Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΡΕΜΑ ΜΕ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ


Recommended Posts

καλησπερα! Θα ηθελα Τη βοηθεια σας.

Θηλαζουμε αποκλειστικα 5,5 μηνες και σημερα ο γιατρος μας συνεστησε για το ξεκινημα τροφων το ρυζαλευρο βανιλια ΓΙΩΤΗΣ. Μας ειπε βεβαια την πρωτη μερα να δωσουμε στη μυτη του κουταλιου μηπως και παρουσιασει αλεργια στο αγελαδινο γαλα.

Του ειπα οτι δε θελω να δωσω κρεμες του εμποριου και μου ειπε οτι αυτες ειναι πιστοποιημενες και δεν υπαρχει τιποτα πιστοποιημενο και μη βιομηχανοποιημενο για να φαει το μωρο.Αυτο δεν μου πολυαρεσε...

Μου ειπε επισης να θηλαζω το παιδι μετα το γευμα και μολις φτασει να το τρωει ολο, να μην το θηλαζω. Θα φτασουμε λεει να θηλαζουμε μονο πρωι κ βραδυ. Τοτε του ειπα οτι δε θελω να οδηγηθω σε αποθηλασμο και μου ειπε οτι δεν αποθηλαζω ετσι...

Ολα αυτα μου φαινονται μ....κιες. απ'οσα εχω διαβασει στο διαδυκτιο.Μου ειπε κι αλλα πολλα παρομοια αλλα θα παρει ωρα να τα γραψω. Εντωμεταξυ, δεν μπορω να αλλαξω και γιατρο γιατι και ολοι οι αλλοι στην Ξανθη ειναι του ιδιου σκεπτικου.

Ποια ειναι η γνωμη σας για ολα αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα τα λες ολα αυτα ειναι μ@$@^%^%@ς!

με 2 θηλασμους την ημερα θα αποθηλασεις!

τι μπορει να πρισφερει μια κρεμα?

θερμιδες!απλα και μονο!

τιποτα αλλο!

δεν θα παθει τιποτα το μωρο αν δεν φαει κρεμα!

η τουλαχιστον δεν επαθε κατι το δικο μου μωρο!

¨" δεν υπαρχει τιποτα πιστοποιημενο και μη βιομηχανοποιημενο για να φαει το μωρο"

υπαρχει το μητρικο γαλα!

αν δεν θες να αποθηλασεις και φυσικα να μην δωσει κρεμα απλα αγνοησε τα οσα σου ειπε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς έτσι ξεκινήσαμε με ρυζάλευρο βανίλια Γιώτης στους 5 μήνες ακριβώς κ μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιαστεί πρόβλημα με το θηλασμό. Τώρα έχουμε προσθέσει φρούτα κ χορτόσουπα, αλλά σπάνια κάνει 3 γεύματα... Προτιμάει να θηλάζει.

Υπάρχει κ η άποψη ότι δεν χρειάζεται να βάλεις καν ρυζάλευρο στο διαιτολόγιό του και να ξεκινήσεις κατευθείαν λαχανικά (αφού κλείσει τους 6 μήνες) και μετά φρούτα.

Εγώ προτίμησα να ακούσω τις οδηγίες της παιδιάτρου για αρχή με ρυζάλευρο, μετά φρουτα κ μετα λαχανικα. Αλλά τα δίνω όλα αυτά συμπληρωματικά μαζί με στήθος. Έτσι είμαστε οκ με το θηλασμό μέχρι τώρα. Ε, και δε χρειάζεται να δίνω λογαριασμό στην παιδίατρο πόσο ακριβώς τρώει φαγητό και πόσο δικό μου γάλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μόνο που μένει είναι να αποφασίσεις εσύ τί θέλεις να κάνεις και πιο διαιτολόγιο να ακολουθήσεις.

Τη γνώμη μας την ξέρεις... ;)

Είχα τη εντύπωση πάντως πως το έλυσες το θέμα όταν σου έστειλε τις γενικές οδηγίες η κοπέλα από την Πατσούρου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Το μόνο που μένει είναι να αποφασίσεις εσύ τί θέλεις να κάνεις και πιο διαιτολόγιο να ακολουθήσεις.

