Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΕΥΡΑ???


Recommended Posts

Συμφωνω με την Κασση δεν μπορουμε να ξερουμε για το παιδάκι .

Απο την αλλη βρε κοριτσια , πεντε χρονων ειναι τι περιμένουμε οτι θα καθησει με τους μεγαλους και θα συζητά για την οικονομική κριση ?

Πολλες φορες τα παιδια βγαζουν "τον κακο τους εαυτο" οταν ερχονται επισκέψεις ή νιωθουν ανασφάλεια και φοβο όταν ολοι ασχολουνται με ενα μικροτερο παιδακι ή απλα εκεινη την ωρα ειναι κουρασμένα και αντιδρουν ασχημα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ο μικρος λαλά οταν ερχεται κοσμος κανει οτι καραγκιοζιστικο υπαρχει ..για να τραβηξει την προσοχή..μαΙμού κανονική ...

ε και εγω αφηνω την παρεα λιγο τον παιρνω μεσα..καθομαι 2-3 λεπτα μαζι του του ξεκιναω μια δραστηριοτητα και εξηγωντας οτι εχω παρεα και δεν ειναι σωστο να αφηνουμε μονους τους φιλους..ξαναφευγω ερχεται μου δειχνει θελω να πω με διακοπτει 13,000 φορές χαχαχαχα αλλά κάνω υπομονη δεν γινεται αλλοιως..

5 χρονων όμως μπορει να κατσει μονο του ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Που να δεις την δικια μου ! Η οποια πλεον αφου εχει σιγουρη την αγαπη της μαμας και του μπαμπα , δεν τολμα να μας επισκεφτει ανθρωπος (η και να επισκεφτουμε) και ξεκινάει με χορευτικο σοου , μετα εχει τουμπες και μετα ζηταει αγκαλια απο τους ανθρώπους και τους γελά και τους χαιδεύει!!!!

Επειδη τελευταια ασχολουμαι λιγο με το θεμα να πω οτι πολλα παιδάκια πολλες φορες συναισθηματικά δεν εμφανιζουν την ηλικια τους . Δηλ πολλες φορες ενα 5χρονο παιδακι μπορει να φερετε ως διχρονο ή γενικά η ολη συμπεριφορα του να θυμιζει μικροτερο παιδι ή ακομα και μεγαλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμείς είμαστε στην φάση που τσιρίζει όταν θέλει κάτι (λογικό αφού δεν μπορει να το ζητήσει με λέξεις) και θέλει να ειναι συνέχεια η δίπλα μου η αγκαλιά μου .

υπάρχουν πολεσ μέρες που τα πάμε καλα ,ακούω τσιριδα και προσπαθώ να καταλάβω τι δείχνει ότι θέλει .όταν είμαι καλα το καταλαβενω γρήγορα και σταματάει ευχαριστημένος που τον κατάλαβα .όταν είμαι καλα του δίνω όσες αγκάλισες θέλει και μετά φεύγει ευχαριστημένος να παίξει .

ειναι όμως ,ευτυχώς ,πολύ λίγες μέρες που δεν αντέχω να τον ακούω να γκρινιάζει και να τσιρίζει και να χτυπιέται για αγκαλιά και νιώθω κλειστοφοβικά και κάτι να με πλακώνει δεν την αντέχω αυτήν την κατάσταση και ασφυκτιώ ...ούτε με βόλτα μου περνάει ούτε με τίποτα .φυσικά και εκείνες τις μέρες με νιώθει το μικρό μου απόμακρη και ότι "δεν το θέλω" και κάνει χειρότερα και αυτό .ευτυχώς ειναι πολύ λίγες μέρες .ξέρω ότι ειναι λογικό να νιώθω που και που έτσι και να πω την αλήθεια δεν νιώθω "κακή" μαμά που φτάνω στα όρια μου ,ειναι ανθρώπινο .ιδικά όταν δεν έχω καμία βοήθεια και όλες τις ώρες ειναι μαζί μου .ούτε φοβάμαι ότι θα του αφήσω "τραύματα' για αυτές τις λίγες μέρες που δεν με βλέπει καλα .όλες οι σχέσεις έχουν τα πάνω και τα κάτω τους .του ξεπληρώνω αυτές τις μέρες σε χάδια και σε φιλιά τις επόμενες μέρες και ξέρω ότι νιώθει ευτυχισμένος μαζί μου ,δεν μου «κρατά κακία»

