Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2010


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 651
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχου μωρε η ψυχουλα μου :(:(:(:(:(:(

Δεν ξερω τι αλλο να σου πω για να σε βοηθησω........Εχεις το κουραγιο να ξεκινησεις επαναγαλακτισμο γιατι απο οτι διαβασα εχει τα ζορια του και θελει χρονο.Αν δουλευεις δεν ξερω αν ειναι ευκολο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Ο επαναγαλακτισμος δεν ειναι ευκολο πραγμα κοριτσια κακα τα ψεματα!Εγω παντως σουπες δεν τρωω!!Πινω παρα πολυ νερο και υγρα γενικοτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια σημερα περασαμε μια "δυσκολη" μερα!!Πρωτη φορα που η μπεμπα ειχε απιστευτη γκρινια!Τη μια στιγμη γελαγε και την αλλη νευρα και μουρμουρα!Πραγματικα δεν την εχω ξαναδει ετσι!Δεν περασαμε και κολικους και δεν εχω συνηθισει σε κλαματα!Γενικοτερα δεν κλαιει ευκολα!Τωρα την πηρε ο υπνος...ελπιζω να ηρεμησει το πουλακι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ? ΕΜΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΕΝΑ ΑΣΧΗΜΟ ΒΡΑΔΥ! Κ ΣΗΜΕΡΑ ΛΙΓΟ ΑΝΗΣΥΧΟΥΛΑ!!!

ΣΟΦΙΑ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΤΗΣ???ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΞΑΦΝΙΚΗ ΓΚΡΙΝΙΑ ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΚΑΝΟΥΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες. Είμαι καινούργιο μέλος του forum και΄τώρα είδα το θέμα. Κι εγώ είμαι μανούλα ενός μπέμπη που γεννήθηκε με Φ.Τ. στις 12/01/10, 3365gr και 52cm. Σήμερα είμαστε αισίως 7.090gr και ύψος άγνωστο (χαχα, θα μας μετρήσει η παιδίατρος σε 9 μέρες, τελευταία μέτρηση 64cm). Εύχομαι σε όλες σας να σας ζήσουν τα μωρά και να είναι γερά και τυχερά.

Διάβασα τις δημοσιεύσεις της φίλης Athinouli και παίρνω την ευκαιρία να πω κι εγώ την εμπειρία μου από το θηλασμό γιατί είμαι παρόμοια περίπτωση. Θήλασα αποκλειστικά το μωρό για 3,5 μήνες΄. Από το μαιευτήριο κιόλας έπιανε πολύ καλά, έτρωγε μια χαρά και ήταν όλα τέλεια. Δεν πόνεσα ούτε λεπτό και δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός. Σημειώνω ότι το γάλα έτρεχε από το στήθος και λέρωνα μπλούζες, ρούχα, υπηρχε άφθονο για το μωρό. Όμως, στους 3,5 μήνες κι εμένα (κι ενώ έπαιρνε βάρος κανονικά, λέρωνε αρκετές πάνες κλπ) άρχισε να κάθεται στο στήθος μόλις για 2 λεπτά και μετά το χτυπούσε με το χεράκι του κι έκλαιγε. Έκανε τόξο το σώμα του, το έπιανε, το άφηνε κ.λπ. . Η μόνη ώρα της ημέρας που έτρωγε ήρεμος ήταν μετά τις 2 τη νύχτα (άφθονο γάλα και ηρεμία). Κάποια στιγμή μετά από καμιά 15αρια μέρες, έχασε βάρος και η παιδίατρος είπε να αρχίσουμε συμπλήρωμα. Το πρώτο μπουκαλάκι που έδωσα με πόνο ψυχής το κατέβασε σε χρόνο dt μετά από θηλασμό. Καταλαβαίνετε απογοήτευση.Μίλησα με σύμβουλο γαλουχίας και μου είπε ότι αποκλείεται 3,5 μήνες να έχω γάλα και ξαφνικά να ελαττώθηκε. Κι όμως, κατά πάσα πιθανότητα αυτό συνέβη. Και όπως και με τη φίλη Athinouli, πιστεύω ότι κάτι έκανα λάθος με τη διατροφή μου και δεν ξεκουραζόμουν και καθόλου (δεν είχα βοήθεια και έτρεχα όοοοοολη μέρα με ένα μωρό που πέρναγε ζόρικους κολικούς και έκλαιγε από το μεσημέρι μέχρι αργά τη νύχτα). αυτά είναι εχθροί του θηλασμού, είναι σίγουρο αυτό. Τέλος πάντων, και 3,5 μήνες κάτι είναι, έτσι? Σήμερα επειδή έχω αρχίσει και δουλειά (δεν έχω ΟΑΕΔ κλπ), τρώμε μόνο ξένο γάλα αλλά είμαστε χορτάτοι και χαρούμενοι και αυτό μετράει τελικά.