Τη γνώμη μας την ξέρεις... ;)

Είχα τη εντύπωση πάντως πως το έλυσες το θέμα όταν σου έστειλε τις γενικές οδηγίες η κοπέλα από την Πατσούρου!

το ελυσα το θεμα,απλα θα ηθελα να συνεργαστω αψογα και με το γιατρο μου εδω στην Ξανθη και να εχω καποιον που να μπορω να εμπιστευομαι αλλα μαλλον ζηταω πολλα :(

Α! μου ειπε και τη γνωστη μπουρδα με τα δοντια :blink:

ΣΑς ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aurore κι εγώ θηλάζω αποκλειστικά και από τον 6ο μήνα που ξεκίνησε το μωρό τις στερεές τροφές η γιατρός μου είπε να του δίνω για απογευματινό ρυζάλευρο. κι εγώ δεν ήθελα με τίποτα να δώσω κρέμα τυποποιημένη (λόγω ξένου γάλακτος αλλά και ζάχαρης). Το ανέφερα στη γιατρό και μου είπε να του δίνω ρυζάλευρο της εταιρείας Holle το οποίο είναι χωρίς γάλα (εννοείται και χωρίς ζάχαρη) και μπορείς να το ετοιμάσεις με μητρικό γάλα. Είναι αρκετά νόστιμο αν και μετά από λίγη ώρα αραιώνει αρκετά...

Το βρίσκεις στα καταστήματα με βιολογικά προϊόντα και κοστίζει γύρω στα 4 Ευρώ. Είναι πολύ καλή λύση.

Υπάρχει ακόμα κάποιας εταιρείας το οποίο πωλείται στα φαρμακεία (με κάθε επιφύλαξη λέγεται Σινλακ). αλλά εγώ προτιμώ το βιολογικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 8 ΜΗΝΩΝ!!ΜΟΝΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ!!ΒΕΒΑΙΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΣΤΟΝ 7ο ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΚΡΕΜΕΣ...ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ!!ΠΗΡΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΕΙΣ ΜΕ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ..ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ!!!ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΕΤΟΙΜΕΣ ΚΡΕΜΕΣ-ΣΚΟΝΗ... ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΡΕΥΣΤΗ Η ΚΡΕΜΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΘΕΤΑ 1-2 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ!!ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΝΑ ΞΟΔΕΨΑ 1-2 ΚΟΥΤΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΑΝΕ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝΤΑΙ 4 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!

ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ..Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ!!ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΚΡΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΘΕΡΜΙΔΕΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυγη συμφωνω με τα κοριτσια...

κλεισε τα αυτια σου!!!!!!!!

εγω εδινα τησ χολ βιολογικες οχι οτι αν δε ετρωγε κατι θα γινοταν..

πηρα το κεχρι κ το μουσλι..

κ τα εκανα ΜΟΝΟ με νερο..

οχι γαλα...μου το χε πει η πατσουρου...

δηλ τι θελουν να πουν οι γιατροι?

οτι η κρεμα ειναι πιο θρεπτικη απο τα λαχανικα κ τα φρουτα? :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω ολες!

Θουλη, μαλλον αυτο θα κανω κι εγω. Θα παρω της χολε. Κι η διαιτολογος μου που εχει 4 παιδια αυτες μου ειπε να προτιμησω.

Μπορει να αρχισω και με λαχανικα οπως μου γραφει η Πατσουρου. Θα δω τι θα κανω. Παντως Γιωτης δε δινω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυγή εγώ ποτέ δεν έδωσα κρέμα το απόγευμα

Ξεκίνησα με φρούτα και μετά λαχανικά

Μέχρι και τον χρόνο έτρωγε 2 γεύματα στερεές

και τα υπόλοιπα θηλασμός.

