Μετάβαση σε περιεχόμενο

poies perimenoume didimakia? Νο2


lena

Recommended Posts

aliky έγραψε:

ααα ξέχασα, τους έβαλα από 5 εσώρουχα και 5 φορμάκια. δεν έχω ιδέα πόσα χρειάζονται αλλά σκέφτηκα ότι καθόμαστε στο νοσοκομείο 5 μέρες άρα έβαλα από ένα την ημέρα!

εσεις τί θα κάνετε με τα βλαστοκύτταρα? εμεις θα τα δωρίσουμε στη δημόσια τράπεζα και θα φυλάξουμε στην Ακαδημια Αθηνών τα μεσεγχυματικά κύτταρα γιατί δεν ξέρουμε ποια θα είναι η εξέλιξη της επιστήμης μέσα σε 25 χρόνια. στοιχίζει 1250 ευρώ για 25 χρόνια και για τα 2 μωράκια. σε 3-4 μέρες θα μου στείλουν τους ασκούς περισυλλογής και φυλλάδια με πληροφορίες.

εγω ειμαι πολυ προβληματισμενη και δισπιστη σχετικα με το θεμα αυτο...

δεν ξερω ακομη τι θα κανω!!! :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 957
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα αυτο.και θα το αφησω ετσι μαλλον.

τωρα για επισκληριδιο ή ολικη και εγω προβληματιζομαι.απο τη μια λεω επισκληριδιο μια κ εξω να σηκωθω αλλα φοβαμαι πολυ που για καποια ωρα δεν θα νιωθω τα ποδια μου.ειναι ο χειροτερος φοβος μου.απο την αλλη με την ολικη εισαι αρκετη ωρα ναρκωμενη και μετα εισαι σαν ζαβλακωμενη και δεν θελω να ειμαι ετσι.θα δουμε δεν το εχω συζητησει ακομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eμεις τα δωρισαμε στη πρωτη γεννα,δεν κρατησαμε ομως τα κυταρρα του πλακουντα γιατι δε μας το ειχαν πει.

Τελοςπαντων,πριν καταληξω εκει το ειχα ψαξει παρα πολυ και το συζητησα και με γιατρους.Αλλα ειναι πολυ προσωπικο θεμα και δεν μπορεις να πεις στον αλλο τι θα κανει!!

Αλικυ, ειναι 1250 ευρω με το ΦΠΑ?τα μωρακια σου μοιραζονται τον ιδιο πλακουντα?Γι αυτο?

Εμενα ειναι σε δυο σακους,με αλλο πλακουντα το καθε ενα.

Αναρωτιεμαι μηπως παιζει ρολο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εμεις εχουμε προβληματιστεί πολύ και έχουμε καιρό που το ψάχνουμε. ούτε εγω είμαι σίγουρη αλλά από την έρευνα που έκανα αποκόμισα την εντύπωση ότι οι ιδιωτικές τράπεζες υπάρχει ενδεχόμενο να είναι τελειως απάτη αφού αν χρειαστεί δεν μπορούν να χρησιμοποιηθουν τα βλαστοκύτταρα του ίδιου παιδιού αφού κι αυτά θα πάσχουν!

επίσης είναι αλήθεια ότι αν όλοι τα δώριζαν στη δημόσια τράπεζα θα υπήρχε επάρκεια για όλη την ελλάδα και ο καθένας θα έβρισκε το μόσχευμα που χρειάζεται χωρίς κανένας να χρειάζεται να πληρώνει στις ιδιωτικές. βέβαια επάρκεια δεν υπάχει ακόμη αλλά οι δωρεές έχουν ανοδκή πορεία και πιστεύω ότι σε λίγα χρόνια θα υπάρχει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιονταρακι έγραψε:

εγω δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα αυτο.και θα το αφησω ετσι μαλλον.

τωρα για επισκληριδιο ή ολικη και εγω προβληματιζομαι.απο τη μια λεω επισκληριδιο μια κ εξω να σηκωθω αλλα φοβαμαι πολυ που για καποια ωρα δεν θα νιωθω τα ποδια μου.ειναι ο χειροτερος φοβος μου.απο την αλλη με την ολικη εισαι αρκετη ωρα ναρκωμενη και μετα εισαι σαν ζαβλακωμενη και δεν θελω να ειμαι ετσι.θα δουμε δεν το εχω συζητησει ακομα.

Εγω παλι που θελω - αν ολα εξελιχθουν ομαλα και δεν θετω σε κινδυνο τα μωρα - να γεννησω φυσιολογικα?Χωρις επισκληριδιο.Οπως στην πρωτη μου γεννα που ειχα την καταπληκτικοτερη εμπειρια της ζωης μου.

