Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ '10 No2


Recommended Posts

Εγώ τον έχω γυμνό πρωί βράδυ και δεν έχει κανένα σπυράκι παρά μόνο κάτω από το διπλοσάγονο κάτι κοκκινίλες. Γι'αυτές δε μπορώ να κάνω κάτι μόνο καθάρισμα μα νεράκι και σκούπισμα. Και στην πάνα ιδρώνει αλλά ευτυχώς δε κοκκινίζει. Κατά τα άλλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 982
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ...ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΤΑ ΘΑ ΛΕΜΕ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!

ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΗ!

ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΨΑ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!!!

Κ ΕΓΩ ΣΟΥΝΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ...Η ΣΟΥΝΤΟ ΕΧΕΙ Κ ΛΙΓΗ ΑΝΤΙΒΙΩΤΙΚΗ ΚΡΕΜΑ ΜΕΣΑ...ΤΟ ΕΙΠΑ 2 ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΠΙ ΕΙΧΕ ΑΤΟΠΙΚΗ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ!

ΛΟΙΠΟΝ,ΣΗΜΕΡΑ ΜΙΛΗΣΑ ΑΠΟ ΣΠΟΝΔΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΝΕΡΑΚΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΕΞΩ!

ΑΘΗΝΑΚΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΤΣΑΙ ...ΕΝΝΟΩ ΧΑΜΟΜΗΛΙ...ΕΚ ΠΑΡΑΔΡΟΜΗΣ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΣΑΙ!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ...ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ...ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΜΠΙΖΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ...ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΤΛ!!!

ΕΓΩ ΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΤΗΣ ΠΕΡΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΛΕΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΙΑΜΑΤΙΚΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΑVENE Κ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΜΕ ΒΑΜΒΑΚΙ!Κ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΔΕΙΓΜΑ!

ΠΡΟΧΤΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ Κ ΤΗΣ ΕΒΑΛΑ ΑΝΤΙΚΟΥΝΟΥΠΙΚΟ ...ΔΕ ΡΩΤΗΣΑ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ...ΑΛΛΑ ΑΜΑΝ ΠΙΑ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛ...ΟΚ ΑΝΗΣΥΧΩ ΣΑΦΩΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ...ΟΠΩΣ Κ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ...ΕΤΣΙ Κ ΜΕ ΤΑ ΜΠΕΜΠΕΔΑΚΙΑ!!!

ΤΟ ΔΑΝΑΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ!!!

ΕΓΩ ΤΗΣ ΦΟΡΑΩ ΑΜΑΝΙΚΟ ΦΑΝΕΛΑΚΙ ...ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΓΥΜΝΗ...ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας ζουζούνες!

Ουφ τι ζέστη είναι αυτή σήμερα;;;;;; Ζηλεύω....η αδερφή μου με τα παιδιά της πάνε θάλασσα αλλά εγώ δεν πήγα μαζί τους γιατι λυπήθηκα τον μπέμπη να τον βγάλω εξω με τοοοοση ζέστη. Πλατσουρίσαμε στο μπανάκι μας και το μεσημέρι θα τον ξαναβάλω πάλι.

Για το θέμα του νερού πάντως, σκέφτομαι να του δώσω να ρουφήξει μερικές τζουρίτσες να ξεδιψάσει το καημένο. Μου ζητάει βέβαια βυζι κάθε 3 και λίγο και πίνει ίσα ισα να ξεδιψάσει, αλλά το νεράκι το δροσερό είναι άλλο πράμα!

Νανά μου δεν το ήξερα και εγώ για την κρέμα... με έχει βολέψει βέβαια η σουντοκριμ γιατί ο πωπούλης μας είναι ευαισθητούλης, αλλά αν είναι έτσι θα πάρω και την πεναντεν να τις συχναλάσω.

Ιωάννα σουπερ είναι το όνομα!!!!!

Αθηνά μου και εγώ τον άφηνα με την πάνα του στην πολύ ζέστη αλλά όντως το κορμάκι απορροφά τον ιδρώτα και τώρα πλέον δεν τον τσιτσιδώνω!