Σας ζάλισα αλλά....ήθελα να τα πω. Σήμερα το μωρό μου είναι μια χαρά, γελαστό, πανέξυπνο, μάλλον τον ταλαιπωρούν και τα δοντάκια του (τρώει ό,τι βρει μαζί με τα χέρια και τα πόδια του!!!) και ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ.

Φιλιά και θα τα λέμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοπελιές μου!!!!

Πως είναι τα νινάκια σας;;;;

Εμείς μεγαλώνουμε και ζωηρεύουμε... πω πω, δεν βάζει κώλο κάτω! χιχι!!!!

Κοκορακι καλωσήρθες και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!!

Βρε κορίτσια, με αφορμή ένα θέμα που ανοίχτηκε στην κατηγορία "περιποίηση - εκπαίδευση παιδιού" που αναρωτιώταν μια κοπέλα ένα μωρό 6-7 μηνών τί "κατορθώματα" πρέπει να κάνει, αναρωτιέμαι και εγώ το ίδιο.

Ενα μωράκι 4-5 μηνών τί πρέπει να κάνει;

1)Εμένα για παράδειγμα, κάθεται και τώρα μαθαίνει να κάθεται μόνο του χωρίς να μπαλαντζάρει πολύ.

2)Στέκεται σταθερά, αλλά η παιδίατρος είπε πως είναι πολύ νωρίς ακόμα και δεν κάνει να τον αφήνω όρθιο. Εκείνος όμως μολις βρει ευκαιρία και κάποια αντίσταση στα πόδια του, βάζει κόντρα και ανασηκώνεται.

3)Παίζει με τα παιχνίδια του και περιεργάζεται ότι πέσει στα χέρια του.

4)Παρακολουθεί όποιον μιλάει και τον κοιτάει μέσα στα μάτια.

5)Δεν του ξεφεύγει τίποτα και παρατηρεί τα πάντα. Και εννοείται πως προσπαθεί να βάζει οτι βρει στο στόμα του!

6)Στο κρεβάτι γυρνάει μόνος του στο πλάι και έχει πολύ πλάκα όταν το κάνει γιατί σηκώνει και τα 2 πόδια πάνω έτσι ώστε να κυρτώνει η πλάτη του και κουτρουβαλάει σαν μπαλίτσα!! Εχει γυρίσει και μπρούμυτα λιγες φορές, αλλά αυτό νομίζω πως έγινε τυχαία.

7) Μουρμουρίζει συνέχεια μα συνέχεια και συνεχόμενα! Εδώ και αρκετό καιρό λέει: Αααα, οοοο, εεεεεε, αλοοοο, κοοοο, λαααααα, γλουγλου, αγκού, κουουου, κάνει με το στόμα του αυτό :P μαζί με τον σχετικό ήχο, και κάτι τέτοια κουφά μου λέει και κοντεύω να τον φάω!!!

Τι άλλο πρέπει να κάνει ένα μωράκι της ίδιας ηλικίας;;;;

Εσας τι κάνουν τα μωράκια σας;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοριτσια μου!Εμεις ολα καλα!Εσεις?

kokoraki καλως ηρθες!Να χαιρεσαι το μπεμπακι σου!Οσο περισσοτερο μπορει να θηλασει μια γυναικα τοσο το καλυτερο!Μια χαρα τα καταφερες!Μη ξεχνατε κοριτσια οτι ζουμε σε μια χωρα που δινουν ξενο απο τα μαιευτηρια!Εμενα παντως την 2η μερα πηγαν να μου δωσουν!

maryloo28 και μενα αυτα κανει!Α, λεει και αντε!!!Τις τελευταιες μερες ακομα και οταν τη βαζω στη αλλαξιερα σηκωνει το κεφαλι της ορθιο και προσπαθει να σηκωθει το μαμουνι!

