Μετάβαση σε περιεχόμενο

poies perimenoume didimakia? Νο2


lena

Recommended Posts

α εμενα την επισκλυριδιο στον φυσιολογικό μου την εβγαλαν μολις με πηγαν να ξεκουραστώ αλλα στην καισαρική νομιζω οπως ειπε κ η πιτερ παν οτι μενει μια μέρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 957
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοριτσια καλημερα.μολις γυρισα απο τη λαικη.συναντησα μια γνωστη που ειχε μαθει πως περιμενω διδυμα.η πρωτη κουβεντα που μου ειπε μολις με ειδε ηταν "πως θα βγαλεις περα με διδυμα;"

ε, συγνωμη τι της απαντας τωρα;της λεω αμα δεν μου κανουν θα τα γυρισω πισω.

συγνωμη που ξαναφερνω το θεμα στην επιφανεια αλλα ταραχτηκα παλι.

τελοσπαντων.

εγω αρχιζω σιγα σιγα και ετοιμαζω βαλιτσουλα.πρα 1 νυχτικο με ρουμπουλα και δυο πιτζαμακια.θελω κι αλλα λετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην ταράζεσαι λιονταράκι, είναι κλασική αντίδραση. εμένα μου είπαν προχθες "πωπωωω δίδυμααααα, δε σε ζηλεύω καθόλου". μπορεί να το σκέφτονται αλλά τουλάχιστον ας μη το λένε, από τακτ μηδεν!

σημασία έχει ότι για μενα τα μωράκια μου είναι το θαυματάκι μου και είμαι από τώρα ξετρελαμένη μαζί τους, δεν περνάει λεπτό να μη σκεφτώ τη μέρα που θα έρθουν!

κι εγω τα ίδια ακριβώς πήρα για το μαιευτήριο! δε νομίζω να χρειαστούν περισσότερα, δε θα κάτσουμε κι ένα μήνα!

και για τα μωράκια έχω αγοράσει σχεδόν όλα τα ρουχαλάκια αλλά θέλουν πλύσιμο για να φτιάξω βαλίτσα. είπα μέχρι αρχες Μαίου πάντως να την έχω έτοιμη. τότε θα είμαι στην 31η εβδομάδα, είναι αργά λέτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα μου φαίνεται αιώνας, νομίζω ότι δεν περνάει ο καιρός με τίποτα!

άσε που κάθε μέρα δυσκολεύομαι όλο και περισσότερο, έχω γίνει απίστευτα δυσκίνητη, θέλω 5΄ να σηκωθώ από το κρεβάτι :angry: επίσης με πονάνε όλα τα κόκαλα, μέσης, πλάτης και λεκάνης!!! να φταίει το 10κιλο που πήρα ή γενικά το σώμα μου δεν μπορεί να κουμαντάρει την κοιλάρα???

φτάνει γκρίνια, σημασία έχει να είναι καλά τα ζουζουνάκια μου που τα λετρεύω! είμαι χαζομαμα από τώρα, απίστευτο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα!Δεν γνωρίζω καμια σας αλλα σας ευχομαι ολες προσωπικα τα καλυτερα και να κρατήσετε γερα παιδάκια στην αγκαλια σας!!!!

Εχω ένα αγορακι σχεδόν 2 ετών και είμαι εγκυος σε διδυμάκια,10 εβδομάδων...

Δεν θα έγραφα από τόσο νωρις αλλα με πρόφαση την αντίδραση του κόσμου,πως θα τα καταφέρεις κτλ θα σας πω οτι ηδη στον εργασιακό μου χώρο ο εργοδότης μου με τον διεθυντη ανός τμηματος βαζουν στοιχημα οτι θα σταματήσω μετα τη δουλεια....Εγινα χαλια μου το ειπαν κρυφα κάποιοι αλλοι και θέλω να κλαψω , να τους μαδίσω!!!Δεν καταλαβαινω, μετα τα διδυμα δεν εχουμε ζωη?????Στεναχωρέθηκα απίστευτα αλλα δεν θα τους περασει και δεν μου επιτρεπω να χαλαστώ άλλο!!

