Μετάβαση σε περιεχόμενο

εγκυουλες Νοεμβρη-Δεκεμβρη 2010..


Recommended Posts

Ναι όλα καλά τώρα ευτυχώς. Αλλά όσο να είναι ένα άγχος και ένας φόβος έχει μείνει γι αυτό προσπαθώ να μην πολύμετακινούμε.

Νομίζω ότι η ειδικότητά σου είναι πολύ δύσκολη γιατί δεν υπάρχουν δεδομένα στις αλλεργίες και βασικοί άξονες και γνώμονες, έτσι δεν είναι? Κάθε περίπτωση μοναδική?

Εγώ έχω σπουδάσει ψυχολογία και έχω ειδικότητα στην κλινική ψυχολογία. Δεν λέω είμαι ψυχολόγος γιατί ποτέ δεν άσκησα το επάγγελμα πέραν της περιόδου που έκανα την πρακτική μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 989
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kataifaki έγραψε:

Ναι όλα καλά τώρα ευτυχώς. Αλλά όσο να είναι ένα άγχος και ένας φόβος έχει μείνει γι αυτό προσπαθώ να μην πολύμετακινούμε.

Νομίζω ότι η ειδικότητά σου είναι πολύ δύσκολη γιατί δεν υπάρχουν δεδομένα στις αλλεργίες και βασικοί άξονες και γνώμονες, έτσι δεν είναι? Κάθε περίπτωση μοναδική?

Εγώ έχω σπουδάσει ψυχολογία και έχω ειδικότητα στην κλινική ψυχολογία. Δεν λέω είμαι ψυχολόγος γιατί ποτέ δεν άσκησα το επάγγελμα πέραν της περιόδου που έκανα την πρακτική μου.

τι να μας κανει ο ψυχολογος χρυση μου εισαι λαιτ πολυ λαιτ ,ψυχιατρο θελουμε!!! :silly:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariakap75 έγραψε:

re koritsia apo sumtomata ti exete?ti niothete ayton ton kero?

Εγώ νιώθω μια μόνιμη πείνα. :P:P:P

Ακόμα και όταν σηκώνομαι από το τραπέζι και έχω τελιώσει το φαγητό μου με το που σηκώνομαι σκέφτομαι πάλι τί θα φάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nika den nomizw einai ageneia h apopsi ths mama panah.einai kathara h apopsi tis kai sumfono kai egw mazi tis xwris na eisai lathos esu pou the na thilaseis parapanw....diladi otan les ti gnomh sou einai agenia?to eipame kai prin h kathe mana kserei kai thilazei oso afti theori oti einai sosto....kai emeis pisteboume oti 6 me 7 mhnes einai kala..o kathe enas exei dikaioma apopsis!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nika έγραψε:

Geia sou Lovie kai kalos mas irthes!! Fysika kai tha se paixoume!!! Kali leuteria kai m'ena gero moraki. Xoris na thelo na epektatho allo, mama Panah itan ligaki "ageneia" auto pou eipes gia ta xronika oria tou thilasmou.. Mporei na exeis dikio epistimonika kai na to eipes kaloproeraita, apla emeis pou thilasame parapano tha eprepe na aisthanthoume kapws provlimatikes dld? Kai ti? Tha eprepe na to kopso oposdipote stous 6 mines gia na tou doso to toso "threptiko" nounou...? As lixei to thema edo kai i kathe kopela pou ithele na mathei gia to thilasmo nomizo kalifthike. xx
απο την στιγμη που δεν με ξερεις ,δεν εχεις δικαιωμα να με πεις αγενη!!!δεν μπορει ομως η καθε μια εδω μεσα να αμφισβητει την επιστημονικη αποψη που καμμια σχεση δεν εχει με την προσωπικη!!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως αν δεν τα καταφέρω σιγά μην σας το πω :P:P:P

Κρυφά θα δίνω μπιμπερό στο μωρό και στα σκοτεινά :blush::blush:

Τώρα πέρα από την πλάκα εγώ σκέφτομαι τον πρώτο καιρό να μην πάρω μπιμπερό και αποστειρωτές ούτως ώστε αν δυσκολευτώ να μην μπω στον πειρασμό της εύκολης λύσης. Εξάλλου μπορώ να στείλω κάποιον να μου πάρει αν πραγματικά χρειαστούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kataifaki έγραψε:

Πάντως αν δεν τα καταφέρω σιγά μην σας το πω :P:P:P

Κρυφά θα δίνω μπιμπερό στο μωρό και στα σκοτεινά :blush::blush:

Τώρα πέρα από την πλάκα εγώ σκέφτομαι τον πρώτο καιρό να μην πάρω μπιμπερό και αποστειρωτές ούτως ώστε αν δυσκολευτώ να μην μπω στον πειρασμό της εύκολης λύσης. Εξάλλου μπορώ να στείλω κάποιον να μου πάρει αν πραγματικά χρειαστούν.

