Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός—Η Στοργική «Θυσία» μιας Μητέρας!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Franita συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΟΤΑΤΑ!

Την έχω ήδη γράψει την άποψή μου εδώ, στη σελίδα 2! Αλλά επιμένω να το λέω... Λυπάμαι πάρα πολύ για όσα διάβασα στο άλλο φόρουμ. :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα!

Το αν θα θηλασει ή οχι ενα μωρο θα το αποφασισει ο πατερας του??? :blink:

Εκεινος θα "επιτρεψει"( :angry::pinch::x:evil: ) στην ΜΑΜΑ του βρεφους να το θηλασει???

Θα βαλει ημερομηνια ληξης επειδη ετσι θελει?????????

Σορρυ κιολα....Μην τρελαθουμε!!!!

Οκ....ΑΝ με ηρεμη κουβεντα αποφασισει το ζευγαρι κατι...Να το δεχτω!!!

Μα...Με το στανιο????

Ετσι παιρνονται αποφασεις????

Σημερα η αποφαση μπορει να παρθει για τον θηλασμο...Αυριο...Κανεις δεν ξερει!

Η ΜΑΝΑ θα στηριξει αυτο που νομιζει πως ειναι καλυτερο για το παιδι της!!!

Ετσι κανουμε ολες μας!Κανω λαθος????

Θα μου πει ο αντρας μου πχ να δωσω σοκολατα γτ ετσι του ειπαν κ εγω θα το δεχτω????????

Μηπως να της δωσω κ αρνι???Μηπως κ λιγο μελακι γτ του ειπε η μανα-θεια-γειτονισσα οτι κανει καλο???? :blink::blink::blink:

Θελω να πω με τα παραπανω οτι το βασικο θεμα κατ'εμε ειναι ο τροπος του!!!Αποφασιζω κ διαταζω!!???!Καθως επισης κ εκεινη η φραση της φιλης μας "αν θα μου επιτρεψει"...........Εγω με το τελευταιο εγινα ταυρος...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομίζω ότι δεν ειναι το θέμα αν ειναι αρκετός ένας χρόνος θηλασμού .

η αν πρέπει να θηλάσει παρά πάνω αφού το θέλει και τα λοιπά .

εγώ βλέπω θέμα αλλού και δεν θέλω να εμπλακώ στα οικογενειακά τους .

μας εχει πει η φίλη μας ότι της εχει βάλει όρο ότι αν θέλουν να κάνουν δεύτερο δεν θα το θηλάσει ,μας εχει πει όλα αυτά και το θεωρό ψυχολογικό πόλεμο από μέρους του .

από ότι φαίνεται με την συζήτηση εχει παραταθεί και θηλάζει ακόμα αλλά εχει ασκήσει βέτο για ο δεύτερο παιδί .

όλα αυτά μου φαίνονται τόσο ξένα και "αφύσικα" και δεν ξέρω τι να πω ....η κοπέλα ξέρει καλύτερα ,με ενοχλεί και εμένα η φράση "αν με αφήσει " αλλά δεν ειναι δικός μου αντρα ,δική μου περίπτωση δεν μπορώ να πω τίποτα .πιστεύω ότι ξέρει καλα τι κάνει και πως θα χειρισθεί την κατάσταση για να γίνουν όλα πιο ομαλά .εύχομαι να βρούνε μια λύση .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι (πεταγομαι!) έχω να πω

πως το προβλημα κατ´εμε ΔΕΝ είναι

ο χρόνος που θα θηλάσει αλλά η βίαιη συμπεριφορά

του συζύγου.... Οκ, μπορεί να μην πέφτει κ ξύλο, είπαμε,

αλλά καθαρή ψυχολογική βία είναι αυτό που ζει η κοπέλα....

Στην ερώτηση αν θα χαθεί ο κόσμος

εάν δεν θηλάσει πέραν του έτους

έχω να πω πως: ΝΑΙ! Πιστεύω θα χαθεί ο κόσμος....

