Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλασμος κ ωραρια στερεων τροφων!


Recommended Posts

καλησπερα!

εδω κ καιρο με απασχολει πολυ αυτο το θεμα..

εχω παρατηρησει εντονα πως ο μικρος μου προτιμα να θηλαζει κ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ να τρωει το γευμα του!το πρωι π.χ.θηλαζει κ κατευθειαν τρωει ολη σχεδον τη φρουτοκρεμα!το μεσημερι το ιδιο!το απογευμα θηλαζει κ αμεσως θα φαει π.χ.μιση μπανανα σε κομματακια{πριν λιγο αυτο εκανε}

κ απορω..αφου θηλαζει,κ εχω σιγουρα γαλα ;) ,γιατι κατευθειαν τρωει ολο το γευμα;;; :blink::dry::dry::dry:

εχω δοκιμασει να ταισω πριν θηλασω,ιδιως οταν ειμαι εξω,καποιες φορες πιανει,καποιες οχι..δεν τον αφηνω πολλη ωρα νηστικο,κ να ηθελα δε με αφηνει ο ιδιος!

εχω παρατηρησει οτι μπορει να γκρινιαζει,να μη θελει φαγητο,να θηλαζει κ αμεσως μετα,αλλα κυριολεκτικα αμεσως,να εχει ορθανοιχτο το στομα στο κουταλι!

πώς το εξηγειτε αυτο;;; :S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θελει πρωτα ενα μικρο ορεκτικο ετσι για να ανοιξει η ορεξη???????????

και εγω πρωτα την θηλαζω συνηθως και μετα απο ενα 15λεπτο την ταιζω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιουλια μου εγω ειμαι σχετικα ασχετη με τις στερεες...Ενα μηνα προσπαθουσα κ τωρα(εχει 4 μερες) ανοιγει πια το στοματακι κ γουσταρει τα φρουτακια της!

Αλλα.... Γιατι αναρωτιεσαι??? Ασε το παιδι να κανει οτι νομιζει!Αφου κιολα τον καταλαβαινεις οτι μετα το γαλατακι θελει κ φαγακι παλι καλα!!!

;)

Μια χαρα!Πρωτα το απεριτιφ κ μετα το δειπνο!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξερεις τί βρε Αναστασια μου;;

δε με πειραζει να θηλαζει κ μετα να τρωει,αλλα αυτο σημαινει πως αν χρειαστει να τον αφησω για λιγο σε αλλον,θα πρεπει να αφησω κ αντλημενο γαλα...ε...ηλπιζα οτι τωρα με τις στερεες,κ αφου τρωει,θα γλιτωνα τις αντλησεις,τουλ.τις περισσοτερες!κ τωρα με το τρεξιμο για την προετοιμασια γαμου κ βαπτισης,καποιες φορες θα πρεπει να κατσει με τον μπαμπα του ή με την πεθερα μου...

δεν το κανει παντα..να,στη συναντηση εφαγε χωρις να θηλασει προηγουμενως!!σημερα ομως ειχε αλλα σχεδια... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιουλια και εγω νομιζω οτι δεν ειναι ακομα ετοιμος να αποθυλασει.

Εχει συνδασει τον θυλασμο με το φαγητο γεννηκα.

Εμενα αν θηλασει εστω και λιγο μετα δεν τρωει γαφητο για αρκετη ωρα.

Αποτι μια με συμφαιρει γιατι δουλευω και πλεων δεν αντλω καθολου γαλα, και απο την αλλη γινετε πολυ δυσκολος στο φαγητο οταν ειμαι σπιτι.

να φανταστεις ακομα δεν εχει αντικαταστησει τριτο γευμα, αναλογα με την περιπτοση τρωει διαφορα ψευτοδημιτριακα φαγοπυρο ή γιαουρτακιαλλα οχι σε μονιμη βαση.

Σημερα πχ αφαγε πολυ αργα τα φρουτα γιατι την ωρα του φρουτου προτυμησε να θηλασει.

Εγαφε και αργα το φαγητο του, κατα τις 5 γιατι εντωμεταξυ παλη θηλασε..μετα ξεχαστηκλε, επαιξε κοιμηθηκε, πηγανε κουνιες με τον μπαμπα μου μετα ξανακοιμηθηκε, οποτε τωρα θα ξαναθηλασει.

και δεν εφαγε και ποσοτητες.

