Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιπληξη σε ξενα παιδακια...!!!


sweetmammy

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια...!!!

Με αφορμη ενα περιστατικο που εγινε εχθες σε εναν χωρο οπου επαιζαν τα παιδακια ηθελα να σας ρωτησω... εσεις θα κανατε ποτε παρατηρηση σε ενα ξενο παιδακι για την συμπεριφορα του; ειναι σωστο να γινεται αυτο; οταν τους γονεις δεν τους ξερεις και το εχουν παρατημενο στην παιδικη χαρα και αυτο σπρωχνει και χτυπαει το δικο σας παιδακι το οποιο ειναι πολυ μικροτερο του;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω...ισσος οχι δεν θα εκανα παρατηρηση σε ενα ξενο παιδακι...αν το ηξερα και ηταν παιδακι φιλων μου...ισσος να ελεγα κατι του τυπο.....Νικολακη αυτο που κανεις δεν ειναι ομορφο..δεν πρεπει να σπροχνεις-δαγκονεις- τα αλλα παιδακια.

Ειναι γεννικα δυσκολη η θεση σου...

Απεναντη απο τη μαμα μου εχει παιδικη χαρα και εχω δει σκηνες απειρου καλους με γονεις να ερχονται στα χερια, κανα δυο φορες εχει ερθει και αστυνομια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα ας σπρωξουν το δικο μου παιδι και θα ξεσπασει βεντετα αλλα δεν θα επιπληξω το παιδακι την ανευθυνη μανα του που πινει το καφεδακι της και ταφηνει αδεσποτοοοοο :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ :)

ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ..ΑΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΝΑΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ...ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥ ΦΩΝΑΞΩ ΕΝΝΟΗΤΕ(ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ)

ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ Κ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ ΣΥΜΠΕΡΗΦΟΡΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ!!

ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα αν δω κατι που δε μου αρεσει μια παρατηρηση θα την κανω.. αν ενα παιδακι χτυπαει ενα αλλο θα του πω μην χτυπας το παιδακι , δεν μπορω να ειμαι εντελως αδιαφορη ουτε και να κανω καυγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Ντινακη..καλα ειμαι...ο μικρος ζωηρευει.

Ελενη καλη η προσεγγηση σου...εγω εχω κανει παρατηρησηα λλα στο βαφτηστηρι μου και σε ενα παιδακι που μενει στην γειτονια μου και κανω παρεα με την αμαμ του..σε αγνωστο παιδακι δεν ξερω τι θα ελεγα..πραγματικα..μαλλον πρεπει να το ζησω για να δω πψς θα αντιδρασω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα θα πηγαινα κοντα θα ελεγα με χαμηλο τονο στο αλλο παιδακι οτι δεν ειναι ωραιο να σπρωχνουμε αλλα γλυκα, και οτι ειναι ωραια να παιζουν ολοι μαζι, αν συνεχιζε θα απομακρυνα το δικο μου παιδι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλενάδα μου τι έγινε? Ποιος πείραξε τον Μιχαλάκη μου να γίνει χαμός???? ;)

Κι εγώ αρχικά αυτό που λέει η Eleny2 θα έκανα.. Με τον καλό τρόπο θα το απέτρεπα από το να χτυπάει... Αν δεν καταλάβαινε (το πιθανότερο και λογικότερο) θα απευθυνόμουν στο γονιό αλλά ο τόνος μου θα ήταν εντονότερος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την Ελενη! Μη το βλέπεις σαν παρατήρηση. Ισα ισα ειναι λαθος να μη του πεις τίποτα διοτι εμεις μαθαίνουμε στα "παιδια" μας να κοινωνικοποιούνται. Μέσα στα πλαίσια αυτα ειναι να τσακωθούν, να σπρωχθουν διοτι δεν ξέρουν να παίζουν. Αν γίνει με σωστό τρόπο δεν νομίζω να παρεξηγηθούν οι γονείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleny2 έγραψε:

"Αγαπη μου, μην το χτυπας, ποναει!"

"Ελα να παιξετε μαζι!"

Αυτο θα ελεγα! ;)

Πολύ ωραία έτσι όπως το θέτεις αλλά φοβάμαι πως εγώ δεν θα είχα την υπομονή να αντιδράσω έτσι. Πραγματικά όταν βλέπω μεγαλύτερο παιδί να πειράζειτ ο γιο μου γίνομαι ένας άλλος ανεξέλεκτος άνθρωπος,κακό αυτό, αλλά έτσι μου βγαίνει, δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω ψύχραιμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρτεμη, σιγουρα θα με ενοχλησει το γεγονος οτι ενα αλλο παιδακι θα χτυπησει το δικο μου, αλλα δεν εχω το δικαιωμα να κανω παρατηρηση με αυστηρο τονο στο αλλο παιδι!