Ο κόσμος του ζευγαριού! Αν καταπατήσει με τόσο ψυχοφθόρο τροπο

τα «πιστεύω» της η μαμά , σε κάτι τόόόσο αυτονόητο

τι θα γίνει στα ...πολύπλοκα; Θα μαλώνουν διαρκώς

ή θα πρέπει να καπνει πάντα πίσω; Ή ακόμα χειρότερα

να συμβιβάζονται για την ανατροφή, διαπεδαγώγηση κτλ του παιδιού τους;;;

Του μονακριβου παιδιού τους, από ότι κατάλαβα,

αφού στο 2ό έχει ήδη μπει όρος να ΜΗΝ θηλάσει....

Ήμαρτον! Το βρίσκω ακραίο....

Πιστεύω χρειάζεται συζήτηση κ άμεσα....

Κανείς δεν νιώθει ευτυχισμένος από αυτήν την κατασταση

κ ίσως έτσι χάνετε κ πολύτιμες στιγμές από το παιδί σας!

Εύχομαι αισια αποτελέσματα για όλους σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Δεν με αγγιξε το κειμενο . Δεν πιστευω οτι ο θηλασμος ειναι θυσια .

κ μολις αυτο θα εγραφα!

δε νομιζω οτι εχω κανει καποια θυσια ,θηλαζοντας τη μικρη μου 8 μηνες

ητανε κατι που κατ εμε 1ον μπορουσα κ 2ον επρεπε να κανω για το παιδι μου,ολα τα αλλα περι θυσιας,

οχι δεν ειναι αυτο το νοημα της λεξης νομιζω ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης θα συμφωνησω με τη Franita ,

ποτε δεν ημουν φουλ στο συναισθημα θηλαζοντας,

να γεμιζω απο συγκινηση δηλ κ τετοια,καλα δεν ειναι κ ο χαρακτηρας μου τετοιος ισως ,ειμαι λιγο πιο flat :blush:

κ παντοτε προσπαθουσα να μην το προβαλλω αυτο ,οτι θηλαζω,ειναι κατι που το ξερουν μονο οι δικοι μου,γιατι να το μαθουν ολοι δηλ για να ακουσω τα μπραβο :blush:

κ ποτε δεν ημουν με το ρολοι δηλ 10 λεπτα απο το ενα στηθος κ 10 απο το αλλο κ τετοια,ολα γινονται αυτοματα οταν γινεσαι μανα,το μητρικο φιλτρο,ξερεις ποτε ,πως κ ποσο,αφουγκραζεσαι το μωρο κ καταλαβαινεις,οπως καταλαβαινει κ αυτο

κ να σημειωσω οτι η δικη μου εμπειρια θηλασμου,ητανε εντελως ΑΝΩΔΥΝΗ δεν υπηρχε ουτε μια φορα,( περα απο την πρωτη φορα που θηλασε,)

που να με πονεσε η μικρη μου,τιποτα καθολου,δεν ειχα ουτε κοκκινιλες ουτε πληγες τιποτα,(θελω να πω δηλ οτι υπαρχουν κ τετοιες περιπτωσεις κ να μη φοβουνται οι μελλουσες μαμαδες ;))

κ τελος,αν σας κουρασα, να πω οτι ειναι η πρωτη φορα που περιαυτολογω :P sorry

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προς το παρων δεν εχουμε κανει ακομα συζητηση για το θεμα και ελπιζω να περασει αρκετες μερες μεχρι τοτε να ηρεμησουμε λιγακι

φυσικα οπως ειπε η Φραν δεν ειμαι απο τις γυναικες που για να θηλασουν μπορουν και να χωρισουν ουτε και θα ηθελα κατι τετοιο

θελω να βρουμε μια κοινη πορεια καλως η κακως ειναι ο ανθρωπος που ερωτευτηκα και πατερας της μικρης μας

θα ηθελα να με καταλαβει και να μην νιωθει οτι τον αφηνω πισω

η οτι θα την κακομαθω η θα γινει εξαρτημενη απο εμενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

