Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2010


Recommended Posts

Firfiriko και Kokoraki με απαλάσσετε από το άγχος γιατί και η μπουμπού μου στο ίδιο ακριβως στάδιο είναι, ανασηκώνεται αλλά δεν κάθεται. Και εγώ νόμιζα ότι όλα στην παρέα κάθονται και χτες την έβαζα την κακομοίρα με το στανιό να κάτσει στην κούνια αλλα έπεφτε :P:P Όντως κάθε μπεμπάκι έχει τη δική του ανάπτυξη. Της Maryloo απ'ότι βλέπω είναι πολύ προχωρημένο! Firfiriko και εγώ θα ήθελα τις συνταγες που θα σου πει ο γιατρος. Το βρίσκω καταπληκτική ιδέα να πολτοποιείς φαγητά και πολύ υγειινή, δε βλέπω το λόγο γιατί να τρώνε κρέμες αντί για φρουτόκρεμες. Η μάνα μου με έχει φάει πάντως να της αρχισω φρουτάκι και ας μην το έχει πει η γιατρός. Εμάς λέει έτσι μας είχε και είχαμε ακριβώς την ίδια παιδίατρο. Εγώ πάντως θα τη ρωτήσω.

Σοφάκι, με ανησύχησες με αυτό που είπες περί 600γρ το μήνα γιατί εμείς τον προηγούμενο βάλαμε μόνο 400, εκτός και αν τα μεγάλα παιδιά βάζουν λιγότερα κιλά.

kokoraki αυτός είναι και ένας από τους λόγους που δεν την αλλάζω δωμάτιο, η πιπιλα. Και εγώ είχα θέμα με το δάχτυλο γι'αυτό και της επέβαλα την πιπιλα. Την πετάει όμως και όλη νύχτα σηκώνομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 651
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΥΦ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ!!

ΑΘΗΝΟΥΛΙ ΜΟΥ Κ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ Κ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ..ΧΙ ΧΙ ΧΙ..ΤΑ ΚΑΗΜΕΝΑ! ΑΓΧΟΣ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΚΟΜΟΙΡΑ ΤΑ ΤΡΑΒΑΝΕ ΟΛΑ!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΗΤΕ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ.ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΧΡΟΝΙΣΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΣΕΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΟΠΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΤΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.

ΕΜΕΝΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ 1.700 Κ 1.600 ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΗΡΕ 600ΓΡ.ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ!

ΘΑ ΑΝΤΑΛΑΖΟΥΜΕ ΣΥΝΤΑΓΟΥΛΕΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Firfiriko ειμαστε 5 μηνών παρά 4 μέρες. Εσείς είστε πιο μικρούλια άρα ο δικός μου΄μάλλον είναι λίγο τεμπελάκος!!! Χαχαχαχα, όλα θα τα κάνουν μαζεμένα!!!

Athinouli, εμένα τώρα ούτε την πιπίλα θέλει οπότε την ώρα που βάζει τον αντίχειρα (πάντα μέσα στον ύπνο του) υπάρχουν 2 σενάρια: 1) Να βγάλω μαλακά το δάχτυλο και να συνεχίσει τον ύπνο του (στατιστικά: 1 στις 5) 2) Να βγάλω το δάχτυλο μαλακά, να τα πάρει στο κρανίο και να θυμηθεί ότι πεινάει οπότε φτιάχνω γάλα και μετά κοιμάται μέχρι το πρωί. Αυτό θα γίνει συχνότερα αλλά δε με πειράζει αφού μέσα σε ένα εικοσάλεπτο έχει φάει, έχει ρευτεί και νάνι. Αυτό που με αγχώνει τρελά είναι το δάχτυλο που βλέπω να μην το κόβει με τίποτα. Έχω και περίπτωση στο στενό περίγυρο που το παιδάκι το έκοψε 10 χρονών αφού το δάχτυλο είχε παραμορφωθεί σε πολύ σοβαρό βαθμό και έχω φρικάρει. Τί θα κάνω??? Αν τον αφήσω να πιπιλάει το βράδυ, θα κοιμηθεί σερί μέχρι πρωίας αλλά παίρνω τα χέρια μου και βγάζω τα μάτια μου. Εσύ Αθηνά τί κάνεις με το θέμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφια περιμενουμε τις συνταγες!!