Φοβαμαι ρε κοριτσια το γεγονος οτι δεν θα νιωθω τα ποδια μου.Αυτο φοβαμαι σοβαρα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η ολικη ειναι θεϊκο πραγμα, δεν καταλαβαινεις τιποτα και ξυπνας περδικι.

Ομως, την ολικη απο ο,τι εχω καταλαβω πια δεν την πολυπροτεινουν γενικοτερα (σε πολλες επεμβασεις) γιατι εχει μεγαλυτερους κινδυνους. Οπως και να χει, κοιμασαι και υπαρχει φανταζομαι μια ανησυχια αν θα ξυπνησεις...

Δεν ξερω. Η επισκληριδιος θεωρειται πιο safe. Αλλα εμενα με φοβιζει πολυ. Και οντως το να μην μπορεις να κουνησεις τα ποδια σου και η αγωνια του ποτε θα τα ξανακουνησεις...

Ουφ διλημμα...

as1cF5v0g410030NTkxNTBifDAxNjM3N2J8dHdpbnM.gif

5 χρόνια:6 ivf+18 φυσικοί.4 εγκυμοσύνες.1η 3διμα-22 εβδ εσπασαν νερά από αμνιο.2η παλλίνδρομη.3&4 βιοχημικές.5η σε εξελιξη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και τα δικά μου μωράκια σε 2 σάκους είναι και 2 πλάκούντες. στοιχίζει όσο και για 1 μωρό, είναι κάτι σαν προσφορά! είναι 1.250 με ΦΠΑ.

ούτε εγω έχω αποφασίσει για ολική ή επισκληρίδιο. δεν φοβάμαι την επισκληρίδιο αλλά το γεγονός ότι θα βλέπω κα θα ακούω!τί να κάνω, εκείνη τη μέρα θα αποφασίσω???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα κανω οτι πει ο γιατρος μου αλλα θα συμβουλευτω και τη μαια μου που δεν την αφηνω.Στην πρωτη γεννα χαρη σε αυτην ειχα εναν εξαιρετικο τοκετο....

Αχ καλα λες,δεν θελω να ακουω κιολας,αντε το ματι το κλεινεις.το αυτι??

Καλα γραφω και γελαω,η ολη στιγμη κραταει κανενα μισαωρο ,μεχρι να κλεισεις αυτια και ματια στα δινουν αγκαλιτσα,οποτε φεεεεεεταα και ολα θα γινουν!

Καλη η προσφορα της Ακαδημιας!!!!

Ακουσα οτι ανοιξε δημοσια Τραπεζα στην Θεσσαλονικη και σκοπευω να το ψαξω.Το σιγουρο ειναι πως θα τα δωρισω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσάκια μουυυυυυυυυ τωρα βρηκα λιγο χρόνο κ ξαναμπήκα μπαμ μπαμ γιατι 5 η ώρα θα ξαναφύγω για δουλεια γαμώτο. Στον δρόμο θα γεννησω στο τέλος.

Λοιπον εγώ την κόρη μου την γέννησα φυσιολογικά με επισκληριδιο. Μια χαρά δεν καταλαβαινα αλλα μετα με επιασαν σπασμοί στο δωμάτιο ανανηψης. Εκτος αυτου μου πόναγε η μέση μου για πολύύύ καιρο. Οπότε αν ειναι με βλέπω μαλλον για ολική αν παμε ντε κ καλά για καισαρική. Αφηστε που μου ειπαν οτι με την επισκλυριδιο καταλαβαινεις την πιεση κ οτι σκαλιζουν μεσα σου κ σου κοβουν κ σου βγαζουν κ ολα τα συναφή μπλιαχ. Δεν νομιζω οτι θα μπορώ να καθομαι απαθεστατη κ να μου κάνουν κοκορετσι τα αντερακια μου μπλιαξ μπλιαξ(δεν θα ξαναφαω κοκορέτσι)

Εγώ αυριο θα πάω στον γιατρό κ θα δώ.

Οσο για τον θηλασμό ετσι κ αλλιως την επόμενη κατεβαινει ουσιαστικά το γάλα απλα εγω θα φροντισω να πάρω το θήλαστρο μαζί μου για να με βοηθήσει μιας κ στην μικρή μεχρι να ξεκινήσει με πόναγε.

ΤΙ αλλο?

Αλικακη μια χαρά βλεπω μην ανχωνεσαι ολα καλά πανε.

Α κ για να μην ζηλευετε οπως καταλαβατε δεν πήγα για μπανιο μιας κ ηρθα τρεχοντας απο την δουλεια να ταισω την μιρή να μαγειρεψω να βάλω του αντρα μου να φαει να βάλω πλυντηριο κ να πεταχτω κ στο κοιμητηριο να αναψω το καντηλάκι του πεθερου μιας κ αποψε ειδα στον υπνο μου τον πεθερο κ τον παππου μου στα ασπρα κ τους ελεγα για τα αγορακια μου που ερχονται. Το θεωρησα καλό κ σημαδιακό κ ετσι πηγα για το καντηλάκι.