Όταν χρόνισε πρόσθεσα και 3ο γεύμα αλλά όχι

κρέμες. Η άποψη της παιδιάτρου μου ήταν ότι

εκτός από θερμίδες δεν προσφέρουν τίποτε άλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυγη εγω εδωσα ανθο ορυζης χωρις γαλα,η παιδιατρος ηταν αρνητικη στη βανιλια ρυζαλευρο ,μπορεις να παρεις ομως κ προιοντα της νοβαλακ που φτιαχνονται κ με μητρικο γαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

αυγη συμφωνω με τα κοριτσια...

κλεισε τα αυτια σου!!!!!!!!

εγω εδινα τησ χολ βιολογικες οχι οτι αν δε ετρωγε κατι θα γινοταν..

πηρα το κεχρι κ το μουσλι..

κ τα εκανα ΜΟΝΟ με νερο..

οχι γαλα...μου το χε πει η πατσουρου...

δηλ τι θελουν να πουν οι γιατροι?

οτι η κρεμα ειναι πιο θρεπτικη απο τα λαχανικα κ τα φρουτα? :blink:

thouli τι ακριβώς σου είπε η Πατσούρου;;; Γιατί η δική μου γιατρός μου είπε ότι πρέπει να γίνονται με γάλα και υποψιάζομαι διάφορα γιατί της έχω πει κατά καιρούς ότι ενώ το μωρό θηλάζει τέλεια εδώ και 7,5 μήνες δυσκολεύομαι από το 2ο μήνα (μάλλον τότε εδραιώθηκε η γαλουχία) να αντλήσω με το θήλαστρο. Δεν έχω νοσοκομειακό, έχω το mini electric της medela. Ενώ μέχρι το 2ο που είχα πολύ πρησμένο στήθος έβγαζα πολύ.

Μου πέταξε και το θεϊκό "παίρνει καθόλου ξένο γάλα;;", της είπα "όχι" και μου ανταπάντησε "μήπως είναι καιρός σιγά σιγά να πάρει;"... Γι'αυτό διατηρώ τις επιφυλάξεις μου...Και φυσικά ενώ μου είπε να του δίνω 150 γρ. περίπου εγώ του δίνω ανάλογα με το γάλα που αντλώ κάθε φορά.

Γι' αυτό για πες μας τι σου είπε η Πατσούρου... αν δεν ήταν τα βιβλία της δεν υπήρχε περίπτωση να μπορούσα να θηλάσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καμια περιπτωση δεν αντλουμαι γαλα για να φτιαξουμε κρέμες .

΄Η δινουμε καποιες που φτιαχνονται με νερο ή απλα δεν δινουμε .

Ακομα και οι κρεμες της HOLLE ειναι αχρηστη τροφή σ΄αυτες τις ηλικιες .

Φρεσκα φρουτα και λαχανικά !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυγη εμενα δεν εφαγε κρεμες...εκτος απο ενα μικρο διαστημα που ετρωγε υποαλλεργικο ρυζαλευρο αλλα για πολυ λιγο.

Εμενα ετρωγε κρεμα απο κολοκυθα, γλυκοπατατα, φαγοπυρο, χυλο βρομης διαφορες κρεμες φρουτων και λαχανικων, τωρα πλεων για απογευματινο- γιατι μας ειπε να επιμεινουμε λογακι στο τριτο γευμα- τρωει πολεντα, πληγουρη, τρχανα λαχανικων, κανενα γιαουρτακι με μπανανα...να ξερεις οτι εαν ενα παιδι δεν ειχει προβλημα με αλλεργιες κλπ μια χαρα ειναι και το γιαουρτι..

Εγω ομως δινω το κανονικο γιαουρτι επαιρνα Ολυμπος κατσικισιο...εδοσα κανα δυο φορες και Ολυμπος βιολογικο και φαρμα κουκακι..και δεν ειχαμε αλλεργθικη αντιδραση..βεβεια φοβαμαι αλλιως τωρα που χρονιζει θα του εδινα και ρυζογαλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!!

