Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα Κορίτσια,

Είχα μια μεγάλη απορία, πόσες απο εμάς φωνάζουμε την πεθερά μας μαμά.

Εγω πρωσοπικά ποτέ διότι πιστεύω οτι η ΜΑΝΑ ειναι μια.

Το θεωρο λίγο υποκρισία , να την λέω μαμά αφού δεν είναι.

Αλλα είναι μια πάρα πολύ καλή πεθερά με αγαπάει όπως και τον γίο της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μ΄αρέσει αυτό το θέμα. Κι εγω είχα πρόβλημα με το όνομα. Ποτέ δεν την φώναξα μαμά , γιατί κι εγώ το θεωρώ υποκρισία, άλλωστε δεν είναι μαμά μου, όπως λες κι εσύ. Το πρόβλημα όμως είναι ότι παρόλο που έχουν περάσει 12 χρόνια από τότε που την γνώρισα δεν ξέρω ακόμα πως να την αποκαλέσω. τρελό ε? Αυτό που κάνω όμως είναι ότι περιμένω να γυρίσει και μετά της απευθύνω το λόγο. Κι αυτό όμως με ενοχλεί. Μου το έχει πει και η ίδια κάποιες φορές. Δεν έχω όνομα? πες με κάπως τέλος πάντων, κι έχει δίκιο, αλλά εγώ επιμένω στην τακτική του τίποτε, δεν ξέρω, δεν μου βγαίνει κάτι άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα.σε αυτο που πιστευετε εχετε απολυτο δικιο,εγω ομως την λεω μαμα,μανουλα.δεν μου φενεται υποκριτικο.δεν μπορω να την πω με το ονομα της.στην αρχη μου ηταν πολυ δυσκολο κι εγω περιμενα να γυρισει για να της μιλησω,αλλα ηταν θεμα λιγον ημερων.ξαφνικα την φωναξα μαμα και δεν μου κακοφανικε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κ απο εμένα....

Κ εγώ είμαι της θεωρίας οτι μάνα,μανούλα,μαμά είναι μόνο μία κ αυτή θα φωνάζω!!Ευτυχώς αυτό το πιστεύει κ η πεθερά μου :) , επομένως την φωνάζω με το όνομά της(λέω κ το κυρία πρώτα όμως εεε)κ είμαστε όλοι ευτυχισμένοι!!Βέβαια η άλλη της νύφη που είχε κ αυτή την ίδια απορία κ μια την αποκαλούσε με το όνομα της,μια περίμενε να γυρίσει,μόλις γέννησε αποφάσισε να την αποκαλεί γιαγιά!!!ωραίο... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααααα μεγάααλη ιστορία ανοιξες... το λοιπόν εγω την ρώτησα απτην αρχη (καθότι ευθύς ανθρωπος) πως θελει να την αποκαλώ... αυτή δεν μου απάντησε ποτέ (καθότι αναποδος ανθρωπος)...στην αρχη που ηταν πολυ καλη μαζι μου την ελεγα μαμα(ζοριζόμουν βεβαια)...μετα που αρχισε τις ξινιλες,μουτρα,κουτοπονηριές, ζηλεια,ανταγωνιστικοτητα, λόγια κλπ πηρα αναποδες και το γυρισα σε πεθερα. Οποτε θελω να της πώ κατι την φωναζω απλά: πεθερααααααα να βγάλω μαχαιροπήρουνα? δεν της πολυαρεσει αλλά και τι να κανω? Αλλη καταπίεση δεν θα την αντεχα. Στο κατω κατω πεθερα μου δεν ειναι? πως να την φωναζω? Αλλωστε αυτο με το μαμα ειναι λιγο ξεπερασμένο νομιζω. ΜΑΝΑ ειναι ΜΟΝΟ ΜΙΑΑΑΑΑΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χα!!!!

Καλο το θεματάκι!!!

Και εγω θεωρω οτι μαμα είναι μονο μια και δεν την αποκαλω ετσι.