Κατα τα αλλα εχω του κόσμου τις απορίες και εν καιρώ αν μου επιτρεπετε θα σας βομβαρδίσω!!!!!

Μην το κανω και με το καλημέρα σας!!!!

Είμαι η Ευη , 31 , από τη Θεσσαλονίκη και ελπίζω να τα λέμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευη καλως ηρθες!!!με το καλο τα μωρακια σου και μην μασας!!!!

εμεις τα εχουμε ξεπερασει πια ολα αυτα!!!και περιμενουμε με αγωνια τα μωρακια μας!!

να μπαινεις να τα λεμε!!!

εγω ειμαι η Ελευθερια απο Πατρα, 30 χρονων και περιμενω τα πρωτα μας κοριτσακια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εύη μου συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου, με το καλό τα διδυμάκια και να χαίρεσαι το αγοράκι σου! καλωσήρθες στην παρεούλα μας!

μην ανησυχείς για τις αντιδράσεις των άλλων, θα το συνηθίσεις!!!

για μένα πάντως ισχύει το ΔΥΟ ΜΩΡΑΚΙΑ ΔΙΠΛΗ ΧΑΡΑ :):):)

εγώ περιμένω με τεράστια αγωνία τα πρώτα μας μωράκια, αγοράκι και κοριτσάκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!

Ευη καλωσορισες και με το καλο να ερθουν τα μωρακια σου!

Μην μασατε σε αυτα που λεει ο κοσμος.

ΝΑ 'ΤΑΝ Η ΖΗΛΙΑ ΨΩΡΑ...ΘΑ ΓΕΜΙΖΕ ΟΛΗ Η ΧΩΡΑ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ ρε κορίτσια , μου κακοφάνηκε πολύ!!!!

Χαίρομαι που σας γνωρίζω!!!!

Λιονταρίνα

ALIKY

NEW-MAMMY

Mε το καλο να τα δεχθείτε!!!!!

Τελικα μετρούσα τις εβδομάδες( καλα ουτε στην 1 εγκυμοσύνη τα πήγαινα καλα) και μαλλον είμαι στην ενατη ακόμη!!!!Σόρρυ!!!!

Εχετε χρόνο να σας ΄΄ πρήξω΄΄ λιγάκι!!!! :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aliky έγραψε:

εμένα μου είπαν προχθες "πωπωωω δίδυμααααα, δε σε ζηλεύω καθόλου".

Εγω παντως σας ζηλευω (με την καλη εννοια!!!) :) Παντως στον γιατρο μου ειπα:"κοιτα,θα κανουμε που θα κανουμε εξωσωματικη,βαλε τα δυνατα σου να πετυχουμε 2" :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Με το καλο κοριτσαρες μου!!!!!!!!Την τυχη σας να εχω!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zetoula αυτο που λεγαμε για την κομμωτικη, με απασχολει, γιατι εκανα κερι, και το ξυραφι το συχαινομαι. Εν τω μεταξυ τωρα που ειναι η κοιλια τουμπανο που να δεις εκει κατω να καλωπισεις, ασε που απαγορευευται το κερι μηπως και γεννησω αν τρανταχτω με τα τραβηγματα και πονεσω...

επομενως κατι πρεπει να γινει και ανησυχω για το τι θα γινει....λες στην καισαρικη να μας κανουν τελειως φανταρους η λιγο φανταρους?

πωπω τι λεω κοριτσια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lolipop καλή επιτυχία!!!!!!οι περισσότερες εδω κάπως έτσι ξεκινήσαμε! σε περιμένουμε στην παρέα μας το συντομότερο!

Εύη εννοείται ότι μπορείς να μας "πρήζεις" όποτε θέλεις, γι΄αυτό είμαστε εδω, να πρήζει η μια την άλλη :P

new mammy κι εμένα με έχει απασχολήσει το θέμα του "δάσους"! δεν ήξερα ότι δεν κάνει το κερί, καλά για ξύσρισμα ούτε λόγος! προσπάθησα με καθρέφτη και διάφορα ζογκλερικά αλλά λίγα πράγματα πέτυχα, άσε που κάθησα στην μπανιέρα και δε μπορούσα να σηκωθώ, τί κατάντια!!! νομίζω πάντως ότι στην κλινική ρίχνουν τελείως μπόμπα, εντελώς φαντάροι! νομίζω ότι θα το υποστούμε και αυτό, δεν έχουμε αλλη επιλογή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο χρονο αλλο τιποτα!!

