Μετάβαση σε περιεχόμενο

poies perimenoume didimakia? Νο3


lena

Recommended Posts

Vasiliki ωραία η λύση σου! ;)

Albiz σ' ευχαριστώ για τα link! Πολύ ωραία τα κρεβατάκι και απ' ότι είδα θα κοιμούνται εκεί μέχρι 5 ετών! Τέλεια!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 722
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

vasiliki76 έγραψε:

koukou έγραψε:

μια χαρα! τελειο το βαρος τους!!! θα σε τραβηξει αλλη μια εβδομαδα βρε θηριο... εγω ηδη λεω δεν αντεχω :blush:

πως την παλευεις καλε?!?!?!!? εγω δεν μπορω να παρω τα ποδια μου.. ολο ξαπλα ειμαι :blush:[/quote:viirwimx]

ΑΣΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΧΘΕΣ!!! ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΛΕΩ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΚΑΣΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να' στε καλά βρε κορίτσια, μου δίνετε κουράγιο, εγώ όλο ακούω οτι τα δίδυμα γεννιούνται πρόωρα και άρα μικρά σε βάρος (κίνδυνος θερμοκοιτίδας κλπ) και έχω τρομοκρατηθεί.

Λέω, ρε παιδιά, έχω μπει σ' ενα φόρουμ όπου όλα τα κορίτσια γεννάνε στις 36 εβδομάδες, και ακούω την εξής ατάκα: μακάρι να καταφέρεις να μπεις στο Σεπτέμβρη και να λες και δόξα το Θεό.

Ωχ Παναγία μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

albiz έγραψε:

Να' στε καλά βρε κορίτσια, μου δίνετε κουράγιο, εγώ όλο ακούω οτι τα δίδυμα γεννιούνται πρόωρα και άρα μικρά σε βάρος (κίνδυνος θερμοκοιτίδας κλπ) και έχω τρομοκρατηθεί.

Λέω, ρε παιδιά, έχω μπει σ' ενα φόρουμ όπου όλα τα κορίτσια γεννάνε στις 36 εβδομάδες, και ακούω την εξής ατάκα: μακάρι να καταφέρεις να μπεις στο Σεπτέμβρη και να λες και δόξα το Θεό.

Ωχ Παναγία μου..

καλε μην ακους κανενα!!!

ολα καλα θα πανε ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

albiz έγραψε:

σ' ευχαριστώ Βασιλική και ειλικρινά παίρνω κουράγιο από όλες σας. να' στε καλά.

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΑΓΧΩΣΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ. ΑΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΓΥΡΙΣΕΙ ΠΙΣΩ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΡΟΟΠΤΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

καλημερα κοριτσακια μου!

Σας τα γραφω και απο δω γιατι σας εχασα.. Εμεις ειμασταν βιαστικες και ετσι μετα απο ρηξη υμενων την 26η βδομαδα, γεννησα την 29 +4 ημερ.

Ειμαστε δηλαδη 4 βδομαδων, και παμε αρκετα καλα. Γεννηθηκαμε 1300 και 980 γρ, χασαμε αρκετο βαρος τον πρωτο καιρο και τωρα μεγαλωνουμε, ειμαστε 1600 και 1240 γρ. Τρωμε με σωληνακια απο τη μυτη, η μια το γαλα μου, η αλλη ξενο γαλα γιατι την πειραζε στο στομαχακι. Βεβαια το θεμα θερμοκοιτιδες, ειναι ενα δυσκολο θεμα, καθε μερα κατι νεο ανακαλυπτεις, ζεις τις αγωνιες σου, αλλα το παλευεις... Μια χρειαζομαστε μεταγγιση, μια εχουμε λοιμωξουλα και παιρνουμε αντιβιωση, μια εχουμε παλλινδρομηση στο στομαχακι, μια θελουμε λιγο οξυγονο παραπανω.

Γενικα ομως παμε καλα και πρωτα ο Θεος προχωραμε..

Εγω ειμαι καλα, ο τοκετος φανταζει χρονια πριν, ειχα παρει 3 κιλα οποτε δεν νου χει μεινει τιποτα, ειχα χασει και αλλα 3 μετα την καισαρικη. Τωρα τρωω καλα και μαλλον πηρα κανα κιλακι. Η κοιλια ξεφουσκωσε αμεσως, απιστευτο!!!!

Βγαζω γαλατακι με το θηλαστρο και σιγα σιγα σχεδιαζω Θεου θελοντως την ελευση των κοριτσιων σπιτι. Ειναι πολυ νωρις ακομα βεβαια, θα θελουμε κανα μηνακι ακομα στο νοσοκομειο, αλλα πλεον νομιζω ηρθε η ωρα για σχεδια...

Ευχομαι σε ολες σας ο,τι καλυτερο και με το καλο μανουλες!!!!! Στην ωρα σας !!! : )

υγ. 2 ερωτησεις

1. maclaren/techno ή peg pergeo/aria twin???

2. κρεβατακι 1,20 ή 1,40???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω καλη μου απο κρεββατακια πηρα 70*140 ωστε και να τα κοιμισω μαζι στην αρχη αλλα να γινουν και προεφηβικα εως τα 5 τους!

στο καροτσακι κι εγω εχω διλλημα αναμεσα σε αυτα τα δυο!!!

