Μετάβαση σε περιεχόμενο

γιατι οι ανθρωποι χωριζουν;


pink

Recommended Posts

Παναγιώτα σχεδόν πάντα υπερισχύει το εγω.

Είναι θέμα επιβίωσης... ;)

Ωστόσο εξακολουθώ να πιστεύω οτι η μαγική λέξη είναι ο συμβιβασμος, ετσι ώστε να μη νιώθει κάνενας απο τους δύο το αίσθημα της αδικίας και της θυσίας.

Επίσης νομίζω οτι δύο άνθρωποι παντρεύονται όταν θέλουν τα ίδια πράγματα δε μπορώ να καταλάβω γιατί θα το έκαναν διαφορετικά;

Εσύ σε τί ακριβώς αναφέρεσαι; Δε φαντάζομαι να εννοείς απλά καθημερινά πράγματα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια να σας πω κατι?εμενα οι γονεις μου ποτε δεν παντρευτηκανε και αν τους δεις μαζι θα παθεις πλακα ειναι σαν κοληταρια!

βασικα οι γονεις μου δεν τα ειχαν ποτε!εγω ποτε δεν θελησα να ειναι ποτε μαζι γιατι πολυ απλα δεν ταιριαζουν σαν χαρακτηρες!ο μπαμπας μου ειναι ταυρος και ειναι στον κοσμο του και η μητερα μου το πιο προσγειωμενο ατομο...πιστευω οτι αν ηταν μαζι θα γινοταν πανικος.

αχ ναι παναγιτουλα μου παω ροδο να δω τους ιπποτες γιατι ο πριγκιπας σου με εφτυσε!χαχαχαχαχα ασε μετραω τις ωρες! ειμαι χαρουμενη γιατι θα ειναι και η μαμαμα μου με τον πατριο μου και κατι φιλους!!! θα ειμαστε πολλααααα ατομα και θα εχει πλακα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι πολύ εύκολο να ρίχνεις τις ευθύνες στο τρίτο άτομο! Σε απενοχοποιεί απ' τα δικα΄σου λάθη, τις δικές σου παραβλέψεις στο γάμο και γνεικά σ εκάνει να αισθάνεσαι ο αδικημένος. όμως κατά 90% το τρίτο άτομο εμείς το βάζουμε στη σχέση μας, με τη στάση αμς, την αδιαφορία μας κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ μου ναι,σε απλα πράγματα αναφερομαι.

Και στα πλαισια ενος γάμου που δεν έχει πολλα προβλήματα.

Πχ.

Αν θες να σπουδασεις και δεν πας την οικογενεια σου διακοπες.

Αν δουλευεις πολλες ωρες και δε βοηθας τη γυναικα σου.

αν στον ελευθερο σου χρόνο επιλεγεις να πας για πεντικιουρ ή 5Χ5 αντι να βγεις με τον/την συντροφό σου.

Τι θα ήταν πιο ασχημο;;;

Να μη σπουδασεις και να πας την οικογενεια σου διακοπες;;;

Να μην έχεις καθολου ελευθερο χρονο;;;

που και πότε πρεπει να σταματαει το εγώ και να αρχιζει το εμεις;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ θεωρώ πως δεν το θέτεις το ερώτημα στις σωστές βάσεις Παναγιώτα μου.

Στις σχέσεις πιστεύω πως το εγώ πρέπει να είναι στο εμείς και το εμείς στο εγω.

π.χ. Ο άνδρας μου πέρασε στο ΕΑΠ. Θα πουλήσει το αυτοκινητό του και θα καλύψει τα δίδακτρα. Θα εξυπηρετούμαστε με το δικό μου.

Κάθε Παρασκευή πάει για 5Χ5. Μία φορά τη βδομάδα τουλάχιστον βγαίνω με τις φίλες μου.

Στο σπίτι δεν κάνει τίποτα. Το ξέρω και το έχω σχεδόν αποδεχτεί, όπως έχει αποδεχθεί και εκείνος οτι θα κάνει μόνος του όλες τις εξωτερικές δουλειές συν το σουπερ μάρκετ.

Αυτά είναι προσωπικά παραδείγματα.

Έχουμε λοιπόν συμβιβαστεί με τα θελω μας και προσπαθούμε σε κοινή βάση στο εμείς. Συμβιβαστηκαμε στο οτι δε θα συμβιβαστούμε και το διαπραγματευόμαστε! ;)

Δε λέω οτι δεν έχουμε προβλήματα, αλλά ελπίζω και εύχομαι τα προβλήματα μας να είναι ΠΑΝΤΑ αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μία απο τα ίδια και εμείς.