Κική μου εγώ κλιματιστικό δεν έχω, είμαι από τις τυχερές γιατί μένω στον 1ο όροφο, η μαμά μου στο ισόγειο και η αδερφή μου στον 2ο οποτε έχω πολυ δροσιά! Η αδερφή μου δε, έχει σε όλα τα δωμάτια κλιματιστικό γιατί γίνεται φούρνος το σπίτι της. Και τα παιδιά της με το κλιμαστιστικό κοιμούντε. Εγώ τα τελευταία βράδια αφήνω ανοιχτή την τζαμαρία της μπαλκονόπορτας του υπνοδωματιου για λίγες ώρες και ο μπέμπης φοράει ένα κορμάκι και τον σκεπάζω με σεντόνι και κοιμόμαστε πολύ ωραία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για τα τσιμπήματα επιτρέπεται fenistil. Όσον αφορά το νερό που πίνει, ζήτημα να ήπιε χθές 20 ml. Δε καταλαβαίνει και πολύ να πιεί με το μπιμπερό, το έχει για παιχνίδι, είναι και το νερό ανούσιο... καταλαβαίνετε! Γενικά ουτε θηλάζει πολύ με τη ζέστη όσο πρώτα. Εσάς τα δικά σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maryloo μου, το πακέτο το τρώει η αδερφή σου (όπως εγώ, χαχααχαχ). Μια χαρά, αν μπορείς να αποφύγεις το κλιματιστικό, ευχής έργο είναι.

Αθηνούλι, εγώ του βάζω αμάνικο φανελάκι όλη μέρα και το βράδυ μετά το μπανάκι και λόγω κλιματιστικού του βάζω κοντομάνικο φανελάκι και τον σκεπάζω με μία λεπτή πικέ κουβερτούλα (πολύ λεπτή όμως) η οποία αφαιρείται από το μπέμπη εντός μίας ώρας :P:P Μετά τον ξανασκεπάζω, την ξανακλωτσάει,κάνει καμιά κωλοτούμπα και νάνι. Τον σκέφτομαι όμως το φουκαρά, καλοκαιριάτικα με πάνα....ωραίο είναι? Εμάς θα μας άρεσε? :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΕΝΑ, ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΣ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΗΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ. ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΝΑ ΠΙΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΑΠΟΡΡΗΜΕΝΗ :P ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ...ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΜΕ ΤΣΙΡΙΔΕΣ ΧΑΡΑΣ...ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟ :) ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΛΛΕΣ, ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΠΕΝΑΤΕΝ, ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kokoraki έγραψε:

Maryloo μου, το πακέτο το τρώει η αδερφή σου (όπως εγώ, χαχααχαχ). Μια χαρά, αν μπορείς να αποφύγεις το κλιματιστικό, ευχής έργο είναι.

Αθηνούλι, εγώ του βάζω αμάνικο φανελάκι όλη μέρα και το βράδυ μετά το μπανάκι και λόγω κλιματιστικού του βάζω κοντομάνικο φανελάκι και τον σκεπάζω με μία λεπτή πικέ κουβερτούλα (πολύ λεπτή όμως) η οποία αφαιρείται από το μπέμπη εντός μίας ώρας :P:P Μετά τον ξανασκεπάζω, την ξανακλωτσάει,κάνει καμιά κωλοτούμπα και νάνι. Τον σκέφτομαι όμως το φουκαρά, καλοκαιριάτικα με πάνα....ωραίο είναι? Εμάς θα μας άρεσε? :unsure:

ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΥΣΩΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΕΡΒΙΕΤΑ :S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΑΣΧΕΤΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΕ ΕΝΑ SITE ΤΟ www.babyspace.gr ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟ. ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 3-4 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ ΤΕΣ. ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΜΠΕΙΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ. ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ. ΕΧΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ?ΚΙ ΕΜΕΝΑ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΔΑΝΑΗ.ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΛΕΓΑΜΕ Η ΔΑΝΑΗ,Η ΝΕΦΕΛΗ Κ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΑΜΕ ΝΕΦΕΛΗ...ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΟ ΠΕΤΡΟ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΚΡΕΜΕΣ ΣΥΓΚΑΜΑΤΟΣ..ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΝΕΦΕΛΗ ΕΒΑΖΑ ΠΕΝΑΤΕΝ Κ ΤΗΝ ΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕ ΤΡΕΛΑ.ΓΕΛΟΥΣΕ ΣΝ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΤΣΕ ΤΟ ΤΖΟΚΕΡ.ΧΑΧΑΧΑ...ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΠΗΡΕ Ο ΥΠΝΟΣ.ΕΓΡΑΨΑ Κ ΤΗΝ ΝΕΦΕΛΗ ΜΙΚΡΑ ΝΗΠΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΥΠΟΓΕΙΟ ΜΗ ΧΕΣΩ.ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΗ Ε???ΚΛΗΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΣΠΙΤΙ.ΕΙΧΕ ΤΡΕΛΗ ΖΕΣΤΗ ΕΚΕΙ.ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΔΟΥΛΕΥΕ...ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ..ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ.ΕΜΕΙΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΡΓΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ.ΑΡΧΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΟΠΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ.ΦΙΛΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια!!!!!!!!!!!!