φυσικα και πρεπει να τα παρεις ολα αυτα,εαν το μωρο δεν περνει ικανοποιητικο βαρος θα πρεπει να δωσεις συμπληρωμα.παρε τα και μακαρι να μην τα χρειαστεις!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nai kataifaki min ta pareis kai an den sou katebei to gala tha eimai ekei prwi prwi na sou to bgalw...xaxaxakoita etsi kai alios tha ta xriasteis...gia kanena xamomoli ean tyxon kai exei kolikous??ektos kai an to buzi diathetei kai xamomili...xaxaxa kai isw kapia stigmi theleis na to baleis to gala sou sto mpoukala na tou to dwsei kai o mpampas...einai waio kai o mpampas na taizei to paidi tou me to gala sou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαμα Παναη έγραψε:

kataifaki έγραψε:

φυσικα και πρεπει να τα παρεις ολα αυτα,εαν το μωρο δεν περνει ικανοποιητικο βαρος θα πρεπει να δωσεις συμπληρωμα.παρε τα και μακαρι να μην τα χρειαστεις![/quote:rsblbiuy]

Λες ε? Οκ. Καλά και μου τα λες γιατί ξέρεις θα έρθει εκείνη η ώρα και η ψυχραιμία δίνει τη θέση της στο πελάγωμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariakap75 έγραψε:

nai kataifaki min ta pareis kai an den sou katebei to gala tha eimai ekei prwi prwi na sou to bgalw...xaxaxakoita etsi kai alios tha ta xriasteis...gia kanena xamomoli ean tyxon kai exei kolikous??ektos kai an to buzi diathetei kai xamomili...xaxaxa kai isw kapia stigmi theleis na to baleis to gala sou sto mpoukala na tou to dwsei kai o mpampas...einai waio kai o mpampas na taizei to paidi tou me to gala sou...

Τι λες τώρα? Μπορώ να ζητήσω παραγωγή και τσαγιού??? Δηλαδή το ένα βυζί να βγάζει γάλα και το άλλο τσάι???? :woohoo: :woohoo:

Αυτό πάλι με τον μπαμπά δεν το είχα σκεφτεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariakap75 να σε ρωτήσω κάτι; έχεις ακόμα σάλια; θυμάμαι στην αρχή που τα λέγαμε και ήμασταν οι μοναδικές που είχαμε. Εμένα έχουν μείνει ρε γμτ όχι βέβαια στον ίδιο βαθμό αλλά παρ' όλο που έχω αποχωρηστεί το κεσεδάκι δεν έχω πάψει να τρώω πασατέμπο καθημερινά αλλά λίγα ώστε να τα ελένγχω και να μην με ενοχλούν.

Κατ' άλλα δεν έχω τίποτα άλλο λίγο φούσκωμα μόνο και πείνα τρομερή! Ά και η μέση μου που και που με ενοχλεί παρ' όλο που δεν έχω πολύ βάρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha ta deis ola sthn poreia kouklitsa...alla nomizw oti kai o pateras prepei na pernei thesei giati tha to niothei pio konta to mwro tou!!egw to ebgaza me to thilastro kai eixa paragogi sto psygeio giati eixa poli gala kai an eprepe na paw se eksoteriki douleia to taize h h giagia h o mpampas opios htan spiti....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαμα Παναη έγραψε:

nika έγραψε:

απο την στιγμη που δεν με ξερεις ,δεν εχεις δικαιωμα να με πεις αγενη!!!δεν μπορει ομως η καθε μια εδω μεσα να αμφισβητει την επιστημονικη αποψη που καμμια σχεση δεν εχει με την προσωπικη!!![/quote:1pg20un1]