κοριτσια συγωμη για αυτο που θα πω... :blush:

μολις βγηκα απο το μπανιο και εκανα μια προσπαθεια να ξυριστω...χαμηλα....

ορατοτης μηδεν!!!! :blink:

τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση;;η αδερφη μου μου ειπε πως αυτην την ειχαν βοηθησει στο νοσοκομειο πριν μπει για καισαρικη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια καλα τα λετε....

Εγώ που είμαι 1,60 και 47 κιλα θα τα βγαλω πέρα? ή θα με φάνε τα νινάκια μου?Αυτο με ανησυχεί πως θα τα καταφέρω....

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει 16 κιλα!Μου ειπαν αν και τώρα με τα δυο πάρω τόσα θα είναι τέλεια!!!Αλλλα δεν μιλάω για κιλα αλλα από αντοχή!!!!

Και φυσικα το ξενέρωμα που εχω φαει με την καισαρική.....Εγω που γεννησα φυσιολογικα χωρίς επισκληρίδιο και δεν τη θέλω γιατι τη φοβάμαι!!!!

Ο γιατρός δεν μου το είπε τελειωτικα αλλα η μαια μου δεν θα ηθελε να κινδυνεψουν τα μωρα..Το καταλαβαίνω,αλλα δεν θελω να το πιστεψω....

Οσο αφορα τον καλλωπισμο,στην πρωτη εγκυμοσυνη πηγαινα για αποτριχωση με κερι στην αισθητικό μου μέχρι τη γέννα.Τώρα δεν το κοβω να με αφήνουν....κλαψ.Δε πηραζει κοριτσια που δεν βλεπετε, ζητηστε βοήθεια, βλέπε σύζυγο , αδερφη -αν έχετε-, νοσοκόμες...Μη σκατε για τις τριχες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευη μην αποκλειεις το φυσιολογικο τοκετο.η αδερφη του αντρα μου ειχε κανει δυο καισαρικες στα πρωτα παιδια και μετα ειχε διδυμα!!!ε, ο γιατρος το παλεψε και της τα πηρε με φυσιολογικο τοκετο!!

ψαξτο λιγο παραπανω με το γιατρο σου.

για τα κιλα μην ανησυχεις.εμενα ο γιατρος μου ειπε μην περιμενεις να παρεις τα κιλα που θα επαιρνες με ενα παιδι.τουλαχιστον σε μενα τα κιλα απο το δευτερο τριμηνο (14 μεχρι τωρα) και χωρις να τρωω πολυ διαφορετικα απο οτι συνηθιζα.ημουν 53 κιλα οταν ξεκινησα με 1.62 υψος αλλα μεχρι στιγμης δεν θα ελεγα οτι εχω και καμια τεραστια κοιλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax Ελευθερία πολύ χαίρομαι γιαυτό που διαβάζω!!!!!!!

Νόμιζω πως ήμουν η μοναδική μικροκαμωμένη με δίδυμα!!!!

Σε ποια εβδομάδα είσαι?Και γενικά πως κύλησε η εγκυμοσύνη σου και πως κυλάει εννοείται????

Εγώ ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν καταλάβαινα τίποτα,τώρα έχω ξεσκιστεί

στις αναγούλες και στις συνέπειες τους....καταλαβαίνεις!!!Κατα τα αλλα καλα!

Αυτο με την κουνιάδα σου πριν πόσο καιρό έγινε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια. Ευη καλως ήρθες στην παρεα μας κ ειμαστε απ οτι βλέπω στην ιδια φάση. Κ εμενα η κόρη μου σε δυο μήνες ακριβώς θα γινει δυο χρονών κ περιμένω δυο αγοράκια.

Α new mammy απο την φιλη μου που ειδα δεν την εκαναν κ γλομπο χαχα. Πάντως κ εμενα στον φυσιολογικό δεν μπορώ να πω οτι με ξετριχιασαν τελειως εγω περιμενα οτι θα γινομουν γουλί αλλα... τώρα πολυ απλα εχω παρει τον αερα κ προσπαθώ ορθια στην ντουζιέρα κ οτι πάρω α δεν θα σκάσω κιολας αν δεν τους αρεσει η απο κάτω οψη μου χιχι.

