Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός—Η Στοργική «Θυσία» μιας Μητέρας!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Κοιτάξτε..εγώ ένιωσα μια υπεροψία στην ατμόσφαιρα και δεν μου άρεσε καθόλου. Το ότι δεν σας άγγιξε δεν σημαίνει πως κάποιες δεν το βλέπουν κι έτσι το θέμα. Ουτε κι εγώ είδα σα θυσία το θηλασμό όμως στη σημερινή κοινωνία με τις αντιλήψεις που επικρατουν αλλά κυρίως με τις σύνθήκες πρέπει να αποδεχόμαστε πως έστω και αυτή η οπτική δεν κρύβει κάτι που πρέπει να το δουμε αφ υψηλου επειδή ο θηλασμός αναμφισβήτητα είναι κάτι το φυσικό.Σημερα τίποτα δεν θυμίζει τον φυσικό τρόπο που θα έπρεπε να ζουμε κυρίως πόσο μάλλον το να μεγαλώνουμε τα παιδιά μας ..οπότε σεμια κοινωνία όπου δίνονται χιλιάδες <<διευκολύνσεις>> απέναντι στη μητέρα ,η επιλογή οτου θηλασμου σίγουρα φαντάζει ως θυσία σε κάποια μητέρα αφου εκείνη κυρίως πρέπει να αφιερώσει πάρα πολύ χρόνο και κυρίως τον ίδιο της τον εαυτό. Το τι είναι φυσικό είναι γνωστό ..αλλά με τα σημερινά δεδομένα το φυσικό πλέον ναι είναι επιλογή αλλά και δικαίωμα. Ως προς την <<επιλογή>> ουτε εγώ συμφωνώ σημασία έχει όμως στο τέλος το αποτέλεσμα ...αν δηλαδή μια μητέρα θα αποφασίσει να θηλάσει ή όχι . Το τι σκέφτεται πριν ή αν θα το κουβεντιάσει με τον άντρα της..πολύ λίγο ρόλο παίζει.Εγώ διαβάζοντας το κείμενο δεν έκατσα καν να ασχοληθώ με τις λέξεις που τονίσατε..πιο πολύ έδωσα έμφαση σε ότι πέρασε γιατί βρηκα πως βίωσα κι εγώ τα ίδια και πως στη σημερινή μας κοινωνία όλα αυτά αποτελουν <<δυσκολίες>> που μια γυναίκα έρχεται να αντιμετωπισει. Όπως δηλαδή να θηλάσω δημόσια..το αίσθημα ότι μονο εγώ πρέπει να του δίνω τροφή και κανένας άλλος αφου μονο εγώ διαθέτω στήθος που κάποιες φορές με κουραζε απίστευτα..το ότι δεν μπορουσα να λείπω πολλές ώρες από το σπίτι γιατί κανένας δεν μπορουσε να τα βγάλει πέρα με τον φωνακλά και πεινάλα Δημητράκη..:) εκεί έδωσα έμφαση όχι σε λέξεις που δεν ταιριάζουν καν με το ύφος που γράφει η κοπέλα..μπορεί και να ηταν άστοχες με αυτό που ήθελε να εκφράσει..σημασία έχει το πως βίωσε τοόλο θέμα του θηλασμου και δεν είδα να δείχνει ουτε ενοχληση ουτε ανακουφιση που σταμάτησε το θηλασμο..ίσα ίσα που μιλησε πολυ ομορφα. Μια απλή γυναίκα είναι σαν εμάς και εξέφρασε την εμπειρία της στο θηλασμο..ακόμη κι εκεί βρίσκεται ψεγάδια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω θα συμφωνησω με τη Λαλα οτι ο θηλασμος δεν ειναι θυσια... αλλο αν καποιες γυναικες θηλαζουν πολυ καιρο, αλλες λιγοτερο και αλλες καθολου... εχει να κανει και με αλλους παραγοντες...! Θυσια το βλεπει η γυναικα που αισθανεται οτι στερειται αλλα πραγματα λογω του θηλασμου οπως πχ τις βολτες τις κοκ...!!!

Το θεμα με τον συζυγο παλι ειναι πολυπλοκο... δεν μπορεις να βγαλεις τον συζυγο σου απο την ζωη σου για χαρη του θηλασμου ουτε να τον παραγκωνιζεις... εαν θελεις να το κανεις και μπορεις τοτε πρεπει να βρεθει η χρυση τομη που θα ικανοποιησει και τις 2 πλευρες...!!! Εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα...!!!