XAXAXA..Ελενη εμεις εχουμε το αντιθετο..λεω στον συζηγο πως αμα κανουμε δευτερο..και δει συντομα..δεν θα το θηλασω πολυ..ισσος και καθολου..και μου λεει "τοτε δεν θα κανουμε δευτερο"

Περαν των αστειων τωρα..σου σει πει και η λαλα σε αλλο ποστ δικο σου..σου εχω αναφερει και εγω..ο Συζηγος σου αλλιως μεγαλοσε..αλλες αντιληψεις εχει- που στην πλειονοτητα τους εχουν ολοι οι ανθρωπη ειδικα στην Ελλαδα.

Γνωμη μου ειναι οτι το χειρηζεσε λαθος. Του δινεις την εντυποση οτι το κανεις απο αντιδραση.

θελλει αλιωτικους πιο δηπλοματικους χειρησμους το θεμα, ακριβως επειδη καλος σου εχει τελειως αντιθετες αντιληψεις αο σενα.

Δεν ξερω τι γινετε στην οικογεννεια σου..και δε μου πευτει και λογος , ουτε θελλω να μαθω η να ανακατευτω..ισσος να τον εβαζε ςπιο κοντα σε σενα και στο παιδι...ειναι κοντα σου οταν θηλαζεις;;; ΠΧ εγω οταν θηλαζω το βραδυνο γεμα πριν κοιμηθει ο συζηγος μου ερχετε διπλα μας χαιδευει το μωρο, αν ο αντρας σου νιωθει οτι τον παραμελεις ισσος με καποιον τροπο εμμεσα και υποσυνειδητα να τον απομακρινεις χωρις να το θελεις παντα..φερτον πιο κοντα σας..καντον να συμμετχει να δει πσο ευτυχησμενο ειναι το παιδι σας, μια ουρολημοξη δενειναι τιποτα και ειναι μαλλον η μοναδικη "σοβαρη " αρρωστια που ειχατε εως τωρα.

Μην αφινεις το παιδι να αποτελει εμποδιο στην ζωη σας, ετσι του δημιουργεις ανασφαλιες που εχουν σαν αποτελεσμα τετοια επιθετικη συμπαρηφορα.

Το δικο μου το παιδι..που δεν ειναι και κανενα κοσμογυρησμενο οπως αλλα παιδια εδω στο φορουμ, εχει παει μαζι μας για ψωνια, για καφε, σε ταβερνα..και δεν ειναι και κανενα φρονημο παιδι που θα κατσει ισυχα ισυχα στο καροτσακι του...μετα το πασχα ειμαστε καλεσμενοι και σε γαμο και σε βαφτηση...θα παει μαζη μας φυσικα...

Τι θα γινοταν αν δεν ειχατε που να την αφισετε;;;;θα σταματουσε η ζωη σας;;;

Αφιερωσε χρονο στον καλο σου τον αγαπας στην τελικη, τον παντρευτηκες και εκανες παιδι μαζη του..δεν πρεπει να νιωθει οτι η κορη σας του στερει την γυναικα του...δεν μηλαω μονο για σεξ, αλλα για κουβεντιασμα, για βολτα...αν αφισεις και καμια φορα την μικρη να πατε τα δυο σας καπου για λιγο δεν εγινε και κατι..παρε ενα θηλαστρο αφισε λιγο γαλα..καντο τις ωρες που τρωει τα φρουτα η το μεσημεριανο της.

Και οταν οι γιατροι σου λενε αυτες τις μπουρδες..να απαντας σε αυτους..να μην μαλλωνεις με τον καλο σου...και ειδικα στην πανεξυπνη παιδιτρο..να της πεις κατι που μου ειπε η ΛΑΛΑ...ο Μποτσαρης και ο καραισκακης που θηλασαν τουλαχιστον 2 χρονια..τι να κανουμε το 1800 δεν υπηρχε η Νεστλε...δεν ηταν αρκετα αντρες;;;;;

να ξερεις παντως και απο ψυχολογικης αποψης..εχουμε αποθυμενα και αναζηταμε κατι επειδη μας λειπει...οχι επειδη το χωρτασαμε..κανενα παιδακι δεν εγινε εξαρτημενο..ειτε θηλασε ειτε οχι αν ειχε την αγαπη των γονιων του..

