Μετάβαση σε περιεχόμενο

εγκυουλες Νοεμβρη-Δεκεμβρη 2010..


Recommended Posts

Koritsia, molis gyrisa apo to barbeque... O mikros anevase pali pyreto kai den mporouse na parei ta podia tou o kaimenos, opote gyrisame aron aron. Vevaia pesan ola ta lymaria kai oute ena kalamaki den emeine. Gyrisame spiti, o mikroulis mou koimithike kai ego efaga ligi ntomata+paximadi mazi me 2 tyropitakia... :( Ennoeitai oti peinao akoma...

Elisa na petaxto ki ego na tsimpiso kati i kaimeni, pou myrisa tsikna ki emeina mpoukala??? :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Kataifaki, min trelenesai. H alitheia einai oti o thilasmos tis protes meres thelei ligo doulitsa mexri na strosei. Ponane oi thiles kai mexri na sklyrinoun theloun to xrono tous, prepei na vreis ti stasi pou tha se volevei na thilazeis kai prospantos mi matheis to moro sto bibero giati meta tha varietai na faei apo to stithos. Einai pio kourastiko gi'auto se sxesi me to boukali. Ego prosopika zitisa apokleistiko thilasmo sto maieutirio kai mou fernane to moro 2-3 fores ti nyxta.. Tis protes meres me ponage i aristeri thili poly kai anagastika evgaza me to thilastro, alla meta apo ligo kairo leo triplos kopos. 1)Vgale me to thilastro, 2)Taise apo to boukali,3)Aposteirose..Epestrepsa stin patroparadoti methodo "apeutheias sto stithos" kai thilasa apokleistika gia ena xrono. Na fantasteis den eixa agorasei pote gala mexri pou xronise to paidaki mou. Meta evgale dontia kai anagastika to "ekopsa" giati me ponage. Auta. Simasia exei na to pareis therma kai me peisma. O thilasmos einai kalos gia to moro kai gia ti mana (xaneis pio grigora kila+meioneis tis pithanotites na patheis karkino tou mastou+kerdizeis xrono kai..xrima). San kampania yper tou mitrikou thilasmou grafo. Signomi an se kourasa. Oti xreiasteis otan erthei i stigmi sti diathesi sou. Emena pantws me voitheise kai me entharryne poly i aderfoula mou kai tin euxaristo toso poly gi'auto. :):):) xx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 989
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οσο για το θεμα του θηλασμου για μενα ηταν πολυ ευκολα τα πραγματα,Και γαλα ειχα και ο μικρος επιασε αμεσως θηλη και δεν ειχαμε κανενα προβλημα.Μακαρι να ειναι τοσο ευκολα και στο 2ο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ela kataifaki!!!!arxises na anxonese apo twra e????katse na genithi me to kalo kai ekei tha deis anxos....loipon egw sto prwto den eixa thn peira kai ton thilasa mono 3 mhnes giai den iksera sto deytero mexri kai toys 6 giati apo kei kai epeita arxizoun kai sterea trofh kai malon paizei rolo kai ston xarakthra tou kathenos dioti otan thilazeis eisai olh mera me to byzi ekso einai wraios o thilasmos alla niothis kai ligo pniksimo otan psaxnei sunexeia to byzi kai sou trabaei ta rouxa kai epeita exeis allo ena sta podia sou pou pinaei kai griniazei kai ta pragmata diskoleboun!!!enw sta 6 mhnon arxizoun kai bastane kai to mpoukali mona tous,tous to dineis kai exeis xrono na kaneis kati alo...alla apo ti stigmi pou einai to prwto sou tha deis...sthn arxi einai to prwtogala kai meta arxizei to kanoniko gala...meta apo kamia ebdomada emena matwnoun oi roges mou kai milame gia poli pono..meta to trabaga me to thilastro mexri na giatreftoun oi pliges kai meta sinexiza....to kalo tis ypotheseis einai oti thn nuxta den xriazese na trexeis na ftiaxneis gala einai panta etoimo kai zesto tha deis ti eukolia einai sin ola ta kala pou grapsane oi kopeles pou isxioun...kai adynatizeis kai pio grigora!!egw eixa poli gala giati to ebgaza apo to thilastro kai eblepa kathe 4 wres gemiza 1 mpoukalaki apo to kathena..den kserw oi kopoles pou lene oti den exoun gala an isxiei aytos o oros!!!!thelei ligi douleia mexri na breite to rythmo sas!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταιφακι μου γλυκο και ζουμερο μην αγχωνεσαι,θα τα καταφερεις!!!ακου λοιπον ,εγω δεν πιστευα οτι θα θηλασω ποτε,ειπα χαλαρα απλα θα προσπαθησω,οι ρωγες μου ηταν μαλακες και μικρες,τις 3 πρωτες μερες δεν ειχα γαλα και ποναγα μετα την 3 μερα εχοντας την ικανοποιηση οτι τρωει το μωρο μου εκανα περισσοτερο κουραγιο!!ενα μηνα ποναγα πολυ,ματωσε το στηθος μου αλλα ειπα θα τα καταφερω....το αποτελεσμα ...καθε μηνα με 6 μονο θηλασμους την ημερα επαιρνε 1300γρ!!!οποτε δεν καταλαβα ποτε μεγαλωσε και ετσι δεν φοβομουνα μηπως αρρωστησει και ειναι πολυ αδυνατος.ασχετα ομως με τα υπερ για το μωρο ,σου μιλαω ειλικρινα δεν με εχει ολοκληρωσει τιποτε αλλο στον κοσμο οσο ο θηλασμος,δεθηκα τοσο πολυ με το παιδι μου που οταν επρεπε να κοψω τον θηλασμο,στενοχωρηθηκα αφανταστα!!!να προσπαθησεις αξιζει τον κοπο οσο και δυσκολο αν ειναι στην αρχη.....επισης πιστευω οτι δεν πρεπει να φανατιζομαστε με καταστασεις και ο θηλασμος πρεπει να εχει και ορια δηλ να θηλαζεις μεχρι καποια ηλικια 6-7 μηνων γιατι απο εκει και μετα δεν προσφερει κατι....τα αντισωματα πλεον τα αποκτα μονο του και μεσω των εμβολιων ,καθως και οι αναγκες του οργανισμου του αυξανονται και επιβαλλεται να λαμβανει τροφες!επισης πρεπει να μαθει σε στερεες τροφες ωστε να εξασκηθει η ανω και κατω γναθοςκαι στην τελικη να αποκοπει ο ομφαλιος και να αυτονομηθει το μωρο σιγα σιγα!!!!αυτα δεν σε κουρασα ε???ελπιζω να μην με σταυρωσουν οι φανατικες του αποκλειστικου θηλασμου!!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτό είναι που με άγχωσε. Οι φανατικές με τον αποκλειστικό θηλασμό. Τα οφέλη τα γνωρίζω καλά αλλά με άγχωσε αυτή η απολυτότητα.