Επισης Ιφιγενεια συμφωνω απολυτα μαζι σου στο θεμα της Αγλαιας... δεν ειναι τροπος αυτος για μια συμβουλο θηλασμου... λυπαμαι...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟια ειναι όμως εκείνη η γυναίκα που νιώθει ότι δεν έχει στερηθεί κάποια πράγματα με τον ερχομο ενός παιδιού στη ζωή της; Ήδη από την εγκυμοσύνη μια γυναίκα στερείται κάποια πράγματα ,τα <<θυσιάζει>> προκειμένουν να είναι γερό και υγιές το παιδί της. Και η <<αυτοθυσία>> της μάνας δε σταματά ποτέ. Πάντα κάτι θα στερείται εκείνη για το παιδί της μέχρινα κλείσει τα μάτια της. Φυσικά και όλα γίνονται με αυταπάρνηση και δεν της το επιβάλει κανένας, μόνη της το επιλέγει και μάλιστα το θέλει όμως δεν παύει να είναι το κάθετι μια μικρή <<θυσία>> είτε μικρή ,τοσοδουλικη είτε μεγάλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalassa έγραψε:

πιανομαστε απο λεξεις και χανουμε το νοημα

ελπιζω οχι και της ζωης

φιλακια

Μαλλον εχεις δικιο, τι να λεμε βρε κοριτσια ας ειμαστε καλες μανουλες να μεγαλωσουμε ευτυχισμενα παιδια.Αυτο ειναι το πιο σημαντικο μετα την υγεια βεβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalassa έγραψε:

πιανομαστε απο λεξεις και χανουμε το νοημα

ελπιζω οχι και της ζωης

φιλακια

Ποιο ειναι το νοημα ? Γιατι εγω απο τη συγκεκριμένη μαρτυρια δεν εβγαλα καποιο "νοημα" .

Πρεπει σωνει και καλα να δουμε ομοιοτητες με την κοπελα ? Δεν με εκφραζει σε τιποτα απο οτι λεει!

Φυσικά και πιανόμαστε απο λεξεις ,ετσι ειναι ο γραπτος λογος . Δες ποσες κοπελες δυσανασχετησαν με καποιες λέξεις που ειπε η Αγλαία .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ότι εσύ Λάλα δεν έβγαλες κανένα νοημα από το συγκεκριμένο κείμενο δε σημαίνει και τίποτα!! Αλλά σίγουρα εσύ και κάποιες κοπέλες την έχετε δει <<κάπως>> με το θηλασμό.Κανείς δε ζήτησε να δεις ομοιότητες του εαυτου σου με τις εμπειρίες ή τα συναισθήματα της κοπέλας. Η κοπέλα είναι μοναδική και τα συναισθήματα της κοπέλας μοναδικά! Κανείς δεν μπορεί να πει ότι αυτά που νιώθει ή σκέφτεται είναι σωστά ή λάθος. Δεν υπάρχουν σωστά ή λάθος συναισθήματα σε μια νέα κατάσταση που φέρνει ο ερχομος ενός παιδιου στη ζωή μιας γυναίκας. Υπάρχουν γυναίκεςπου την ώρα που θηλάζουν νιώθουν άσχημα απέναντι στο παιδί τους, δε θέλουν να το αγκαλιάσουν,να το αγαπήσουν κτλ γιατί πολύ απλά τον νιώθουν σαν εισβολέα στη ζωή τους. Κατάσταση που φυσικά με τοπέρασμα του χρόνου αλλάζει και αφήνει την αγάπη να πάρει θέση. Κι όμως..θηλάζουν ή δίνουν γάλα στοπαιδί τους..το φροντίζουν..γι αυτές τις γυναίκες και για άλλες ακόμα που μπορεί να το βιώνουν τελείως διαφορετικά ο θηλασμός και το ξενύχτι και οτιδήποτε άλλο που κάνουν και φέρνει τα πάνω κάτω στην καθημερινότητά τους είναι θυσία..ένα μωρό δεν ταυτίζεται μονο με την εικόνα της απολυτης ολοκλήρωσης και ευτυχίας..φέρνει και άλλα συναισθήματα απολύτως αποδεκτά και διόλου παράλογα.Φτάνει να δουμε τον αλλο στη δική του πραγματικότητα όχι στη δική μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λίγο έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση γιατί βαριέμαι να διαβάζω ατελείωτες σελίδες..αλλά συμφωνώ μαζί σου tirogaridaki..