είμαι πολύ ευτυχισμένοι που έχω ένα πολύ "καλό" μωρό που εχει όλα τα χαρακτηρίσθηκα της ηλικίας του αλλά και πολλά άλλα (κουκουβάγια :woohoo: )που το κάνει το τέλειο μωρό .!!!

τσιρίζουμε μαζί τραβάμε βιντεακια με την κάμερα και τα βλέπουμε κυνηγιόμαστε ,τον αφήνω να κάνει «απαγορευμένα» πράγματα του έχω εμπιστοσύνη ότι μπορει να κάνει κάτι χωρίς να φοβάμαι αν χτυπήσει και δεν τον αποθαρρύνω .από τότε που άρχισε να κινείτε του λέω «πρόσεχε» όταν κάνει κάποια καινούργια κίνηση η δεν πετάγομαι (όπως η μάνα μου) να λέω ηηηηηη όταν πέφτει δεν έχω τα χέρια μου από πίσω του (όπως η πεθερά μου) όταν σηκωνόταν και όταν περπατάει .αν δω ότι κάπου θα παρά πατήσει του λέω «πρόσεχε» .είναι ένα πολύ προσεκτικό μωρό και δεν παθαίνει εύκολα ατυχήματα ,μόνο όταν βιάζετε γιατί τον κυνηγάμε χτυπάει .γενικά αισθάνομαι τυχερή .

μέχρι τώρα πηγαίνω με το ένστικτο μου περισσότερο .από εδώ και πέρα που αρχίζει η διαπαιδαγώγηση φοβάμαι λίγο ,έως πολύ ,θέλω να συνεχίσει να είναι αυτό το ευτυχισμένο και καλυμμένο παιδί να μην κάνω λάθος στις μελλοντικές έκρηξης θυμού , στον τυχών ερχομό ενός καινούργιου μέλους να μην κάνω λάθος και ανάπτυξη ζήλια και νιώσει παραμελημένο .αν μείνει μοναχοπαίδι να μην εχει τα αρνητικά αλλά και να μην νιώθει μοναξιά .

φοβάμαι πολύ γενικά από εδώ και πέρα .είναι πάρα πολύ δύσκολο να είσαι γονιός και να προσπαθείς να μεγαλώσεις μια υγιείς προσωπικότητα .

τα λέω αυτά σαν ψυχοθεραπεία μιας και μια δύσκολη μέρα ήταν η προχθεσινή .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κασση έχεις δίκιο!

Καλοδεχούμενες οι συμβουλές σου!

Προσπαθώ και εγώ να της μιλάω πολύ και να της εξηγώ χωρίς "μη" "οχι" "δεν" δυστυχώς όμως δεν τα καταφέρνω πάντα όπως σήμερα που την είδα να γλύφει τη σόλα των παπουτσιών μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΙΡΥ 78 ΠΗΓΑ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΜΕ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΜΑ!!!

Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 16 ΜΗΝΩΝ,ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΜΙΛΑΩ ΟΤΑΝ ΤΟ ΛΕΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑ ΚΑΝΕ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟ ΤΙΣ ΤΟ ΘΥΜΗΖΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΞΕΧΑΣΕΙ,ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ,

ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΘΥΜΟΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΚΡΑΤΑΕΙ 15 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΝΙΣΧΥΟΥΜΕ!!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λλα μου αφου το ξερεις ς..το γλυκο μου ζουζουνακη ειναι κακομαθημενο σκατουλι απο την κοιλια ακομα!!!!

