Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συντηρηση αλεσμενου φαγητου...


Recommended Posts

Kale τι "φιλακια"???Φευγεις???Κατσε εδω να ξενυχτησουμε μεχρι τις 11!!!!! :P

Νομιζω πως στο βιβλιο της πατσουρου εβλεπα μια νυφη που θηλαζε!!!

Ωραια θα ειναι!!!

Γτ αγχωνεσαι???Αφου ειναι στανταρ πως ολα θα πανε καλα!!!Μη ρωτας που το ξερω!

Ειμαι μεντιουμ αλλα δεν το ελεγα τοσο καιρο!!

Κ ολα αυτα που συμβαινουν στο μαμμυ ανα καιρους...τα ξερω!!!

Επισης ξερω ποιες ειναι "γκουχου-γκουχου"δλδ χαζες-ψωναρες-απροσαρμοστες κ μας πλασαρονται σαν εξυπνες-ευγενικες-καλοβολες!

Καλα..μαλλον πρεπει να ..."παω σπιτι μου"!!!

Εχω αρχισει την παρακρουση!!

Μαρακι τι κανεις???Το τρως????Τι...φορας???? :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

anastasia

τρωει η μικρη?

εμενα σχεδον 14 κ απο μενα μεσιμεριανο δε γουσταρει..

πσντωσ με τομπου αρχισαμε στερεες αυξηθηκαν κ τα κακα...

κανει καμια 4-5 φορες :S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Μαρακι τι κανεις???Το τρως????Τι...φορας???? :P:P:P

:laugh: :laugh: :laugh:

TO τρως???? :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

χαχαχχααχαχαχαχαχαχα

πως λεμε....το τυλιγεις το πουρο>????χαχαχαχαχαχαχχα

ΤΙ τρως εννοουσα! :blush::blush::blush:

Θουλη μου σημερα 2η μερα λαχανικα.Εφαγε...δεν ξερω ποσο....!

Θα ηταν 60-80 μλ...

Τωρα...αυτο το μετραω σε μλ ή σε γρ>???

Ο Ντοντος γενικα απ'οτι καταλαβα δεν γουσταρει φαγακι απο τη μανουλα!!!

Μεμεδακιας αυτος!!!

Σ'ευχαριστω για τη φωτο!!

και η δικη σου(θα στο'λεγα) ΥΠΕΡΟΧΗ!!!

Ζηλεψα!Θα παω στις κουνιες να βγω κ εγω ετσι με το τσαχπινακι! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

11:13 κ ειμαι ακομη εδω!!! :lol::lol: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

για πες!για τις γκουχου-γκουχου καλέ!! :P:P:P:P α!στην επομενη συναντηση θα το αναλυσουμε!

κ εχω καιρο να παρω το φτυαρι!!ΤΕΛΕΙΑ!!! :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :laugh: :laugh:

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...αυτο με τα ml...πηγα μια φορα να βαλω μερικα κουταλακια φρουτοκρεμα που περισσεψαν στο μπιμπερο για να δω ποσοτητα κ με το ζορι βγηκαν 50 ml..ενω γραμ.θα ηταν παραπανω..δηλ.200 ml φαγητου ειναι σχεδον ενα μεγαλο μπιμπερο γεματο;;; :dry::dry::dry::dry::S:S:S:S:S:blink::blink::blush::blush::blush:

Αναστασια δε σου λεω οτι ειναι τελεια η φωτο γιατι θα φανει οτι επηρεαστηκα απο Θου!

Θουλη στο ειπα στο τρενακι! ;)

φιλακια τωρα,ε;;;; :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης!νυφη που θηλαζε;; :blink::blink:

εγω δεν εχω θηλασει ποτε δημοσια...λες να κανω την αρχη ως νυφη που δε θα φανει κιολας;;;; :lol::lol::lol::lol::lol:

αντε,αντε!παω για υπνο!καλο ξημερωμα σε ολες! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aaaa, τις γκουχου γκουχου

θέλω κ εγώ να τις μάθω!

Ποιεεεεες είναι, μέντιουμ; Για πες...

Αναστασία, ΤΟ τρώω το φαγητό μου

κ το φοράω το πυζαμάκι μου!

Τέτοια ώρα (23:30) τι θες να κάνω;

Να σε κάνω τοστ;;;

Τα 60gr μοσχαράκι τα πήρα δοκιμαστικά

(για να είναι φρέσκο!) , όχι από τσιγκουνιά,

κ όταν είδα πως τα τρώει ο σποράκος

παίρνω 10 10 τις μεριδούλες γιατί εγώ μπλιαχ να τα πιάνω

να τα κόβω τα ωμά κρέατα...