Απλώς καμια φορα τον κοιταζω και σκέφτομαι "Αυτο περιμενε απο τον γάμο του;;;Να προγραμματιζει ακομη και το κατουρημα του;;;;"

Και αλλες φορές σκέφτομαι

"Ποσο μπορει κάποιος ανθρωπος και εγώ μαζί να αντέξει όλη αυτη την πίεση;;;;Δε θα εκραγεί κάποια στιγμή;;;;"

Τελικα όλος ή σχεδόν ο περισσοτερος ο κόσμος ετσι πράττει.Καλώς ή κακώς. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι έγραψε:

πιστευω πως οι ανθρωποι χωριζουν γιατι παντρευτηκαν για το λαθος λογο...

θα συμφωνήσω με την Ζούμπι και θα συμπληρώσω τα εξής:

Οι περισσότερες σχέσεις ξεκινάνε από έρωτα, (κακός σύμβουλος γάμου ο έρωτας κορίτσια... :laugh: ) που ως γνωστόν δεν είναι παντοτινός. Όμως τον έρωτα πρέπει να διαδεχθεί, η εκτίμηση, ο θαυμασμός και η αγάπη! Τις περισσότερες φορές παρόλο που ο έρωτας περνάει, οι σχέσεις προχωράνε και γίνονται γάμοι, όχι όμως επειδή ο έρωτας εξελίχθηκε σε κάτι καλύτερο, αλλά επειδή έχουμε την πεποίθηση μέσα μας, ότι θα αλλάξουμε τον άλλο και θα τον "φέρουμε στα μέτρα μας", ώστε να τον θαυμάσουμε, να τον εκτιμήσουμε και να τον αγαπήσουμε... ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!! Εκτιμάμε και αγαπάμε τον άλλον γιαυτό που είναι και οχι γιαυτό που θα θέλαμε να είναι! Έτσι μόνο τον αγαπάμε αληθινά και συμβιμαζόμαστε ακόμα και με τα στραβά του (γιατί όλοι έχουμε!). Μετά έρχονται και τα παιδιά που όταν το ζευγάρι δεν ταιριάζει, τονίζουν ακόμα το πρόβλημα και εκεί γίνεται το μπαμ και τα ζευγάρια χωρίζουν. Αυτή είναι η προσωπική μου, ταπεινή άποψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η διαφορά στη νοοτροπία είναι αυτή που κάνει τους περισσότερους να μην αντέχουν ο ένας τον άλλον μετά από ένα σημείο. Με τον άντρα μου είμαστε πάρα πολύ διαφορετικοί αλλά είμαστε πανομοιότυποι σε θέματα νοοτροπίας. Δε χρειάζεται να ειπωθούν κάποια πράματα απλά εννοούνται. Είναι πάρα πολύ ανακουφιστικό να μην χρειάζεται να κάνεις ολόκληρη ανάλυση για να σε καταλάβει ο άλλος αλλά να σέβεται και να καταλαβαίνει τι λες με τη μία. Ένα άλλο συστατικό που αν ξεφτίσει μετά έρχονται και τα προβλήματα είναι ο θαυμασμός. Θαυμάζω τον άντρα μου και γιαυτό τον σέβομαι κιόλα. Θεωρώ τον εαυτό μου τυχαιρό που είναι με έναν τέτοιον άνθρωπο. Αν μου φύγει ποτέ αυτό μπορεί να φύγουν και τα άλλα μαζί. Δεν με νοιάζει να με αγαπάει μόνο. Με νοιάζει πάνω απόλα να με σέβεται. Αυτό σημαίνει ότι δε θα δίνει δικαιώματα τους έξω να πουν ΤΙΠΟΤΑ για την οικογένεια μου. Μπροστά στους άλλους δε δίνουμε ποτέ δικαίωμα για το οτιδήποτε. Δεν τον έχω μειώσει ποτέ πίσω από την πλάτη του ούτε καν σε συζήτηση με φίλες. Δε του λέω ποτέ ψέμματα γιατί δε χρειάζεται. Δεν τον υποτιμώ ποτέ για να εξυψώσω εμένα. Πιστεύω ότι μόλις εκλείψει ο σεβασμός ξεκινάει και ο εγωισμός και ο χωρισμός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και οπως λεει το γνωστο αποφθεγμα:

Οι αντρες παντρευονται την γυναικα ελπιζοντας οτι δεν θα αλλάξει ποτε και η γυναικα παντρευεται τον αντρα ελπιζοντας να τον αλλάξει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι σχεσεις ειναι τρομερα δυσκολες στην εποχη που ζουμε.γιατι??