Φιλια και καλη Ανασταση να εχετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalassa έγραψε:

σας βαζω μια τελεια εμπειρια μιας κοπελας που θηλασε

αφιερωμενο σε ολες

οταν τη διαβαζα ηταν σαν να εβλεπα εμενα

πιστευω και ολες αυτο θα νιωσετε

απολαυσε το

Αξίζει η Θυσία

Προφανώς, η απόφαση να θηλάσει κανείς το παιδί του είναι σοβαρή. Συνεπάγεται μια μεγάλη θυσία. Γι’ αυτό στρέφομαι με χαρά στο παρελθόν στην πείρα που είχα. Για μένα, οι χαρές και οι υπέροχες αναμνήσεις του θηλασμού του μωρού μου ξεπερνούν κατά πολύ οποιεσδήποτε θυσίες έκανα.

Καλημέρα,

εγώ θα σταθώ στη λέξη "θυσία" με ή χωρίς εισαγωγικά!

Γιατί θα πρέπει το αυτονόητο να θεωρηθεί θυσία? Το ότι γινόμαστε γονείς είναι δική μας επιλογή και δεν αποτελεί θυσία......από την στιγμή που είμαστε γονείς έχουμε υποχρέωση να ταϊσουμε το παιδί μας με τον α ή β τρόπο, έχουμε υποχρέωση να του δώσουμε τροφή, στοργή, αγάπη, μόρφωση, εκπαίδευση, όλα τα εφόδια που θα τον κάνουν σωστό άνθρωπο στην κοινωνία......και η διατροφή ενός παιδιού αφορά και τους 2 γονείς και οι 2 πρέπει να είναι ενημερωμένοι για να του παρέξουν ό,τι καλύτερο.......το ότι ακόμη θηλάζω την κόρη μου, που είναι 19 μηνών, δεν αποτελεί καμμιά θυσία για μένα, δηλαδή τι θυσιάζω ακριβώς? :ohmy:

Όσο για τον τρόπο που απάντησε η κα Παπαδήμα δεν συμφωνώ καθώς θεωρώ ότι η διατροφή ενός παιδιού είναι καθήκον και των 2 γονέων και όχι μόνο της μάνας, όπως και ό,τι άλλο αφορά το παιδί.....πιστεύω ότι ίσως απάντησε με αυτό τον τρόπο γιατί έχει αγανακτήσει να ακούει ή δέχεται επιθέσεις σχετικά με, κάτι τελείως φυσιολογικό, τον θηλασμό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita, συμφωνώ......., όπως λέει και ο άντρας μου: πολύ low badget εκφράσεις!!!!

γιατί είσαι μόνη? περαστικά στον Σεμπ....τον καημενούλη δώσε πολλά φιλάκια... :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φραν σε ακολουθώ πιστά! ;):P

Για να καταλάβω... Ποιος έχει γαστρεντερίτιδα? Εσύ ή ο Σεμπ?

Περαστικά κι ελπίζω να έχεις εσύ! :unsure:

Ο Σεμπ είναι πολύ μικρός και η γαστρεντερίτιδα είναι άτιμο πράγμα!!! :angry:

Φιλιά πολλά!

Α! Ο Δανός που είναι? :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια και από εμένα!Δε διάβασα το κείμενο αλλά στο περίπου προσανατολίστηκα από λεγόμενα κάποιων.

Θυσία;;;

Αν νιώθουν κάποιες μητέρες ότι αυτοθυσιάζονται θηλάζοντας τότε αίρεται όλο το συναίσθημα που νιώθουν αυτόματα!!!Δε συμβιβάζονται θεωρώ,,,

Φίλες μου η λέξη θυσία είναι βαρύγδουπη έστω και με ανωτέρω ή και κάτω εισαγωγικά!!!