Αυτο βεβαια που με εχει ξετρελανει απο την μια αγχωσει απο την αλλη ειναι οτι εκτος απο την πιπιλα,που με βολευει :P , βαζει οτι πιανει μες το στομα!

athinouli πως πατε σημερα?

Νανα ηρεμησε το λουλουδακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α και αυτο που με κανει να θελω να τη φαω ειναι που ξεκαρδιζεται!Οταν ακουω αυτο το χαχανητο θελω να την ζουλιξω τοσο δυναταααααααααααααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια διαβασα οτι μιλουσατε για το θηλασμο αχ το εχω και γω αγχος τωρα που παω στη δουλεια φοβαμαι μην σταματησει. εγω γεννησα 29/01.

να σας ρωτησω βρε κοριτσια τι εμβόλια κανατε μέχρι τώρα εμεις καναμε το 3 την περασμένη εβδομάδα 2 δηλαδή για τετανο κτλ και 1 για πνευμονιοκοκκο μινιγγιδοκοκκο. εσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο εμενα!Τι κανετε κοριτσια?

kokoraki καλως ηρθες!

maryloo28 ετσι κανει και η μπεμπα μου!Ηθελα να 'ξερα τι λενε!!!Αν κανει αυτο το πρρρρ και οταν της δωσω φρουτακια την εβαψα!Το πολυ γελιο το εχει οταν παω σπιτι το μεσημερι που οταν με βλεπει και της μιλαω αυτη γελαει και κουνιεται ολοκληρη!!!!!Ετοιμη να φυγει απο τα χερια της γιαγιας!!!!! :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!! Kokoraki καλώς ήλθες στην παρέα μας!!! Χαίρομαι που κάποια "συμπάσχει" με μένα :) Και εγώ έτσι όπως λες είχα γάλα, μέχρι που λέρωνα τα σεντονια και τα αλλαζαμε νυχτιατικα! Σοφάκι, τη θήλασα τα ξημερώματα που σηκώθηκε και το πρωι ήπιε λίγο και ήπιε και συμπλήρωμα 90 γρ. Η γκρίνια της δικιάς σου χτες μήπως είχε να κάνει με δοντάκια; Και εμείς δεν περάσαμε κολικούς και έχουμε καλομάθει στην ησυχία. Για να δούμε τι θα γίνει με τα δοντια.... Maryloo μου η δικιά μου κάνει ακριβώς τα ίδια, εκτος από το να καθεται μόνη της. Και πλεόν γυρνάει μπρούμυτα συνέχεια και συνηδειτα..μέχρι και στον ύπνο της άμα τη βάλω πλάγια τη βρισκω μπρουμυτα. Σηκώνει τα ποδαράκια, παίρνει φορα και τουμπάρει. και μετά βγάζει και μι ατσιρίδα ικανοποίησης ότι και καλά κοίτα με τι έκανα. Γαργαλιέται κιόλας. Ο ήχος που ξεκαρδίζεται νομίζω ότι είναι ο ωραιότερος ήχος που έχω ακούσει στη ζωή μου όλη :laugh: :laugh: Με προβληματισες που το δικό σου καθεται. Η δικιά μου ανασηκώνεται αμα της κρατας τα χερια αλλα δεν κάθεται στο ποπάκι ακόμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανούκα, τώρα είδα το δικό σου. Τι κάνετε σήμερα; Ησυχάσατε από το εμβόλιο; Ποιο κάνατε;