απλα κανεις δεν κανει υποχωρησεις,επειτα η γυναικα εχει τη δουλεια της ειναι ανεξαρτητη κ ετσι δεν εχει την αναγκη του αντρα.

αποψη μου ειναι οτι αν υπαρχει σοβαρος λογος ναι να χωρισει το ζευγαρι διαφορετικα υπομονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι σιγουρη οτι οι ανθρωποι χωριζουν για "μικρα" πραγματα . Μικρα μικρα πραγματακια που αν τα βαζεις το ενα πανω στο αλλο κανεις μια πυραμιδα που ξαφνικα καταρεει ...

Εγω δεν πιστευω οτι οι ανθρωποι αλλάζουν . Με τα χρονια ναι εξελισονται (θετικά ή αρνητικά ) αλλα αλλαγη χαρακτηρα και προσωπικότητας δεν γινετε.

Παναγιωτα καταλαβαινω ακριβως τι θελεις να πεις . Το μονο που βοηθάει ειναι η συζήτηση ! Βαθια και ουσιαστική συζητηση οχι επιφανειακη .

Φυσικά και το εγω και η προσωπικοτητα μας πρεπει να υπάρχει , να ικανοποιουμε/διεκδικουμε τα θελω μας ΑΛΛΑ να σκεφτομαστε και να πρατουμε ως ΕΜΕΙΣ .

Εγω εκανα /κανω ενα λαθος με τις σχεσεις μου με ολους τους ανθρωπους (φιλους , γονεις , συντροφο) . Δειχνω παρα πολυ δυνατη και οτι μπορω με ολα να τα βγαλω περα . Λεω σπανια οχι και καταπιεζω τον εαυτο μου (οχι συνειδητά) για να μπορεσω να βοηθήσω ,στηριξω , ξεκουράσω τον αλλον .

Το κακο ειναι οτι καποια στιγμη απλα δεν αντεχεις αλλο γιατι αν δεν θεσεις ορια τοτε ο αλλος δεν ξερει που να σταματησει . Δυστυχως σε μενα αυτο ερχετε αποτομα και τα συναισθηματα βγαινουν με ορμή οποτε ο αλλος μενει κοκκαλο αφου τοσο καιρο δεν αφηνω πραγματικά να δει μεσα μου .

Γιαυτο και λεω οτι μονο η ουσιαστική και ελικρινή συζήτηση μπορει να βοηθήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχως τα πραγματα εμεις τα κανουμε δυσκολα!!Ειναι πολυ απλα κ ευκολα αλλα εμεις τα περιπλεκουμε!!Ο εγωισμος, ο υλισμος, τα ψεματα και οπως ειπε και η Lala η ελλειψη ουσιατικης συζητησης!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΛΕΙΔΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ..ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΧΕΣΗ ΦΙΛΙΑΣ,ΓΑΜΟΥ.

ΑΛΛΟΤΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΛΛΟΤΕ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ.ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΙΣΟΡΡΟΠΟΥΜΕ ΤΟΤΕ Η ΣΧΕΣΗ/ΓΑΜΟΣ ΔΙΑΡΚΕΙ,ΑΝΤΕΧΕΙ.ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΕΖΕΣΑΙ ΜΟΝΙΜΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΠΑΝΤΑ.ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ.ΟΥΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΥΤΕ ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ,ΑΠΛΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ/ΘΕΛΟΥΜΕ ΘΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΔΕ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ.

Η ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΑΜΟΣ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ.

ΚΙ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΓΩΙΣΜΟΙ,ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ,ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ,ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ΧΩΡΙΣΜΟ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΙΑ ΚΙ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oι άνθρωποι χωρίζουν γιατί ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του.Κοιτάει να βολευτεί,να περάσει καλά,να τα έχει όλα,να μην κάνει τίποτα,να τα βρίσκει όλα έτοιμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΑΡΧΙΚΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΣ...

ΕΓΩ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΑΛΛΟ??

ΠΩΣ ΕΙΝΑ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΖΟΥΝΕ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ

ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ Κ ΜΟΛΙΣ ΠΑΝΤΕΡΥΟΝΤΕ ΝΑ ΧΩΡΙΖΟΥΝΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝΕ,ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝΕ,Η ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ???

ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΑ ΠΡΙΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ???

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ Κ ΑΝΤΡΕΣ ΟΤΑΝ ΒΑΖΟΥΝΕ ΤΗΝ ΤΖΙΦΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝΕ ΔΕΣΕΙ ΤΟΝ ΓΑΙΔΑΡΑΚΟ ΤΟΥΣ Κ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΩΡΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣΕΙ...

ΤΩΡΑ ΑΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΝΕ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΛΑΘΟΣ Κ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ

ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ!!!

Κ ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΣΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΞΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΠΑΕΙ ΔΕΚΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΙΣΩ,

ΔΕΝ ΣΕΒΕΤΑΙ,ΔΕΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ ΠΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!!

Κ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΧΩΡΟΥΝ ΤΡΙΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ !!!

ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΖΙ ΑΠΟ 18 ΧΡΟΝΩΝ.

ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΧΑΜΕ ΧΩΡΙΣΕΙ ΛΟΓΟ ΤΡΙΤΩΝ Κ ΒΛΑΚΕΙΑΣ...

ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΩΡΙΜΑΖΕΙΣ Κ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ!!

ΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΑ ΒΡΗΚΑΜΕ Κ ΕΚΕΙ ΕΚΤΙΜΗΘΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΔΗΛΑΔΗ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ...

ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ Κ ΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΜΟΥΤΡΑ ΚΑΚΙΕΣ Κ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ

ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ,ΥΠΟΧΩΡΟΥΜΕ Κ ΟΙ ΔΥΟ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ!!

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΓΑΜΟ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΒΗΜΑΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ Κ ΟΧΙ ΠΙΣΩ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωριζουν γιατι η αγαπη δεν ηταν πραγματικα δυνατη για να αντεξει....γιατι κανανε υπομονη γιατι ειναι η συνηθεια(ατιμο πραγμα),ωσπου ολα αυτα βγαινουν μια μερα....

Χωριζουν γιατι οσο και να ακουγεται παραξενο συνειδητοποιουν οτι ισως να μην ηταν ετοιμοι για καποια πραγματα....Οσο περναμε καλα ολα ειναι οκ....οι ευθυνες ομως τα παιδια κλπ καποιους τους τρομαζουν και απλα φευγουν με τον τροπο τους απο την σχεση σιγα σιγα....

Αλλοι περιμενουν να πατησουν τα 30 και για να περασουν εφηβεια....

Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου φιλεναδες....

Γιωτακι μου ετσι ειναι αυτο ειναι το κλειδι θα συμφωνησω...

βηματα μπροστα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά απ'όλα όσα ειπώθηκαν ένα είναι το σίγουρο: θέλουν πολύ υπομονή και αστάλινες αντοχές οι σχέσεις για να διατηρηθούν. Είναι σαν τα λουλούδια. Θέλουν τακτικό πότισμα για να μην μαραθούν. Γιατί άμα μαραθούν χρειάζεσαι πολλαπλάσιο κόπο για να τα αναστήσεις και ίσως να μην το καταφέρεις και ποτέ.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν εχουν παιδι γιατι βαριουντε, ρουτινιαζουν η γιατι ισως να μην ειναι αληθινη αγαπη!!

Αν εχουν παιδι γιατι η μαμα δεν καταλαβαινει την κουραση του μπαμπα. Δεν καταλαβαινει πως ειναι δυνατον να μην κραταει καθολου το μωρο και πως του περναει απο το μυαλο οτι μπορει να ειναι πιο κουρασμενος απο αυτην! Απ την αλλη ο μπαμπας δεν καταλαβαινει γιατι η γυναικα του εχει γινει στριγγλα, γιατι την ενοχλουν οοολα οσα πριν δεν την ενοχλουσαν, και πως ειναι δυνατον να της περναει απο το μυαλο οτι αυτη ειναι πιο κουρασμενη απο αυτον! Αφου ολη μερα ειναι με το γλυκο τους το μωρακι!! Ολο υπερβολες ειναι αυτη η γυναικα! Ας ειμουν κι εγω σπιτι με το μπουμπουκι μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια καλημέρα, εγώ είμαι με τον άντρα μου 11 χρόνια μαζί.

Το κλειδί της ευτυχίας μας έχει πάνω μερικούς κανόνες.