φαντασου με πως το λεω..και πως μου χαμογελαει και με κανει ακομα πιο βουτυρο απο οσο ειμαι..οτι θελλει θα με κανει αυτος..ποιος νομιζεις οτι το κακομαθαινει στην τελικη..χιχιχι

παντως σε μερικα θεματα που προσπαθω να τον ας πουμε τιθασευσω...οταν κυριως αρχηζεινα ουρλιαζει γιατι θελλει να σκαρφαλωσει στον καναπε- και μετα να πεσει απο εκει..τον παιρνω αγκαλια τον χαιδευω τον φιλαω..και αλλαζω δοματιο...για την ωρα πιανει γιατι το επιθυμητο αλλα απαγορευμενο δεν βρισκετε στο οπτικο του πεδιο.

Ακομα δεν εχω καταλαβει για πιον λογο ουρλιαζει σαν υστερικο οταν τον ντυνω μετα το μπανιο αλλα και γιατι δεν θελλι να καθετε στο καρεκλακι και να κοιταει αναποδα..εκει εχουμε δραματα και δεν ειναι λιγες οι φορες που ειτε του δινω κατευθειαν το στηθος..και ο αντρας μου του τον ντυνει..η σταματαω στην ακρη του δρομου για να γυρισω το καρεκλακι γιατι του κοβετε η αναπρνοη παθαινει κριση βηχα και μελανιαζει.

παντςω το περιστατικο..οντως δεν ξερω τι κανει ο καθενας στην οικογεννεια του..αλλα για να εχει ενα παιδι τετοια σημπεριφορα σε αυτην την ηληκια πιστυεω οτι εχουν μεσολαβισει αλλα πραγματα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ?ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΠΑΝΑ?ΕΜΕΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟ..ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΕΤΣΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ..ΤΩΡΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΚΑΙ ΤΣΙΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΥΡΛΙΑΧΤΟ ΜΕ ΧΤΥΠΑΕΙ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ...ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη φανταστειτε οτι η σταση που θα αποφασισετε να κρατησετε θα εχει αμεσως αποτελεσμα..μπορει να χρειαστει να πειτε ή να κανετε κατι και 10 και 20 φορες..!

Για τη πάνα θα συμβουλευα...να το κανεις να φανει προς το παρόν σαν μια ευκαιρία ν παιξετε..ας πουμε το γραργαλησεις..να το πειραξεις..κατι που να του μεινει κατι ευχαριστο ετσι ωστε να σκεφτει το παιδί οτι α... θα με αλλαξει ..αα να θα με γαργαλησει..θα παιξουμε ..

μην το παρακανεις με το παιχνιδι γιατι μετα θα το συνδυασει πολυ και καθε φορα...θα σου ζηταει να παιξετε ..!

Επίσης πιάνει πολύ...το ΞΕΚΙΝΑΩ εκεινη την ωρα με εντονα αφηγηματικό τρόπο κατι να περιγραφω για να τραβηξω την προσοχή ας πούμε ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΠΟΥ ΛΕΣ Η ΓΙΑΓΙΑ ΠΗΓΕ ΕΚΕΙ ...ΚΑΙ ΒΑΛΤΕ ΦΑΝΤΑΣΙΑ..ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΕΡΔιΣΕΤε ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΚΟΥΕΙ..θα λετε καιθα βαζετε την πάνα...(δεν εχει καμια πολυτως σημασια αν μιλαει εκινο ή αν σας κατλαβαινει ο ηχος της φωνης σας..παιζει ρολο)

Τελος ο καραγκιοζης πιανει πάντα δηλαδη διακομωδώ κάτι δυσαρεστο μεταξυ εμου και του παιδιου (εδω ειναι η πάνα..) και αρχιζω τυπου ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ.....ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΤΗ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ....λογικα θα γελασει...! το αφηνουμε να το ξεχασει και σε λιγα λεπτα...με ηρεμες κινησεις και ησυχα λεμε να παμε να βαλουμε την πάνα γιατι μετα θα κανουμε αυτό αν αυτο που θα κανετε μετα..ειναι και ευχαριστο το τονιζετε..