Τα πρωτα τρια χρονια,εψαχνα τροπο να την φωναζω,δεν τα καταφερα με

αποτελεσμα να περιμενω μεχρι να γυρισει για να της μιλησω :blush:

Το ξερω δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα δε μου βγαινει το μαμα,αν και

δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα μεταξυ μας!

Οπως και δεν μου βγαινει το κυρια Φωτεινη-τελειως τυπικο και απομακρο

ή το Φωτεινη σκετο διοτι εχουμε αρκετη διαφορα ηλικιας!!!

Οποτε τι έκανα???

Τους καναμε ενα εγγονακι και τωρα τη φωναζω γιαγια!!!!!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και απο μένα...Μια απο τα ίδια και εγώ.Δε μου βγαίνει με τίποτα να την πω μαμά.Δε το νιώθω....οπότε μιλάω και απλά περιμένω απάντηση.Ούτε αυτό είναι ωραίο αλλά δε ξέρω τι άλλο να πω.... :S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!εγω νομιζω ότι δεν ειναι υποκρισια να την αποκαλεσεις μαμα αρκει να σου εχει δωσει το θαρρος και η ιδια και την ανεση.Σε εμενα δεν το εχει κανει ποτε εκτος του οτι μεγαλωσα και με τον πατερα μου και ουτως ή αλλως θα μου ηταν πολυ δυσκολο να το πω αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chri έγραψε:

χαχα ΤΕΣΗ γέλασα πολυ!!!χαχαχα :laugh:

θεικό είναι.....

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

κι εγώ...αυτη πάλι καθόλου δεν χαίρεται. Θα λεει μεσα της τι αντιδραστικό πλασμα ειναι αυτό?αυθάδικο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια και εγώ είχα ένα τέτοιο θεματάκι. Στην αρχή την φώναζα κυριά τάδε, μετά το γάμο, άρχισα να τη φωνάζω μητέρα. Αλλα μετά απο ένα καβγά που είχαμε για το όνομα της Μαριλής, το έκοψα μαχαίρι και πλέον τη φωνάζω γιαγιά. Ούτε γύρισε ποτέ να πεί κουβέντα. Καλή είναι, ενδιαφέρεται, μας φροντίζει, και οικονομικά όποτε μπορεί, δεν λέω, αλλά η πίκρα που μου είχε δώσει τότε, δεν ξεχνιέται. Και έτσι, πάει το μητέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα!

Εγώ θα συμφωνήσω με όσες είπαν ότι ΜΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ! Για ελάτε στην θέση της πεθεράς, θα σας άρεσε το παιδί σας να έλεγε και την πεθερά της εκτός από εσάς ΜΑΝΑ? Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει...

Στην αρχή της μίλαγα στο πληθυντικό χωρίς όνομα, αλλά μετά τον γάμο μου είπε να την μιλάω στον ενικό, κι έτσια έκανα. Στην αρχή δεν την φώναζα με το όνομά της αλλά αργότερα πήρα τό θάρρος. Έτσι όταν θέλω να της μιλήσω, την φωνάζω με το όνομα της και της μιλάω στον ενικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera kai apo emena koritsia ....Emena apo tin arxh mou ekane ti zoh xalia kai etsi pote den mou perase kan h idea na ti fonakso mama ...Emena h mana mou exei kanei tromeres thisies gia na mas megalosh kai etsi th leksi mama den mporo na thn po kai se auth pou anti na mas kanei kalo mono problhmata dimiourgh !!! Opote thn fonazo me to onomatis ( to kuria kopike sth metafrash )xa...xa...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη η πεθερουλα μου ειναι ολα τα λεφτα!!!,πιεστηκα καπως ειναι η αληθεια και μετα το γαμο την φωναξα μαμα.Πιο πολυ γιατι η ιδια το ηθελε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evipapa έγραψε:

χα!!!!

Καλο το θεματάκι!!!

Και εγω θεωρω οτι μαμα είναι μονο μια και δεν την αποκαλω ετσι.

