Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός—Η Στοργική «Θυσία» μιας Μητέρας!!!!!!!!!!


Recommended Posts

tirogaridaki έγραψε:

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

Ας μην μπερδευουμε τη λέξη <<θυσία>> με άλλα θέματα άσχετα με μητρότητα. Σίγουρα πάρχουν πολλές θυσίες που μπορουμε να κάνουμε σαν άνθρωποι και το ξέρουμε.

Το ότι δε σε άγγιξε δε σημαίνει πως το θέμα διατροφής του παιδιου ήρθε έτσι φυσικά και ομαλά σε όλες τις γυναίκες. Κι εγώ δεν μπορώ να φανταστώ μαμάδες που δε θέλουν έτσι απλά να θηλάσουν το παιδί τους ..και η τοποθέτηση του παιδιου μου στο στήθος μου ήταν πράγματι τόσο φυσική που ένιωσα ότι απλώς αυτό έπρεπε να κάνω. Όμως δε θα αρνηθώ ότι κάποια στιγμή ένιωθα ότι το μωράκι μου μου ζητουσε πολλά περισσότερα από όσα μπορουσα να του δώσω και ένιωθα ότι μου ρουφουσεκαι τοπιο μικρό απωθεμα ενέργειας που μου είχε απομείνει...και έτσι μπήκα στον πειρασμό για ξένο γάλα που όμως δεν διήρκησε.΄'Οταν αποφάσισα να μην του ξαναδώσω ξένο ήταν μια μικρή θυσία..το έκανα για εκείνον..οχι για μενα..εγώ πλέον δεν είχα αντοχες..ήμουν ένα φάντασμα μέσα στο σπίτι με το βυζί έξω.. ο γιος μου απο την άλλη ήταν τρισευτυχισμένος!! Μου έσπαγε τα νεύρα η όλη κατάσταση, θυμωνα μαζί του αλλά δεν έπαψα να κάνω αυτό που έπρεπε να κάνω..ας μην παρουσιάζουμε λοιπόν μια ιδανική κατάσταση πάντα και ας μην τα παρουσιάζουμε όλα ευκολα και ιδανικά γιατί δεν είναι! Δεν ξέρω αν εσείς όποτε θηλάζατε ήσασταν μέσα στην τρελή χαρά και την ευτυχία και δεν έχετε περάσει ή νιώσει τα δικάμου συναισθήματα όμως αυτό δε σημαίνει τίποτα και δεν αλλάζει τίποτα ουτε απέναντι στο παιδί μου ουτε σε κανέναν. Εγώ το χρέος μου το έκανα..(ελατε...καινουρια λεξουλα να παιξουμε!!)[/quote:3axml8xy]

φανη σιγουρα δεν εννοουσα κατι που ειναι ασχετο με την μητροτητα!!!

και μαλλον δεν με καταλαβες....οι θυσιες που αναφερω αφορουν παιδακια με σοβαρα προβληματα υγειας,παιδακια πεταμενα....αφορουν γονεις που τραβανε τα πανδεινα μεσα σε νοσοκομεια....

γιαυτο για εμενα η σιτιση δεν ειναι θυσια...κι εγω αλλαξα πολλα...μην νομιζεις οτι επειδη δεν θηλασα δεν ξυπναγα την νυχτα να ταισω τον μικρο η οτι δεν ειχα ξενυχτια...

αλλα αυτο ηταν η αλλαγη της ζωης μου πλεον!!!! ηταν κατι φυσικο και αναμενομενο!!!

και φυσικα αναφερθηκα στην λεξη αυτη γιατι και στον τιτλο και στο κειμενο δεν μου αρεσε...εγω εχω στο μυαλο μου τον θηλασμο ως κατι το απολυτα απλο και φυσιολογικο....και μην μου λετε τοσο πολυ για θυσια γιατι και το να αποστειρωνεις μπουκαλια στις 4 τα ξημερωματα αν το παρουμε ετσι θυσια ειναι

αααα

τελειωσα

:silly: :blink::blink::blush: :silly:

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεβ βλέπω να συμφωνουμε τελικά αν και δεν είναι ο σκοπός αυτός..και σίγουρα δεν έχετε αντιληφθεί ακριβώς σε τι αναφέρομαι και τι προσπαθω να εξηγησω. Άλλες πάλι αντιλήφθηκαν αλλιώς αυτά που έλεγα. Δεν τα είπα όπως θα έπρεπε; Μπορεί...Σεβαστή η γνώμη σας αν και δε συμφωνω γιατί αφορά μια μερίδα απλώς του γυναικείου ΄<<μαμάδικου>> πληθυσμου.Πάντως θαπροτιμουσα να είχατε καταλάβει καλύτερα τι εννοω.

Όσο για τη Λάλα..αφήστε με να έχω τη γνώμη μου κι ας είναι αδικαιολόγητη στα μάτια σας..άλλωστε το γεγονος ότι βοηθησε αρκετές δεν την εμποδισε απο το να με ειρωνευτεί πρώτη αλλά ουτε κι εμένα να πράξω αναλόγως. Δεν είναι η βοηθεια που μετράει πάντα αλλά και ο τρόπος.