αναφερουμε καθε φορα γιατι βαζουμε πάνα τι κανει ..! να ξερουν ...

Δε μου ερχεται κατι αλλο τωρα...δοκιμασε καποια εκτος απο το ελα εδω..κατσε εδω ...πρεπει να βαλεις πάνα...ααα να σου πω τελοσ θα βαλουμε πάνα..α θα σε μαλώσω..που φανταζομαι εχεις πει και εσυ οπως ολες. μας.! ειναι καλυτερα ετσι..!

να πω την αληθεια δεν ειδα ηλικια την ηλικια του μικρου σου ...αλλα φατναζομαι εκει στον χρονο..

Αφροδιτακο μια χαρα τα πας..! συνεχισε...! οντως η διαπαιδαγωγιση ειναι αλλο κομματι που βεβαια ξεκιναει απο μας..(τι παιδεια εχουν η μαμα και ο μπαμπας..)αλλα μπορουμε να βοηθησουμε και ΕΜΑΣ ..και τα παιδια...εγω σε πολλα πραγματα διορθωσα εμενα πρωτα χχαχαχααχ!

Σεσιλια το καθισματακι ηταν πολυ δυσκολο να το χειριστω..κλαμμα πολυ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ..λέμε απλά...ορθά κοφτά ..αγαπη μου πρεπει να μεινεις εκει ..αν κλαιει ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ..δεν το ρωταμε αγπαη γιατι κλαις ή τι θελεις παιδι μου ..ή γιατι μου το κανεις αυτο..!ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑΜΕ...

ΛΕΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕ ΤΗ ΖΩΝΗ ΤΗΣ ...ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΤΟ ΙΔΙΟ 100 ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ...ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ...Η ΜΑΜΑ ΟΔΗΓΑΕΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ..παντα με ηρεμια και ομορφα λογια..!

Ενταξει μπορεις να το καθησυχασεις αν ενιναι εκτος φυσιλογικου οριου ..αλλα μη μπαινεις δτη διαδικασια σταματαω το αυτοκινητο και παω πισω ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ ...αφηνεις παραθυρακι ..και δεν πρεπει ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ ..ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ..να νομιζουν οτι θα κανουμε πσιω..ΙΔΙΩΣ ΟΤΑΝ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΚΕΡΑΙΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα εμεις με την πανα δεν εχουμε τοσο μεγαλο προβλημα οσο με το ντυσιμο. αμα ειναι να αλαλξει μονο πανα του δινω αλλη μια πανα καινουρια και παιζει μαζη της αλλα οταν ειναινα ντυθει ..και ειδικα μετα το μπανιο..εχουμε ουρλιαχτα πολλων ντεσιμπελ.

Σε καποια στιγμη εκσφτικα μηπως ειναι αναμνιση υποσηνειδητη απο την γεννα, που τον εβγαλαν αρων των αρων απο την κοιλια πριν την ωρα του..δεν ξερω.

Να φανταστειτε οτι στην βαφτηση ηταν ισυχος και φρονιμος μεχρο το σημειο που αρχησαμε να τον ντυνουμε..

Εν τω μεταξυ ειχα μπουκαλι με αντλυμενο γαλα και το ξεχασα με το τσαντακι μασ στο αυτοκινητο..ευτυχως καποιος το θυμηθηκε και μας το εφερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

STAMYMAMY και γω τα ιδια της λεω... θα δοκιμασω να της το κόψω και θα σου πω τα αποτελέσματα σε μια βδομάδα!!!!!! (ευελπιστώ οχι σε περισσότερο!)