Θυσία μιας μάνας περικλείει άλλες περιπτώσεις-περιπτώσεων!!!

Ίσως υποχωρήσεις;;;

Έκφραση στοργής θα υποστήριζα περισσότερο...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη σου ευχομαι να κανεις αυτη την εκ βαθεων συζήτηση με τον αντρα σου και να μπορεσετε να χτισετε ενα λιθαράκι . Μην εγκλωβιστεις στο θεμα του θηλασμου , αυτο ειναι μονο η επιφάνεια . Εχετε πολλα πιο βαθιά θεματα να συζητήσετε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινιω μου...ουτε εγω διαβασα το κειμενο...

Η αποψη μου αφορουσε μονο το θεμα της Ελενης(και παλι δε διαβασα ολες τις απαντησεις...)

Πες μου ομως κ εσυ(διαβασες στο αλλο σαιτ?) την αποψη σου για το...διλλημα να το πω?Απειλη?Τεσπα...το "θεματακι"!

Ελενη σορρυ που "χρησιμοποιω" τη δικη σου ιστορια αλλα ειναι ενα θεμα με πολλα παρακλαδια...Επεκτεινεται οπως ειπε κ η Λαλα σε πολλα θεματα...

Η συμπεριφορα,ο τροπος,τα πιστευω...το μυαλο του καθενος κ ο εγωισμος του σε βαρος αλλων...(ειτε αυτος ο αλλος ειναι η γυναικα,ο αντρας ή το παιδι του...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τσαχπίνα φίλη μου όχι δε διάβασα κάτι άλλο... ;):kiss:

Σχετικά με το θέμα της Ελένης με υπερκαλύπτει η παρακάτω άποψη της Λάλας πάντως!Θυμάμαι σε άλλο θέμα παλαιότερα είχα αναφερθεί σχετικά!

LaLa έγραψε:

Ελενη σου ευχομαι να κανεις αυτη την εκ βαθεων συζήτηση με τον αντρα σου και να μπορεσετε να χτισετε ενα λιθαράκι . Μην εγκλωβιστεις στο θεμα του θηλασμου , αυτο ειναι μονο η επιφάνεια . Εχετε πολλα πιο βαθιά θεματα να συζητήσετε .
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ola orea k kala me ton thilasmo, ti ginete omos otan ise oli mera me to moro poy thilazis k exis k alla dio dipla sou poy se kitan pote tha ta akoympisis k ayta ligo pote the peksis mazi toys na ta agkaliasis k na tafilisis? otan exis ena pedi niothis ola ayta k akomi perisotera ,otan omos exis k alla pedia k den mporis na toys afierosis 1 ora tote den niothis thisia niothis enoxes k ego ayto niotho apo tora

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ανεξάρτητα αν θηλάζεις ή οχι ο περιγυρος εχει παντα κατι να πει (διατροφή , υπνος , ντυσιμο , συμπεριφορά κλπ), ειναι θυσία που ακουμε οτι του ρθει του καθενος ?

Αυτό ξαναπέστο!!! Όλοι κάτι έχουν να πουν για θέματα που αφορουν την ανατροφή του ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ παιδιου! Κορίτσια δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ δε θεωρώ θυσία τιποτα που έχει να κάνει με το παιδί, απο τη συλληψη μεχρι και το γάμο του. Τη στιγμή που μια γυναικα αποφασιζει να γινει μητερα ξερει πολυ καλα ότι απο εκεινη τη στιγμη και έπειτα προτεραιότητά της ειναι το παιδί και ότι μοιραια τα δικά της θελω πάνε πισω. αν θεωρει θυσία το καθε τι που δεν μπορει να κάνει εξαιτίας του παιδιου τι να πω ίσως θα έπρεπε να αφηνε τη μητροτητα για αργοτερα όταν θα ήταν έτοιμη. Ελπιζω να μην θίγω καποιες κοπέλες, συγνώμη αν το κάνω αλλά αυτή ειναι η γνώμη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ σταμάτησα να το διαβάζω εδώ

thalassa έγραψε:

Μερικές μητέρες είναι αρκετά διακριτικές σχετικά με το θηλασμό των μωρών τους ώστε να αποφεύγουν να προσβάλουν τους άλλους. Μερικά μωρά, όμως, φαίνεται ότι απεχθάνονται να καλύπτονται στη διάρκεια του θηλασμού τους.