Τα πρωτα τρια χρονια,εψαχνα τροπο να την φωναζω,δεν τα καταφερα με

αποτελεσμα να περιμενω μεχρι να γυρισει για να της μιλησω :blush:

Το ξερω δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα δε μου βγαινει το μαμα,αν και

δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα μεταξυ μας!

Οπως και δεν μου βγαινει το κυρια Φωτεινη-τελειως τυπικο και απομακρο

ή το Φωτεινη σκετο διοτι εχουμε αρκετη διαφορα ηλικιας!!!

Οποτε τι έκανα???

Τους καναμε ενα εγγονακι και τωρα τη φωναζω γιαγια!!!!!!! :laugh:

ayto akribos kai egw !!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΩΝΗΣΗ. ΑΠΟ ΠΕ8ΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ . ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΖΗΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΛΕΩ ΜΑΜΑ Κ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ Κ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΑΝ8ΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΩ Κ ΕΙΝΑΙ Κ 80 ΧΡΟΝΩΝ (ΟΠΟΤΕ Η ΠΡΟΣΦΩΝΗΣΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΥΠΟΥ ΦΙΛΗ , ΓΝΩΣΤΗ , ΓΕΙΤΟΝΙΣΣΑ ΑΠΟΡΙΠΤΕΤΑΙ!!!)

Ε ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΑ ΓΙΟ ΕΧΩ , ΔΕΝ 8Α ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕ ΤΟ ΜΑΜΑ ΤΗΣ ΝΥΦΗΣ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τη Τζούλια.

Εμενα βέβαι δεν μου το ζήτησε ποτέ ουτε το μαμά , ουτε τον ενικό.

Ετσι εχω κρατήσει τον πληθυντικό και το κυρία!

Αν μου εδινε θάρρος δεν θα με πείραζε, παρότι δεν εχω μανούλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραίο θέμα και αμφιλεγόμενο...

Εγώ που πάντα έλεγα ότι μάνα είναι μόνο μία και πατέρας φυσικά και που άκουγα μερικούς να αποκαλούν τα πεθερικά τους μαμά και μπαμπά και μου σηκωνόταν η τρίχα κάγκελο, ναι το κάνω στα δικά μου.

Η δική μου πεθερά και πεθερός με βλέπουν όχι ¨σαν¨, αλλά κυριολοεκτικά παιδί τους. Η μοίρα τα έφερε έτσι ώστε να μένω μακρυά από τους γονείς μου και να είμαι πολύ κοντά στα πεθερικά μου. Ό,τι και να σας πώ είναι λίγο. Πραγματικά θεωρώ ότι σε αυτό το θέμα είμαι πολύ τυχερή, γιατί έχω τέτοια αδυναμία στους γονείς μου, που αν τα πεθερικά μου δεν ήταν έτσι όπως είναι, πραγματικά θα μαράζωνα που θα έμενα κοντά τους.

Εισπράττω μεγάλη και ανιδιοτελή αγάπη από αυτούς τους ανθρώπους και πραγματικά μερικές φορές με συγκινεί απλόχερη έκφραση των συναισθημάτων τους. Ειδικά τώρα με το παιδί, η αγάπη και η βοήθεια που μας προσφέρουν πραγματικά είναι μοναδική. Διακριτικοί, χωρίς να ανακατεύονται στα πόδια μας και στη ζωή μας.Στηρίζουν την οικογένειά μου με τον άντρα μου και τη σχέση μου μαζί του.

Και τελικά έχω φιλοσοφήσει ότι:τους γονείς μας τους αγαπάμε και μας αγαπούν γιατί είναι γονείς μας και είμαστε παιδιά τους, γιατί μας έχουν φέρει στον κόσμο, γιατί μας μεγαλώσανε κτλ.

Δεν αξίζει λοιπόν τους γονείς του άντρα σου όταν σε αντιμετωπίζουν ως παιδί τους να τους αποκαλείς κι εσύ με τον ίδιο τρόπο που αποκαλείς τους γονείς σου έστω και σαν ένδειξη σεβασμού και αναγνώρισης της αγάπης τους;;;

Εγω τουλάχιστον αυτό κάνω και το αισθάνομαι κιόλας. Το ίδιο κάνει και ο άντρας μου στους δικούς μου και εκείνοι πολύ το ευχαριστιούνται.

