ λέω ότι θα κάνω εδώ και 1 μήνα και ούτε αυτό δεν έχω αξιωθεί. Ας μην μιλήσω για καθαρισμό και κομμωτήριο :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι ωραια κατερινακι μου !!!

θα καθεσαι ..θα αφιερωθεις στο γιο σου χεχεχε ...

πεντικιουρ αν σου πω οτι εκανα μονη μου θα με πιστεψεις ????

και γαλλικο!!!!!!!

καθαρισμο ασε κι εγω μια απο τα ιδια ..

κομμωτηριο δεν ξαναπαω θα αφησω τα μαλλακια μου να μακρυνουν οπως παλια σαν κουρεμενο κατσικι με εκανε ο μ... ο κωμμοτης !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ήρθα κι εγώ,

σας διάβασα στα γρήγορα διότι δεν έχω πολύ χρόνο. τώρα μπήκα στο σπίτι και θα ξαναφύγω σε 1-2 ωρες,οπότε ίσα ίσα προλαβαίνω να πω έννα γεια να φάω να πάω τουαλέτα :blush::blush: και ίσως να ξαπλώσω λιγουλάκι. θα επιστρεψώ βραδάκι οπότε μάλλον θα είμαι κομμάτια.

αύριο στις 10.20 έχω ραντεβού για ρεκτιφιέ :P:P

μανικιουρ-πεντικιούρ καλέ θα δείξω γυναίκα επιτέλους!!! ;)

Βασούλα χρόνια πολλά και καλά!

Μπέλλα πότε πηγαίνεις για ντόπλερ? με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είδες Κατερίνα (Soup), βγήκε και κάτι καλό :)

Κι εμένα μου γράψαν σήμερα την άδεια μου. Και περιμένω τώρα την άλλη Πέμπτη για να σταματήσω. Πρέπει να είμαστε στις 56 πριν, έτσι δεν είναι; Μπορούμε να σταματήσουμε ακόμα και ανευ'αποδοχών νωρίτερα;

Και κάτι ακόμα, το διάστημα που καθόμαστε πλήρωνόμαστε μόνο από το ΙΚΑ ή και από τον εργοδότη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

WENDY έγραψε:

πεντικιουρ αν σου πω οτι εκανα μονη μου θα με πιστεψεις ????

και γαλλικο!!!!!!!

:blink::blink::blink: Πώς τα κατάφερες???? Εγώ με τίποτα! Τα κόβω ατσούμπαλα και με δυσκολία! Αλλα γενικά δεν πιανουν τα χέρια μου σε θέματα ομορφιάς (ούτε μπορώ να χτενιστώ μόνη μου, ούτε να βαφτώ ωραία :( )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna10019 έγραψε:

Και τώρα τα νέα του σεμιναρίου της Mothercare. Στο Prenatale όπως προείπα δεν πρόλαβα να πάω.

Το σεμινάριο ήταν για το θηλασμό. Για όσες Θεσ/νικές ενδιαφέρονται τη Δευτέρα στις εξι και μισή, στο Ιπποκράτειο θα έχει δύωρο σεμινάριο.

Λοιπόν, η μαία που μας μίλησε, ειδικευθείσα στο εξωτερικό, επιμένει στη μεγάλη σημασία του αποκλειστικού θηλασμού για 6 μήνες. Μας μίλησε για την επικινδυνότητα των συμπληρωμάτων καθώς και για τη μεγάλη αξία του μητρικού γάλατος.

1)Όχι σε μπιμπερό και πιπίλες που μπερδεύουν τα μωρά

2)Να ζητήσουμε και αν είναι δυνατόν να απαιτήσουμε από το μαιευτήριο να έχουμε τα μωρά μας 24 ώρες μαζί μας και να θηλάζουν αποκλειστικά.

3)Να ζητήσουμε, να θηλάσουμε το πρώτο μισάωρο με 1 ώρα και αν αυτό δεν είναι δυνατόν το πολύ σε 4 ωρες.

4)Κρατάμε το μωρό στο στήθος μας για 20 λεπτά με μισή ώρα τουλάχιστον προκειμένου να πάρει όχι μόνο νερό αλλά και λίπος.

5)Βάζουμε το μωρό σε διαφορετικό μαστό/γεύμα

6)Ένα νεογέννητο έχει χωριτικότητα στομάχου 2-7ml. Πρέπει να κάνει 8-12 γεύματα την ημέρα, όποτε τα ζητήσει ακόμα κι αν θεωρούμε ότι χώρτασε.

7)Το νεογέννητο τρέφεται καλά αν βρέχει την πάνα του (1-2 φορές την πρώτη μέρα + μία εκκένωση, έως 3 φορές τη δεύτερη μέρα + 1-2 εκκενώσεις, 3-5 φορές την τρίτη μέρα + 2-3 εκκενώσεις κοκ)

Άννα μου πολύ με ενδιαφέρει το σεμινάριο στο Ιπποκράτειο. Πως μπορώ να συμμετάσχω?? Και η ώρα με βολευει σχετικά.... Δουλευω μέχρι της 18.00 αλλά μπορώ να φύγω λίγο νωρίτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna10019 έγραψε:

Πρέπει να είμαστε στις 56 πριν, έτσι δεν είναι; Μπορούμε να σταματήσουμε ακόμα και ανευ'αποδοχών νωρίτερα;

Και κάτι ακόμα, το διάστημα που καθόμαστε πλήρωνόμαστε μόνο από το ΙΚΑ ή και από τον εργοδότη;

Νομίζω ότι δεν μπορείς να σταματήσεις νωρίτερα εκτός και αν σου γράψει ο γιατρός αναρρωτική ή πάρεις από την κανονική στου άδεια.

Ποιός ακριβώς μας πληρώνει δεν το έχω καταλάβει. Έχω την εντύπωση ότι πληρώνει ένα μήνα ο εργοδότης (σαν αναρρωτική) και τους υπόλοιπους το ΙΚΑ. Μου είπε ο γιατρός να πάω από 1η Ιουλίου στις διοικητικές υπηρεσίες να τα κανονίσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...