Κ επειδή αργεί ο χασάπακλας (κόβει, ζυγίζει , τυλίγει κ.ο.κ)

πετάγομαι σε κανά φαρμακείο, κανά μανάβικο,

κανά super k επιστρέφω, χαχαχαχαχαχαχα!

Τα τσαχπίνικα κακάκια έγιναν πρώτο θέμα στο τρένο

«αλεσμένο εξπρές»..... Άσε το μωράκι ήσυχο σου λέω,

του μεταφερεις το άγχος σου με το «κάνε κακά τσαχπινάκι μου»

οοοοολη την ώρα!

Ιουλία, όπως λέει το μέντιουμ ΟΛΑ θα τα προλάβεις,

όλα θα είναι τέλεια κ θα περάσετε υπέροχα,

μην μου αγχώνεσαι! Πάντα έτσι γίνεται κ στο τέλος

όλα είναι στηνεντέλεια! Καλή διάθεση χρειάζεται μόνο....

Η Στάσα μου οτι να'ναι, χαχαχαχα

κ οι φιλενάδες τις ξενυχτάνε, χαχαχαχα!

Τhouli λιγόφαγο κ το μωράκι σου ε;

Δεν πειράζει......! Θα μεγαλώσει το μικρούλι

κ θα φτιάξει το προγραμματάκι του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε βρε βρε,,,,τι γινεται εδω??? τι χανω?

Τι τρως Μαρακι?? B) και τι πυτζαμακι φορας?? οπως αυτο που ειδα...προχθες που εσκυβες να πιασεις το σπορακο???? :laugh: :laugh:

φερνε μου καλε το κρεατακι να σας το κοβω εγω..μη παθει υπερκοπωση ο χασαπακλας(αληθεια εχει κ μουστακα?)

Αναστασακι μου εχεις συνηθισει τις πολλαπλες ρουκετες ...της τσαχπινας κ τωρα που δε λερωνεται η πλατουλα..σου λειπει ε? :) Μη στεναχωριεσαι βρε !! Ολα τα μωρακια ή τα περισσοτερα περνανε απο τετοια κατασταση!Αφου κατα βαθος το ξερεις!

Ξετρελαθηκα με το....΄΄το θεμα ειναι της στασας μου κ γραφουμε οτι θελουμε΄΄!!!χχχααχχαχαχαχχαΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!!!!!!

ΣΑΣ ΦΙΛΩ στα γρηγορα για να παραδωσω το πσ στις ανηψιες μου κ παλι!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζουλι εγω στην βαφτηση πηρα ανπλημενο γαλα στο μπιμπερο...το βλεπεις και στος φωτο στο φεισ...

αλλα οταν ηρθαμε στο γλενι πηγα πανω στο γαρφειο της ιδιοκτητριας και τον θηλασα 2 φορες.

Το γαλα στο μπιμπερο δεν το ηπιε ολο και το πεταξα...κριμα

Παντως το βαρος της τροφης δεν μπορεις να το μετρησεις με τα κλασικα μπουκαλο δοσεια, ουτ εμε το μουλτι γιατι το καθε φαγητο ιδια ποσοτητα εχει αλλο βαρος.

Το καλυτερο ειναι ζηγαρια..αλαλ εγω ποτε δεν μετρησα, εχω τα μπολακια φριγκοβερε τα μικρα και τα εχω εκει, ειναι περιπου ενα γευμα οσο φαει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ!!!

7 ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΜΕ ΜΕΜΕΔΑΚΙ

10.30 ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕΜΕΔΑΚΙ Η (ΚΑΙ) ΝΕΡΑΚΙ

1.30 ΜΕ 2 ΦΑΓΗΤΑΚΙ ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑΚΙΑ

5 ΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕΜΕΔΑΚΙ Η ΝΕΡΑΚΙ Η ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ

8 ΜΕΜΕΔΑΚΙ ΚΑΙ 11 ΜΕ 12 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕΜΕΔΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑΝΑΚΙΑ!!!!

ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ΟΙ ΩΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ !!

ΤΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΑΛΕΣΜΕΝΟ ΕΞΩ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ, ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΕΝΝΟΩ, ΠΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΒΡΑΣΤΕΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΑΝΑΖΕΣΤΑΘΕΙ!!ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΘΕ ΓΑΤΡΟΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ!!1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουζου το ξαναβρασημο ειναι για να σκοτονονται τα μικροβια που τυγχανει να αναπτυχθουν- το εχει πει και εμενα, αλλα πραγματικα εκτος αν κανει εξω καυσονα σε ισοθερμινο τσαντακι, η και ακομα σε απλη υφασματινη σκουρη τσαντα δεν παθαινει τιποτα μηλαμε παντα για φαγητο σε θερμοκρασια περιβαλλοντος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕΣΕΛ ΜΟΥ!!!ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΑΥΤΟ!!!ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΞΑΝΑΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΓΙΑΤΙ ΤΡΩΜΕ ΑΚΟΜΑ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ!!!ΔΥΟ ΔΥΟ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΑΥΞΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 10 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΑ 180 ΜΛ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον νεο επι του πιεστηριου.

