Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2010


Recommended Posts

Αχ τι καλα υπαρχουν και αλλες εκει εξω σαν εμενα....:silly: :silly: απο την πρωτη μερα γραφω τι ωρα εφαγε, ποση ωρα, ποτε εκανε κακα....τα παντα!!

Εκτος απο το ευχολογιο της βαπτισης της πηρα ενα λευκωμα, θα βαλω τις φωτο απο τους υπερηχους και φωτο απο καθε μηνα και θα γραφω απο κατω τι εκανε...ποτε ειπε αγκου...ποτε επιασε...ποτε μας εδωσε το πρωτο φιλακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 651
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω θηλασα με θηλαστρο δυο μηνες και μετα δοκισαμε πολλα γαλατα μεχρι να καταληξουμε στο aptamil ha 1.Einai υποαλλεργικο .Η γιατρος μας ειναι πολυ υπερ του υποαλλεργικου γιατι ειναι ασπρος και στην αρχη ειχε ξηροδερμια.Παντως το aptamil to πινει μια χαρα και δεν βγαζει γουλιες ενω με τα αλλα εβγαζε.Το humana moy ειπαν οτι ειναι πολυ πηχτο για αυτο δεν το πηρα καθολου...Εμενα πινει γυρω στα 900 με 1000 μλ τη μερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΠΙΝΟΥΜΕ...

ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΗΑ(ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΑ)

ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ...

ΕΜΕΝΑ ΠΙΝΕΙ ΑΠΟ 780 ΜΕΧΡΙ 880 ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ...5 ΓΕΥΜΑΤΑ ΑΝΑ 4 ΩΡΕΣ.ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΩ Κ ΤΗΣ ΤΟ ΔΙΝΩ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΔΩΔΕΚΑΜΙΣΙ ΜΕ ΜΙΑ...

ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 6.30 ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 7.30

ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ

ΡΩΤΗΣΕΣ ΜΗΠΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ...

ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΤΑ ΓΑΛΑΤΑ...Ε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα καλημέρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλέ τι γλωσσούδες είστε;;;; απάπα!!!!!!!!! :P

Ζηλεύω βρε κορίτσια που δεν μπαίνω και εγώ το βραδάκι να τα λέμε... αλλά μου είναι πολύ δύσκολο.

Για το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας κάναμε το rotateq και 29 του μήνα που έχουμε το επόμενο ραντεβού θα κάνουμε την 2η δόση.

Θηλασμούς κάνω περίπου 9-10 στο 24ωρο. Όσο περνάει ο καιρός θηλάζει όλο και λιγότερο χρόνο (περίπου 15 λεπτά) αλλά βάρος παίρνει αρκετό. Τον προηγούμενο μήνα είχε βάλει 900γρ! φτου σκόρδα! μην μου γίνει χοντρούλης μόνο γιατί αλλίμονό του! χαχα! :laugh:

Χθες κορίτσια με την ζέστη λαλήσαμε!!!!! Ειδικά ο μπέμπης! Εκτός του ότι ήταν πολύ ανήσυχος, έφαγε λιγότερο. Και το βράδυ στον ύπνο του βρε παιδί μου τώρα 2-3 μέρες είναι πολύ ανήσυχος. Στριφογυρνάει συνέχεια.

Όσο για τα χέρια στο στόμα;;; Αν είχε άλλα 2 θα τα έβαζε και αυτά!!!! τα τρώει με μανία! Και μην τολμίσω βέβαια να του τα βγάλω ε; Μου φωνάζει και με μαλώνει!! :huh:

Έβαλα το δάχτυλό μου στο στόμα του και δεν είναι πρισμένα τα ούλα. Ρωτησα την γιατρό και μου είπε οτι είναι της ηλικίας. Εννοείται βέβαια πως την αποστείρωση της πιπίλας την έκοψα απ'όταν άρχησε να τρώει τα χέρια του και οτιδήποτε πέσει στην παγίδα τους!!!!

sophiak μια χαρά είναι το ντύσιμο που της κάνεις, γιατί αγχώνεσαι; Εγώ νόμιζα πως το έντυνες πιο βαριά το μωρό. Και εμείς τώρα έχουμε πετάξει τις μπούτες μας έξω και όποιος τις βλέπει θέλει να τις φάει!!!!

tseligas χαίρομαι που πάτε καλύτερα! Αντε με το καλό να περάσει αυτή η ταλαιπορία σας!