Μαρία Σ.εμείς αυτό το εμβόλιο το κάναμε τον προηγούμενο μήνα και θα το ξανακανουμε στις 19/6. Στις 19/5 κάναμε το 6απλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maryloo μια χαρα τα κάνει όλα το μωράκι σου. Κι εμένα ακριβώς τα ίδια κάνει και παρ' όλο που θέλει (και προσπαθεί εναγωνίως) να κάτσει μόνος του, η παιδίατρος μου είπε να τον αφήνω μεν αλλά να μην τον βάζω εγώ και τον ενθαρρύνω γιατί δεν κάνει ακόμα. Έχει πολύ πλάκα γιατί κάνει συνέχεια "πρρρρρ" με τα χειλάκια του και βγάζει σάλια και μετά τσιρίζει από τη χαρά του. :P:P Τρελαίνομαι σου λέω!!!! Επίσης σέρνεται με τον ποπό του και ενώ τον αφήνω στο γυμναστήριο, μετά από 2 λεπτά τον βρίσκω στα πλακάκια με τα παιχνίδια να του μπαίνουν στο μάτι!!!!ΗΜΑΡΤΟΝ...χαχαχαχα.

Ioanna 78, κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι με το "πρρρρρ". Έχω να ρίξω σφουγγάρισμα που θα πάει σύννεφο!!! Θα τα πετάει όλα κάτω και το γέλιο είναι ότι θα το θεωρεί και κατόρθωμα και θα μου χασκογελάει σα χάχας.

Να ρωτήσω και κάτι κορίτσια: Τα μωρά σας περνάνε φάση που την ημέρα δε θέλουν να κοιμούνται για να παρατηρούν γύρω τους??? Γιατί εμένα τώρα το περνάει αυτό και είναι ποοοολύ ζόρικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς Kokoraki, δεν την περνάμε αυτή τη φάση. Η δικιά μου ξυπνάει κατά τις 9 κοιμάται ξανά στς 11 για 30-50 λεπτά και μέτα πεφτει γύρω στις 14.30 και ξυπνάει κατά τις 17.00...και στις 20.00 ξανακοιμάται κανά μισάωρο έτσι για να προετοιμαστεί για το βραδυνο ύπνο...μην της πεσει και βαρύς :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι και εχω κανει το λαθος να εχω αφησει ανοιχτα λιγο τα πατζουρια την βλεπεις την κυρια απο τις 6 ξυπνια να κουβεντιαζει!!!!!

Γενικα ομως ξυπναει κατα τις 7:30 και κατα την διαρκεια της ημερας κοιμαται maximum 3 ωρες.Και ειναι πολυ περιεργη και κουτσομπολα.Οπου ακουσει θορυβο γυρναει και "μαλωνουμε" τα παντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία Σ.εμείς έχουμε κάνει το 5πλο, μετά δύο μαζί (μηνιγγιτιδόκοκκο και πνευμονιόκοκκο), έπειτα ηπατίτιδα (νομίζω...δε θυμάμαι καλά) και τώρα σε 9 μέρες θα κάνουμε επαναληπτικό μηνιγγ.-πνευμον. Το τελευταίο που κάναμε πάντως του άλλαξε τα φώτα του μικρού. Κλάμα της αρκούδας, γρομπαλάκι στο μπουτάκι και πόνο. Το γρομπαλάκι να φανταστείς έφυγε μετά από 10 μέρες. Άντε να δούμε τώρα πως θα την παλέψει ο μικρός.

Athinouli, αν εμένα κοιμόταν 2,5 ώρες το μεσημέρι, θα έκανα καπάκι άλλα 4 παιδιά :laugh: :laugh: :laugh: Πάντως το βράδυ κοιμάται σερί 9:30 με 8 το πρωί. Ξέρω ότι δεν είναι και πάααααρα πολλές ώρες (ακούω κάτι άλλα παιδάκια 8-8 σερί) αλλά τουλάχιστον ξεκουραζόμαστε κι εμείς κι αυτός. Γενικά από νεογέννητο, παρ' όλο που θήλαζε, δεν ξύπναγε παρά μία φορά μόνο για μαμ, άντε δύο τις πρώτες 40 μέρες και όχι πάντα.