Τα περιγράφεις πολύ απλά και ομαλά. Μακάρι να συμβεί και με εμένα το ίδιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kataifaki έγραψε:

Αχ αυτό είναι που με άγχωσε. Οι φανατικές με τον αποκλειστικό θηλασμό. Τα οφέλη τα γνωρίζω καλά αλλά με άγχωσε αυτή η απολυτότητα.

Τα περιγράφεις πολύ απλά και ομαλά. Μακάρι να συμβεί και με εμένα το ίδιο!

θα τα πας τελεια και θα κερασεις και ενα ταψι καταιφι ...που με εχεις ξελιγωσει τοσους μηνες!!!χαχαχα
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Το καταίφι δεν το καταφέρνω αλλά κάνω καταπληκτικό γαλακτομπούρεκο, οπότε όποτε θες εδώ είμαι...... ή να πω καλύτερα εδώ είμαστε γιατί έχω γίνει διπλή με τόσο φαί και πιάνομαι για 2 :P:P :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kataifaki έγραψε:

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Το καταίφι δεν το καταφέρνω αλλά κάνω καταπληκτικό γαλακτομπούρεκο, οπότε όποτε θες εδώ είμαι...... ή να πω καλύτερα εδώ είμαστε γιατί έχω γίνει διπλή με τόσο φαί και πιάνομαι για 2 :P:P :silly: :silly:

δωσε διευθυνση και εφτασα.....αληθεια που μενεις?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανω Πατήσια κοντά στο σταθμό του ηλεκτρικού. Η ιδανική περιοχή για να μεγαλώσει ένα παιδί :P:P Ελπίζω στα επόμενα 2 χρόνια να μετακομίσουμε κάπου καλύτερα.