:blink: what???

Δεν ξέρω αν το μωρό μου απεχθάνεται να το καλύπτω την ώρα που τρώει γιατί δεν το έχω δοκιμάσει... δε νομίζω όμως ότι προσβάλλω και κανέναν επειδή θηλάζω :S

Τέλος πάντων, δε συγκινήθηκα κι ιδιαίτερα... μέχρι εκεί που διάβασα τουλάχιστον...δεν ξέρω αν μετά γινόταν πιο συγκινητικό :P

Ο θηλασμός δεν είναι ούτε θυσία, ούτε "θυσία"...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tι να πω βρε κορίτσια...δε σας άρεσε τοκείμενο λες και είχε κάτι το σοβαρά λαθεμένο...το πως βλέπει μια γυναίκα το θηλασμό είναι καθαρα προσωπικό θέμα...όλες εσείς που δε σας <<άγγιξε>> το κείμενο είστε εκείνες οι σουπερ μαμάδες που γνωρίζουν πολπύ καλά τι εστί θηλασμός και καταρρίπτετε, κριτικάρετε και σνομπάρετε μια μητέρα που απλώς εξέφρασε όσα αισθανόταν και αισθάνθηκε με το θηλασμό..ενα θέμα δεν μπορεί να είναι μονοδιάστατο και μονο!Ο καθένας το βλέπει όπως θέλει ...δεν μιλάει συμβουλος θηλασμου..μια μάνα μιλάει!! Οπότε ναι...μπορεί να είναι και θυσία αν το νιώθει κάποια!!Σημασία έχει δεν έχει πως το εκφράζεις ή πως το νιώθεις....αλλά πως νιώθεις πραγματικά για το παιδάκι που κρατάς στην αγκαλιά σου...

Θεωρώ πως κάποιες το έχετε παρακάνει με τον υπερβολικό ζήλο!! Και μάλιστα να θεωρείτε πως είστε ανώτερες με όσα νιωθετε και δε νιωθετε για το συγκεκριμένο θέμα..χαλαρώστε...γάλα δίνετε!!

Καλή Ανάσταση!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki, δεν ειναι θεμα ανωτερότητας, δε νομίζω ότι καποιες απο εμας αισθάνονται ανώτερες επειδη θηλάζουν, δεν καταλαβαινω πως εχεις δημιουργησει αυτη την εντυπωση. απλα το κειμενο δινει μια υπερβολικα ρομαντική και παραμυθενια πλευρά στο θεμα του θηλασμου, σε κάτι που ειναι απολυτα φυσικό, η φυσικη ροη των πραγμάτων: γεννάς-θηλαζεις. έτσι ήταν πάντα όχι γεννώ- σκέφτομαι τι να κάνω μμμ να χάσω τις βολτες, και την καθημερινοτητα μου ή να θηλασω? ας θυσιαστώ μωρε και ας θηλάσω. αν ξεκινήσουμε να αισθανόμαστε ότι θυσιαζόμαστα για το παιδι απο την ώρα που γεννιεται ασε κλαφτα χαράλαμπε. όσο για το "γάλα δινετε" θα το νιώσεις όταν γεννήσεις το ότι θέλεις το καλυτερο για το μωρό σου και καλώς ή κακώς το μητρικό γάλα ειναι το καλύτερο. Καλή Ανάσταση και σε σενα και με το καλο το μωρό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη δεν το ήξερα, δεν την ξέρω την κοπέλα. αυτό όμως δεν αλλάζει κάτι σε αυτά που λέω εκτος του ότι ξέρει και η ιδια τη σημασια του θηλασμου. τωρα αν το βλεπει η ίδια ως θυσία αυτό ειναι αλλου παπά ευαγγέλιο ( για να μπουμε και στο πνευμα της ημέρας!) Καλή Ανάσταση και σ'εσένα εμεις θα κάτσουμε μέσα γιατι η μπέμπα ειναι αρρωστούλα.. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προς τι το μενος τυρογαριδάκι ? Τοσο πολυ σε ενοχλησαν οι "σουπερ μαμαδες" που γραφεις ασυναρτησιες .