Ερώτηση προς όλες: Οι παιδίατροί σας, τί σας λένε για εισαγωγή στερεών τροφών? Μετά τον 6ο μήνα ή μόλις κλείσουν τα μωρά τον 5ο? Εμένα μου είπε μετά τον 6ο αλλά θα ξαναρωτήσω τώρα που θα πάω γιατί ο μικρός όποτε τρώμε μας κοιτάει καλά καλά σαν να ζητάει κι αυτός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ioanna78 έγραψε:

Ετσι και εχω κανει το λαθος να εχω αφησει ανοιχτα λιγο τα πατζουρια την βλεπεις την κυρια απο τις 6 ξυπνια να κουβεντιαζει!!!!!

Γενικα ομως ξυπναει κατα τις 7:30 και κατα την διαρκεια της ημερας κοιμαται maximum 3 ωρες.Και ειναι πολυ περιεργη και κουτσομπολα.Οπου ακουσει θορυβο γυρναει και "μαλωνουμε" τα παντα!

ΧΑΧΑΧΑΧΑ κι εμένα μαλώνει τα παιχνίδια όταν δε χψράνε στο στόμα του να τα φάει!!!! Επίσης μαλώνει την πασχαλίτσα που κρέμεται από το γυμναστήριο γιατί δεν μπορεί να τον βοηθήσει να σηκωθεί (παλιοπασχαλίτσα....ντα για να μάθεις)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρα σου κοιμάται το βράδυ. Εμένα στάνταρ θα ξυπνήσει 4 ή 5 για να φάει λίγο. Στο γυμναστήριο όταν τον βαζεις τον ξαπλώνεις στο πάτωμα; Έχεις και μοκέτα από κάτω; Θέλω να το παρω αλλά δεν ξέρω πού να το βάλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλιτσες!!

χάθηκα λιγο συγνωμη :blush: δεν πολυμπαινω λογω κουρασης...

κοκορακι καλως ηρθες κ να χαιρεσαι τον μπεμπουκο σου!!

κοριτσια μου ετσι ακριβως κανει κ εμενα λεει πολλες μα παρα πολλες λεξουλες κ προχτες ειπε κ ντιντι κ ο μπαμπας του μονο που δεν τον εβαλε στο αμαξι να τον παει βολτα!! :P

σαλακια γινεται ενας χαμος ολο μπουρμπουληθρες κ πρρρ ασσρρρρ θθρρρρ κ ολο το χερι μεσα κ με το αλλο χερακι σπρωχνει...εχει πολυ πλακα!

γελαει δυνατα πολυ κ οντως ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει κ εγω ποτε!!

οσο για τα εμβολια κ εμεις 3 εχουμε κανει μεχρι τωρα κ το επομενο τελος του μηνα.

εμας κανει κ ναζακια σαν να κανει ντροπες,το κανουν εσας? ειναι φοβερο κ αυτο! ειναι πολυ χαδιαρης!

εγω μια μερα που τον κοιμησα στο πλαι τον βρηκα μπρουμητα μαλλον εγινε κ εμας τυχαια δεν το εχει κανει ξανα αλλα απο ανασκελα συνεχεια γυρναει στο πλαι σαν βαρελακι με τα ποδαρακια ψηλα σαν κεραιες! :laugh:

α επισης ξεχασα να σας πω οτι η αγαπημενη του πιπιλα μετα το μεμε φυσικα ειναι το σαγονι μου :silly: :woohoo: δεν σταματαει με τιποτα κ εαν γυρισω το κεφαλι μου κ δεν τον αφησω νευριαζει!!

κοριτσια λυπαμαι πολυ που σας εχει συμβει αυτο με τον θηλασμο.κανονικα υποτιθεται οτι δεν συμβαινουν αυτα οταν εδραιωθει η γαλουχια αλλα επειδη εχω ακουσει πολλα δεν ειμαι στενομυαλη κ πιστευω πως παντα υπαρχουν εξαιρεσεις.ενα παραδειγμα, ο αδερφος μου 40 ημερων νοσηλευτηκε δυστηχως με μια απ τις σοβαροτερες παθησεις,την μηνιγγητιδα(ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ δεν αφησε κανενα κουσουρι)κ η μητερα μου για 24 ωρες απτην κουραση-στεναχωρια μεσα στο νοσοκομειο δεν ειχε ουτε σταγονα γαλα!!! κ ο αδερφος μου εμεινε εκτος απο βαρια αρρωστος κ νηστικος ολοκληρη μερα γιατι δεν επιανε μπιμπερο.ευτυχως μετα απο 24 ωρες κ ενω προσπαθησαν να την ηρεμησουν νοσοκομες κλπ για να φαει το αδερφακι μου γιατι του ειχαν βαλει ορο στο κεφαλακι του ξαναηρθε το γαλατακι της.υποτιθεται οτι ουτε αυτο συμβαινει αλλα να που συνεβει στην ιδια την μητερα μου!