Έλεος πια!Λες και είναι για την πυρά όποια δεν θηλάζει ή μπορεί απλά να λέει οτι την κουράζει ο θηλασμός..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω θα εστιασω στην τελευταια παραγραφο. Αντρουλη μου σε ευχαριστω για ολη τη στηριξη και την ενθαρρυνση που μας προσεφερες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε τυρογαριδάκι μου...

Δημοσιεύτηκε 1 μήνυμα και η κάθε μία λέει την άποψη της.

Δε γίνεται να συμφωνούμε όλες...

Αν θέλεις να σου πω τη δική μου πραγματικότητα...

Εγώ είμαι πολύ περίφανη με τον εαυτό μου που θηλάζω το παιδάκι μου.

Και γιατί τρέφω το παιδάκι μου αλλά και γιατί βιώνω συναισθήματα πρωτόγνωρα.

Ποτέ δεν είπα οτι αυτό με κάνει καλύτερη μάνα από κάποια κοπέλα που δεν έχει θηλάσει.

Ούτε από καμιά άλλη το έχω ακούσει αυτό.

Οπότε, ας μη δημιουργούμε θέμα χωρίς λόγο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τυρογαριδάκι δυστυχως η εμπαθεια σου σε κανει να συνεχιζεις να λες ασυναρτησιες και να μου προσαπτεις πραγματα που δεν εχω πει .

Θα ηταν πιο απλο να καταθεσεις τη δική σου αποψη και να μου επιτρεψεις (ελεος δηλ!) να εχω την δική μου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τυρογαριδακι διαφωνω μαζι σου!

Και εχω δικαιωμα να πω τη γνωμη μου για κατι που διαβαζω οπως κ εσυ!!!

Επισης...Εσυ κ η καθεμια μας, ΔΕΝ εχει δικαιωμα να φτιαξει "κατηγοριες" κ να τοποθετησει σε αυτες καποιες μανουλες!!!

Η μεταφορικη χρηση της λεξης θυσια θεωρω πως ειναι παντελως αστοχη στην ελληνικη γλωσσα!

Κανεις δεν "θυσιαζεται" για κανεναν!

Γτ για να θυσιαστει πρεπει ο αλλος να τον "σκοτωσει" προς τιμην καποιου αλλου!

Αν μια μανα θεωρει πως το να κανει ΚΑΤΙ ή τα ΠΑΝΤΑ για το παιδι της ειναι θυσια ή "θυσια",τοτε πολυ απλα δεν επρεπε να γινει μανα!

Ετσι απλα ειναι τα πραγματα για μενα!!!

Μηπως πρεπει να ζητησουμε κ τα ρεστα απο τα παιδια μας επειδη πχ τα θηλασαμε,ξενυχτησαμε,χασαμε τη βολη μας??????? :blink::blink::blink:

Υπογραψαμε κανενα συμβολαιο με τον Θεο ή τη φυση οτι ενα παιδι θα μας ερθει με διακοπτη ον-οφ????? :angry::angry::angry:

Οποια(κ οποιος) νομιζει πως κανει θυσιες εχει καποιο θεματακι με τον εαυτο της!!!

Ολα στη ζωη μας περνουν απο φιλτρο τον εγωισμο μας! ;)

Γι'αυτο μην τρελαινομαστε!

οκ...καλη η παραθεση ενος κειμενου απο τη "thalassa",ομως ακομα καλυτερη η συζητηση(με οποιες παρεκτροπες) που ακολουθησε!!!

Κ ξαναλεω πως κανενας δεν μπορει να απαγορευσει σε ΚΑΝΕΝΑΝ να λεει την αποψη του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Η μεταφορικη χρηση της λεξης θυσια θεωρω πως ειναι παντελως αστοχη στην ελληνικη γλωσσα!

Κανεις δεν "θυσιαζεται" για κανεναν!

Γτ για να θυσιαστει πρεπει ο αλλος να τον "σκοτωσει" προς τιμην καποιου αλλου!