Και επειδή φέρθηκα κι εγώ με τον ίδιο τρόπο με αυτά που κορόιδευα κατα καιρους στο μάμμυ θα σταματήσω εδώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mamoli έγραψε:

AFRODITH έγραψε:

Όχι, εγώ παίζει να σταμάτησα και στην έκτη γραμμή! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Νομίζω το λάθος που κάνουν αρκετές κοπέλες που θηλάζουν είναι το ότι θεωρούν ότι αυτοθυσιάζονται ή ότι είναι καλύτερες μαμάδες από τις υπόλοιπες... Δεν είναι λίγες αυτές και χαίρομαι που βλέπω πολλές από εσάς να διαφωνείτε με αυτό το σκεπτικό. [/quote:3mwmijny]

Ενστανση!! Ναι θεωρώ ότι ειμαι καλύτερη μάνα απο μια γνωστη μου που δεν θήλασε για να μην της χαλάσει το τεράστιο της στήθος για το οποιο καμαρώνει με την πρόφαση "σιγά θα αρρωστήσει έτσι κι αλλιώς"!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εκζακλι!!!!!

Παιδια μονο ο θηλασμος δεν σε κανεικαλη μητερα..και το καλη ειναι πντα σχετικο.

Παρεπιπτοντως καμια απο τις φιλες μου δεν θηλασε το παιδι της ..η καθεμια για τουσ δικους της λογους- και ομως ειναι ολες τους- ΟΚ πλην μιας εντελως ιστερικιας- υπεροχες μαμαδες που θα διναν και την ζωη τους για τα παιδια του!!!

Τα φροντιζουν και τα προσεχουν.

Εχω ακουσει ομως και περιπτοσεις μαμαδων που θηλασαν και φωναζαν η μερικες φορες χτυπουσαν τα παιδι του..τι να τον κανω τον θηλασμο τοτες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνωμη που ξανά-επεμβαίνω στο θέμα

(διότι δεν έχω τίποτα άλλο να πω)

αλλά μήπως θα μπορούσα να δω κ εγώ το κρύο μουτράκι

της LaLa ???

Χειμωνιάτικο χειμωνιάτικο ε;;;

Θα ήθελα να το εκτύπωσω κ να το καδράρω σπίτι μου

να μου θυμίζει το ποοοοοσο πολύ με βοήθησε

στο θέμα του θηλασμού κ ΟΧΙ μόνο πρακτικως

αλλά ΚΥΡΙΩΣ συναισθηματικώς..... Κάτι που διαπιστώνω

ότι λείπει από εδώ μέσα...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαριμαρι..σορι αλαλ δεν υπαρχει τετοια φωτο!!!

Λοιπαμε που θα σου χαλασω την φαντασιωση...

και εγω θα την ηθελα, χαλασε ο καταψυκτης μου και ελεγα να με σωσει..αλλα ΔΕΝ...

παρεπιπτοντως αμα βρεις...σφυρα κατα δω μερια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χιχιχι Σισσιω νε θεμα...λουκουμι για σφαγη..που το χουμε και προσφατο..σφαξαμε τα αρνια και τα κατσιακια...γιτι να μην σφαχτουμε και μεταξυ μας!!!

ξανα

και γι'αυτο!!!

Αληθεια με τι κριτηρια θα μετριομαστε!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • καλησπερα Ελισσαβετ μου!!❤️ η χοριακη της Δευτερας αυξηθηκε κατα 90% και αγχωθηκαμε με τον αντρα μου. ο γιατρος πολυ κουλ και ικανοποιημενος. φσκ εκανα και 3η μετρηση χοριακη την Τεταρτη και ευτυχως 2πλασιαστηκε οποτε μετα ηρεμησαμε.. εχω ενα παραπεμπτικο ακομη αλλα λεω να κατσω στα αυγα μου.. δε χρειαζεται να αγχωθω...  αλλωστε και περυσι οι χοριακες μου ηταν τελειες και 2πλασιαζονταν αλλα δεν υπηρχε εμβρυο... στον υπερηχο θα φανει τι γινεται.... εσυ τι κανεις κοριτσι μου;; εχετε σκεφτει αν θα κανετε αλλη ετ αμεσα; ο γιατρος τι προτεινει;
    • αχ Λευκη μου εχω κι εγω γαμοβαφτιση το Σαββατο πολυ καλης φιλης και εχω την ιδια απορια... φανταζομαι θα μου πει να κατσω στα αυγα μου!!!! 😂 ασε που θα εχω και τον αντρα μου κερβερο.... ολο λεει "στην κατασταση σου" και "στην κατασταση σου" λες και ειμαι αρρωστη.... δε λεω μου αρεσει που με εχει ματια χαδια 🥰 αλλα μην υπερβαλουμε κιολας!!! δεν θα κλειστω και σε γυαλα... επισης ρε κοριτσια, αυτο το να μην σηκωνουμε βαρη θεωρω οτι ο γιατρος εννοει γνκ μεγαλα βαρη... αλλα π.χ. μια τσαντα του σουπερ 3 κιλα δεν ειναι κατι... ενταξει δεν θα παρω και 6αδα νερα αλλα δε νομιζω οτι 3 κιλα ειναι κατι...
    • ναι εννοειταιιι!!!! θα ενημερωνουμε το πινακακι και για αυχενικη και για β επιπεδου και για ΠΗΤ και φυλο!!!! ας πανε ολα καλα και στα της οργανωσης αφηστε το πανω μου!!!! 😇🤓
    • Ευχαριστω κοριτσι μου για τις ευχες σου!!!! ❤️❤️ να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!!!!🤱❤️να ειναι γερο και καλοτυχο!!!!🙏
    • Λευκη μου επειδη γνκ εχω σιδηροπενικη αναιμια και παιρνω καθε μηνα σιδηρο στις μερες της περιοδου, αν παιρνεις χαπι για το θυροειδη, νομιζω πρεπει να εχει καποια χρονικη αποσταση απο το χαπι του σιδηρου..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...