ειπα πολλα κ σας κουρασα,ζητω συγνωμη :blush:

τα φιλια μου σε ολες κ στα μαναρακια σας ακομα περισσοτερα :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοκορακι μου βγηκαν τα ματια!!! 9.30 με 8.00???????? αχ Παναγιτσα μου να κοιμοταν κ εμενα ετσι αλλα 10 θα εκανα!!χαχαχαχα εμενα κοιμαται 12.00 με 8.00 αντε 8.30 αλλα στο ενδιαμεσο θα ξυπνησει το λιγοτερο 3 φορες για φαγακι!!! ειμαι εντελως εξαντλημενη κ φυσικα αυπνη.

κ αθηνουλι 2,5 ωρες το μεσημερι???? ελεος!! το πολυ πολυ μια ωρα εμενα!!

Τώρα για τις στερεες μου ειπε στις 27 που θα παω για εμβολιο κ θα εχει κλεισει κ τον 5 θα μου πει για τις τροφες που θα ξεκινησουμε αλλα επειδη μου ανεφερε κρεμες εμποριου κ με το θεμα αυτο εχω ενα κολλημα κ δεν θελω μολις του ειπα οτι δεν θελω να φαει βανιλια η ρυζαλευρο επειδη τα θεωρω περιτα γεματα ζαχαρη κ θερμιδες κ προτιμω να του βραζω το πρωι κολοκυθακι με καροτο η γλυκοπατατα κ φυσικα το απογευμα αλεσμενα φρουτα ευτυχως συμφωνησε ενθουσιασμενος γιατι δεν θα ηθελα με τιποτα να διαφωνησω με τον γιατρο σε αυτο το θεμα.εσεις θα δωσετε ετοιμες κρεμες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαλλον εχουμε το ιδιο γυμναστηριο γιατι αυτη η πασχαλιτσα εχει τραβηξει τα απιστευτα!!!!!

Αθηνα εγω αρχικα το εβαζα πανω στο κρεβατι μου αλλα τωρα επειδη η μικρη αρχισε να κουνιεται πολυ θα το κατεβασω στο δαπεδο και θα βαζω κατι απο κατω.Μαλλον αυτα τα κομματια αφρολεξ που μοιαζουν σαν παζλ.

Ερωτηση: ολες τους εχετε δωσει πιπιλα? Το ειχα δοκιμασει τον προηγουμενο μηνα με το θερμομετρο-πιπιλα αλλα δεν την ηθελε.Την εφτυνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ioanna78 έγραψε:

Μαλλον εχουμε το ιδιο γυμναστηριο γιατι αυτη η πασχαλιτσα εχει τραβηξει τα απιστευτα!!!!!

Αθηνα εγω αρχικα το εβαζα πανω στο κρεβατι μου αλλα τωρα επειδη η μικρη αρχισε να κουνιεται πολυ θα το κατεβασω στο δαπεδο και θα βαζω κατι απο κατω.Μαλλον αυτα τα κομματια αφρολεξ που μοιαζουν σαν παζλ.

Ερωτηση: ολες τους εχετε δωσει πιπιλα? Το ειχα δοκιμασει τον προηγουμενο μηνα με το θερμομετρο-πιπιλα αλλα δεν την ηθελε.Την εφτυνε.

Και εμενα κοιμαται απο τις 9:30 μεχρι τις 7:30 περιπου.

firfiriko δεν θελω να δωσω ετοιμες κρεμες.Την Δευτερα που παμε για εμβολιο θα το κουβεντιασω και με την παιδιατρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα Ιωαννα μου δεν πιανει πιπιλα με τιποτα.το εχω προσπαθησει παρα πολυ μηπως κ κοιμαται λιγο παραπανω την νυχτα αλλα με τιποτα! οπως κ κανενα μασητικο,γενικα δεν μπορει το πλαστικο στο στομα του,αναγουλιαζει!!