Είπα να μπω πρωι πρωι μιας που ο μπιχλιμπίδης μου κοιμάται!

Κατ'αρχην πως τα περάσατε τη νύχτα με τη ζέστη; Εμείς παρόλο που έχουμε δροσερό σπίτι, το βράδυ λίγο ζορίστηκα. Ο μπέμπης και ο άντρας μου κοιμήθηκαν μια χαρά πάντως.

Βρε κορίτσια....τώρα 2 μέρες τρώει ελάχιστα :( και η πάνα του, τώρα το πρωι που την είδα, είναι σχεδόν άδεια, ενω υπό φυσιολογικές συνθήκες ζυγίζει τουλάχιστον 250γρ! καταλαβαίνω πως είναι από τη ζέστη αλλά κάτι με πιάνει...

Αααα! χθες του έδωσα νεράκι παρόλο που θηλάζω αποκλειστικά. Δεν πήρα τηλέφωνο την παιδίατρο :blush: να ρωτήσω αν κάνει αφού ξεκινάμε σε 2 βδομάδες τις κρέμες μαζί με το νεράκι. Τι, για λίγες μέρες νωρίτερα θα πάθει κάτι;;; Του άρεσε πάντως! Το έβαλα σε μπιμπερό, δεν ήξερε να το πιάσει και το έβαζε στην άκρη του στόματος και το δάγκωνε με μια έκφραση αηδίας :x παρόλα αυτά ήπιε κατα τη διάρκεια της μέρας συνολικά 30ml.

Να ρωτήσω τώρα τις αγορομάνες για ένα πολύ λεπτό θέμα :blush:

Με το τσουτσουνάκι του κάνετε κάτι; Εννοώ, σας είπε ο παιδίατρος να το πειράζετε; Βγαίνει το κεφαλάκι του;

Εμένα είναι πολύ κλειστό και σφιχτό, δεν φαίνεται καν το κεφαλάκι και παρόλο που είπε η γιατρός να το πειράζω κάθε βράδυ μετά το μπάνιο, νομίζω πως δεν έχει αλλάξει κάτι εδώ και ένα μηνα :( Ο άντρας μου δεν ασχολείται καθόλου με αυτό γιατί δεν συμφωνεί... :blink: λεει οτι το πονάω το παιδί (δεν δείχνει να πονάει οταν το κάνω) και δεν μπορεί να είναι καν στο δωμάτιο οταν γίνεται αυτή η ιστορία. Μιας γνωστής μου, το πουλάκι του μπέμπη της είναι τόσο ανοιχτό απ'οταν γεννηθηκε που βγαίνει σχεδόν ολο το κεφαλάκι έξω αν το κατεβάσεις :ohmy: Θα ρωτήσω τη γιατρό οταν ξαναπάμε. Εσείς τι κάνετε;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φιλενάδες μου! Μπορεί να μη γράφω συχνά (λόγω δουλειάς και μπέμπη τρέχω συνέχεια) αλλά εγώ σας διαβάζω καθημερινά.

Λοιπόν, εμείς κορίτσια εδώ και 3 βδομάδες έχουμε ξεκινήσει φρουτόκρεμα! ο μικρούλης μου κορίτσια τρελαίνεται.. του αρέσει πάρα πολύ .. ανοίγει το στόμα του και σπρώχνει το κουτάλι προς το στόμα του :laugh: έχει πολύ πλάκα...!

Εδώ και 2 μέρες ξεκινήσαμε και την απογευματινή κρεμούλα, ρυζάλευρο με βανίλια, αλλά κορίτσια αυτή η κρέμα είναι αηδία.. δεν τρώγεται .. ! με το που πάω να του δώσω λίγο του μπέμπη, γυρνάει το κεφάλι του απο την άλλη και κλείνει το στόμα.! έτσι πήρα τη γιατρό μας τηλ και θα του δώσω μπισκοτόκρεμα ! τώρα θα δούμε σήμερα !! ελπίζω να του αρέσει .. !

Ομως βρε κορίτσια για νερό δεν μου είπε τίποτα .... :dry::dry: ... Λέτε να τη πάρω τηλέφωνο να τη ρωτήσω?

Οσο για τα συγκάματα εγώ προσπαθώ να τον πλένω αρκετά συχνά για να δροσίζεται και χρησιμοποιώ τη κρέμα PENATEN...Είμαι πολύ ευχαριστημένη .. !

