Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιστροφή εισφορών απο το ΙΚΑ σε εργαζόμενες γυναίκες.


Recommended Posts

:laugh: :laugh: :woohoo:

Είναι από αυτά τα δικαιώματα μας για τα οποία κανένας (από αυτούς που πρέπει) δεν μας ενημερώνουν.

Ευχαριστούμε mammyland που καλύπτεις αυτά τα κενά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω πηγα στο ικα και και κατεθεσα τα δικαιολογητικα η προισταμεην μοθ ζητησε την ληξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου και το που δουλευω (ειχα παρει μια βεβαιωση απο τον εργοδοτη ) καλο ειναι να πατε στο ικα του εργοδοτη και δεν μου ζητησε τιπιτα αλλο μετα τα πηγα στο προτοκολο και μου εαπαντησαν οτι θα μου ερθει συστημενο γραμμα με την απαντηση αν δηλ ισχυει και τα δικαιουμε.Παντως απο τι διαβσα στην εγκυκλιο ισυει απο 3/4/2008 και οχι του 2007.Αρα περιμενω απαντηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ 25/12/08 ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ?ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΑΥΤΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ? ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΜΙΛΑΜΕ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Ικα επιστρεφει το 50% των εργατικων εισφορων . Οποτε εξαρταται απο τον μισθο τις κρατησεις και την διαρκεια ..ολα ειναι θεμα ποσοστου. Γεννικα μην περιμενετε τρελλα λευτα αλλα κατι ειναι και αυτο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ..ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΝ ΤΟ 6ΜΗΝΟ.ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ 6ΜΗΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ.ΠΗΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ 4 ΜΗΝΟ ΤΟΥ ΙΚΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν μπεις στο λινκ που εβαλα στην προηγουμενη σελλιδα θα κατεβασεις ολη την εγκυκλιο. Φυσικα και το δικαιουσε για οσο διαστημε δουλεβες μεχρι να σημπληρωθει χρονος απο την γεννηση του παιδιου σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημέρα και απο εμένα,

αν δεν το διαβαζα εδώ δεν θα επαιρνα χαμπαρι τιποτα!

απο το τμημα προσωπικού της δουλειας μου ενώ έχουν την εγκύκλειο δεν μας ειπαν κατι...

ευχαριστούμε πολύ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KPAP το δικαιούσαι σίγουρα! μόλις ήρθα απο το ΙΚΑ και μου το επιβεβαιωσαν! θα τους πεις οτι δεν πήρες το 6μηνο και απλα δεν θα συμπεριλαμβάνεται στα χαρτια σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσα πολυ απλα αν δεν πηρατε το εξαμηνο θα παρετε για ολοκληρο το διαστημα, αν πηρατε το εξαμηνο θα παρετε για τους μηνες που υπολοιπονται μεχρι να γινει το μωρο ενος ετους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia kalimera kai apo emena!

Kiego tuxaia ematha gia tin epistrofi kai piga sto ika pou anikei o ergodotis kai katethesa ta exis:

1. lixiarxiki praxi genniseos tou paidiou

2. Vevaiosi tou ergodoti me anagrafomenes analutika tis imerominies adeias toketou (56 meres) kai adeias loxeias (63 meres)

3. Ena xarti tou IKA pou mou eixan dosei otan me eixan plirosei

4. Tin analogi aitisi

Epeidi doulevo ki ego se naftiliaki kai den dikaioumai to 6mino eixa tin agonia mipos den mou to dosoun alla nomizo pos den th aexo provlima.

To thema einai omos pote tha ta paroume.

Telos na sas po oti isxuei kai gia oses miteres gennisan prin tis 3/4/2008 gia osous mines upoleipontai mexri na kleisoun 12mino apo ti gennisi tou paidiou tous

p.x. ean kapoia gennise ton 9o tou 2007 xanei tous 10o,11o,12o toy 2007 kai 1o,2o toy 2008.Opote tha parei xrimata gia tous upoloipous 7 mines (arxizei diladi na metraei posoi mines tis menoun gia na sumplirosei 12mino meta tis 03.04.2008.

Elpizo na voithisa ki ego oso mporo!

Na eiste kala oles! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΙΝΕ ΔΕΚΤΗ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΧΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΚΣΑΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΠΛΕΩΝ ΧΑΡΤΙΑ.Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ 300 ΕΥΡΩ. ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΙΑ?ΠΑΣΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ. :S:blink::blush::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι αναλογα με τις εισοφρες του καθενος αφου προκειτε για ποσοστιαιο αριθμο.

Εμενα μια χαρα θα μου καθοταν και τα 300...ουυυυυυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Κορίτσια ποσο γρήγορα σας απάντησαν απο το ΙΚΑ εγώ εκανα αίτηση 11/2/2010 και ακόμη τίποτα , πηγα την παρασκευη και τους εκανα φασαρια γιατι εχουν αργησει και ξερω πως τα δικαιουμαι τα χρηματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εκανα την αιτηση μεσα μαρτη με ειδοποιησανε στις αρχεσ απριλη και πηγα το βιβλιαριο υγειας και κατι φωτοτυπιες και τωρα περιμενω.Αν ερθουν τα λεφτα θα σου στηλω μην. να σου πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια φιλη μοθ στη δουλεια γεννησε τον οκτομβριο 2007 και τα πηρε μετρησαν για 6 μηνες(απο το καιρο που ξεκινησε ο νομος απριλιος του 2008 μεχι το μηνα που γεννησες πρεπει να μετρας)

Εγω τα πηρα πριν δυο εβδομαδες περιπου μου ηρθε συστημενο και πηγα στ ΙΚΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...