Μαρκελλα καλωσήρθατε!!!!! να χαίρεσαι το ζουζούνι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!!!!!!!!!

Πως κοιμηθηκατέ????

εμείς δόξα τον Θεό καλά, αν εξαιρέσεις οτι ξεσκεπαζόταν συνέχεια...

εδώ κορίτσια εχει ζέστη αλλά όχι τόση πολύ ώστε να βγάλουμε μπράτσα κ μπούτια...φοράμε ένα ζακετάκι με κοντομάνικο απο μέσα στην βόλτα κ στο σπίτι ένα ολόσωμο μακρυμάνικο φορμάκι!

oliax73 εγω το γάλα το παίρνω 17,40!άστα να πάνε...μακάρι τα ταμεία να χορηγούσαν έστω ενα ποσό...!!!

έχω σκεφτεί κάτι κ θέλω την γνώμη σας...

σκέφτομαι κπ στιγμή να αρχίσω να της δίνω λίγο γάλα με το κουταλάκι η να της βάζω κουταλάκι για να μάθει την διαδικασία ώστε να μη δυσκολευτούμε πολύ....εσείς τι λέτε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα!!!Εμεις κοιμηθηκαμε απο τις 900 εως τις 700 που εφαγε και τωρα ξανακοιμηθηκε..Αχ εγω ακομη δεν του εχω βαλει κοντομανικα .Μονο τα επλυνα και τα σιδερωσα.Αλλα θα ξεκινησω να του τα φοραω..

Νananbil ειναι πολυ μικρουλι για να ξεκινησεις το κουταλι.Απο τον πεμπτο μηνα και μετα..

Μaryloo εμενα ολη την ωρα ειναι μετα χερια στο στομα.Και το πρωι που ξυπναει εχει τα χερια στο στομα και δεν διαμαρτυρεται για μαμ.Πρεπει εγω να παω να τον δω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!

Κοριτσια το θεμα με τις μπουνιτσες στο στομα τελικα το εχουμε ολες!!!

εμενα σπρωχνει το ενα χερακι του με το άλλο για να το βαλει οσο πιο βαθια μπορεί!!

Συμπεθερα μαζι θα το ανοιξουμε το ποστ!! ακόμα κ τα πριτσάκια του τα μυριζω να δω αν εχει αλλαξει κατι..είμαι τρελη το ξέρω!!!

Οσο για την προικα βάλε φωτο να δούμε χαχαχαχα :silly: :lol: :silly:

Εγω εδω που μενω εχει ακόμα κρύο οπότε τον εχω με μακρυμανικο φανελάκι κ μακρυ παντελονάκι απλά αυτες τις ημέρες του έβγαλα την μπλουζίτσα κ φυσικα φοράμε κάλτσες γιατί κρυώνουν τα πατούσακια του!! ;)

Εν τω μεταξυ την ημέρα που τον κοίμηζω στο καρότσι όταν τον σκεπάζω με την κουβερτούλα του κ τον κουναω λίγο να τον πάρει ο ύπνος πέρνει την κουβέρτα κ την βάζει στο στόμα κ αυτη μαζι με τα χεράκια του!!Έχουν πολύ πλάκα μωρε κ πού να αρχίσουν να κάθονται κ στον πωπάκο τους κ να μας κανουν ναζακια κ διαφορα....για να μην πω για αργότερα που αρχίζουν κ μιλάνε κλπ πω πω θα τρέλαθω!! :woohoo: :silly:

Α!συμπεθέρα κ εγω πιστεύω οτι είναι πολύ νωρίς για να δώσεις κουταλάκι στην νυφούλα μου!! :P

πολλές καλημέρες κ πολλά φιλάκια στα μωράκια σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου!!!Τι ομορφη μερα σημερα!!!