Den thelo na synexiso ti syzitisi kai me sygxoreis an amfisvitisa tin epistimoniki sou apopsi.. Apla mia erotisi. Meta ton 6o, to xeno viomixanopoiimeno gala einai pio euergetiko apo to mitriko? Na xero gia auti ti fora. S'euxaristo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anastasia mou distixos den mou exoune fugei....einai kapos kalytera alla to kesedaki to exw kapies arketes wres kai to pastempo kathimerinos den alazei....exw brei ena wraio pasatempo sta ldl kai den exei poli alati kai oute einai anosta kai exw bolefti me afta...thimise mou poses bdomades ise?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Mariakap75 είμαι 20 εβδομάδων ακριβώς σήμερα. Στις 17 Ιουλίου θα κάνω την β' επιπέδου.Εσύ πόσο είσαι; Την έκανες την β' επιπέδου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κοριτσουδια ποτε προλαβατε και γραψατε 5σελιδες????γιατι τσακωνεστε???ντροπη... :P:P:P:P:P αφηστε τα μιση και τις παρεξηγησεις..

παντως λες και το ηξερα σημερα ειδα στον υπνο μου τον γιο μου...καλε τι ομορφο παιδι που θα κανω...παντως αυτο που με προβληματισε ηταν ο θυλασμος που ενω λεει ειχα παρα πολυ γαλα μα παρα πολυ αφου ετρεχε απο το στηθος και δεν ειχα τι να το κανω.. :blink::blink::blink::blink::blink: ο μπεμπης δεν ηθελε με τιποτα να πιει δεν βολευοταν δεν του αρεσε???παντως δεν εκλαιγε απλα δεν ηθελε να πιει γαλα..δοκιμασαμε καθε σταση αλλα αυτος τιποτα στο τελος παντως τον εβλεπα να πινει....καφε :blink::blink::blink::blink::blink: αληθεια λεω...λετε να ειναι απο την δικια μου ελλειψη καφε????

να μου λετε αν εχουμε καινουριες αφιξεις να φτιαχνω την λιστα... ;);););)

καλημερα σας ειπα???δεν σας ειπα...καλημεραααααααααα!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα!

Χθες μας πέταξε έξω το μάμυ και δεν πρόλαβα ούτε καληνύχτα να πω.

Μαράκι ο δικός σου πίνει από το μπιμπερό εμένα θα πίνει τσάι από το βυζί :P:P

Δεν τσακωνόμαστε καλέ. Μεγάλες γυναίκες είμαστε και ανοιχτόμυαλες για να μπορούμε να συζητάμε και να δεχόμαστε τις αποψείς του άλλου χωρίς τσακωμούς έστω και αν δεν συμφωνούμε. Ίσως το ξεκίνησα εγώ που είπα ότι αγχώθηκα με το ποστ της rubela για τον θηλασμό. :P:P

Φιλάκια σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastasia mou egw aurio tha kleiso 18 ebdomades kai exw rantebou stis 23 iouliou..ta pasatempo pou trws esu einai me alati h analata?exw ligo anxos giati ta analata de me boithane kai exw faei tosa pola pou exw ligo to anxos..alla panta eimouna ligo upotasiki an paizei rolo esu?ti les giayto?Eirini bale ena tikeraki na blepoume tis bdomades!!eimaste tosa koritsia kai apo mnimi den ta paw kala...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera kataifaki apo'ti eides oi gnomes diistante panw sto thema tou thilasmou....apla enimerosou oso mporeis kai ekso apo to forum se site pou exoun grapsei iatri pou sigoura afti kseroun kai kalutera...pantos kai egw sto prwto an iksera tha to thilaza perisotero alla otan to mwrouli to blepeis na klaei kai den ksereis an pinaei kai an xortenei patheneis paniko!!RE KORITSIA AS GENISOUME ME TO KALO KAI AYTO EINAI TO TELEFTAIO H KATHEMIA MAS THA BREI TON DROMO TIS KAI THA KANEI AYTO POU THN EKFRAZEI!!EDW EIMASTE GIA NE LEME GNWMES KAI SUMBOULES H MIA STHN ALI KAI NA SSTHRIZOUME H MIA THN ALI!!!H GNWMH KAI H APOPSI TIS KATHEMIAS PREPEI NA THN SEBOMASTE KAI AS MHN SYMFONOUME!!LOGIKO EINAI NA MHN SYMFONOUME SE OLA!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια και πάλι καλησπέρα

είμαι καινούργια στο φορουμ

περιμένω και εγω το πρώτο μου μωράκι ΠΗΤ έχω στισ 29/12/10

μέχρι τον δεκέμβρι θα τα λέμε .φιλία σε όλες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τυχερούλα καλώσήρθες στην παρέα μας! Με το καλό το χριστουγεννιάτικο δωράκι!