Αν μια μανα θεωρει πως το να κανει ΚΑΤΙ ή τα ΠΑΝΤΑ για το παιδι της ειναι θυσια ή "θυσια",τοτε πολυ απλα δεν επρεπε να γινει μανα!

Ετσι απλα ειναι τα πραγματα για μενα!!!

Αυτο ακριβως εννοουσα οταν ειπα πως η λεξη θυσια δεν εχει καμια σχεση με την μητροτητα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To ότι τα λεγόμενά μου σου φαίνονται ασυναρτησίες μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι φοράς παρωπίδες αλλά και η εγωπάθεια που σε διακατέχει.

Δε νομίζω να απαγόρεψα σε κανέναν να μην πει τη γνώμη του ή να επέβαλλα τη δική μου αποκλειστικά. Όμως η δική μου γνώμη περιλαμβάνει την κριτική στη δική σας γνώμη και δεν είναι κακό αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω απο την αλλη δεν θεωρω την σιτιση ενος παιδιου θυσια της μανας....αλλα απλα βιολογικη αναγκη που απλα καλυπτεται ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο.

αλλες ειναι οι ''θυσιες'' και το βαζω σε εισαγωγικα για να μην παρεξηγηθω

θα τις δουμε αν κανουμε μια βολτα σε παιδικα νοσοκομεια,ιδρυματα....

προσωπικα ουτε και εμενα με αγγιξε το κειμενο γιατι οταν γεννησα δεν σκευτικα οτι ειχα ενα θεμα να λυσω οπως το πως θα ταισω το παιδι μου

δεν εβλεπα την σιτιση του ουτε ως προβλημα προς λυση ουτε ως θεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Τυρογαριδακι διαφωνω μαζι σου!

Και εχω δικαιωμα να πω τη γνωμη μου για κατι που διαβαζω οπως κ εσυ!!!

Επισης...Εσυ κ η καθεμια μας, ΔΕΝ εχει δικαιωμα να φτιαξει "κατηγοριες" κ να τοποθετησει σε αυτες καποιες μανουλες!!!

Η μεταφορικη χρηση της λεξης θυσια θεωρω πως ειναι παντελως αστοχη στην ελληνικη γλωσσα!

Κανεις δεν "θυσιαζεται" για κανεναν!

Γτ για να θυσιαστει πρεπει ο αλλος να τον "σκοτωσει" προς τιμην καποιου αλλου!

Αν μια μανα θεωρει πως το να κανει ΚΑΤΙ ή τα ΠΑΝΤΑ για το παιδι της ειναι θυσια ή "θυσια",τοτε πολυ απλα δεν επρεπε να γινει μανα!

Ετσι απλα ειναι τα πραγματα για μενα!!!

Μηπως πρεπει να ζητησουμε κ τα ρεστα απο τα παιδια μας επειδη πχ τα θηλασαμε,ξενυχτησαμε,χασαμε τη βολη μας??????? :blink::blink::blink:

Υπογραψαμε κανενα συμβολαιο με τον Θεο ή τη φυση οτι ενα παιδι θα μας ερθει με διακοπτη ον-οφ????? :angry::angry::angry:

Οποια(κ οποιος) νομιζει πως κανει θυσιες εχει καποιο θεματακι με τον εαυτο της!!!

Ολα στη ζωη μας περνουν απο φιλτρο τον εγωισμο μας! ;)

Γι'αυτο μην τρελαινομαστε!

οκ...καλη η παραθεση ενος κειμενου απο τη "thalassa",ομως ακομα καλυτερη η συζητηση(με οποιες παρεκτροπες) που ακολουθησε!!!

Κ ξαναλεω πως κανενας δεν μπορει να απαγορευσει σε ΚΑΝΕΝΑΝ να λεει την αποψη του!

Αναστασία κάποιες λέξεις έχουν μεταφορική έννοια και σημασία. Φυσικά και δε θα ζητήσουμε τα ρέστα απο τα παιδιά μας που τα φέρνουμε στον κόσμο όμως ο ερχομος ενός παιδιου αδιαμφισβήτητα πάει χέρι χέρι με αλλαγές και <<θυσίες>> ως προς την προσωπική ζωή της κάθε γυναίκας. Αυτό όμως εξαρτάται απότη ζωή της εκάστοτε γυναίκας. Επίσης δε χρειάζεται να συνδέουμε απαραίτητα τη λέξη <<θυσία>> με κάτι αρνητικό και στο συγκεκριμένο κείμενο δεν είδα να αναφέρεται η λέξη <<θυσία>> ως απωθημένο που έκανε η μητέρα και ζητά ανταπόδωση από το παιδί της. Δεν μπορεί να είναι κάτι μονοδιάστατο και σίγουρα εξαρτάται απο τα συμφραζόμενα.