Εχει ερθει η μαμα μου να κρατησει τη μπουμπου και απο τις 7 κανω δουλειες...μονο το απαγορευμενο μου εχει μεινει τωρα :angry::angry::angry:

Πολλες συμπεθερες ακουω firfiriko και μου φαινεται πρεπει να βγαλουμε τα προικια μας στη φορα να δουμε τι θα διαλεξεις :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κορίτσια!! Πόλύ γελάω που ό,τι κάνει η μπουμπούκα μου τα ίδια ακριβψς διαβάζω ότι κάνουν και τα δικά σας :P Αυτό με το χέρι στο στόμα δεν έχει τελειωμο..Sophiak οι άντρες μας είναι συνονόματοι :) και εμέις της πήραμε παιχνιδάκια για τα δόντια αλλά δεν της αρεσουν καθόλου. Προς το παρόν κοίμάται αγκαλιά με μια τρομπετα της fisher price. Την τελευταια βοδιμαδα μου εχει λιγοστεψει κατα πολύ το γαλα και της δινω συμπληρωμα το almiron. Το χρησιμοποιεί και καμία άλλη; Απο το μαιευτηριο μου το προτειναν και δεν το άλλαξα. Χτες το βραδυ και εμενα εκανε τα ιδια με τα σκεπασματα...παλι ψιλοαγρυπνη ειμαι. Και την έχω με το κορμακι...τη σκεπαζω με σεντονακι και πικε...ποσο πιο λιγο. Εσεις με τι τα σκεπαζετε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

athinouli και εγω ακριβως αυτα τις βαζω!Τα μπεμπακια ζεστενονται πιο πολυ απο εμας μωρε...!!!

Γιατι της δινεις ξενο?Απο τη ζεστη εχουν ελαττωσει το φαι...εγω τωρα πια το πηρα αποφαση και την ταιζω στο μπαλκονι και τρωει μια χαρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Της δίνω ξένο επειδή το δικό μου έχει ελαττωθεί. σημαντικά. Ρουφάει ρουφάει και τίποτα. Σταματάει και με κοιτά απορημένη και μετά κλαίει. 2 φορές την ημέρα της δίνω ξένο, μεσημέρι και βράδυ. Τις υπόλοιπες δικό μου. Άσε που με έχει πληγιάσει από το δυνατό ρούφηγμα...και έχω την αίσθηση ότι επείδη δε βγαίνει τίποτα μερικές φορές αντιμετωπίζει το στήθος σα πιπίλα και το δαγκώνει με τα ούλα. Πολύ αστείο αλλά και πολύ επώδυνο :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μηπως τα δαγκωματα τα κανει επειδη την τρωνε τα ουλα?Γιατι να μειωθει το γαλα στα καλα καθουμενα?Γρινιαζει?Προσεξε μηπως μαθει στο μπιμπερο και μετα βαριεται να θηλασει....ειναι πανεξυπνα τα μωρουλια μας :cheer::cheer::cheer: Να δεις την δικια μου οταν την ταιζει η μαμα μου με το μπιμπερο το κοιταει με ενα υφος.... :P και το κατεβαζει σε χρονο dt!!!Ξερει με τη γιαγια θα φαει ευκολα, ασε που η μαμα μου την ταιζει ορθια και την κανει βολτες παραλληλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον επειδή δεν τρωω τοσο ευλαβικά όσο στην αρχη. ούτε σούπες ούτε τίποτα. Κανενα γάλα μόνο. βαρέθηκα να τρώω ποσότητες για να κατεβαζω γαλα. δεν έχω και την τρελη όρεξη. Η δικιά μου πάντως δεν έχει προβλήματα με τη διάκριση μπιμπερό-στηθος. Ορμαει και στα δύο με λυσσα, απο το μαιευτήριο ακόμα. ( επειδή γεννηθηκε πολύ μεγάλη, η πανηληθια μαια του γιατρου μου μου είχε κάνει πλύση εγκεφάλου οτι το παιδί μου δεν χορταινει απο μενα και ότι έπρεπε να της δίνω και μπιμπερο.Αυτό για 2 εβδομαδες. Μετα μου ήρθε το γάλα πλυμμηρα και ξεχασαμε το μπιμπερο μεχρι τώρα).