Διαβασα πολλες και διαφορετικες οπτικες γωνίες αντιμετώπισης τους θέματος. Με μερικες συμφωνησα, άλλες τις βρήκα πολύ....."κατα γράμμα"!!!

ΌΛΕΣ ομως οι μαμάδες είτε διαβάζουν (και το θεωρώ αξιέπαινο), είτε όχι, είτε ενημερώνονται επαρκώς είτε οχι, βαδίζουν με γνώμονα την επίτευξη μιας υγειούς ψυχοσωματικης αναπτυξης των παιδιών τους. Μερικές προτεινουν μια συγκεκριμενη διαδικασια ώστε να μπορέσει να πετυχει η "συνταγή". Ας μην ξεχνάμε οτι ακόμα και οι επιστημονικες απόψεις επι τους θέματος διίστανται.

Και θέτω το ερώτημα...

Κάποιες μάνες που δεν μπόρεσαν ή δεν ήθελαν ή δεν είχαν τα μεσα να παρουν πληροφορίες και να ενημερωθούν ώστε να τις εφαρμόσουν, δεν ανέθρεψαν σωστα τα παιδιά τους???? Μεγάλωσαν ανασφαλεις νέους, δύστροπους ή κομπλεξικούς ενήλικες, ανθρώπους ντροπή για την κοινωνίας?? Μήπως απο μόνες μας "εγκλωβιζομαστε" σε ένα ανύπαρκτο στην ουσία πρόβλημα διογκώνοντας το (αφορα υγειεις σχεσεις το ερωτημα)?? Δεν αρκούν τελικα οι εμπειρίες, το ένστικτο ή η αστείρευτη αγάπη της μάνας?? Πρέπει να "μελετήσεις" για να επιτυχεις ως μητέρα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mary78 έγραψε:

Κάποιες μάνες που δεν μπόρεσαν ή δεν ήθελαν ή δεν είχαν τα μεσα να παρουν πληροφορίες και να ενημερωθούν ώστε να τις εφαρμόσουν, δεν ανέθρεψαν σωστα τα παιδιά τους???? Μεγάλωσαν ανασφαλεις νέους, δύστροπους ή κομπλεξικούς ενήλικες, ανθρώπους ντροπή για την κοινωνίας?? Μήπως απο μόνες μας "εγκλωβιζομαστε" σε ένα ανύπαρκτο στην ουσία πρόβλημα διογκώνοντας το (αφορα υγειεις σχεσεις το ερωτημα)?? Δεν αρκούν τελικα οι εμπειρίες, το ένστικτο ή η αστείρευτη αγάπη της μάνας?? Πρέπει να "μελετήσεις" για να επιτυχεις ως μητέρα??

Το "ντροπη για την κοινωνια" ειναι νομιζω πολυ βαρύ .

Σαφως και η αγαπη μαζι με το ενστικτο οδηγουν την μητέρα στο μεγαλωμα ενος παιδιου . Ακομα και για μας που αγοραζουμε βιβλια και τυπικα ασχολουμαστε περισσοτερο με τα παιδια μας , το "ενστικτο" ειναι αυτο που μας οδηγει να ακολουθήσουμε μια "οδο" διαπαιδαγώγησης και να απορριψουμε μια αλλη .

Μηπως ομως αυτο που αποκαλουμε ενστικτο δεν ειναι πλεον αυτη η "ζωωδης" αισθηση αλλα μια διαμορφωμένη αντιληψη που αντκατοπριζει τον τροπο ζωης στη συχρονη δυτική κοινωνια ?

Μηπως οι εμπειριες τελικα "δεσμευουν" την μητέρα και δεν την αφήνουν να λειτουργει ελευθερα ?

Εμενα δεν με εκφραζει εξ ολοκλήρου , ο συγχρονος δυτικος τροπος ανατροφης του μωρου . Δεν με εκφράζει ο τροπος που μεγαλωνουν τα παιδια τα τελυταια 30 χρονια .

