Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2010


Recommended Posts

καλησπερα!!

Σοφια μου τι ωραια που ειναι!! μπραβο σου!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: ειναι πολυ ωραιο πραγμα να τα κανεις μονος σου τελικα.

αν θελετε κοριτσια μου δειτε στο ποιες βαφτιζουμε το 2010 εχω βαλει κ εγω φωτο απο αυτα που εχω φιαξει μεχρι στιγμης,προσκλητηρια κ μπομπονιερες! δειτε κ πειτε μου την γνωμη σας αν θελετε :)

εγω επαιξα πολυ με χαρτονι κ το προσκλητηριο ειναι επισης σε ριζοχαρτο αλλα οταν ειχα βαλει την φωτο δεν τα ειχα δεσει ακομα...

Μαρυλοο πολυ ωραιες συνταγες! ευχαριστουμε πολυ!!

μια σημειωση να κανω μονο :blush: ειναι πολυ καλυτερα να μην τα βραζουμε τα λαχανικα στο νερο αλλα να τα κανουμε στον ατμο μιας κ εκει κρατανε ολες τις βιταμινες τους ενω στο νερακι οχι.αυτα τα ολιγα!!

Ελενα μου εγω εχω ξεκινσει ενα συμπεθεριο με την μπουμπου της Νανας!! :P ξεκινα κ εσυ γιατι τετοιες κουκλαρες θα μας τις καπαρωσουνε γρηγορα! :P :silly: :laugh:

Αθηνουλι μου τωρα ειδα την αιτηση κοπελα μου :blush: ...

να σας ρωτησω κατι κοπελιες μου καλες?? επειδη εχω ξεχασει τα παντα,οταν βρω ενα κειμενο σε φορουμ γενικα κ με ενδιαφερει πολυ κ θελω να το εχω οπως τωρα οι συνταγες για παραδειγμα πως μπορω να το κανω αποθηκευση στον υπολογιστη μου?? οποια δεν βαριεται ας κανει εναν κοπο να μου πει τα βηματα! ευχαριστω πολυ!!

φιλακιαααα :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 651
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Firfiriko, δημιουργείς ένα φακελο που θέλεις να τα αποθηκευσεις,μαρκαρεις το κείμενο, πατάς δεξι κλικ "αντιγραφη", ανοίγεις το word, πατας δεξι κλικ "επικολληση", και απο εκεί το αποθηκεύεις εκει που θέλεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω κοριτσια μου να ειστε καλα!Αθηνα το χαρτι θα το τυπωσω σε καταστημα.Μου εχει γραψει ενα ΤΕΛΕΙΟ κειμενο μια καλη μου φιλη με απιστευτο ταλεντο στο γραψιμο σα δωρακι για την μπεμπα ειναι ομως μεγαλο και δε γινεται να το κανω εγω!!Οταν μου το διαβασε πρωτη φορα εκλεγα η χαζομαμα!Τα πιο πολλα υλικα τα πηρα απο το νεραιδοραμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Σοφία μου είναι υπέροχες!!!!!!!! Έχεις δημιουργηκότητα και προφανώς πολύ υπομονή!!!!!

Φιρφιρίκο μου έχεις δίκιο με το μαγείρεμα στον ατμό! Είναι πολύ καλύτερα εκεί απλά εμένα δεν μου πολυαρέσουν γιατί δεν έχει μετά ζουμάκι να τα αλέσεις και γίνονται πολύ πηχτά. Γι'αυτό έγραψα οτι τα βράζουμε σε σιγανή φωτιά και με σκεπασμένο κατσαρόλι ώστε να μην χαθούν όλα τα συστατικά. Φυσικά ο καθένας τα κάνει όπως θέλει!!!!

elena2201 μου, το σκέτο ρυζάλευρο δεν περιέχει γάλα (πρόσεξε όμως γιατί κάποια έχουν ιχνη γάλακτος) σε αντίθεση με όλες τις άλλες κρέμες που περιέχουν σκόνη γάλακτος και γι'αυτό τις φτιάχνουν με νερό. Το απλό ρυζάλευρο το δίνουν συνήθως σε παιδάκια με αλλεργία (όπως εμείς) και το φτιάχνουμε με το μητρικό γάλα. Δεν το ζεσταίνεις, απλά βγάζεις όσο γάλα χρειάζεται, το βάζεις στο μπολ μαζί με το ρυζάλευρο και το ταϊζεις στο μωρό. Απλά το μητρικό γάλα "νερουλιάζει" γρήγορα και πρέπει να φαγωθεί αμέσως μόλις το φτιάξεις. Αν έχεις αποθηκευμένο γάλα στην κατάψυξη, το βάζεις από το βράδυ στην συντήρηση για να ξεπαγώσει και οταν είναι να φτιάξεις την κρεμούλα το ζεσταίνεις σε μπεν μαρί (όχι όμως με καυτό νερό). Δεν χάνονται οι ουσίες του έτσι.