Όσο για τον εγωισμό...όλεςλίγο πολύ έχουμε κάποιο όριο σε αυτό το θέμα. Ο δικός μου εγωισμό σταματά σε διαφορετικό σημείο από τον δικό σου γι αυτό και αυτά που κάνουμε απέναντι στο παιδί μας δεν έιναι τα ίδια! Η γιαγιά μου σηκωνόταν απο τις 5 τα χαράματα να φτιάξει κουλουράκια στα παιδιά της για να πάρουν στο σχολείο τόσο για οικονομία αλλά και για σωστή διατροφή. Αυτό είναι κάτι που δε θα το έκανα με μεγάλη ευκολία στα παιδιά μου. Και είναι θέμα εγωισμου αλλά και προσωπικής ελευθερίας. Το ότικάνω παιδί δε σημαίνει ότι δίνομαι αποκλειστικά σε κείνο! Το πόσο θα δοθώ εξαρτάται από το χαρακτήρα μου και το τι θα ονομάσω <<θυσίες>> εξαρτάται απο μένα την ίδια. Το αν θα <<θυσιάσω>> το απογευμά μου για ναπάω στις κουνιες αντί για καφέ με τις φίλες μου για παράδειγμα. Αυτό για μια μητέρα που δενμπορουσε να ζήσει χωρίς τον καφέ με τις φιλενάδες της είναι θυσία!! Για μια μητέρα που μπορεί να φανταστεί το απογευμά της και χωρίς καφέ είναι απλώς ένα χατίράκι που εύκολα μπορεί να κάνει στο παιδί της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα...! :):):)

αυτο που εχω μονο να πω ειναι οτι καθε μα καθε φορα που καποια κοπελα θα βαλει ποστ με θεμα θηλασμο,θα πλακωθειτε ολες μεταξυ σας!ελεος δηλαδη...το τι κανει η καθε μανα για το παιδι της ειναι δικαιωμα της και δεν αφορα κανεναν..επισης για καποιες μητερες ο θηλασμος ειναι θυσια..για αλλες οχι..ο καθενας οπως το αντιλαμβανεται!!μα αν ειναι δυνατον...να μαλωνουμε για το αν ο θηλασμος ειναι θυσια..η...οχι!!!

εχω φτασει σε σημειο να φοβαμαι να βαλω ποστ με αυτο το θεμα μην τυχον πεσετε και με φατε!!!!

χαλαρωστε επιτελους με αυτο το θεμα.....!!!!ελεος δηλαδη!!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ότι ανοίχτηκε ένα θέμα με βάση τον θηλασμό είναι θετικό. Από κει και πέρα ο τίτλος του είναι που σε προδιαθέτει να συμφωνήσεις ή να διαφωνήσεις. Το ότι και γω δεν το βλέπω σαν θυσία είναι γεγονός. Ήθελα να το πω και το είπα. Δεν νομίζω ότι έκανα κάτι κακό. Όπως δεν βρίσκω τίποτα κακό μια άλλη μάνα να το θεωρεί θυσία. Είναι στην ιδιοσυγκρασία της καθεμιάς από μας. Παρόλα αυτά δεν είναι εκεί το θέμα και θα ήθελα και γω να παραθέσω τη δική μου εμπειρία γύρω από τον θηλασμό για να ελαφρύνω το κλίμα λίγο.

Νιώθω πολύ όμορφα που μετά από 14 μήνες το λουλουδάκι μου πίνει το γάλα μου ακόμα. Τώρα που μεγάλωσε και έχει και άποψη από το πιο στήθος θέλει να πιει και κάνει και ναζάκια την ώρα του θηλασμού, με τρελλαίνει. Για καλή μου τύχη ο άντρας μου είναι υπέρμαχος του θηλασμού οπότε δεν είχα να αντιμετωπίσω άσχημες καταστάσεις. Θυσιάζει τον ύπνο του γιατί ο μικρούλης κοιμάται μαζί μας και κατά τη διάρκεια της νύχτας ξυπνάει αρκετές φορές. Όταν είμαστε έξω δεν ζητάει να πιει γάλα οπότε δεν χρειάζεται να "προσβάλλουμε" κάποιον :blink: . Στις ερωτήσεις γύρω από το πότε σκοπεύουμε να το κόψουμε η απάντηση είναι μία. "όταν πάει φαντάρος" :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

εγω απο την αλλη δεν θεωρω την σιτιση ενος παιδιου θυσια της μανας....αλλα απλα βιολογικη αναγκη που απλα καλυπτεται ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο.

