Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Δεν μπορώ ρε παιδί μου, μου ηχεί πολύ αστείο να την λέω μαμά. "Τι κάνεις μαμά?" "Πώς είσαι μαμά?" κλπ. Άλλωστε δεν θέλω και πολλά πολλά μαζί της. Τα τυπικά, η λέξη μαμά δημιουργεί οικειότητες και οι οικειότητες παρεξηγήσεις όπως λες κι εσυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

TESH έγραψε:

ααααα μεγάααλη ιστορία ανοιξες... το λοιπόν εγω την ρώτησα απτην αρχη (καθότι ευθύς ανθρωπος) πως θελει να την αποκαλώ... αυτή δεν μου απάντησε ποτέ (καθότι αναποδος ανθρωπος)...στην αρχη που ηταν πολυ καλη μαζι μου την ελεγα μαμα(ζοριζόμουν βεβαια)...μετα που αρχισε τις ξινιλες,μουτρα,κουτοπονηριές, ζηλεια,ανταγωνιστικοτητα, λόγια κλπ πηρα αναποδες και το γυρισα σε πεθερα. Οποτε θελω να της πώ κατι την φωναζω απλά: πεθερααααααα να βγάλω μαχαιροπήρουνα? δεν της πολυαρεσει αλλά και τι να κανω? Αλλη καταπίεση δεν θα την αντεχα. Στο κατω κατω πεθερα μου δεν ειναι? πως να την φωναζω? Αλλωστε αυτο με το μαμα ειναι λιγο ξεπερασμένο νομιζω. ΜΑΝΑ ειναι ΜΟΝΟ ΜΙΑΑΑΑΑΑ!!!!!

Τέλειο!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπράβο TESH!!!!

:laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΤΕΜΗ έγραψε:

Δεν μπορώ ρε παιδί μου, μου ηχεί πολύ αστείο να την λέω μαμά. "Τι κάνεις μαμά?" "Πώς είσαι μαμά?" κλπ. Άλλωστε δεν θέλω και πολλά πολλά μαζί της. Τα τυπικά, η λέξη μαμά δημιουργεί οικειότητες και οι οικειότητες παρεξηγήσεις όπως λες κι εσυ.

Μια χαρα τα λες!!!Εμενα καμια φορα στο τηλ μου λεει ο "μπαμπας" για τον πεθερο μου κ της λεω "ποιος καλε ο μπαμπας μου...?????" :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αληθεια ειναι πως πρεπει να το αισθανεσαι για να το πεις και στην δικη μου περιπτωση που την ξερω 15 χρονια περιπου ακομα δεν την εχω αποκαλεσει μαμα.Εκεινη ομως μην σας πω οτι με εχει στηριξει σε ορισμενα θεματα πιο πολυ απο οτι η ιδια μου η μητερα.Που θα παει κοριτσια καποια στιγμη γιατι για ολα υπαρχει η καταλληλη στιγμη θα γινει κι αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ τους λέω μπαμπά και μαμά και το είπα λίγες μέρες μετά τον λόγο από το τηλέφωνο.Είναι ένα κόλπο που βοηθά πολύ καθώς δεν έχεις απέναντι τον άλλο και δεν βλέπει και ο άλλος την έκφρασή σου.

Κακά τα ψέμματα πάντως το όλο πρόβλημα δημιουργείται με την πεθερά και όχι με τον πεθερό.Αν αποκαλέσεις μια φορά αυτήν μαμά μετά το μπαμπάς σου βγαίνει πιο εύκολα.

Αν όμως δεν το πεις στην αρχή μετά από 10+ χρόνια δεν νομίζω ότι μπορείς να το καταφέρεις.

Εγώ πάντως δεν το καταλαβαίνω τον διαχωρισμό δικά μου και δικά του(γονείς,ονόματα,σε ποια πλευρά μοιάζει το παιδί) μετά τον γάμο.

Η εκκλησία ευλογεί έναν γάμο και ενώνει 2 ανθρώπους και τις οικογένειες τους για πάντα.

Η μάνα και ο πατέρας του άντρα σου μεγάλωσαν και θυσιάστηκαν για τον άνθρωπο που λατρεύεις και μετά το παιδί σου θα είναι ΑΙΜΑ τους.

Μάνα δεν είναι μόνο αυτή που σε γεννά,είναι και αυτή που γέννησε τον άντρα σου και θα είναι γιαγιά του παιδιού σου και θα σε βοηθά και θα σου συμπαραστέκεται κάποιες φορές πιο πολύ και από τη δική σου όπως είπαν κάποιες.