Το κλάμα στον ύπνο το έχουμε και εμείς... όπως όμως και το γέλιο! Τυχαίνει καμιά φορά να βγάλει τσιρίδα κλάματος και μέχρι να πάω ούτε κάν κουνιέται. Εχει τύχει όμως να τον ακούσω να χαχανίζει και οταν πάω κοντά του βλέπω πως κοιμάται! Βλέπουν και αυτά όνειρα... αραγε τι βλέπουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμείς τον Ιανουάριο γεννηθήκαμε στις 18!Δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμη κρεμούλες, απ'ότι βλέπω εσείς αρχίσατε. Πόσο είναι τα παιδάκια σας γιατί εμένα είναι μινιατουρίτσα. Σοφία μόνη σου τις έκανες? Τέλειες! Τις κοίταζα κι εγώ στο neraidorama, πόσο σου κοστίσανε? Από το neraidorama τα πήρες? το προσκλητήριο σε τυπογράφο το έδωσες, πόσο σου πήγε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφία τρομερα τα προσκλητήρια και μενα τετοια είναι αλλα σε γαλάζιο γιατι εχω αγόρι. εμάς η βάφτιση είναι 4 ιουλίου εχω και γω ακόμη πολλά να κάνω και βασικά να βρω φόρεμα. αχ να δω θα βρω???

Σοφάκι μου πόσο σου βγήκε το προσ΄λητήριο εμένα 1,09 το κομμάτι και 35 ευρω στο τυπογραφείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryloo28 έγραψε:

Φιρφιρίκο μου έχεις δίκιο με το μαγείρεμα στον ατμό! Είναι πολύ καλύτερα εκεί απλά εμένα δεν μου πολυαρέσουν γιατί δεν έχει μετά ζουμάκι να τα αλέσεις και γίνονται πολύ πηχτά. Γι'αυτό έγραψα οτι τα βράζουμε σε σιγανή φωτιά και με σκεπασμένο κατσαρόλι ώστε να μην χαθούν όλα τα συστατικά. Φυσικά ο καθένας τα κάνει όπως θέλει!!!!

Αν θελεις ο ατμομαγειρας παντα κραταει νερακι κατω στην θηκη του νερου κ μπορεις να βαλεις απο εκει λιγες κουταλιτσες.το εχω κανει σε πουρε πατατας κ ειχε αλλη γευση κοριτσια!πολυ ωραιο! καλα εννοειται Μαριλου μου πως ο καθενας κανει οτι θελει,εγω για καλυτερο το ειπα...εμας δεν ειχαν οι μαμαδες μας ατμομαγειρες κ ομως μια χαρα μεγαλωσαμε.απλα το αναφερω κ οποια μπορει κ θελει το πρατει.

Αθηνουλι μου, μου τα λες επιγραμματικα κ ετσι προσπαθουσα κ εγω εχτες αλλα μαλλον εγω φταιω γιατι τα εχω ξεχασει ολα κ κατι κανω λαθος. καποια στιγμη θα μιλαμε στο τσατ κ θα τα με βοηθησεις να τα κανω βημα βημα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνα τις μπομπονιερες τις πηρα ετοιμες, αλλα εκτος απο τα προσκλητηρια θα φτιαξω βαζακια με γλυκα του κουταλιου και θα παρω μεγαλα γλυφιτζουρια και μπαλονια για τα παιδακια!Ειχα σκεφτει και το μαλλι της γριας αλλα δεν το εχω αποφασισει ακομη!Θα βαλω φωτο απο την μπομπονιερα να τη δεις, βγαινει σε 5 χρωματα δυστυχως δειγμα μου εδωσε κιτρινο :( !

Κοριτσια τα πραγματα τα πηρα μισα μισα απο το νεραιδοραμα και τον Μπαρκα(μαγαζι στον Πειραια κ Κορ/λο).Χρησιμοποιησα μπουκαλακι, αμμο, κοχυλια, κορδελα, κορδελα ποντικοουρα, τη νεραιδουλα και κολλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

ΜΑΡΙΛΟΥ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ...!!!

ΣΟΦΑΚΙ ΤΕΛΕΙΑ ΤΑ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ!!!

ΕΓΩ ΣΧΕΔΟΝ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ...ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΩ ΤΑ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ Κ ΕΜΑΣ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΕΙΝΑΙ

ΜΑΡΑΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ 1,20 Κ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΙΔΡΥΜΑ!

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΟΝΤΡΟ ΚΟΡΔΟΝΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΟΡΔΕΛΑ...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ...!!!

ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ Κ ΟΛΟ ΒΑΡΙΕΜΑΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! Μακάρι να έχω και εγώ το χρόνο να τα φτάξω. Καλυνύχτα σε όλες τις μανούλες και τα μπεμπάκια τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες!!!!!!

Φιρφιρίκο δεν έχω ατμομάγειρα και δεν ήξερα οτι κρατάει λίγο ζουμάκι! Εγώ έχω ένα σκεύος που προσαρμόζει στην κατσαρόλα. Εχω κάτι πόντους από ενα σουπερ μαρκετ και στα δώρα έχει και ατμομάγειρα, μήπως να τον πάρω;;;;

sophiak έγραψε:

Καλα Νανα ανοιξες θεμα τωρα με τη βαρεμαρα και τις δουλειες...ας το!

πω πω... και εσείς βαριέστε ε;;;;

Και νόμιζα πως μόνο εγώ έγινα λίγο τεμπελούλα και έχω και τύψεις!!!

Ρε κορίτσια, όλο καθαρίζω και όλα στη μέση είναι συνέχεια! Πως γίνεται αυτό δεν μπορώ να καταλάβω!!!! Ετσι και εγώ τα κρέμασα λίγο στον κόκορα και ασχολούμε συνέχεια με τον μπέμπη! Κάνω την κουζίνα κάθε μέρα (αναγκαστικά), το μπάνιο μέρα παρά μέρα και αν είμαι στο τσακίρ κέφι στρώνω και το κρεβάτι μου :blush::blush:

Σκουπισμα - σφουγγάρισμα 2 φορές την εβδομάδα. :blush:

Η μαμά μου με λέει γρουσούζα :blush: γιατι εκείνη δεν δουλεύει και σηκώνεται από τα άγρια χαράματα και καθαρίζει ολημερίς το σπίτι της. Κάθε μέρα του κάνει γενική! Εγώ δεν μπορώ!

Πωπω, ξεμπροστιάστικα πρωινιάτικα! :blink::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι μου κάνετε; Απόψε για πρώτη φορά κοιμηθήκαμε σερί όλη νύχτα :woohoo: Λέτε να το κάνει συνήθεια; Βέβαια, είχαμε πάει σε ένα ταβερνάκι της γειτονιάς και γυρίσαμε κατά τις 11. Την τάισα λίγο και έπεσε ξερή. Συνήθως τρώει κατά τις 9. Να σας ρωτήσω, όταν βγαίνετε βολτίτσα νωρίς, γυρίζοντας τα κάνετε το βραδινό μπάνιο ή τα έχετε κάνει πιο νωρίς; Εγώ χτες τη λυπήθηκα να τη χώσω στο νερό νυχτιάτικα και την άφησα. Λέω να καθιερώσω το μεσημεριανο μπάνιο τώρα το καλοκαίρι και όταν βγαίνουμε βράδυ να μην την ξανακάνω. Πάνω στο θέμα με τις δουλειές...............και εγώ στην ίδια κατηγορία :P:P . Νιώθω ότι το σπίτι μου είναι σα το γεφύρι της Άρτας...ολημερίς το καθαριζαν το βράδυ βρωμιζόταν :P:P Τι πράγμα είναι αυτό;;; Είχα μάθει όλα τα χρόνια που δούλευα να μην κάνω καμία δουλειά και να τα βρίσκω όλα έτοιμα και τώρα που είμαι σπίτι αυτό μου κακοφάινεται. Να περνάνε όλα από τα χέρια μου :angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κα΄λημέρα κορίτσια και απο μένα αχ αυτο το πρόβλημα με τις δουλειες το εχω και γω και ειδικά τωρα που αρχισα δουλεια ειμαι τεζα και δεν έχω κουράγιο για τίποτα.

οσο για το μπάνιο εμεις έιχαμε αποτική δερματίτιδα και τον είχαμε πάει στον δερματολόγο και μας είπε α μην του κάνουμε κάθε μέρα μπάνιο γιατι χειροτερέυει την ξηροδερμία. βεβαια το καλοκαιρι θα ειναι αλλιως.