Εσείς που μένετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai egw sumfono me thn eirini apla kathe mana to kanei mexri oso ekeinei nomizei sosto!!h kouniada mou thilaze mexri enos xronou kai ide kai epathe na tis kopsi to byzi kai na tis dwsei mpoukali....giayto h kathe mana exei thn apopsi ths kai analoga poso thelei na pedebete!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ειναι απλα θελω να πω απο ενα σημειο και μετα δεν προσφερει κατι παραπανω,οτι ειχε να παρει και το τεραστιο οφελος ειναι 6-7 μηνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα να πεταχτώ και γω σαν την π@ρδή και να πω κάτι!!!

:laugh: :laugh: :laugh:

Μαμά Παναή (αλήθεια ποιό είναι το όνομά σου; ) αυτό που λες δυστυχώς δεν ισχύει. Δε θα επεκταθώ όμως για να μη με παρεξηγήσετε! :P:P:P

Αν θέλεις πάντως μπορώ να σου παραθέσω διάφορα link όπου αναφέρεται η αντίθετη άποψη.

Και έτσι για την ιστορία....

Μιας και είδα φως και μπήκα ,να πω οτι είμαι και γω μελλοντική μανούλα Δεκέμβρη αλλά δε σας γράφω τόσον καιρό.

Έχω ΠΗΤ 22/12 και περιμένω (μάλλον ) κοριτσάκι .Είμαι 24 ετών, μένω Θεσ/νικη και έχω ένα κοριτσάκι 16,5 μηνών.

Θα τα λέμε σίγουρα!

(Αν με παίξετε και μένα βέβαια)

:lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Χαχαχα να πεταχτώ και γω σαν την π@ρδή και να πω κάτι!!!

:laugh: :laugh: :laugh:

Μαμά Παναή (αλήθεια ποιό είναι το όνομά σου; ) αυτό που λες δυστυχώς δεν ισχύει. Δε θα επενταθώ όμως για να μη με παρεξηγήσετε! :P:P:P

Αν θέλεις πάντως μπορώ να σου παραθέσω διάφορα link όπου αναφέρεται η αντίθετη άποψη.

Και έτσι για την ιστορία....

Μιας και είδα φως και μπήκα ,να πω οτι είμαι και γω μελλοντική μανούλα Δεκέμβρη αλλά δε σας γράφω τόσον καιρό.

Έχω ΠΗΤ 22/12 και περιμένω (μάλλον ) κοριτσάκι .Είμαι 24 ετών, μένω Θεσ/νικη και έχω ένα κοριτσάκι 16,5 μηνών.

Θα τα λέμε σίγουρα!

(Αν με παίξετε και μένα βέβαια)

:lol::lol::lol:

και εμενα επιτρεψε μου να ξερω κατι παραπανω γιατι ειμαι γιατρος!!!ασχετα με αυτο σε καλοσωριζω στην παρεα μας
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γνωρίζω πως είσαι γιατρός μιας και σε παρακολουθώ από παλαιότερες συζητήσεις. Εύχομαι να σε γνωρίζω καλύτερα και να μου δώσεις τα φώτα σου.

Θα ήθελα όποτε μπορέσεις και έχεις διάθεση να μου εξηγήσεις (και μέσω πμ αν θέλεις) και επιστημονικά αυτή τη διάσταση γιατί δεν τη γνωρίζω.