Όταν δεν την προσφωνείς μαμά ή μητέρα

ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ δεν δείχνεις σεβασμό προς την έννοια του γάμου(με τη χριστιανική όχι την κοσμική σημασία του) και προς την οικογένεια που δημιουργείς.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως εξαιρούνται οι περιπτώσεις που δεν σου φέρονται καλά και πρώτοι αυτοί σε απορρίπτουν όπως είπαν κάποια κορίτσια.

Στις υπόλοιπες κλασσικές περιπτώσεις είναι εγωισμός και προκατάληψη να τους λες με το όνομά τους ή κυρία.

Και δεν το παίζω υπεράνω,ούτε καλή νύφη αλλά πάντα η ιδεολογία μου ήταν να μην δω εξαρχής την πεθερά προκατειλημένα και να της φέρομαι όπως στη μαμά μου,ανοιχτά και ελεύθερα δηλαδή.

Με ευνόησε και το γεγονός ότι είναι πολύ καλός και νορμάλ άνθρωπος αλλά πάλι άνθρωπος είναι με ελαττώματα που με νευριάζουν και πολύ μάλιστα.

Αλλά πάντα σκέφτομαι και πόσες πολλές φορές με νευριάζει η μάνα μου και προσπαθώ να είμαι αντικειμενική.

Δυστυχώς βλέπω ότι οι φίλες μου για τα ίδια ακριβώς πράγματα ή λόγια δεν θυμώνουν με τη μάνα τους αλλά παρεξηγιούνται σοβαρά με τη πεθερά και χωρίς να συνειδητοποιούν τι κάνουν.Και όταν τους το λέω απαντούν ναι αλλά αυτή δεν είναι μάνα μου και δεν μπορεί να μου λέει ότι θέλει.

Και η πεθερά όμως ΜΑΝΑ είναι και θέλει το καλό όλης της οικογένειας και έχει δικαίωμα να κάνει και μια παρατήρηση και να δώσει μια συμβουλή όσο κι αν δεν μας αρέσει αυτό.

ΞΕΝΗ όμως δεν είναι σε καμία περίπτωση.

Κι αν έχεις την ατυχία να έχεις μια πεθερά που ανακατεύεται και δημιουργεί προβλήματα συμφωνώ να την κρατάς σε απόσταση με έξυπνο και ωραίο τρόπο αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε πως μπορεί να αισθάνεται ο άντρας μας γιαυτήν και για την σύγκρουση συναισθημάτων που σίγουρα νιώθει για τις 2 γυναίκες της ζωής του.

Οι ανθρώπινες σχέσεις θέλουν ηρεμία ,ειλικρίνεια ,ανοιχτό μυαλό και υποχωρήσεις κι από τις 2 πλευρές.Θέλουν δυστυχώς κόπο και τρόπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Νεφελη μου συμφωνω...μανα ειναι και η μαμα του αντρα μας!!Και τον μεγαλωσε και θυσιαστηκε κ κοπιασε κ αγαπη πολυ εδωσε...και συμφωνω οτι εωνονται οι οικογενειες για μια ζωη...αλλα ειναι δικια του μαμα,οχι δικια μου!!!!Την αγαπω πολυ την πεθερα μου πραγματικα,ειναι σπανιος ανθρωπος κ συνεχεια λεω ποσο τυχερη ειμαι!!!!!

Αλλα δε μπορω να την πω μαμα με τιποτα,εχω μαμα κ πραγματικα πιστευω οτι ειναι 1 κ αναντικαταστατη!!

Προσωπικα νομιζω οτι θα με ενοχλησει αυριο μεθαυριο να ακουσω την κορη μου να αποκαλει μαμα την πεθερα της :dry: !Τι ρολο παιζω εγω...??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι τα λόγια δεν σημαίνουν κάτι και σημασία έχουν οι πράξεις.Αν είναι να τη λες μαμά και να φέρεσαι ή να σου φέρεται άσχημα καλύτερα να μη το πεις ποτέ.

Συμφωνώ αλλά είμαι πολύ παραδοσιακή στο θέμα αυτό.

Στην αρχή κι εγώ ζορίστηκα πολύ και είναι άσχημο μια ξένη για σένα γυναίκα(εκείνη την ώρα) να την πεις μαμά.Μια φορά θέλει να το πεις και μετά έρχεται πιο εύκολα.

Τώρα που βλέπω πόσο με βοηθάει η πεθερά μου σκέφτομαι ότι θα ήταν πολύ άδικο για κείνη αν δεν την φώναζα μαμά.

Δεν ξέρω ίσως να με επηρεάζει και το γεγονός ότι η πεθερά μου ζει σε χωριό και θα ήταν πολύ οδυνηρό για κείνη να έχει νύφη που θα την φωνάζει κυρία ή σκέτο το όνομα της.