Επειδή ομως ζω και μεγαλωνω το παιδι μου σε αυτη την κοινωνια , νιωθω οτι χρειαζομαι καποιες στιγμες βοηθεια (βιβλια , ιντερνετ) για να στηριξω-δυναμώσω το ενστικτο μου .

Πως μπορουμε να ορισουμε μια "επιτυχημένη μητέρα"?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου ειναι πολυ δυσκολο να μεγαλωνεις παιδια παρολο που εχω ενα το λεω αυτο σε συγκριση με αλλες που εχουν παραπανω απορω πως τα καταφερνουν.Η αληθεια ειναι πως θελει υπομονη, μεγαλη υπομονη.Εμενα η κορη μου ειναι 2.5 χρονων αλλα δοξα το θεο μεχρι τωρα δεν ειχαμε πολλα ξεσπασματα θυμου η υπερβολες ενταξει ειναι μεσα σε φυσιολογικα πλαισια.Απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου μαλλον οταν εμαθα οτι θα φερω στο κοσμο ενα παιδι αρχισα να παιρνω περιοδικα, να διαβαζω βιβλια, εγκυκλοπαιδιες.Να παρακολουθω στην τηλεοραση οτι ειχε σχεση με μητροτητα,αλλα τιποτα δεν ειναι ιδιο αν δεν το νιωσεις,αν δεν το περασεις εσυ η ιδια,δεν μπορεις να καταλαβεις πολλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Mary78 έγραψε:

Το "ντροπη για την κοινωνια" ειναι νομιζω πολυ βαρύ .

Σαφως και η αγαπη μαζι με το ενστικτο οδηγουν την μητέρα στο μεγαλωμα ενος παιδιου . Ακομα και για μας που αγοραζουμε βιβλια και τυπικα ασχολουμαστε περισσοτερο με τα παιδια μας , το "ενστικτο" ειναι αυτο που μας οδηγει να ακολουθήσουμε μια "οδο" διαπαιδαγώγησης και να απορριψουμε μια αλλη .

Μηπως ομως αυτο που αποκαλουμε ενστικτο δεν ειναι πλεον αυτη η "ζωωδης" αισθηση αλλα μια διαμορφωμένη αντιληψη που αντκατοπριζει τον τροπο ζωης στη συχρονη δυτική κοινωνια ?

Μηπως οι εμπειριες τελικα "δεσμευουν" την μητέρα και δεν την αφήνουν να λειτουργει ελευθερα ?

Εμενα δεν με εκφραζει εξ ολοκλήρου , ο συγχρονος δυτικος τροπος ανατροφης του μωρου . Δεν με εκφράζει ο τροπος που μεγαλωνουν τα παιδια τα τελυταια 30 χρονια .

Επειδή ομως ζω και μεγαλωνω το παιδι μου σε αυτη την κοινωνια , νιωθω οτι χρειαζομαι καποιες στιγμες βοηθεια (βιβλια , ιντερνετ) για να στηριξω-δυναμώσω το ενστικτο μου .