μου αρεσει το perrego αλλα επειδη δεν ειναι απο νεογεννητα αλλα απο 4-5 μηνων μαλλον θα παρω το maclaren..

με το καλο να ερθουν σπιτακι να γεμισουν τα κρεββατακια τους και να πανε βολτιτσες με το καροτσακι τους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maragr Να σου ζήσουν κούκλα μου!!!! Μπράβο για το κουράγιο σου !!!! Να είναι καλά τα μωρά και όλα τ' άλλα γίνονται...και κρεβατάκια και καροτσάκια και όλα..

Με το καλό να τα φέρεις στο σπιτάκι σου! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lena έγραψε:

Vasiliki έχουν καγκελάκι τα κρεβατάκια; Σκέφτομαι ότι όταν θα αρχίσουν να σηκώνονται δεν θα υπάρχει πρόβλημα; :ohmy:

εχουν αλλα αφαιρειται αργοτερα και γινεται σαν μικρο κρεββατι ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νεες διδυμομανουλες δεν υπαρχουν?εγω ειμαι στην 11 εβδομαδα και παω την πεμπτη για αυχενικη.

μαρα μπραβο.ολα καλα.με το καλο.

σε ποιο νοσοκομειο ειναι οι μικρες σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MARA MOY ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΣΟΥ!!!!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο ΜΑΡΑ να' στε όλες καλά, κι εσύ και τα κοριτσάκια σου. Είναι παρήγορο ν' ακούς αισιόδοξους ανθρώπους. Βοηθάει και τους υπόλοιπους.

Όλα να πάνε κατ' ευχήν και ο Θεός μαζί σας.

(εμάς μας έκαναν δώρο το aria twin, αλλά το σκεφτόμασταν και από μόνοι μας - βέβαια το δίλλημα σε σχέση με το maclaren υπήρχε. σκέφτομαι όμως οτι εγώ που θα γεννήσω Οκτώβρη (να' μαστε καλά) δεν θα τα βγάλω βόλτες και λοιπά χειμωνιάτικα, οπότε την Άνοιξη με το καλό θα μπορούν να μπουν στο καροτσάκι τους και να αρχίσουμε τις εξόδους. αν βλέπεις την έξοδο μακροπρόθεσμη προτίμησέ το, αλλιώς πάρε το maclaren. και φυσικά πρέπει να το δεις αν χωράει στο αυτοκίνητο και να συγκρίνεις το πλάτος τους γιατί έστω και λίγα εκατοστά μπορεί να σε δυσκολέψουν σε ασανσερ, εισόδους και λοιπά. όσον αφορά τα κρεββατάκια, κι εγώ πήρα τα προεφηβικά με σκεπτικό στην αρχή 1 - 2 μήνες να είναι μαζί, και μετά να' χουμε την επιλογή να γίνουν κρεβατάκια μέχρι τα 5. χαμηλά είναι, προστατευτικά παίρνουν, το ίδιο στρώμα θα χρησιμοποιηθεί, οπότε, ελπίζω να βολέψουν).

Άντε και να' στε πάλι καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρα μου να σου ζησουν τα κοριτσακια σου αγαπη μου. Χαιρομαι που βλεπω οτι εισαι τοσο δυνατη για τα αγγελουδια σου.

Σ ολες τις μελλουσες διδυμομανουλες ευχομαι οτι καλυτερο απολαυστε την εγκυμοσυνη σας κ μαζεψτε δυναμεις για μετα γιατι πιστεψτε με χρειαζεται πολυ δυναμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα διδυμομανουλες και μελλουσες διδυμομανουλες!!!

Εχω μια ερωτησουλα :blush::blush: ...σε 2 εβδομαδες θα κανω την αυχενικη.Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν θα κανουμε PAPP-A (το λεω καλα;)γιατι δεν ειναι αξιοπιστο στις διδυμες κυησεις (κατι τετοιο καταλαβα).

Ισχει κατι τετοιο :blink::blink: ?

Θελω τις εμπειριες σας αν δεν βαριεστε!!!

:kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anatolitsa έγραψε:

kai emena to idio mou eipe giati einai didima k to apotelesma den prosdiorizi an einai k gia ta dio

Ουφ να σαι καλα!!! Μου εφυγε να βαρος!

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση :)

και με το καλο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ειναι ισχυει αυτο που λες. αλλα εμεις την καναμε ετσι κι αλλιως.

νομιζω ομως οτι σ αυτο φταιει ο πρωτος γιατρος που ειχα που ηταν...κλεφτης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στα διδυμα δεν κανουν pap-a.τελος.

οποιος γιατρος λεει να την κανει η μαμα απλα...συνεργαζεται "στενα" με καποιο διαγνωστικο κεντρο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας σχετικα με το PAP-A.

Ο γιατρος μου,μου λεει οτι δεν χρειαζεται να το κανουμε,ενω ο εξωτερικος συνεργατης-γυναικολογος του κεντρου εξωσωματικης,μου ειπε οτι πρεπει να κλεισω αμεσα ραντεβου σε συγκεκριμενο διαγνωστικο! Και αυτο ειπωθηκε απο την 6η εδδομαδα που πηγα για τον 1ο υπερηχο!! :blink: :blink: :blink::blink::blink::blink:

Το "πηρα το μηνυμα" Λιονταρακι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...