Αθηνα μου μην αγχωνεσαι τα παιδακια που εχουν παρει παραπανω απο το φυσιολογικο τους προηγουμενους μηνες το κανουν αυτο!!Αλλωστε η μπουμπου σου ειναι σουπερ!!!

Οσο για το καθισμα η δικη μου στεκεται σχετικα καλα αλλα η παιδιατρος χθες μου ειπε να μη την αφηνω παρα μονο στα ποδια μας!

Φτιαχνω τα προσκλητηρια...θα σας βαλω φωτο το βραδυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kokoraki, και εγώ το ίδιο ξέρω με το δάχτυλο, αν το συνηθίσει, μετά γίνεται ατροφικό. Εγώ απο τότε που ήταν ημερών και το πιπιλούσε, τραβούσα το δάχτυλο και της έδινα κατευθείαν πιπίλα. Έτσι συνήθισε. Όχι πως δεν το βάζει καθόλου, ειδικά τώρα με τα δόντια το χώνει ολόκληρο στο στόμα, αλλά στον υπνο μόνο πιπίλα. Ούτε ασυναίσθητα δεν το κάνει.

Σοφάκι, άντε βάλε καμία φωτο να πάρω καμία ιδέα..αν και έχω καταλήξει, μια εικόνα παραπάνω ποτέ δε βλάπτει. Μεσα στη βδομάδα θα πάω και εγώ στο τυπογραφείο να δω αν μπορούν να υλοποιήσουν την ιδέα μου. Εσύ το φτιάχνεις εξ'ολοκλήρου μόνη σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ πολύ όλες για το καλοσόρισμα! Να μας ζήσουν τα μωράκια μας!

Κορίτσια να σας ρωτήσω πότε σκέφτεστε να πραγματοποιήσετε τη βάπτιση τους γιατί είμαι λίγο προβληματισμένη.

Σκέφτομαι για Δεκέμβριο αλλά με φοβήζει λίγ ο καιρός. Αλλά πάλι το καλοκάιρι του 2011 είναι πολύ μακριά για να είναι αβάπτιστη έως τότε!

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας.

SophiaK: (υποθέτω ότι έχουμε και το ίδιο όνομα Σοφία) μπορούμε να ανταλλάσουμε αποψεις αφου έχουμε μπεμπάκια που γεννήθηκαν την ίδια ακριβώς ημέρα, πότε σας είπε ο παιδίατρος ότι θα μπείτε στη κρέμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑΑΑΑΑΑΑ

ΚΑΛΕ 17 ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ????ΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΒΛΕΠΩ 1000 Κ ΜΙΑ ΝΥΧΤΕΣ...Κ ΓΡΑΦΩ!!!

ΕΜΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ Κ ΚΑΘΙΣΜΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ...

ΑΛΛΑ ΔΕ ΝΙΩΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ...!ΑΠΟ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΠΛΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...ΝΤΙΠ ΓΙΑ ΝΤΙΠ ΔΕ ΝΙΩΘΕΙ!!!

ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΑ ΡΙΖΑΛΕΥΡΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ...

ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ!!!

Κ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΣΠΙΤΙΚΩΝ Κ ΤΩΝ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΩΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΜΜΟΝΗ...ΔΛΔ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ ΘΑ ΦΑΕΙ Κ ΤΟ ΕΤΟΙΜΟ...!!!

ΕΓΩ STARANGEL ΒΑΦΤΙΖΩ ΤΟ ΜΠΙΖΟΥΔΑΚΙ ΜΟΥ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ...27 ΤΟΥ ΜΗΝΑ!!!

ΗΘΕΛΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ...ΑΛΛΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ!!!

ΕΜΕΙΣ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 6475 Κ 65 ΠΟΝΤΟΥΣ...ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ 600ΓΡ ΤΟΥΣ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ...!