Αυτά προς το παρόν ... και ελπίζω να βρίσκω χρόνο να σας γράφω πιο συχνά . ! ΦΙλάκια ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια και τα κουκλιά τους.

Μαριλού, μην ανησυχείς για την πάνα, κι εμείς μια από τα ίδια....Επειδή ιδρώνουν τα νινιά κάνουν λιγότερα τσισάκια.

Λοιπόν, μιας που εχτές είχαμε doctor και εμβόλια κ.λπ., ρώτησα για νεράκι και μου είπε σε 15 μέρες που θα γίνουμε 5,5 μηνών και θα αρχίσουμε κρεμούλα, να του δίνω με το κουταλάκι (βρασμένο νερό σε θερμοκρασία δωματίου). Πάντως δε νομίζω Μαριλού μου να πάθει τίποτα με λίγο νεράκι, σιγά... B) .Μας είπε να ξεκινήσουμε από ρυζάλευρο βανίλια και σε άλλες 15 μέρες (όταν κλείσουμε 6 μήνες) θα φάμε και φρουτάκι -μήλο, αχλάδι, μπανάνα (ένα ένα).Επίσης μου είπε (αυτό αφορά πιο πολύ την Αθηνά) να μην τον βάζω ακόμα να κάθεται, θα το κάνει μόνος του μετά τους 6 μήνες. Είναι μικρός. Συνεπώς μου είπε να μην αγοράσω ακόμα καρεκλάκι φαγητού αλλά να τον ταίζω στο ριλάξ, αγκαλιά ή όπου τελοσπάντων με βολεύει αλλά όχι εντελώς καθιστό.

Επίσης, το πουλάκι του ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΤΟΝ 1ο ΧΡΟΝΟ. Αυτό μου το έχουν πει 3 παιδίατροι. Και τότε ακόμη, ο παιδίατρος θα το ανοίξει να το δεί. Απλά εγώ στο μπάνιο του, το πλένω εξωτερικά με ένα φυσικό σφουγγαράκι χωρίς πολλές πολλές σαπουνάδες.Το κεφαλάκι ούτε στο δικό μου φαίνεται.Μην ανησυχείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφία γειά....Με τρόμαξες με το ρυζάλευρο γιατί κάτι μου λέει ότι ούτε ο δικός μου θα τρελαθεί.Νεράκι λμάλλον θα πρέπει να αρχίσεις να δίνεις με την κρεμούλα, ρώτα τον παιδίατρο και σίγουρα θα σου πει ΟΚ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοριτσια!!Μετα απο τοσους μηνες με το μεμε εξω ολη μερα, μετα απο τοσους μηνες που την πλενω, την ταιζω, την κοιμηζω την αλλαζω κτλ ηρθε η ωρα που μετα απο μισης ωρας παιχνιδι να γυρισει και μου πει ααμπαμπαμπαμπα ΑΚΟΥΤΕ???????Αααααμπαμπαμπαμπα!!!!!!!!!! :angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry:

Συμπεθερα πηρα εγω την παιδιατρο και ρωτησα για τα τσισα!Χανουν πολλα υγρα με τον ιδρωτα για αυτο!!!Φιλια στο γαμπρο!!

Κοριτσια χαιρομαι πολυ που ακουω πως τρωνε τα μπεμπακια γιατι οσο και να βιαζομαι να ξεκινησουμε τις στερεες ενα αγχος το εχω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια και μπεμπακια!!!!Επιτελους κοιμηθηκαμε ολοι ηρεμα παρολο που εκανε ζεστη και κυριως η μπουμπου μου...!Η γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο να ξυπναει την νυχτα και να θελει να την κοιμησει καποιος παλι, οχι ομως οτι θα το κανει και συνεχεια.Και μαλλον την τρωνε τα ουλα της.....Αυτο το πανακι ολο μεσα στο στωμα το βαζει... :P

Σημερα το μπουμπουκακι μου εκανε βολτες στο κρεβατακι της :lol::lol::lol::lol: Την βρηκα αναποδα..... :silly: :silly: :silly: :silly:

Ερωτηση: με τις στερεες τροφες τι θα κανετε?Θα δωσετε εμποριου ή θα φτιαχνεται μονες σας? Εγω λεω να φτιαχνω μονη μου αλλα αυτο το ρυζαλευρο πως το φτιαχνουμε? Μου ειχε δωσει η παιδιατρος ενα φρεζυλακ νομιζω για να το δω (επειδη ειναι για μητερες που θηλαζουν λεει) με βιολογικο ρυζι και γαλα αλλα τα υπολοιπα που εχει μονο βιολογικα δεν ειναι :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ!!!! ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗ ΖΕΣΤΗ...ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΝΑΨΑΜΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ :blink::blink: ΙΩΑΝΝΑ, ΑΡΧΙΣΑΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΤΙΣ ΤΟΥΜΠΕΣ;;