Πως μπορουμε να ορισουμε μια "επιτυχημένη μητέρα"?[/quote:2hsip0af] επιτυχημενη μητερα ειναι αυτη που ενημερωνετε, διαβαζει, ψαχνετε και δινετε εξ ολοκληρου στο παιδι της, κατ εμε! Ειναι αυτη που θα αντιμετωπισει τις αντιξοοτητες με υπομονη, αγαπη και θαρρος και αυτη που θα βγαλει τελικα ενα μαχητικο παιδι στην κοινωνια, χωρις ανασφαλειες και φοβιες. Αυτη η μαμα που θα μαθει στο παιδι της να εχει στοχους. Να ονειρευετε και να ελπιζει... Μια μαμα που δεν θα χανετε στην καθημερινοτητα και στην ρουτινα της και θα αφουγκραζετε καθε στιγμη τις ανησυχιες και τους προβληματισμους του παιδιου της απο οταν γεννιετε... Δεν ξερω αν υπαρχει αυτη η μαμα.. Ομως για μενα αυτο ειναι το προτυπο! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικά στο μόνο που θα συμφωνήσουμε ΟΛΕΣ σε αυτό το θέμα ειναι ότι πραγματικά ειναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να μεγαλώνεις παιδιά και μάλιστα σε αύτη την κοινωνία. παντως κορίτσια και μόνο που καθόμαστε και συζυτάμε μεταξύ μας, ειτε συμφωνουμε ειτε διαφωνούμε ειναι ενδεικτικό του ποσο πολύ αγαπαμε τα παιδια μας και θελουμε το καλύτερο για αυτα. η κάθεμια μας διαπαιδαγωγει τα παιδια της με το δικό της τροπο, φροντιζουμε όμως να ενημερωνόμαστε να μαθαινουμε πραγματα για τα παιδια, τις αναγκες τους τον ψυχικο τους κόσμο. και η γνωμη μου ειναι ότι ετσι πρεπει. βεβαια η αληθεια ειναι ότι ό,τι και να κανουν οι μαμάδες, όσο "καλες" μανάδες και αν ειναι στα παιδια τους, αν το περιβάλλον στο οποιο μεγαλώνουν δεν ειναι υγειες, τοτε άδικος κόπος. πολύ σημαντικό ρολο παιζει και ο πατερας, καθως επισης και η υγειής σχεση του ζευγαριου. αυτό ειναι μεγάλο θεμα μια και το οικογενειακό περιβαλλον που μεγαλωνει ενα παιδι το καθοριζει σε μεγαλο βαθμό ως ατομο στη μετεπειτα προσωπικη και αργοτερα οικογενειακή ζωη του. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera kai xronia polla!

vgainontas apo to maieutirio mas edosan ena koyti me deigmata tis pampers pu mesa eixe kai ena dvd..

sto dvd perilamvane ola ta stadia anaptixis tou morou..apo tin arxi mexri an den kano lathos 3 xronon,stin ilikia pou anafereis ta paidia exoun perierga xespasmata,xafnika den theloun tipota,tous enoxloun ta panta,neuriazoyn me oles kai me ola..koinonikoi leitourgoi anaferoun oti einai apoluta fysiologiko,den thimamai na sou po leptomereies..alla sigoura einai fysiologiko.anaferei oti tha prepei na antidrate psixraima xoris fones,ysteries,kai apla na tou exigisete..kai as min katalavainei!o dialogos einai kati pou tha prepei na mathei akoma kai otan isos den mporei na katalavei...me fones kai genika entaseis to paidi antidraei kai mathainei argotera kai stin eniliki zoi tou na lunei themata me fones kai oxi dialogo.tha prospathiso na vro pou mporeis na promitheuteis to dvd..

os tote ypomoni!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η τοποθέτηση μου έχει να κάνει με την δική μου άποψη για το πώς μπορούμε να κάνουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας..

Δεν ξέρω ούτε αν εγώ κάνω το σωστό ούτε αν η μάνα που απλά ακολουθεί το ένστικτο της κάνει το σωστό..

Η ζωή είναι βιωματική...αν ακολουθούσα μονο το ένστικτο μου θα περνούα και όλα τα βιώματα μου στο παιδί μου -και δεν το θέλω (πραγμα που κάνω βεβαια δεν γινεται να μην το κάνεις..)!Τα βιώματα μου όμως δεν είναι απαραίτητα καλά ακόμη κι αν δείχνουν καλά..!Δεν θλεω να γινει το παιδι μου εγω..

