Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΩΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΑΜΥΝΟΝΤΑΙ?


Recommended Posts

εγω μολις κλεισει το παιδι 1 ετους και περπαταει..θα την παω κουν φου..

η ταεκβοντο...

η θα του μαθω 5 κινησεις ματ που σε αφηνουν σεκο...απο αυτα που μου εμαθε ο μπαμπας μας..

και η θουλη τισ ξερει...χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioupi έγραψε:

Lala μου,

έχει τύχει με ένα παιδάκι της παρέας - που είναι 4 χρονών - και ζηλέυει δικαιολογημένα το δικό μου (γιατί ο μπαμπάς του δίνει μεγάλη σημασία στον δικό μου) να του πετάει αντικείμενα με σκοπό να τον χτυπήσει, να του παίρνει τα παιχνίδια από το χέρι και να μην τον αφήνει να παίξει και ο δικός μου δεν αντιδρά!

To να αντιδράσει θα ηταν το περιεργο !!! Τα παιδακια σ΄αυτες τις ηλικιες χτυπουν παντα το πιο μικρο και το πιο "αδυναμο" . Επισης οπως κατάλαβες προσπαθουν να κρατησουν τα "δικά τους " (ειτε παιχνίδια ειτε ανθρωπους ) και ανταγωνιζονται φοβερα τους εισβολεις . Τα μικρα βλεπουν τα μεγαλύτερα ως ιδαλμα και δεν υπάρχει περιπτωση να αντιδράσουν επιθετικά ( μονο η δικη μου η παλαβιάρα γρατσουνισε ενα κοριτσακι 3ων ετων :(:S ).

Θα δεις οτι και το παιδακι σου μεγαλώνοντας θα αρχισει να γινετε κτητικό και θα αντιδρα σε "εισβολεις" . Αυτα ειναι πολυ φυσιολογικές αντιδράσεις και απαραίτητες για την αυτοπεποιθηση ,την αυτονομια και την ανεξαρτησια του παιδιου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχω μια μικρή διαφώνία σε αυτό το θέμα. gioupi δεν ξέρω πόσο είναι το παιδάκι σου πάντως η συμπεριφορά του τετράχρονου φίλου ειναι ανεπίτρεπτη. το παιδάκι αυτό είναι αρκετά μεγάλο να ξέρει ότι τα παιχνίδια τα ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ και ΔΕΝ ΧΤΥΠΑΜΕ με αυτά κανενα παιδάκι είτε μικρότερο είτε μεγαλύτερο. άλλο παιδάκι στη θέση του δικού σου ίσως να είχε αντιδράσει. ο γιος μου ποτέ δεν αντιδρούσε και περάσαμε ατελειωτες συζητήσεις μέχρι να καταλάβει ότι αν καποιο παιδάκι σου αρπαξει το παιχνίδι ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ να το διεκδικήσεις όχι βεβαια με ξύλο. έχω δει πολλά παιδια μικρότερης ηλικίας να διεκδικόυν πραγματα απο μεγαλύτερα. παντως στα 4 η μαμά του και η δασκάλα του θα πρέπει να ασχοληθούν περισσότερο με τη συμπεριφορά αυτή γιατί αν το αφήσουν θα γίνει ανεξέλεγκτο. το να γίνει κτητικό και να αντιδρά όπως λεει η lala όντως ειναι φυσικό μέχρι ένα όριο όμως, όχο στο σημειο να πετάξει παιχνιδια στο κεφαλι του άλλου. οσο για το κοριτσάκι σου Lala, πολλές φορες τα παιδια χτυπάνε σωματικα πάνω στο παιχνίδι (έχει φάει και έχει δώσει κουτουλιές ο δικός μου!!! :laugh:) και πρεπει να ομολογήσω ότι παρά τις διαφωνίες μας σε κάποια θέματα :) έχω καταλάβει ποσο αγαπάς τα παιδιά και τι μάνα είσαι και σίγουρα η μικρή σου δεν υπάρχει περιπτωση να γίνει επιθε τικό παιδάκι. sorry για το κατεβατό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια γιαυτο ειμαστε εδω . Να συμφωνουμε, να διαφωνουμε , να ανταλλασουμε αποψεις και σκεψεις . Σ΄ευχαριστω για τα καλα σου λογια .

Η μικρη μου ειναι γενικα κοινωνικο και συνεργάσιμο παιδακι . Μερικες φορες ομως εχει "μακρυ" χεράκι που "ευτυχως" πλεον το σηκωνει μονο πανω μου και οχι στα αλλα παιδακια . Με απασχολει αυτο πολυ και ελπιζω οτι ειναι μια φαση που περναει ..