ΚΛΑΙΝΕ ΤΑ ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΣΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥΣ?ΕΜΕΝΑ ΠΑΤΑΕΙ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΤΙ ΚΛΑΜΑΤΑ...ΜΑΛΛΟΝ ΟΝΕΙΡΑΚΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέεεεεεεεεεεεερα σε όλες!

Να μια καλή ώρα να σας γράψω αφού η μπέμπα μου κοιμάται!

Και εμένα κλαίει κάποιες φορές μέσα στο όνειρο του και στεναχωρίεμαι τοοοοοοσο πολυ! Καποιες φορές αν δω οτι δεν είναι της στιγμής θα παω να τη καθυσηχασω και ας ξυπνήσει! Δεν θέλω να στεναχωρίεται ούτε σε όνειρο!!!!

Θα ήθελα να ακούσω γενικά τα σχολιά σας για τη καταλληλότερη εποχή βάπτισης (σχετικά με το μήνα που γεννήσαςμε) ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ζουζούνες και ζουζουνάκια!!!!!!

Ο μπέμπης μου κοιμάται, εγώ μαγείρεψα φασολάκια με πατάτες και είπα να χαλαρώσω λίγο στο μάμμυ!

StarAngel λιγο βάρβαρο βρίσκω τον Δεκέμβριο για βάφτηση.... ναι μεν βάζουν στην κολυμπίθρα ζεστό νερό, αλλά γενικότερα μένει γυμνούλι κάμποση ώρα. Εφόσον δεν θες το άλλο καλοκαίρι (που δεν είναι ωστόσο μεγάλο 1,5 χρονων για βάφτηση), κάνε το καλύτερα φθινόπωρο ή άνοιξη. Να έχει ζεστάνει λίγο ο καιρός. Εγώ κάνω γαμοβάφτηση αρχές Μαρτίου και πάλι σκέφτομαι μην είναι ακόμα κρύος ο καιρός. Οτι νομίζεις κάνε. Ο άντρας σου τι λέει; Πάρε και την γνώμη των γονιών σας.

Λοιπόν και εγώ είμαι υπερ των φυσικών τροφών και όχι των σκευασμάτων αλλά όπως είπατε, κάποια στιγμή ίσως χρειαστεί να φάει και από αυτά. Εγώ δεν ξέρω...λέω να ξεκινήσω και εγώ αντί ρυζάλευρο, πατάτα - καρότο. Επίσης είναι πολύ καλός και θρεπτικός ο πουρές γλυκοπατάτας - μήλου. Θα το συζητήσω και με την παιδίατρο και θα δώ. Εχω βρει ωστόσο κάμποσες μωρουδιακές συνταγές λαχανικών και θα του κάνω διαφορετική κάθε μέρα! Για να μην βαρεθεί το κλασικό και για να πάρει πολλές γεύσεις και θρεπτικές ουσίες. Σας παραθέτω μερικές:

Πουρές γλυκοπατάτας - μήλου

υλικά: γλυκοπατάτα, μήλο

εκτέλεση: πλένουμε καλά και καθαρίζουμε τα υλικά. Τα κόβουμε κύβους. Βάζουμε νερό στο κατσαρόλι και μόλις βράσει τα ρίχουμε μέσα. Με κλειστό πάντα καπάκι και χαμηλή θερμοκρασία βράζουμε περίπου 40 λεπτά. Τα πολτοποιούμε, βάζουμε 20γρ περίπου μητρικό γάλα (αλλιώς ζουμάκι από το βράσιμο) και έτοιμο!

Στις παρακάτω συνταγές η εκτέλεση είναι ίδια: πλένουμε καλά τα υλικά, τα κόβουμε, τα βάζουμε στην κατσαρόλα μετά που θα βράσει το νερό, σκεπάζουμε με το καπάκι και βράζουμε σε χαμηλή θερμοκρασία για 1 ώρα. Μετά τα πολτοποιούμε, προσθέτουμε μια κουταλιά ελαιόλαδο και λίγες σταγόνες λεμόνι.