Δεν ηξερα οτι πρεπει ντε και καλα να ταυτιζομαστε με την προσωπική αποψη του αλλου ! Η thalassa παραθεσε το κειμενο γιατι την αγγιξε , γιατι πιστεψε οτι πολλες απο μας θα δουμε τον εαυτο μας μεσα απο αυτα που γραφει η αγνωστη κοπελα . Ε δεν τον ειδαμε , εχουμε αλλη οπτική πανω στο θεμα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα θέμα που αφορά το θηλασμό, προκάλεσαι τόσες αντιδράσεις και κάποιες βγάζετε κακίες... μέρες που είναι...

&ειδικά σε κοπέλες που έχουν βοηθήσει πάρα πολλές από εμάς με το θέμα του θηλασμού και χωρίς κανένα συμφέρον...

Μάλλον, ευχαριστώ πρέπει να τις λέμε!!!

Δεν μπορεί να αρέσει σε όλες αυτό το κείμενο, όμως όλες οι γνώμες είναι σεβαστές!

Αν δεν μπορούμε να το αντέξουμε αυτό, τότε δε συμμετέχουμε στη συζήτηση.

Snowgirl συμφωνώ μαζί σου...

Ούτε κι εμένα μου άρεσε εκείνο το σημείο...

Χριστός Ανέστη κούκλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Tι να πω βρε κορίτσια...δε σας άρεσε τοκείμενο λες και είχε κάτι το σοβαρά λαθεμένο...το πως βλέπει μια γυναίκα το θηλασμό είναι καθαρα προσωπικό θέμα...όλες εσείς που δε σας <<άγγιξε>> το κείμενο είστε εκείνες οι σουπερ μαμάδες που γνωρίζουν πολπύ καλά τι εστί θηλασμός και καταρρίπτετε, κριτικάρετε και σνομπάρετε μια μητέρα που απλώς εξέφρασε όσα αισθανόταν και αισθάνθηκε με το θηλασμό..ενα θέμα δεν μπορεί να είναι μονοδιάστατο και μονο!Ο καθένας το βλέπει όπως θέλει ...δεν μιλάει συμβουλος θηλασμου..μια μάνα μιλάει!! Οπότε ναι...μπορεί να είναι και θυσία αν το νιώθει κάποια!!Σημασία έχει δεν έχει πως το εκφράζεις ή πως το νιώθεις....αλλά πως νιώθεις πραγματικά για το παιδάκι που κρατάς στην αγκαλιά σου...

Θεωρώ πως κάποιες το έχετε παρακάνει με τον υπερβολικό ζήλο!! Και μάλιστα να θεωρείτε πως είστε ανώτερες με όσα νιωθετε και δε νιωθετε για το συγκεκριμένο θέμα..χαλαρώστε...γάλα δίνετε!!

Καλή Ανάσταση!! :)

Χρονια πολλα Χριστος Ανεστη...κοιτα εγω για παραδειγμα που εγραψα οτι δεν με συγκινει καθολου το κειμενο και διαφωνω καθετα με τον ορο θυσια δεν ειμαι κολλημενη με το θεμα του θηλασμου παρ' ολο που θηλαζω....θα διαφωνουσα ετσι και αλλιως με τον ορο αυτο γιατι απλα θεωρω οτι ειμαστε υποχρεωμενες απο τη στιγμη που φερνουμε στον κοσμο εναν ανθρωπο να του παρεχουμε ο,τι καλυτερο και να τον κανουμε οσο καλυτερο ανθρωπο γινεται κ κακα τα ψεματα η σωστη τροφη για ενα βρεφος ειναι το μητρικο γαλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...