Εχεις δικιο για το παιδακι των 4ων χρονων . Μετα τα 3 αυτες οι συμπεριφορες θα πρεπει να μας απασχολουν πολυ . Πλεον το παιδακι πηγαινει παιδικο και θα πρεπει να χει μαθει να συνεργαζεται και να προσεχει . Φταιμε ομως και οι γονεις . Αν ξερουμε οτι το παιδι μας εχει μια αδυναμια πχ ζηλευει τα αλλα παιδια , πρεπει να δουλεψουμε αυτο το θεμα μαζι του και να το βοηθάμε να το ξέπεράσει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι σίγουρα φταιμε οι γονεις. και να πω και ένα περιστατικό.. έχω σταματήσει να κάνω παρέα με μια καλή μου φιλη εξαιτίας της κόρης της... ειναι στην ιδια ηλικία με το γιο μου, πολύ ανεπτυγμενο κοριτσακι και βαράει ασύστολα. με το παραμικρο και χαστούκι! και η μαμά της τίποτα, πλήρης αδιαφορία ούτε ένα κάτσε φρόνιμα!! μια μέρα της ειπα απ'έξω απ'έξω ότι εχουμε συνάντηση με την ψυχολόγο στο σχολείο του Αλέξανδρου με θέμα τα επιθετικά παιδιά, και φυσικά δεν ενδιαφέρθηκε.Πολλοι γονεις αρνούνται να δουν την πραγματικότητα. ετσι και εγώ απομακρύνθηκα... ασε μην δειρει και το μωρο... α! :laugh: μια μέρα εκανα τραπέζι στο χωριο της μαμάς μου και ειχα καλέσει πολλους φιλους και αυτους βέβαια και επαιξε μια μπουνιά σε ένα καλεσμένο μου!! :S Ακομα το θυμάται ο άνθρωπος :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικός μου έδερνε εμάς όταν ήταν πιο μικρός και είχα πάρει ένα βιβλίο "τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε"(εκδόσεις μεταίχμιο).Εκεί μεταξύ των άλλων λέει στα παιδιά ότι όταν τα πειράξει κάποιο παιδί μπορούν να του πουν "τα χεράκια δεν είναι για να δέρνουνε" ή να απομακρυνθούν ή να απευθυνθούν σε κάποιον μεγάλο.

Υπάρχουν και ειδικά βιβλία για το θέμα αυτό που απευθύνονται και στα μεγάλα παιδιά όπου το θέμα αυτό έχει πιο μεγάλες διαστάσεις και συνέπειες.

Γενικά πρέπει να τονώσουμε την αυτοπεποίθηση και την κοινωνικότητα των παιδιών μας γιατί συνήθως οι νταήδες απευθύνονται σε ευάλωτα,μοναχικά και ντροπαλά παιδιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

gioupi έγραψε:

To να αντιδράσει θα ηταν το περιεργο !!! Τα παιδακια σ΄αυτες τις ηλικιες χτυπουν παντα το πιο μικρο και το πιο "αδυναμο" . Επισης οπως κατάλαβες προσπαθουν να κρατησουν τα "δικά τους " (ειτε παιχνίδια ειτε ανθρωπους ) και ανταγωνιζονται φοβερα τους εισβολεις . Τα μικρα βλεπουν τα μεγαλύτερα ως ιδαλμα και δεν υπάρχει περιπτωση να αντιδράσουν επιθετικά ( μονο η δικη μου η παλαβιάρα γρατσουνισε ενα κοριτσακι 3ων ετων :(:S ).

Θα δεις οτι και το παιδακι σου μεγαλώνοντας θα αρχισει να γινετε κτητικό και θα αντιδρα σε "εισβολεις" . Αυτα ειναι πολυ φυσιολογικές αντιδράσεις και απαραίτητες για την αυτοπεποιθηση ,την αυτονομια και την ανεξαρτησια του παιδιου .[/quote:2dycurly]

Σε ευχαριστώ πολύ Lala για την απάντησή σου, με καθησύχασες :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

έχω μια μικρή διαφώνία σε αυτό το θέμα. gioupi δεν ξέρω πόσο είναι το παιδάκι σου πάντως η συμπεριφορά του τετράχρονου φίλου ειναι ανεπίτρεπτη. το παιδάκι αυτό είναι αρκετά μεγάλο να ξέρει ότι τα παιχνίδια τα ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ και ΔΕΝ ΧΤΥΠΑΜΕ με αυτά κανενα παιδάκι είτε μικρότερο είτε μεγαλύτερο. άλλο παιδάκι στη θέση του δικού σου ίσως να είχε αντιδράσει. ο γιος μου ποτέ δεν αντιδρούσε και περάσαμε ατελειωτες συζητήσεις μέχρι να καταλάβει ότι αν καποιο παιδάκι σου αρπαξει το παιχνίδι ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ να το διεκδικήσεις όχι βεβαια με ξύλο. έχω δει πολλά παιδια μικρότερης ηλικίας να διεκδικόυν πραγματα απο μεγαλύτερα. παντως στα 4 η μαμά του και η δασκάλα του θα πρέπει να ασχοληθούν περισσότερο με τη συμπεριφορά αυτή γιατί αν το αφήσουν θα γίνει ανεξέλεγκτο. το να γίνει κτητικό και να αντιδρά όπως λεει η lala όντως ειναι φυσικό μέχρι ένα όριο όμως, όχο στο σημειο να πετάξει παιχνιδια στο κεφαλι του άλλου. οσο για το κοριτσάκι σου Lala, πολλές φορες τα παιδια χτυπάνε σωματικα πάνω στο παιχνίδι (έχει φάει και έχει δώσει κουτουλιές ο δικός μου!!! :laugh:) και πρεπει να ομολογήσω ότι παρά τις διαφωνίες μας σε κάποια θέματα :) έχω καταλάβει ποσο αγαπάς τα παιδιά και τι μάνα είσαι και σίγουρα η μικρή σου δεν υπάρχει περιπτωση να γίνει επιθε τικό παιδάκι. sorry για το κατεβατό...

Ο δικός μου Mariagl είναι πολύ μικρός για να κάνουμε τέτοιες συζητήσεις, το μόνο σίγουρο είναι ότι εάν δεν αλλάξει η συμπεριφορά του / αντίδραση σε τέτοιες καταστάσεις μεγαλώνοντας σίγουρα θα του μιλήσω και εγώ. Δεν θέλω να γίνει ένα παιδί που δεν "διεκδικεί" τα αυτονόητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...