1)Χορτόσουπα κόκκινη

καρότο, πατάτα, κολοκύθι, σέλινο, μανιτάρι, παντζάρι

2) Χορτόσπουπα πράσινη

πατάτα, κολοκύθι, καρότο, μαϊντανό, σελινόριζα, μπρόκολο, αρακάς, φασολάκια. Το μπρόκολο τα βάζουμε 15 λεπτά πριν κατεβάσουμε το φαγητό.

3) Χορτόσουπα πορτοκαλί

γλυκοκολοκύθα, καρότο, σέλερι, τζίντερ, λίγο κρεμμύδι, μισό ξυνόμηλο, ρύζι. 20λεπτά πριν το κατεβάσουμε από την φωτιά βάζουε το ρύζι.

4) Χορτόπουπα του Ποπάι Α'

πατάτα, καρότο, σέσκουλα, σπανάκι, κρεμμύδι φρέσκο, άνηθος

5) Χορτόσουπα του Ποπάι Β'

καρότο, σέσκουλα, σπανάκι, κρεμμύδι φρέσκο, άνηθος, κριθαράκι. 15 λεπτά πριν κατεβάσουμε από τη φωτιά βάζουμε λίγο κριθαράκι.

6) Χορτόσουπα του αγρότη

πατάτα, καρότο, κρεμμύδι, πράσσο, σελινόριζα, καλαμπόκι, μανιτάρια, πλιγούρι. 20 λεπτά πριν κατεβάσουμε από τη φωτιά βάζουμε λίγο πλιγούρι.

7) Χορτόσουπα απλή

πατάτα, καρότο, κολοκύθι, βλήτα, μαϊντανός. Τα βλήτα τα βάζουμε 10 λεπτά πριν σβήσουμε τη φωτιά.

Ελπίζω να βοήθησα! Καλά μαγειρέματα!!!!!

Πάω γιατί ξύπνησε ο πασσάς μου!!!!!!!!!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες. Έχω περάσει νύχτα μαρτύριο και ζητώ τα φώτα σας. Ο μικρός ξύπνησε με γοερό κλάμα περί τις 4 φορές, εκ των οποίων τη μία μόνο έφαγε (όπως πάντα) αλλά ΄τις άλλες απλά έκλαιγε. Κάθε φορά τον έπαιρνε ο μπαμπάς του αγκαλιά και τον ησύχαζε. Μετά από καμιά ώρα πάλι το ίδιο. Τί στο καλό συμβαίνει? Ούτε νεογέννητος δεν το έχει κάνει αυτό. Άσε που τώρα που έφυγα για δουλειά, ενώ συνήθως ξυπνάει κανένα 10λεπτο πριν φύγω, τον άφησα να κοιμάται μακαρίως (ε βέβαια, τόσο ξενύχτι που να αντέξει το μανάρι μου). Λέτε να είναι δοντάκια ή απλά έτυχε? Πω πω, αν υποψιαστώ οτι θα γίνεται αυτό κάθε βράδυ μέχρι να σκάσει το πρώτο δοντάκι (άν είναι δόντια φυσικά).....θα πεθάνωωωωωω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλες και μπεμπακια!!

maryloo28 ευχαριστουμε για τις συνταγες!!!

StarAngel και ιδιο ονομα και ιδια μερα ηρθαν τα μπεμπακια μας?? :):):) Εμεις θα την βαπτισουμε 31/7! και συμφωνω με τη maryloo για την εποχη!Θα κανει κρυο...θα παγωσει το νινακι!!

kokoraki μπορει να ειναι ενα τυχαιο περιστατικο, μπορει να ειναι και τα δοντακια του!Μερικες φορες μη νομιζεις εχουν και αυτα τα νευρακια τους!