Mariakap75 συμφωνώ απόλυτα με ότι έγραψες. Και γενικά σε όλα στη ζωή μας ξέρουμε πιο είναι το πιο σωστό απλά έχουμε ανάγκη να ξέρουμε ότι αν δεν τα καταφέρουμε δεν θα μας στείλουν στην "σπιναλόγκα".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsia! Ti kanete? Mariakap exeis apolyto kai dikio kai zito signomi apo ti meria mou, an imoun ypervoliki. Oposdipote einai stin krisi tou kathenos to ti tha kanei. Skeftomoun xthes to vrady oti milao ki ego me sigouria. Mporei auti ti fora na min exo arketo gala i mporei na tyxei otidipote kai na min boro na thilaso. Tipota den einai dedomeno kai opos les as ftasoume prota o Theos ekei kai vlepoume. Kata ta alla xthes opos sas eipa o mikros mas itan arrostoulis. Anevase poly pyreto (38,6...), ekane emetous, afiste ta xalia. Tora ton paei o mpampas mia voltitsa na parei ligo aera mexri to parko. Kai to proi 38,1 eixe, tou edosa antipyretiko, alla otan einai arrosto sparazei i psixi mou. :(:(:(

Me to kalo ta nea koritsia tis pareas. xx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Σευχαριστω πολύ για την ευχή σου!!! ❤️❤️❤️
    • Αχ Ιωάννα εγώ τη Δευτέρα που μας πέρασε αγοράσαμε τα πρώτα πράγματα του μπέμπη, χθες έκανα παραγγελία το μπανάκι του κ κάτι κάρτες παιχνίδια και στήσαμε το βρεφικό κρεβατάκι που το πήραμε από την αδερφή του άντρα μου κ την Παρασκευή θα πάμε να παραγγείλουμε το καρότσι του κ το στρώμα για το κρεβατάκι!!! Ακόμη κι εγώ δεν ξεκίνησα το πλύσιμο, είναι να ψωνίσω κάποια ρουχαλακια ακόμη, αλλά σκέφτομαι μετά τα μέσα Ιουλίου να τα κάνω, γιατι ξεκίνησα να ξεκαθαριζω πράγματα που χρειαζομαι ή όχι στο σπίτι για να έχω ελεύθερο χώρο. Σήμερα κλείνω την 28η εβδομάδα και αύριο ξεκινάω την 29η. Μήπως σου το πει στο επόμενο ραντεβού για το εμβόλιο, αλλά η αλήθεια είναι ότι δε το ζητάνε όλοι οι γυναικολόγοι. Επίσης το μωρό θα κάνει αυτό το εμβόλιο στο δεύτερο μήνα της ζωής του. Δες αν θα στο πει κι αν δεν αναφέρει κάτι ρώτησε τον τη γνώμη του.. έτσι κι αλλιώς μέχρι την 35η εβδομάδα μπορείς να το κάνεις! Παιδίατρο βρήκατε;; Εμείς τον ρωτήσαμε κ μας είπε να βρούμε κάποιον που να ειδικεύεται στη βρεφική ανάνηψη για να έχουμε μια ασφάλεια παραπάνω. Θέλει σιγά σιγά να πάρουμε να κλείσουμε ένα ραντεβού με τον παιδίατρο για να τον γνωρίσουμε, γιατί καλοκαίρι είναι κι επίσης μάλλον από βδομάδα θα πάμε να ρωτήσουμε στην κλινική. Επίσης, μας είπε κ για αναισθησιολογο ότι πρέπει να κλείσουμε στην κλινική, γενικά έχουμε πολλές εκκρεμότητες που πρέπει να τακτοποιηθούν!!
    • @Ελενη βιδ και εσύ δεν είχες αυχενική χθες;;;; Που είσαι;;; Πως πήγε;;; Τα νέα σου;!!!