Ευη ξύπνησα 5 ναι κ παλι ρολοι ο ατιμος ο οργανισμός κ 5 ηώρα ημουν στο πόδι παρολο που τελικά κοιμήθηκα αργα κλαψ

Αυταααααααααααα σας τρελαναααα. Ναταλακι παρε το τσουρμο κ βουρ για μπανιο για να ξεσκάσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζετούλα=ξυπνητηρι,μπραβο σου ρε θηριο...φτου φτου,ξεπατωνεσαι καθημερινα!!!

Τα μαθαμε οοοοοοολα τα νεα σου!!!! :P

Σου στελνω ενα φιλακι στα πεταχτα, διοτι σε λιγο - 5 - σχολαω και παω πιτακι μου να δω το αλητακι μου - που δεν φοραει πεδιλα-και να φαω!!!

ΝΑΙ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!

Ειναι με τις καλτσες και τα κλειστα παντοφλακια στο σπιτι.του εβαλα πεδιλα το πρωι και πλανταψε στο κλαμα....

Αμα βγουμε βολτα θα του βαλω πεδιλο και ας κλαψει,τι σκ@τ@ με την καλτσα θα μεινει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουτε κ εγω πηγα για μπανιο.ζεσταινομαι τοσο πολυ που ουτε το σκεφτομαι να ξεκινησω να παω εστω κ για μπανιο.εχω κανει 3 ντους και το κλιματιστικο φουλ!!απορω οι εγκυες που τρωνε ολο το καλοκαιρι πως την παλευουν!

α...ξεκινησα και τη βαλιτσα αλλα εσκασα,πελαγωσα και την αφησα στη μεση!θα τη συνεχισω αυριο!!!

ευη τι δουλεια κανεις;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να τα τα κοριτσακια ολα εδω!!!

Μολις θα την κανω εγω , μου εμφανιστηκατε.

Είμαι υπευθυνη λογιστηριου σε αντιπροσωπεια αυτοκινητων στη Θεσσαλονικη.

Δουλευω 9 -5 και φτανω σπιτι λιγο πριν τις 6.Αλλα το κανω 10 χρονια τωρα και το συνηθισα!!!!!

Για μετα τη γεννα εχω κανονισει - ο αντρας μου δηλαδη- να μας πεσει το τζοκερ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω στα διδυμα πριν 2 χρονια που ειμουν τον αυγουστο στα μεσα του 8ου με μια κοιλια νααααααααααααααααααα..ειχε τρελη ζεστη...πραγματικα δεν αντεχα σας μιλαω ειλικρινα.. για περπατημα ουτε που το σκεφτομουν ιδρωνα ολοκληρη και ιδιαιτερα στα μπουτακια γιατι ειχα παρει κατι κοιλακια εκει..ατιμο πραγμα η ζεστη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολύ καλό αυτο με το τζόκερ. Να μας πεις κ μας πως να το κανουμε ε?

ακουω την κόρη μου που ετοιμαζεται να ξυπνήσει κ να σας πώ την αληθεια μου την ηθελα λιγη ηρεμια ακομα. Δεν προλαβα να ξεκουραστωωωωωωωωωωωω.

Θα παω κ εγώ να κάνω ενα ντουζάκι να παρηγορηθώ κ να δροσιστώ κ μετα παλι μαγαζι κλαψ κλαψ. Λιονταράκι αυτες που περνανε ολο το καλοκαιρι ετσι απο τη μια τρωνε το πακετο απο την αλλη δεν στενοχωριουνται μην πανε χοντρες για μπανιο η δεν σκεφτονται οτι μετα γιοκ μπανια χιχι.

Παντως ειναι μια χαρα εποχή που θα γεννησουμε γιατι εμενα η μικρη που γεννηθηκε 23 Ιουνιου βγηκε αμεσως εξω κ την πήγα κ αρχες Σεπτεμβρη με τον αντρα μου για μπανιο αλλο που δεν την βαλαμε στην θαλασσα αλλα εμεις κάναμε ομως κατι ηταν κ αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παντως αυτο με τη ζεστη αστεια αστεια δεν αντεχεται. Ναταλια μου αστα να πανε με τον ιδρώτα. Εγώ σημερα πηγα για δουλεια τελειως καλοκαιρινή με σορτσακι κ μαγιο απο μέσα μιας κ ελπιζα οτι θα μου εμενε χρόνος για βουτια αλλα πουυυυυυυυυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ τι το ηθελα κ μπηκα στο θέμα της μαρκερ γκρινα γκρινα που μπηκε κ ευη κ ανχωθηκααααααααααααααααααααααααα

η κοπελα εχει πελαγώσει με τα διδυμάκιαααααααα κλαψψψψψψψψψψψψψψ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, για ποια ζέστη μιλάτε, εγώ είμαι Θεσσαλονίκη, εντάξει έχει καλό καιρό δε λέω αλλά ακόμη φοράω καλτσες και φανελάκι από μέσα.