Θεορω παντως οτι εχει φυσιολογικη συμπερηφορα για μωρο που θηλαζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο που καταλαβαινω ειναι πως δεν του αρκει το γαλα..ο.κ.!οσες φορες δοκιμασα να μη δωσω ΤΙΠΟΤΑ για απογευμα,θηλασε 1.000.000. φορες κ με πολλη γκρινια!οσες φορες εφαγε εστω κ 5 κουταλακια,δεν ηθελε παραπανω,θηλαζε λιγοτερο..

λετε δηλ.οτι καποια στιγμη θα σταματησει μονος του να θελει να θηλασει ΠΡΙΝ το φαγητο;;γιατι οτι πειναει,πειναει!απλα πρωτα πινει γαλα κ μετα τρωει ολο το φαγητο..

ξαναλεω οτι με ενδιαφερει επειδη αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να αφηνω αντλημενο γαλα κ μου τη δινουν οι αντλησεις! :angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita έγραψε:

Ιουλια μου δεν καταλαβα την απορια σου...αλλα θα σου πω τι γινοταν με τον Σεμπ..Εμενα απο τοτε που ξεκινησαμε στερεες ηταν λιχουδης...Θηλαζε και μετα ετρωγε..ετσι οπως τα περιγραφεις..Σιγα σιγα αρχισε να θελει περισσοτερο φαγητο κ οχι τοσο γαλα..Τωρα ειναι 10 μηνων και 20 ημερων..Ακομα και να θηλασει πριν το φαγητο θα θελει οπωσδηποτε να φαει...δεν τον καλυπτει πια το γαλα..δε ξερω γιατι αλλα δε με νοιαζει κιολας...

Φρανιτα μου οταν θηλαζει ΠΡΙΝ το φαγητο,ειναι επειδη εκεινος το ζητα ή εσυ τον βαζεις;;εννοω,αν δεν τον θηλασεις εκεινη τη στιγμη,θα φαει το φαγητο του χωρις να εχει θηλασει;;;;;; :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

θελει πρωτα ενα μικρο ορεκτικο ετσι για να ανοιξει η ορεξη???????????

και εγω πρωτα την θηλαζω συνηθως και μετα απο ενα 15λεπτο την ταιζω

Ελενη μου κ τρωει ολο το φαγητο σχεδον;;δοκιμασες να της δωσεις χωρις να θηλασεις προηγουμενως;;;το εφαγε ή επεμενε πρωτα να θηλασει;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για να ειμαι ειλικρινης πρωτα θηλαζω περιμενω ενα τεταρτο τουλαχιστον να κανω το φαγακι και μπορει να φαει στα φρουτα το 15 κουταλιες αν εχει κεφια και μετα απο λιγο θελει παλι να θηλασει

αυτο γινετε σε ολα τα γευματα της

πινει πρωτα γαλα μετα τρωει λιγο (ακομα και στην κρεμα δεν εχει φαει παραπανω απο 100μλ ) αλλα μετα απο λιγο μετα το γευμα θελει παλι γαλα

απλα μπορω οταν τελιωσει το φαγητο της να τελιωσω της δουλιες που θελω και μετα απο μιση αντε μια ωρα την θηλασω το πολυ :P

ειναι καπως κακοφαγη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο μου το κανει κ εμενα!

δηλ.ανα 1 ωρα συνηθως κατι τρωμε!ειτε γαλα ,ειτε φαγητο! :blink::blink::blink:

καποιες φορες κανει κ 2 ωρα,αλλα γενικα αισθανομαι οτι ολη μερα ταιζω!!! :S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν χρειαστει να λειψεις λιγο παραπανω μην στεναχωριεσαι!!!!!!!

την προηγουμενη βδομαδα με επιασε ενας οξυς πονος στο στομαχι απο γαστρεντεριτιδα και χρειαστηκε να λειψω ενα 2ωρο με ορο στο νοσοκομειο

εκει εφαγε παραπανω φρουτοκρεμα και με περιμενε να θηλασει για να κοιμηθει!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα κάνεις όλα μια χαρά και να μη φοβάσαι για τίποτα!!!

Αφού τα έχουμε ξαναπεί...

:P:P:P:P

Άφησε τον να αποφασίσει αυτός το πρόγραμμά του.

Και μεις μέχρι πριν 2-3 μήνες έτσι είμασταν. Τώρα πια ακολουθεί άλλους ρυθμούς και δεν αφήνω γάλα όταν χρειαστεί να λείψω!!!!!

Keep going!!!!!!!

:kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και ο δικος μου παρουσιαζει παρομοια συμπεριφορα μπορει να πιει γαλα στις 5 και στις 5.10 να φαει μια πιαταρα φαγητο και στις 5.30 να πιει λιγο γαλα.ειμαι σιγουρη οτι οι ενεργειακεσ του αναγκες τωρα που κοντευει να χρονισει δεν καλυπτονται μονο με γαλα δειχνει να θελει και να χαιρεται τις στερεες ενω προτιμα το γαλα και την αισθηση στηθους κυριως για συναισθηματικους λογους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεισ ειμαστε απο αλλα πλανητη...

ω ναι!!!!!!!!

6 μηνες παιδευομουν να φαει..κ ακομα φυσικα παιδευομαι..οποτε δε μπορω να σε βοηθησω ιουλια...

μακαρι να εμοιαζε λιγο στο φαι το δικο σου ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα το ερωτημα ειναι αν θα πρεπει να αφηνεις αντλημενο γαλα ?

Διαβασα ολη τη συζήτηση και δεν καταλαβα για ποιον λογο γινετε ...

Απο τη στιγμη που το μωρο τρωει στερεες δεν αντλουμαι και στην απουσια μας το μωρο τρωει στερεες . Αν η μαμα ειναι διαθέσιμη φυσικα και θα ζητήσει να θηλάσει , αν ομως δεν ειναι τοτε θα φαει μονο φαγητό .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!

Λαλα μου κ εγω ετσι πιστευα,οτι θα με περιμενε για να θηλασει,αλλα οσες φορες ετυχε να λειψω δεν ηθελε να φαει στερεες πριν πιει γαλα!ευτυχως υπηρχε αντλημενο δικο μου κ ετσι ολα καλα! :) δεν ετρωγε μονο το φαγητο του... :dry:

ναι,η ερωτηση εχει να κανει με το αν θα πρεπει να αφηνω αντλημενο γαλα ,οπως επισης κ με το αν συμβαινει κ σε αλλες κοπελες αυτο,θηλασμος δηλ. κ μετα στερεες.ξερω οτι για να διατηρηθει η γαλουχια ετσι κανουμε,στη δικη μου ομως περιπτωση,ανεξαρτητα απο αυτο,το ιδιο το μωρο επιλεγει να θηλασει κ υστερα να φαει!μου φαινοταν περιεργο να πινει γαλα κ να υπαρχει χωρος στο στομαχακι του κ για τοσο φαγητο!

Θουλη μου :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιουλία εγώ θα σου πώ από την δική μου εμπειρία.

Καθημερινές που λείπω στην δουλειά τρώει στερεές

τροφές χωρίς να ζητάει γάλα. ΣΚ και αργίες που είμαι

σπίτι πάντα θηλάζει και ενδιάμεσα στα γεύματα.

Νομίζω ότι τα μωρά προσαρμόζονται. Όταν λείπουμε

προσαρμόζονται και τρώνε μόνο στερεές. Όταν είσαι

διαθέσημε φυσικά και θα ζητήσει να θηλάσει.

Νομίζω ότι επειδή δεν τον αφήνεις σε καθημερινή βάση

γιαυτό ίσως να μην τρώει στερεές όταν λείπεις.

Όταν ξεκινήσεις δουλειά και θα λείπεις κάθε μέρα

θα συνηθίσει την καινούργια πραγματικότητα ;)

Μην ανησυχείς και απόλαυσε τους θηλασμούς τώρα που μπορείς :)

Επειδή έχω ξαναδιαβάσει την ανησυχία σου για όταν επιστρέψεις στην δουλειά, το παιδί θα προσαρμοστεί και δεν θα χρειάζεται να αντλείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστω πολύ ολες που απαντησατε στο θεμα! :):)

Νατασουλα μου ευχομαι να εχεις δικιο..

σημερα τον αφησα για 3 ωρες στη μαμα μου για να παω κομμωτηριο..τωρα με τον γαμο,μια βαφη τη χρειαζομουν!δεν εφαγε το μεσημεριανο,κλασικα,αλλα ηπιε το γαλα που αφησα...η μαμα μου μου ειπε οτι προσπαθησε πολυ να τον κανει να φαει κ δε του εδωσε αμεσως το γαλα,αλλα ο καημενος πεινουσε,δεν ανοιγε το στομα κ εκλαιγε..ε,φυσικα δε θα τον αφηνε πεινασμενο μεχρι να γυρισω!

δε το ειχα σκεφτει οτι ισως ευθυνεται οτι δεν τον αφηνω συχνα,οποτε δεν προσαρμοζεται!ευχαριστω! ;);) ανακουφιστηκα καπως!

φιλακια σε ολες! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...