Τα ανοξειδοτα σκευη ενω ειναι καταλληλα για το ταισμα του μωρου και εντελως ακινδυνα εν τουτοις δεν συτιστανται για την συντηρηση και αποθυκευση του φαγυτου.

Καταλληλοτερα για συντηρηση και αποθυκευση ειναι τα πορσελανινα και γυαλινα σκευη.

Ο λογος ειναι οτι το ανοξεοδοτο δινει μια "μεταλλικη"γευση σεορισμενα τροφημα, ειδικα αν αυτα μπουν ζεστα και κρυοσουν εκει- αποτομη εναλλαγη θερμοκρασιας.

Γι'αυτον τον λογο ειναι καλο να μην κραταμε πολλες μερες μαγειρεμενο φαγητο μεσα στην κατσαρολα, η αφου κρυοσει να την τοποθετησουμε στο ψυγειο και να ζεστενουμε καθε φορα την επιθυμητη ποσοτητα φαγητου!!!

ετυχε σημερα στην βαφτηση να πεσω σε καθηγητρια οικιακης οικονομιας...στο τελειως ασχετο την πετυχα...ειδε το γυαλινο ταπερακι του μικρου....πιασαμε την κουβεντα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aχ βρε Cesi

με την καθηγήτρια οικιακής, πολύ γέλασα!

Τελικά όταν έχεις ανοιχτά τα ματιά σου

όλα γύρω σου είναι μια τεραααστια πηγή πληροφοριών!

Ευχαριστούμε για τις συμβουλές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να το επαγγελμα που θα επρεπε να κανω!!!

Καθηγητρια οικιακης...(δεν ηξερα καν οτι υπαρχει ακομα! :P )

Δεν ελεγα οτι δε μου καθονται καλα τα ανοξειδωτα? :laugh: :laugh: :laugh:

Χρυσα μηπως ρωτησες τιποτα κ για τα κοινα θνητα ταπερακια???

Μαρακι συμφωνω!Αρκει οπως ειπες να εχεις τα ματια σου κ τα αυτια σου ανοιχτα!!!(οχι σαν κ εμενα το ζωον!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα ταπερ μου ειπε..γιατι εννωειτε οτι την ξεζουμισα- ειναι ασφαλη αλλα μονο αν δεν υπαρχει αυξομειωση της θερμοκρασιας.

Οτι και να λενε οτι ειναι ειδικα για ψυγειο καταψυξη κλπ ακομα δηλαδη και τα πανακριβα της ταπεργουερ οταν υποκεινται σε αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας υπαρχουν αλλοιοσεις ως προς την δομη.

Την ρωτησα γιατι εχω απο την ταπεργουερ σκευει για ζεσταμα στα μικροκυματα- και δεν εχω φουρνο μικροκυματων- και την ρωτησα το και το , και μου ειπε οτι αν ειναι πολυ σκληρο πλαστικο ειναι ΟΚ για ζεσταμα αλλα οχι πολυ υψυλες θερμοκρασιες.

Γεννικα για τα πλαστικα μου ειπε οτι ειναι ΟΚ αν θα βαλεις μεσα φαγητο σε θερμοκρασια περιβαλοντος και τα διατηρησεις εκει, αν θελουμε να κραταμε στο χυγειο να κοιταμε αν αναφερουν πανω καταλληλα για ψυγειο , και αν θελουμε στην καταψυξη να μην τα ξεπαγωνουμε μεσα στα ταπερ, μονο να τα διατηρουμε μεσα εκει- εγω δεν το ηξερα αυτο-

Δηλαδη ειναι ΟΚ να ταιζουμε το μωρο απο πλαστικο μπολ αρκει να ειναι λευκο- τα χρωμματιστα εχουν μεσα "υποπτες" ουσιες και να μην βαζουμε το φαγητο ζεστο και να τα αντικαθηστουμε παρα πολυ συχνα γιατι με την φθορα περνανε ουσιες.

Αυτη βασικα χιμηκος ειχε σπουδασει και καλτεληξε καθηγητρια..χιχιχιχι

Α!!!

Και επισης μου ειπε να μην βαζω ποτε ζεστο νερο στο ποτυρακι του μικρου- πλαστικο- ουτε αυτο το ηξερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο βρε Χρυσα μου!!!