Εχουμε να κανουμε με παιδια και αυτη του η αντιδραση ισως κριβει πολλα οπως ενα ειδος ζηλιας η μια χειρωνομια ετσι ωστε να τραβηξει την προσοχη απο το παιδι που μολις χτυπησε.

Γι'αυτο, θα του προτεινα να παιξουνε μαζι.

Επεισης αυτο"μαζεψε το παιδι σου" δεν θα μου αρεσε καθολου να το ακουσω απο καμια και κανεναν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα Ελένη, απλά με ταράζει πολύ να βλέπω το παιδί μου να το χτυπάνε. Θα μου πεις αυτά είναι φυσιολογικά, το ξέρω, και με ενοχλεί και μένα που αντιδρώ κάπως παράλογα και απολίτιστα. Δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος και προσπαθώ να το κοντρολάρω. Σίγουρα όμως υποδείξεις στο γονιό δεν θα έκανα,ποιά είμαι εγώ που θα πω στον άλλο πως θα διαπαιδαγωγήσει το παιδί του?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξερεις, δυσκολες ηλικιες!

Μπορει να ειναι το παιδι σου αυριο μεθαυριο αυτο που θα χτυπησει!

Ποτε να μην λεμε ποτε!

Αν εβλεπα, οτι ο γονειος δεν μιλαει θα επερνα το παιδι μου και θα πηγαιναμε πιο περα!

Ετυχα να δω ενα μεγαλο κοριτσακι να μουνταρει την κορη μου απο τα χερια και να την σπρωχνει! :(

Ειδα τον φοβο στα ματια του παιδιου μου και μου ηρθε να χημιξω πανω στο κοριτσακι!

Το μονο που ειπα ηταν οτι δεν ειναι σωστο και παροτρινα την κορη μου να πανε μαζι να παιξουν!

Το κοριτσακι συνεχισε ωσπου ηρθε ο πατερας της και την μαλωσε!

Εγω ομως ντραπικα πολυ για το συμβαν και ελεγα πως δεν τρεχει τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με την Ελένη, κανείς δεν έχει δικαίωμα να φωνάξει ή να μαλώσει ή να χτυπήσει το παιδί κάποιου άλλου.....και εγώ είδα στο σχολείο του γιου μου ένα παιδάκι να σπρώχνει τον γιο μου, δεν είπα τίποτα, κρατήθηκα, αλλά ήθελα να πάρω το παιδάκι στα χέρια μου και να του πω 2 λογάκια......το καλύτερο είναι να μάθουμε στα παιδιά να αμύνονται, να υπερασπίζονται το εαυτό τους γιατί εμείς δεν θα είμαστε πάντα εκεί μαζί τους για να τα προστατεύουμε!!!!

Τώρα αν το δικό μου παιδί έκανε κάτι τέτοιο εννοείται ότι θα του μιλούσα και θα τον απέτρεπα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Θα συμφωνήσω με την Ελένη, κανείς δεν έχει δικαίωμα να φωνάξει ή να μαλώσει ή να χτυπήσει το παιδί κάποιου άλλου.....και εγώ είδα στο σχολείο του γιου μου ένα παιδάκι να σπρώχνει τον γιο μου, δεν είπα τίποτα, κρατήθηκα, αλλά ήθελα να πάρω το παιδάκι στα χέρια μου και να του πω 2 λογάκια......το καλύτερο είναι να μάθουμε στα παιδιά να αμύνονται, να υπερασπίζονται το εαυτό τους γιατί εμείς δεν θα είμαστε πάντα εκεί μαζί τους για να τα προστατεύουμε!!!!

Τώρα αν το δικό μου παιδί έκανε κάτι τέτοιο εννοείται ότι θα του μιλούσα και θα τον απέτρεπα.

και εγω θα συμφωνησω με Eleny kai Argi!Σε καμμια περιπτωση δεν θα επετρεπα να ασκηθει "βια"στο παιδι μου..αλλα οπως ειπαν τα κοριτσια θα πρεπει να μααθουν μονα τους να αντιδρουν οπως πρεπει..γιατι δεν θα ειμαστε παντα εκει..να τα προσεχουμε..!Π.χ η δικια μου ερχοταν απο το σχολειο.."μαμα..με σπρωξανε..μαμα..με χτυπησε..με κλωτσησε.."τι πρεπει να κανω?καθε μερα να τρεχω στο σχολειο να ζηταω το λογο?..απο ποιον??

Ετσι της ειπα καποια πραγματα..που πρεπει να προσεχει η να αποφευγει..και ησυχασαν τα πραγματα!!Δεν ειχαμε νεα κρουσματα! :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleny2 έγραψε:

........Ετυχα να δω ενα μεγαλο κοριτσακι να μουνταρει την κορη μου απο τα χερια και να την σπρωχνει! :(

Ειδα τον φοβο στα ματια του παιδιου μου και μου ηρθε να χημιξω πανω στο κοριτσακι!