Τη βαλίτσα είπα να την ξεκινήσω και εγώ σήμερα αλλά την παράτησα.

Για τα βλαστοκύτταρα αποφασισαμε να τα κρατήσουμε σε ιδιωτική τράπεζα και το ομφαλοπλακουντιακό αίμα και την ουσία Wharton. Δεν το ρισκάρουμε γιατί εγώ έχω ένα θεματάκι με την υγεία, βέβαια δεν είναι κληρονομική αλλά υπάρχουν προδιαθεσικοί παράγοντες, για το οποίο γίνεται έρευνα με βλαστοκύτταρα. Βεβαια αυτό που λέει η Αλίκη είναι σωστό ότι αν το παιδί πάσχει από κάτι, δύσκολα να χρησιμοποιηθούν τα δικά του βλαστοκύτταρα, ωστόσο υπάρχει 25% πιθανότητα να είναι συμβατό με τον αδελφό/αδελφή του.

Οι συσπάσεις καλά κρατούν, βεβαια τα yutopar κάνουν δουλεια, αλλά μου τη δίνει και δε θέλω να τα παίρνω. Παίρνω όποτε με πιάνουν συνήθως το απόγευμα.

Ναταλία και Ευη εσείς που έχετε παιδάκια μπορείτε να μου λύσετε μια απορία. Η μαμα μου λέει ότι τα μωρά τα βάζουν να κοιμούνται στο πλάι, ωστόσο στο internet αξιοπιστα site προτείνουν ανασκελα, εσείς τι λέτε?

Καλό απογευμα σε όλες σας και τα μωράκια σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΞΑΝΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΜΑΤΙΑΣΑ!!!

ΕΨΕΑΧΝΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΧΕΔΟΝ ΝΑ ΒΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΑΪΤ ΤΟ www.pingpong-online.com, ΓΙΑΤΙ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΣΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΤΙΜΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΣΤΟ ΜΑΜΥ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΕΚΑΤΣΕ ΣΤΡΑΒΗ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΘΕΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ, ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΚΡΑΝΙΟ. ΓΑΜΩΤΟ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ!!!!

ΜΕΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΖΑΛΙΣΤΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, ΜΕ ΠΗΡΕ Ο ΥΠΝΟΣ ΚΑΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΤΣΑΚΙΣΑ ΚΑΤΙ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα μου ειχαν πει απο το νοσοκομειο να τα κοιμιζω ανασκελα ετσι ωστε να αποτραπει αιφνιδιος θανατος..αλλα οι αποψεις πανω σε αυτο το θεμα διιστανται..εγω και στην αρχη τα εβαζα στο πλαι και καποιες φορες μπρουμυτα απο τον 7 μηνα και μετα καναν οτι μα οτι θελαν ετσιι οπως και να το εβαζα γυρναγαν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μπω και εγω στην παρεα σας?? πηγα χθες για υπερηχο και ειδαμε δυο σακους , τωρα θα παω στις 7/6 να ακουσουμε καρδουλες.Εκανα εμβρυομεταφορα 3/5.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zetoyla έγραψε:

Λοιπον εγώ την κόρη μου την γέννησα φυσιολογικά με επισκληριδιο. Μια χαρά δεν καταλαβαινα αλλα μετα με επιασαν σπασμοί στο δωμάτιο ανανηψης. Εκτος αυτου μου πόναγε η μέση μου για πολύύύ καιρο. Οπότε αν ειναι με βλέπω μαλλον για ολική αν παμε ντε κ καλά για καισαρική. Αφηστε που μου ειπαν οτι με την επισκλυριδιο καταλαβαινεις την πιεση κ οτι σκαλιζουν μεσα σου κ σου κοβουν κ σου βγαζουν κ ολα τα συναφή μπλιαχ. Δεν νομιζω οτι θα μπορώ να καθομαι απαθεστατη κ να μου κάνουν κοκορετσι τα αντερακια μου μπλιαξ μπλιαξ(δεν θα ξαναφαω κοκορέτσι)

Ζετούλα μου γλυκιά με βοήθησες ν΄ αποφασίσω! :laugh: :laugh: φοβερή η περιγραφή σου, κι εγω αυτά σκεφτόμουν και δεν το έπαιρνα απόφαση για επισκληρίδιο...έχεις δίκίο. ΟΛΙΚΗ-ΤΕΡΜΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...