Πραγματικά θέλω να μάθω και σ'ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mallon ego "parexigithika" san fanatiki tou thilasmou... Den eimai kai eilikrina apla periegrapsa tin prosopiki mou empeiria kai ta thetika tou thilasmou.. Fysika, ta pairno otan akouo periptoseis pou den thilasan i to kopsane poly noris giati........ "den antexan na vromane galatila"(to exo akousei apo gnosti mou) :angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαμά Παναή μένουμε κοντά. Κι εγώ Μενίδι μένω προς Πάρνηθα.

Lovie καλώς ήρθες στην παρέα μας. Καλή λευτεριά να έχεις με ένα υγειέστατο μωράκι!

Όσο για το θυλασμό που λέτε κορίτσια η άποψη μου και μένα είναι ότι αξίζει να το κάνουμε. Όσο φυσικά μπορεί η κάθε μάνα τουλάχιστον.

Μην ανγχωνεστε γι' αυτό όταν έρθει η ώρα θα μάθουμε και θα δούμε πόσο θα χρειαστεί να το κάνουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastasia123 έγραψε:

Μαμά Παναή μένουμε κοντά. Κι εγώ Μενίδι μένω προς Πάρνηθα.

Lovie καλώς ήρθες στην παρέα μας. Καλή λευτεριά να έχεις με ένα υγειέστατο μωράκι!

Όσο για το θυλασμό που λέτε κορίτσια η άποψη μου και μένα είναι ότι αξίζει να το κάνουμε. Όσο φυσικά μπορεί η κάθε μάνα τουλάχιστον.

Μην ανγχωνεστε γι' αυτό όταν έρθει η ώρα θα μάθουμε και θα δούμε πόσο θα χρειαστεί να το κάνουμε.

τελεια παμε για κανενα καφεδακι!!!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρήνη τί ειδικότητα έχεις? Δεν το ήξερα ότι είσαι γιατρός. Στους Αγίους μένει μία ξαδέλφη μου και ερχόμουν αρκετά συχνά. Τώρα με την εγκυμοσύνη και την αποκόλληση που μαζεύτηκα λίγο στο καβούκι μου έκοψα λίγο και έρχετε εκείνη.

Lovie καλώσήρθες.

Κορίτσια για να μην παρεξηγηθούμε να σας πω ότι και εγώ θα ήθελα πολύ να τα καταφέρω αλλά αγχώθηκα με το ποστ της άλλης κοπέλας ΄και την απολυτότητα των απαντήσεων γι αυτό αναφέρθηκα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αμέ!

Τέλεια δεν λες τίποτα!

Από βδομάδα είμαι σε άδεια και θα πάμε διακοπούλες με τον άντρα μου αλλά μόλις γυρίσουμε αμά θες κανονίζουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sou Lovie kai kalos mas irthes!! Fysika kai tha se paixoume!!! Kali leuteria kai m'ena gero moraki. Xoris na thelo na epektatho allo, mama Panah itan ligaki "ageneia" auto pou eipes gia ta xronika oria tou thilasmou.. Mporei na exeis dikio epistimonika kai na to eipes kaloproeraita, apla emeis pou thilasame parapano tha eprepe na aisthanthoume kapws provlimatikes dld? Kai ti? Tha eprepe na to kopso oposdipote stous 6 mines gia na tou doso to toso "threptiko" nounou...? As lixei to thema edo kai i kathe kopela pou ithele na mathei gia to thilasmo nomizo kalifthike. xx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kataifaki έγραψε:

Ειρήνη τί ειδικότητα έχεις? Δεν το ήξερα ότι είσαι γιατρός. Στους Αγίους μένει μία ξαδέλφη μου και ερχόμουν αρκετά συχνά. Τώρα με την εγκυμοσύνη και την αποκόλληση που μαζεύτηκα λίγο στο καβούκι μου έκοψα λίγο και έρχετε εκείνη.

Lovie καλώσήρθες.

Κορίτσια για να μην παρεξηγηθούμε να σας πω ότι και εγώ θα ήθελα πολύ να τα καταφέρω αλλά αγχώθηκα με το ποστ της άλλης κοπέλας ΄και την απολυτότητα των απαντήσεων γι αυτό αναφέρθηκα.

ειμαι αλλεργιολογος δεν ηξερα οτι ειχες αποκολληση καλο μου,ολα καλα τωρα???
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...