Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννα και μυωπια


Recommended Posts

crazy

σιγα την ηλικια...

Ελπιζω να ναι τελειες οι εξετασεις σου και η αμνιο να μην ειναι απαραιτητη, να την κανεις επειδη θες για να σαι σιγουρη και οχι επειδη πρεπει...

as1cF5v0g410030NTkxNTBifDAxNjM3N2J8dHdpbnM.gif

5 χρόνια:6 ivf+18 φυσικοί.4 εγκυμοσύνες.1η 3διμα-επιλεκτικη μειωση σε 2 & 18η βδομαδα εσπασαν τα νερα απο αμνιο & 22 εβδ εσπασαν νερά&στο 2ο.

2η παλλίνδρομη.

3&4 βιοχημικές.

5η σε εξελιξη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy έγραψε:

Μα δεν κατάλαβα... γιατί όχι με τα γυαλιά στον τοκετό;;; Αυτό δε νομίζω να απαγορεύεται!! Ζιζ, όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα, κάνε ανασκαφές στα συρτάρια σου, βρες τα γυαλάκια σου και φόρα τα!! Μη φοβάσαι, δε θα τρομάξει το νινάκι!! :laugh: ;)

Κι αν τρομαξει κ μου βγει το καημενο ετσι :silly: :blink: ???χαχαχαχ

Πλακιτσα.Ευχομαι σε ολες τις μελλουσες μανουλες να μας πανε ολα καλα κ συντομα να κραταμε γερα μωρακια στις αγκαλιες μας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy, καλά αποτελέσματα με τις εξετάσεις σου.

Εγώ έχω 5 βαθμούς μυωπία, γέννησα την Τετάρτη με καισαρική και φόραγα κανονικότατα τους φακούς μου (απλά τους το είπα όταν με ετοίμαζαν).

Με το καλό να κρατήσετε όλες τα αγγελούδια σας στην αγκαλιά σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η φιλη μου με πολλη μυωπια γυρω στα 7 ειχε προγραμματιστει με καισαρικη αλλα δεν προλαβανε ανεβηκαν οι τιμες στο συκωτι προκληθηκε προωρος τοκετος με αποτελεμα να μην προλαβαινουν οχι να την ετοιμασουν για καισαρικη αλαλ ουτε κλισμα και ξυρισμα δνε της εκαννα .Γεννησε οχι απλα φυσιολογικα αλλα οπως καποτε οι γυναικες στα χραφια και αυτο δνε το λεω υποτιμιτικα και η μυωπια της ουτε ανεβηκε ουτε τιποτα .Θεωρω οτι αρμοδιος για αν αποφασισει ειναι μονο ο οφθαλιατρος ολα α υπολοιπα ειναιμια καλη δκαιολογια γα να κλεινουν καισαρικες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H Bάνια έχει δίκιο.Αρμόδιος γιατρός είναι ο οφθαλμίατρος ,αλλά όπως είπε η δικιά μου " παρόλο που ρίχνουν σε εμάς το μπαλάκι, έχουν και ένα σωρό άλλες δικαιολογίες αν θέλουν να κάνουν καισαρική".

Νομίζω οτι το έχω αναφέρει παλαιότερα στο θέμα...έχω 5 βαθμούς και πήρα το ΟΚ (και γραπτώς) για φ.τ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy έγραψε:

Μάρα και Αθηνά, την αμνιοπαρακέντηση τη ζητάει ο γιατρός μου να την κάνω, λόγω ηλικίας και ίσως και λόγω των παλίνδρομων που είχα στο παρελθόν σε πρώιμο στάδιο (6η-7η εβδομάδα). Προχτές που είχαμε πάει, ήταν κατηγορηματικός...

...

ο δικός μου απλά με συμβούλεψε να την κάνω δεν με πίεσε!! εδώ μόνο συμβουλεύουν και το αφήνουν στη δική σου κρίση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Crazy έγραψε:

ο δικός μου απλά με συμβούλεψε να την κάνω δεν με πίεσε!! εδώ μόνο συμβουλεύουν και το αφήνουν στη δική σου κρίση!!![/quote:2764nw5a]

Καλά, εννοείται πως αν δε θέλω να κάνω, δεν κάνω... δε μου το επιβάλλει με το ζόρι. Απλώς λόγω ηλικίας και θεωρώ και λόγω ιστορικού (αποβολή-παλίνδρομη), κρίνει απαραίτητο να γίνει η εξέταση...