το γυμναστηριο κ εγω πανω στο κρεβατι το εχω αλλα θα το κατεβασω κατω οπωσδηποτε γιατι φοβαμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • @Maria98 θα συμφωνήσω απόλυτα με την @Elk να κάνει εξετάσεις αλλά Σ εξειδικευμένο κέντρο. Το σπερμοδιαγραμμα σ ένα απλό μικροβιολογικό δεν το βγάζουν σωστά. Από τη στιγμή που θέλει ο άνθρωπος να ελεγχθεί γιατί να μην το κάνει;;; Μόνο καλό είναι!!!    Πως είστε κορίτσια μου; Εγώ ακόμα παιδεύομαι με τη γαστρεντερίτιδα κ περιμένω να βγει η καλλιέργεια αύριο. Έχω ανακτήσει δυνάμεις αλλά οι διάρροιες συνεχίζονται😢😢😢. Μη σου τύχει… Τεσπα… Στα δικά μας τώρα, σήμερα θετικό τεστακι ωορρηξίας δε νομίζω να κοκκινίσει περισσότερο.. Είχαμε κ μια επαφή πριν λίγο άντε να δούμε… Για κάτι παραπάνω δε με βλέπω στην κατάσταση που είμαι😞😞😞   
    • Χμ.. είχατε πολύ καλές βλαστοκύστες και τώρα και την πρώτη φορά. Όχι ότι και στις ενδιάμεσες προσπάθειες δεν υπήρχαν καλές προοπτικές. Φαίνεται ότι σε κάθε προσπάθειά σου, κάτι άλλο ευθύνεται. Γιατί και κύηση είχες, και βιοχημικές και μηδενικές χοριακές. Ίσως πράγματι να υπάρχει κάτι στα ωάρια, που οδηγησε στις παλίνδρομες. Άρα, προεμφυτευτικός. Ίσως δεν έγινε σωστά η ΕΤ. Ή μήπως σου δίνει κάποιο φάρμακο που δρα ανασταλτικά στην ετ; Κάποιες φορές τα αιμοδιαλυτικά που δίνουν προληπτικά προκαλούν αποβολές. Δεν ξέρω αν σου έδωσε κάτι τέτοιο, το λέω γιατί μπορεί να υπάρχουν παράγοντες στο αίμα που δεν έχουν ελεγχθεί. Ή κάποιο σύνδρομο; Πού έκανες προσπάθεια; Στο Έλενα; Φαίνεται ότι σε παρακολουθεί καλο τιμ γιατρών και πράγματι τα έχετε ψάξει όλα. Είχα κι εγώ δύο αποτυχημένες ετ στα 41, με άριστες βλαστοκύστες, πέντε συνολικά, όλες 4ΑΑ, 4ΑΒ και 5ΑΒ. Η μία έδωσε βιοχημική με χοριακή στο 45 και η άλλη στη γκριζα ζώνη, ούτε θετική ούτε αρνητική. Καμία δεν προχώρησε. Σ' εμένα το έριξε στην ποιότητα των ωαρίων μου. Παρόλο που αυτά τα ωάρια πάντα φτιάχνουν βλαστοκύστες με πολύ καλές διαιρέσεις. Τι να πω... ότι δεν πιστεύω πια σε ποιότητα βλαστοκύστεων; Είναι να σε θέλει η προσπάθεια... Εύχομαι να γυρίσει και σε σένα και να πετύχεις με τις υπόλοιπες που έχεις!❤️
    • Ναι αυτά τα τεστ με τον σταυρό είναι για να γίνουν με καθυστέρηση. Γιαυτό έκανα σήμερα αυτό που δείχνει 6 ημέρες νωρίτερα. Σκέφτηκα ότι κάτι θα έδειχνε 🤔
    • Θα προσπαθήσω να κρατηθώ μέχρι την Τρίτη 😉 Αντε να δούμε τι θα δούμε 👀
    • Γενικά ναι. Αλλά φέτος που είναι σε έξαρση είναι επικίνδυνο για τα νεογέννητα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...