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΣΤΕΡΕΕΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΦΑΕΙ ΚΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΟΜΩΣ ΤΗ ΒΛΕΠΩ ΠΕΙΝΑΕΙ...180 ΓΡ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ 3ΩΡΟ ΚΛΑΙΕΙ..ΜΑΛΛΟΝΘΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΕΓΜΑΤΕΥΤΩ..

ΣΟΦΙΑ ΜΟΥ ΕΙΔΕΣ ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ;;;; :laugh: :laugh: ΓΡΑΜΜΕΝΕΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, διάβασα σε άλλο σχετικό forum ότι το ρυζάλευρο δεν προσφέρει τίποτα από πλευράς συστατικών κ.λπ. κ.λπ. και ότι καλό είναι το μωρό να ξεκινάει με φρούτα. Όμως, έχω εμπιστοσύνη στη παιδίατρό μου, η οποία μου είπε ότι αν θέλω και το έχω ψάξει είναι ΟΚ να δώσω στο νινί βιολογικά κόλπα. ΑΛΛΑ με επιφύλαξη αν θα τα φάει γιατί είναι άνοστα. Και ερωτώ: Ξέρει καμία άλλη γεύση εκτός από το γάλα? ΟΧΙ. Εκτιμάει το γλυκό και νόστιμο ρυζαλευράκι της ΝΟΥΝΟΥ ή συναφούς μάρκας? ΟΧΙ. Γιατί λοιπόν να μην μάθει από την αρχή στο ψιλοάνοστο? (λέω εγώ τώρα). Επιπλέον, αν μάθει σε γλυκές γεύσεις, θα φάει το φρούτο μετά??

Αθηνά, εσείς γιατί δεν θα φάτε κρεμούλα? Μήπως έχεις καμία καλύτερη πληροφόρηση (να ξέρω αν είναι να αποφύγω κάτι...).

Ιωάννα, το ρυζάλευρο της frezylac δεν το ξέρω καθόλου, έχω διαβάσει πάρα πολλά για βιολογικό ρυζάλευρο (και γενικά διάφορες κρέμες - μούσλι, κεχρί, βρώμη κ.α.) της Holle. Δεν έχω ιδέα όμως τί παίζει από τιμές και πού τα βρίσκεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙΚΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ, ΑΠΛΩΣ ΕΠΕΙΔΗ Η ΜΠΕΜΠΑ ΣΤΙΣ 19/5 ΠΟΥ ΤΗ ΖΥΓΙΣΑΜΕ ΣΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΗΤΑΝ 7,400Κ. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΡΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΒΑΡΟΣ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΝ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΜΕΝΗ ΜΕ ΤΑ ΒΑΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΔΕΝ ΕΛΑΒΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΥΠΟΨΙΝ ΤΗΣ ΟΤΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΨΗΛΗ. ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΗΝ ΗΘΕΛΕ ΨΙΛΟΛΙΓΝΗ :) ΤΩΡΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΥΜΕ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΣΟΥΠΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε, μοντελάκι θα σου την κάνει η doc... Μήπως τελικά και εγώ θα έπρεπε να περιμένω λίγο και να τον αρχίσω κατευθείαν με φρούτα? Φοβάμαι γμτ μη μου κάνει καμιά ιστορία με δυσκοιλιότητες κ.λπ. Αλλά από την άλλη, τόσες και τόσες φίλες μου (θηλάζουσες και μη) δίνουν κρεμούλες (ακόμα και μπισκοτόκρεμα που όσο να πεις είναι πιο.....αμαρτωλή λιχουδίτσα), πάθανε τίποτα τα παιδιά τους? Μήπως τελικά το παραψειρίζουμε μερικές φορές (κι εγώ πρώτη απ' όλους) :dry: .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΡΕ ΚΙΚΙΤΣΑ ΜΟΥ!!!ΕΣΥ ΘΗΛΑΖΕΙΣ; ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΠΙΣΚΟΤΟΚΡΕΜΕΣ...Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ !!!! ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ. ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ; ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΜΕ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΤΟ ΤΑΧΤΟΠΟΙΗΣΑ...ΤΗΝ ΠΛΑΚΩΣΑ ΣΤΟ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...