αλλες ειναι οι ''θυσιες'' και το βαζω σε εισαγωγικα για να μην παρεξηγηθω

θα τις δουμε αν κανουμε μια βολτα σε παιδικα νοσοκομεια,ιδρυματα....

προσωπικα ουτε και εμενα με αγγιξε το κειμενο γιατι οταν γεννησα δεν σκευτικα οτι ειχα ενα θεμα να λυσω οπως το πως θα ταισω το παιδι μου

δεν εβλεπα την σιτιση του ουτε ως προβλημα προς λυση ουτε ως θεμα

Ας μην μπερδευουμε τη λέξη <<θυσία>> με άλλα θέματα άσχετα με μητρότητα. Σίγουρα πάρχουν πολλές θυσίες που μπορουμε να κάνουμε σαν άνθρωποι και το ξέρουμε.

Το ότι δε σε άγγιξε δε σημαίνει πως το θέμα διατροφής του παιδιου ήρθε έτσι φυσικά και ομαλά σε όλες τις γυναίκες. Κι εγώ δεν μπορώ να φανταστώ μαμάδες που δε θέλουν έτσι απλά να θηλάσουν το παιδί τους ..και η τοποθέτηση του παιδιου μου στο στήθος μου ήταν πράγματι τόσο φυσική που ένιωσα ότι απλώς αυτό έπρεπε να κάνω. Όμως δε θα αρνηθώ ότι κάποια στιγμή ένιωθα ότι το μωράκι μου μου ζητουσε πολλά περισσότερα από όσα μπορουσα να του δώσω και ένιωθα ότι μου ρουφουσεκαι τοπιο μικρό απωθεμα ενέργειας που μου είχε απομείνει...και έτσι μπήκα στον πειρασμό για ξένο γάλα που όμως δεν διήρκησε.΄'Οταν αποφάσισα να μην του ξαναδώσω ξένο ήταν μια μικρή θυσία..το έκανα για εκείνον..οχι για μενα..εγώ πλέον δεν είχα αντοχες..ήμουν ένα φάντασμα μέσα στο σπίτι με το βυζί έξω.. ο γιος μου απο την άλλη ήταν τρισευτυχισμένος!! Μου έσπαγε τα νεύρα η όλη κατάσταση, θυμωνα μαζί του αλλά δεν έπαψα να κάνω αυτό που έπρεπε να κάνω..ας μην παρουσιάζουμε λοιπόν μια ιδανική κατάσταση πάντα και ας μην τα παρουσιάζουμε όλα ευκολα και ιδανικά γιατί δεν είναι! Δεν ξέρω αν εσείς όποτε θηλάζατε ήσασταν μέσα στην τρελή χαρά και την ευτυχία και δεν έχετε περάσει ή νιώσει τα δικάμου συναισθήματα όμως αυτό δε σημαίνει τίποτα και δεν αλλάζει τίποτα ουτε απέναντι στο παιδί μου ουτε σε κανέναν. Εγώ το χρέος μου το έκανα..(ελατε...καινουρια λεξουλα να παιξουμε!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα εγώ είμαι η μόνη που ΒΑΡΕΘΗΚΕ να διαβάσει όλο το κείμενο ???!!!

ΟΧΙ δεν με άγγιξε πουθενά και δεν με εκφράζει όλο αυτό το κατεβατό .

για μένα τίποτα σε σχέση με το παιδί μου δεν ειναι θυσία ,είτε με εισαγωγικά είτε χωρίς .

έκανα το παιδί μου συνειδητοποιημένα ότι θα αλλάξει η ζωή μου και οι ανάγκες μου δεν θα ειναι το Α αλλά το Β στην ζωή μου και όχι δεν ειναι θυσία αλλά φυσική εξέλιξη να ειναι οι ανάγκες του παιδιού το Α και το Ω είτε είναι το φαγητό είτε σε όλους τους παράγοντες στην ζωή μου .