1) Κατά τη διάρκεια της ημέρας όπου και οι δύο δουλεύουμε θα πάρω τον άντρα μου τηλέφωνο/ή θα με πάρει εκείνος μόνο αν "πάρει φωτιά το σπίτι μας".

2) στο γάμο μας, εκτός από την κοινή μας ζωή, υπάρχει και η χωριστή μας ζωή. Δηλαδή μπορεί να πάει για καφέ, μπορώ να πάω σε μια φίλη μου, παίζει ποδόσφαιρο 1 φορά την εμβομάδα, πάω για περπάτημα με μια φίλη μου... κτλ, πράγματα μικρά που κάνουμε για τους εαυτούς μας.

Κορίτσια έχω πάει σε σεμινάρια και τα έχω μάθει όλα αυτά και όντως αν τα εφαρμόσεις θα είσαι ευτυχισμένος.

αφήστε χώρο στον άλλον/στην άλλη να αναπνεύσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pos einai dynaton oi antres na nomizoun oti mia zoi autoi einai oi kourasmenoi, oi agxomenoi me ti douleia tous kai i gynaika, i opoia afise ti douleia tis gia na stirixei tin oikogeneia na einai i griniara, pou den exei katanoisi, pou einai axaristi mias kai o antras gia poion doulevei oli mera? Exo eilikrina varethei gia na min po sixathei auti tin "karamela" pou pipilane oi antres. Panta oi thigmenoi kai oi adikimenoi tis ypothesis. Eilikrina nostalgo ta paidika mou xronia, pou o pateras mou gyrize to mesimeri kai trogame oloi mazi sto spiti. De leo, ola apo ta xeria tis miteras mou pernousan, alla itan allios ta pragmata. Tora oli mera douleia kai meta kamia antoxi gia tipota.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααααααααααααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχ κοριτσια ποσο δικιο εχετε ολες;;;;;

yiotaki,ζουμπι,αρτεμη ποσο συμφωνω μαζι σας,οχι μονο με εσας με οοοοοοοοοοοοοολες,οοοοοοοοολες οι κοπελες εχετε δικιο.

κοριτσια θα σας πω κατι που δεν το υποστιριζω.

Η πεθερα μου που λετε πανω σε αυτο το θεμα λεει ο γαμος ειναι ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ,αυτη ειναι η θεωρια της.

ΔΕΝ το υποστιριζω αυτο και ΔΕΝ το πιστευω αυτο,ναι να κανουμε πισω ολοι(σε λογικα πλεσια),να υπαρχει σεβασμος,κατανοηση,βοηθεια και απο τους 2 σε μια σχεση-γαμο,και ολα τα παραπανω που εχετε πει..............

ΑΛΛΑ οχι δεν θελω να θεωρο τον γαμο ενα συμβιβασμο,αν θεωρουμε-πιστευουμε κατι τετοιο το δεν αγαπαμε πραγματικα τον αλλο,αρα απο αγκαρια ειμαστε μαζι του.......αυτο πιστευω εγω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατι ολα εκει εξω ειναι πιο ευκολα και εχουν ισοπεδωθει ολα...αυτο συνεπαγεται ενα "αντε γεια"με ρουτινα και συνηθεια...ευκολα μπαινουν τριτοι πλεον...για μενα τα εχουμε γ@@@σει ολα....χανονται...εδω χανεται η ανθρωπια δε θα χαθει ο γαμος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

liberty81 έγραψε:

εδω χανεται η ανθρωπια δε θα χαθει ο γαμος?

B) Ποσο δικιο εχεις φιλη μου...δυστυχως :dry: !!

Ειναι τοσα πολλα αυτα που μπορει να φταινε...η ελλειψη σεβασμου,ο εγωισμος,η ευκολια με την οποια μπορει να τα παρατησει καποιος στα δυσκολα,το να μην ειναι πραγματικα η αληθινα αγαπη...

Εμενα αυτα για ρουτινες κ καθημερινοτητες μου φαινονται φτηνες δικαιολογιες!Εμεις φτιαχνουμε τη καθημερινοτητα μας!!Τα πραγματικα αιτια ειναι βαθυτερα!Αν υπαρχει αληθινη ουσιαστικη αγαπη κ σεβασμος ολα λυνονται αρκει να το θελουμε πραγματικα!

Αααχ κατι τετοιες ωρες θελω να μεινω τοσο ρομαντικη.....!!(που δεν ειμαι και ιδιαιτερα)!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...