Δεν λέω, όπως αισθάνομαι για τη μάνα και τον πατέρα μου δεν συγκρίνεται, όμως για αυτούς τους δύο ανθρώπους μόνο αγάπη αισθάνομαι και ευγνωμοσύνη για τον τρόπο που μου φέρθηκαν από την πρώτη στιγμή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chri έγραψε:

έχω ρίξει απίστευτο γέλιο με το "πεθεράααα...",γελάω μόνη κ με κοιτάνε!!!

ας την να λέει....ας πρόσεχε!!!;)

τι να κάνω η ερμη,ειχα ολη την καλή διάθεση :) αλλά όταν βιδωνομαι ξερω και να τριπλάρω ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera koritsoudia!!!kai gw panta pisteua pws h mama mou einai mia!h pe8era mou einai apo tis kaluteres gunaikes pou exw gnwrisei ever!me agapaei para polu kai to deixnei!einai polu ekdhlwtikh!den anakateuetai pote sta podia mas.genika einai polu kalh,alla eutuxws den mphka pote sth diadikasia na thn pw mama.ths pe8eras mou den ths aresei kiolas,opote einai souper!pws thn fwnazw???xaxaxaxa!!den thn fwnazw!8a paw konta na ths pw auto pou 8elw,h' 8a pw ston antra mou pes sth mama sou auto.mou eixe pei sthn arxh na th fwnazw opws 8elw.an 8elw mama,me to onoma ths opws 8elw.alla den mou kollaei na thn pw kuria kati.mama epishs opote den thn fwnazw.kai oute gata oute zhmia!!! :):):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλες. Εγω δεν έχω τέτοιο θέμα καθ' οτι δεν έχω μαμα οπότε λέω την πεθερά μου μαμά και μου βγαίνει και πολύ άνετα κιολας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!!!!

LILAKI: ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ.....ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΕΩ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ ΚΑΘΩΣ Η ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΟΥ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ.ΝΑΙ,ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΤΟ!!!!!ΛΕΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ!!!!ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ.ΟΤΑΝ ΤΗΣΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟ ΜΟΥ,ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΗ ΛΕΞΗ "ΜΠΑΜΠΑΣ" ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΗΝ ΕΛΕΓΑ...ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ.....ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΣΟ Μ'ΑΓΑΠΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ!!!ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΠΑΤΕΡΑ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ!!!!ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ :):) ΣΑΣ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑΤΙ ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΛΟΧΕΙΑ!!!!........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου..

Αυτό πιστεύω είναι καθαρά θέμα συμπεριφοράς της πεθεράς κ πώς θα σε κάνει να νιώσεις...Όταν έχεις μια πεθερά σαν το Λιλάκι που σου συμπεριφέρεται σαν κανονική μανούλα,κ βέβαια να την φωνάξεις ΜΑΜΑ...Παρόλο που κ εγώ είμαι της άποψης οτι μάνα είναι ΜΟΝΟ ΜΙΑ!!

Όταν όμως έχεις μια πεθερά που τα θέλει όλα δικά της,που ολόκληρη η συμπεριφορά της είναι γεμάτη υποκρισία κ πονηριά για να κερδίσει πράγματα..Ε τότε πώς να την πεις μαμα????