οπως σου ειπα και στο μειλ, στην ιδια φαση ειμαστε...κι εγω θελω να εχω συνεργασια με τον γιατρο μας αλλα δεν το βλεπω...και στην αρχη μου ειχε πει να θηλαζω καθε 3 ωρες και πολυ απλα δεν τον ακουσα!!!!τωρα θα δω κι εγω τι θα κανω αλλα μαλλον θα ακολουθησω τις οδηγιες της πατσουρου!!!!

κανε οτι πιστευεις οτι θα ειναι καλυτερο για το μωρο σου!!!!!

φιλια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Σε καμια περιπτωση δεν αντλουμαι γαλα για να φτιαξουμε κρέμες .

΄Η δινουμε καποιες που φτιαχνονται με νερο ή απλα δεν δινουμε .

Ακομα και οι κρεμες της HOLLE ειναι αχρηστη τροφή σ΄αυτες τις ηλικιες .

Φρεσκα φρουτα και λαχανικά !

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!!!!ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΞΕΡΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΚΙ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΣΤΟΥΣ 5,5 ΜΗΝΕΣ.ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ.ΞΕΚΙΝΑ ΜΕ ΚΑΡΟΤΟ-ΠΑΤΑΤΑ Η΄ΜΠΑΝΑΝΑ.ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ.ΣΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΘΗΛΑΖΕ.ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΕΥΜΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ.ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΔΕΚΑ ΜΗΝΩΝ,ΤΡΩΜΕ 3 ΓΕΥΜΑΤΑ+ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΚΑΙ ΞΕΝΟ(ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΩ)ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΑΠΟΘΗΛΑΣΑ!!!!!!!ΤΟ ΠΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΔΙΨΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΝΑΝΟΥΡΙΖΟΜΑΣΤΕ :laugh: :laugh: :laugh:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Na rvthsv kai kati allo...Τη βρωμη απο τον 8ο και μετα δεν τη δινουμε;Περιεχει γλουτενη νομιζω...ή μηπως υπαρχει και χωρις γλουτενη που μπορουμε να τη δωσουμε και νωριτερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Σε καμια περιπτωση δεν αντλουμαι γαλα για να φτιαξουμε κρέμες .

΄Η δινουμε καποιες που φτιαχνονται με νερο ή απλα δεν δινουμε .

Ακομα και οι κρεμες της HOLLE ειναι αχρηστη τροφή σ΄αυτες τις ηλικιες .

Φρεσκα φρουτα και λαχανικά !

Σαφώς και δίνουμε και φρέσκα φρούτα και λαχανικά!!!

Ποιες κρέμες δημητριακών γίνονται με νερό;;; Με ενδιαφέρει πολύ! Αν δε γίνεται να αναφερθεί για να μη θεωρηθεί διαφήμιση σε παρακαλώ Λάλα στείλτο μου σε π.μ.

Ευχαριστώ εν των προτέρων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aurore έγραψε:

Na rvthsv kai kati allo...Τη βρωμη απο τον 8ο και μετα δεν τη δινουμε;Περιεχει γλουτενη νομιζω...ή μηπως υπαρχει και χωρις γλουτενη που μπορουμε να τη δωσουμε και νωριτερα;
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υγη δε γνωριζω για τη βρωμη απο ποτε..παντως εμενα τη τσακιζει

μπεμπουλινος με ειπε οχι με γαλα γιατι ηδη απο μονες τους ειναι θρεπτικες..οποτε το γαλα δε χρειαζεται ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ, κοριτσια!

Λουκουμα, απο Κομοτηνη δεν εισαι; Τεταρτη στις 6 το απογευμα κανονισα συναντηση για θηλαζουσες σπιτι μου. Αν θες παρε το μικρο σου κι ελα. Ξάνθη ε!

Εννοειται κι οποια αλλη βρεθει στην Ξανθη ε! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το απογευμα πηγαμε σουπερ μαρκετ κι εριξα μια ματια στις ετικετες των κρεμων. Εκεινο το "σιροπι γλυκοζης" εδω μου καθισε. Φυσικα, μαλωσαμε με τον αντρα μου. Αναρωτιεμαι, πραγματικα, μηπως την ψαχνουμε πολυ τη δουλεια και ειμαστε υπερβολικες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...