Νανα μου βλεπουν ονειρα νομιζω και μενα το κανει καποιες φορες :(:(

Γιατι δεν μπορω να ανεβασω μια φωτο με τα προσκλητηρια??τι κανω λαθος οεο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλές και κουκλάκια!!!! Τι μου κάνετε;;

Kokoraki, μάλλον δοντάκι θα είναι, αλλά τσεκαρε και το ενδεχόμενο να ζεσταινόταν. Μήπως το είχες παραντύσει;

Starangel το φθινοπωρο δεν το έχεις σκεφτεί καθόλου; Εμείς βαφτιζόμαστε 12/9. Και τον Οκτώβρη είναι πολύ καλά. Γιατί να το αφήσεις για Δεκέμβρη; Δεν έχω ξανακούσει να βαφτίζουν παιδάκια τέτοιο μήνα. Έχει πολύ κρύο για βάφτιση. Οι περισσότερες βαφτίσεις γίνονται μήνες που έχει ψιλοουδέτερες θερμοκρασιες για να μην ταλαιπωρηθει το μωρο.

Σοφάκι το έφτιαξες το προσκλητήριο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Athinouli δεν τον σκεπάζω καθόλου και κοιμάται με το φανελάκι του. Άρα δε νομίζω να ζεσταινόταν. Τί να πω....περίέργα πράγματα. Ελπίζω να ήταν τυχαίο γεγονός και να μην αρχίσει να επαναλαμβάνεται καθημερινά γιατί μαύρο φίδι που μας έφαγε...

Με έχετε αγχώσει με τα βαφτίσια. Δεν έχω κάνει τίποτα, δεν έχω οργανώσει τίποτα, κοινώς τα έχω φορτώσει στον κόκορα (εξ' ου και το όνομα :woohoo: :woohoo: ). Αχ, έχω καθυστερήσει και θα τρέχω τελευταία στιγμή. Σκεφτόμουν για αρχές Οκτώβρη. Είμαι μάλλον εκτός χρονοδιαγράμματος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοκοράκι, δε νομίζω ότι για μια βαφτιση τον Οκτωβριο είσαι εκτος, εξαρταται βεβαια και τι θέλεις να κάνεις

Σοφάκι δεν ξερω να ανεβαζω φωτο...ήλπιζα να μου έλεγες εσύ πώς γίνετα αυτό. :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια και μπεμπακια!!!!

maryloo ευχαριστουμε για τις συνταγες.Ηδη τις αποθηκευσα!

StarAngel και εγω πιστευω οτι τον Δεκεμβριο θα κανει κρυο!Μεχρι τα μεσα Οκτωμβη συνηθως εχει γλυκο καιρο.Εμεις θα την βαπτισουμε 08 Αυγουστου.Αυτην την εβδομαδα θα κλεισουμε τα προσκλητηρια και τις μπομπονιερες.

kokoraki και εμενα προχθες το ιδιο πραγμα μου εκανε.Βεβαια το απογευμα ειχαμε λιγο φασαρια στο σπιτι απο επισκεψεις και υποθετω οτι την κουρασαν και την εκνευρισαν!!!!Τυχαινει να εχουν και τα νευρα τους.... :unsure:

Και εμενα Νανα καποιες φορες ετσι ξυπναει :(:(:(

Ευτυχως χθες ηταν ηρεμη και δεν εκανε πυρετο απο το εμβολιο.Μονο που αλλαξε την ωρα του βραδυνου υπνου.Το καναμε 10 περιπου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια!!!

Εσείς μαγειρέψατε κιόλας!! Εγώ κατά το βαθύ μεσημέρι (και εγώ φασολάκια!!)!! ΣοφίαΚ πολύ ωραίες, μπράβο!

Οι περισσότερεσ μαμάδες έχετε κουκλάρες αρά εμείς οι αγορομάνες έχουμε πολλές υποψήφιες νύφες για τους γιούς μας!

Οι συνταγές πολύ καλές. Λέω να αρχίσω με ρυζάλευρο το Σαββατο για μια εβδομάδα όπως είπε ο γιατρός και μετά μάλλον θα πάρω βιολογική κρέμα βανίλια. Ο γιατρός το δίνει και σα προπόνηση για να μάθει να τρώει τα πιο πηχτά μετά. Τι να πώ? Μου είπε οτι δύο συγκεκριμένες μάρκες ρυζάλευρου δεν έχουν καθόλου γάλα μέσα. Δοκιμάζουμε και βλέπουμε.