Τι να σας πω ρε κορίτσια,εμένα η δική μου πεθερά,ενώ έχει πει στον γαμπρό της να τη φωνάζει με το μικρό της,εμένα δε μου χει δώσει την άδεια καν να της μιλάω στον Ενικό... :S Δε βαριέσαι...Υγεία να χουμε κ όλα τ άλλα........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ζητάω συγκεκριμένα την μπροστινή μπάρα ασφαλείας ενός παλιού καροτσιου 3 σε 2 μάρκας cangaroo sharah verde (του μεγάλου καροτσιου και όχι του καθίσματος αυτοκινήτου). Έχω μόλις γεννήσει το δεύτερο παιδάκι μου και το ξέχασα στην παιδική χαρά και χάθηκε και έτσι γίνεται άχρηστο και μη ασφαλές για το μωρό. Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάρω καινούργιο... Εάν έχει κάποια μαμά ένα παρόμοιο μοντέλο και δεν το χρειάζεται και μπορεί να μου βγάλει την δική της μπάρα ( με πληρωμή) το χρειάζομαι επειγόντως. Σας ευχαριστώ!
    • Κορίτσι μου καταρχάς συγχαρητήρια! Πλέον και υπερηχογραφικά επιβέβαιωσες την εγκυμοσύνη σου κι όλα δείχνουν ό,τι έπρεπε να δείξουν με βάση την εβδ κύησης. Αυτό για τη μέτρηση μη σε απασχολεί, ούτως ή άλλως το βίωσες και με προηγούμενη εγκυμοσύνη όπως λες κι όλα πήγαν καλά! Κι εμένα μου το μετρήσαν 6 μέρες μικρότερο απ' την μέτρηση με βάση την ΤΕΡ, αλλά μεγαλώνει σταθερά με αυτό το ρυθμό μέχρι στιγμής. Επίσης, να έχεις κατά νου ότι η μέτρηση με βάση την ΤΕΡ λαμβάνει υπόψη έναν ιδανικό κύκλο 28 ημερών και με ωορρηξία 14η μέρα, που είναι το φουλ ιδανικό σενάριο. Μπορεί να είχες καθυστερημένη σύλληψη - επίσης, σ αυτή τη φάση το έμβρυο είναι τοσοδούλικο οπότε είναι δύσκολο να μετρηθεί με ακρίβεια.  Όσο για την τομή, δεν έχω γνώση να σου απαντήσω, αλλά καλώς πιστεύω σκέφτεσαι να μιλήσεις με κάποιον γιατρό ίσως πιο εξειδικευμένο σε εγκυμοσύνη μετά από καισαρική που ίσως σε κατατοπίσει καλυτερα 😊 
    • Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου! ❤️ μ' έπιασε και μια μικρότερη κρίση σήμερα στο σούπερ πάλι, αλλά αυτή τη φορά έπραξα αμέσως και έκανα αυτό με τις αναπνοές, ευτυχώς όλα καλά 😊 Αύριο έχω βιντεοκλήση με τη γιατρό μου (εν τω μεταξύ αυτή το π΄ροτεινε, δε ξέρω γιατί 😅, μάλλον για να τσεκάρει πως πάω με τη λοίμωξη) και θα της το αναφέρω ως γεγονός. Εγώ τώρα έχω κλείσει ένα ακόμα υπέρηχο την άλλη βδομάδα 18 του μηνός που θα έχω μπει με το καλό στην 11η εβδ και μετά από 2 εβδ έχω την αυχενική. Εύχομαι να φτάσουμε αισίως σ' αυτό το στάδιο όλες μας 🙏 κι εμένα δε σας κρύβω μ επιασαν κάτι ανασφάλειες πάλι, κυρίως γιατί φοβήθηκα μην η κρίση πανικού το Σάββατο έκανε κακό στο μωράκι, αλλά πρέπει να εμπιστευτώ το σώμα μου και το μωρό μου 💖 
    • Πραγματικά δε με πτοεί τίποτα. Ας είναι καλά η μπουμπού... εγώ αντέχω!!! 2,5 μήνες είναι... θα περάσουν! 🙂
    • Ωχ βρε κορίτσι μου υπομονή δεν είχα θέμα με Γοπ εγω πριν λιγες μερες με έπιασε το στομάχι μου βράδυ έκανα πολύ εμετό δεν ξέρω τι είχα πάθει ευτυχώς την επομενη ήμουν καλά  Φτάνουμε σιγά αίγα στο τέρμα και θα ηρεμήσουμε 😊  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...