Ευη μου επανερχομαι κ εγω ημουν για φυσιολογικό τοκετο κ μπορει να το παλέψω αν γυρισει κ ο αλλος την κεφαλα του αλλα δεν ξέρω ακομα γιατι ο ενας μπεμπης ειναι μεν με την κεφαλα κατω αλλα ο αλλος κοιταει την μαμά τουυυυυυυυυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Zετούλα,με το καλό τα αγοράκια σου και να χαίρεσαι την κούκλα σου!!!!

Ακου αυτό και ψάξτο...

Εγώ τον γιο μου τον γέννησα φυσιολογικα χωρίς επισκληρίδιο έχοντας δική μου μαία...

Ξέρεις τι μου είπε την προηγούμενη βδομάδα?

Οτι αν το πρώτο από τα δίδυμα γεννηθεί φυσιολογικα, το δευτερο βγαίνει όπως και να είναι!!!!!Δεν τους πειράζει!!!

Το λέω για να το έχεις κατα νου...Μακαρι να πάνε όλα καλα και να βρω συμπαραστάτες σε αυτή μου την επιθυμία,αν υπάρχουν οι κατάλληλες προυποθέσεις βέβαια.Σε ποια εβδομάδα είσαι εσυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζετουλα δεν σε βλεπω μεσα πολυ συχνα!!ολα καλα;;;το νησι τι λεει;;;

ευη η κουνιαδα μου γεννησε πριν απο 18 μηνες περιπου.εγω παω στον ιδιο γιατρο αλλα θα κανω καισαρικη γιατι τα δικα μου μωρακια ειναι ομοζυγωτικα με εναν πλακουντα και δεν υπαρχει καμια περιπτωση για φυσιολογικο τοκετο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιονταρακι έγραψε:

ζετουλα δεν σε βλεπω μεσα πολυ συχνα!!ολα καλα;;;το νησι τι λεει;;;

ευη η κουνιαδα μου γεννησε πριν απο 18 μηνες περιπου.εγω παω στον ιδιο γιατρο αλλα θα κανω καισαρικη γιατι τα δικα μου μωρακια ειναι ομοζυγωτικα με εναν πλακουντα και δεν υπαρχει καμια περιπτωση για φυσιολογικο τοκετο.

Α!Δεν το ήξερα αυτο.....Πολλα θα μάθω από την παρεούλα σας!!!!

Εμενα είναι σε διαφορετικούς σάκους..Δηλαδή έχουμε δύο πλακούντες?

Κοριτσάκια σχολάω και σας χαιρετάω!!!!

Το Σαββατοκύριακο δεν θα μπω,θα λείπουμε στη Χαλκιδική!

Φιλακια και καλά να περάσετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδω ειμαιιιιιιι εκανα ενα διαστημα ενα κενό γιατι ειχα ανχωθει λιγο μιας κ μου βαλανε λιγο λιγο την ιδεα του πρωορου τοκετου κ δεν ηθελα να σας ανχώσω κ εσας.

Ευη μου κ εμενα ειναι σε χωριστους σάκους κ εχουν δυο πλακουντες. Ειμαι 26 εβδομάδων, κ δεν το συζητώ οτι θέλω να γεννησω φυσιολογικά αλλα θα δούμε πως θα πάει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λιονταρακι μου ολα μια χαρα εδω αν εξεραισεις το θέμα του παιδιατρου που δεν εχουμε κ γινεται ο κακος χαμός. Σημερα ηθελαν οι γονεις να σταματησουν το καραβι ως αντισταση αλλα το πηρε πρεφα ο εφοπλιστης κ ειπε εκτος του οτι εκανε απο αλλο λιμανι το δρομολογιο ειπε οτι αν ξανασταματησει το καραβι θα το κοψει τελειως κ δεν θα ξαναρθει στο νησί. Ρεζιλι με λιγα λόγια.

Τι να πω κατα τ αλλα καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...