Εσύ τελικά την έκανες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Εγώ εδώ κ 10 χρόνια ξέρω ότι αν ποτέ μου αξιωθώ να γεννήσω θα γεννήσω με καισαρική. Έπαθα βλέπετε αποκόλληση αμφιβληστροειδούς στα 22 μου, έκανα χειρουργείο με μόσχευμα κ έπειτα laser 3 φορές, οπότε οποιαδήποτε άλλη καταπόνηση θα πρέπει να αποφευχθεί. Έχω 5 μυωπία κ πολύ καλή όραση μετά την εγχείρηση 9/10. Με την υψυλή μυωπία λεπταίνει ο αμφιβληστροειδής χειτώνας κ υπάρχει κίνδυνος αποκόλλησης με έντονη πίεση(όπως ένας φ.τ.). Για τον λόγο αυτό προτειμάται κ καισαρική κ όχι λόγω αύξησης της μυωπίας. Καλό θα ήταν όσες έχετε πρόβλημα μυωπίας να συμβουλευτείτε κ οφθαλμίατρο. Εγώ να φανταστείτε άλλαξα γυναικολόγο, χωρίς καν να είμαι έγκυος, επειδή ήταν εναντίον των καισαρικών. Τι να το κάνω όμως αν γεννήσω με φ.τ. κ το παιδάκι μου έχει τυφλή μαμά? Πέρασα ήδη μία φορά αυτόν τον γολγοθά όταν έπαθα την αποκόλληση κ δεν ήξερα αν θα πάει καλά η εγχείρηση, δεν θέλω να τον ξαναπεράσω! Συγνώμη για το μεγάλο ποστ, δεν ήθελα να σας κουράσω ή να σας τρομοκρατήσω. Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειχα κι εχω ακριβως την ιδια μυωπια με σενα κι εκανα λεηζερ. ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι μεχρι τους 3,5 βαθμους γεννας φυσιολογικα. με παραπανω μυωπια καισαρικη γτ υπαρχει φοβος αποκολλησης αμφιβληστροειδους. το γεγονος οτι εχουμε κανει λεηζερ δεν επηρεαζει καπου, ισχυουν τα ιδια. εγω δηλ γενναω σε 1,5 μηνα και το ξερω απο τωρα οτι θα παω για καισαρικη λογω μυωπιας. ελπιζω να σε βοηθησα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το 2007 έκανα laser γιατί είχα μυωπία 6,5 και στα 2 μάτια. Γέννησα φυσιολογικά το 2009. Δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν ρώτησα καν τον γιατρό μου και ούτε το ανέφερα. Μόνο στην Ελλάδα κάνουν καισαρική λόγω μυωπίας. Στο εξωτερικό δεν γίνονται αυτά. Το μάτι επουλώνεται μέσα σε 6 μήνες μετά την επέμβαση οπότε δε θα έχεις πρόβλημα μετά από 4 χρόνια. Ρώτα και τον οφθαλμίατρο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ξέρω κοριτσάκια μου, πως πάνω από 5 βαθμούς μυωπίας, οι γιατροί μιλάνε για Κ.Τ.

Όταν έρθει εκείνη η ώρα..... βλέπουμε...... αν και φοβάμαι πάρα πολύ την Κ.Τ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

Το 2007 έκανα laser γιατί είχα μυωπία 6,5 και στα 2 μάτια. Γέννησα φυσιολογικά το 2009. Δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν ρώτησα καν τον γιατρό μου και ούτε το ανέφερα. Μόνο στην Ελλάδα κάνουν καισαρική λόγω μυωπίας. Στο εξωτερικό δεν γίνονται αυτά. Το μάτι επουλώνεται μέσα σε 6 μήνες μετά την επέμβαση οπότε δε θα έχεις πρόβλημα μετά από 4 χρόνια. Ρώτα και τον οφθαλμίατρο σου.

Ο οφθαλμίατρος κάπως έτσι μου τα είπε κι εμένα κ μου έδωσε κουράγιο. Είπε οτι δε ξέρει να μου πει μέχρι τον 7 μήνα που θα πάω να με δει, αλλα οτι δε νομίζει οτι θα υπάρχει πρόβλημα! :)

Μάλιστα δε μου ειπε για 6 μήνες η επούλωση αλλά παραπάνω, νομιζω 2 χρονια. Αλλα αφου εχουν περασει... μια χαρα.

Αχ.. θα δουμε :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια,διαβαζω εδω και καιρο το φορουμ αλλα ποτε δεν ειχα γραψει.