Εσυ σε γαμο για διασκεδαση ησουν ή σε πανεπιστημιο? :laugh: :P

Γενικως ειναι πολλα αυτα που πρεπει να προσεχουμε...Ποσα δεν ξερουμε κ ποοοοσα κανουμε λαθος!!!

Και μετα σου λενε οι μεγαλυτεροι(απο αγνοια βεβαια)..."εεε! κ εμεις που φαγαμε/ηπιαμε το ταδε ή που δεν θηλασαμε κ 1002 αλλα,τι παθαμε?!!!"

Το θεμα ειναι να προχωραμε μπροστα κ να κανουμε το ΚΑΛΥΤΕΡΟ για τα μωρα μας!Το αξιζουν!Γι'αυτο πρεπει να ψαχνουμε συνεχεια!

Τεσπα...Αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι οτι κ το κλασσικο(καλης ποιοτητας) ταπερακι συντηρει σωστα το φαγητο αν το φαγητο τοποθετηθει μεσα σε θερμ δωματιο...

Εγω τοσο καιρο το εβαζα ζεστο,το αφηνα να κρυωσει κ μετα ψυγειο! :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε βαφτηση καλεεεεε!!!

Σε γαμο ημουν προχτε..εκει δεν ειχα τατοια καλη παρεα.

Αναστασια μου και εγω το ιδιο εκανα..και ειδικα το φαγητο του αντρα μου..δεν ηξερα η γυναικα...το εβαζα ζεστο το αφινα να κρυοσει και μετα χυγειο. τελικα πρεπει να το βαζεις κρυο και μετα ψυγειο.

Παντως μου ειπε οτι πλεων τα πλαστικα σκευη τα προσεχουν και τα ελεγχουν δεν υπαρχει τοσο μεγαλη εκλυση χημικων, αλλα σε γενικες γραμες αν τα αντικαθιστουμε συχνα τα αλλαζουμε οταν ειναι γρατζουνισμενα μεσα και τα πλενουμε καλα ειναι ασφαλη- θελει απλα προσοχη στην χρηση.

Ασε εγω εχω ενα σορο ταπερ της γνωστης και ομονυμης μαρκας..ηταν καποτε η θεια μου πωλητρια και μου εδοσε μεχρι και γαστρα- δεν την εχω χρισημοποιησει ποτε βεβεια..και ουτε προκειτε..και μου λεει ο αντρας μου- γιατι του ειπα οτι θελλω να αντικαταστησω σχεδον ολα οσα χρισημοποιω με γυαλινα- να τα δοσεις σε μενα να βαζω βιδες πριτσινια και εργαλεις..ΣΟΚ..βρε αθεοφοβε πανακριβα ταπερ για βηδες...ε ποτε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Ασε εγω εχω ενα σορο ταπερ της γνωστης και ομονυμης μαρκας..ηταν καποτε η θεια μου πωλητρια και μου εδοσε μεχρι και γαστρα- δεν την εχω χρισημοποιησει ποτε βεβεια..και ουτε προκειτε..και μου λεει ο αντρας μου- γιατι του ειπα οτι θελλω να αντικαταστησω σχεδον ολα οσα χρισημοποιω με γυαλινα- να τα δοσεις σε μενα να βαζω βιδες πριτσινια και εργαλεις..ΣΟΚ..βρε αθεοφοβε πανακριβα ταπερ για βηδες...ε ποτε!!!!

χαχαχαχαχαχααααααααααααααα

Να'σαι καλα!!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

βρε απ'το να τα πεταξεις....!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης- σορυ που θα καταχραστω το θεμα αλλα νομιζω οτι σας ενδιαφερει, την ρωτησα για τα φυτοφαρμακα στα τροφημα καθοτι νε μεν οικιακης οικονομιας..αλλα χιμικκος, και μου ειπε να πλενω τα φρουτα και τα οσα λαχανικα μπορω με ενα σφουγγαρακι που θα εχω γι'αυτο τον σκοπο το οποιο μετα θα πλενω με σαπουναδα και ζεστο νερο, θα ξεπλενω με ξυδι και θα στεγνονω στον ηλιο.

Επισης τα πιο επιβαρημενα με φυτοφαρμακα ειναι οι φραουλες τα σταφυλια και τα κερασια γιατι δεν τα πλενουμε σωστα πρεπει λεει να τα πλενουμε ενα ενα και στις φραουλες κατω απο το κοτσανι συγκεντρονετε η πολυ βρομια.

Αυτα αμα θυμηθω και αλλα χρισημα θα σας πω καθοτι ενα αλτσχαιμερ τοχω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...