Άρχισα να της διακοσμω το δωματιο για να την προωθησω το Σεπτεμβρη, μαλλον :unsure: και πήρα κάτι καταπληκτικά αυτοκολλητα τοιχου απο το cosycorner με πριγκηπισσουλες, καστρα άρματα και όλο το βασίλειο :woohoo: . Πολύ πλάκα!!! Θέλω και εγώ να κοιμάμαι σε αυτό το δωμάτιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ...Η ΖΕΣΤΗ ΜΑΛΛΟΝ ΧΤΥΠΗΣΕ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ...ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΕΦΑΓΕ...

ΠΑΝΤΩΣ ΤΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ...ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΡΕΘΕΙ!!!

ΛΟΙΠΟΝ, ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ!!!ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΤΠΤ ΕΠΙΣΗΜΟ ΑΚΟΜΗ, ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΔΙΑΤΙΘΕΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβάζω που λέτε για το εμβόλιο της γαστρεντεριτιδας, κοιταξα το βιβλιάριο και εμέις δεν το έχουμε κάνει. Μέχρι τώρα έχει κάνει το 6απλο, του πνευμονιόκοκου-μηνηγγιτιδας και την άλλη βδομάδα θα κάνει επαναληπτικο το 6απλο. Να ρωτήσω τη γιατρό γιατι δεν το κάναμε; Πάντως στο βιβλιάριο δε βλέπω να αναφέρεται εμβόλιο για γιαστρεντεριτιδα...για διαφωτιστε με

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

athinouli...το εμβόλιο αυτό δεν είναι υποχρεωτικό είναι κατ'επιλογή των

γονέων αν θα το κάνουν!απ'ότι μου είπε ο φαρμακοποιός τα επόμενα χρόνια θα γίνει υποχρεωτικό.

μερικοί παιδίατροι δε το συστήνουν καν(της ξαδέρφης μου η παιδίατρος ήταν κ αρνητική)

η πρώτη δόση πρέπει να γίνει μέχρι 6 εβδομάδων και προφυλάσσει το παιδί από την γαστρεντερίτιδα μεχρι την ηλικία των 1,5 με 2

αυτα ξέρω...ελπίζω να βοήθησα λίγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου πως πανε τα μπεμπακια???Ο αντρας μου σημερα εχει τρελαθει ακουσε την κορη του να λεει αντε και εχει κερασει ολο τον κοσμο στη δουλεια!!!Οταν θα πει μπαμπα τον βλεπω με εγκεφαλικο!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΗ?

ΕΜΕΙΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΜΕ...

ΚΑΛΑ ΑΜΑ ΠΟΥΝ ΜΠΑΜΠΑ...ΟΙ ΚΟΡΕΣ...ΟΙ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ ΘΑ ΚΑΤΟΥΡΗΘΟΥΝ!!!

ΕΜΕΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΛΥ ΓΚΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΚΛΑΜΑ...ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΝΟΥΣΕ ΑΠΟ ΚΟΛΙΚΟ...(ΕΧΕΙ 15 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΙΑΣΕΙ)ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΙΑΝΕΙ ΠΟΥ Κ ΠΟΥ!!!ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΔΕΝ ΕΦΑΓΕ Κ ΚΑΛΑ!!!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ???ΓΥΡΙΣΑΤΕ ΣΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΣΑΣ? ΑΝ ΟΧΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΤΕ?

ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ. ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΛΟΓΙΚΑ Κ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙΡΟΣ...ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

FIRFIRIKO ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΒΑΦΤΙΣΗΣ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΙΖΟΧΑΡΤΟ...ΡΙΖΟΧΑΡΤΟ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ Η ΣΕ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΕ ΕΙΔΗ ΣΧΕΔΙΟΥ - ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΚΤΛ!

ΑΝ ΔΕ ΒΡΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ... :laugh: :laugh: :laugh: ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑ! :laugh: :laugh: :laugh: (ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΠΡΟΙΚΑΣ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...