εγω εχω 5 βαθμους μυωπια.στην γιατρο μου δεν ειπα τιποτα.πηγα στον οφθαλμιατρο στον 8ο μηνα,με εξετασε,ηταν ολα τελεια και μου εδωσε το οκ για φυσιολογικο τοκετο.και οντως γεννησα φυσιολογικα χωρις κανενα προβλημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι είναι Σοφία... Δεν παίζει μεγάλο ρόλο η μυωπία, όσο η κατάσταση του ματιού. Είναι δυνατόν μια μεγάλη μυωπία να μην έχει επηρεάσει τον αμφιβληστροειδή (αν κ είναι λίγο σπάνιο αυτό), οπότε είναι όλα οκ. Για τον λόγο αυτό την κ.τ. λόγω πάθησης των ματιών (όχι λόγω μυωπίας, βέβαια!) την αποφασίζει ο οφθαλμίατρος κ όχι ο γυναικολόγος! Αυτός θα αποφανθεί κ για το λέιζερ (εγώ δεν έκανα λέιζερ για μυωπία, αλλά για κάποια ρωγμή στον αμφιβληστροειδή, οπότε εγώ δεν τη γλυτώνω την κ.τ.:() Δεν είναι δυνατό να στέλνουν όλες τις γυναίκες για κ.τ. χωρίς ιδιαίτερο λόγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Τέλεια νέα!!  Μπράβο κορίτσι μου! Με το καλό να κυλήσει ήρεμα και ευχάριστα η εγκυμοσύνη σου και σε λίγο καιρό να έχεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!!  Θα χαιρόμαστε να ακούμε τα νέα σου!! 🙏😊💗
    • Τώρα μπήκα να γράψω!!!! Όλα καλά! 141 παλμοί το μωρό μεγάλωσε όσο έπρεπε με έβγαλε 7 εβδομάδες και 1! Αλλά το πάμε από βδομάδα σε βδομάδα επειδή είχε η χοριακη αυτό το σκαμπανευασμα!!! Μου είπε όμως ότι όλα τα βλέπει όπως πρέπει να είναι κ η εμφύτευση σωστή καμία αποκόλληση τίποτα.... απλά κρατάμε την πισινή μας! Εσείς όλα καλά???? Τον βρήκες τον γιατρό?
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!! @Raf123 συγχαρητήρια για την κόρη!!! Τέλεια!!!  διαβασα ολα τα νεα σας με γιατρους κ ψωνια!! Σούπερ!! Εγω πηρα τωρα το κολιέ εγκυμοσύνης το μπολα! Επίσης είμαι σε φάση που πρέπει να ξέρω ακριβώς πως θα κάνω το δωμάτιο του παιδιού μιας κ τώρα φτιάχνω το σπίτι κ έχω μαστορια! Κατά πάσα πιθανότητα λέω ν πάρω την κούνια από τ ικεα μια άσπρο καφέ με συρτάρι από κάτω που γίνεται κ κρεβατι.  Κ γω θέλω φωλιά μάλλον θα πάρω μια από Βόλο που μ άρεσε σε σχεση με τις αλλες. Τίποτα δεν μ αρέσει γ τα αγόρια δυσκολεύομαι πάρα πολύ 😝
    • Ειμαι 32 χρονων κ προσπαθω απο οκτωβριο του 2022 αμεσως μετα το γαμο μας....με τεστ ωορηξιας βεβαια π δεν την εβρισκα ποτε γτ ο κυκλος ηταν οτι να ναι...μ ειπε να καουμε απλα μεχρι 5 κυκλους προκλησης κ.μετα εξωσωματικη...δεν μ ειπε καν να κανω ενεσεις μαζι με χαπια κ να παμε σπερματεγχυση...δεν μ εβαλε καν ορμονολογικες....σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα ειναι αψογα...δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει...δεν εχω συλλαβει ουτε μια φορα
    • Αχ @Xrisa95 χτύπησες φλέβα με την ερώτηση σου! Εγώ προσωπικά δεν ξεχνάω λεπτό ότι είμαι έγκυος 🤰!! Ακόμα και το βράδυ τινάζομαι απότομα πολλές φορές γιατί φοβάμαι μην έχω κακή στάση για το έμβρυο 🤣🤣🤣 ότι να ναι!! @ΛΕΥΚΗ @Antonia2 αυτό το συζήτησα με την γιατρό προχθές! Μου είπε ότι δεν είναι καλό να αντιμετωπίσουμε την έγκυο σαν άρρωστη και καλά είναι να κάνουμε ότι κάναμε και πριν αλλά σε ήπια μορφή! Και όταν γύρισα να της πω για το βάρος ότι σηκώνω το πολύ 3-4 κιλά μου είπε " εσύ άσε τα 3-4 κιλά" και της λέω ότι υπάρχουν έγκυες που σηκώνουν περισσότερα και μου είπε ότι γυναίκες που έχουν και άλλα παιδιά δεν υπάρχει θέμα αλλά σε γυναίκες που είναι από υποβοηθούμενη αναπαραγωγή είναι πιο αυστηροί!!  Εντάξει εγώ το βρίσκω υπερβολικό πάντως 3-4 κιλά δεν είναι κάτι!! Φυσικά εγώ πλέον ούτε αυτά σηκώνω γιατί δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...