    • Αχου θα σε μαλωωωσωωω!! Βρε απ' το πρωί δεν λέμε θετική σκέψη και ενέργεια;!! Ούτε να κλαίς ούτε να γελάς!! Έχουμε περιπτώσεις που άκουσαν καρδούλα αργότερα και εξελίχθηκαν όλα κατ'ευχήν!! @Κατερίνα!!!βοήθα λίγο!!! @Παρασκευαιδουεσύ που κοντεύεις 10ετια εδώ μέσα όλο και κάποιο παράδειγμα θα έχεις για το κορίτσι μας!!! Ναι οκ μπορεί να μην εξελιχθεί.. και τι θα κάνεις;;; Μέχρι τη Δευτέρα θα μαραζωνεις;;; Βρε κοριτσάκι μου έχεις και τα παιδάκια σου.. ασχολησου εκεί μαζί τους όσο μπορείς να γελάσει το χειλακι σου!! Πάρτα αγκαλίτσα να γεμίσει η αγκαλίτσα σου!! Γέμισε αισιοδοξία από τα χαμόγελα τους και την αγάπη τους και στείλε όμορφες σκέψεις στο σπορακι σου!! Τι θα γίνει αν προχωρήσει;;; Θα σκέφτεσαι μέσα στις τύψεις που στεναχωριοσουν πόσο το αδικησες!! Ότι είναι να γίνει θα γίνει!! Υπομονή και πίστη στο σπορακι σου!!!  Όχι εννοείτε ότι δεν χρειάζεται να κλείσεις ραντεβού με όλο το λεκανοπέδιο Αττικής!! Εφόσον έχεις ήδη ραντεβού για Δευτέρα κομπλέ, άραξε, χαλάρωσε.. μη το σκέφτεσαι συνέχεια και πήγαινε τη Δευτέρα να δείς τι γίνεται..! Τον άλλον την Πέμπτη πάρε ακύρωσε τον, πες του ότι σου έτυχε κάτι και θα τον πάρεις εκ νέου να κλείσετε ραντεβού όταν θα μπορείς!  Καλά θα κάνεις, όσο μπορείς ξάπλωσε ξεκουράσου! Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!! Μακάρι το σκατουλι μου να φτάσει να γεννηθεί υγιέστατο και τελειομηνο!! 🙏🙏🙏 Όλων μας τα σπορακια να γεννηθούν υγιή και τελειόμηνα θεέ μου!! 🙏🙏🙏 Μωρέ αν δεν ήταν και ο γιατρουλης μου έτσι καθησυχαστικος δεν θα ήμουν έτσι εγώ τώρα.. έτσι εγώ είμαι ψύχραιμη που με βλέπεις!! 😂😂😂 Γενικότερα είμαι που είμαι ιδιοψυχαναγκαστικη και τα ψάχνω όλα, αν είχα και το γιατρό μου να με αγχωνει θα είχα πηδήξει από κανά μπαλκόνι!! 😝🤣🤣🤣 Και εσύ πιστεύω αν είχες έναν γιατρό να σε στηρίξει από την αρχή, δεν θα ήσουν τόσο καιρό μέσα στο άγχος!! Δεν σου λέω ότι θα ήσουν και μες την τρελή χαρά αλλά σίγουρα δεν θα το είχες καταδικάσει όπως έκανες.. Πες μας λίγο για τα παιδάκια σου.. πόσο χρονών είναι; Πάνε σχολείο; Πως είναι η ιδιοσυγκρασία τους.. έλα να συζητήσουμε κάτι ποίο ευχάριστο βρε παιδί μου!! Τι ζώδια είναι πχ;!! 😂😂 Έλα να σου πω εγώ αν θέλεις για τα σκυλάκια μου και τις γατούλες μου σκηνικά να ξεραθουμε στα γέλια!! Έλα να περάσουμε παρέα τις επόμενες μέρες λέγοντας βλακείες να περνάει η ώρα.. ότι χρειάζεσαι για να μην το σκέφτεσαι όλη την ώρα και σε πιάνει η μαυρίλα... Και γενικά όποτε νοιώθεις ότι χρειάζεσαι boostαρισμα στείλε μας!!
    • Εύχομαι μια τεράστια χοριακη!!! Πιστεύω ότι λόγω φαρμάκων δεν μπορούμε να έχουμε συμπτώματα στο μυαλό μας.. οκ πρήξιμο σε κοιλιά, στήθος κ ενοχλήσεις στη μήτρα είναι φυσιολογικό λόγω προγεστερονης. Εμένα μετά την 6η εβδομάδα ξεκίνησαν τα συμπτώματα. Το μόνο που είχα ήταν 3 μερες πριν τη χοριακη είχα λίγα καφέ στο σκούπισμα που λογικά ήταν το αιματακι εμφύτευσης.  Εύχομαι ότι καλύτερο !! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...