Το μητρικό γάλα αν ζεσταθεί δε χαλάει η σύστασή του? Νομίζω οτι οι κρέμες γίνονται με χλιαρό νερό (αποστειρωμένο για αρχή) αλλά πώς θα το αντικαταστήσω με το δικό μου γάλα??

Θα επανέλθω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταπληκτικες!!!! και το ριζοχαρτο;; μονη θα το γραψεις ή το έχεις στειλει σε τυπογραφειο; Όσο τις κοιτάω τόσο πιο πολύ μάρέσουν...πολύ καλλιτεχνικές βρε παιδί μου..μήπως να το κάνεις επάγγελμα;; Εγώ πάλι 2 πεταλούδες από χαρτόνι θα κολλήσω και νομιζα ότι κάτι θα έκανα...που να σου παραβγω :laugh: :laugh: maryloo και εγω ευχαριστω για τις συνταγες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • @Antonia2Τι υπέροχο νέο βρε Αντωνία μου, χάρκα πάρα πολύ!!Συγχαρητήρια κι εύχομαι όλα να συνεχίσουν πολύ καλά!!!💗💗
    • Κοίταξε δε θέλω να παιρνω άδικα χαρά.... θα δούμε αύριο αλλά δε έχω ελπίδες!!! Και δεν σας είπα κ το καλύτερο!!!! Ο Γιώργος μου είναι ναυτικός!! Χαχαχα  Είχε τώρα 2 μήνες άδεια έγινε ότι έγινε τώρα άμα ξανά μπει στην επόμενη άδεια...δλδ μέσα στην ατυχία μας κρατάμε ότι έγινε αμέσως αλλά δε κάθονται οπότε μακάρι να κάτσει μια κ καλή!!!
    • Αν και δεν πίστευα πως θα άνοιγα ποτέ εγώ τέτοιο θέμα, να τελικά που γίνονται ακ΄όμη θαύματα.❤️  Εγώ και η @Xrisa95 κάνουμε την αρχή!!! Εύχομαι να μαζευτούμε πολλεεεςςς και να φτάσουμε μαζί στο τέλος αυτού του όμορφου ταξιδιού🙏
    • @annie! @Katiana1987 @Xrisa95 @Elk @Antonia2 σας ευχαριστώ πολύ για τις όμορφες ευχές σας!!❤️ @Mpourmpoulo κορίτσι μου εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα τέλεια και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το θαύμα που τόσο λαχταράς❤️🙏
    • Ιωάννα μου καλημέρα!!! Κι εμένα βγήκε τέλεια η καμπύλη, παρ'ολο που το προηγούμενο βράδυ έφαγα κ δύο κομμάτια κέικ 🤣. Πάλι καλά!! Εγώ με το που έκλεισα το τρίμηνο μου έγραψε ασβέστιο μαζί με βιταμίνη D το calciform D3, σίδηρο πλέον διπλό το tardyferon γιατί έπεσε ο αιματοκρίτης κ τα αιμοπετάλια, φυλλικό το felicine και για μαγνήσιο το trofocard 3 φορές την ημέρα, γιατί ξεκίνησαν οι κράμπες κ το πρώτο που μου έδινε μου έκανε διάρροιες.. Όσο για το ασβέστιο που δεν ήξερε τι να σου γράψει θεωρώ πως θα έπρεπε να γνωρίζει εναλλακτικές, γιατί κάποιο από αυτά μπορεί να μην ανταποκρινόταν στον οργανισμό σου..  Το εμβόλιο τελικά θα το κάνω κι εγώ κ ο άντρας μου κ μετά τη γέννα θα κάνω κ της ερυθράς, γιατί δεν έχω αντισώματα κ σκάω που μου απαγορεύει ο γιατρός να μην έρχομαι σε επαφή με παιδάκια κ ειδικά που δε μπορώ να πάρω τη βαφτιστηρα αγκαλιά, γιατί πάει σε βρεφικό...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...