Αντίθετα έχω μια γειτόνισσα που φωνάζει την πεθερά με το όνομα της αλλά η πεθερά ανήκει στην "ανώτερη κοινωνία" και είναι πολύ μοντέρνα στη συμπεριφορά και το ντύσιμο.Αυτό δεν με ξενίζει τόσο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ ωραία τα λέ νεφέλι αλλα συμφωνό με την little angel.Την πεθερά μου την αγαπώ πολύ και με αγπά πολύ, με βοηθάει, με συμβουλεύει , με παρασπίζει. Είμαι πολύ ελέυθερη μαζί της. Μιλάμε κάθε μέρα στο τηλέφωνο καμία φορά και πιο πολύ.

Μεικές φορέσ νιώθο και εγώ τύψεις που δεν την λέω μαμά αλλά η μαμά μου ειναι μια.

Εχώ προσπαθήσει να την πώ αλλά δεν μπορώ δεν μοθ βγαίνει και μετά από 15 χρόνια δεν νομίζω να μου βγεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας πω εγω μια ιστορία μεε μια πεθερα.

Η κοπέλα έμεινε έγκυος μετά από πολλές προσπάθειες και θεραπείες.

Στον 5ο μήνα (δεν είμαι σίγουρη για το πότε ακριβώς)της κάνανε περίδεση τραχήλου για να μη χασει το παιδί και της συνέστησε ο γιατρός ξαπλα

και ακινησία. :ohmy: Μέχρι και πάπια της πήγαινε η μαμά της στο κρεβάτι. Σηκωνόταν μόνο για τουαλέτα (νομιζω καταλαβαίνετε τι εννοώ). ;) Το διάστημα εκείνο ο πεθερός της ήταν στα τελευταία του και λίγες μέρες μετά "έφυγε". :( Η πεθερά της λοιπόν της την είπε που δεν πάτησε το πόδι της ούτε στην κηδεία αλλά ούτε και στο νοσοκομείο για να δει τον πεθερό της, παρ΄ όλο που ήξερε ότι η εγκυμοσύνη της ήταν πολύ δύσκολη. :huh::blink:

Τελικά η κοπέλα γέννησε και όλα πήγαν καλά. Το αγοράκι της πήρε το όνομα του πεθερού της.:)

Τα σχόλια δικά σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

Να σας πω εγω μια ιστορία μεε μια πεθερα.

Η κοπέλα έμεινε έγκυος μετά από πολλές προσπάθειες και θεραπείες.

Στον 5ο μήνα (δεν είμαι σίγουρη για το πότε ακριβώς)της κάνανε περίδεση τραχήλου για να μη χασει το παιδί και της συνέστησε ο γιατρός ξαπλα

και ακινησία. :ohmy: Μέχρι και πάπια της πήγαινε η μαμά της στο κρεβάτι. Σηκωνόταν μόνο για τουαλέτα (νομιζω καταλαβαίνετε τι εννοώ). ;) Το διάστημα εκείνο ο πεθερός της ήταν στα τελευταία του και λίγες μέρες μετά "έφυγε". :( Η πεθερά της λοιπόν της την είπε που δεν πάτησε το πόδι της ούτε στην κηδεία αλλά ούτε και στο νοσοκομείο για να δει τον πεθερό της, παρ΄ όλο που ήξερε ότι η εγκυμοσύνη της ήταν πολύ δύσκολη. :huh::blink:

Τελικά η κοπέλα γέννησε και όλα πήγαν καλά. Το αγοράκι της πήρε το όνομα του πεθερού της.:)

Τα σχόλια δικά σας.

Σχόλιο:

Παρόλο το ότι η πεθερά δεν ήταν σωστή απέναντι στην νύφη της, η κοπέλα έδωσε το όνομα του πεθερού της που θα μπορούσε να μην το έκανε... Και είμαι σίγουρη ότι σιγά μην το εκτίμησε η πεθερούλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

αχ μακαρι να ειχα κοντα την πεθερουλα μου!!!η δικια μου η πεθερα ειναι θυσαυρος.οταν ερχεται με ξεκουραζει αφανταστα!!!!!την αλλη εβδομαδα ερχεται!!!για λιγες μερες θα μεινει μαζι μας,μακαρι να εμενε συνεχεια!!τωρα που μετακομισαμε σε αλλη πολη δεν την βλεπω και τοσο συχνα.εχουμε τις καλητερες σχεσεις.περιμενω πως και πως να ερθει!!!ερχεται συχνα τον μηνα 2 τρια σαβατοκυριακα,αλλα τον ιουνιο δεν ηρθε γιατι γεννησε η συνηφαδα μου κ επρεπε να ειναι μαζι της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...