Το μονο που ειπα ηταν οτι δεν ειναι σωστο και παροτρινα την κορη μου να πανε μαζι να παιξουν!

Το κοριτσακι συνεχισε ωσπου ηρθε ο πατερας της και την μαλωσε!

Εγω ομως ντραπικα πολυ για το συμβαν και ελεγα πως δεν τρεχει τιποτα!

Αυτό ακριβώς μου συνέβη και μένα. Σκεφτόμουν ένα συγκεκριμένο περιστατικό όταν έγραφα σ΄αυτό το θέμα. Και ένιωσα όπως κι εσύ. Αλλά όταν ήρθε η μαμά του παιδιού, φώναξε εμένα. Εντάξει διαφορετκοί γονείς, διαφορετικές αντιδράσεις. Απλώς έχω την αίσθηση ότι αυτά τα θέματα πρέπει να τα χειρίζεται το παιδί μόνο του για να μπορεί σ΄ένα βάθος χρόνου να υπερασπίζεται τον εαυτό του. Δεν θα είναι πάντα η μαμά και ο μπαμπάς εκεί να τον προστατεύουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Μαρινάκι... μείζον θέμα.

Προσωπικά δεν το αντέχω να μου χτυπάνε το παιδί μου. Η Χαριλίνα ήταν 12 μηνών όταν η ανηψιά του κουμπάρου μου την κλώτσησε στην κοιλιά. Το είδα και μόνο που δεν τα έμπηξα, όταν είδα τη μικρή μου να με κοιτάει με τέτοια απορία και τέτοιο παράπονο.

Ήθελα να το πλακώσω στο ξύλο το κωλόπαιδο!! Πήρα τη μικρή μου αγκαλιά και την απομάκρυνα. Η μαμά μου που είδε τη φάση, είπε στο άλλο κοριτσάκι "Αννούλα αυτό που έκανες δε είναι σωστο. Τα μωράκια δεν τα χτυπάμε" με πολύ ήπια φωνή. Ωστόσο εγώ της είπα να μην ξαναπει τίποτα σε κανένα παιδάκι. Θα μάθω τη μικρή μου όταν αρχίσει να καταλαβαίνει να μην αφήνει να την χτυπάνε.

Δε θα πω αν φταίνε οι γονείς ή όχι, γιατί και εγώ ήμουν πολύ δύσκολο και σκληρό παιδάκι και ας είχα την αμέριστη προσοχή γονιών και γιαγιάδων. Είναι στα παιδάκια.

Παντως αυτό το κοριτσάκι κάθε φορά που το βλέπω, ακόμα θέλω να του αστραψω μίιια!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σαφως και ενα παιδι πρεπει να το μαθουμε να υπερασπίζεται τον εαυτο του. Αρκει να ξερουμε το σωστο τροπο. Ειναι παραξενες ηλικιες και αυτο λεει πολλα. Εμενα παντως δεν μου αρεσει να βλεπω να τσακωνονται γονεις επειδη σπρωχθηκαν τα παιδια τους. Με ενοχλει περισσοτερο να πηγαινω στην παιδικη χαρα και να βλεπω παιδια δημοτικου - γυμνασιου να διαλύουν την παιδικη χαρα ανενόχλητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω τι θα εκανα το εγραψα πιο πριν, αλλα ειμαι και εγω της αποψης να μαθαινουμε το παιδι να αμυνετε μονο του, εγω ας πουμε του εχω πει αν ενα παιδακι σε σπρωχνει δεν πρεπει να καθεσαι η να ερχεσαι στην αγκαλια μου και να βαζεις τα κλαματα, να λες εκεινη την ωρα μην με σπρωχνεις, δεν ειναι σωστο, και μια μερα που ειχε ερθει η κορη των κουμπαρων μου και ειναι παιδι που σπρωχνει γυρισε και της το ειπε, ενιωσα καλα που εκανε ενα βημα, βεβαια μην φανταστειτε το ειπε σαν σπουργιτακι αλλα ηταν μια προοδος και αυτη απο παλια που απλα ετρεχε πληγωμενος στην αγκαλια μου, γιατι νομιζε οτι τα αλλα παιδακια δεν θελουν να παιξουν μαζι του αφου τον σπρωχνουν, και εγω τι να του πω του κακομοιρη που ηθελε σαν τρελο να παιξει με παιδακια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sissio έγραψε:

Μιλούπα!! Ποιά τόλμησε να σπρώξει τον γαμπρό μου?!?!?!

Αχου μωρέ το πουλάκι μου...! Τόσο γλυκό παιδί!!

Που να ακούσεις τι ειχε κανει ο Δημητρακης στο Σωκράτη! :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...