όσο για το τι πάθαν τα παιδιά...που δεν τα μεγάλωσαν ετσι οι μαμάδες..τους θα πω κλασσική ατάκα οτι πάθαν και τα παιδιά που δεν θήλασαν..

πάθαν κάτι???????

ΑΥΤΗ η απόψη και οπτικη γωνιά του τι πάθαν δεν με εκφραζει ..ειναι πολύ γενική..!

Προς θεού δεν το παίζω ειδικός..αφουγκράζομαι καποιες απόψεις..τις υιοθετω και τις ακολουθώ σε συνδυασμό με το ενστικτο μου πάντα..!Υπάρχουν παιδιοψυχολογοι που αν και χρόνια πίσω δινουν μια γερή βάση ...και με τις συγχρονες μεθόδους..συνδυαστικά..κάνεις οτι καλύτερο ...για να ανταπεξέλεθεις στο ρόλο της μαμάς..

Το περιβάλλον που αναφερε μια μαμά..όντως παίζει ρόλο ...αλλά να ενημερώσω οτι όσον αφορά στο σχολείο έρχεται πολύ αργότερα (εσυ εχεις ηδη δωσεις βασεις στο παιδι) όσον αφορά στους παπουδες γιαγιάδες..αν και υιοθετούν συμπεριφορές...αν οι γονείς δεν το κάνουν είναι περισσότερο μιμητισμός παρα στάση..όσο για το μπαμπά...ο δικός μου συζυγος ..δεν ασχολειται με όλα αυτα που ασχολουμαι εγω είναι της απλοΪΚής σχολής....έχει όμως το ρόλο του και εννοείται το παιδί μου επηρεάζεται..γιατι περνάνε χρονο μαζί..αλλα μαθαινει απο τη μαμα αλλα απο τον μπαμπα..πλέον όμως και ο συζυγος αποδεχεται σιγα σιγα τις μεθόδους και εχουμε κοινη γραμμή..

Η ηρεμία και η ασφάλεια στο σπίτι είναι βασικά ...δεν τα αναφερω γιατι είναι αυτονόητα..!

Δεν πάω να δημιουργησω τον τελειο άνθρωπο ...αυτο δεν γινεται απλα ένα παιδί που θα νιώθει καλά με τον εαυτό του..ήρεμος ..ασφαλής και δυνατός..και έτοιμος να χειριστεί καλά το μαυαλό που του χάρισε ο θεός..!

απλά αυτό ..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέχασα όσο για ανασφαλείς ...κομπλεξικούς...δύστροπους..συμπλεγματικούς..προβληματικούς ...και πολλα άλλα..ξέρω παρα πολλούς............!!!!!!!!!δεν νομίζω να μην ξερετε εσείς..!

και ναι εχουν βγεί απο αντιστοιχη πάστα γονιών..που δεν βελτιωσαν τον ευατό τους και δεν προσπαθησαν να γινουν καλύτεροι και πέρασαν ολα τα μειονεκτληματα τα δικά τους στα παιδιά τους ..κάνοντας τα τα ίδια..!

για εμενα η γεννηση του παιδιού εφερε μεγαλη βελτιωση σε μενα πάνω απο όλα με πολύ κόπο......να γινω καλύτερος άνθρωπος..!εν τω βάθει..!

εγω αυτης της σχολής είμαι (μπορει να κάνω και λάθος ..θα φανεί)..σεβομαι όμως όλες τις απόψεις..και ο καθεις κάνει αυτο που τον εκφράζει ..!σε όλα τα θέματα!

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ..ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ...! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=147407

Το παρηγγειλα επιτελους και περιμενω εναγωνιως να το διαβάσω !

Το εχω στα χερια μου και εχω διαβάσει το μισο .

Αγοραστε το ! Νομιζω οτι ειναι ενα βιβλιο που πρεπει να διαβασουν ολοι οι γονεις !

Ακομα και να μην σας αρεσει το πολυ πολυ θα "πετάξετε" 15 ευρω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...