εγώ σταμάτησα να το διαβάζω όταν διάβασα ότι συζήτησε με τον αντρα της ποιον τρόπο σίτισης θα επιλέξουν !!! :blink::blink::blink:

γι μένα αυτό ειναι ΞΕΝΟ και εκεί σταματάει όλο μου το ενδιαφέρον για το κείμενο .

για μένα όχι δεν ειναι κάτι βαρύγδουπο ούτε κάτι αξιομνημόνευτο ότι θηλάζω ειναι η φυσική εξέλιξη του να γεννάς ένα παιδί .

και να παίρνουμε τον θηλασμό σαν "θυσία" που δεν ειναι τίποτα το περίεργο τι πρέπει να πούμε για άλλα πράγματα στην μετέπειτα ζωή μας που πρέπει να "θυσιάσουμε" για τα παιδία μας ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Manm η αρχική μου προθεση δεν ήταν ο καυγάς..άλλωστε όποτε ανοιγει ανάλογο θέμα σχετικά με το θηλασμό εκνευρίζομαι κι εγώ γιατί πάντα καταλήγει σε διαμάχη. Στο συγκεκριμένο θέμα με τράβηξε το γεγονος ότι μιακοπέλα που ανακοινώνει ότι θηλασε και έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει συμφωνα με τις θηλαζουσες ,επειδή το ονομασε θυσία παρατήρησα κριτική και άσχημη σταση απέναντι σε αυτό. Αν δε θηλαζε οι θηλάζουσες θα της την έλεγαν που δεν εκανε εκείνο ή το άλλο ή που δεν είχε τον κατάλληλο γιατρό κτλ ή ότι δεν καταλαβαίνουν πως δεν μπορεσε νακάνει ή να νιώσει το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο..τώρα που θηλασε πάλι κάτι τις κάνει να πρεπει να πουν άπέναντι σε μια άλλη κοπέλα για να νιώσουν καλύτερα οι ίδιες με το κατόρθωμά τους ότι θηλασαν...και μάλιστα χωρίς θυσίες και χωρίς το ένα και χωρίς το άλλο!!!Ας μην είμαστε τοσο κλεισμένες στο όμορφα πλασμένο κόσμο μας και ας δουμε πως το βλέπουν κι άλλες μητέρες στο δικό τους όμορφα πλασμένο κόσμο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

To ότι τα λεγόμενά μου σου φαίνονται ασυναρτησίες μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι φοράς παρωπίδες αλλά και η εγωπάθεια που σε διακατέχει.

Δε νομίζω να απαγόρεψα σε κανέναν να μην πει τη γνώμη του ή να επέβαλλα τη δική μου αποκλειστικά. Όμως η δική μου γνώμη περιλαμβάνει την κριτική στη δική σας γνώμη και δεν είναι κακό αυτό.

Ειλικρινα εισαι για γελια !!! :laugh: :laugh:

Λυσε τα προβληματα σου και ασε με εμενα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τυρογαριδακη στο τελευταιο μινηυμα σου εχει αδικο.

Εγω συμφωνα με το αρθρο θηλασα και θηλαζω ακομα κανοντας μεγαλες "θυσιες"

Το γεγονος οτι αυτο λιγοι το ξερουν εδω μεσα δεν το αναιρει.

Οποτε ακομα και αν κατα την λογικη ειτε των φανατικα θηλαζουσων ειτε των μη θηλαζουσων πυα που εκανα ειναι "θυσια" εγω δεν το θεωρησα θυσια.

Και δεν μπηκα στον πειρασμο να δοσω ξενο..και ας με εχει πεθανει ο γιος μου...οσα κοριτσια τον ειδαν στην συναντιση μπορουν να σου επιβεβειωσουν για τι ταραξια μηλαμε, δεν θεορω ομως ουτε οτι εκανα κανενα κατορθωμα.

Ουτε εισαι σε θεση να ξερεις τι εχει τραβηξει η καθε μανα στι σπιτι της και δεν θελλει να το δημοσιοποιησει μηλαω για συγκεκριμενα ατομα- τις βυζοκρατουσες- που τυγχανει να ξερω οποτε αυτο που ειπες οτι θηλασαν χωρις θυσιες ειναι τουλαχιστον αστοχο !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...