βρε κοριτσια υπαρχουν καποιες που βγάζουν με θήλαστρο το γάλα. εγω εχω πρόβλημα με το ζόρι βγάζω 110 γραμμαρια. και ολο αυτο με έχει αγχώσει. χθες εβγαζα κανενα 20λεπτο και ειχα βγάζει 35 γραμμάρια. τι να κάνω για να το αυξήσω???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες και στα ζουδάκια σας. Θέμα που ανοίξατε κι εσείς με τις δουλειες.....Εγώ είμαι κάθε μέρα λιώμα, γυρίζω από τη δουλειά, μαγειρεύω για την επόμενη μέρα, αναλαμβάνω το μπέμπη, παίζουμε, τον ταίζω, σκουπίζω, μαζεύω πιάτα και γενικώς κάνω τα πάντα όλα. Αποτέλεσμα: dead από τις 10:30. Ζωή είναι αυτή? Και ο άντρας μου βοηθάει αλλά γυρνάει σπίτι 7:30, τί να σου κάνει κι αυτός? Αχ, χρυσές εποχές των μαμάδων, μόνο σπίτι και όχι δουλειά (ή το ανάποδο, δε με χαλάει. Και τα δύο όμως.....ζόρι).

Μαρία Σ. : Η λύση είναι να αλλάξεις θήλαστρο. Κάθε στήθος ανταποκρίνεται διαφορετικά σε κάθε θήλαστρο. Ποιό έχεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο εμενα!Σημερα δεν εχω κουραγιο για τιποτα!Με ξεθεωσε η μικρη μου το βραδυ...συνεχεια ξυπναγε....Ισως εφταιγε η ζεστη, ισως η "πατατα" που εκανε η γιαγια :angry::angry::angry:.Εδωσε λιγοτερο γαλα στην μπεμπα στο 2ο γευμα γιατι θα επεστρεφα εγω μετα απο 2 ωρες περιπου :angry::angry: .Λες και δεν βγαζω γαλα....Το τακτοποιησα ομως ;)

Μαρία Σ. ποιο θηλαστρο χρησιμοποιεις?Το ιδιο θεμα ειχα και εγω μεχρι που το αλλαξα και τωρα ειμαι μια χαρα (απο 150ml, 2 φορες την ημερα)

Οσο για το θεμα δουλειες.....πικρη ιστορια! :x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!

ΕΜΕΙΣ ΠΑΛΙ ΞΥΠΝΗΣΑΜΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ Κ ΕΓΩ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ....ΑΧ ΚΟΥΡΑΓΙΟ...

ΜΑΡΥΛΟΟ ΜΟΥ ΝΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙΣ!!! ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ!!

ΜΑΡΙΑ Σ. ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ,ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΗΝ ΣΟΥ ΚΟΠΕΙ ΝΟΙΚΙΑΣΕ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ Κ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ!

ΔΟΥΛΕΙΕΣ??? ΠΩΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΕ??? ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΚΑΝΩ ΣΚΟΥΠΙΣΜΑ-ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ-ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑ!! ΑΝΤΕ Κ ΣΤΙΣ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΜΑΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΩ Κ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ!!

ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΟΡΙΣΤΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ Κ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΠΑΣΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ 8 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΥΛΑ ΕΣΚΥΒΑ ΣΤΑ ΠΑΤΩΜΑΤΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ,ΤΩΡΑ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην αρχη ειχα ενα θηλαστρο της πλακας που εκανε ομως δουλεια.Επεσε ομως η αποδοση του και αγχωθηκα οτι εφταιγα εγω και δεν ειχα γαλα.Η μικρη ομως ετρωγε κανονικα δεν γκρινιαζε.Οποτε αλλαξα θηλαστρο και πηρα της medela.Εχω τραπεζα με 25 μπουκαλακια των 150-170ml περιπου

Το πρωι πριν φυγω για το μαγαζι τρωει η μπεμπα απο το ενα μαστο, αντλω γαλα απο τον αλλο.Το μεσημερι που επιστρεφω (λειπω κανα 6ωρο περιπου)τρωει απο τον μαστο που αντλησα γαλα με το θηλαστρο το πρωι και αντλω απο τον αλλο.Ουσιαστικα 2 φορες την ημερα αντλω.Μετα συνεχιζουμε κανονικα μονο μεμε μαμας!Βεβαια οταν θηλαζει την αφηνω οσο θελει.Επισης οταν αντλω προσπαθω να μην ειμαι αγχωμενη γιατι τοτε τζιφος η υποθεση!!!!

Οποτε οταν λειπω της αφηνω ενα μπουκαλακι απο την καταψυξη,ενα απο το μεσημερι της προηγουμενης ημερας και ενα το πρωινο και τρωει οσο θελει

Χρησιμοποιω τα μπουκαλακια της medela γιατι με βολευουν και το κυριοτερο βολευουν την πεθερα μου που κρατα την μπεμπα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...